KARET, DOORMAN weer thuis na een wereldreis van zeven maanden NIEUWJAARSADVERTENTIES Haile Selassie Jbelooft" politieke hervorming Belangstelling corso nu al groot GRONINGEN en LIMBVRG in Veel geoefend Den Helder enthousiast begroet Hij kreeg erfenis van 150.000 en leefde toen op te grote voet in deze tijd! WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 „ZEER GESLAAGDE GOODWILL-TOCHT" De „Karei Doorman" is weer terug in de Nederlandse wateren. Gistermorgen om half twaalf weerklonken bij de Hoek van Holland precies volgens het vaarschema de eerste vreugdesignalen van het grote vliegkampschip. Bijna drie uur later werd de lange reis naar Nieuw-Guinea, Australië en Zuid-Amerika definitief afgesloten bij de Rotterdamse Schiehaven. Daar kwamen de schroeven tot rust na vijftig miljoen omwentelingen, die het vlaggeschip van smaldeel V 47.700 mijl over de wereldzeeën stuwden, tweemaal de omtrek van de aarde. Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, was kort tevoren per helikopter ter begroeting op het machtige schip gearriveerd. de „Karei Doorman" aan te treffen. „Want palmbomen behoren nu eenmaal bij een vliegveld- Grote waardering had de commandant voor het correcte gedrag van de „jantjes in de vreemde havens. Alleen in Sydney deed zich een incident voor, dat een tragische afloop had voor een der op varenden. De bemanning had het overi gens, zo vervolgde hij, niet gemakkelijk gehad in de tropische hitte. Wegens klimaatwisseling moest achtmaal van van tenue worden veranderd. Deson danks bleef de gezondheidstoestand ge durende de hele reis goed. De arts moest elf operaties verrichten, merendeels ap- pendix-gevallen. Het smaldeel heeft in de zeven maan den praktisch alle oefeningen gedaan, die mogelijk waren. Het zeemanschap werd opgevoerd, de vliegeniers maakten met de Seahawks en Avengers meer vlieguren dan normaal ongeveer 2300) en kregen bovendien een vrijwel per fecte vaardigheid in het landen op de oorlogsbodem. Op het hoge totaal van 1493 landingen waren er slechts enkele ongelukken. Eén toestel kon niet onmid dellijk worden gerepareerd. (Ongenoemd bleven de tweè toestellen, die verloren zijn gegaan. Bij Australië is een Seahawk leeg van dek geschoven en voor Valpa raiso is een Avanger in Zee terechtge komen, waarbij de vier inzittenden met een helikopter konder worden gered red. LJD.). Van groot belang achtte Hü was beslist niet de enige. Vele honderden familieleden waren naar het centrum van het Rotterdamse haven gebied gekomen om de „Jannen", die zeven maanden van huis waren geweest een warm en verrukkelijk welkom te bereiden. Enkele tientallen hadden zelfs niet zo lang kunnen wachten. Ze had den kou en wind getrotseerd op de pie ren van Hoek van Holland om een vage glimp te kunnen opvangen van hun mannen, zoons, broers en vrien den. Zowel bij „de Hoek" als bij de Schiehaven was ook de Marinierskapel present om het wachten met wat vrolijke muziek korter te maken. In Den Helder werd deze taak ver richt door de Marinekapel „Willemsoord" Want ook daar was het feest. Daar gle den de twee andere oorlogsbodems, die de lange reis over de wereldzeeën had den meegemaakt de onderzeebootja gers „Groningen" en „Limburg" de haven binnen tot groot enthousiasme van de daar wachtende familieleden. De „Groningen" meerde af met de 's mor gens op de rede door een Groningse deputatie aangeboden kerstboom in top. Zeer tevreden Commandeur A. P. Ferwerda, de com mandant van het smaldeel, toonde zich tijdens een persconferentie aan boord van de „Karei Doorman" zeer tevreden over het verloop van de goodwill-reis. Er werden tijdens de tocht plaatsen en landen bezocht, waar de Koninklijke Marine anders nooit komt, zo zei hü. Tienduizenden buitenlanders waren de gasten op de schepen. En vooral in Australië en de beide Zuidamerikaanse landen Chili en Brazilië werd de bemanning „ongemeen hartelijk" ont vangen. De enige teleur gestelden waren in feite, aldus commandeur Ferwerda, enkele Papoea's. Zij hadden verwacht tientallen palmbomen op het dek van Monteur zat zes uur in een stalen kast van de Constellation Als door een wonder is de 57-jarige Amerikaanse monteur John Wayto- vitch aan de ramp met het vliegdek- schip „Constellation" ontkomen: zes uur lang zat hij opgesloten in een stalen kast. „Ik was bezig aan een koelinstallatie op het derde dek, toen we het signaal „schip verlaten" hoorden, aldus Waytovitch. „Toen ik een dek hoger kioam, was de rook daar al zo dik, dat ik de weg kwijt raakte. Ik zag niets meer en ik kon nauwelijks meer ademhalen. Terwijl ik rondtastte, vond ik een deur, die openging. Ik stond in een kast. Bij mijn enkels voelde ik tocht en ik dacht onmiddellijk, dat daar wel eens mijn redding van af kon han gen. Ik bukte en drukte mijn gezicht tegen de spleet, waardoor de lucht naar binnen kwam. Zo blééf ik zit ten en daaraan heb ik mijn redding te danken. Ik vond in mijn jas een staalschrapper en daarmee ramde ik zes uur lang op de stalen wand van de kast. Ik icerd niet moe, want dat word je niet als je voor je leven vecht. Ik bleef slaan èn bidden. Dui zenden dingen gingen mij in die spannende uren door de geest. Toen hoorde ik water binnenstromen. Het klonk alsof het overal om me heen was. Ik werd bang. Stel je voor, dat het hier binnendringt, dacht ik. Dat zou een mooie boel worden: ont snappen aan vuur en rook en dan te verdrinken in een stalen wandkast. Maar eindelijk, na zes martelende uren, kwamen mijn redders. Ze til den me uit de kast en brachten me naar een ziekenauto. Ze zeiden, dat ik er wel weer bovenop zou komen. Ik moet er verschrikkelijk hebben uitgezien: zwart door de rook, met rode ogen en huilend. Maar ik leefde en ik zou met Kerstmis thuis zijn - dat was alles ivat me op dat ogenblik van mijn redding interesseerde". commandeur Ferwerda het dat tijdens de tocht uitsluitend op zee was getankt van het tankschip „Mijdrecht" dat de hele reis heeft meegemaakt). De enige wens, die bij hem overbleef, was een oefening in het bestrijden van onder zeeboten. Over de periode-Nieuw Guinea zei commandeur Ferwerda, dat het bezoek een goede morele steun moet zijn ge weest voor de bevolking- De toestellen van de „Karei Doorman" hadden niet meegedaan aan opsporingsacties tegen infiltranten, doch -overeenkomstig het oefenprogramma normaal de eigen patrouillevluchten uitgevoerd. Bij alle vluchten was een ruime veiligheidsmarge in acht genomen. „De enige activiteit van Indonesische zijde, die ik tijdens het bezoek van het smaldeel aan Nieuw Guinea heb bespeurd, was overigens die in de kranten", verklaarde commandeur Ferwerda lakoniek. Feeststemming Was de commandant dus tevreden, bij de bemanning heerste een feeststem ming. Gedurende de gehele tocht over de Nieuwe Waterweg schalde door de luidsprekers uitgelaten Zuidamerikaanse muziek. Maar veel heimwee naar het zonnige Rio was er niet, met het voor uitzicht van 30 dagen verlof. Een ver lof, dat met een goed gevulde porte feuille kan worden gevierd, want dankzij een spaarsysteem op deze reis lag er voor allen in Rotterdam een flink be drag gereed. De betaalmeester moest gis termiddag in totaal meer dan een mil joen gulden uitbetalen. De enige wezens, die dan ook triest keken, waren de vijf tig papagaaien, die uit Nieuw Guinea waren meegenomen. Zij blijven zes we ken in quarantaine en moeten de de monstratie van hun overigens gebrek kige en ondeugende spreekvaardigheid nog even uitstellen. De „Karei Doorman" blijft tot april 1961 in Rotterdam voor onderhoud bij Wilton-Fyenoord. Commandeur Ferwer da verwacht, dat het schip daarna weer een lange reis zal maken, naar oefen- gebieden in de onmiddellijke nabijheid van de N.A.V.O.-sector. Advertentie SAMOS, UW WIJN VOOR DE FEESTDAGEN Jongeman in arrest Thans in arrest met duizenden schuld In Loosdrecht is een 22-jarige Nederlandse jongeman, erfgenaam van f. 150.000 verdacht van flessentrekkerij van zijn bed gelicht en gisteren voorgeleid voor de officier van Justitie in Utrecht. De gearresteerde was tot deze zomer in Duitsland werkzaam in het reclamevak. Hij had nog geen jaar geleden 1H ton van zijn grootmoeder geërfd, maar mocht dit kapitaal voornamelijk effecten pas verzilveren als hjj 25 was. Hij kreeg wel de opbrengst van die f. 150.000. Een gedeelte van de erfenis, ruim f. 50.000, had hü „verkocht". De jongeman beschikte dus over ruime contanten, die hij er in korte tyd, sinds augustus verbleef hü pas in Loosdrecht doorjoeg. Overigens was zyn gedrag niet zo op vallend, omdat er aan de plassen in de zomer wel meer royaal met geld wordt omgesprongen. Zijn champagnefuifjes met een grote vriendenschare vielen daarom niet uit de toon. Toen het geld opraakte, ging hij toch door op grote voet te leven: hü kocht, maar betaalde niet. Het begon in Wassenaar, waar hü on geveer f. 2000 aan onbetaalde hotelreke ningen heeft staan. In Loosdrecht en Hilversum liep zün schuld op tot onge veer f. 4000. Net voor zyn arrestatie had hij in Hilversum nog een dure schrijf - machine gekocht en niet betaald. In Loosdrecht was hy een zeilmaker f. 250 verschuldigd, hy had daar zeil gekocht voor een hondehok met enkele dure spa niels. Dat verblüf was nogal luxueus in gericht, en had o.a. verwarming en ver lichting. In een bar was zün lüstje van onbetaalde consumpties aangegroeid tot büna f. 5000. De politie hield de laatste maanden de Jongeman extra in het oog - zyn leven tje op grote voet viel toen, na het slui ten van het seizoen - wel degelük op, maar men kreeg geen aangifte van fles- setrekkerij, totdat hü onlangs - vanwege een héél vreemde weddenschap - 51 dure rozen voor een dame kocht, zonder deze te betalen. Tegelükertüd hoorde de po litie, dat de jongeman in een woonwa gen zün Intrek had genomen en van plan was naar zün moeder in Zuid-Afri- ka te vertrekken. Zyn vader vertoeft in Bonn, naar is meestal in Italië, waar hü een plasticfabriek drijft. Toen nam de politie het initatief en arresteerde de jonge erfgenaam. Hü is op last van de officier opgesloten in het Utrechtse Huis van Bewaring. Ook in deze gemechaniseerde tijd zijn beleefdheid en hoffelijkheid gewaardeerde eigenschappen gebleven. Natuurlijk kan de zakenman onmo gelijk zijn talrijke relaties PER SOONLIJK zijn goede wensen ter gelegenheid van de jaarwisseling gaan aanbieden. Maar dit behoeft ook niet! Met een nieuwjaarsadver tentie in het meest gelezen dagblad in Leiden en omstreken, het Leidsch Dagblad, bereikt U in Leiden alleen reeds meer dan 6 van de 10 gezin nen. Verzuim daarom niet bijtijds Uw nieuwjaarsadvertentie voor ons nummer van 31 december a.s. op te geven. Voor NIEUWJAARSADVERTENTIES opgegeven vóór 25 december a.s. geldt een speciaal LAAG TARIEF. LEIDSCH DAGBLAD N.V. Advertentie-afdeling TELEFOON 25041, TOESTEL 4 MÉÉR DAN 23.000 ABONNEES Heksenjacht in Ethiopië kan nu beginnen Op een gisteravond gehouden persconferentie heeft Keizer Haile Selassie van Ethiopië gezegd, bereid te zijn, rekening te houden met alle suggesties die hem gedaan worden om het lot van het land te verbeteren. Dit wordt door waarnemers uitgelegd als een belofte voor een nieuwe politieke oriëntatie. Leger is toestand volkomen meester Het onderzoek naar de toedracht van de mislukte opstand en de jacht op voortvluchtige rebellen duurt voort. Zo dra dit onderzoek voltooid is, zullen de processen tegen de gearresteerde op standelingen beginnen. Militairen in jeeps patrouilleren door de straten van Addis Abeba. Van tüd tot tüd houden zü mensen aan, die wor den ondervraagd. In de stad en nabü het vliegveld bevinden zich verplaats bare radiostations. Uit alles blykt, dat het leger de toestand volkomen in han den heeft. Studenten hebben een manifest uitge geven, waarin zü zich achter de op standelingen schaarden. Militairen heb ben daarop maandag jl. huiszoekingen in woningen der studenten gedaan, met het doel de hand te leggen op hun lei ders. Enkele studenten, die de züde der re bellen hadden gekozen, zün gevlucht. Enkele anderen zyn neergeschoten, ter- wyl nog anderen bü een huis aan huis uitgevoerd onderzoek werden gearres teerd. Keerpunt Volgens diplomatieke kringen in Addis Abeba kwam het keerpunt in de opstand, toen de bisschopen der Koptische (chris- UW ZOETE WIJN MOET SAMOS ZIJN 27. KERMIS Praalwagenhal komt in Sassenheim Als de plannen van de heer Alb. Paauw uit Rünsburg worden verwezenlükt en het ziet er wel naar uit dan zal het volgende voorjaar aan de Hoofd straat nabü de Warmonderdam in Sas senheim een praalwagenhal verrezen zün, die tijdens het corso van de „streek" als kleedkamer en schminkruimte voor de bemanningen van de praalwagens zal worden gebruikt. Voordien bouwde de heer Paauw praal wagens in een oude stoffige schuur in 't bloemendorp Rynsburg. Nu krügt hy de beschikking over een hal, die een opper vlakte heeft van 330 m2 en een glazen voorgevel, die 22 meter lang is. Tevens zullen in de hal mozaïeken worden ontworpen. De hal is een ontwerp van architeot Kraan en van Nieuwkoop in Oegstgeest. Het ziet er naar uit, dat de be langstelling om in het corso van de bloembollenstreek, dat waarschijn lijk op 22 april van start gaat, met een wagen deel te nemen groter zal zijn dan ooit. Op het ogenblik zijn er al 22 aanvragen bij het comité binnengekomenAls alles naar wens verloopt zullen op de corso dag ruim dertig wagens, w.o. een van een Engelse firma om kwart voor elf bij De Uiver in Sassenheim vertrekken. De start is dus een kwartier vroeger dan voorgaande jaren. De artistiek adviseurt de heer ]os ten) Kerk zich aan de zyde van de ge neraals, die Keizer Haile Selassie waren trouw gebleven, schaarden. De invloed van de kerk is in Ethiopië ook op politiek gebied groot en het stelling nemen der bisschoppen tegen de rebellenleiders deed ook de mening onder burgerlijke leiders ten gunste van het Keizerlyke gezag doorslaan. In gezaghebbende kringen in Addis Abeba meent men dat het weken of zelfs maanden kan duren om uit te vin den welke verantwoordelyke burgerlyke en militaire functionarissen zich wan kelmoedig hebben betoond, toen woens dag en donderdag jl. de indruk werd gevestigd, dat de staatsgreep zou slagen. Een Westerse diplomaat verklaarde dienaangaande: „Nu kan de heksen jacht beginnen. Er wordt reeds gefluis terd dat deze of gene in het geheim aan de kant van de opstandelingen stond". Gezant vraagt asiel De voormalige Ethiopische gezant in Zweden is in het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken m Stockholm ontboden, waar hem werd meegedeeld, dat hy niet langer werd beschouwd als de officiële vertegenwoordiger van Kei zer Haile Selassie. De nieuwe gezant van de Keizer is diens kleinzoon, Prins Samson Bejene, Hü heeft maandag de sleutels van de legatie ontvangen. De afgezette gezant, Chareou, werd op last van de Ethiopische regering van zün functie ontheven omdat hü partü had gekozen voor de opstandelingen. Ondermeer had hü de Keizer „Een ti ran" genoemd. Naar verwacht wordt zal Chareou met zün personeel politiek asiel vragen aan de Zweedse regering. Prins Samson Be jene wordt thans officieel beschouwd als de Ethiopische zaakgelastigde ad inte rim. SAMOS, DE EDELSTE DER ZOETE WIJNEN (Advertentie} Sulver Uw bloed met Eraschen - es Terdrijf zo de oorsaak van Uw Rheumatisch® Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrü van stramheid en pün en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vüf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdrij ven langs natuurlüke weg. Begin verkiezingstijd in Ned. Nieuw-Guinea De verkiezingstüd in Nederlands Nieuw Guinea is thans begonnen. Giste ren zün de eerste verkiezingen van kies mannen gehouden en het zal tot 25 februari 1961 duren, voor de eerste zes tien leden van de „Nieuw-Guinearaad" zullen zün gekozen. Op enkele plaatsen zün spandoeken aangebracht om de be volking te wüzen op de betekenis van het gebeuren. Zoals bekend zün de ver kiezingen getrapt. Vanaf nu tot 15 jan. zullen de kiesmannen worden aangewe zen, die ulteindelük de raadsleden zullen gaan kiezen. Aan de verkiezing: van het eerste ver tegenwoordigende lichaam van de be volking is een periode van opgewekte politieke bedrüvigheid voorafgegaan. Alom in de kuststreken hebben de meest vooruitstrevende elementen der autoch- ton bevolking de hoofden büeen ge stoken om de eerste politieke groeperin gen te vormen. Deze zijn in veruit de meeste gvallen plaatselijk of regionaal ingesteld en de programpunten richten zich vaker op de kleine dingen van het dagelükse leven dan op de grote politiek. van Driel heeft de tekeningen voor de wagens reeds gemaakt. De vak mensen konden ze gisteren in Tres long bezichtigen. Als motto had de heer Van Driel „Zo is Nederland'' gekozen. De wagens zullen dan ook typisch Nederlandse voorstellingen te zien geven. (Foto LD./Holvaat) Russische gezant vertrok uit Laos na belediging van vlag De Russische ambassadeur voor Laos en Cambodja is maandag met zijn gehele staf uit Vientiane (de hoofdstad van Laos) naar Pnom Penh (de hoofdstad van Cam bodja) vertrokken. Hij verklaarde onmogelijk te kunnen blijven na de belediging, die zijn land maandag is aangedaan. Soldaten van gene raal Phoemi hebben namelijk de Russische vlag. die van de ambas sade wapperde, verscheurd. Prins Boen Oem, de premier van Laos, deelde gisteren op een pers conferentie in Vientiane mee, dat de linkse politici en de bevelheb bers van de opstandige parachu tisten, die de communistische lan den om militaire hulp voor Laos hebben gevraagd, terecht zullen staan als men hen te pakken heeft gekregen. Hü zei voorts, dat zün-rechtse-rege- ring de betrekkingen met de Sovjet-Unie niet zal verbreken, daar „dit land lid van de V.N. is". Wel zullen wü de be wegingsvrijheid van de Russische ver tegenwoordigers m Laos in zekere matt beperken opdat zü geen propaganda meer kunnen maken. Prins Boen Oem Stakingen in België uit protest tegen de eenlieidswetten De socialistische vakbonden hadden gisteren als protest tegen de eenheids- wetten stakingen van het personeel in overheidsdienst afgekondigd die vooral in Antwerpen en in Charleroi succes had den. In het byzonder de Antwerpse haven heeft van de stakingsactie te lüden ge had. Weliswaar bleef een groot deel van het werk maar door het uitvallen van de elektrische stroom moesten de schepen met eigen middelen worden gelost. Dat had hier en daar grote vertragingen ten gevolge bovendien bleven. De bruggen en sluizen gesloten en werd er evenmin drinkwater aan de schepen geleverd. In de Antwerpse haven, waar gemid deld tussen de 150 en 200 zeeschepen ge meerd liggen, lagen er dinsdag minder dan 100. De meeste schepen hadden nog maandag de haven verlaten en andere die moesten binnenkomen waren naar havens buiten België, oa. Rotterdam, ge dirigeerd. Tegen de duizend havenarbeiders heb ben 's middags een betoging op touw ge zet en zijn naar het raadhuis getrokken. De politie heeft hen met zachte hand verspreid. Trams reden er gisteren niet in Antwerpen en evenmin autobussen. Ook een deel van het onderwüzend per soneel had het werk neergelegd. In Charleroi is het eveneens nogal on rustig geweest. In enige grote fabrieken werd niet gewerkt en de stakers hebben getracht ook het personeel van andere bedrijven tot staken over te halen. Dat gelukte hun bij de spoorwegen. Op enige grote rangeerterreinen hield men op met werken. Dat had ook in het reizigersverkeer van en naar Charleroi grote vertragingen ten gevolge. In andere Belgische steden, met name in Brussel, Luik en Gent is van de sta king niet al te veel te bemerken geweest. Een deel, ongeveer de helft van de werk lieden in gemeentedienst, heeft gestaakt. De anderen hebben het werk. zoals o.a. het ophalen van het huisvuil, zo goed mogelük gedaan. In de Brusselse zeeha ven werd echter niet gewerkt en ook de sluizen bleven gesloten. Een deel van het onderwüzend perso neel heeft eveneens het werk neergelegd. Voor vandaag was de sluiting van meer scholen aangekondigd. verklaarde, dat de communisten de rebellen zondag op twee plaatsen ten noorden van Vientiane vanuit de lucht bevoorraad hebben. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts, heeft dinsdag tegen over de Sovjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof uit drukking gegeven aan „de bezorgdheid" van zün regering over de toestand in Laos. Gisteren deelde de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken Lord Home mee, dat Engeland het voorstel van India zal bestuderen, de internationale commissie voor Laos byeen te roepen. Deze commissie werd ingesteld by de nteientie v Oenève van 1954, waar- Engel:- de Sovjet-Unie voor- iters ware neeft tot taak toezicht uit te oefenen op de naleving van de besluiten van de conferentie.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7