Wij mensen zijn één broederschap-' Nourilax KERSTREDE VAN H.M. DE KONINGIN )e wereld stelt ons op de proef W' Recherche dacht aan misdrijf bij dodelijk binnenbrandje Den Haag een QAfiun/) produ kt Strijd om voortgezet L.O. beslecht Kroon deelde in meeste gevallen standpunt van staatssecretaris gericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 december 1960 Vierde blad no. 30238 it Licht zal komen enhet is er reeds LM. de Koningin heeft op eerste kerstdag, 's middags om een uur en nationaal programma over de beide zenders Hilversum I en II de jende kerstrede uitgesproken. Ik ben altijd zo blij, dat we vandaag, met Kerstmis, worden gevraagd onszelf eens goed van alle kanten te bekijken. Als we er anders niet komen, is dit de kans om de moed te grijpen, onszelf onder de loep emen. Dit mogen we doen bij het zachte schijnsel van de kerstver- :ing, dat eigenlijk dan blijkt een alles-onthullende en niet-ontziende semschicht te zijn. leze uitnodiging geldt ons allen, of we ons doof houden, uitvluchten linnen, aarzelen, of er innerlijk voor klaar staan. Zo verschijnen er ook nu nieuwe lichtpunten in onze gezichtskring, hoe aarde-donker die moge zijn, veelal brandpunten waarin het licht samenkomt en vanwaar het weer verder straalt. En let U nu maar eens op, waar het is gaan branden bij enkelingen, bij groepen - zolang het dat ergens doet is de wereld niet verduisterd, en het lijkt alsof er langzamerhand steeds meer oplicht - soms in verschillende kleuren, maar zolang er licht is, vormt het met an dere opvlammingen samen, één hel wit schijnsel. is een uitnodiging om thuis te n, en we mogen erop ingaan, bij mogen wij ook denken over onze ^woordelijkheid in groot verband n antwoord vinden op de vraag, of 1 zorgende voor onszelf of voor ons niet andere mensen of andere n laten verkommeren. En we mogen eten trachten te komen waarvoor oze inspanning en onze offers over hebben. :e en zoveel andere antwoorden en we elke dag vinden, en dat zal ?aak gebeuren, maar op Kerstmis we, als bij een halte, allen tegelijk Als we ook stil z ij n, „als de ziele rt", écht, gaat er altijd een licht lat licht is a 11 ij d waarheid wan- wij echt eerlijk zijn, en 't is dus ;t kostbaar. Want de waarheid t vrij. Kerstmis is - mede - déar- )"n groot feest, omdat velen zich op wijze bevrijd gaan voelen. E KERSTNACHT vallend in onze langste nachten, is ook het zinne beeld van al de duisternis in de elijke samenleving. Daarin ver- a aan hen, die in staat bleken het te nemen, een menigte des hemelse ïgers - zo zegt het kerstverhaal - an mensen, die het goed horen wil let welbehagen van God aankondi- iat leidt tot de vrede op aarde. HADE BRAND TE HEEL }RAAGT EEN MILJOEN >r de ernstige brand in huize St.- te Heel was deze instelling en iet tehuis voor zwakzinnige kin- Klein Bethlehem, evenals te in ernstige moeilijkheden geraakt de huisvesting betreft. Anna moest een groot aantal bed- nissen tengevolge van de verwoes- door het vuur. Klein Bethlehem ntegen was overbevolkt omdat daar een groot aantal patiënten )k had ondergebracht. Aan deze nd zal nu spoedig een einde ko- Voor 15 januari zullen 50 bed- iten verhuizen naar het gebouw Ie Proosdij te Meerssen. r eind januari zullen ook de res- le patiënten overgaan naar Meers- a totaal 100. Als de kerstvakantie de rug is zal Klein Bethlehem, nu 70 patiënten onder primitieve nden verpleegd moeten worden, In het oude spoor terugkomen orden de thans bezette ruimten, igenlijk een andere bestemming n, weer vrij voor de kinderen uit huizen. Van St.-Anna zijn thans taal 120 patiënten ergens anders gebracht. Intussen is men hard iet werk om de ruimten die be- igd maar niet verwoest werden in bruikbare toestand te bren- schade van de brand is vastge- op ruim een miljoen gulden. De rande vleugel aan de linkerzijde e poort zal afgebroken en geheel aw opgetrokken moeten worden. DDERS TE DEN HAAG GEHULDIGD burgemeester van Den Haag, mr. II. T. Kolfschoten, heeft zaterdag- ig in het Jacob Catshuis („Sorg- in Den Haag persoonlijk de rs bedankt die 14 dagen geleden fevaar voor eigen leven de schip- elingen van de gestrande Scheve- t logger „Arie van der Zwan" •21) op één na aan wal hebben ge en de zeven politie-agenten en de irgers, die onder aan het Zuider- hoofd van de Scheveningse bui- ren bij het licht van een brom- ntaarn tot aan hun borst in het ie water hulp hebben geboden, zei olfschoten: is een verheffende gedachte dat een grote stad als Den Haa*; on ze omstandigheden kerels zijn die oor hun medemens kunnen en wil- zetten. Ik stel er prijs op U mijn te betuigen en met blijheid kan ik ipmerken dat het mogelijk is dat or goede en edele daden bewonde- unnen koesteren voor elkaar", n f. 2000 hebben Haagse burgers gebracht om de redders hun blijk waardering te geven. Het comité et de inzameling was belast heeft e 13 redders elk een symbolische e-chèque aangeboden. De voorzit- a het comité, mr. A. J. Goekoop de overhandiging: It U dit zien als een herinnering w medeburgers, als dank voor Uw iftig optreden in de eerste plaats burgers". besloot met de wens dat het „de lende minister (wanneer wij ten- weer een kabinet hebben), met- mogelijk zal zijn de Scheveningse te verbeteren, opdat een ramp als et de logger nooit meer zal ge- De „Adelaar" blijft voorlopig liggen donderdagnacht j.l. bij Hoek van üi gezonken bok „Adelaar" zal in stkomende dagen nog niet worden en. Er zijn, mede door de ravage ponton, voor de bergers vele com es en de beslissing over de vraag et karwei zal worden aangepakt ook uitgesteld tot na de kerst- bok ligt ongeveer twee kilometer orden van het noorderhoofd, dicht grote vaarroute. De grotere sche- indervinden echter geen hinder ét wrak. Het loodswezen markeer plaats vrijdag met een boei. Er is anderzijds ook zoveel aan t ver ouderen. Er gaan nieuwe golven over ons heen. Er komen nieuwe mogelijkheden binnen ons bereik. Sommige oude instel lingen blijken vermolmde stukken te zijn van een vloer waarop een levende maat schappij met haar nieuwe generatie niet meer kan staan en bewegen. Sommige oude tegenstellingen verliezen hun zin en verbrokkelen onnodig de ondergrond van ons bestaan. Er worden dingen nog voor levend aangezien, die spoken uit het verleden zijn geworden. Zoekt U zelf maar uit. Ieder zal er weer andere vin den. TATEN we ook nooit vergeten, dat wij mensen één grote broederschap zijn - en wat een schandelijk waan denkbeeld het is, zich daarnaar niet te gedragen. In deze vreemde wereld worden we op de proef gesteld op onverwachte momen ten, als we er helemaal niet op verdacht zijn. Hóe goed we 't ook willen in 't le ven: als onverhoeds bij ons proef op de som wordt genomen, blijkt wat we wer kelijk vermogen. We kennen allen de beminnelijkheid van de mensen die dan, in hun onschuld als het ware, goed rea geren, en ook de teleurstelling over hen die 't „niet halen". In ieder geval is het masker dan afgevallen en de ware aard kenbaar geworden. Steeds raak ik meer overtuigd, hoe belangrijk iedere daad is, iedere hou ding, van ieder mens, overal en altijd. Het belang ervan is volkomen onbere kenbaar, maar lijkt mij veel groter en van veel wijder strekking dan men op 't eerste gezicht zou denken. Daarbij komt, dat de wereld onrust barend klein wordt. Ook dit jaar toonde dat aan. Ons aller verantwoordelijkheid is wereldwijd. Als dit ons tot nadenken brengt, moet het ons ook tot daden leiden. Want - van wie is de aarde? Van wie zyn de mensen? IJ bleven strijden om de vrede op aarde - ons doel en onze toe komst. Het woord, dat God is, is immers niet alleen het eerste maar oók het laatste woord. Zo is er dan een troost voor alle leed en een oorsprong van alle vreugde - en zin voor beide. Wij voelen of weten allen, dat het licht zal komen - eenmaal - maar te vens, dat het er is, want ieder mens is een lamp, die ontstoken is of kan wor den - in wat voor omstandigheden en waar en wanneer dan ook. Het is aan ons mensen, onszelf als brandstof aan te bieden voor het licht. Het verschroeit al wat niet deugt en doet oplichten al wat goed is en doet het sa mensmelten. De mensheid zoekt compro missen en wil geen radicale keus. Ze zal dit lang volhouden, maar niet a 11 M d. „En een ieder,, die wil, kan het Licht hier, nü, doen ontvlammen". DEMONSTRATIE VAN PACIFISTEN IN FRIESLAND Een groepje pacifisten, vertegenwoor digers van enkele vredesbewegingen heb ben zaterdagmiddag gewapend met span doeken, bjj de Leeuwarder vliegbasis een protesdemonstratie gehouden tegen de uitrusting van de NAVO-landen met atoomwapens. Op de spandoeken stonden leuzen als „Waar straaljagers gieren kan men geen kerstfeest vieren" en „Nu een atoombasis bjj Leeuwarden, straks ge heel Friesland aan flarden". De commandant van de vliegbasis Leeuwarden, kolonel Bosch, die kort te voren per brief van het voornemen van de pacifisten op de hoogte was gesteld, voerde gedurende ongeveer een kwartier een gesprek met een der de monstranten, ds. De Ridder, Ned. Herv. predikant in de Wilp. Het gesprek ver liep in een vriendschappelijke sfeer. De commandant van de vliegbasis verklaar de echter zeer openhartig, dat hij de overtuiging van de pacifisten respec teerde, maar deze als een vergif voor het volk beschouwde, dat voor 98% de noodzaak van de defensieve bewape ning erkent. Een verzoek van de predi kant om met de militairen over het „pacifistisch ideaal" te mogen spreken werd door kolonel Bosch van de hand gewezen. Na hun terugkeer van de vliegbasis trokken de demonstranten nog door het centrum van Leeuwarden, waar zij pamfletten uitdeelden. INBREKERS LIETEN EEN KAPITAAL LIGGEN Inbrekers, die in de nacht van zater dag op zondag een bezoek brachten aan een levensmiddelenwinkel in de Wei- marstraat in Den Haag, hebben zo als de politie het uitdrukte „de kans van hun leven gemist." Zij verschaften zich door een raam toegang tot de winkel en haalden uit een muurkast een kistje met een bedrag van f 4000, waarmee zij er vandoor gingen. Zij hadden echter niet in de gaten, dat naast het kistje, verpakt in vetvrije pa piertjes, een bedrag voor het grijpen lag, dat een veelvoud was van hun buit. Hoeveel het bedrag precies was zei de politie niet. Wel dat het ging om vyf cijfers Vlammen lekten uit dak bejaardentehuis Drie doden bij branden tijdens het kerstweekeinde. Het trieste lijstje, be gint zaterdagavond in Den Haag. Daar woedde een betrekkelijk klein binnen brandje in de achterkamer op de eerst etage van een pension aan de Boek horststraat. Een 23-jarige varensgezel kwam daarbij om het leven. Aanvan kelijk dacht de recherche aan misdrijf. Een zeer grondig onderzoek werd inge steld, dat tot laat in de nacht voort duurde. Maar toen was men toch tot de conclusie gekomen, dat er van misdrijf geen sprake was. Het slachtoffer moet door verstikking om het leven zijn ge komen. Aanleiding tot de veronderstelling, dat hier misdrijf in het spel zou kunnen zijn geweest, gaf het feit. dat het slacht offer daags tevoren was afgemonsterd en daardoor vrij veel geld bij zich had. Ook werd het verdacht geoordeeld, dat op een tafeltje in de kamer, die door de 23-jarige varensgezel werd bewoond, twee glazen werden aangetroffen. Na een minutieus onderzoek is de recherche nadat zij het papieren geld, zij het dan verkoold, in het gedeeltelijk ver schroeide jasje van de varensgezel had teruggevonden evenwel tot de conclu sie gekomen, dat er van misdrijf niet gesproken kan worden en dat het voor gevallenen zich als volgt moet hebben toegedragen. De varensgezel heeft zijn jasje opgehangen aan een spijkertje in de mum-. Hij is, overigens nog ge kleed, op zijn bed „een uiltje gaan knap pen", waarna het jasje van de muur op een brandende gaskachel is gevallen. Het jasje is toen gaan smeulen, hetgeen tot rookontwikkeling heeft geleid. Daarna zou de kachel zijn uitgegaan. Door die rookontwikkeling en door het uitstro mende gas moet zo oordeelt de re cherche het slachtoffer zijn gestikt. De brand werd 's avonds om half twaalf bij thuiskomst ontdekt door het echt paar, dat de tweede etage bewoont, en kon geblust worden met een nevel en een waterstraal. DRACHTEN Het bijna 2-jarig zoontje Johannes van de familie Joh. de Jong te Drachten is op de avond van de eerste kerstdag omgekomen bij een felle uitslaande brand in de ouderlijke woning aan de Klokhuislaan. De brand moet in de huiskamer zijn ontstaan, terwijl de moe der rond zeven uur twee van de vijf kinderen naar de slaapkamer op de zolderverdieping bracht. Een deken, die te dicht bij de kachel hing, vatte vlam en binnen enkele ogenblikken stond de huiskamer in lichter laaie. De moeder, die tevergeefs trachtte het vuur te do ven, vluchtte daarna met de baby van enkele maanden oud naar buiten. Een buurman zag nog kans een 4-jarig zoontje van de zolder te halen, dat met ernstige brandwonden naar het zieken huis gebracht moest worden. Het op één na jongste kind, de btfna 2-jarige Johannes, kon niet meer uit zijn bedje worden gehaald en is in de rook ge stikt. De heer De Jong, die van beroep autobuschauffeur is, was niet thuis toen de brand uitbrak. Hoewel de Drachtster brandweer snel ter plaatse was brandde de woning geheel uit. Van de inboedel kon slechts weinig worden gered. De belendende percelen konden ternauwer nood worden behouden. GENDT Omstreeks vijf uur gistermorgen rook een van de bewoners van het pas een jaar in gebruik zijnde bejaardentehuis St.-Joseph te Gendt bij Nijmegen een scherpe brandlucht. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Op dat moment bleken de vlammen reeds uit het dak van een vleugel van het tehuis te lekken. De brandweer van Gendt bestreed het vuur met groot materiaal, maar riep onmid dellijk de assistentie van de brand weer van Bemmel in. In allerijl werden de bejaarden uit de aangrenzende vertrekken naar een ander deel van het gebouw overgebracht, daar vanwege de sterke wind uitbrei ding van het vuur te vrezen was. Om streeks zeven uur was de brand be dwongen. Een tiental kamers op de bo venverdieping is totaal uitgebrand. De brand is ontstaan in de kamers van het enige slachtoffer, de 83-jarige mevr. M. Suasso Lima de Prado. Het stoffelijk overschot werd later op het toilet aangetroffen. Blijkbaar heeft de oude dame in doodsangst zich daar in veiligheid trachten te brengen. Twee an dere bewoners van het tehuis zijn met brandwonden opgenomen in een zieken huis te Nijmegen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Wel bestaat het vermoeden, dat de brand reeds lang smeulende is geweest en ontstaan kan zijn door een brandende kerstboom of iets dergelijks. Wegens de waterschade moest een aantal bewoners tijdelijk el ders worden ondergebracht. AMSTERDAM Een 74-jarige alleen wonende Amster dammer is zondagnacht met brandwon den aan beide benen in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen, nadat hij brand had gesticht in de keuken van zijn wo ning aan de Keizerstraat in Amster dam. De brandweer was de brand spoe dig meester. Enkele uren tevoren had de brandweer een brandje in de huis kamer van de bejaarde heer B. moeten blussen. Een partij vodden, die te dicht bi] de kachel stond, had vlam gevat. De afdeling geestelijke hygiëne van de Amsterdamse GG en GD zal zich ont fermen over de man, die in vervuilde toestand werd aangetroffen. van verstopping 20 Mbicucn 60 cent Amerikaanse uitvoer is sterk gestegen Volgens het tijdschrift „Fortune" was de Amerikaanse uitvoer in 1960 twin tig procent groter dan in 1959. Het blad wijst erop, dat in sommige gevallen de uitvoer van staal en machines slechts kon geschieden omdat Westeuropese fa brieken zo volledig bezet waren dat zij orders moesten afwijzen. Wat het toe komstige verloop van het Amerikaanse bedrijfsleven betreft merkt het blad op, dat de Amerikaanse economie „zich be weegt in de richting van een vooruit gang over een breed front, waardoor bin nen een jaar een omvangrijke boom zal ontstaan". Met betrekking tot de hausse in de Westeuropese industrie merkt het blad op, dat „tot dusverre belangrijke teke nen van verzwakking alleen te zien zijn in de Britse economie". De Amerikaase uitvoer naar West- Duitsland is met bijna dertig procent gestegen tot één miljoen dollar. Het ernstigste probleem in 1961 voor de Amerikaanse exporteurs noemt het blad de versnelde beweging in West-Duits- land naar een gemeenschappelijk in voertarief in de Europese gemeenschap. Doodvonnissen in Irak Een militair gerechtshof ln Bagdad heeft tien personen veroordeeld tot de dood door ophanging wegens moorden ten tijde van de opstand in Mosoel, in maart 1959. Achttien soldaten werden tot de dood voor het vuurpeleton veroordeeld, maar 't hof zette hun straf om in levenslange dwangarbeid, met een aanbeveling van vrijlating na vijf jaar. Tien personen werden eveneens tot levenslang dwang arbeid veroordeeld. 28 tot langdurige ge vangenisstraffen en 21 personen werden vrijgesproken. De doodvonnissen moeten nog door premier generaal-majoor Kas- sem worden bevestigd. Formosaans schip bij Noord-Molukken aangehouden Indonesische patrouilles hebben 29 op varenden aangehouden van een Formo saans schip dat zij ter hoogte van de noord-Molukken hadden opgebracht, zo melden kranten in Djakarta. Volgens de bladen is het mogelijk dat de aangehoudenen zullen worden beschul digd van binnengaan der Indonesische wateren zonder toestemming. Het schip had een moderne verbindingsinstallatie aan boord. (Van onze Haagse correspondent) De Kroon heeft in de afgelopen maanden beschikt op ongeveer 50 beroepen van gemeente- en schoolbesturen tegen beschikkingen van de staatssecretaris van O. K. en W. de heer G. C. Stubenrauch, waarbij verzoeken om aan bepaalde lagere scholen een zevende of een achtste leerjaar te handhaven, waren afgewezen. Het departement heeft na een wis selvallig beleid dat zijn oorsprong in een bezettingsmaatregel vond, de voorkeur gegeven aan centrale scholen voor voortgezet lager onderwijs, waartoe de Lager Onderwijswet in 1958 op dat punt voor de vierde keer werd gewijzigd. Na september van dit jaar werd de „Cen trale school" regel, het zevende en acht. ste leerjaar bij een gewone lagere school een uitzondering, welke slechts door dispensatie van de Staatssecretaris mo gelijk was. Voor vele tientallen scholen werd een dergelijke ontheffing gevraagd, doch meestal niet verkregen. Men kan con stateren, dat de Kroon door een vlotte behandeling op de betrokken afdeling van de Raad van State snel op al de ingestelde beroepen heeft beslist. Belangrijker is. dat het beleid van de Staatssecretaris in vrijwel alle gevallen werd -gesanctioneerd. Van 46 beroeps schriften werden er 34 ongegrond dan Wanordelijkheden op zaterdag in Oran Groepen Algerijnse betogers in Oran, die de groen-witte vlag van het „Alge rijnse Bevrijdingsfront" met zich mee voerden en die luidkeels „een moham medaans Algerije" riepen, hebben zater dag, na uit hun eigen wijken te zijn ge_ trokken, winkels geplunderd en een aan tal gebouwen in brand gestoken. Het betrof hier de tweede betoging, die zaterdag in Oran werd gehouden. Volgens mededelingen van de politie was zij ernstiger dan de eerste, waarbij verscheidene Fransen werden aangeval len en Franse winkels geplunderd. De demonstraties droegen eenzelfde karakter als de betogingen, die de Alge rijnen in Oran en in andere Algerijnse plaatsen hebben gehouden tijdens het recente bezoek van president De Gaulle aan Algerije. De politie heeft in een gebouw dat door de betogers in brand was gestoken het stoffelijk overschot van een 14-ja- rige Algerijnse jongen gevonden. De wanordelijkheden speelden zich in hoofdzaak af in de voorstad Victor Hu- go. die door vele Fransen verlaten is na de troebelen, die zich daar gedurende het bezoek van De Gaulle hebben voor gedaan De politie heeft meegedeeld dat de in cidenten van zaterdag begonnen toen militairen huiszoeking deden in Alge rijnse woningen naar opstandelingen die, naar van Franse zijde wordt ge meend. in Oran zijn doorgedrongen Oud-minister Jacques Soustelle, de leider van de „Nationale hergroepering" en een der belangrijkst" woordvoerders van de beweging voor een „Frans Alge rije" heeft geen toestemming gekregen zich naar Algerije te begeven, aldus is van officiële zijde in Parijs vernomen. Soustelle wilde persoonlijk in Algerije de campagne tegen De Gaulle's plan voor een hervorming van de bestuurs organen in Algerije leiden. De volks stemming zal 8 Januari worden gehou den. Tragische cijfers.... Het ziekenhuis in Hirosjima, dat on geveer 90 procent van de slachtoffers van de eerste kernbomaanval behandelt, heeft meegedeeld, dat 47 mensen in de eerste elf maanden van dit jaar tenge volge van kernstraling zijn overleden. In dezelfde periode van 1959 stierven 36 mensen. Van januari tot november 1960 zijn 18.378 patiënten die aan kernstra ling hebben blootgestaan behandeld. Amerika helpt Perzië bij de wegenaanleg Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de V.S. erin hebben toegestemd Perzië een bedrag van ongeveer 155 miljoen gulden te lenen om het te helpen een nieuw wegenstelsel aan te leggen en ter bekostiging van de aankoop van Ameri kaanse goederen, die het voor zijn economische ontwikkeling nodig heeft. De overeenkomst werd bereikt gedu rende besprekingen, die een Perzische financiële missie kort geleden in Amerika heeft gevoerd. De missie stond onder leiding van vice-premier Khossrow Hedajat. wel niet ontvankelijk verklaard. In de overige gevallen werd een ontheffing met een aflopend karakter verleend, meestal voor twee, in één geval voor drie schooljaren. Uit de omstandigheid, dat het dan meestal scholen betreft die in levensbeschouwelijk opzicht een min derheid vertegenwoordigen in een con fessioneel opzicht eenzijdig gekleurde streek, kan men afleiden dat in die ge vallen de nadruk is gevallen op het „richfcingsargumen t" Voor het overige kan men stellen, dat de Kroon is meegegaan met de departe_ mentale zienswijze, dat het meer gespe cialiseerde voortgezet onderwijs, zoals lagere land- en tuinbouwscholen of technische scholen door het openen van brugklassen en voorbereidende leerjaren betere aansluitingsmogelijkheden bieden op de lagere school dan vroeger het ge val was, terwijl deze scholen niet in de laatste plaats de voorkeur verdienen omdat zij een bijdrage tot een meer be paalde vakbekwaamheid leveren dan met een zevende of achtste leerjaar het geval is. Aan de strijd om het voortgezet lager onderwijs is met deze uitspraken van de Kroon een cdnd gekomen. Communist leidt de rebellen in Laos De Koning van Laos, Savang Vatthan, is gisteren voor een oezoek van vier of vijf dagen uit de residentie Loeang Pra- bang in de hoofdstad Vientiane aange komen. De route van het vliegveld naar het centrum van de stad werd zwaar bewaakt. Op grond van een Koninklijk decreet is de regering van Soevanna Phoema ,de voormalige neutralistische premier, die naar Cambodja is gevlucht, ontbonden. Tevens is goedkeuring ge hecht aan de voorlopige regering van Prins Boen Oem, waarin generaal Phoemi Nosavan vice-premier is. In een regeringscommuniqué wordt geprotes teerd tegen „openlijke inmenging" van Russische zijde. Desondanks is de toe stand van de opstandelingen kritiek, aldus het regeringscommuniqué. Kolonel Koeprasith Abhay, bevelheb ber van het Laotlaanse vijfde militaire gebied, dat om. de bestuurshoofdstad van Laos Vientiane omvat, heeft ver klaard, dat kolonel Sinkapo, een mili taire leider van de communistisch-ge- zinde Pathet Lao-beweging, thans het bevel voert over de gecombineerde strijdmacht van kapitein Kong Lae en de guerilleros van de Pathet Lao. Kolonel Koeprasith deelde verder mee dat een aantal van zijn militairen in drie colonnes in noordelijke richting trekt ,om de communistische troepen aan te vallen „Vrijdag en zaterdagoch tend vroeg hebben zich schermutselin gen voorgedaan", verklaarde hij. Een 1500 man troepen van Kong Lae en de Pathet Lao liggen in stellingen op on geveer 110 km ten noorden Vientiane. Kolonel Koeprasith zei tenslotte nog dat zich, gedurende de slag om Vien tiane. een 60-tal artilleristen uit het communistische Noord-Vietnam onder de strijdkrachten van kapitein Kong Lae bevonden, van wie er thans nog slechts dertig zijn overgebleven. Hij wist niet wat er met de andere dertig was geschied. Regering van Kivoe gearresteerd Troepen uit Stanleystad, het hoofd kwartier van de aanhangers van Loe- moemba, hebben in Boekavoe de gehele provinciale regering van Kivoe gearres teerd, aldus heeft een woordvoerder van de Ver. Naties meegedeeld. Op vier personen na, onder wie de provinciale militaire commandant kolonel Singa, werden zij echter na een uur weer vrij gelaten. Kolonel Singa is een aanhanger van Kasavoeboe. Intussen heeft Kroesjtsjef geantwoord op een boodschap van Antoine Gizenga, die onder Loemoemba Kongolees vice- premier was. Gizenga had hierin mede gedeeld dat „de hoofdstad van Kongo tijdelijk van Leopoldstad naar Stanley stad is verplaatst". Kroesjtsjef antwoordde dat de Sovjet- russische regering „alle mogelijk^ steun blijft geven aan het Kongolese volk en zUn wettige regering". Drie leden van één gezin verdronken AUTO REED TE MIDDELSTUM HET BOTERDIEP IN De heer en mevrouw Bos en hun 8-jarig dochtertje uit Zandeweer (Gr.) zijn gisteravond omstreeks negen uur bij Fraamklap bij Mid- delstum verdronken toen hun auto in het Boterdiep raakte. Het 12- jarig zoontje wist zich te redden. Het gezin kwam van familiebezoek en was op weg naar huis. De heer Bos heeft völrooedelyk te laat de bocht opgemerkt. De auto schoot een paar maal over de weg en reed vervolgens het Boterdiep in. De wagen verdween op de kop en met brandende lichten onder water. Alleen de 12-jarige Fokko wist zich uit de auto te werken en zwom naar de wal. Op dit moment was er geen verkeer op de weg, maar de jongen waarschuwde mensen, die even later passeerden. Deze alar meerden op hun beurt de politie en artsen. Een kraanwagen haalde de auto uit het water, maar het was toen al te Iaat voor de drie inzittenden: de 41-jarige pannendekker G. Bos, zUn 42-jarige echtgenote M. BosIVeessies en hun 8- jarige dochtertje Geertje. Hun stoffe lijke overschotten zijn naar het Groene Kruis-gebouw te Middelstum vervoerd. MAN STAK VROUW Vanmorgen is uit het „Koningin Jn- lianaziekenhuis" in Hengelo een pa tiënte ontslagen, die daar zaterdagavond was opgenomen nadat een man haar op straat met een broodmes had gestoken. Die man was een 27-jarige Hengeloër, die zaterdagavond zijn gewezen vrouw aan de Emmaweg opzocht. Toen hij daar in huis was, kwamen twee mannen uit Delden de vrouw en haar kinderen ophalen, om de kerstda gen gezamenlijk in Delden te gaan doorbrengen. De man werd daar zeer boos om, greep een broodmes en bedreig de de bezoekers, die haastig de woning verlieten. Even later vluchtte ook de vrouw naar bulten. De man volgde haar en stak haar op straat met het mes on der in de rug. De gewonde vrouw werd in het ziekenhuis opgenomen. De man zal voor de officier van Justitie in Almelo worden geleid. Vechtpartij bij de N-Guinea Koerier Aanklachten ingediend Vanmorgen is het in de drukkerij van de „Nieuw-Guinea Koerier" tot een vechtpartij gekomen tussen de hoofd redacteur, de heer N. Streefland, en de advocaat mr. J. O. de Rijke, alsmede tussen de firmanten van de drukkerij, de gebroeders Terlaaa. De aanleiding was een artikel dat de heer Streefland vandaag wilde publiceren. Het zetsel van het artikel viel op de grond en werd door de mede-firmant Terlaak door de war gegooid, daarbij geholpen door mr. De Rijke. De heer Streefland kreeg van de heer Terlaak aanzegging, dat, indien hij het artikel plaatste, hij op staande voet zou worden ontslagen. Bij de woor denwisseling tussen de heer Streefland en mr. De Rijke kreeg eerstgenoemde een kaakslag toegediend. Een en ander was voor de hoofd redacteur aanleiding tot een perscon ferentie. Volgens de heer Streefland was het artikel gebaseerd op. gegevens die van de zijde van het parket van de procureur-generaal waren ontvangen, inzake het recente verblijf in de Baliem- vallei van mr. De Rijke, een particulier cineast en een jongedame. Het artikel gewaagde o.m. van een gevecht tussen enkele Dani's (bewoners van de Baliem- vallei), dat o.a. zou zijn veroorzaakt door mr. De Rijke. Verder bevatte het te plaatsen artikel de bewering als zou de resident van Hollandia het rapport heb ben willen seponeren. Tijdens een kort daarop door mr. De Rijke gehouden persconferentie ontken de deze zeer nadrukkelijk de gewraakte daden in de Baliemvallei. De gegevens van de advocaat-generaal berusten op het rapport van een jonge bestuursamb tenaar, tegen wie mr. De Rijke bi] zijn vertrek naar Hollandia had gezegd hem vanwege zijn tegenwerking en gedrag bij de resident te Hollandia te zullen voor dragen voor overplaatsing. Mr. De Rijke kwalificeerde de rapportage als een vol slagen verzinsel. Volgens hem zou de advocaat-generaal bovendien de kwestie tot abnormale proportier hebben opge blazen om in het conflict tussen de procureur-generaal en parket enerzijds en de gouverneur anderzijds de publieke opinie nogmaals te mobiliseren. Naar aanleiding van de vechtpartij üi een verzoek tot strafvervolging tegen mr. De Rijke ingesteld, doch deze heeft op zijn beurt een aanklacht ingediene tegen de betrokken bestuursambtenaar, enkele politie-autoritelten, tegen de magistraat te Hollandia en tegen de advocaat-generaal wegens smaad, bele diging en wederrechtelijke vrijheidsbe roving (dat laatste slaat op het verhoor van de jongedame door de advocaat- generaal persoonlijk). De ANP-correspondent wendde zich in verband met bovenstaande tot de direc teur van Binnenlandse Zaken te Hol landia, de heer A. Boendermaker, die grote verontwaardiging uitte over de bewering van het parket, dat het bin nenlands bestuur zou tegenwerken. „Het binnenlandse bestuur heeft geen be moeienis gehad met de zaak en het enige hierover bestaande rapport is onmiddel lijk nadat dat gevonden werd (in een lade van de resident van Hollandia, die de dag daarop met verlof naar Neder land vertrok) in originali aan het par ket overhandigd", aldus de directeur van Binnenlandse Zaken De Russische premier verklaarde ook: „De aanhoudende agressie der imperia listische mogendheden tegen Kongo wekt de verontwaardiging en gevoelen* van wraak van het gehele Sovjetrussi- sche volk op".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7