Geleidelijke invoering vijfdaagse werkweek voor overheidspersoneel UIT DRIE WERELDDELEN KOMEN SAMEN IN AUSTRALIË A. WESTDORP EET MET DE KERST ECHT GEEN ROUT OOK NEDERLANDSE VERKENNERS GAAN NAAR DE JAMBOREE Niet voor alle diensteenheclen komt er een vrije zaterdag ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 se en protestantse verkenners zullen zijn. De belijders van al deze gods diensten zullen er tempel-, kerk- en moskee-tenten vinden, waar zij hun godsdienstige plichten kunnen vervul len en geestelijke bijstand kunnen ver krijgen. Iedere Jamboree is een hoogte punt in de wereld der verken ners. Ook die te Lansdowne bij Sydney zal weer een hoogtepunt zijn voor de 15000 knapen, die er samenkomen uit zestien landen. De godsdienstige verzorging der deel nemers stelt bijzondere eisen aan de kampleiding, daar er in Lansdowne zo wel mohammedanen, Hindoes en boeddhisten als katholieke, Anglicaan- De Anglicaanse Aartsbisschop van Sidney en Primaat van Australië, dr. Yugh Gough, alsmede Kardinaal Gil- roy zullen op nieuwjaarsdag speciale kerkdiensten leiden. Dc dienst, die alle deelnemers aan de Jamboree zullen bijwonen, is een dankdienst, die wordt gehouden op 8 januari 1961, de dag voor het kamp wordt opgebroken. Dan zal bijzondere aandacht worden ge schonken aan de idealen der verken ners, dus broederschap, vrede en vriendschap van alle mensen, ongeacht ras, huidskleur, nationaliteit of gods dienst. Kippen moeten ruim 230.000 eieren leveren! Enorme extra-uitgaven in Engeland met Kerstmis (Van onze Londense correspondent) Engeland ziet met angst en vreze het verkeer op de kerstdagen tegemoet. Vo rig jaar viel er een record aan slacht offers, vooral veroorzaakt door dron kenschap, zowel van automobilisten als voetgangers. Gemiddeld bedraagt het dagelijks aantal doden op de weg in Engeland 17, maar vorige Kerstmis wa ren er 71! Marples, de transportminister, heeft in het Lagerhuis en voor radio en t.v. iedereen tot de grootste voorzichtigheid en matiging aangespoord. Er is echter dit jaar geen matiging wat de kerstuitgaven betreft. Op grond van de verhoogde bankbiljettenomloop is berekend, dat de Engelsen dit keer 116 miljoen pond sterling aan geschen ken hebben uitgegeven, waarbij alle re cords sinds 1928 zijn gebroken. Er is bovendien een bedrag van 23,5 miljoen pond extra aan lonen en salarissen uit- bétaald, hetgeen het record nog verder zal opjagen. Vele zaken zijn al half leeggekocht. Er is ook een fantastische hoeveelheid kerstkaarten verzonden, naar schatting meer dan 750 miljoen stuks. Er gaan deze Kerstmis meer mensen dan ooit op reis. In Engeland is Kerstmis altijd al een jaarlijkse familie-reünie. Maar er gaan thans ook duizenden, vele met hun auto's, naar het buitenland. Bovendien rijden er 1500 extra treinen. Het vlieg verkeer naar het buitenland is 12 pro cent groter dan vorige Kertmis. BETEUGELING GOKLUST IN DE MIJNSTREEK Op voorstel van de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de gemeenteraad van Heerlen, heeft deze raad besloten alle gokautomaten in de Heerlense café's en andere openbare gelegenheden te ver bieden. Niet alleen in Heerlen, maar ook in diverse andere gemeenten in de mijn streek zijn deze apparaten verboden. De gemeenteraad baseerde dit besluit op overwegingen van geestelijke volksge zondheid. Het is namelijk gebleken dat veel jeugdige personen en zelfs een groot aantal schoolkinderen vele guldens in de gokautomaten verknoeien. Als kampioen Westdorp even zijn mond houdt om een kopje koffie leeg tedrinken, dat intussen allang koud is geworden, kunnen wij hem vragen: „Wat is fokken nu precies"? Op zijn kennershoofd trekken diepe rimpels. Hoe is dat nu het eenvoudigst te om schrijven? „Fokken is één groot krui singsprobleem. Daar moet ja aanleg voor hebben. Je kruist een ram met een oude voedster, een jonge voedster. Je probeert het zus en je probeert het zo. Ja, broer en zus mag ook nog! Daar heb ik een pracht rex van ge kregen, waarmee ik kampioen van Ne derland ben geworden. Dan ga je die beesten verzorgen. Kammen en borstelen. Haartjes ver wijderen. Dresseren moet een goede fokker het konijn ook". Negenjarig zoontje Piet zit gespan nen mee te luisteren. Piet wordt vast ook nog eens een groot fokker. Twee bekers prijken nu reeds in zijn prij- zenkast. Maar voorlopig moet vader nog dispensatie voor hem aanvragen. In feite is hij nog te jong. Ook mevrouw Westdorp geniet van de sport van haar echtgenoot. Zij trekt mee naar iedere tentoonstelling om ge- Churchill (blozend en met sigaar) weer op de been Sir Winston Churchill, de onver woestbare, wandelde gisteren met zijn onafscheidelijke reuzen sigaar in de mond en een ondeugende glim lach op zijn ronde blozende gelaat, van de voordeur van zijn Londense woning in Hyde Park Gate naar zijn auto, welke hem naar zijn landgoed Chartwell in Kent bracht, waar hij volgens de familietraditie de kerst dagen zal doorbrengen. Het is zes weken geleden dat Sir Winston bij een val in zijn woning een rug beentje brak. Hij was thans in staat om, slechts gesteund door een stok, welke hij in de rechterhand vast hield, zelf naar de auto te lopen. Slechts bij het overschrijden van de drempel van de voordeur werd hij even door iemand geholpen. Er stond een leger fotografen voor zijn huis, die hem „happy Christmas" toerie pen. Toen Sir Winston in zijn auto zat wuifde hij opgewekt naar de omstan ders. Even voordat hij naar buiten kwam had Lady Churchill haar plaats in de auto ingenomen. Voordat zij instapte was er reeds een derde passagier in de auto, namelijk Toby, Churchills geliefde parkiet, die hem gedurende de afgelo pen weken trouw heeft vergezeld. Chur chill heeft hem leren spreken. Toby nam gisteren de plaats in van Rufus, Chur chills poedel, die gewoonlijk naast hem in de auto zit, ook als hij naar het par lement gaat. Daar is men gewend het bekende dubbele silhouet te aanschou wen van Churchills brede gestalte en de grappige donkerbruine does aan de zijde van zijn meester. Rufus was gis teren iets eerder naar Chartwell ver trokken. Churchill was geheel in het bruin gekleed, ook zijn Homburg-hoed was brum. Dit gaf een jeugdig voorkomen. Zijn wangen waren zoals altijd wan neer hij er goed uitziet van een baby achtig roze en zijn ogen sprankelden als of hij zeggen wilde: „Ze krijgen mij er niet zo gauw onder!" Churchill heeft zijn hele leven een uniek vermogen ge toond om tegenslag en ziekte te over winnen. Het was hem niet aan te zien dat hij enkele weken aan huis gebonden is geweest. Tijdens de kerstdagen zal Churchill in zijn eigen cinema in Chartwell, zijn eerste opname zien van de uit 26 delen bestaande film. welke wordt vervaardigd door de Amerikaanse Broadcasting Com pany en gebaseerd is op Sir Winstons gedenkschriften van de tweede wereld oorlog. (Van onze correspondent) In de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken is overeenstemming bereikt over een geleidelijke invoering van de vijfdaagse werkweek bij de Rijksoverheid. Voor hen die 48 uur per week werken zal, gerekend over het gehele jaar 1961, een arbeidstijdverkorting worden ingevoerd van gemiddeld 1 uur per week. Deze zal als volgt worden gerealiseerd. Met ingang van 1 mei 1961 zal voor hen, die thans 48 uur per week werken, een arbeidstijdverkorting van lj^ uur per week worden inge voerd. Voor alle Rijksambtenaren zal met ingang van diezelfde datum door werktijdverschuiving eenmaal per twee weken een vijfdaagse werkweek worden ingesteld, zo mogelijk in'de vorm van één vrije zaterdag per 14 dagen. Voor de volledige verwezenlijking van groter beroep op de toch reeds zo krappe de arbeidstijdverkorting tot 45 uur per week en de vijfdaagse werkweek is 1 mei 1962 als richtdatum gekozen. Onder delen, waarvoor de étappegewijze invoe ring grote bezwaren meebrengt zullen omstreeks november 1961 tot volledige invoering ineens mogen overgaan, uiter aard met voorbijzien van de datum van 1 mei. Bij de nadere uitwerking van deze beginselovereenkomst staat voorop dat taakvervulling en dienstbetoon niet we zenlijk geschaad mogen worden. Ook de organisaties van het overheidspersoneel zullen hun leden opwekken om tezamen met de leiding alle maatregelen voor te stellen en na te komen, die ertoe kunnen bijdragen dat deze verbetering van de arbeidsvoorwaarden niet zal leiden tot verhoging van de Rijksuitgaven of een arbeidsmarkt. Tegen het volgen van een overeenkom stige gedragslijn door de besturen van de lagere publiekrechtelijke organen zal door de minister geen bezwaar wor den gemaakt. Overigens zal deze kwestie nog de aandacht behoeven van de daar voor aangewezen organen van overleg. De werktijdregeling De verkorting van de werkweek tot vyf dagen betekent dat de werktijd per dag enige verlenging zal ondergaan. Voor 48 uurwerkers zal dit bü de eerste étappe 15 minuten per dag en bij de volledige invoering in totaal 30 minuten per dag zijn. Voor hen, die 45 uur of minder per week werken wordt de dagelijkse werk dag bij de eerste étappe met 20 minuten en bij de volledige invoering in totaal 45 minuten verlengd. De hieruit voortvloeiende werktijden (aanvang en einde van de werktijd) zullen in overleg met het personeel, o.a. in de dienstcommissies, worden vast gesteld. Niet voor alle diensteenheden en taken zal de vijfdaagse werkweek volledig kunnen resulteren in de vrije zaterdag. Hierbij wordt o.a. gedacht aan politie, PTT, ziekenhuizen, nutsbedrij ven enz. In die gevallen zal met inacht neming van het dienstbelang in de daar voor aangewezen overlegorganen ge zocht worden naar een voor het perso neel zo gunstig mogelijke regeling. Voor het onderwijzend en docerend personeel zal deze aangelegenheid nader worden bezien. Advertentie Hazerswoudse gemeenteambtenaar in vuur en vlam voor konijnenfokkerij ,,Het is allemaal zover gekomen, dankzij een paar slachtkonijnen. Mijn zwager ging in Leiden in een bovenhuis wonen en hij deed daarom zijn vetgemeste beesten aan mij over. Nou en toen ik ze een maal in mijn schuur had, is het als vanzelf gegaan. Ben lid geworden van de Zoetermeerse vereniging ,,Door Veredeling Verbetering", ging boeken lezen, verzorgde mijn dieren piekfijn tot ik mee kon gaan doen aan de jong dierendagen en de grote shows. Het eerste het beste jaar, dat ik deelnam, werd ik kampioen. Daarna ben ik nooit meer kampioen af geweest". Als de heer Abraham Westdorp (39) in het dagelijks leven werk zaam bij de Reinigingsdienst, eenmaal aan het praten is, is zijn woor denvloed niet meer te stuiten. Hij vertelt, dat hij pas vier jaar fokt. Trots loopt hij naar de prijzenkast. Dan rollen de namen van de plaatsen, die bij de enorme hoeveelheid bekers, medailles, lauwertakken en linten horen, uit zijn mond. prijzen. (Foto Leidsch Dagblad) tuige te zijn van een ZZG (Zeer Zeer Goed)- beoordeling van de keurmees ters. Dit predikaat heeft de heer West dorp al heel wat keren in de wacht gesleept. Een kennis, de heer Dekker komt ook een kijkje nemen. Belangstellend kijkt hij omhoog naar de uitgestalde prijzen. Is er weer een medaille bij gekomen? Westdorp ziet het. „In Den Haag zat ik ook goed Dekker" zegt hij. Dekker schudt zijn hoofd. Tsjonge jonge. Hij heeft al vele fokprodukten gezien, maar de collectie van Westdovp nee daar kan zijn verstand gewoon weg niet bij. Even later staan wij voor de hokken in het schuurtje. Dertien konijnen be groeten hun baas met een ijverig snif- snif. De kampioen der kampioenen, de rex, mogen wij zelfs van dichtbij bekijken „Voel maar eens dit zachte pelsje. Bang hoeft u niet te zijn, zegt me vrouw Westdorp lachend. Deze rex is de hoop op het kampioenschap in 's Hertogenbosch en Gouda. Mocht de 1 heer Westdorp daar goed voor de dag komen, dan maakt hij een kans inge schreven te worden voor de Europese kampioenschappen, waaraan fokkers uit veertien landen deelnemen. In de schuur staat ook een hok met een vetgemest konijn. Kerstmis nadert immers. „Vuilnisbakkenras ..„o Hazerswoudse fokker laatdunkend. Voor zichtig vragen wy hem dan o-f er over enkele dagen konünebout op de tafel in de huiskamer van de familie West- i dorp zal staan. O, nee. Die is voor een kennis. Zelf kan ik geen stukje konynevlees door m'n keel krügen. De Gaullle boos over staking van Boeing-piloten (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Transport, Robert Buron heeft de Air-France-pilo- ten van de Boeing-reactie-vliegtuigen, die sinds twee weken in staking zijn, gisteren meegedeeld dat generaal De Gaulle verlangt, dat ze op zijn laatst maandag a.s. hun werk weer zullen her vatten. Het Franse staatshoofd moet zich op de laatste zitting van de regering nogal boos hebben gemaakt over deze staking die hij sociaal misplaatst acht en bovendien politiek ongewenst met het oog op het komende referendum. De stakende piloten die voor gemiddeld 70 vlieguren per maand meer dan vijf en een half duizend gulden verdienen, heb ben door deze staking hun genationali seerde maatschappij al een verlies van ruim een miljard oude franken berok kend (ruim f. 800.000.-). Van de 180 piloten hebben er 120 tijdens de oorlog in de luchtmacht van De Gaulle's vrij- Franse beweging in Londen gediend en minister Buron heeft dan ook een klem mend beroep op hun patriottisme en op hen persoonlijke banden met de ge neraal gedaan in de hoop hen weer ach ter hun stuurknuppels te kunnen doen plaats nemen. Vandaag zouden de sta kende piloten bespreken en beslissen of ze het verzoek van het staatshoofd zul len inwilligen. Restant van „Fine Ridge" naar Norfolk gesleept Vier bergingsdeskundigen zijn aan boord gegaan van het wrak van de „Pine Ridge" (10.417 ton), de Ameri kaanse tanker, die woensdag voor de Amerikaanse kust in tweeën brak. Zeven personen, onder wie de kapitein, worden nog vermist en zyn vermoedelijk omge komen, 28 opvarenden werden door heli kopters van het Amerikaanse vliegdek- schip „Valley Forge" van boord gehaald. De eerste machinist, John Richart, heeft de afgelopen nacht aan boord van het verlaten achterschip doorgebracht om de aanspraken van de rederij te hand haven. Het wrak wordt thans naar Nor folk, Virginia, gesleept. (Bijzondere medewerking) Verkenners uit vele landen in Zuidoost-Azië en de Westelijke Pacific maken zich gereed om naar Australië te vertrekken om daar deel te nemen aan de Jamboree, die niet ver van Sydney zal worden gehouden van 29 december 1960 tot 9 januari 1961. Meer dan 15000 jongens uit zestien verschillende landen, gelegen in drie werelddelen, zullen er gezamenlijk de verkennersidealen beleven en vriendschap sluiten. Reizen is duur en daarom is het begrijpelijk, dat de meeste deelnemers Australiërs en Nieuw-Zeelanders zullen zijn. Er komen echter ook verkenners uit Indonesië, Singapore, Noord-Borneo, Sera vak, Westelijk-Nieuw-Guinea, Japan en Hong Kong, alsmede van Nauru, de Nieuwe Hebrieden, de Fidsji-Eilanden en de Gilbert- en Ellice-Eilanden. Europa zal eveneens vertegenwoordigd zijn en wel door groepen verkenners uit Engeland en Nederland. Dat ons land deelneemt, stemt tot verheugenis en betekent het in ere houden ener traditie, die begon in 1920, het jaar, waarin de allereerste Jamboree werd gehou den in het Old Deer Park te Richmond bij Londen. Enige gegevens De komende Jamboree is de zesde Australische Jamboree sedert 1935. Het kamp verrijst te Lans downe op 25 kilometer afstand van Sydney. Het beslaat een oppervlakte van meer dan 150 ha. Een paar maan den geleden lag daar nog wildernis. Inmiddels heeft men een groot deel van het struikgewas gekapt. De bomen liet men staan. Nog steeds zijn ploe gen werklieden druk bezig met de bouw van barakken en gebouwen, met de aanleg van wegen, waterleiding, elek triciteitskabels en met de afwerking van het kampterrein. Men heeft alles gedaan om de schoonheid van het ter rein ongerept te laten. Zodra de verkenners het kamp heb ben betrokken, zal dit het aanzien hebben van een reusachtige tenten- stad. In het hart van deze stad ko men winkels, een bank, een postkan toor, recreatiegebouwen en een redac tie-bureau voor de Jamboree-krant. Bovendien worden er natuurlijk kwar tieren ingericht voor de kampstaf, ter wijl er ook een uitstekend geoutilleerd ziekenhuis zal zijn. Nieuw zeeland se verkenners oefe- nen zich in de Haka-dans, die zij in Landsdowne zullen demon streren. Niet slechts de geestelijke verzor ging, ook de magen der verkenners stelden de kampleiding voor een zware taak. Reusachtige hoeveelheden levens middelen zijn reeds besteld. Wij noe men: 45.000 liter melk, 40.000 kilogram vlees en vleeswaren, ruim 4000 kilo gram boter, ruim 40.000 kilogram brood, ruim 13.000 kilogram suiker, meer dan 230.000 eieren, en vele andere eetwaren in „mammoet-hoeveelheden". Vijftien duizend jongens verorberen immers fantastisch veel, vooral, als zij leven in de buitenlucht en de hele dag druk in de weer zijn. Ja, dat in de weer zijn! De kamp leiding heeft het programma zo op gesteld, dat er heel veel tijd voor de verkenners beschikbaar is om onge dwongen samen te zijn, elkaar goed te leren kennen, veel met elkaar te praten en de fundamenten te leggen voor hechte internationale vriend schappen. Niet slechts de verkenners van Au stralië, ook de bevolking en dan voor al de burgers van Sydney zien met verlangen uit naar de komst der „over zeese jongens". Met verlangen en met het vaste voornemen om de „Jambo ree van Lansdowne" voor allen tot een groot succes en een onvergetelijke her innering te maken. Zonnig spoor! (NIVANO-NADRUK VERBODEN'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10