7 De portretten van 99 gedelegeerden 8 DERTIEN MAAL DERTIEN KRUISWOORDRAADSEL 10 V.N.-PUZZEL-COCKTAIL 9 AE.CDE FGHKL VN-rekening VEREN 1GDE NAT I ES VN NAT I ES VEREN 1GDE V N VN V 9 9 9 N -10 Zicher die negenennegentig delegatieleiders bij de Verenigde Naties. (Dit aantal van 99 van begin december heb ben wij aangehouden, omdat wij toen niet wisten of met Kerstmis het aantal weer ge stegen 2ou zijn). Het zal U ongetwijfeld opvallen, dat zij vele trekken gemeen hebben. Bijvoorbeeld hun volkomen uitdrukkingloze gezichten, ver worven door het voortdurend met voorgege ven ernst hanteren van evenzo holle leuzen. Zoiets weerspiegelt zich op den duur in de gelaatsuitdrukking. Voorts doen ze allemaal nogal stijfjes aan. Bovendien zijn ze stuk voor stuk van hetzelfde vrij kleine formaat. Maar er zijn voor de oplettende toeschou wer ook talrijke verschillen op te merken. Er zijn verschillende gelaatskleuren (het geen tegenwoordig minstens zo belangrijk schijnt te zijn als de innerlijke kleur), zoals B2 en E7 die overigens gelijk zijn, er zijn magere lieden, die kennelijk uitgeteerd wer den door het torsen van de zware last der verantwoordelijkheid, maar er zijn ook breder geschouderde mannen, en gedelegeerden, die een door het langdurig zitten luisteren naar onverteerbare redevoeringen verworven buikje trachten te verbergen onder een zwierig klok kend jasje. Voorts kan men gedelegeerden opmerken met nauwe nozembroeken en mannen met zwieriger broeken, die bovendien de schoe nen wat losjes aan de rest van hun figuur dragen volgens de diplomatie-nieuwe-stijl. Sommigen dragen een tas met hoogst ge wichtige problemen, die zichzelf wel zullen oplossen wanneer de tijd daar rijp voor is, en anderen hebben dit ingezien en hun tas maar thuisgelaten ten behoeve van een wandelstok. De tasdragers kan men weer in twee cate gorieën verdelen, namelijk de pessimisten die zwarte tassen dragen en de optimisten met lichtere exemplaren. Dan zijn er vertegenwoordigers die naar links en anderen die naar recht wandelen (hetgeen letterlijk en niet figuurlijk dient te worden opgevat), zoals de overigens gelijke „figuren" El en Fl of Dl0 en E 10. Ook de wijze waarop de hoed wordt ge dragen weerspiegelt iets van de innerlijke stemming, die zo zorgvuldig van het gelaat is gewist, zoals bij de gedelegeerden F6 en G6: de hoed stug recht op het tot berstens toe met problemen volgepropte hoofd geplaatst of luchtigjes achterover, welke laatste dracht zowel uit een vrolijker kijk op het leven als uit een behoefte aan voortdurend spieden naar U-2-vliegtuigen en spionage-satellieten voort kan komen. Zo zijn er goed beschouwd 99 verschillen de mannetjes op deze tekening te zien. Geen van deze gedelegeerden is in al die bijzonder heden, welke wij opsomden, volkomen gelijk aan een ander. Zij verschillen allen van elkaar in gelaatskleur, lichaamsvorm, panta lon, stand van de hoed, tas of wandelstok en richting van lopen. Nu hebt U ons waarschijnlijk op één onjuist heid in dit verhaal betrapt: dit zijn niet 99 maar 100 mannetjes. Dat klopt. Er is een vergissing gemaakt: één gedele geerde staat er tweemaal op. Welke twee poppetjes zijn volkomen aan elkaar gelijk? In deze figuur moeten dertien omschreven woorden van dertien letters worden ingevuld. Bij juiste invulling ontstaat in de dikomlijnde vakjes op de diagonaal van links boven naar rechts beneden de naam te lezen van iemand, die een belangrijke functie in de Verenigde Naties bekleedt. 1. staat van in- en uitvoer 2. herrieschopper 3. constructie 4. bureau met bepaalde opdracht 5. wat dat betreft 6. zeer afkeurenswaardig 7. groepsangst 8. deskundig 9. iemand die het op grote dieren gemunt heeft 10. vaartuigen die een belang rijke rol speelden by de invasie in Frankrijk. 11. onvoldoende gelegenheid tot arbeid 12. wat niemand ooit nog hoopt te ondergaan 13. adembenemend Horizontaal: 1. Retour 5. oudheden 14. oppervlaktemaat 15. prul 16. gebogen van vorm 17. kostuum 18. vervoersorganisatie 19. antwoord betaald 20. slot 22. voegwoord 24. Griekse letter 26. drillige substantie 27. voorzetsel 28 voorzetsel 29. bekende motorraces 31. en volgende 33. wig 34. bevel 36. zeedier vis bijbelse naam zware wervelstorm bijna niet aan te nemen schadelijk insekt deel van een blad 'sochtends (Eng. afk.) richting muzieknoot deel van een schip lofzang toespijs in gezelschap jongensnaam sierlijk gebouwd boom deel van het gelaat hulde quasi-braaf ontspanning deel van boom 101. 102. 104. 105. 106. waardoor kippen nuttig zijn deel van de mond spoedig beteuterd muzieknoot muzieknoot negatief voorvoegsel ten aanzien doorgang jongensnaam heilige nieuwsbureau Frans lidwoord communicatiemiddel soort gravure telwoord liefkozing Zuidamerikaanse stad contrast gevoelig gebrek In deze gecombineerde vermenig vuldiging en deling zijn de meeste cijfers door punten vervangen, de andere door de letters VERENIG DE en NATIES en viermaal de combinatie VN. Verschillende letters stellen ver schillende cijfers voor en gelijke letters steeds gelijke cijfers. Kunt U de oorspronkelijke ge combineerde vermenigvuldiging en deling in cijfers reconstrueren? Er die vrijwel geheel door beredene- ren te vinden is. Verticaal: 1. opponenten 2. snel 3. zwaar metaal 4. dwaas 5. gevaarlijke wapens 6. soort lamp 7. geladen materiedeeltje 8. vier alfabetische opeen volgende medeklinkers 9. onwezenlijk 10. hoogste punt 11. voegwoord 12. hetzelfde (afk.) 13. waar behoefte aan bestaat 20. alle zonder uitzondering 21. ontkenning 23. verdedigingsorganisatie 24. kleur 25. orgaan 30. inhoudsmaat 32. hinderlijk insekt 35. voertuig 36. deel van de mast 38. hoge functie in het verleden 40. figuur uit Griekse mythologie 41. gereed 44. boom 45. geleuter 48. gelofte 49. kerkelijke richting 50. meisjesnaam 52. veel meer dan nodig 53. meisjesnaam 54. deel van een mast 65. hond 57. plaatsaanduiding 59. persoonlijk voornaam woord 62. steen 65. bewerking van het land 67. koude substantie 68. deel van de bijbel 69. vlees 70. uitzonderlijk 71. laatstleden 72. Europeaan 74. slot 75. antwoord betaald (afk.) 76. hetzelfde (afk.) 77. ijzerhoudend gesteente 82. steunboog 83. geladen atoomdeeltje 84. speelgoed 88. stuk waarin oordeel wordt uitgesproken 91. dierenverblijf 95. onderricht 97. hinderlaag 98. zeer 99 rekenopgave 100. voorzetsel 101. voorzetsel 103. getal in Romeinse cijfers.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 23