films pipo „Maak tniet te bont 99 Witte revolutie" in Arabië: parlementair regime ingesteld Israëlische atoombommen sein voor oorlog met „Egypte - Syrië" ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 VAN DEZE WEEK STUDIO Deze wonderlijke schertsfiguur, bibberend in bont en pootjebadend in een teil heet water om zo bij te komen van een ellendig koude escapade, is de Britse komiek Terry-Thomas. Zoals hij daar zielig zit is hij wel typerend voor het gloednieuwe filmpje, dat in het klei ne theatertje aan de Steenstraat voor de schijnbaar onmisbare „vro lijkheid" tijdens de kerstweek moet zorgen. Maar helaas, dit produkt van de producent Hugh Stewart en re gisseur Robert Asher haalt niet het niveau van vele illustere voorgan gers, waarmede de Britten een repu tatie hebben gevestigd op het gebied van prettig aansprekende filmhumor en aangenaam verteerbare „slap stick". Toch waren er mogelijkheden te over. De uitzonderlijk Britse Brit Terry-Thomas is de enige manne lijke figuur in een kwartet potentiële „idioten", dat wellicht de dolste bende vormt, waarmede Scotland Tarzans verbanning Oerwoud romantiek Rex Tarzan is er weer! In deze donkere, koude dagen zweeft hij weer luchtig gekleed over het filmdoek van het Rex-theater. Eerst is hy nog al leen met Jane, zijn oerwoudvrouw en Cheeta, de aap met-de-mensenmanie ren. Als er echter een vliegtuig neer stort. blijkt een baby de overlevende te zijn. Tarzan en Jane voeden de jongen op en gaan Boy als hun eigen zoon beschouwen. De „vrede" in de wil dernis wordt echter verstoord als een expeditie, op zoek naar overlevenden van de vliegtuigramp, in Tarzans rijk doordringt. Met de komst van deze „beschaaf de" mannen en een vrouw wordt er narigheid gebracht tussen de oerbos- stammen. Maar als de nood het hoogst is, is Tarzan nabij. Olifanten en apen worden naar de plaats van het grote onheil gestuurd, bomen uit de grond getrokken en nog veel meer. Ditmaal kwijt Johnnie Weismuller, recordhouder van de Tarzanrollen, zich van deze niet zo bijster moeilijke taak. Immers, hy kan op zyn spieren en bovendien op een hele wildernis vol wilde dieren vertrouwen. En wat kan je dan nog gebeuren Alles de lucht in! Norman Wisdom slaat alle kolderieke records Trianon Ook in Norman Wisdoms nieuwste creatie viert de kolder hoog tij, zozeer zelfs, dat men geneigd is te zeggen, dat deze Engelse komiek alle records, die hij op zyn naam heeft staan, in dit nieuwe produkt sléét. Fijn is die humor niet en het „hoog tepunt" in „Alles de lucht in!" wordt dan ook bereikt als Wisdom in de rol van Davy Cooper wraak neemt op de eigenaar van een texielfabriek door hem het gehele naargeestige stadje, waar van hij zowel eigenaar als burgemees ter is, in de lucht te laten vliegen. Dit is dus gooi- en smijtwerk in de alles overtreffende trap!. Het scenario is eigenlijk te zot om het serieus te ver tellen, maar tegelijkertijd zo grotesk, dat men zich afvraagt, hoe men zo veel onzin bij elkaar kan krijgen. Het merkwaardige is overigens, dat al die dwaze tonelen toch hier en daar raken aan de doodgewone werdelijkheid. Deze film heeft dan ook de verdienste, dat er. tussen alle nonsens door, een ty- pisoh-Engelse spot met bepaalde toe standen wordt gedreven. Zodat eigen lijk iedereen lachen kan: wie van Nor mans dwaasheid-zonder-meer houdt evengoed als wie het om de satire te doen is. Yard ooit werd geconfronteerd. In een exclusief pension helpen de twee vrouwelijke en de ene mannelijke „betalende gast" hun excentrieke hospita bij het stelen van bont om zo geld te verzamelen voor de liefdadigheid. De leiding berust bij de enige man in het gezelschap. Hij misbruikt zijn vroegere militaire scholing om alle „operaties" op sol dateske wijze-te organiseren. Ongetwijfeld een origineel en ver rukkelijk ongerijmd gegeven. En er komen in het filmpje kostelijke mo menten voor, waarin die ongerijmd heid van het gegeven goed dwaas gevangen is. Maar de volslagen idioterie van de geschiedenis had overgoten met bruisende levenslust en kolderieke tinteling op het witte doek gebracht moeten worden. Door de gerektheid van de scènes en het gebrek aan tempo werd het echter bovenal onbenullig. En dat beteken de de nekslag. Zodat er van de ver wachte vrolijkheid wel iets, maar veel te weinig overbleef. Jerryhoud je roer recht Sullige Marine-officier Luxor Een trekkebekkende Jerry Lewis viert op het witte doek nog steeds triomfen. Misschien komt dit wel om dat hij appelleert aan een diepverbor gen wens van velen: lekxer gek aoen en met alles de draak steken. Dat doet hij in „Jerry, hou je roer recht" dan ook volop. Admiraals, ministers van De fensie, schoonmoeders en dienaren van de Marine-Hermandad, ook wel bekend als M.P. bezorgt hij grijze haren. Zijn vrouw ook overigens. Want door de escapades, die hij na de tweede wereld oorlog met zijn schip, een torpedojager heeft uitgehaald, haalt hij de gram storigheid van het ministerie van Deien- sie op z'n hals. De wittebroodsweken moeten telkens en telkens worden uit gesteld om de speurtocht naar het „verloren" schip te kunnen ondernemen. Want als het schip niet wordt gevon den dan wordt het budget voor de Ma rine ingetrokken. Op zacht-ironische wijze wordt de draak gestoken met de Marine in het algemeen en met de topfiguren van deze voor de landsveiligheid zo onont beerlijke instelling in het bijzonder. Jerry is de sullige Marine-officier, die zich en zijn schip bijna naar de haaien helpt. Dat de wittebroodsweken na enig uit stel toch doorgaan behoeft eigenlijk geen betoog. „Conny en Peter maken muziek" En lossen een brutale juwelendiefstal op... LIDO Conny Froboess ligt op hef ogenblik met griep in bed. Toch kan men haar in de kerstweek zien. O.m. op het witte doek van het Lido-theater, waar men zich werkelijk kostelyk kan amuseren. Samen met haar filmvriend Peter Kraus, die ook nog steeds zin gend door het leven gaat, weet de vro lijke Conny aan het prachtige Lago Maggiore twee brutale juwelendieven, van wie één een beeldschone barones moet voorstellen, te ontmaskeren. Voor het zover is krijgt het jonge tweetal heel wat teleurstellingen te verwerken. Ge lukkig maar, want anders zou er van de ze met veel vaart opgenomen film niet veel zijn overgebleven. Het zou over dreven zijn te zeggen dat de spanning ondraaglijk is, maar de verwikkelingen zyn in ieder geval boeiend genoeg om er kennis van te nemen. Peter en Conny, die in deze door Werner Jacobs gere gisseerde film minder muziek maken dan zij eigenlijk gewend zijn, spelen hun rol Baby geboren in een Londense stadsbus (Van onze Londense correspondent) Het gebeurt af en toe wel eens dat er ergens een baby geboren wordt in een taxi of in een vliegtuig. Gisteren gebeurde dit in een volle Londense dubbeldeks-bus, toen deze een der drukste verkeerspunten, Hyde Park Corner passeerde! Gelukkig bevindt zich op dezelfde plek het Sint Geor ge's ziekenhuis. De conducteur wilde juist bij de halte, waar een aantal passagiers ivas opgestapt, het ver treksein geven, toen een vrouw een alarmkreet slaakte. De conducteur gaf een nood-belsignaal door vier maal op de knop te drukken. De pas sagiers verlieten ijlings de bus en de bestuurder klom uit zijn hoge cabine. Van een der zijbanken werd een bed geïmproviseerd. Een dokter en zes verpleegsters snelden uit het zieken huis naar de bus. Vijf minuten later was de baby in de bus geboren. De verpleegsters vormden als het ware een beschut tende wal om moeder en kind. „Het is een meisje!", riep een der zusters opgewonden naar de buiten wachtende menigte. Er ging een luid gejuich op. Inmiddels ivas een rij dende brancard aangerukt, waarop de moeder onder nieuw gejuich naar de kraamafdeling van het ziekenhuis werd vervoerd. Het ging allemaal uiterst kalm in zijn werk. Toen deze ongewone gebeurtenis afgelopen ivas, zag men de bestuurder en de con ducteur, nog ontdaan van de emotie, tegen de lege bus leunen. Zij wisten het klamme voorhoofd af Geveilde percelen Ten overstaan van F. K. Lagerwey, waarnemer van het vacante kantoor van notaris A. H. Doyer te Leiden. Huizen bestaande uit beneden- en bo- venwoningen en erven Maresingel 45/ 45a en 46/46a en Prins Hendrikstraat 19/19a, 21/21a 23/23a tezamen na af mijning in bod: f 39.906,- koper D. Ver boon te Leiden, q.q. voor; f 41.406,-. NED. COÖP. VROUWENBOND De afdeling Leiden van de Ned. Coöp. Vrouwenbond hield gisteravond in de met. dennegroen en kaarsen versierde zaal van de Coöp. Vooruit in de Kore- vaarstraat een kerstbijeenkomst. De presidente, mevr. W. L. Majolee-Blans- jaar las de nieuwjaarsboodschap van het hoofdbestuur voor. Medewerking aan deze avond verleenden mej. Bep Hagen, die verzen voordroeg van Nijhoff Tixn- mermans Riemes, en Yvonne Kornalijn- mermans en Riemens, en Yvonne Kor- nalynslijper en Gonny Baaiman (accor deon) Alg. Brandstofhandel Leiden In verband met zijn benoeming tot directeur van een Haagse Steenkolen- maatschappij heeft de heer G. J. de Jong, die onlangs was benoemd tot di recteur van de N.V. Alg. Brandstoffen- handel „Leiden" voor deze functie be dankt. Hij zal worden opgevolgd door de heer A. Westgeest. Advertentie Voor enkele vriendjes van de clown is er in de Schouwburgvoorstelling van dinsdag a.s. nog een plaats. Toegangsbewijzen (f 1.75 per plaats) kunnen dinsdag tussen 10 en 1 uur in de Schouwburg worden afge haald. Ook telefonisch te bestellen no. 20195. DONDERDAG 29 DECEMBER KOMT PIPO WEDEROM IN LEIDEN Voor deze voorstelling vindt de kaartverkoop dinsdagochtend tussen 101 uur plaats. als kelner en kelnerinnetje alleraardigst. Na de arrestatie van de geraffineerde dievegge en haar medewerker blijft de beloning voor het gelukkige paartje van zelfsprekend niet uit. Een vrolijke film, die van het begin tot eind niet alleen de jeugd maar ook de ouderen zal boeien. The five pennies Danny Kaye als „Red" Nichols Casino In het theater aan de Hoge- woerd in deze kerstweek een ondanks Danny Kaye niet in alle opzichten vro lijke reprise. Want de befaamde Ame rikaanse komiek speelt in „The five pennies" de levensloop van de eens even befaamde musicus Loring „Red" Nichols en in diens carrière komen naast vele hoogtepunten ook enkele moeilijke diep tepunten voor, vooral in zijn particu liere leven. Overigens het is niet alleen de moeite waard kennis te nemen van de levens wandel van deze „Red" Nichols en de muziek, welke hij produceerde. Wellicht is het nog interessanter Danny Kaye opnieuw te zien in zyn veranderde styl. De dwaze gezichten trekkende, kolder achtig rondspringende clowneske komiek van vroeger is niet meer. Willens en wetens heeft Danny Kaye de vorm van zijn humor, welke hem beroemd maakte, verlaten Hij wil zijn toeschouwers nu laten glimlachen om de dingen uit het gewone leven, om de mensen, die men overal kan tegenkomen. Zijn humor is beschouwender geworden, soms zelfs een beetje filosoferend. Maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan mag. En vooral in het begin ziet men nog dik- wyls de Danny-van-vroeger. De schijn baar onbezorgde, dolle dwaas, die alleen maar „gek" doet. Maar met het vorde ren van de film vervaagt deze figuur en treedt de Danny-van-nu naar voren. Trouwens met het verstryken van de meters wint ook de film aanzienlijk aan kracht. De aanloop is verschrikkelijk lang. Daar waar het verhaal enige vaart krygt, begint de film eigenlijk pas goed. En dan is het die ook beslist de moeite waard. r> Volksvertegenwoordiging voor t n eederde gekozen, voor eenderde door vorst benoemd Het nieuwe Saoedi-Arabische kabinet heeft vandaag in een publikatie een „witte revolutie" afgekondigd, omdat er de instelling van een parlementair grondwettelijk regime in wordt aangekondigd. Tot nog toe heeft Koning Saoed evenals zijn vader, de stichter van het konink rijk Arabië, als absoluut vorst geheerst. De wetten van het land waren gebaseerd op Koran-teksten en de soeverein, „bewaarder van de heilige plaatsen van de Islam", trad, als „imam der gelovigen", op als opperste uitlegger van de Koran-wetten. Het nieuwe kabinet, aldus de aankon diging, wil een democratische regeringsvorm instellen waarbij de uitvoerende macht onder toezicht zal staan van een nationale vergade ring die voor twee-derden uit gekozenen en een-derde uit door de soeverein benoemde leden zal bestaan. Er verandert wal in liet woestijnrijk De Koning zal de door hem te benoe men leden aanwijzen uit de kring van zyn broers, die ouder dan 25 jaar zyn en die van de „verlichte personen", leden van de koninklyke familie of oelema's. In de laatste categorie valt de groot moefti. De gekozen leden zullen stamhoofden zijn en afgevaardigden van steden en dorpen. De regering zal zich beraden over de invoering van een kiesstelsel volgens hetwelk de eerste verkiezingen in de geschiedenis van Saoedi-Arabië zullen worden gehouden. De leden van de volksvertegenwoordi ging zullen naast deze functie geen andere officiële ambten of functies als bestuurder van particuliere instellingen mogen uitoefenen. Zij zullen parlemen taire onschendbaarheid genieten, recht tot interpellatie hebben en niet vervolgd kunnen worden voor in de nationale vergadering afgelegde verklaringen. Het parlement zal als eerste taak heb ben het opstellen van een grondwet. Daarna moeten wetten uitgevaardigd worden en de staatsbegroting, met inbe grip van de civiele lyst van het konink- lyk huis, behandeld. Prins Tala Ibn Abdel Aziz, broer van Koning Saoed en thans minister van Financiën, heeft in een gesprek met het nationalistisch blad „Al Kifah" gezegd zich te verwonderen over de tegenstand die de oprichting van een gekozen Koning Boudewijn en zijn echtgenote naar Cordoba Koning Boudewijn en Koningin Fabiola hebben sinds hun aankomst, acht dagen geleden, het landgoed San Calixto niet verlaten. De uitge strekte terreinen worden door de Spaanse politie streng bewaakt en nog niet één journalist of fotograaf is er in geslaagd in de nabijheid van het vorstenpaar te komen. Men neemt echter aan dat Koning Boudewijn en Koningin Fabiola bin nenkort een bezoek aan het nabijge legen Cordoba zullen brengen. Fidel Castro afgebeeld als een der drie wijzen Op de muur van een televisiestation in Havana hebben artiesten een aanbid ding der drie wijzen in beeld gebracht waarin Cuba's leider, Fidel Castro, en twee andere revolutionaire leiders de drie wijzen voorstellen die op hun beurt de landbouwhervorming, de industrialisatie en de campagne tegen het analfabetisme personifiëren. De held van de Cubaanse onafhankelijkheid, Jose Marti, ziet men als de ster die de wijzen op hun weg geleidde. Een engel heeft de trekken van een andere onafhankelijkheidsheld. De genationaliseerde televisie heeft echter meegedeeld dat de schildering geen thema van haar kerstprogramma zal vormen. Amerikaans krediet voor India's industrie De Export-Import Bank der Ameri kaanse regering heeft bekendgemaakt, dat zy aan de regering van India een krediet van 50 miljoen dollar heeft ver leend voor de aanschaffing van machine rieën en industriële uitrusting in de Ver enigde Staten. De regering van India zal het krediet beschikbaar stellen voor par ticuliere ondernemingen en voor onder nemingen in de overheidssector. Het krediet is aflosbaar in een periode van 10 jaar beginnend in 1966. Cubaanse regering ontslaat zeventien rechters De regering van Fidel Castro heeft zeventien rechters van het hooggerechts hof ontslagen. Dit geschiedde om de gehele Cubaanse rechterlijke macht ge leidelijk te reorganiseren. Vele rechters hebben n.l. de bevelen van de revolu tionaire regering naast zich neergelegd. Niet alleen het ontslag van de opper rechters is hierdoor bezegeld, maar het besluit geeft ook buitengewone bevoegd heden aan de regering om alle lagere hoven om te vormen. Voor de duur van 45 dagen is de onschendbaarheid van de rechters op geheven. Het kabinet besloot ook een kerstgift van 50 miljoen pesos te be stemmen voor verdeling onder 2 miljoen arbeiders. In hetzelfde communiqué waarin dit nieuws bekend werd gemaakt, viel ook te lezen, dat 400.000 arbeiders die reeds eerder een extra maand salaris hadden ontvangen, nu minder zouden krygen, ten gevolge van een „verkeerd bereke ning". Om de pil iets te vergulden werd tegelykertyd meegedeeld, dat de prys van varkensvlees, (geroosterd varken is een Cubaanse lekkernij met kerstmis) met 25 procent was verlaagd. Versterking Nationale Reserve Zuid-Holland Het alarm-systeem van de Nationale Reserve in Zuid-Holland is verbeterd. De werving van vrijwilligers is weer be gonnen. In de provincie zyn weer 350 vrijwilligers ingeschreven. Dit heeft majoor Jansen Maneschyn, van het stafbureau van de Nationale Reserve meegedeeld op een byeenkomst in Schoonhoven. Hij merkte op, dat de moeilykheden die het werk hebben be lemmerd, nu opgeheven zyn. Kolonel van der Haagen, territoriaal bevelhebber Zuid-Holland heeft op deze byeenkomst onderscheidingen uitgereikt aan vrywilligers van de pelotons Gou da en Gorkum van de Nationale Re serve. nationale vergadering nog ontmoet zowel in kringen van de koninklijke familie als by de algemene opinie. Op de vraag waarom hij zo lang gewacht had met met aankondigen van zijn plan voor democratische hervorming, antwoordde hij, dat het tot nog toe verboden was geweest over dergelyke kwesties in de pers te schryven maar dat zou nu ver anderen. Waardevolle ring verdwenen Een 46-jarige inwoonster van Bloemen- daal, heeft in een toilet van een koffie huis aan de Amsterdamse Keizersgracht een witgouden, met smaragd bezette ring, ter waarde van f. 9000.— laten lig gen. Toen zy de vermissing na een half uur bemerkte bleek de ring, die verze kerd is, verdwenen te zijn. De politie vermoedt dat hier van dief stal sprake is, maar heeft nog geen spoor van een eventuele dader. Advertentie ZEEROUDE 8."P< hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink In Zwolle gaan de kolendragers niet omhoog Het personeel van de Zwolse brand - stoffenhandelaren heeft gisteravond tij dens een vergadering besloten zyn voor nemens om met ingang van 1 januari in flats geen brandstoffen meer te be zorgen op hogere étages dan de eersti te handhaven. Zij zullen een uitzonde ring maken voor zieken, gebrekkigen er bejaarden. De kolenbezorgers zyn tot hun beslui! gekomen, omdat het afleveren van ko len in flats zo veel tyd eist, dat zij voortdurend overuren moeten maken en omdat het beklimmen van de trapper met zware zakken kolen op den duui te veel van hun krachten vergt. De kolen voor die flatbewoners, die op een hogere dan de eerste étage wo nen, zullen na 1 januari in papieren zakken in de kelders worden afgeleverd. Nasser tijdens bijeenkomst in Port-Said: VAR laat zich geen vrees aanjagen" 99 „De NAYO is onze grootste vijand" „Wij zullen deze aanvalsbasis moeten vernietigen. Wanneer wy de zekerheid verkrijgen, dat Israël een atoombom aan het maken is, zal dat het begin zijn van een oorlog tussen ons en dat land". Met donderend gejuich werden deze woorden van president Nasser van de VAR begroet tijdens een grote bij eenkomst in Port-Said. Nasser sprak ter gelegenheid van de herdenking van het vertrek, nu vier jaar geleden, van de laatste Engelse en Fran se troepen uit Port-Said, na de actie die Engeland en Frankryk indertijd hadden ondernomen, toen Nasser het Suez-kanaal naastte. De Israëlische commissie voor de kernenergie heeft, zoals bekend, in het begin van deze week een tegenspraak uitgegeven op de berichten, dat Israël bezig ls kernwapens te vervaardigen. Het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft eveneens de juistheid vat deze berichten ontkend. Nasser verklaarde ook: „De NAVO is onze voornaamste vyand, want zij verstrekt Frankrijk de wapens om zijn oorlog in Algerije voort te zetten. Het is ditzelfde Frankrijk, dat probeert Is raël van een atoombom te voorzien". Hij voegde hieraan toe „In 1956 zijn wij niet gezwicht voor het Brits-Franse ul timatum, ook al wisten wy dat Enge land atoombommen bezat en dat de ge zamenlijk Brits-Franse strydkrachten veel sterker waren dan de onze. Ook nu laat het volk van de VAR zich geen vrees aanjagen. De geruchten, vol gens welke Israël bezig is een atoom bom te maken moeten de Arabische eenheid en het Arabische nationalisme versterken". Sprekend over Kongo verklaarde Nas ser, dat de V.N. met het imperialisme tegen het Kongolese volk hebben mengespannen. Geef Katwijk haven zegt burgemeester van Alphen Rijn Burgemeester Bruins Slot van Alphen heeft in de laatste raads vergadering van dit jaar gezegd het toe te zullen juichen wanneer de plannen van de Vereniging van Schipperseigenaren in Katwijk be treffende een eigen zeehaven zul len worden verwezenlijkt. De hele Rijnstreek krijgt daardoor een rechtstreekse verbinding met de zee. De stoutste dromen van de scheepswerven en de industrie in de Rijnstreek zullen dan werkelijk heid worden. Minister Luns is gisteren met zijr> echtgenote op doktersadvies mei vakantie gegaan naar Las Palmas Kerkelijk Levei NED. HERV. KERK. Beroepen te Rhoon (2de pred.pl.) H. C van Itterzon te Anjum. Te Vuren ec Dalem (toez.) R. P. IJtsma, kand. te Am sterdam. Te Warns (2de pred.pl.) (toezi P. H. Borgers te Birdiaard, die bedank" voor Hemelum. Aangenomen naar Buurse (toez.) A. M Westerbeek van Eerten, vicaris te Apel doorn. Bedankt voor Harkema-Opelnde A. P Peschar te HoLlum op Ameland. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dordrecht (vac. C. M. vai der Loo) A. J. Jelama te Zaltbommel GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Tiel-Zaltbommel T. J Keegstra te Waardhuizen. GEREF. GEMEENTEN. G^Beroepen te Boskoop A. F. Honkoop t'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4