flmtoua Verdere coiijunctiiursopgaiig in '60 maar liet ging in een vertraagd tempo Wijzigingen in sociale wetten zie meer in 'n aristona Waarom oefende Amerika kritiek op de tweede atoomreactor van Israël? Versterkte economische positie s. Geprikkeldheid over de hulp van een ander lid van atoomclub en gevaar van rode propaganda.... Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 december 1960 Derde blad no. 30241 Welvaart stijge ons niet naar het hoofd i Er is geen twijfel aan: 1960 is nagenoeg in elk opzicht een recordjaar geweest! Waar men de Nederlandse economie ook het meetsnoer aanlegt, overal zijn de maten groter. Dit was trouwens ook in 1959 reeds het geval, toen de in het begin van het jaar gekoesterde verwachtingen werden overtroffen. In de verdere ontwikkeling van de Europese conjunctuur heeft Nederland gedurende 1960 een verhoudingsgewijs groot aandeel gehad en tot dusver heeft het die positie, zowel binnen het raam van de E.E.G., als in bredere kring, kunnen behouden. Overheid, bedrijfsleven en bevol king kunnen op een jaar van materiële voorspoed terugzien, ook al trekken er thans enkele schaduwen over de weg naar een nog grotere prosperiteit. Het is vooral de na de tweede wereld oorlog ingezette actie voor de industria lisatie van ons werelddeel en de inte gratie binnen de grenzen van de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) en de OEES, sinds kort omgedoopt in OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) welke de stoot hebben gegeven aan een eco nomische expansie waardoor Europa ten opzichte van de V.S. een grotere mate van zelfstandigheid heeft verkre gen. Een zelfstandigheid en een wel vaartspositie. die zo groot zijn, dat de V.S. ter bestrijding van de recessie en het herstel van het monetair evenwicht Per 1 januari (Van onze Haagse correspondent) Het nieuwe jaar brengt een groot aantal wijzigingen in een reeks wetten op het gebied van de sociale verzekeringen. Hieronder laten wij nog eens een samenvat ting volgen van de voornaamste veranderingen. LOONGRENZEN De loongrenzen voor ziektewet, zie ken fondsbesluiten, invaliditeitswet en wachtgeld- en werkloosheids wet worden verhoogd van 7450 tot 8000 gulden per jaar. De salarisgrenzen, waarboven geen premie wordt betaald voor de Al gemene Ouderdomswet en de Al gemene Weduwen- en Wezenwet worden verhoogd van 7450 tot 8250 gulden per jaar. PREMIES De premie voor de ziekenfondsen wordt verhoogd van 4,8 tot 4,9 procent. De uitsluitend door de werk gevers gedragen premie voor de uitvoering van de Kinderbijslag wet wordt verlaagd van 5,3 tot 4,9 procent. HUISPERSONEEL De groep huispersoneel, welke ver zekering splichtig is, wordt uitge breid. Totnutoe behoefde pas pre mie te worden betaald voor ziek tewet en ziekenfondsenbesluit door en voor degenen, die vijf of meer dagen per iveek bij één werk gever (-geefster) in dienst zijn. Van 1 januari af strekt deze ver zekeringsplicht zich uit tot allen die drie dagen of meer per week dezelfde werkgever dienen. Voor zover dc werkgevers nog niet zijn aangesloten bij een bedrijfs vereniging dienen zij zich voor de uitvoering van deze maatregel aan te sluiten bij de Bedrijfsver eniging voor Detailhandel en Am bachten te Utrecht. KINDERBIJSLAG Wanneer ook de Eerste Kamer op 10 januari de verhoging van de uit keringsbedragen ingevolge de Kin derbijslagwet aanvaardt, gaat met terugwerkende kracht tot 1 okto ber van dit jaar de volgende uit keringsregeling gelden: eerste kind: 75 cent per dag (nu 72); tweede en derde kind: 82 cent (nu 79)vierde en vijfde kind 111 cent (nu 106); zesde en vol gende kinderen: 125 cent (nu 117). ONGEVALLENWET De uitkeringen op grond van de on gevallenwet worden per 1 januari met 10 procent verhoogd. In ver band daarmee is ook de dagloon grens, dat wil zeggen het maxi mumbedrag waarover een uitke ring kan worden berekend en waarover premie wordt betaald, van 20 op 22 gulden gesteld. Het voorstel tot verhoging van de bijslag op de uitkeringen van de ongevallenwet dient de Eerste Ka mer nog te passeren. Het gaat in feite om een verbetering van de wet van 14 april 1960, waarbij een tijdelijke bijslag van 6 procent op de uitkeringen ingevolge de on gevallenwet werd toegekend. Bo vendien is de bijslag beperkt tot die uitkeringen, welke hun oor zaak vinden in de periode van 31 juli 1957 tot 1 april 1960. thans een beroep op ons werelddeel moet doen. Dat ons land in deze industriële op gang niet is achtergebleven, bewijzen de industrialisatienota's van de Neder landse regering, waarvan onlangs im mers reeds de zevende is verschenen. In laatstgenoemde heeft men kunnen lezen dat ook in 1960 de produktie van de Nederlandse bedrijven weer met 9% is toegenomen, terwijl het Centraal Plan bureau een styging van niet meer dan 6% heeft durven verwachten. Terwijl de nationale produktie sinds 1920 is ver drievoudigd, is de industriële produktie verviervoudigd. Het kan dan ook niet verwonderen dat tegenover het aandeel van handel en industrie in ons natio naal inkomen, dat van landbouw en vis serij geleidelijk is teruggelopen en thans niet meer dan ca. 10% bedraagt. In welke mate de Europese integratie tot de Nederlandse welvaart heeft bij gedragen, blijkt uit het feit dat de ex port voor ca. 70% naar de landen van West-Europa gaat en voor 45% naar die van de EEG. En een lapd als het onze, met weinig natuurlijke hulpbronnen en een sterk groeiende bevolking, moet het, zoals men weet, vooral van de export hebben. Het is daarom verheugend te kunnen constateren dat ook in het afgelopen jaar zowel de industriële produktie, als de omzet van de bedrijven en de export opnieuw is gestegen, zij het dan ook dat de toeneming van de omzetten bij die van het jaar 1959 is achtergebleven. Toen een vooruitgang van ruim 8% nl. van f. 30.7 miljard tot f. 33.3 miljard, dit maal van ca. 5%, nl. van f. 33,3 mil jard tot naar raming f. 35 miljard. Ook de Nederlandse export heeft dit jaar een bevredigend verloop gehad. Op grond van de cijfers over de eerste elf maanden kan men ze ramen op rond f. 15 miljard, hetgeen een toeneming van ca. 10% zou betekenen, waar echter tegenover staat dat de import met bijna 15%. is toegenomen. Dit wijst dus op grotere bestedingen in het binnenland, een alleszins ver klaarbaar verschijnsel in een tijd van toenemende volkswelvaart, welke laatste ook wel uit de grotere St-Nicolaas- en kerstinkopen is gebleken. Anderzijds is het begrijpelijk dat hier en daar de vrees ontstaat voor een verbreking van het noodzakelijk evenwicht tussen pro duktie, bestedingen en export, omdat weinig minder dan de helft van ons na tionaal inkomen van de export afkom stig is. Als, zoals thans reeds uit ver schillende bedrijfsberichten blijkt, de Nederlandse industrie met een scherpe concurrentie op de wereldmarkten te kampen heeft, zal men niet lichtvaar dig mogen denken over een ontwikke ling, die tot een noodzakelijke verhoging van de export prijzen zou leiden. Want ook al is de economische posi tie en het welvaartspeil van Nederland sinds de oorlog aanmerkelijk en boven verwachting verbeterd, men zal niet mogen vergeten dat we ons, wat de con sumptieve uitgaven betreft, als gevolg van de grote oorlogsverliezen (Indone sië) niet de allures kunnen aanmeten van verschillende andere landen. We kunnen er slechts dankbaar voor zyn dat we de oorlogsgevolgen te boven zijn gekomen en een niveau van maatschap pelijke welvaart hebben bereikt, dat nie mand zich vyftien jaar geleden had kunnen voorstellen. Als er in het afgelopen jaar één ding duidelijk is geworden dan is het dit, dat het beklimmen van een berg moeilijker wordt naarmate men hoger stijgt. De cijfers van produktie, omzet en export en uiteraard ook die van het nationaal inkomen vormen daarvoor een sprekend bewijs. Ten aanzien van al die facetten van ons economisch bestel is er een vertraging te constateren van het tempo, waarin de ontwikkeling voortschrijdt, waarover men zich niet behoeft te ver ontrusten, als men het evenwicht tussen het een en het ander weet te handhaven. Tot dusver zijn we daarin vrij geod geslaagd. Ons nationaal inkomen is van 1958 op 1959 met 7van 1959 op 1960 met 10% vooruitgegaan, maar voor 1960/1961 durft men thans niet meer dan een accrès van 7 8% ramen. Het is in dit verband een bemoedigend ver schijnsel dat de nationale besparingen, dje in 1958 19,7% van het nationaal in komen bedroegen en in 1959 22.4% voor het afgelopen jaar op ca 24%. kunnen worden aangenomen en we zullen niet ontevreden moeten zijn als dat percen tage ook in 1961 weer kan worden be reikt. Want als de Nederlandse export zal blijven stijgen, zullen de bedrijven hun investeringen op een hoog peil moeten houden, vooral nu de man kracht schaars en duurder wordt en tot verdere mechanisering en automatise ring dwingt. „Wy kunnen", zo schreef enige tijd geleden iemand in een Engels blad, „ons gereedschap van gisteren niet gebruiken om het werk van vandaag te doen en dan verwachten dat onze zaken morgen zullen floreren." Deze waarheid zullen we ook in ons land voor ogen moeten houden en men kan er daarom slechts verheugd over zijn dat in 1960 de industriële investe ringen met een bedrag van in totaal f. 2'j miljard, de minimum-taakstelling met ca. 15% hebben overtroffen. In sommige kringen heeft men hieraan de toelaatbaarheid van grotere consump tieve bestedingen ontleend, maar of dit een juiste conclusie is, mag worden be twijfeld. En het is daarom dat de thans demissionaire regering de beslissing over de voorgestelde verlaging van de per soonlijke belastingen tot 1 juli 1961 heeft uitgesteld. Overigens kan er voor het jaar 1960 nog op tal van gunstige factoren worden gewezen. Dank zij de export de dienst verlening aan het buitenland zal de Ne derlandse betalingsbalans over 1960 nog een flink overschot aanwijzen, ook al zal het kleiner zyn dan dat van 1959. De centrale en de gemeentelijke overheid hebben hun financiële positie aanmer kelijk kunnen verbeteren door de om zetting van vlottende schuld in vaste leningen en ondanks de voorgestelde belastingverlagingen wordt de staats begroting voor de gehele dienst van 1961 een tekort geraamd van niet meer dan f. 539 miljoen, waarin dan ook de aflos sing van schuld is begrepen. De goud en deviezenvoorraad van de Nederland- sche Bank is in 1960 van f. 5.056 miljoen tot boven 6 miljard gestegen en bestaat grotendeels uit goud. By de banken zijn de deviezen vorderingen van f. 1.766 mil joen tot f. 1.867 miljoen toegenomen, de overige vorderingen op het buitenland van f. 704 miljoen tot f. 1240 miljoen, de inlagen bij de spaarbanken <RPB, al gemene spaarbanken en boerenleen banken» zijn in 1960 van f. 8.6 miljoen tot f. 9.4 miljoen toegenomen, de levens verzekeringsmaatschappijen hebben in de eerste 9 maanden reeds f. 65 miljoen, dat is 10% meer aan premies ontvangen dan in die periode van het voorgaande jaar en hun beleggingen hebben de som van f. 8 miljard overschreden. Welvaartsverschijnselen dus te over. maar ze moeten ons niet naar het hoofd stijgen. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen! Na 100 ste shotv „My fail- lady" op bezoek bij de burgemeester Tijdens de kerstdagen heeft de mu sical „My fair lady" de honderdste voor stelling in het Luxortheater te Rotter dam beleefd en iedere avond kon voor een uitverkocht huls worden gespeeld. Dat betekent dat er 120.000 toeschou wers zijn geweest, van wie er naar schatting 40.000 van buiten Rotterdam kwamen. Dit succes voor het gemeentebestuur van Rotterdam aanleiding geweest voor een officiële ontvangst van het gezel schap in de burgerzaal van het stadhuis, na afloop van de voorstelling van gis teravond. Burgemeester Van Walsum sprak in tegenwoordigheid van vele genodigden uit de burgerij de medespelenden toe, hen gelukwensend met dit geweldig suc ces in Rotterdam. Hij zag het bewijs geleverd, dat de musical in Nederland gewaardeerd wordt en een plaats behoort te hebben. Rotter dam mag deze Nederlandse Elisa dank baar zijn, maar zij ook Rotterdam, want zo vervolgde de burgemeester is zy plotseling een van de bekendste fi guren in ons land geworden. Daardoor zal Margriet de Groot reden hebben zich met Rotterdam verbonden te blijven voelen. Die verbondenheid wilde de bur gemeester symboliseren met een tuil bloemen, die hij haar aanbood. Het had ook in de bedoeling gelegen mej. Meixenaar, die steeds aanwezig moest zijn om eventueel tijdelijk de rol van Elisa over te nemen, eveneens met bloemen te huldigen, maar door haar afwezigheid kon dit niet geschie den. Spreker had dit willen doen, omdat hij het een prestatie vond zo geduldig op een kans te wachten, die maar niet kwam. Jongeman betrapt bij clandestien tanken Surveillerende Rijkspolitiemannen be trapten dezer dagen op de Rijksweg UtrechtDen Haag onder Bodegraven, een jongeman die trachtte uit de pomp van een niet-geopend benzinstation te tanken. Het bleek een 23-jarige meubel maker uit Den Haag te zijn. De auto die hij bij zich had bleek in Den Haag te zijn gestolen. Hij was ermee naar Arnhem gereden en kwam op de terug weg in benzinenood. De Rijkspolitie hield hem aan en bracht hem naar Den Haag. Bij huiszoeking kwam toen nog aan het licht, dat hy begin december in Den Haag nog een auto had gestolen, welke wagen hij later in Wassenaar had achtergelaten. Goederen uit deze auto had hij nog thuis. 'n schoolvoorbeeld van technisch vernuft U hoeft geen onderwijzer te zijn om zoiets te constateren. ARISTONA is een schoolvoorbeeld in beeld, geluid en vorm. Maar bovendien in sublieme service! In een ARISTONA ziet iederéén meer! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio televisie grammofoons - recorders (Van onze correspondente, Mirjam Gerzon) Midden op de lange en moeizame weg naar de ontwikkeling van kernenerg-e voor vreedzame doeleinden, vergat Israël dat in onze eeuw wetenschappelijke kennis gelijk staat met macht. Is Israël werkelijk op weg een atoommacht te worden na de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland??? In ieder geval deden begin december in Washington hardnekkige geruchten de ronde, dat in de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie gesproken was over een land, dat géén lid van de NAVO was en tot geen enkel politiek blok behoorde. Eerst toen Amerika's minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter op 9 december de Israëlische ambassadeur bij zich ontbood, viel het waas van geheimzinnigheid rond deze geruchten weg. De berichten, die vanaf de negende decem ber voornamelijk via Washington en Londen de wereldpers en uiteindelijk ook Israël bereikten, gaven een hoeveelheid van technische bijzonderheden over Israëls tweede kernreactor prijs, waardoor aan de authenticiteit nauwelijks meer getwijfeld kon worden. Vast stond in ieder geval, dat Amerika openlijk toegaf in Israël gespioneerd te hebben. Middelen ontbreken om vijfde atoomland te worden Het officiële antwoord van premier Ben GoeriOn had een tamelijk ontnuch terende werking, ook al werd niets be kend gemaakt over de mate van buiten landse hulp welke Israël heeft ontvan gen voor de bouw van zijn tweede kern reactor. Doch Ben Goerion heeft bekend gemaakt, dat er buiten Israël nog onge veer vijfentwintig landen zijn, waar dergelijke middelgrote kernreactors worden gebouwd. Bovendien kan een land niet zo maar plutonium vervaardigen voor atoomwa pens. Men moet plutonium in een spe ciaal hiervoor ingerichte chemische fa briek eerst raffineren en vervolgens con centreren. Een dergelijke fabriek is zo kostbaar, dat men niet verwachten kan dat Israël hiervoor het geld heeft. Even eens kan men niet verwachten, dat Is raël in staat is de problemen, verbon den aan de produktie van atoomwapens, zelfstandig op te lossen, zonder hulp dus van een land dat lid van de „atoomclub" is. Voorzorgsmaatregelen Dat Israël goed op weg is met zijn tweede kernreactor, heeft de Ameri kaanse Intelligence Service zonder enige moeite kunnen ervaren. Wij buiten- Op Schiphol arriveerde gister morgen de bekende Engelse berg beklimmer Sir Edmund Hillary op doorreis van Engeland naar India. Hij reisde samen met zijn bekende gids Khunge Chunbi. landse correspondenten, die blijkbaar evengoed als de Amerikanen alleen heel wat eerder van het een en an der op de hoogte waren, mogen hier over nog steeds niet vrijelijk schrijven. Er is een strenge censuur ingesteld. Nieuws dat gisteren nog uit Israël door gegeven mocht worden, is vandaag al weer verboden. Dat buitenlandse experts de Israëliërs met dit project hebben geholpen was een publiek geheim. Dat Israël niet bezig is met de bouw van bovengenoemde chemische fabriek is eveneens bekend. En dat de Israëliërs, als voorzorgs maatregel tegen Arabische boycot, ook in het verleden de invoer van deze nood zakelijke grondstoffen niet bekend heb ben willen maken, is volkomen logisch. Ook over plaats en aantal van elektri sche centrales mag men niet schryven. Dit is een voorzorgsmaatregel tegen de „Fedayeen", de gewapende infiltranten die 's nachts herhaaldelijk het Israë lische grondgebied, meestal via de Gaza- strook. binnenkomen. Propagandastunt van de Russen werd voorkomen Men mag dan ook veilig aannemen, dat er een goede politieke reden aan wezig was voor de berichtgeving over Israëls tweede kernreactor, of beter ge zegd voor de dimensies, welke deze be richten aannamen. In hoeverre de Is raëliërs met hun censuur onnodige schijn hebben gewekt doet niet ter zake. Feit is, dat de berichten uit Washington hier aanvankelijk als naïef of booswillig werden beschouwd. Men komt nu tot de conclusie, dat verschei dene oorzaken voor Amerika's aanvan kelijke verbolgenheid en de daarna vol gende „geruststelling" zijn aan te wij zen. Amerika gaf Israël het geld en de ..Know-how" voor de eerste atoom- reactor. Het stond Amerika dan ook niet aan, dat Israëls tweede reactor met hulp van een der andere leden van de atoomclub werd gebouwd zonder voorafgaande toe stemming van Amerika. In alle eerlijk heid moet men toegeven, dat Israël ten deze inderdaad in gebreke is gebleven. Met alle respect voor de Israëlische ge- voevligheid ten aanzien van soevereine rechten, moet men erkennen, dat het land meer begrip voor het Amerikaanse standpunt had kunnen opbrengen. De tweede aanleiding tot de zelfs voor de Israëliërs overrompelende .lek kages" in de Amerikaanse pers over deze tweede kernreactor, is de gespan nen internationale politieke toestand. Het is verwonderlijk genoeg, dat juist Amerika en niet Rusland met het nieuws over Israël kwam. Want men mag de Russische spionage niet onderschatten. Gedurende de laatste weken Is Israël in de Russische pers en radio op byzon- der hardhandige wyze aangevallen als „agent van het imperialistische Westen" in het Nabye Oosten, als rustverstoord- ster en lakei van Amerika en Frankrijk, Amerika heeft blijkbaar door zyn diplo matieke stappen en de berisping van Israël aan Rusland een wellicht voor de Arabieren en enige Afrikaanse staten doeltreffende propaganda-stunt willen ontnemen. Wetenschap op hoog peil In dit verband is het trouwens inte ressant, dat de VAR met haar eigen kernreactor, welke de Russen voor haar inrichtten, moeilijkheden heeft en dat de kernreactor in Irak. die eveneens met Russische hulp werd gebouwd, pas is 1963 zal beginnen te werken! Israël heeft zijn tweede kernreactor niet zon der buitenlandse hulp kunnen bouwen, doch de directie bestaat voornamelijk uit Israëliërs. Het land bezit geen ener giebronnen. Derhalve zijn zijn vorde ringen in toepassing van de atoom wetenschap voor medicijnen, industrie en landbouw (ontginning van de woes tijn) van even groot belang als de kwa litatieve uitrusting van zijn leger. Door dat de eerste kernreactor de 16de juni van dit jaar „kritisch" (ofwel geacti veerd» werd, kon Israël een belangrijk aantal mensen tot technisch personeel opleiden voor de tweede kernreactor. Israëls wetenschapsmannen werken sedert enige jaren samen met Enge land cn Frankrijk kernproblemen en projecten uit. Eveneens is het bekend, dat de wetenschap in Israël op vol doende hoog peil staat om voor de Ver enigde Staten enige onderzoekingen op het gebied der kernenergie uit te kunnen voeren! Dat Israël echter in staat Is het vijfde atoomland te worden is uitgesloten. Hiervoor bezit Israël nog niet de mid delen. Politieke activiteit in Turkije wordt hervat Generaal Gursel, staatshoofd en pre mier van Turkije, heeft gisteren aan de pers meegedeeld, dat hij spoedig een hervatting van de politieke activiteit in het land zal toestaan. Deze werd ge schorst toen in mei de regering-Men- deres ten val werd gebracht. Gursel zei dat er volgend jaar een verkiezing zal worden gehouden om een terugkeer tot een democratisch bewind te vergemakkelijken. Hij weet nog niet of hij zich kandidaat voor het presi dentschap zal stellen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9