Müncheii nam - officieel - afscheid van dertig vliegramp-slachtoffers Hartverscheurende tonelen tijdens openbaar rouwvertoon Eerste Kamer heeft veel lof en weinig kritiek voor minister Cals Schadevergoeding aan huurders van onteigende bedrijfspanden Het Wageniiigeii-project thans geheel ten bate van Suriname voor „Zaterdag blijft helangrijl het doen van inkopen" 'Hosier """-Vf Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 december 1960 Derde blad no. 30234 (Van onze correspondent in Bonn) Met veel openbaar rouwvertoon en officiële redevoeringen heeft München gisteren afscheid genomen van dertig van de slachtoffers van de ramp, die zaterdag in het hart van deze stad vijftig mensenlevens eiste. Het is evenwel zeer de vraag of dit officiële afscheid zin heeft gehad. De hartverscheurende tonelen, die zich rond de lijkkisten met onherkenbaar verminkte slachtoffers hebben afgespeeld, doen namelijk gerechte twijfel daar aan opkomen. Twee kinderen wachtten vergeefs Dat hulp aan de nabestaanden bitter nodig zal zijn is in München wel heel duidelijk geworden. Bijzonder tragisch is bijvoorbeeld het lot van een dertienjarig meisjes, dat zaterdagmiddag, 's avonds, 's nachts en de volgende morgen tever geefs thuis op haar moeder en oudere zuster wachtte. Moeder en zuster kwa- Amerik. soldaten vormden erewacht De dertig kisten van 27 Duitsers, twee Syriërs en één Amerikaan ston den gisteren in rijen opgebaard in een hal op de Theresiën Wiese, nauwelijks duizend meter van de plaats van de ramp. Familieleden van de slachtoffers konden zich, onder de indruk van de massale rouw, de erewacht van Ameri kaanse soldaten en de officiële plechtige sfeer, onmogelijk bedwingen. Verscheidene van hen, zowel mannen als vrouwen en kinderen, vielen of wier pen zich snikkend en luid wenend op de kisten. Men hoorde hoe zij vertwijfeld de namen van hun omgekomen mannen, vrouwen, zoons of dochters noemden. Het was een menselijk, maar zo hartverscheu. rend toneel, dat vele aanwezigen de vraag moeten hebben gesteld, of dit had moeten gebeuren Voor de vijfduizend aanwezigen spra ken de jonge Münchense burgemeester Vogel, de Beierse minister-president Ehard en de Amerikaanse ambassadeur in Bonn Dowling. Ehard verklaarde, dat er snel materiële hulp zal worden ge boden aan de nabestaanden van de slachtoffers en aan de gewonden van de ramp. Er werden nog tien zwaargewon de mensen in Münchense ziekenhuizen opgenomen; een van hen is gisteren overleden, een 15-jarige jongen, die het vijftigste gedode slachtoffer van de ramp is. Men vreest nog voor het leven van meer gewonden, die zware brandwonden hebben opgelopen. Voor hulp aan hen zijn reeds uit andere steden specialisten naar de Beierse hoofdstad gekomen. Men heeft voorts een oproep tot de bevolking van München gericht om bloed voor de gewonden af te staan. Per dag heeft men namelijk meer dan honderd liter bloed nodig. Advertentie ZEER OTJDE 8 35 per hete liter De geheide gebeide van Wynand Fockink Honderd Aziatische communisten op Cuba geland Volgens het blad „Miami News' Is een eenheid van Aziatische com munistische troepen ongeveer 100 man in Antilla aan de noordkust van Cuba's provincie Oriente door een Russisch vracht schip aan land gezet, na het inval len van de duisternis. Zij zouden in de richting van het Sierra Maestra gebergte zijn vervoerd. Er zouden verder dertig vrachtwa gens, twintig stuks artillerie en een aantal kisten aan land zijn ge bracht. Het gebied van de ontsche ping was afgezet, aldus het blad. Een woordvoerder van de Rooms- Katholieke Kerk heeft gisteren in Havanna meegedeeld, dat de Cubaanse geestelijkheid een vooraanstaande r.-k pleitbezorger voor het regime van Fidei Castro, de geestelijke Lence, heeft ge ëxcommuniceerd. Premier Fidel Castro zei maandag avond, dat „als zij pater Lence excom municeren, zij de revolutionaire regering en het gehele Cubaanse volk moeten excommuniceren". De reden van de excommunicatie is niet bekendgemaakt. Cuba zal op een gunstig moment in 1961 een voorraad van miljoenen ton suiker tegen kostprijs „offeren", zo heeft eerste minister Fidel Castro aan de Vereniging van Suikerarbeiders te Havanna medegedeeld. Hy zei dit in een redevoering, die drie uur en drie kwartier heeft geduurd. Waarnemers verklaarden, dat Castro echter niet duidelijk heeft gemaakt, wat Cuba zal winnen met de kennelijke be dreiging suiker op de wereldmarkt te dumpen, ofschoon Castro zei er van overtuigd te zijn, dat „het imperialisme zal sidderen". De Cubaanse suikeroogst wordt voor 1961 geraamd op zes tot zeven miljoen ton, waarvan vier miljoen ton gekocht zal worden door communistische landen. men namelijk om bij de ramp met de bijwagen van de tram. Het dertienjarige meisje wachtte bijna 24 uur in haar stil- geworden huis, waarin zij trouw op haar elfjarig broertje paste Toen zjj tenslotte door de politie naar een bureau werd gebracht, ontdekte zij een klein stukje stof, dat eens tot de blouse van haar moeder had behoord, en een klein ringetje van haar zuster. Het was een van de meest tragische scènes van de catastrofe, nog te meer omdat de vader van deze kinderen nog niet zo lang geleden is overleden. München trok reeds gisteren de conse quentie uit de ramp. Men is van plan het vliegveld Riem, vanwaar de Convair voor zijn catastrofale vlucht is opge stegen, te verplaatsen, omdat een van de belangrijkste start- en landingsbanen van deze luchthaven juist naar het cen trum van de stad voert. Tevergeefs heeft men in München gis teren gepoogd het verkeer een minuut stil te zetten ter herdenking van de slachtoffers; van deze herdenking kwam helaas bitter weinig terecht, omdat het verkeer bijna normaal verder ging! Daarentegen hield West-Berlijn, waar men hetzelfde voor de Münchense slacht offers wilde doen, wel een minuut totale verkeersstilte. (Van onze parlementaire redacteur) Heel veel lof en nauwelijks enige kritiek kreeg minister Cals gisteren in de Eerste Kamer te horen over het wetsontwerp tot regeling van 't wetenschappelijk onderwijs. Na de uitvoerige behandeling van dit wetsontwerp door de Tweede Kamer, waarbij een groot aantal amendementen bij de discussie een belangrijke rol hebben gespeeld, was het debat in de Eerste Kamer van geheel andere aard. Verscheidene Kamerleden begaven zich in vergaande historische beschouwingen over de ontwikkeling van ons hoger onderwijs, Prof. Gielen (KVP), de heer Van Hulst (CH) en prof. Diepenhorst (AR) gaven uiteraard blijk van hun instemming met het feit, dat het verschil in positie tussen het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs door deze wet nu wordt weggenomen. Alleen de heer Algra (AR) legde op dit punt nog enige bezorgdheid aan de dag. Mevr. Schouwenaar wijdde ook nog enige aandacht aan de positie van de werkstudent, welke positie zij niet on aanvaardbaar achtte. Daarom pleitte zij ervoor, dat andere universiteiten en ho gescholen het voorbeeld van de econo mische hogeschool in Rotterdam zullen gaan volgen, die nl. avondcolleges geeft, juist voor werkstudenten. Vandaag zou minister Cals de Eerste Kamer antwoor den. De instelling van de Academische Raad kon bij alle sprekers de goedkeuring weg dragen. De regeling van de positie van de Gem. Universiteit werd vooral toege juicht door de heren van Hulst (CH) en De Roos (PvdA). Beiden prezen minister Cals voor het ten deze gevoerde overleg. Zjj verbonden daaraan de wens, dat een soortgelijk overleg ook mogelijk zou zijn voor het tunnel probleem. Nu de Tweede Kamer het art. 60 be treffende de beperking van de studie vrijheid van de studenten heeft verwor pen, had de Eerste Kamer natuurlijk niet veel reden meer zich in dit onderwerp te verdiepen. Het kwam wel nog in ander verband ter sprake, nl. toen de heer Van Hulst en mevrouw Schouwenaar-Frans- sen (VVD) aandacht schonken aan de studiebegeleiding. De meeste kritiek kwam er nog op de regeling van de titulatuur. Hierbij weer den zich in het bijzonder de heren Van Hulst (CH), prof. Diepenhorst (A.R.) en mevrouw Schouwenaar-Franssen (VVD), die het vooral niet eens waren met de titel van drs. (doctorandus), welke ook voor vrouwen zal gelden, hetgeen zich, volgens hen, niet met de Latijnse gram matica laat verstaan. Prof. Schermer- horn (PvdA) wees er bovendien op, dat in de wet ontbreekt hoe een hoogleraar de professorstitel krijgt. Wél staat er in de wet, dat hij de titel houdt, als hij ge pensioneerd wordt. De kwestie van theologische leerstoelen vanwege kleine kerkgenootschappen had vooral de belangstelling van drs. Van Hulst, de heer Algra en mevr. Schouwe naar. Zij stelden ten deze hun hoop op een bevredigende regeling door de toe zegging van de minister, dat daarvoor de commissie s'-Jacob weer aan het werk zal gaan. Prof. Schermerhorn (PvdA) was wel verheugd over de grotere autonomie, die de universiteiten en de hogescholen krijgen, maar hij was anderzijds van oor deel. dat aan die autonomie toch ook weer enig geweld wordt aangedaan, o.a. omdat de minister de financiering in de hand houdt. GROOTSE PERSPECTIEVEN VLISSINGEN-MIDDELBURG Industrie en recreatie (Van onze correspondent) De gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg zullen gezamenlijk een propaganda-actie gaan voeren voor ves tiging van industrieën in deze steden, die zij in hun reclame voorts zullen aanbevelen als centra van cultuur en amusement. Tussen de besturen van de beide Walcherse steden bestaat een nauw con tact. Zowel Middelburg als Vlissingen hebben besloten ongezonde rivaliteit te gen te gaan. Beide gemeenten zien grootse perspectieven in de ontwikkeling van het nieuwe industriegebied in het zuid-Sloe en om hiervan zo sterk moge lijk te profiteren zal men in gezamen lijk overleg diverse projecten pogen te verwezenlijken, waarbij o.a. is gedacht aan een overdekt zwembad en andere mogelijkheden voor recreatie. Ook op het gebied van de propaganda zal men nu voortaan gaan samenwerken. Dit is gisteren door burgemeester B. Kolff medegedeeld in de Vlissingse ge meenteraad bij de behandeling van de begroting voor 1961. Het provinciaal bestuur van Zeeland zal in 1961 een brochure uitgeven, waar in de mogelijkheid voor vestiging van industrieën in het zuid-Sloe wordt uit eengezet. De beide gemeentebesturen zullen hierbij in hun propaganda aan haken. De gemeente Vlissingen zal in de eerstkomende jaren in verband met de te verwachten groei der stad voor belangrijke uitgaven komen te staan op het gebied van de aanleg van sport velden, het stichten van scholen en het scheppen van meer mogelijkheden voor vrije tijdsbesteding. Men wordt thans reeds met deze problemen in sterke mate geconfronteerd omdat het grootste Vlis singse bedryf. de Koninklijke maat schappij „De Schelde" met ingang van 1961 de vijfdaagse werkweek gaat in voeren. Advertentie Kamerleden wilden royaler zijn Tweede Kamerdebat zonder een beslissing (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond haar instemming betuigd met de door de regering voorgestelde, iets royalere regeling voor schadevergoeding aan huurders bij onteigening van bedrijfs panden. De kamerleden wilden echter nog verder gaan en omdat minister Beerman de consequenties van de des betreffende amendementen niet kon overzien, werd de beraadslaging ge schorst tot een nader te bepalen dag in het nieuwe jaar. De huurder van een bedrijfspand krijgt volgens het bestaande recht bij een onteigening slechts een zeer be perkte of helemaal geen schadevergoe ding. In afwachting van een definitieve regeling had de regering daarom een voorlopige verbetering voorgesteld, vol gens welke de huurder het recht op schadeloosstelling wordt verleend tot ten hoogste het totaal van de bedrijfswinst in de laatste drie jaar. Ook vijf jaar Indien het voor de huurder voordeli ger uitkomt, omdat de winst klein is ge weest, kan hij ook vijf jaar huur vergoed krijgen. iAlien de huurder nog drie jaar in het pand kan blijven zitten na ont eigening, krijgt hij niet. Indien hy nog een jaar of twee jaar zijn bedryf kan uitoefenen, vermindert de schadeloos stelling naar verhouding. Die glijdende schaal is gebaseerd op het feit, dat ingevolge artikel 25 van de huurwet, de huurder bij aankoop van het pand door een derde, nog slechts drie jaar daarin kan blijven. De Kamerleden ontging de logica. Wanneer een winkelier volgens het huurcontract nog tien jaar in het pand gevestigd zou kunnen blijven en hij moet het na drie jaar ontruimen, dan derft hij zeven jaar. In ieder geval moet hij ook na drie jaar kosten maken voor verplaatsing van het bedryf. Daar om diende de Anti-Revolutionair, mr. Meulink een amendement in met de strekking altijd tenminste twee jaar huur te vergoeden. Dat vond minister Beerman niet verwerpelijk, maar hij wilde toch eerst de consequenties er van nagaan. Datzelfde gold voor het amen dement van de KVP-er mr. Van Rijcke- vorsel, die de huurder ook de keuze wil de laten als schadeloosstelling een ver goeding te aanvaarden van de kosten, die hij de laatste vyf jaar aan het pand heeft besteed. Minimum beter Het bezwaar van de VVD-er mr. dr. Berkhouwer tegen de voorlopige regeling was, dat deze uitgaat van een maximum vergoeding. Het leek hem beter een voorlopig minimum vast te stellen van twee jaar huur als schadeloosstelling en de rechter vry te laten daarboven een hogere schadevergoeding vast te stellen. Hij diende met die strekking een amen dement in, waarvan minister Beerman echter niet wilde weten, omdat de rech ter geen maatstaf vindt in de normen van de wet. Ook de socialistische mej. Lemaire diende nog een amendement in, waartegen de minister eveneens be zwaar had. Omdat men het niet eens kon worden en minister Beerman vooral bezwaar had tegen aantasting van de glijdende schaal, die men wilde opheffen door schrapping van het betreffende artikel, vroeg hij schorsing van beraadslaging voor nader overleg in het kabinet. Aclit personen in arrest te Maastricht Verdacht van vrouwenhandel In Maastricht zijn acht personen gearresteerd, die verdacht worden van handel in vrouwen. Het zijn zes mannen, vijf van Italiaanse en én van Griekse nationaliteit en twee vrouwen afkomstig uit België. De Maastrichtse politie had van politie-autoriteiten in Eisden ver nomen, dat dit gezelschap uit Eis den was vertrokken en vermoede lijk Maastricht zou aandoen. Het gezelschap wordt ervan beschul digd in België, Nederland en Duitsland vrouwen te hebben ge ronseld voor verdachte huizen in de grensstreek. De Belgische politie hield gisteren in Eisden een razzia, waarbij om een 31- jarige Italiaan, die als de aanvoerder van dit gezelschap wordt beschouwd, bleek te zyn verdwenen. Gistermiddag heeft de politie van Maastricht in de Tischbeinstraat aldaar, de drie auto's waarmee de in totaal acht verdachten, arriveerden, staande gehou den. Bij de aanhouding zijn verschei dene waarschuwingsschoten gelost. De Italiaan wist aanvankelijk te ontkomen. Hij kon echter op het Vrijthof worden gearresteerd. De acht personen zijn ingesloten als ongewenste vreemdelingen. Zij zullen als hun in Nederland niets ten laste wordt gelegd, worden uitgeleverd aan België. De politie in Maastricht heeft in overleg met de politie in Eisden, de koffers die deze personen bij zich had den, geopend. Uit de inhoud van de koffers valt, volgens de Maastrichtse politie te concluderen, dat zij niet de bedoeling hadden naar Eisden terug te keren. Na mislukking als emigratieproject (Van onze parlementaire redacteur) Over een uitbreiding van het Wage- ningen-project in Suriname, dat in 1958 een verlies heeft opgeleverd van 2,7 miljoen gulden en in 1959 van 3 miljoen gulden, heeft de regering nog geen beslissing genomen. Dat heeft de vice-minister-president Korthals gister middag in de Tweede Kamer verklaard in antwoord aan de Kamerleden, die daaromtrent twijfel hadden uitgespro ken, omdat zij meenden dat minister Zijlstra in feite reeds de zaak daar ginds had beslist. Het project is niet alleen een zaak van financiële aard. De ontwikkeling, die het geheel kan doormaken ten bate van Suriname, is ook van politieke en psychologische betekenis. De aanleg van de polders in Wageningen is aanvanke lijk bedoeld geweest als een emigratie project voor Nederlandse boeren. In dit opzicht is het project echter mislukt, al staan er tegenover de boerengezinnen die zijn teruggekeerd, ook vele gezinnen, die zijn gebleven en er tot hun genoe gen zitten. Geruime tijd geleden is de gedachte gerezen de polders, die een oppervlakte beslaan van 6 duizend hectaren, uit te breiden met 4 duizend hectaren. Enige maanden geleden is de raad van com missarissen van de stichting voor de ontwikkeling van de machinale land bouw in Suriname echter tot de con clusie gekomen, dat de uitbreiding nog eens in beraad moet worden genomen omdat de rijstprijzen lager zijn dan op het moment toen de plannen voor de uitbreiding werden opgesteld. De uit breiding zou van Nederland een investe ring vergen van 84 miljoen gulden. De ministerraad wacht thans van de raad van commissarissen een nader voorstel af aangaande de uitbreiding en de ge wijzigde doelstellingen van het project. De bedoeling is een aantal Droefbe- riname en de Antillen. Van diverse kan ten kreeg minister Korthals lof voor de wyze waarop hij de verhoudingen tussen de rijksdelen verbetert. De minister ver klaarde nog eens, dat Nederland steeds bereid is over een wijziging van het Sta tuut te spreken, maar een dergelijk ge sprek moet goed worden voorbereid. De C.H.U. en de A.R.P. hebben aan de Tweede Kamer een borst beeld van Groen van Prinsterer aangeboden. Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft het beeld dinsdagmiddag aan vaard. Van links naar rechts: beeld houwer B. Sondaar, dr. L. G. Kor tenhorst. mr. H. K. J. Beernink, voorz. C.H.U.. dr. W. P. Berghuis, voorz. A.R.P. en dr. Jan Schouten. Verbond Middenstandsverenigingen Suggesties voor geleidelijke overgang naar vijfdaagse werkweek in winkels Het bestuur van het Verbond van Middenstandsverenigingen is van oor deel dat bij het streven naar een vijf daagse werkweek de detailhandel en het dienstverlenende ambacht hun dienen de functie duidelijk in het oog moeten houden. In een maatschappij met stij gende welvaart neemt de behoefte aan koopmogelijkheden toe. Het toetreden van de gehuwde vrouw tot het produk- tieproces zal door de huidige ontwikke ling belangrijk worden gestimuleerd en het ontstaan van meer vrye tijd zal voor brede groepen van de bevolking ook nieuwe behoeften scheppen aan koopmogelijkheden met het oog op de vrije tijdsbesteding. Om deze redenen zal de zaterdag, naar het oordeel van het bestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, in de eerst- drijven in te richten voor Surinaamse komende jaren een belangrijke dag blij- boeren. Voor ogen staat tenslotte een groot kernbedrijf van de stichting als centrum met daarom heen gegroepeerd een aantal gezonde middenstandsbedrij- ven, die zullen kunnen steunen op het centrale bedrijf en hun produkt kunnen afleveren aan de stichting. Het Wageningen-project was het voor naamste punt van bespreking by de behandeling van de begroting voor Su- ven voor het doen van inkopen. Ook overigens dient er voor de consument voldoende koopgelegenheid te blyven. Het bestuur van het N.V.M. heeft zijn inzichten over deze zaak neergelegd in een nota. Het bestuur meent dat het vraagstuk van de produktiviteit een belangrijk ele ment is by het realiseren van de vijf daagse werkweek in de detailhandel en het dienstverlenende ambacht. Tot nu toe bevatten de laatste twee dagen van de week de meest produktieve uren, met de zaterdag als topdag. Er zal naar de mening van het Ver bond, een aanpassing dienen te komen van de winkelsluiting aan de te ver wachten veranderingen in de koopge woonten. Daarbij zal gestreefd dienen te worden naar een koopavond op vrijdag tot acht uur. In aansluiting hierop zou dan aan het personeel in de levensmid delensector op maandag tot twee uur vry gegeven kunnen worden en zou het personeel in de sector van de duurzame consumptiegoederen de gehele maandag vrij kunnen zyn. Het Verbond meent dat de overgang naar de veranderde sluitingstijden en werktijdregeling geleidelijk dient te ge schieden. Als eerste maatregel zou kun nen worden overwogen de sluiting van de bedrijven in de levensmiddelensec tor en de sector der duurzame consump tiegoederen om vier uur. Na verloop van tijd zou dan een verdere aanpassing tot stand moeten komen. ClÖynen en gedistilleerd LEIOEN - STEENSTRAAT 8 - TEL. 213*1 HERENSTRAAT*. HAAALEMMERSTA. 204 ll FRANSE LAND WIJN, per fles 1.90 ZOETE SPAANSE WIJN, per fles 2.— BEAUJOLAIS per fles 3.— ENTRE DEUX MERS, per fles 2.75 GRAVES SUPÉRIEURES, per fles 3.05 Bij 12 flessen (eventueel gesorteerd) de DERTIENDE GRATIS. Toneelsucces voor jeugdige landgenoot Londen brengt hem lof! (Van onze correspondent te Maastricht) De 12-jariget in Maastricht ge boren John Bosch, die in 1956 met zijn ouders van Maastricht naar Londen verhuisde, maakt in de En gelse hoofdstad als toneelspeler fu rore. Thans speelt hij de hoofdrol in het toneelstuk „Emil en de detec tive". geschreven door Erich Kast- ner. Het stuk wordt opgevoerd in het Meermin-theater te Londen en de Engelse pers heeft niets dan lof voor het spel van de jongen. John heeft voor de televisie reeds in een twintigtal stukken gespeeld en hij doet dit met zoveel succes, dat men hem keer op keer vraagt voor een andere rol. De vader van John is Maastrichtenaar van geboorte, maar heeft een Engelse vrouw ge huwd. Zoals gezegd verhuisde de familie Bosch in 1956 naar Londen, waar de heer Bosch werd benoemd tot ambtenaar op het Nederlands consulaat-generaal. De vader heeft er niets op tegen, dat zijn zijn carrière wil maken bij het toneel. Integendeel, hij vindt het prachtig, maar voegt eraan toe, dat, als het karakter van John eronder zou lijden, hij onmid dellijk een einde zal maken aan zijn vroegtijdige loopbaan als toneelspeler. In het voorjaar werd John Bosch als leerling aangenomen op de beroemde Corona-toneelschool te Londen. Op deze school krijgen de leerlingen naast een toneelopleiding een normale middelbare schoolopleiding. Doordat men slechts een klein aantal leerlingen heeft, in totaal 50, kan men de beide opleidingen vrij gemakkelijk aan elkaar aanpassen. Dat John „het Maastrichtse won derkind" wordt h(j wel genoemd aan leg heeft voor het toneelspelen, bewyst het enorme succes dat hy oogst. Zo schreef zelfs de anders zeer moeiiyk te bevredigen toneelcriticus van de „Daily Express" zeer complimenteus over de jongen. Voor John zelf is het nog geen uitgemaakte zaak. HU vraagt zich af, of hy tóch maar niet liever voetballer zal worden

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5