DRASTISCHE MAATREGELEN IN BELGIE DOOR ENERGIEGEBREK 1 w"„ De Quay denkt niet in kabinet terug te keren WEERBERICHT Tumult in cle Kamer: spektakel en beledigingen; de voorzitter moest de vergadering schorsen Bevoorrading van het land met eerste levensbehoeften bedreigd Fractievoorzitters bij Koningin Mais uit V.S. voor zuid-Kasai N.V. Ned. Koperenbuizenfabriek Correspondente Duitse taal éw ^sïiiè, WINTERSPORTREIZEN CEBUTO teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 No. 30237 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) De stakingen van de socialistische vakbonden in België duurden gisteren en ook hedenochtend onverminderd voort. In Wallonië kwam het gisteren in vele steden tot uitbreiding. De mijnen kwamen vrijwel stil te liggen en vele fabrieken moesten sluiten. Doordat de stakingen zich vooral in de provincië Henegouwen uitbreidden tot de gas- en elektriciteitsbedrijven werd in enkele steden tot drastische maatregelen besloten: de energievoorziening aan de industrie werd stopgezet, licht reclames werden verboden en bioscopen en schouwburgen moesten hun voorstellingen afgelasten. Het treinverkeer in zuid-België lag vrijwel geheel stil en ook in het noorden des lands ondervond de treinenloop grotere moeilijkheden. De staking in Antwerpen heeft bezorgdheid gewekt over de bevoorrading des lands met de eerste levensbehoeften. Gisteravond is de Kamer tot 3 januari uiteengegaan onder een tumult zoals men het sedert de dagen der Rexisten (fascisten) in België niet meer heeft gekend. De gehele dag hebben de socialisten onder leiding van hun voorman, de cholerische volksmenner Van Eynde, het debat over de versoberingswet gesabo teerd door te schreeuwen, met hun vuisten op hun lessenaar te trommelen en de tegenstanders de Katholieke Arbeiderspartij en de liberalen beledigingen naar het hoofd te slingeren. De voorzitter werd genoodzaakt de zitting te schorsen. Complicaties De moeilijkheid is, dat de socialistische vakbonden eigenlijk feller zijn in hun verzet tegen dc „ccnheidswct" dan dc socialistische partij. De rellen van giste' Godsvrede gedurende de kerstdagen? Toen de zitting om tegen half zeven gisteravond werd hervat, verweet een van de socialisten de regering, dat zy het parlement met vakantie stuurt op een ogenblik waarop honderdduizend arbeiders staken voor het behoud van hun sociale rechten. Behogne, oud minister, antwoordde daarop, dat de socialisten beter de hand in eigen boe zem konden steken. De regering-Van Acker weigerde vier jaar geleden het parlement bijeen te roepen toen 250 mijnwerkers stervende waren in de mijn van Marcinelle. Deze opmerking maakte de socialisten tot furies. Zij schreeuwden „schurk, schoft...." en nog andere be jegeningen. Van Eynde en een paar van zijn medestanders snelden naar het spreekgestoelte en wilden Behogne te lijf. De boden, potige in rok met witte das geklede mannen, vormden snel een kordon rondom het podium, maar een van de secretarissen van de Kamer, die naast de voorzitter zit, klom over zijn lessenaar om aldus op het podium daar voor te komen en Behogne van achter aan te vallen. Een van de boden zag het en snelde toe, greep de secretaris bij zijn middel en trok hem weg. Van Eynde had inmiddels een stoel gepakt en wilde die naar Behogne werpen. Ook dat werd door een bode verhinderd. Deze ver wondde daarbij zijn pols. „Aftreden, aftredenriepen de socialisten. Enige van lien hadden hun jasje uitgetrokken, blijkbaar gereed om de boel uit te vechten. Staatsminister Van Cauwelaert trachtte de socialisten tot rede te brengen. Het was een geroep en geschreeuw dat oorverdovend was. Plotseling ging de bel van de voorzitter: de zitting was weer geschorst en zelfs de perstribune moest worden ontruimd. De heer Behogne werd door een escor te van boden naar zijn kamer gebracht, want enige socialisten waren van plan hem een pak slaag te geven. Toen na enige tijd de zitting weer werd hervat deelde baron Kronacker, de voorzitter, mee. dat hij het incident betreurde. Socialistische leiders hadden hem ver klaard, dat de Kamer ten tijde van de ramp van Marcinelle alleen daarom niet is bijeengekomen, omdat de meeste socialistische leiders op de plaats van de ramp waren. Daarna riep Van Eynde weer dat de „lafaard" (Behogne) zijn verontschuldigingen moest aanbieden. Een ander socialistisch Kamerlid bood aan het in de Kamer uit te vechten. Tenslotte riep een liberaal de socialisten toe, dat zij met de Rexisten konden worden vergele ken en toen was de herrie weer algemeen. Temidden van die ver warring verdaagde de voorzitter de vergadering tot 3 januari. De socialisten stonden op en met de communisten zongen zij de inter nationale. ren in de Kamer maakten dan ook wel zeer de indruk te zijn ingegeven door een zekere angst bij de partijleiding, dat de staking hun uit de hand gaat lopen. Mogelijk dat de kerstdagen een politieke godsvrede met zich brengen en dat de aldus geschapen atmosfeer beter zal zijn voor enige toenadering dan de overver hitte stemming van het forum der volks vertegenwoordiging. De regering heeft van verscheidene zijden nogal wat kritiek moeten horen over het feit, dat zij naar veler oordeel niet doortastend genoeg optreedt om de werkwilligen te beschermen. Zo hebben de bedrijfsleiders van een grote textielfabriek en van een glas blazerij in Henegouwen gisteren hulp van de Rijkswachters gevraagd om de werkwilligen te beschermen. In beide gevallen werd slechts een paar man ge zonden, die niet sterk genoeg waren de staker s te beletten de werkwilligen lastig te vallen. Overigens beschikken de vakbonden over niet al te ruime middelen en zal er hun dus veel aan gelegen zijn zo spoedig mogelijk een beslissing af te dwingen van de regering. Vooralsnog houdt deze echter het been stijf, zij het dat zij wel bereid schijnt amendementen in het ontwerp van de eenheidswet aan te brengen. Gisteren heeft zij ook via de radio een aantal socialistische argumen ten ontzenuwd, welke de socialistische propaganda aanvoert tegen de eenheids- wet en zy heeft eveneens bekendgemaakt dat er geen sprake van is dat Koning Boudewyn vervroegd terugkomt van zijn huwelijksreis. Consultaties onmiddellijk begonnen MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond De luchtdrukverschillen op de Noord zee gaan toenemen, waardoor op eerste kerstdag een aanwakkerende wind tus sen zuidwest en zuid is te verwachten. Daar er nog een volgende depressie in aantocht is, zal ook tweede kerstdag de wind hoofdzakelijk zuidwestelijk blijven en is een geleidelijke stijging van tem peratuur waarschijnlijk. De fronten van de depressies zullen dicht bij ons land komen, tengevolge waarvan er tijdelijk enige regen kan vallen, in de eerste plaats in het noorden van het land. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 december Zon op: 8.48 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 12.55 uur; onder: 0.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.42 en 21.15 uur, laagwater te 4.12 en 16.40 uur. (26/12 hoogwater te 9.49 en 22.26 uur, laagwater te 5.11 en 17.43 uur, 27/12 hoogwater te 11 en 23.40 uur, laagwater te 6.23 en 18.55 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en kerstnummer De regering der Verenigde Staten beeft besloten 6.000 ton mais en maismeel te schenken aan de be volking van de Kongolese provin cie Zuid-Kasai, waar hongersnood heerst. Rachman ingenomen met Nasoetion's rede De premier van de Maleise Federatie, Toenkoe Abdoel Rachman, heeft gis teren in een mededeling aan de pers verklaard, dat hij bereid is tot „verdere overweging", indien zowel de Indone sische als de Nederlandse regering hem zouden verzoeken, zijn bemiddelingspo gingen in het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea voort te zetten. Abdoel Rachman legde deze verklaring af na de mededeling te Djakarta van donderdagavond door de Indonesische minister van Defensie, Nasoetion, dat de Maleise premier een bemiddelende rol op zich had genomen, nadat hij door Nasoetion op de hoogte was gesteld van de politieke, economische en militaire aspecten van de kwestie. Abdoel Rachman betuigde zyn ingenomenheid met de verklaring van Nasoetion, die, zeide hij, een bijdrage is om de lucht te zuiveren na de foutieve veronderstel lingen in de Indonesische pers over de rol van hem (Abdoel Rachman) bij de poging tot bemiddeling. Hij zeide verder: „Naar ik hoop zal het thans wel dui delijk zijn, dat ik deze poging heb aan gevangen, niet slechts met een volko men begrip van de toestand, doch ook met de zegen van de Indonesische re gering." Eisenhower kritiseert rassendiscriminatie In een toespraak in het Witte Huis heeft president Eisenhower een aanval gedaan op de rassendiscriminatie in de Verenigde Staten. „Ondanks de mate riële welstand waarmee Amerika geze gend is, zien wij vlekken, die het beeld van een volk, dat oprecht meent naar het beeld van zijn schepper geschapen te zijn, ontsieren. Maar al te dikwijls valt een apathische houding waar te ne men tegenover schendingen van de wet en normen van de maatschappelijke en persoonlijke onaantastbaarheid", aldus Eisenhower. De president zej verder, dat de VS nooit zullen ophouden de vlekken op het eigen spiegelbeeld te verwijderen. „Maar dit kan niet alleen door wetten worden bereikt. Om waarlijk doeltref fend te zijn, moeten wetten de eerbied en de krachtige steun va,n de publieke opinie afdwingen, zowel in algemene als in plaatselijke zin. Ieder van ons draagt ertoe bij om de publieke opinie te vor men. Het is goed, dat Kerstmis ons be wust maakt van onze onvolmaakthe den". iniiiinnmnnniiiniiinininiiifliiiiiiiniiniiiniiiiiiiiniiniiinniiiiniiniiiniiiininiininiiniiiininniini ZOALS ieder jaar brengen wij ook ditmaal in ons kerstnummer een prijsvraag, welke U in deze „donkere" dagen (met veel vrijheid van de beslommeringen van de dagelijkse arbeid in ge wone tijden) een genoeglijke bezigheid in de huiselijke kring biedt. En dan nog een bezigheid, die misschien in gezinsverband nog het best tot resultaat kan leiden, want deze prijsvraag biedt voor zeer verschillend geaarde puzzelaars stof tot ontspanning te over! De prijsvraag, die U elders in dit blad aantreft, bestaat uit tien puzzels van verschillende soort, zodat ook eenzijdig georiënteerde puzzelaars er iets van hun gading in kunnen vin den. Al deze puzzelaars staan in het teken van de Verenigde Natie. Waarom wij dit motief gekozen hebben kunt U op een van de drie puzzelpagina's lezen. loven voor deze prijsvraag zevenhonderd gulden aan 1 prijzen uit, variërend van f. 100.— tot f. 5.—, toe te ken- j nen aan 74 winnaars. Veertig van die prijzen worden per puzzel 1 toegekend, zodat U ook kans op een prijs hebt wanneer U van 1 slechts één puzzel een oplossing instuurt. De overige 34 prijzen worden toegekend aan diegenen, die de meeste van de tien j| puzzels goed oplossen. Lees vooral de voorwaarden voor deelneming goed door, g alvorens li een oplossing instuurt, hetgeen uiterlijk 16 januari 1 moet geschieden. Wij wensen U genoeglijke uurtjes met deze puzzels. Dat is f§ per slot van rekening de hoofdzaak, al begrijpen wij heel goed, dat II een kans op een prijs bepaald niet versmaadt. lfl|[|ininillllUIIIIII!lll!l!l!l!l!llltllllll!!ll!!ll!lllll!lllllll!IIIIIH DODE EN ZWAARGEWONDE OP DUITSE AUTOBAAN Op de autobaan Keulen-Frankfort is gisteren een vrachtauto met aanhanger van de firma Maas uit Venlo, op weg naar Stuttgart, in een sneeuwstorm te gen de achterzijde van een Duitse vrachtwagen gebotst. Van de beide chauffeurs overleed de 23-jarige J. J. Stevens uit Arcen tijdens het vervoer naar het zuikenhuis in Montebauer. De andere chauffeur de 22-jarige H. Peters uit Velden werd zwaargewond in het ziekenhuis opgenomen. Een van zijn be nen moest worden geamputeerd. Exporttoeslag boter verlaagd Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag bij export van boter met 12 cent verlaagd, van 55 tot 43 cent per kilo gram. Voor Engeland gaat deze verla ging maandag a.s. in. Voor de andere in aanmerking komende landen drie weken later. Arrestaties in Ghana De regering van Ghana heeft gister avond medegedeeld, dat 118 personen in Asjanti en andere gebieden van Ghana in preventieve hechtenis zijn gesteld. Het Ghanese ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde dat dit is geschied wegens daden van „geweld pleging, banditisme en roverij". Hier aan werd toevoegd: „De regering wil een einde aan dergelijke handelingen maken en zij acht het daarom nood zakelijk deze personen in hechtenis te houden". Joe Appiaah, voorzitter van de af deling Asjanti van de in de oppositie zijnde verenigde partij, heeft er zich maandag j.l. over beklaagd, dat meer dan dertig partijleden, van wie ver scheidene een sleutelpositie bekleedden, door de politie in Asjanti zijn gearre steerd. Hij verklaarde dat de arrestan ten gevangen worden gehouden over eenkomstig de bepalingen van de wet op de preventieve hechtenis, welke het mogelijk maakt personen tot vijf jaar toe gevangen te houden, zonder dat zij voor de rechter worden geleid. Kennedy benoemt adviseur President Kennedy heeft dr. Walter W. Heller, een deskundige op het ge bied van belasting en economie, benoemd tot voorzitter van de presidentiële com missie van economische adviseurs. Dr. Heller is hoofd van de economische af deling van de universiteit van Minne sota. Hij is gedurende zes jaar advi seur voor belastingkwesties geweest van de gouverneur van Minnesota. Orville Freeman. Zoals bekend is, is Freeman benoemd tot minister van Landbouw in de regering-Kennedy. Heller is onder Roosevelt en Truman adviseur voor belastingzaken bij het mi nisterie van Financiën geweest. In 1947 en 1948 was hij de belangrijkste fi nanciële adviseur van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland. In 1952 werd hij adviseur van de delegatie by de Verenigde Naties. Dr. Heller is 45 jaar oud. Tijd om te gaan? Minister Kort hals kijkt bezorgd mee terwijl de demissionaire minister-president profDe Quay op zijn horloge kijkt tijdens de bijeenkomst van het vol ledige kabinet in de Trèveszaal in Den Haag, welke bijeenkomst gis teren gehouden werd. Naar korter werken in de schoenmakerij (Van onze Haagse correspondent) Gezien de snelle ontwikkeling op het gebied van de arbeidstijdverkorting is het een zaak van levensbelang, dat de schoenmakerij hiertoe op korte termijn overgaat. Aldus een conclusie van een commissie uit het Bedrijfschap Schoen makerij in een rapport over de arbeids tijdverkorting in de schoenmakerij, welk rapport in de eerste week van februari a.s. aan de werkgevers- en werknemers organisaties zal worden overhandigd. De repercussie op de bedrijfstak als geheel acht de commissie gering, aange zien slechts 2C procent van het totale aantal ondernemingen in de schoenma kerij personeel in dienst heeft. De bedrijfstak is volgens het oordeel van de commissie niet gebaat met een etappegewijze invoering van een werk tijdverkorting en adviseert derhalve tot onmiddellijke verwezenlijking van de vyfdaagse werkweek. De commissie meent niet, dat de pa troon-ondernemer zich vooralsnog de persoonlijke weelde van een vrije zater dag zal kunnen veroorloven. Wel acht zij het mogelijk en aanbevelenswaardig, dat het ambachtelijk bedrijf zijn deuren op zaterdagmiddag (bijv. om 2 uur) sluit. De commissie verwacht tenslotte als gevolg van een arbeidstijdverkorting geen noemenswaardige verschuivingen in de onderlinge concurrentieverhoudin gen. 45 inbraken in een jaar De recherche te Arnhem heeft drie Arnhemmers aangehouden. Zy zouden schuldig zijn aan 45 inbraken, die dit jaar zijn gepleegd in Arnhem, Velp, Oosterbeek, Bennekom, Nijmegen, Wes tervoort en Driel. Vele gestolen voorwer pen, o.m. enige radiotoestellen, elek trische scheerapparaten, sieraden en toiletartikelen bleken bij huiszoeking bij verdachten nog aanwezig te zijn. Van het ontvreemde geld is echter vrij wel niets meer aangetroffen. In Arn hem, waar zij 30 inbraken pleegden, stal het drietal ruim f2500. ZIJLDIJK 22 - LEIDERDORP, vraagt Koningin Juliana heeft gistermid dag voor een conferentie ten Paleize Soestdijk achtereenvolgens ontvangen: mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en prof. dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State. Vandaag heeft de Koningin in het Huis ten Bosch achtereenvolgens ont vangen: de wnd. voorzitter van de Tweede Kamerfractie der KVP, de heer W. J. Andriessen, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. J. A. Burger, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der VVD, mr. P. J. Oud, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der ARP, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de voorzitter der Tweede Kamerfractie der CHU, dr. H. W. Tilanus, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de CPN, de heer S. de Groot, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de SGP, ds P. Zandt en de voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de PSP, de heer M. van der Veen. Omstreeks half drie gistermiddag keerde de minister-president prof. dr. J. E. de Quay uit Soestdijk in Den Haag terug. Voor hij zich naar de vergadering van de ministerraad begaf, antwoordde prof. De Quay op enkele vragen, die hem door het inmiddels nog groter geworden gezelschap journalisten werden gesteld. Prof. De Quay zeide, dat het verloop van de donderdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer hem had teleur' gesteld." Hij had deze ontknoping zeker niet verwacht. Hij denkt niet, dat hy zelf in een nieuwe regering zal terug keren. Overigens vond hy de huidige politieke toestand: „te ingewikkeld om er een verstandig woord over te kunnen zeggen". De ministerraad heeft zich gisteren reeds beziggehouden met de afwikkeling van de lopende zaken, zoals dat officieel heet. Het is wel zeker, dat het kabinet zich in het bijzonder zal bezighouden met de vraag op welke wijze in de waar neming van de portefeuilles van de afgetreden ministers van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid en van Financiën en van staatssecretaris Rool- vink moet worden voorzien. „Vrolijk kerstfeest" ook in Jeruzalem Joodse, mohammedaanse en Arabische i officieren en soldaten zetten deze dagen 1 de tussen hen reeds jarenlang heersende vijandigheid opzij om de christelijke bedevaartgangers op weg te helpen naar Bethlehem. Gisteren overschreden reeds 3000 christenen de grens. Er heerste op het plein tussen de twee afgescheiden gedeelten van Jeruzalem een vriend schappelijke atmosfeer. De prikkel draadversperringen, betonnen tankval len waren vergeten. Jordaanse schild wachten en Israëlische politiemannen liepen kris-kras door elkaar en hielpen ouden van dagen met het dragen van de pakjes met geschenken, gaven de nodige aanwijzingen en maakten haast met de formaliteiten, noodzakelijk voor het overschrijden van de grens, die voor de rest van het jaar voor het normale ver keer gesloten is. Gelijk in de dagen van de eerste kerst viering waren de herbergen in Bethle hem en in de rest van Israël overvol. Zo wel in Israël als in Jordanië had een record-aantal bedevaartgangers en toe risten hotelkamers besproken. Advertentie! TRESLONG ***•- CAFE-RESTAURANT Hillegom 02520 - 5547' fjj ONBEPERKT KIP ETEN f6 Dagelijks diner-dansant Advertentie 10 dagen vanaf f 152. Vlieg-, trein- en autocarreizen. DOEZASTRAAT 32 TELEF. 25971 Met ingang van het nieuwe Jaar zal1 thodesie openbare functies niet meer op ras wor-1 in Zuid-Rhodesie bij de vervulling niet meer op ras dén gelet, maar uitsluitend op kwalitei ten. Dit is door de pr Whitehead, meegedeeld. Uit Het Leidsch Dagblad van 27 December 1860: j Men verneemt, dat ten ge- volge der inwendige verbetering I f van de Pieterskerk het' getal eigen zitplaatsen zeer aanzien lijk in die kerk is toegenomen en aan de nieuwe bepalingen, door de Gemeente-Commissie van het Nederd. Hervormd Kerkgenoot schap gemaakt, mede mag wor den toegekend de vermeerdering van het getal eigene zitplaatsen in de andere Hervormde kerken. In de maand January aan staande zal door het Corps Mu ziekanten der Leidsche Schutte rij een militair concert worden gegeven, ten voordeele der alhier gevestigde Kweekschool voor Zeevaart.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1