de [kökslwillen'n ander menu. A. Galjaard - „longspecialist" - neemt afscheid van gem. plantsoenendienst Negen tekenaars exposeren met talent en kunde in de „Lakenhal Laat gemeente in uitgewerkte plannen rijke „erfenis'' achter H. Hazelhoff, directeur Gewestelijk Arbeidsbureau, legt functie neer Grootse traditie uit vroeger eeuwen verantwoord voortgezet ppgericht 1 maart 1860 Zaterdag 24 december 1960 Tweede blad no. 30237 Na zesendertig jaar. Indien wij even vasthouden aan de uitdrukking „dat parken de mgen van een stad zijn", dan zal een zeer kundig „longspecialist" op II december a.s. de gemeentedienst met pensioen verlaten. Wij hebben lier het oog op de chef van de Plantsoenendienst, de heer A. Galjaard, an wiens initiatief, inzicht en leiding het te danken is, dat het na- iorlogse Leiden weer zo royaal van groen en bloemen is voorzien en at tal van terreinen een recreatieve bestemming ontvingen. Nu ook i de laatste jaren nog vele plannen door hem in kaart zijn gezet of eeds in uitvoering zijn wij denken hier aan het recreatieplan Noord - kan van de heer Galjaard worden gezegd, dat hij de gemeente bij ijn pensionering een rijke erfenis achterlaat. De heer Galjaard, die 2 januari 1924 in meentedienst trad en voordien een ho- niersbedrijf aan het Philosophenpad d, kan terugzien op een uitnemende lat van dienst, terwijl vooral na de eed wereldoorlog, toen onze gemeente lor een zeer groot deel van haar bomen groenversiering waas beroofd, het zjjn ■zieling en scheppend vermogen zijn (veest, welke Leiden er in dit opzicht :eer bovenop hebben geholpen". Na onder leiding van de toenmalige «ichter van de Plantsoenendienst, de er J. P. Hemerik, een negental jaren tuinman werkzaam te zijn geweest, rd hij in 1933 bij de toen onder leiding n de heer Joh. Jonker staande dienst, orderd tot opzichter. In 1945 bij afscheid van de heer Jonker was heer Galjaard de aangewezen opvol- Een functie, welke hij met zeer veel ibitie en toewijding heeft vervuld. Reeds voor de tweede wereldoorlog 'dde de heer Galjaard, wiens dienst zelfsprekend veel aan de weg tim- st", zijn aandacht aan Leidens stads- draaiing en had hij een belangrijk adeel in de reorganisatie van het mtsoen, de beplanting van de Lage rsweg (omgeving Vondellaan), het ilosophenpad, de Burggravenlaan, ofessorenwijk, het plantsoen bij het rtveld aan de Zoeterwoudsesingel etc. Bezetting ten einde, bomen weg Toen echter na vijf jaren van oorlog bezetting in onze stad voor een groot il van haar beplanting was beroofd honderden bomen „de weg van de loorsteen" hadden gevonden, stond de tr Galjaard voor een welhaast hope- A. GALJAARD zaak. Met grote voortvarendheid 't hij echter getracht en hjj is dn ook geslaagd een oplossing te ien, waardoor Leiden weer aan groen bloemen, heesters en planten, werd olpen. Zo werden b.v. in V/2 jaar tjjd 6.500 bomen geplant, kreeg het oipark een geheel nieuwe aanleg, ter- ook vele plantsoenen, perken en Ni opnieuw werden ingericht, karna ast werden onder zijn leiding tien kleuterspeelplaatsen en 6 nieu- speeltuinen aangelegd, zodat de ■idende chef zeker aanspraak mag ten op de dank van duizenden kinda- die thans in het vrije veld hun spel nen spelen. Van zeer recente datum iet aandeel, dat de heer Galjaard ft gehad in de aanleg van de sport ten in de Kikkerpolder en o.a. langs de Boshuizerkade en Haarlemmerbrek- vaart. „Nalatenschap' Kwam het park Roomburg, met ten- nis/- en hockeyvelden nog onder zijn directie tot stand en kon hij zijn crea tieve lusten, voor zover de financiën dit toelieten, botvieren bij de aanleg en in richting van het Bospark met openlucht theater, waarvan helaas de accommo datie nog moet wachten, volgend jaar zomer komt uit zijn „nalatenschap" ook het Heempark, waarin wij de flora van Nederland terugvinden, te voorschijn. Een park, dat uitsluitend uit inheemse planten bestaat. De „erfenis", welke de heer Galjaard de gemeente nalaat, omvat echter nog meerdere uitgewerkte plannen. Zo is men momenteel bezig aan de aanleg van het recreatieplan-Noord, met sportvel den, een speelweide, een rolschaatsen- baan en een verkeerstuin. Eind 1961 is dit plan gerealiseerd, hetgeen nog niet wil zeggen, dat dan ook de sportvelden reeds bespeelbaar zijn. Dit wordt zeker 1962. Sportvelden en jeugddorp Een plan, waarin hij de laatste hand had en thans bij het college van B. en W. is ingediend, voorziet verder in de aanleg van een groot sportveldencomplex met ijsbaan en jeugddorp, aan de Voor- schoterweg. Rond het jeugddorp zullen zich straks zes weidjes, met evenzovele clubgebouwtjes groeperen, terwijl er ook een centraal gebouw in de plannen is op genomen. Het ligt in de bedoeling, dat de jeugd in dit dorp sport en spel kan beoefenen. Maakt de heer Galjaard bij zijn nade rend afscheid de balans op, dan blijkt daaruit, dat tijdens zijn „directoraat" het aantal h.a. groenversiering en recreatie terrein van 25 tot ruim 70 h.a. is uitge lopen, waarbij nog 19 hectaren sport velden komen. Hoewel daarover zyn zorgen niet meer zullen gaan, heeft de heer Galjaard nu reeds becijferd, dat, gaan de plannen door, Nieuw Leiden" in de toekomst ca. 200 ha. openbare groenversiering en ruim 100 ha. recreatieterrein in onderhoud krygt, dan wel voor aanleg moet zorgen. Had de heer Galjaard bij het aanvaar den van zijn huidige functie in 1945 voor het onderhoud van 25 ha. de beschikking over 30 man personeel, thans (bij 70 ha.) is de personeelsbezetting van zijn dienst ca. zestig. Reorganisatie en. mechanisatie hebben deze gunstige verhouding in de hand gewerkt. Stadskwekerij De Stadskwekery aan de Nachtegaal laan ,de voedingsbodem van de plant soenendienst, vormt een bedrijf apart, dat met een omzet van circa een ton werkt. Per jaar worden hier ongeveer 130.000 bloeiende planten opgekweekt, plm. 800 tot 1000 straat- of laanbomen, 40 a 50.000 heesters cn 10 a 12.000 rozen. Ook deze kwekerij vroeg de voortdurende aandacht van de scheidende chef, die hier steeds weer wist te zorgen voor een geselecteerd assortiment, dat tegen weersinvloeden bestand is. Behalve, dat de voorlichting en mede werking van de heer Galjaard in de loop der jaren voor vele tentoonstellingen, o.a. de grote Jubel-flora in de Stadsgehoor zaal en langs de Stille Rijn en Aalmarkt, werd ingeroepen, gaf hij dertig jaar vier achtereenvolgende dagen in de week les aan Rijkstuinbouwcursuusen, o.a. te Hil- legom,Wassenaar en Leiden. Voorts is hij lid van de Centrale Onderwijscommissie, belast met de opleiding van hoveniers, lid van de Ned. Bond van Tuinarchitec ten, treedt hfj op als examinator en was hij tot voor kort bestuurslid van de Bond van hoofden van Plantsoenen. Het Bospark in de Kikkerpolder dat naar een ontwerp van de heer A. Galjaard enkele jaren geleden is aangelegd. Afscheid 30 december Vrijdagochtend 30 december zal in het Stadhuis van de heer Galjaard afscheid worden genomen, waarna hij die dag van 3 tot 5 uur in „Zomerzorg" voor relaties en vrienden een afscheidsreceptie houdrt. Hoewel de heer Galjaard op verzoek van het college van B. en W. nog een half jaar na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is aangebleven, is in de opvolging nog niet voorzien. Voorlopig treedt de heer J. Vermande op als waarnemend chef. Lezers schrijven Waarom? Wie zou mij kunnen vertellen: Waarom is de fiscus zo duur? Misschien door de zee- en de landmacht. De tanks, de raketten en luchtmacht, Maar hadden wij ze niet, dan waren we zuur! Daérom is de fiscus zo duur. Wie zou mij kunnen vertellen: Waarom gaat de woningbouw traag? Misschien door gebrek aan de bouwers, Aan timmerlui, metselaars, sjouwers, Misschien ligt het wel aan 't kabinet van vandaag! Daarom gaat de woningbouw traag. Wie zou mij kunnen vertellen; Waarom lijken huren zo hoog? Misschien door vergelijking met lonen, Die soms iedre billijkheid honen. Misschien door een aanneemprijs die niet loog! Daarom lijken huren zo hoog. Wie zou mij kunnen vertellen: Waarom is ons Leiden te klein? Er worden veel mensjes geboren, Maar ook gaan veel mensen verloren, Misschien is 't de zucht om grootsteedser te zijn! Daarom is ons Leiden te klein. Wie zou mij kunnen vertellen; Waarom een agenten tekort? Is oorzaak hier soms salariëring. Hun tekort tussen nering en tering, Te schraal levenspeil is het waaraan het hier schort. Daarom blijft agententekort. Wie zou mij kunnen vertellen; Waarom is 't verkeer hier zo slecht? Misschien door de autoriteiten, Die niet in 't probleem kunnen bijten, Nu worden de plannen in de ijskast gelegd! Daarom blijft 't verkeer hier zo slecht. Wie zou mij kunnen vertellen; Waarom komt pensioenwet niet door? Waarom A.O.W korting halen. Van hen die óók premie betalen, Doch ééns valt misschien het geluk in de schoot! Maar dan zijn wij vermoedelijk al dood. Wie zou mij kunnen vertellen; Waarom wordt de vrede verstoord? Misschien ligt het wel aan de mensen. Die een beter levensniveau wensen. Misschien is de strijd om 't bestaan óók aan 't woord! Daarom wordt de vrede verstoord. LEON Plicht en trouw Gedegen kennis op terrein van sociale leven Met het einde van het jaar komt ook voor de heer H. Hazelhoff, de sympathieke directeur van bet Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden, een einde aan een actief werken in dienst der gemeenschap. Na 46 jaar in Rijksdienst werkzaam te zijn geweest, waarvan circa 19 jaar in de Sleutelstad, verlaat hij deze dienst met pensioen. 46 jaar in Rijksdienst De heer Hazelhoff, die 1 december 1895 werd geboren, ontving een oplei ding tot onderwijzer aan de Rijkskweek school te Nijmegen. Voordat de onder wijzers opleiding voltooid kon worden, brak echter de wereldoorlog 1914-1918 uit. De heer Hazelhoff werd opgeroepen tot het vervullen van zijn plicht tegen over het vaderland, doch liet intussen zijn aanvankelijk doel later het on derwijs te gaan dienen niet los. In alle drukte en het geroezemoes van het kazerne-leven zette de heer Hazelhoff zijn studie voort en wist tijdens de mili taire dienst niet alleen de akte te halen als onderwijzer bij het lager onderwijs, doch ging tevens door met de studie voor de hoofd-akte. Zijn streven en doorzetten werd met succes bekroond en deze „vrije-tijdsbesteding" tijdens de mi litaire diensttijd werd op deze wijze een vruchtbare ondergrond voor zijn verder leven. Niet alleen echter was de heer Hazel hoff druk met zijn studie voor onder wijzer, ook door de militaire autoritei ten werd in hem méér dan een ge wone soldaat gezien, met gevolg, dat hij bij de officiersopleiding werd inge deeld. Hij zag zich alzo geroepen tot een tweeledige studie: de onderwijzersoplei ding en de officiersopleiding. Dit was echter voor hem geen reden om het één of het ander los te laten. Als militair wist hy op te klimmen tot de rang van kapitein en hy diende het vaderland als zodanig bij de lucht doelartillerie. Sociale leven trok meer Bü het eindigen van de eerste wereld oorlog was de heer Hazelhoff klaar om zijn particuliere loopbaan te gaan be ginnen als onderwijzer en hij ving deze loopbaan ook inderdaad aan. Hy kwam echter, mede door zyn ervaringen in de militaire dienst, al meer tot de over tuiging, dat het onderwijzer-zijn hem toch niet die bevrediging gaf, welke hg ervan verwacht had. Zijn ideeën gin gen al meer en meer de kant uit van het sociale leven, om welke reden hy solliciteerde naar een betrekking bij het Verrassende kerstten toonstelling Uit de veelheid van Leidse tekenaars is thans als kerstverrassing! door de directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem, een voortreffelijke keuze van negen gemaakt: negen Leidse tekenaars zijn vertegenwoordigd op de tentoonstelling, welke van nu af tot en met 23 januari in zijn museum te bezichtigen is. Er zijn tekeningen van begaafde talenten, waarop Leiden, de stad van Rembrandt, die van 16261629, als jong kunstenaar met zijn vriend Jan Lievens, hier ook zijn tekeningen maakte, tot ere strekken. Tekeningen van hen, die reeds naam maakten en van hen, die naam beginnen te verwerven! Hier is geen sprake van een bepaalde groep", doch van kunstenaars, die in verband met hun kunde, door de heer Van Wessem voor deze expositie zijn uitgenodigd. En een bezoek daaraan overtuigt U als op slag van de gerechtvaar digheid der keuze! Negen non-figuratieve tekenaars. Bewijs, dat die jongere kunstenaar zich weer aangetrokken gevoelt tot een realistische weergave van mensen, din gen en natuur, van een verantwoorde weergave daarvan tevens. Ieder van hen doet dat op zijn spe cifieke wijze, uiteenlopend van aard, naar eigen artistieke opvatting. Men zou kunnen stellen, dat dit non-figura tieve een bindend element vormt, daar naast het feit. dat zij in Leiden of on middellijke omgeving woonachtig zijn. Men weet. hoe sterk de „tekening" tegenwoordig in de belangstelling staat. Dat een „provinciestad" als Leiden een zo groot aantal tekenaars van formaat kan aanwijzen, stemt tot dankbare ver heugenis. Daar is, naar ons gevoel, allereerst een der belangrijkste namelijk Herman Dijkstra, van geboorte Groninger, thans woonachtig in Oegstgeest, waarmee, naar het openingswoord van de heer Van Wessem gisteravond, Leiden Oegst geest ..geannexeerd' heeft. Werkzaam als kleuradviseur, gooit hij zo tussendoor of na zijn werk zijn teke ningen op papier. Karakteristiek, le vensecht enwat het belangrijkste is, persoonlijk. Modellen uit het leven, waarmee hij dagelijks in aanraking Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeenteontvanger en dat van de Gemeentelijke Dienst voor Kasbe heer en Kredietwezen, met uitzondering van de kas aan de Nieuwsteeg, op 29, 30 en 31 december 1960 voor het publiek ge sloten zullen zyn. INZAMELING HUISVUIL Op tweede kerstdag zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men wordt verzocht op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit de per celen. welke gewoonlijk op maandag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op don derdag 29 december e.k. De directeur Gemeentelijke Rel- niglngs- en OntsmettlngscUenst, komt. Maar daarnaast is er die aan grijpende en ontroerende, zelfs beang stigend aandoende, aan de tijd der jodenvervolging herinnerende serie te keningen. welke hij maakte bij Marga Minco's boekje „Het bittere kruid", dat ook in de door de „Oxford University Press" verzorgde Engelse uitgave zulk een enorm succes oogst. Dijkstra tekent nimmer naar het voorbeeld :hij neemt de figuren in zich op en tekent deze later uit het hoofd. De resultaten zijn bewonderenswaardig! Daar is een ander en ditmaal Jong talent: Kees Buurman. Diens naam groeit meer en meer. Ook wat hij hier te zien geeft, rechtvaardigt dat ten volle! Er zijn de doorwrochte karakter studies en bijv. ook de beelden van het Kurhaus, dóe aandacht trekken. Boven dien een treffend zelfportret. Rein Dool is mede vertegenwoordigd. Ook hij houdt zijn reputatie hoog. bijv. met zijn tekeningen uit Curasao. En wie zal niet met verbazing kennis nemen van die rake tekeningetjes, zo maar gegrepen uit zijn zakagenda? Een derde gevestigde figuur is Will Tweehuysen, wiens realisme reeds diver se stadia doorlopen heeft, doch die men desondanks onmiddellijk herkent. Van hem valt ditmaal speciaal op een in- drukwekende serie tekeningen, welke hij in slechts luttele dagen in Arles ver vaardigde. Lucia Steinbach presenteert een bij zonder specimen van haar kunnen met haar beeld uit „Treviso". En dan volgen er nog enige nieuwe lingen. wier werk ook stellig aandacht verdient. Een Kees de Jager, wiens teke ningen zich op attractieve wijze naar het „vrije schrift" ontwikkelt, een Bert Jonk. excellerend in diverse volkstypen, een J. H. Kuiper, het zoekend in de krachtige, stugge lijn en tenslotte Frans Leeuwen, van wie in het bijzonder de intieme tekeningen van het eigen gezin een voortreffelijke indruk maken. Er zouden over deze expositie, waar van het niveau de traditie uit vorige eeuwen waardevol voortzet, nog vele no- tites te maken zijn. Notities, die getuigen van hier voor handen zijnde kwaliteit en capaciteit, van kunstenaars, die het volle leven rond hen met aandacht observeren en er een reëele weerslag van weten te geven: psychologisch gevoelig, dan wel zonder omwegen naturalistisch, sfeer vol enspontaan! Men verheugt zich terdege over deze nieuwe opbloei der tekenkunst, voortko mend uit het kunnen van ijverige kun stenaars, van wie men constateren kan, dat hetgeen zij produceren, door hen beleefd en ondergaan wordt. Leiden bouwt in dit opzicht voort op een groots verleden: de generatie van thans is zich van haar verantwoorde lijkheid in dit opzicht ten volle be wust! Hetgeen tot veel dankbaarheid stemt! Deze alleszins bezienswaardige ten toonstelling is gisteravond met een kort woord van de heer Van Wessem inge leid. Hij hield zich bezig met o.a. het karakter, de vrijheid en de plaats, die de tekening in het oeuvre van de kun stenaar inneemt, waarna de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik meer speciaal het Leidse karakter van deze expositie belichtte. Men moge zich van het vele beziens waardige, dat hier geboden wordt, gaan vergewissen Wij zijn ervan overtuigd, dat een be zoek niet tot teleurstelling zal leiden. Integendeel! H. HAZELHOFF Departement van Sociale Zaken. Hier vond de heer Hazelhoff zijn levensideaal. In 1920 werd hij benoemd tot ambte naar bij de Rijksdienst voor de Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemid- delin, voornamelijk bij de afdeling Werkvergunning, waar hij werkzaam was onder leiding van de heer Meyer de Vries. In latere jaren zag hij zich de ar beid bij de Arbeidsbemiddeling als zijn meer speciale taak. Doorn in het oog Toen in 1941 het Rijksarbeidsbureau in het leven werd geroepen, een instel- leng waarvan de plannen reeds jaren voor de oorlog gereed lagen, dus in geen geval een produkt van Duitse ma kelij, ontving de heer Hazelhoff de uit nodiging, om het directeurschap van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lei den op zich te willen nemen, welke functie hij aanvaardde. Op 1 mei 1941 trad hij in dienst. Het was hem echter een doorn in het oog, dat de bezettende macht het ambtelijk apparaat van het Arbeids bureau meende te mogen gebruiken om ook de Duitse belangen te dienen. Dit leidde al spoedig tot een conflict en reeds een jaar later werd hjj door Seys Inquart persoonlijk uit zijn functie van directeur van het Arbeidsbureau ont slagen. Van 1942 tot het moment der be vrijding werd hij verhinderd om zijn taak naar zijn gevoelen te vervullen. Hij had toen tijdelijk een baan gevon den bij het College van Rijksbemidde laars te Den Haag. Zodra echter het uur der bevrijding sloeg, was de heer Hazelhoff weer op zijn post en ieder, die de heer Hazelhoff kent, weet, dat hij steeds werkzaam is geweest in dienst van het algemeen belang, een open oog hebbende voor de belangen van werkgevers zowel als van werknemers. Zijn gedegen kennis op het terrein van het sociale leven is in brede kringen bekend. De heer Hazelhoff mogen we zien, als de rustige werker, een ambtenaar die als zijn devies van zijn leven heeft gekozen: plicht en trouw. Aan deze trouwe plichtsvervulling komt 31 december een einde. Maar voor het zover is, bestaat er a.s. donderdagmid dag om half vier in het gebouw van het G.A.B. aan de Doezastraat gele genheid om van hem afscheid te ne men. Desgevraagd gaf 90% van dè vaste radiomedèwerkers de voorkeur aan een nationale omroep! Zij weten welk een verspilling het huidige 5-voudige systeem meebrengt-- ten koste van de kwaliteit Zij kunnen zich ook niet indenken dat een roomse Mozart beter klinkt dan een protestantse - of rode jazz moderner dan algemene U ook niet? Steun dan het streven van de VPRO naar een nationale omroep, waarin onze verscheidenheid niet wordt beknot, maar volwassener tot uiting komt... waarin het accent méér valt op wat ons bindt dan op wat ons verzuilt Maak onze sterke minderheid nóg sterker - door u te abonneren op Vrije Geluiden het vol ledigste en meest-overzichtelijke programmablad, dat u onpar tijdig wijst op alle goede uitzendingen - van welke omroep ook. Verdraagzaamheid is een oud Nederlands bezit... nog jong genoeg om er de toekomst mee in te gaan! De prijs van Vrtfe Geluiden? 3.25 per kwartaal. Het adres? VPRO, postbus 11, Hilversum. Vraag een proefnummer aan - of abonneer u direkt dan ontvangt u de decembernummers gratis. VLIEGTUIGEN „DOORMAN" OVER WATER NAAR KATWIJK De vliegtuigen van Hr. Ms. „Karei Doorman", die nog aan boord waren, toen het schip dinsdag j.l. in de haven van Rotterdam arriveerde, omdat ze vanwege de slechte weersomstandig heden op geen der beide hiervoor ge reserveerde dagen op zee konden afvlie gen naar Valkenburg, zullen over water en over de weg naar het Marine-vlieg veld worden overgebracht. Zü zullen met een kraan aan boord van een lichter worden gehesen, vervol gens over het water via Gouda naar Katwyk worden gebracht en vandaar over de weg naar Valkenburg worden vervoerd. Van katapulteren in de haven een mogeiykheid waarover in de afgelopen dagen ook is gesproken zal geen sprake zyn. Het transport zal na 3 januari a.s. beginnen. Het met de „Karei Doorman" meegekomen beschadigde toestel, dat niet aan boord gerepareerd kon worden, is reeds naar de werkplaatsen van Avio- Diepen overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3