Zaterdagavondkerstzang op het Stadhuisplein Laalste nieuws Komt allen tezamen TWEE LEIDENAARS KREGEN EEN PRIJS VAN 10.000 Concert op oecumenische basis Leiderdorp bevredigde ten dele WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 Voor geologisch ondersoek G. Kortenbout v. d. Sluys en G. J. Overweel van Museum Geologie en Mineralogie De in 1959 ingestelde „Koninklijke/Shell Prijs" is door de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem voor de tweede maal toegekend en wel aan onze stadgenoten, de heren G. Kortenbout van der Sluys, conservator afdeling Vertebrata van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie alhier en C. J. Overweel, conservator afdeling Petrologie van dit museum. De prijs, groot f. 10.000, is aan de winnaars uitgereikt door ir. L. Schepers, directeur N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij. Voor mededinging naar deze prijs, die voor 1960 werd uitgeloofd voor een on derzoek op het gebied van de geologie, werden 10 aanvragen ingezonden- De Hollandsche Maatschappij der Weten schappen, die op zich heeft genomen de bestemming van de prys te bepalen, heeft na zorgvuldige overweging de he ren Kortenbout van der Sluys en Over weel voor de toekenning er van aan gewezen. Het doel waartoe de bate door de prijswinnaars zal worden besteed, is het opsporen, dateren en wetenschappelijk bewerken van fossiele beenderen uit de Zeeuwse wateren. De Koninklijke/Shell Prijs heeft tot doel, onderzoekingen op verschillend we tenschappelijk terrein mogelijk te ma ken. In 1961 zal deze prijs ten goede komen aan nog te verrichten onderzoek op het gebied der medicijnen. Fossiele beenderen uit Zeeuwse wateren In verband met dit komende onder zoek, vernamen wij, dat reeds lang door vissers grote hoeveelheden fossiele been deren uit de Zeeuwse wateren worden opgehaald. Ook een schelpenzuiger, die ter hoogte van Ellewoutsdijk in de Wes- terschelde opereert, heeft in de loop der jaren al een grote hoeveelheid fossiele beenderen bovengebracht. Een klein deel van deze vondsten is terechtgekomen in het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap te Middelburg, het Gemeente museum te Zierikzee en het Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie al hier. Verder is nog een gedeelte, vooral afkomstig van de schelpenzuigers, in enige andere musea en in handen ge raakt van amateurs. Verreweg het grootste gedeelte van de vondsten is echter meteen weer overboord geworpen en aldus voor de wetenschap verloren gegaan. Al deze vondsten zijn toevallig gedaan door vissers en werklieden aan boord der schelpenzuigers bij de normale uitoefe ning van hun beroep. De laatste tien jaar is echter ook meer doelbewust naar fossiele beenderen ge vist. Ieder jaar is n.l. een dag door de Zierikzeesche mosselkotter zz8 speciaal gevist met het doel fossiele beenderen te bemachtigen. Er ging dan steeds een uitgebreid gezelschap wetenschapsbeoe fenaars mee aan boord. Iedere tocht heeft tot nu toe fossiele beenderen op geleverd, die werden verdeeld over de musea te Zierikzee, Middelburg en Lei den. Met mosselvaartuig op onderzoek Het succes van deze tochten heeft bij de winnaars van de Koninklyke/Shell Prjjs het plan doen ontstaan voor een gehele maand een mosselvaartuig te hu ren om systematisch alle vindplaatsen van fossiele beenderen in de Zeeuwse wateren af te korren. Er zou dagelijks ongeveer 6 uur gevist kunnen worden met 4 korren in plaats van de twee uur met 2 korren, die er tijdens de jaar lijkse vistochten beschikbaar waren. De heren Kortenbout van der Sluys en Overweel zyn ervan overtuigd, dat op deze manier een enorme massa, weten schappelijk uiterst waardevol, materiaal zou kunnen worden verzameld. De gescliiktste maand om de beende ren te vissen is juni, aangezien dan op redelijke weersomstandigheden mag worden gerekend. Het is dan bovendien slap in het mosselenbedrijf en dus de beste tijd om een schip te huren. Hoe veel tijd de bewerking van het gevon den materiaal ln beslag zal nemen, is moeilijk te schatten. Dit zal uiteraard sterk van de hoeveelheid beenderen af hangen. Totnutoe leverde de datering van op geviste beenderen vrij veel moeilijkhe den op, en dit geldt zeker voor de been deren uit de Zeeuwse wateren, waar zo wel vondsten uit het Praetiglien als uit het Weichselien, en dus wellicht ook uit één of meer van de tussenliggens glacia len en interglacialen gedaan zijn. Men weet immers van opgeviste beenderen niet uit welke laag ze afkomstig zijn. De heer Overweel is bezig een methode te ontwikkelen om door middel van röntgen-poeder-diagrammen het fluor- gehalte der beenderen, en daarmede hun ouderdom, te bepalen. Het fluor-gehalte der beenderen neemt nl. met de geolo gische ouderdom toe en dit proces schijnt niet of nauwelijks van andere factoren dan van tijd afhankelijk te zijn. Dit zou het dus mogelijk maken de gevonden beenderen ook voor stratigra- fische doeleinden te gebruiken. De bodem der Zeeuwse wateren neemt als vergaarbak van fossiele zoogdieden een belangrijke plaats in. Van de 74 tot dusver uit ons land bekende soorten zijn er nl. 29 in de Zeeuwse wateren gevon den. Doordat de kleinere beenderen door de mazen van de netten glippen, zijn deze totnutoe uit de Zeeuwse wateren nog niet bekend en kunnen deze hier ook niet verwacht worden. Dit geldt met name voor de muizen en insectievoren. Fossiele mens Als men bedenkt, dat er tegenwoordig nog ongeveer 150 soorten zoogdieren in het wild in Nederland leven, mag wor den aangenomen dat de kennis omtrent de fossiele zoogdieren in ons land nog uiterst gering is, temeer als men weet dat de 74 tot dusver bekende soorten tot verschillende na elkaar geleefd hebbende faunae behoren. Er worden dan ook nog steeds nieuwe soorten gevonden. Zo zijn er, sinds 1950, 10 nog niet eerder uit het Pleistoceen van Nederland bekende soorten gevonden. De helft hiervan is afkomstig uit de Zeeuwse wateren. Dit MARKTBERICHTEN WOERDEN. 21 december. Kaasmarkt Aanvoer 7 partijen. Noteringen f 2.15-2.22. Handel kalm. bewijst wel, hoe belangrijk dit gebied is voor het verzamelen van nieuwe ge gevens over de ontwikkeling van onze zoogdierenfaunae in het Pleistoceen. Ook zal hier wellicht eens de fossiele mens worden gevonden. Uit de Zeeuwse wateren zijn wel palaeolithische stenen werktuigen bekend, maar beenderen van de pleistocene vervaardigers van deze werktuigen worden totnutoe niet aange troffen. Het intensief zoeken naar fossielen in de Oosterschelde wordt met het oog op de uitvoering van het Deltaplan van zeer veel belang. Wanneer, binnen afzienbare tijd, de Oosterschelde wordt afgesloten, zullen immers de diepe geulen, waarin de beenderen liggen, door een sliblaag bedekt raken, waardoor de op de bodem liggende fossielen onbereikbaar worden. En juist hier worden de meeste van de zo belangrijke „zwarte botten" uit het Praetiglien gevonden. Rode Kruiscolonne heeft geen onderdak meer WEESHUIS MOEST WORDEN ONTRUIMD Hetgeen reeds lang werd gevreesd, is thans realiteit geworden: de Leidse Rode Kruiscolonne heeft geen onderdak meer. In verband met de nieuwe be stemming, welke het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht zal krijgen een gedeelte van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie wordt straks in het gebouw ondergebracht moest de colonne dezer dagen het pand ontrui men. Zoals bekend luidde de voorzitter van de Leidse afdeling, prof. dr. P. J. Gail- lard, onlangs bij de viering van het 90-jarig bestaan van de afdeling, de alarmklok. Hij deed toen een ernstig be roep op de Leidse burgerij het bestuur suggesties (aanbiedingen) te doen, die tot een oplossing van deze „woningnood" zouden kunnen bijdragen. Hoewel ern stig is gezocht naar een nieuw onderko. men, is men daar tot op heden niet in geslaagd. Een en ander heeft tot onmid dellijk gevolg, dat momenteel de oplei ding van EHBO-ers voor deze colonne moest worden gestaakt. Het materiaal waarover de colonne beschikt, is thans opgeborgen in een pakhuis. Terwijl het bureau Huisvesting thans ijverig zoekt naar een nood-oplossing, overweegt men in de kring van het be stuur de mogelijkheden voor nieuwbouw. Maar daarvoor zal geld', veel geld, nodig zijn. Tienduizenden guldens... Het ligt in de bedoeling om binnenkort een co mité op te richten, dat financiëe po gingen in het werk zal stellen om tot nieuwbouw (of aankoop van een pand, met de dan noodzakelijke restauratie) te komen. De Koninklijke Marine is in beginsel bereid medewerking te verlenen, voorzo ver dat met beschikbare middelen mo gelijk zal zjjn. Vier muziekverenigingen iverkten samen Dit is bij uitstek de week der advents- concerten: een oud gebruik. Maar nieuw is de wil om deze op een oecumenische basis te organiseren, om de individuali- teitssleur te breken, om in de ene eigen woongemeente ook bewijzen van on derlinge gemeenschap te realiseren. Met andere gemeenten om Leiden heeft ook Leiderdorp deze streefgedachte aan vaard. Zo kon het programma van gis teren, ten tweeden male, naast de twee protestantse koren, het R.-K. Mannen koor en de neutrale Harmoniekapel als uitvoerenden opsommen. Op het programma lazen wij twee woorden die ons bijzonder interesseren; „Culturele Raad". Ook is dat het geval met de benaming „Commissie Muziek evenementen', die we vernamen tijdens de verwelkoming van de heer Van Straa- ten. De betekenis van de taakstelling van deze organismen reikt natuurlijk verder dan het toevallige jaar 1960. En wij verwachten stellig dat het de bedoe ling is om in het „culturele" naar de mate der mogelijkheid steeds meer het „artistieke" in te sluiten. En nu moet het ons van het hart, dat op het ar tistieke vlak maar een half bevredigend resultaat werd bereikt. Allereerst is een publieke opkomst van rond 200 ingezetenen matig te noe men. Verder kunnen we stellen dat (af gezien van kleine steden als Alphen en Katwijk) in plaatsen als Noordwijk, Sas- senheim Voorschoten en elders, kwalita tief hogere dingen tot stand komen. Deze vaststelling wil natuurlijk niet anders teweeg brengen dan een prikkel tot stimulering van de gezamenlijke in spanning! Het is op zichzelf al een opgave om de programma's van vier muziekverenigin gen op elkaar af te stemmen en dat lukte ditmaal vry aardig. Met ruimte voor een enkele kritische opmerking, menen we dat de drie koren in hun eer ste optreden op heel redelijke wijze heb ben voldaan, zo niet meer dan dat. maar dat zij alle drie bij hun herverschijnen de spanningsly n hebben doen neerbui gen. Het minst was dit het geval met het „Katholieke Mannenkoor" onder J. v. d. Velden. Hun Sanctus en Benedictus uit de Pontificale Missen van Don Lorenzo en Perosi behielden niveau, maar even aarden niet meer de soepele pracht van hun voorafgegane moeiteloos en gerou tineerd vertolkte Gregoriaanse zangen en van hun ook respectabel gereprodu ceerde Palestrina. Maar, met hun kerst lied uit de liturgische sfeer tredend, kwam er vocaal toch achteruitgang. „Excelsior", onder Boelee, bleek na een Bach-koraal en een compositie van El- vey, - welgekozen wegens de eenvoud, cantabiliteit en samenklank -. z'n zang standaard tegen vroeger verhoogd te hebben. Met medewerking van de beide overige koren, in een Psalm 150 van de Rotterdamse organist Verwoerd, kwam daarna iets buitengewoon aantrekkelijks te voorschijn: een combinatie van Fran se harmoniek en negrospiritualstijl! In de latere kerstzangen hebben we echter de geest en de levende blijheid van de Boodschap gemist. „Hart en Stem", geleid door Truus Massaar, heeft uitstekend, gewichtloos en zuiver gezongen in de groep kerstlie deren. In Bortnianski, waarin het orgel zich mengde, bovendien indrukwekkend. Wij verenigen ons echter niet met de 19de eeuwse aankleding, - door zwellin gen, vertragingen en effectpauzes om een declamatie in te leiden -, toegepast in het uit de middeleeuwen voortgeko men „Nu zyt wellecome". Zulke dingen deed Mengelberg destijds ook in zyn Matthaus-Passion, maar nu volgt niemand hem meer daarin! Later zyn drie Handel-Messias-koren ten ge hore gebracht van welke alleen het eerste concert-hoogte bereikte. Hierbij behoort aantekening, dat dikwijls alleen een groot orgel en een groot organist een begeleidend orkest waardig kunnen vervangen. De Har'moniekapel van Boelhouwer beperkte zich grotendeels tot kerstliede ren. Maar, liederen moet men zingen, niet blazen, tenzy als accompagnement! Het is overigens netelig om voor harmo nie een geschikt kerstrepertoire te be denken. De gekozen Parafrase Ruh was evenwel zinloos in een kerstprogramma, en daarnaast zonder kunstwaarde. Laat de Harmoniekapel voor en na een koraal spelen of samenzang begeleiden (kora len blazen heeft zeker zin uit hoofde van de daaraan toegewezen meerstem migheid. Het programma was trouwens lang genoeg: de eeuwige fout Bbelee heeft halverwege als orgelsolo Guilmant's Priére met Berceuse ver klankt, op stemmige en kundige wyze, maar denkelijk waren de meer spreken de uitkomende registerstemmen, van welke het werk het hebben moest, niet op het orgel aanwezig. Voorts was er medewerking van de sopraan Annie Zuurmond en van een organist voor de begeleidingen; van beide nemen we aan dat zij onder andere omstandigheden tot geacheveerder prestaties in staat zijn. Men ziet: véél goeds, maar ook véél verbeterbaars! V. VOORSCHOTEN Feestavond openbare ulo De openbare uloschool heeft in het Cultureel Centrum een prachtig ge slaagde feestavond voor leerlingen en hun ouders gegeven. De hoofdschotel van de avond was een door de heer Van Toorn geregisseerd toneelspel „In ander mans schoenen", waarin leerlingen en enkele ouderen meespeelden. Het werd vlot, geestig en gezellig gespeeld, waar bij de heer Van Toorn zelf zeker als uitblinker mag worden genoemd. De stampvolle zaak heeft van het spel bijzonder genoten. Voor de pauze hul digde het hoofd van de ^school, de heer J. H. Brust, in aanwezigheid van de chef van de afdeling Onderwijs, de heer Van Schaick, de leerlingen, die dit jaar het einddiploma behaalden. De heer Brust sprak ze toe, haalde herinneringen op en overhandigde ieder een verzilver de briefopener met een beeltenis van de school erop. Een van de leerlingen, Wim Muste, dankte hoofd en leerkrachten en bood een schilderij aan. De door de leer lingen getekende programma's voor deze avond gaven aan het geheel mede een BURGERLIJKE STAND Geboren: Michael J., zn van W. J. van der Heijden en H. D. Dav, Geertje M„ dr van D. van Beelen en R. imthorn, Michael F. Th., zn van F. Eikerbout en C. M. H. Wennekers, Henrlëtte E., dr van J. van der Luit en L. T. van Barneveld. Diana, dr van A. W. Weggeman en T. van den Broeke. Ondertrouwd: C. de Cler en N. Steen- wtJk. H. Slijkhuis en M. J. Stolk. Getrouwd: P. J. de Groot. 29 Jr en E. M. van der Ham. 25 jr, A. S. de Bode, 26 Ir en M. H. Turion, 24 jr, J. Th. Vieveen, 14 Jr en W M. Zonneveld, 26 Jr, P. W. Grootveld, 40 jr en J. W. Teske. 35 Jr. Overleden: M. A. van Noort, 77 Jr, wed. van J. Berg. WARMOND Kerstzang Op zaterdagavond 24 december wordt op het plein voor het politie-bureau een openlucht-bijeenkomst gehouden, tij dens welke kerstliederen gezongen zul len worden. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door een commissie bestaande uit rooms-katholieken en hervormden mu zikanten van beide Warmondse muziek verenigingen zullen voor de begeleiding zorgen. De heer K. Hogenvorst zal het kerst evangelie voorlezen, terwijl burgemees ter Von Fisenne een toespraak zal hou den. De bijeenkomst zal ongeveer drie kwartier duren. Bij ongunstig weer zaj de samenkomst in 't Trefpunt gehouden worden. De gemeente-secretarie van War mond zal op zaterdag 24 en zaterdag 31 december voor het publiek gesloten zijn. Alleen voor zaken betreffende de burgerlijke stand zal de gemeente-secre tarie op deze dagen geopend zijn van 11 tot 12 uur in de morgen. WASSENAAR Massale kerstsamenkomst De oecumenische kerstsamenkomst, die gisteravond gehouden werd, is een groot succes geworden. Ongeveer 1300 deelnemers uit alle groepen van de Wassenaarse bevolking waren in de historische Dorpskerk bij een, toen dr. Th. C. Frederikse ter inleiding de 117e Psalm las. Daarna wer den kerstliederen gezongen, om beurten door de samenwerkende zangverenigin gen onder leiding van de heer J. C. de Vries en door alle aanwezigen. Tussen de liederen door lazen dr. Frederikse en pastoor H. F. Jansen bijbelgedeelten, uit Jesaja 60, Lucas 1, Hebreen 1 en Jesaja 40. De burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen sprak een gebed om eenheid uit. Met een gezamenlijk gezongen „Ere zy God" werd deze bijzondere samenkomst be sloten. De volkszang werd begeleid met orgel en trompet. Alom worden nu weer de kerstliederen gezongen. Over de hele wereld zullen mensen weer zingen, zoals in de eerste kerstnachtnaar het Evangelie vertelt, engelen deden. ..Ere zij God, vrede op aarde, in mensen welbehagen"Overal waar Kerstmis wordt gevierd als het feest van Christus' geboorte, in het geloof, dat Gods liefde. Gods licht de diepste waarheid van het mensenleven is: ook daar. waar ternauwer nood die bezinning is op een geestelijke inhoud van het kerstfeest. Overal: op plechtige of op luchtige toon. beschouwelijk of speels. In de kerken en de huizen, soms op de pleinen en velden: kerstliederen. ln Leiden worden wij weer opgeroepen met het ..Komt allen te zamen" tot het gezamenlijk zingen van algemeen bekende kerstliederen op het Stadhuisplein. Op de avond voor Kerstmis zullen wij weer samenkomen, kerkelijken en buiten-kerkelijken. van alle gezindten en allerlei slag, om daar. onder begeleiding van het carillon, te zingen. Samen, vertrouwde liederen. Die liederen zijn ons lief geworden; misschien zongen wij ze reeds als kind en al wat Kerstmis thuis was, is er mee verbonden. Misschien leerden wy ze later en herkenden wij er in: de feestelijke melodie of een beeldend en waar woord voor wat ons in Kerstmis aanspreekt. Maar gaan wij eens na, hoe veel wijsheid onze voorgeslachten ons ook nalieten in deze liederen, leisen, carols of noëls, dan blijkt eerst, welk een schat wij hebben in die tere, blijde of sterke zangen. De kerstzang op het Stadhuisplein ls van het eerste jaar af zo geweest, dat de liederen klonken in drie groepen, drie perioden als het ware. Eerst liederen van aankondiging en oproep, dan liederen van vreugde om de geboorte, verhalende liederen en tenslotte liederen van na beschouwing en van het „Kerstmis nu". Terwijl de carillon-klanken naar bene den tuimelen en onze stemmen omhoog klinken en wij al zingende zelf nader komen tot Kerstmis. De beiaard speelt zelfstandig een lied of variatie ter af wisseling, tussen die groepen van zang. Zoals nu een uit de verte overwaaien de klank ons de associatie kan brengen van „daar schoten drie stralen dooreen" „vrede op aarde, een zalige vree" of welke regel ook, zo kunnen wij in deze dagen ons voorbereiden op dit zingen (en daarmee op Kersmis) door de liede ren die wij zullen zingen, bij voorbaat te herkennen op hun zeggingskracht. Dan zullen de klokken in heel Leiden hebben geluid en zal het carillon hebben gepreludeerd: de zware bourdon zal ge- Dronken bestuurder reed in op politie-agent (Van onze Haagse correspondent) De Ryswykse politie heeft gisteravond de 38-jarige bestuurder van een bestel auto uit Rotterdam, gearresteerd we gens het in dronkenschap besturen van een auto. Hy had geprobeerd op de pro vinciale weg van Den Haag naar Delft de agent, die hem een stopteken gaf, aan te ryden. Per jeep surveillerende agenten zagen de bestelauto naderen. De wagen reed slingerde en had verblin dend licht. Toen een van de agenten de bestuur der met een rode lamp stoptekens gaf. vermeerderde de bestelauto de snelheid, zodat de agent zich met een sprong moest redden. Na een achtervolging tot in Delft kon de wagen met de jeep klem gereden worden. Ook een tweede inzittende uit Rotterdam, verkeerde onder drank invloed. Directeur-generaal Loodswezen onderscheiden De directeur-generaal van het Loods wezen, schout bij nacht H. Tichelman, is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Leopold de tweede. Deze hoge Bel gische onderscheiding is gisteren uitge reikt door de Belgische ambassadeur in Nederland, F. X. baron van der Stra- ten-Waillet in diens ambtswoning. Schout by nacht Tichelman ontving deze onderscheiding voor zyn werk als permanent commissaris voor het toe zicht op de Scheldevaart. RECHTZAKEN OVERVAL IN HAAGSE BOS Jeugdige delinquenten veroordeeld (Van onze Haagse correspondent) De Haagse rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de zaken tegen de vijf jeugdige Hagenaars, die in de nacht van 28 op 29 oktober van dit jaar' een roofoverval gepleegd hebben op een wandelaar in het Haagse Bos. De vijf delinquenten hadden het plan hiertoe beraamd in een koffiehuis aan *"»t Westeinde te Den Haag, waar zy altijd bijeen plachten te komen. Met de auto van een van hen, een 21-jarige varens gezel, reed men naar het Haagse Bos. Een 19-jarige isoleerder lokte vervolgens een wandelaar met zich mee het bos in, waar de anderen zich al in hinderlaag gelegd hadden. Met grof geweld en on der bedreiging met een mes werd de wandelaar zyn portemonnee afhandig gemaakt. De buit bestond uit een aan tal gouden ringen. De jongste van de vijf rovers, een 17-jarige voeger tegen wie de officier van Justitie ter beschikkingstelling van de regering had geëist, werd nu door de rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van 3 maanden met aftrek. De isoleerder werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van elf maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. Zijn 18-jarige broer, eveneens een isoleerder. kreeg een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De officier van Justitie had tegen beide broers an derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De vierde overvaller, ook een 19-jarige isoleerder tegen wie de officier tien maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk had geëist, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar met aftrek, waarvan 1 maand voorwaardelijk. De 21-jarige varensgezel kreeg overeenkomstig de eis een gevan genisstraf opgelegd van 10 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. Aan alle voorwaardelijk opgelegde straffen verbond de rechtbank een proeftijd van drie Jaar, met toezicht van een reclasseringsvereniging. volgd zijn door vlugger en lichter klan ken. En dan zullen wy zingen. Komt allen tezamen: zinrijke inzet, als zovelen zich verbinden in het samen zingen om Kerstmis. De melodie is feestelijk en plechtig tegelyk; waarschijnlijk ontstond zij in Portugal, in de 17de eeuw. Zij is als een aansporing, telkens vernieuwd: komt, zingt nu dien HeilandEr is de wek roep eerst naar de plaats der geboorte, het wordt een vraag aan de mens. van Gods liefde te zingen. Op aarde en in den hemel: ere zij God Dan een lied van minder geestelijk ge wicht. maar zo sereen en tegelijk liefe lijk van toon. dat de vrede en de belofte van Kerstmis erin voelbaar worden. Het is het Middeleeuwse „Uit hogen hemel daalt Hij neer"; misschien is het Zwit sers, misschien ook oud-Duits het is te vinden in een Zwitserse verzameling van plm. 1600 .wanneer het al lang be ken dis. Het heeft iets van het wiege lied: het wordt immers gezongen om het geboren kind en het kind is uit de hemel; is in ieder geval gave van den Hemel, van God. Dan komt een geestelijk lied, dat. ge heel in de bijbelse verkondiging gegrond geworden is tot algemeen geestelijk volkslied: „Een twijg is voortgekomen", naar een andere vertaling ..een roze fris ontloken". De woorden sluiten aan bij de advemtsprofetie van de profeet Jesaja: ..Een twijg zal ontspruiten uit Isaï's tronk, een scheut aan zijn wor tels ontbotten (Is. XI). doelend op een kind uit het koningsgeslacht van David. Het vergeet dat voor de zinspeling op Wd-t de geboortegeschiedenis mag heten in het vierde evangelie: het Licht schijnt in de duisternis (Joh. I), het licht der wereld, zoals in Joh. VIII de Christus-Jezus ook heet. En nog sterker getuigt het: dat God ons leidt tot het ..Woord", de Geest (Logos), die. naar hetzelfde evangelie van Johannes, het waarachtige leven is en het licht des levens: in Hem is ons leven waarachtig leven Hoe het komt, dat dit bij uitstek ge tuigende lied toch volkslied werd? Mis schien is het door de wel gedragen, maar in zijn ritmische variatie toch zo leven de melodie. Eerst feestelijk strak en helder .wordt deze melodie ineens door een milde golving intiemer en stiller. Een mooie wijze, die wij aan Fraetorius danken, die haar plm. 1600 optekende; zij was reeds in de 15de eeuw ontstaan. Te mooier deze melodie, wanneer wij haar ritmisch juist zingen. Wanneer Kerstmis aldus is aangekon digd, beginnen de vreugde-klanken, in beiaardspel en verdere liederen. Maar mag het daar een volgend stukje over gaan? J. TH. MACKENZIE. OUDE MAN BIJ BRAND OMGEKOMEN De 83-jarige alleenwonende heer J. Overwyk uit Bakkeveen is vanmorgen omgekomen by een felle brand, die zijn afgelegen boerderijtje in korte tijd tot een puinhoop maakte. De vier koeien, drie pinken, twee kal veren en een paard kwamen eveneens in de vlammen om. Toen de brandweer uit Wijnjeterp, door omwonenden ge alarmeerd, arriveerde, stond de schuur al in lichterlaaie en was het vee reeds verkoold. Pas na vyf uren werd het stoffelijk overschot van de bewoner on der de puinhopen in de kelder gevon den. Men vermoedt, dat de oude man van angst in de kelder is gevlucht toen er waarschijnlijk door een ongeluk een begin van brand ontstond. Omdat het boerderijtje zeer eenzaam was gelegen, werd de brand pas laat ontdekt door een buurman. VERHOGINGEN DER ONGEVALSUITKERINGEN De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten de ongevalsuitkeringen te ver hogen met 4fc, met ingang van 1 januari as., nadat zij per 14 april jl. reeds waren verhoogd met 6%. Een amendement van de PvdA om de verhoging te doen ingaan per 1 oktober 1960, werd met 40 tegen 67 stemmen ver worpen. Voor stemden PvdA en de com munisten. Badmintoncompetitie De gisteravond te Den Haag gespeelde badmintonwedstrijd VEDO 3VEGLO 2 is door de bezoekers met 17 gewonnen. BEURSOVERZICHT Philips vast Amsterdam, 21 december Ogenschijnlijk ging er vanmiddag hier en daar in de internationale waarden iets meer om dan gisteren het geval is ge weest. De stemming voor de hoofdfond sen was doorelkaar genomen gunstig ter wijl de stemming over de gehele beurs licht verdeeld genoemd kon worden. De Philipsaandelen noteerden vast, verge leken met de slotkoers van dinsdag. Da gelijks verhuizen deze stukken, aldus de beurs nog naar Amerika. De arbithage nam de elektro-aandelen uit de markt waardoor de koers steeg van 1181 tot 1185%, tegen 1170% als vorige slotkoers. In een vrijwel onveranderd Wall Street van gisteren noteerden de Philipsaan delen er aan de vaste kant. Dit was dan ook verreweg de voornaamste oorzaak, dat deze stukken vandaag op het Dam rak eveneens goed in de markt lagen. Aku's waren op 451 een puntje hoger. De aandelen van de Ver. Glanzstoff, waarvan Aku een meerder he i dspakekt heeft, noteerden op de Wesrtduitse beur zen vandaag 20 tot 25 punten hoger, punten hoger. Unilevers liggen de laat ste tijd als een .muur" in de markt. De margarinewaarden noteerden vandaag ruim 2 punten op 784%. Kon. Olies, die in New York hoger noteerden, waren op f. 122 circa f. 1,30 hoger. Hoogovens open de teleurstellend op 785 als gevolg van middenkoersaanbod. Gedurende de ver dere beursduur trad voor deze stukken een herstel in tot 790 ofwel één punt be neden het voorgaande slot. Vanmorgen werd nog 800 voor deze stukken betaald. De scheepvaarten lieten het er van daag bij zitten. De koerswinsten van de vorige dagen werden in deze sector min of meer geconsolideerd. In de cultuur afdeling brokkelde de koers voor aande len HVA circa 2 punten af tot 136. In de Staatsfondsenhoek was de stemming doorelkaar praktisch onveranderd. De ondertoon was iets gemakkelijker. Ook hier was de affaire van geringe omvang. Aandelen Grootbanken werd een paar puntjes lager geadviseerd. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 21 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101 %GL 101 ft Ned. *59 4% 101 %GL 101 ft Ned. '60-1 4% 101%GL 101 ft Ned. '60 n 4% 101%GL 101ft Ned. '59 414 99ft 99 ft Ned. '53 3% 95 95 ft Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94% 94ft Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94ft 94 ft Ned. '56 3% 94ft 94' -j Ned. '48 3% 89% 89% Ned. bel. cert. 3% ..90 Ned. '50 3%, 89% 89% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 314 90 V* 90% Ned. '55-11 3% 92 92 Ned. *37 3 90% 90'1 Ned. grtbk obi. '46-3 91% 91% Ned. doll. ln. '47 3 88% 88% Ned Inv cert. 3 98ft 98ft Ned. 62-64 3 99 ft 99 ft Indië '37 3 93ft Indië *37 A 3 94* „JW1, Ned. won. b.l. '57 6 110 ia Ned. wonbj '58 444 100 a 10044 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 274f> 27% Nat. Handelsbank 229 229,. Ned. Handelmt)316% 3144. Amst. Rubber 1094. L 10914 TT y A loö W S% Berkei's Patent (v.) 323% 320'2QB Calvé Delft cert. 771 5 17130 Kon.^Pap" v.VQelder «B X Hoogovens cert,,ou MpUHleK«hPif?hr NJB 596 GB 596 G B SSmn? 1,7°* 1186'- Philips Qoa 323 Philips pret7g19i 753,/t Unilever 201% Wilton Feyenoord l,} Biliton 2de r. 565% 570 Dordtee Olie gew. 123.1Ö 125.30 Kon. Olie <1.20—120.70 122 20 dem (50 A 1. 20.—) 147ii l45>. Holl. Amer. HJn 155 154 Java China Paket gg 96.50 K-LM202 199 Kon. Ned. Stmv Mij 136% 136 Stoomvaart Mij Ned 177 175 Nievelt Goudr cert 149 146% v. Ommeren cert 309 305 GL Kot. Rott Lloyd 164%GB 162% Ned Scheepv. Unie 154 153 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% 96 idem '48 (3%) 94% 95 R'dam *52-1 (4%) 99V* 99% id. id -37 I-II (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N.G. '58 (5%) 105Y4 105% id. N.W.B. '52 (4%) 98ft 981* BVG rspbr f.500 180% 181 BVG rspbr. '52 134% 135 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 90% 90% Premieleningen A'dam '53 3 101 102% A'dam '51 12% 82% 82% A'da m'56 I 2% 82 82 A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56 m 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 78% 79% Enschede '54 2%79 80% Den Haag '52 12% 87 89% Idem II 2% 85% 87% R'dam '52 I 2% 90% 91 B Idem II 2% 90% 90% B Idem '57 2%99 99 Utrecht *52 2% 94% 95 L Z.-Holl. 1957 2% 94% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 235.50 236.50 Amst. Bank 388 385% H.B.U. eert218% 217% Rott. Bank 328 327 Twentsche Bank 310 307 Industrie Ondernemingen Albert Heyn395 400 B BorsumiJ53% Electrolasmij325 exd. 320 Kon. Ned. Grofsm. 188 187 Holl. Constructie 515 L 510 L Ing. bur. v. Bouwnijv. 298% 303 Internatio 157% 156 Int. Kunststoff. Ind. 65 64% v. Kempen en Begeer 120 120 Leidse Wolspinnerij 520 Rott. Droogdok Mjj. 477 487 B Sikkens Groep 800% 802 Ver. Touwfabrleken 320 Walvisvaart 108 108% Wernink's BetonmU. 167 170 Van Wyk en Heringa 117 119 Zaalberg 119 118 Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21 Intern Nickel 57% Anaconda 47 Bethlehem Steel.... 40% Cities Service 47 j-g General Motors 41f§ Kennecott79% Republic Steel 55% Shell Oil 74% Union Pacific 27 ft Un. States Steel 76% 21% 58% 45% 40 48% 41% 77% 55% 75% 26%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9