V.N.-PUZZEL-COCKTAIL MET 10 INGREDIËNTEN 2 „BEELDSPRAAK" UIT 1 VERENIGDE NATIES +F Tien puzzels en de Ver. Naties ZATERDAG 24 DECEMBER KERSTNUMMER 700 GULDEN AAN PRIJZEN (VAN 100 TOT 5 GULDEN) VOOR 74 WINNAARS Ook oplossing van één puzzel geeft kans op 'n prijs KRYPTOGRAM "tr it ir Deze acht foto's geven alle za ken weer, die heel in de verte iets met de Verenigde Naties te maken hebben. Het gaat hierbij niet bv. om een (gebroken) voorzittershamer, een gedele geerde die zijn stem uitbrengt of een schoen welke op enigszins ongebruikelijke wijze wordt ge hanteerd, maar om zaken waar van u de naam kunt schrijven van de letters van VERENIGDE NATIES. Zo kunt u bijvoorbeeld (hoe. dat weten we niet goed maar dikwijls ziet men in dergelijke foto's de meest merkwaardige za ken) in een of andere afbeelding een gieter herkennen. Dan zou voor deze foto „gieter" als ant woord kunnen worden gegeven, maar niet „tuingereedschap" want dat laatste woord kan men niet met de letters van VER ENIGDE NATIES schrijven. Komt een letter slechts éénmaal in VERENIGDE NATIES voor, bv. de A of de G, dan mag zo'n letter ook slechts éénmaal voor komen in de naam van een der afgebeelde zaken. In de naam voor een foto mag die letter dan De „gevarieerde prijsvraag" blijkt bij onze lezers zo in de smaak te vallen, dat wij daartoe ook ditmaal voor de traditionele kerstprijsvraag zijn overgegaan: tien puzzels van geheel uiteenlopende aard, waarbij een voudige maar ook (naar wij vermoeden) en kele zeer bewerkelijke en moeilijke opgaven. Zij staan alle in het teken van de Verenig de Naties. Laat u door de moeilijkheid van sommige opgaven niet afschrikken: ook de puzzelaars die niet tot de bollebozen in het vak beho ren, kunnen met kans op een prijs aan de prijsvraag meedoen. Wij loven namelijk prijzen per puzzel uit naast prijzen voor hen, die de meeste opgaven goed oplosten. Dus ook wanneer u slechts van één puzzel een goede oplossing inzendt, maakt u kans op 'n prijs. Het aantrekkelijke van een gevarieerde prijsvraag als deze is, dat iedere puzzelaar er iets van zijn gading in vindt. Mensen met een voorliefde voor kruiswoordraadsels kunnen er hun hart aan ophalen, maar ook reken-enthousiasten of foto-puzzelaars, of geheimschriftspecialisten, rebusliefhebbers, kryptogrammofielen en specialisten op welk ander puzzelgebied ook. Per puzzel loven wij een eerste prijs van f. 10 en drie prijzen van f.25 uit, tezamen dus f. 25 per puzzel of fn totaal f. 250 aan veertig puzzelprijzen. Bovendien loven wij voor de prijsvraag als geheel, dus voor de inzending van goede oplossingen van zoveel mogelijk puzzels, 'n eerste prijs uit van f. 100, een tweede prijs van f. 75, een derde prijs van f. 50, een vier de prijs van f.25, tien prijzen van f. 10 en twintig prijzen van f. 5, in totaal derhalve voor 34 prijsvraag-winnaars een bedrag van f. 450. Het totaal-generaal omvat dus f. 700 aan prijzen, variërend van f. 100 tot f. 5, voor 74 winnaars. Een kans die u zich niet mag laten ontgaan! Voor bijzondere inzendingen (goed ver zorgd, in geestige vorm of met bijzonder commentaar bv.) kunnen bovendien nog extra prijzen worden toegekend. Maar bij de toekenning van de opgesomde prijzen wordt uitsluitend rekening gehouden met de juistheid van de oplossingen, niet met vorm en verzorging. Wij zullen erop toezien, dat er niet meer dan één prijs per persoon toe gekend wordt. De controle van de oplossingen is bij een dergelijke gecompliceerde prijsvraag zeer bewerkelijk. Wij moeten daarom, ten bate van een vlotte afwerking, de volgende voorwaarden voor deelneming stellen: 1. Iedere deelnemer moet de oplossingen van alle puzzels waaraan hij meedoet in één enveloppe verzenden en de oplossin gen nummeren volgens de bij de opga ven vermelde nummers. 2. Buiten op iedere enveloppe met oplos singen moet duidelijk vermeld staan van hoeveel puzzels de oplossing is ingeslo ten. 3. Buiten op iedere enveloppe met oplossin- sen moeten duidelijk naam en adres van de inzender vermeld staan. 4. Op iedere enveloppe met oplossingen moet duidelijk vermeld staan „Prijs vraag". 5. Oplossingen moeten uiterlijk maandag 16 januari a.s. te 13 uur in het bezit zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Zo spoedig mogelijk na de sluitingsdatum zullen wij de oplossingen en de namen der prijswinnaars publiceren. Over de prijstoe kenning kan naderhand niet worden gedis cussieerd of gecorrespondeerd. Tot slot van deze inleiding: Veel plezier (want daar gaat het toch uiteindelijk om), en veel succes als bekroning van uw arbeid. wél weer worden gebruikt, maar per foto slechts éénmaal. De E daarentegen mag dus viermaal in iedere omschrijving gebruikt worden. Kunt u (in de volgorde der bij de afbeeldingen geplaatste let ters) opgeven wat deze afbeel dingen voorstellen? Geruime tijd geleden hebben wij eens een uitvoerige prijsvraag gewijd aan de ruimtevaart (het LD-puzeelsatellietje) en in het begin van dit jaar was het alles LD-eeuwfeest wat de klok sloeg in een gevarieerde prijs vraag van enige pagina's. Ditmaal willen wij in de traditionele Kerstprijsvraag de puzzels betrek ken op een ander 'thans actueel onderwerp: de Verenigde Naties, die ons aller belangstelling en steun zo hard nodig hebben. Wij verwachten daarvan niet. dat het nu met de VN ineens veel beter zal gaan. Maar het kan zeker geen kwaad, deze organisatie, waarvan zo veel afhangt voor ons allen, op zo'n wijze nog eens nadrukkelijk in veler gedachten te brengen in een aantrekkelijker vorm dan nu eenmaal meestal in de krant moet geschieden. Hier en daar lijkt het verband tussen puzzels en VN wat gezocht en de toon wat honend. Maar ook op die wijze kan de interesse worden gewekt. Het is trouwens een hardnekkig misverstand, dat ernst en spot eikaars vijanden zijn. Het tegendeel is waar: zij stimuleren elkaar en hebben elkaar nodig als goede vrienden. Als dat voor u nog niet voldoende reden zou zijn om dit verband tussen Verenigde Naties en puzzels te leggen, dan kunt u er misschien een recht vaardiging voor vinden in de overweging, dat u via deze prijsvraag „beter kunt worden" van de VN. En zijn de VN niet voor ons aller welzijn in het leven geroepen? Horizontaal: I. vrijwel het enige woord in deze puzzel, dat lets met de VN te maken heeft: dit is de UNO. 5. spoedig bijna een acade mische titel. 7. zeer eenvoudig een kellner met een gevaarlijke bocht. 9. verschillende malen 68 lid woord brengt rampspoed. II. wat in de Veiligheidsraad een veto kan zijn. 12. kapitaal is nuttig door me deklinker en voorzetsel. 13. het hemd is nader 15. karaktertekening. 18. anti-mep is een onverwacht nadeel. 19. touw met een huilerig geval erin. 20. wat dikwijls in stemming komt in de VN. 22. kuierend einde van een muur van 68 centimeter. 24. twee zonder uitzondering. 25. onderling van twee voorzet sels. 27.de lucht is het, het zit in de grond en je kunt het niet beetpakken. 28. bewegend graan staat ste viger vast dan u denkt. Verticaal: 1. weegt wat eigen bezit aan geeft zoveel? 2. op deze leden van de VN kan men hard vooruit komen. 3. vet vlees hijsen maakt veel lawaai. 4. samenwerking van een aca demisch gevormd getal. 5. boerendochter. 6. na het staan moet ingehaald worden. 8. zoals helaas vele staten naar bezit van anderen kijken. 10. krachteloos dier. 11. verlof van extra verkiezing. 14. een dode dreumes hoeft niet zo tragisch te zijn: soms is het alleen maar erg eenvou dig. 16. drie er bij. 17. dat is duidelijk. 21. deel van een toren is door. 22. wij en tij in dit net gevan gen. 23. elektronisch brein. 26. met midden in het middel, maar zonder dat gevaarlijk in zee.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 21