Vervoersstaking België slechts half geslaagd P.V.d.A. (nog) niet terug A.R. WIL OPLOSSING VINDEN IN WONINGBOUW-COMPROMIS WEERBERICHT Dan kan minister Van Aartsen zijn ontslagaanvrage intrekken Regering tracht tot elke prijs ernstige botsing te vermijden BALOEBA-OVERVAL OP EEN TREIN UIT ELISABETHSTAD Er zouden ticintig passagiers gedood zijn enegouwen J. G. SUURHOFF: (§uc/ Qh leuws SNEL EINDE VAN KABINETSCRISIS MOGELIJK? Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 No. 30240 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsöoedt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte sinBel l- Lelden - Glro n0 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De Anti-Revolutionairen willen de kabinetscrisis oplossen uitsluitend door een compromis over de woningbouwkwestie. De tegenstellingen in de partij vormen een zaak, die dan later aan de orde gesteld zal worden. Dr. Bruins Slot heeft verklaard, dat in de motie-Van Eibergen geen wantrouwen mag worden gezien in het kabinet of de A.R.>ministers. De A.R.-Kamerleden zijn van mening, dat hierin een mogelijkheid schuilt voor minister mr. Van Aartsen om zijn ontslagaanvrage in te trekken. Dan zou ook het kabinet niet behoeven af te treden. De informateur, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft in ieder geval gisteravond nog een nieuw gesprek gehad met minister Van Aartsen. Het gesprek werd gedeeltelijk bijgewoond door minister Zijlstra. Vanmorgen heeft de informateur een bezoek gebracht aan de voorzitter van de V.V.D.-fractie, prof. Oud. Vanmiddag had hij een ontmoeting met de heer Andriessen van de KVP. Voor vanavond staat op het program weer een bespreking met de ministers Van Aartsen en Zijlstra. Poging gezicht te redden na slechte indruk hij crisis In de vergadering van het partij bestuur van de Anti Revolutionaire partij in hotel Pays Bas" te Utrecht is de voornaamste zorg geweest, hoe het gezicht van de partij kan wor den gered na de slechte indruk, die het veroorzaken van de kabinets crisis in het hele land heeft ge maakt. Reeds lagen er resoluties van de afdelingen Voorschoten en Leeuwarden op de tafel van de voor zitter, waarin de gang van zaken ten zeerste ivordt betreurd. Hoewel het beleid van de Kamerfrac tie is veroordeeld door het optreden van de partijvoorzitter, dr. W. P. Berghuis goed te keuren met inbegrip van zijn kritische radiorede op tweede kerst dag is kennelijk toch besloten van de verdediging tot de aanval over te gaan. Want zowel in de verklaring van dr. Bruins Slot als in de resolutie van het partijbestuur poseren de Anti Revolutio nairen nu als de kampioenen voor de woningbouw. Dat blijkt uit uitspraken in de verkla ring van dr. Bruins Slot, dat de hou ding van de AR Kamerfractie zowel in het parlement als by het zoeken naar een oplossing van de gerezen moei lijkheden, beheerst wordt door de wo ningnood. In de resolutie van het partij bestuur wordt gezegd, dat men overtuigd is van de hoge voorrang, die aan de bestrijding van de woningnood moet worden toegekend. Maar al wordt in de verklaring van het partijbestuur het ontstaan van een kabinetscrisis betreurd, de AR-Tweede Kamerfractie volhardt in het eenmaal ingenomen standpunt. Voor de NCRV-microfoon is gister avond opgemerkt, dat veel zal afhan gen van de vraag of de KVP er genoe gen mee zal nemen het beleid voort te zetten op het punt, waar het werd on derbroken. De verantwoordelijkheid wordt dus verschoven naar de KVP. Voor een oplossing van de kabinets crisis is dus nu een concreet compromis nodig over de woningbouw. In Utrecht kon men horen dat de AR-fractie wa- Zuidafrikaanse kerk progressiever dan de regering Verwoerd Tenzij volledige territoriale apartheid van kracht is, kunnen politieke rechten niet voor onbepaalde tijd worden ont houden aan Afrikanen die in de gebie den der blanken wonen, aldus een ver klaring van de Nederduits Gereformeer de Kerk in de Kaapprovincie en Trans vaal. „Degenen die 't hiermee niet eens zijn dienen thans duidelijke morele gronden voor hun standpunt aan te geven. Deze verantwoordelijkheid mag men niet ontlopen". Waarnemers in Johannesburg zeggen dat de verklaring de mogelijkheid van een botsing tussen deze kerk, die de grootste is bij de blanke bevolking, en de regering van premier Verwoerd vergroot. Indien éezc botsing komt zullen de Afrikaanders voor een moeilijke keuze komen te staan daar zy tot dusver beide partijen trouw zijn. MORGEN MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk opklaringen, zwakke wind en temperatuur plaatselijk enkele graden beneden het vriespunt. Later toenemende kans op neerslag, in het zuidwesten van het land stijging van temperatuur en tot matig of krachtig aanwakkerende zuidelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.37 uur; maan op: 15.19 uur: onder: 6.05 uuj. Hoogwater te Katwijk te 1.38 en 13.54 uur, laagwater te 9.43 en 21.57 uur. Dit blad bestaat alt 14 pagina's. ter in de wijn heeft gedaan, maar de ministers Van Aartsen en Zijlstra ook die overigens halverwege de vergadering zwijgzaam him jas aantrokken en het gebouw verlieten. Het is echter niet mogelijk, dat de AR-fractie bereid is akkoord te gaan met de zekerheid van 2500 woningen extra in 1960 en het be kijken in de eerste helft van het vol gend jaar of er nog 2500 woningen bij kunnen (de KVP-motie). Daar tegen over zouden de ministers bereid zijn tot beperking van de vrije sector, waarin onbeperkt mag worden gebouwd. Op die manier zouden de AR nog uit de strijd komen als de kampioenen voor de wo ningbouw. De beperking van de vrije sector zou een aantasting zijn van het karakter van het kabinet-De Quay, dat streeft naar een vrijer woningbouwbe leid, zoals het hele beleid van het ka binet-De Quay wordt gekenmerkt door een streven naar meer vrijheid voor de burgers individueel. In de VVD-fractie, die gisteren in het gebouw van de Twee de Kamer vergaderde, heeft men zich op het standpunt gesteld dat men vast houdt aan de KVP-motie van de heer Andriessen: niet meer en niet minder. De KVP-fractie, die gisteren eveneens vergaderde, achtte zich op dat mo ment nog gebonden aan de motie-An- driessen, maar men liet ruimte voor een compromis, alzag men wel in, dat als verder wordt gegaan dan de motie- Andriessen de AR en de CHU de winst binnenhalen. Prof. De Gaay Fortman heeft gister morgen gesproken met minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, die inmid dels met andere ministers heeft bespro ken of men akkoord kan gaan met een beperking van de vrije sector tot het 1 huidige aantal woningen. (Van onze Brusselse correspondent) Vanochtend vroeg was de situatie in België vrijwel onveranderd. De staking voor het personeel van bus en tram, welke gisteren door de socialisten uitgeroepen, is niet helemaal geslaagd: meer dan de helft van het openbare vervoer kon gehandhaafd blijven. De treinenloop, vooral die in het noorden des lands, neemt toe. In Brussel hebben vier a vijfduizend stakers gisteren een betoging gehouden en van enige trams en bussen de ruiten ingeslagen. In Gent dreef de Rijkswacht, na door stakers met stenen en stukken ijzer te zijn bekogeld, een roerige menigte uiteen. Aanvankelijk deed het gerucht de ronde, dat er vijftien doden waren gevallen, later moest van socialistische zijde worden toegegeven, dat er slechts enige lichtgewonden waren. De regering-Eyskens heeft afwijzend beschikt op een socialistische eis tot onmiddellijke bijeenroeping van het parlement. Voorts heeft de Belgische ambassadeur in Madrid aan Koning Boudewijn het verzoek overgebracht geen gevolg te geven aan zijn voornemen naar Brussel terug te keren. „Het Walenland heeft 'r^ f«j LI ifvf er genoeg van" Men kreeg de indruk, dat de regering strenge instructies aan de gewapende macht heeft gegeven tot elke prüs incidenten te vermijden. Haar lankmoe digheid heeft daarby af en toe de schijn van slapheid, zoals bijv. gisteren bij het Zuidstation te Brussel, waar Rijkswach ters rustig toekeken toen manifestanten met hun schoenen en met een stok de ruiten van een bus verbrijzelden, nadat zij de bestuurder en de passagiers had den gedwongen uit te stappen. Eerst nadat het voertuig was geramponeerd vormden de politiemannen een kordon om de betogers te verdrijven. Nadat de berichten over de relletjes in Gent Antwerpen hadden bereikt, breidde de staking zich daar gistermiddag snel uit, in het bijzonder in de grote metaal bedrijven, zoals bij Ford (waar een derde van het personeel staakte) en bij Beliard-Crighton. Ook de sleepdiensten op de Schelde hebben het werk gestaakt. In de haven zelf was echter meer per soneel dan dinsdag aanwezig De meeste kranen werkten weer en havenarbeiders werkten op verscheidene zeeschepen en lichters op normale wijze. In enige Waalse mijnen en in Luik is hier en daar het werk hervat. Veel hangt er daarbij vanaf in welke mate de overheid in staat is de werkwilligen te beschermen tegen de postende sta kers. Nu, tegen het einde van de maand, is bij velen, die aanvankelijk het werk hebben neergelegd, een neiging te onder kennen weer aan het werk te gaan, doch als gevolg van de intimidatie van de zijde van de aanhang van de vakbonden durven, vooral in de Borinage, vele werkwilligen niet voor hun overtuiging uit te komen. In Charleroi liepen gisteren honder den mensen met een papiertje opgespeld. Daarop kon men lezen: „La Wallonië en a assez" (het Walenland heeft er ge noeg van). Dat sloeg niet op de een- heidswet, maar op de staking die de middenstand grote schade berokkent en voor iedereen zorgen en ongerief mee brengt. Ondanks de eisen van de socialisten, dat de winkels gesloten moe- Bij het station Brussel-Zuid trok- meMte Winke- oproerkraaiers ran leer tegen een bus, waarvan de chauffeur het 0 Slot pag2 waagde nog zo goed en kwaad als Wat (ledeil (1e Zweden maf''°C ccn trein aangevallen, die met 300 reizigers van Elisabeth- van de Ver. Naties? stad °p wc9 was naar Kamina. Zeker twintig passagiers zijn ge- Honderden Baloeba-opstandelin- dood, velen gewond of ontvoerd, gen hebben dezer dagen tot drie- Toen de trein tenslotte in Kamina aankwam, zaten er nog maar 40 mensen in. Er reisden veel kinde ren met de trein. Zij waren voor de viering van de jaarwisseling op weg naar hun ouders. Alle reizi gers waren Baloeba's uit Kasai. De aanvallers waren Baloeba's uit Katanga. Deze groepen zijn elkaar vijandig gezind. De trein was, zoals gewoonlijk, bewaakt door een sterke afdeling Zweedse V.N.- troepen. Het Katangese ministerie van Voorlichting heeft bekendgemaakt, dat het merendeel van de kinderen die met de trein reisden, nog niet op hun be stemming is aangekomen. Een woordvoerder van de regering van Katanga heeft voorts meegedeeld niet te weten wat de Zweedse troepen hebbep gedaan. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties zei te Elisabethstad. dat er vandaag een onderzoekgroep naar Boekama zou vertrekken. Voor zover de Koning Boudewijn vanmiddag terug Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zijn hedenochtend om half twaalf van het landgoed San Calixto per auto naar het vliegveld van Sevilla vertrokken, om van daaruit naar België terug te keren. Hij werd daar hedenmiddag ver wacht. Zoals bekend is de adjudant van de Koning, kolonel Debecke, twee dagen geleden met het toestel naar Sevilla gereisd om de vorst rapport uit te brengen over de toestand. Aanvankelijk had Koning Boude wijn besloten zijn huwelijksreis niet te onderbreken, maar de be richten van gisteren zouden hem tot de overtuiging hebben gebracht dat zijn aanwezigheid in Brussel vereist is. De Tweede Kamerfractie van de Anti Revolutionaire Partij is giste ren in Utrecht in spoedvergadering bijeen geweest om de Kabinetscrisis te bespreken. Van links voor be ginnend, met de wijzers van de klok mee om de tafel. prof. Th. A. Ver steeg, de heer C. van Nierop. mr. A. B. Roosjen. de heer J. Smallen- broek, de heer G. A. Kieft, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de heer C. P. Hazenbosch, de heer A. W. Bie- wenga, mr. E. P Verkerkmr. Meulink, mr. W. Aantjes en mr. B. W. Biesheuvel. Verenigde Naties konden nagaan had zich te Boekama „een zekere mate van opschudding" voorgedaan toen de trein daar was. Een aantal Baloeba's had de trein opgewacht en ongeveer vijftig stamgenoten die in de trein zaten, had den de trein verlaten en samen met de andere Baloeba's een betoging op touw gezet. Van geweldpleging had de woord voerder echter niets gehoord. Over het feit dat er maar veertig men sen meer in de trein zaten toen deze in Kamina aankwam, zei de woordvoerder van de Verenigde Naties, dat hij aannam dat de meeste passagiers naar Boekama wilden reizen en daarom daar waren uitgestapt. Van de zijde van de Zweedse generale staf is, na een telefoongesprek met de commandant der Zweedse troepen in Kongo, medegedeeld, dat in Katanga geen enkele door Zweedse troepen be waakte trein is aangevallen. Wel zou een andere trein zijn aangevallen, waarin zich géén Zweedse militairen bevonden. MORGEN kunt U ook kijken naar Uw eigen PHILIPS TELEVISIE-APPARAAT dank zij de kredietservice, die VAN BERGE HENEGOUWEN Uzelf verleent. AALMARKT 12 Centraal tel. voor t.v.-avondservice 21782 het ging een ritje te maken. De werkwilligen kunnen weinig uit richten tegen de actie van de sta kers Oud - minister J. G. Suurhoff heeft gisteravond op een bijeen komst van de Partij van de Arbeid in Vianen als zijn mening te kennen gegeven, dat de Partij van de Ar beid stellig niet in de regering zal terugkomen als gevolg van de huidi ge kabinetscrisis. ..Zij die dit hopen", aldus de heer Suurhoff ..verkijken zich op de politieke situatie". De mogelijkheid tot deelneming van de Partij van de Arbeid in de regering zag hij alleen, wanneer de partners, waarmee de socialistische ministers zou den moeten samenwerken, bereid zou den zijn socialistische doelstellingen in het regeringsprogramma op te nemen. Meeregering van de Partij van de Ar beid noemde de heer Suurhoff alleen mceeliik. wanneer de kiezers in 1963 duidelijk laten blijken dat zy achter deze socialistische doelstellingen staan. Het kabinet De Quay, aldus de heer Suurhoff. is gevallen over zyn eigen zwakheid, de tegenstellingen tussen de coalitiepartijen en het ontbreken van bindende afspraken ten aanzien van de uitvoering van het regeringsprogramma. Hfj noemde het kabinet een zwakke regeringsploeg met zeer zwakke minis ters behalve de ministers Zijlstra en De Pous, die volgens de heer Suurhoff als de sterke mannen in dit kabinet fungeerden. Volgens hem was het een bekend feit, dat niet minister Van Rooy maar minister De Pous de loonpolitiek voert. Uit Het Leidsch Dagblad van 31 December 1860: Een mijmering op Oude- jaarsdag. Het register der overlede nen is heel wat dunner dan het vorig jaar; 't verschilt wel een derde deel. Toen heerschte er cholera, dit jaar niet. En toch is er veel en hard geklaagd over een ongunstigen en natten zo mer; maar weinig of niet gelet op het wegblijven der cholera en het heerschen van meer gezond heid. Zoo gaat het in de wereld. Nog zijn er velen gespaard, wier namen in dit zwarte boek kon den opgeteekend- wie zal nog de opene plaatsen innemen vóór het register gesloten is of wie komt in het nieuwe boek, dat met Nieuwejaar geopend wordt? Wie zal de eerste zijn en voor wien is een nommer besproken? Burgemeester en Wethou ders van Leiden bevelen het hakken van bijten, en zijn mits dien, van heden af en zoolang het hakken van bonbijten plaats heeft, de bewoners van huizen en de eigenaars of bruikers van onbewoonde gebouwen, aan grachten gelegen of daarop uit komende. verpligt eiken dag vóór twaalf uur des middags voor hunne panden bijten te la ten maken van ten minste één vierkante el. en die behoorlijk open te houden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1