LEIDS JEUGDKAMERORKEST LAAT (VAN) ZICH HOREN Technische school Medusastraat schonk 5555*55 aan NOVIB-actie Kleding met kerst BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - iel. 20097 WEER NIEUWE AMERIKAANSE KUNSTMAAN stonc Kerstfeest Leidse huisvrouwen „De ster van Bethlehem Weergave van Kerstgebeuren tekent de dichter M. Nijhoff Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 december 1960 Tweede blad no. 30234 Het Leidse Jeugdkamerorkest is voor het eerst in de openbaarheid getreden weliswaar op zeer bescheiden wijze, want voor de openbare repetitie, die gisteravond in de aula van de Ulo-school aan de Asser- straat gegeven werd, waren slechts enkele personen uitgenodigd. En kennelijk uitsluitend met de bedoeling hen kennis te laten nemen van de vorderingen van het Jeugdkamerorkest, dat pas drie maanden ge leden in het leven is geroepen. Trouwens. Rien de Reede, de jeugdige voorzitter, stelde in zijn welkomstwoord de zaken heel duidelijk: „Het heeft geen zin kritiek te geven". Daarmee bedoelde hij klaarblijkelijk, dat de orkestleden zelf en hun artistieke leider wel beseffen dat de prestaties nog niet het niveau halen waarop kritische beschouwing mo gelijk is. Dus geen kritiek. Volstaan wij met de opmerking, dat wij getroffen werden door het enthousiasme van de jeugdige musici en dat wij een uitstekende in druk kregen van het contact tussen hen en de volijverige dirigent Henk Brier. De 'heer Brier lijkt ons iemand wie het niet gauw naar de zin te maken is en dat is een goed teken. Met inbegrip van de openbare repe titie van gisteren heeft het Leids Jeugd kamerorkest thans twaalf repetities achter de rug. Het orkest, dat 29 leden telt (een bijna volledige bezetting), neemt werken van Handel, Haydn, Mo- Laatste bijeenkomst van DEV in dit jaar De Leidse tuinders- en bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden" hield gisteravond in de zaal van café .Aniba" een zeer goed bezochte leden iergade ring. Tientallen fraai opgemaak. la kerststukjes gaven de zaai een feeste lijk aanzien De voorzitter, de heer J. H. Smit, opende deze laatste bijeenkomst van het jaar met een hartelijk woord van welkom in het bijzonder gericht tot df heren L. Poelijoe en P. v. d. Hoven, die na een langdurige ziekte weer aan wezig waren, alsmede tot de heer J. v. Zwart, die spreker bij deze gaarne als nieuw lid installeerde. Na voorlezing van notulen van de vorige vergadering, Teeg een door de voorzitter benoemde ury, bestaande uit de heren H. de Pre, 1. Zaalberg en J. Boom, tot taak een santal fraaie kerststukjes aan een na dere beoordeling te onderwerpen. De ctslag werd: eerste prijs voor de heer V Dool (28 pnt)2. J. de Haas. 24 pnt; I.C. Crama, 21 pnt. Na de pauze hielden de heren J. H. Smit en A. Hofman een interessante en leerzame samenspraak, waarbij de onderwerpen varieerden van het opmaken van kerststukjes met een- roudige middelen tot het doelmatig on- ierhouden van een volkstuin. Na afloop leantwoordden deze deskundige volks- hinliefhebbers tal van vragen en ga ren daarbij menig goed advies. Hierna rolgde de gebruikelijke verloting en werden de gelukkige winnaars verblijd net de kerststukjes, die voor het me- endee] door de heer Smit waren ver- aardigd. De heer Hofman bracht de heer Smit namens allen dank voor het rele werk hieraan besteed en onder- treepte zijn woorden met een kistje si- taren voor de a.s. feestdagen, terwijl nevr. Smit met een fraaie fruitschaal a de hulde mocht delen. CORRESPONDENTIE Abonnee te L. Ingezonden stukken, 'aarvan de afzender ons niet bekend is. omen niet voor plaatsing in aanmer- De hervormde Molenwijk houdt morgenavond in het gebouw Prediker en kerstwijding. Vic. J. Bons verzorgt en kerstmedidatie en de heer J. Nieu- enhuls zal een kerstverhaal vertellen, ledewerking verlenen de gebr. Spaarga- en uit Lisse (zang) - Evenals voorgaande jaren organi sed de stichting Volle Evangelie Zen- op eerste kerstdag een kerstfeest Prediker. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jelle, zn van S. Tolsma en J. Klijn Hes- jjnk, Rolande, dr van R. de Vos en J. «ebrand, Hendrik, zn van G. A. van !'ft en N. Ammeraal, Greetje, dr van E. Smit en C. E. van Hooidonk. Irene 'ndrika Maria, dr van W. P. van Velzen l A. c. de Jong, Sylvia, dr van J. Bin- fodiJk en R. H. W. Roodakker, Ronald, 5 van C. van Dijke en M. M. van Leeu- lEo, Ellse, dr van G. van Klaveren en U. E. Erichsen, Monika Maria, dr van G. Ulrlch en I. E. A. M. Lim. GETROUWD J- H. Moenen en H. Gressie. OVERLEDEN C J den Elzen, 43 Jaar. vrouw. A. J. tbrugge, 14 Jaar. zoon. M. Neuteboom. 8 «en, dochter. J. F. Stolwyk, 48 Jaar, '50. J. van Heusden, 82 Jaar. man, C. 'fneman. 79 jaar, wed. van J. W. D. Allang, N. Kriek, 54 jaar, man, zart (Les petits rienslStrategier en Van Burden op zijn repertoire. Overigens is de tijd niet ver meer, dat het Leids Jeugdkamerorkest in de ivare zin des woords in de openbaarheid zal treden. Tegen de zomer bestaat na- Een groep strijkers en enkele blazers van het Leids Jeugdkamer orkest, dat gisteravond een open bare repetitie heeft gegev.en en waarschijnlijk tegen de zomer voor het eerst het concertpodium zal be treden. Het orkest telt thans 29 leden. meliik de Leidse Sportstichting 25 jaar en dan zal het orkest een jubileumcon cert verzorgen in de Stadsgehoorzaal met de pianist Joop Stokkermans als solist. Zo'n mooie kleine piano past ook in Uw kamer. De volle, zangrijke toon overtreft die van menig „groot" instrument... De prijs zal U meevallen! Bel of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Kerstviering Chr. vrouwen in wijkgebouw Levendaal In de tot de laatste plaats bezette en sfeervol versierde zaal van het wijkge bouw „Levendaal" heeft de afdeling- Centrum van de Ned. Chr. Vrouwen bond gisteravond het Kerstfeest gevierd. Na een korte meditatie opende de pre sidente .mevr. A. A. v. d. Kwaakv. d. Berg de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Daar velen zich thans afvragen, of het Kerstfeest heden ten dage nog wel gepast wordt gevierd, wees spreekster op het feit. dat Jezus de engelen opdracht gaf te zingen en daardoor liet zien. hoe Hij wilde, dat het kerstfeest werd gevierd. ..Laat daar om de kerstverlichting schitteren en viert het kerstfeest met vreugde, want dat is de wens van Hem, die door Zijn offer ons redding bracht". Na samen zang. zong het Centrum-Koor kerstlie deren en declameerde mej. R. de Bruin een drietal verzen. In plaats van het ge bruikelijke kerstverhaal, vertoonde mevr. J. DonkersWetselaar een aantal fraaie kleurendia's van schilderijen, betrek king hebbende op het kerstfeest, waar bij zij een en ander nader toelichtte en van commentaar voorzag. Na voorlezing van de kerst-liturgie sloot de presidente de bijeenkomst. Discoverer XÏX zendt geen capsule terug Van de Amerikaanse luchtbasis Vandenberg, in Californië, is gis termiddag met succes de aardsatel- liet .Discoverer XIX" gelanceerd, met behulp van een ,,Thor-Agena"„ raket. De satelliet is uitgerust met instrumenten voor het meten van de infrarode straling van de aarde. Deze gegevens, die door de satel liet naar de aarde moeten worden geseind, zijn van groot belang voor de plannen tot het gebruik van de Midas-satellieten, die onderscheid zullen kunnen moeten maken tus sen de hitte der aarde en die van het afvuren van raketten, die zij zullen moeten opsporen. In tegenstelling met de meeste eerder gelanceerde Discoverers voert de negen tiende geen capsule mee, die na te zijn afgeworpen zou moeten worden opge vangen. In drie gevallen werd zulk een capsule door vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht in de lucht opgevan gen, terwijl een vierde uit zee werd opgevist. De Mercury-ruimtecapsule, die maan dag na een vlucht boven de Atlantische Oceaan werd geborgen, is gisteren te Cape Canaveral aan land gebracht. De capsule bleek vrijwel onbeschadigd te zijn. Ze zal aan een nauwkeurig onder zoek worden onderworpen. Regeringstroepen heroveren Madjene op Celebes Regeringstroepen in Indonesië heb ben, blijkens een rapport van de mili taire overheden, de stad Madjene op Celebes heroverd op de opstandelingen. In de bekendmaking werd gezegd, dat in een reeks militaire operaties de stad, die 15.000 inwoners heeft, en de omge ving ervan werden gezuiverd van op standelingen. De datum van de herovering, alsmede het aantal doden en gewonden dat tij dens de acties viel te betreuren, werden niet genoemd. Madjene ligt op ongeveer 300 kilo meter ten noorden van Makassar op de hoek van Mandar, een gebied rijk aan kokostuinen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wellicht zult U, zo omstreeks de kerstdagen, uitgenodigd worden voor een feestelijk avondje. Wat is dan Uw kledingkeus? Mevrouw haar mohair truitje met een gezellige rok? Meneer dat leuke geruite sportcolbertje? Beter is: voor mevrouw een japon met een tikje élégance - b.v. cocktail jurkje - en voor meneer een stemmig kostuum. Zo gekleed op bezoek komen is een com pliment voor de gastvrouw en een blijk van waardering voor de aandacht die zij besteed heeft aan de ontvangst. Weet U wat ook attent is? Altijd Gladstone bij U te hebben! Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KINS SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 30 STUKS F I.. Zang en voordracht De Leidse huisvrouwen hebben het wwe gevierd. Het feest van het licht. Plaats van samenkomst was ook dit maal het St.-Antonius Clubhuis, waar van de grote zaal stijlvol was versierd met kerstgroen. Honderden kaarsjes ver- preidden een flikkerend licht, dat de kerstsfeer alleen maar ten goede kwam. Aan de wanden hingen rode en witte kerstklokken. Voor deze jaarlijkse her denking van Christus' geboorte bestond gistermiddag grote belangstelling. De presidente van de Leidse afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevrouw C. Hageman-Verhagen, sprak voor de aanvang van het feest een woord van bezinning. Velen vragen zich in deze rumoerige tijd af of de kerstboodschap ooit in toepassing gebracht zal kunnen worden. Wanneer echter, aldus de presidente, de boodschap rechtstreeks tot ons is gericht dan moet bij ons allen dit gevoel van Het was net een Tour de France. Compleet met gele- en groene trui en klassementen. Maar de tour, welke de afgelopen weken in de Leidse bedrijfstechnische school aan de Medusastraat werd gehouden was niet bedoeld om persoonlijke triomfen te behalen. Het ging om de steun aan de vele miljoenen kin deren. die vandaag aan de dag hon ger lijden. De leerlingen van deze school trokken er dagelijks op uit om kaarten, die zij zelf ontworpen hadden, te verkopen voor de door de NOVIB in het leven geroepen anti-hongeractie. Het totale bedrag, dat aan de directeur van de Ne derlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand werd overhan digd bedroeg f 5555.55. De initiatiefnemers van de actie, de leraren H. Kors en J. G. Fokke- ma. dankten de jongens voor het enthousiasme, waarmee zij de actie tot een zo goed einde hadden ge bracht. Het vorig jaar hebben de leerlingen van de Medusastraat- school hun beste beentje voorgezet voor de actie ..Redt een kind'' en voor het volgend jaar staat weer een geheel nieuwe adoptieactie te wachten. De jongens, die voor meer dan f AO aan kaarten hadden verkocht kregen als aandenken een boekje. Vier knapen hadden meer dan 500 kaarten aan de man gebracht. Piet Koek viel de tweede prijs ten deel. Hij werd in de groene trui gehesen. Eef Schoneveld was de tourwin naar. Hij had ongeveer 1900 kaar ten verkocht voor een bedrag van f 382,72. Eef mocht de gele trui aantrekken. De heer Kors (links) en de heer Fokkema hijsen, zoals onze foto laat ziende gele trui- winnaar in het. kostbare kleinood. twijfel vervallen. Vrede hebben met je zelf betekent niet alleen tevreden zijn met jezelf, het heeft een veel diepere betekenis. Het verheugde mevrouw Ha- geman, dat ook de ere-presidente, me vrouw J. M. van Kinschot-Dorhout Mees, het kerstfeest van de huisvrou wen mee wilde vieren. Op verdienstelijke wijze droeg mevrouw Hageman daarna enkele kerstgedichten voor. o.m. „Kerst lied" van Anton van Duinkerken en „Voor deze ene dag" van mevrouw F. J. Hannema-van Maasdijk. Zy vertelde ook een Amerikaans kerstverhaal, „De gaven van de Wijzen uit het Oosten". „De kaars in het bos", een voortreffelijk verhaal, werd later op de middag ver teld. Men heeft er met veel genoegen naar geluisterd. Veel moeite moet zich ook het Huisvrouwenkoor hebben ge troost, want het zong op alleszins aan vaardbare wijze de Kerstcantate „Om de Kribbe" van Hans Schouwman. Het koor deed zulks onder de enthousiaste leiding van mevrouw T. Massaar-van Driel en met pianobegeleiding van me vrouw M. Doorn-Blok. In het bijzonder mogen hier genoemd worden de namen van de solisten, de sopraan Annie Zuur mond en de alt Bep Pronk. Hun be langeloze medewerking werd terecht op prys gesteld. Kortom, het was een stijl volle herdenking van de zaligmakende gebeurtenis. Imperium speelde in Acad. Ziekenhuis De dichter Martinus Nijhoff is bijzonder getroffen door het Kerst gebeuren. Het wonder van Jezus' geboorte greep hem zo aan, dat hij zijn gevoelens op papier moest zetten. Zo ontstond het spel „De ster van Bethlehem" De Christelijke toneelgroep Imperiumheeft het kerststuk al ver scheidene jaren op het repertoire staan, want er zijn zo betrekkelijk weinig goede religieuze stukken. Maar het is beslist geen bezwaar een zelfde kerstspel een aantal jaren achtereen op te voeren, het tot een traditie maken. De blijde boodschap blijft immers dezelfde, ook al wordt zij in deze roerige wereld meer en meer naar de achtergrond verdreven. Gisteravond werd in de grote zaal van het Academisch Ziekenhuis een opvoering gegeven voor patiënten en zusters. Een zusterkoortje verleende medewerking. Martinus Nijhoff, overleden in 1953, had een zeldzame gave. Hij schreef zo glashelder en toch zo schijnbaar ach teloos eenvoudig. Men vindt in zijn ge dichten een beklemmende geladenheid. Als hy vreugde in zijn woorden wil leggen, proeft de toehoorder die blijd schap ook. Vandaar, dat hij de lich tende ster voor de drie wijzen uit het Oosten, de ster van Bethlehem, zo'n belangrijke rol laat spelen. Alles draait immers om het vreugdelicht, dat in de vorm van het Christuskind op aarde komt. Diep klinkt de eerbied van de schrij ver voor dit kleine, naakte kindje, dat in een schamele stal werd geboren, uit de woorden „Laat al wat knielen zal, knielen in de stal". Juichend zegt hij, wijzend op een ruw, houten kruis, „Het verleden is voorbij". De mensheid wordt telkenmale met Kerstmis nieuwe hoop gegeven op een betere toekomst. Reeds uit Nyhoffs eerste bundel „De Wandelaar", komt deze hunkering naar een eenvoudig, zuiver geluk naar voren. De onbevangen blije vreugde van een kind. Maar de dichter kan ook hard zijn. Dan is er niets meer van zijn teergeaardheid te bespeuren. Nijhoff ontpopt zich dan als de ware overgangs figuur van de voor en na-oorlogse ge neratie. Van de laatste heeft hij de zakelijke, harde werkelijkheidszin. Ook in dit kerstspel zien we, evenals in de bundels „Vormen (1924), „Nieuwe Ge dichten" (1934) en het gedicht „Het uur U" (1937) in sterke mate de haast beangstigende scherpte van omtrek, die de meest eenvoudige dingen onder zijn hand krijgen. Met een feilloze intuïtie zet Nijhoff even, maar 't is net genoeg, sommige lijnen aan, zodat de dingen uit het beeld naar voren komen, plotse, ling gaan leven. De figuren in zyn ge dichten zijn niet zomaar kleurloze per sonen, maar werkelijk levende mensen. Daar twijfelt men geen ogenblik aan. Herodus is de door het wonder be angstigde koning, die zijn troon aan het wankelen denkt. De herders zijn die arme, eenvoudige lieden, die zich naast de kribbe en in het felle schijn sel, dat de engel Gabriël uit de hemel op aarde brengt, in een andere, godde lijke wereld, waren. De groep „Imperium" wil het spel als tijdloos brengen. Wij kunnen ons zelf als de medespelende figuren zien. Halen wij een stuk uit de inleiding aan, welke bij de opvoering werd gegeven „Wij verenigen onszelf vaak met men sen uit de bijbel, al was het alleen maar door het zich eigen maken van uitspraken. Wij herkennen soms ons zelf ook in bijbelse personen. Daarom heeft datgene wat in het spel tot of door de verschillende figuren gesproken wordt, ook iets tot ons te zeggen. Wel licht heeft het spelen van religieus to neel het meest te zeggen tot de spe lers zelf, maar vervolgens hebben de spelers met dit spel iets te zeggen tot de toeschouwer. De opvoering van „De ster van Bethlehem" heeft dan ook alleen zin als het getuigenis erin doorklinkt". Imperium streeft naar dit laatste en niet naar een voorstelling van een his torische gebeurtenis. De kleding en het decor zijn dan ook uiterst eenvoudig gehouden. Alleen de verschillen in kleur van de kledingstukken duiden bepaal de figuren aan. De stal-essentieel punt bij dit spel-is opgebouwd uit een paar latten. In het streven naar een getuigenis van Gods geboorte op aarde hoopt „Imperium" enigszins geslaagd te zijn. Dankzij de treffende vertaling in toneel vorm van het bijbels kerstverhaal door Martinus Nijhoff, kon er iets van die blijheid op patiënten, verpleegsters en andere aanwezigen gebracht worden. Vanavond geeft de Chr. toneelgroep „Imperium" ln de Geref. Kerk aan de Oude Vest en morgenavond in de Oos- terkerk een opvoering van „De ster van Bethlehem".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3