Albert Heijn Heel Nederland geniet met de feestdagen die lekkere P| vacuumkoffie van Autobahn van Alpen tot Oostzee bijna gereed Oude tv-toestellen uit Duitsland in ons land ALBERT HEIJN MILD GEURIGE Vooral 'n plaag in het noorden GEVACOLOR Plannen voor weg van Oberhausen naar Arnhem nog in de ijskast Voormalige SS-generaal zal in januari terecht moeten staan Belangrijke bronstijdvondsten Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 december 1960 Vierde blad no. 30234 Overjarig en vaak onbruikbaar (Van onze Groningse correspondent) Sinds 1 oktober j.l. vloeit een gesta dige stroom oude en overjarige tele visietoestellen uit Duitsland naar ons land. Deze toestellen, door de verscherp te doorstralingsnormen in Duitsland zo goed als waardeloos, worden hier voor beste prijzen verkocht. Wel liggen ze nog beneden de waarde van Neder landse tweede-hands toestellen, maar die enkele honderden guldens krijgt men er al spoedig als reparatie-kosten aan. Dit alles blijkt de laatste paar maan den duidelijk in de grensstreken, maar ook al verder in het oosten en het noorden van ons land. Tal van televisie handelaren krijgen die toestellen in re paratie en kunnen er vaak zelfs hele maal niets meer van terecht brengen, omdat de typen totaal verouderd zijn en de onderdelen niet meer voorradig. Dit laatste is niet zo verwonderlijk. In ons land komt dat nog niet voor, maar in Duitsland was men veel eerder bezig met de televisie dan in ons land. En dan was het westen en midden van ons land nog weer een paar jaar eer der dan het noorden. Dat door de ontvangst van onze eigen programma's. Die was aanvankelijk in het noorden onmogelijk en kwam Das tot stand, toen Smilde begon te zenden. Grote vraag Toen ook kwam de grote vraag naar t.v.-toestellen. De handel in tweede handstoestellen kon hier dus nog eigen, lijk niet op gang zijn. Wel een enkel ingeruild exemplaar, maar daar bleef het bij. En daarvoor had men alle mo gelijke onderdelen ook nog wel. Maar de uit Duitsland ingevoerde „kneusjes", zoals we ze wel kunnen betitelen, zijn van een dermate verouderd type, dat alle indertijd vervaardige onderdelen reeds lang zijn uitverkocht. Gaat er dan ook iets verloren door slijtage dan moet vaak het toestel helemaal omge bouwd worden. Maar dat brengt kos ten met zich mee. Gesteld dat het kan, want er zijn ook toestellen uit Duits land, die alleen maar geschikt zijn voor streekontvangst. De .controle op de toe stellen is in Duitsland sinds 1 oktober bijzonder scherp geworden. Bij elk toestel dient een zogenaamde „Prufschein" aanwezig zijn, als bewijs dat het door een vakman technisch herzien is en niet een te grote door stralingsnorm heeft. Dit „herzien" kost echter zoveel, dat men voor een appel en een ei het toestel maar van de hand doet. En daar komen de Nederlandse handelaren op af. Voor prijzen van 100 tot 200 mark maakt men zich mees ter van die toestellen, en neemt en passant ook nog de overjarige nieuwe toestellen mee en tracht ze dan zo goed koop mogelijk de grens over te krijgen. Soms zelfs op valse facturen. Het is vaak gelukt, omdat nu eenmaal de waarde van tweedehands en overjarige goederen moeilijk door de douane te bepalen is. Eenvoudige man Die toestellen nu worden hier voor prijzen van 250 tot 500 gulden aan de man gebracht. Uiteraard voor een nieuw toestel. Een toestel waarvoor een vol jaar service wordt gegeven met de no dige garantieverklaringen. Nu koopt hij dus een geimporteerd toestel. De anten- FOTOHANDELAAR HAD 8000 LOTTOKLANTEN Liet veel te veel betalen De Rotterdamse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 52- jarige fotohandelaar, die ervan wordt verdacht de loterijwet te hebben over treden. Het is gebleken dat hij sinds juni van dit jaar formulieren van de Duitse Nordwest Lotto in Nederland verspreidde. Hij had niet minder dan 8000 personen tot klant. De deelnemers moesten hun formu lier naar een postadres in Dusseldorf zenden. De fotohandelaar liet hen veel te veel betalen. Hij vroeg voor een vol ledig ingevuld formulier, dat drie mark (voor drie kolommen) kost, 4,95 mark betalen. Vulde men 1 kolom in, dan betaalde men niet 1, maar 2 mark. De prijs voor 2 kolommen was 3,50 mark. Wekelijks verbleef de man gedurende twee dagen in Duitsland om daar zijn zaken te regelen, hetgeen hem nog eens 140 mark extra opleverde. Dezer dagen werd de fotohandelaar, toen hij beladen met lottoformulieren uit Duitsland te rugkwam, aangehouden. NOTA OVER BEHOEFTE AAN ONDERWIJZERS Dc minister van O.K. en W. heeft bjj de Tweede Kamer de achtste nota be treffende de behoefte aan onderwijzers bij het lager onderwijs ingediend. In deze nota geeft de minister een overzicht van de ontwikkeling van de aantallen leerlingen en onderwijzers bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs, het buitengewoon lager on derwijs en het uitgebreid lager onder wijs in het afgelopen jaar. Hieruit blykt, dat nu de geboortegolf het gewoon lager onderwijs gepasseerd is. het aantal leerlingen hier afneemt, zonder dat dit gepaard gaat met een evenredige daling van het aantal on derwijzers, zodat de gemiddelde klasse bezetting geleidelijk aan kleiner wordt. Het aantal leerlingen bij het uitgebreid lager onderwijs (Ulo) is dit jaar aan zienlijk toegenomen. Een overeenkom stige uitbreiding van het aantal Ulo onderwijzers werd bemoeilijkt door een tekort aan beschikbare onderwijzers, die in het bezit zijn van de zogenaamde Ulo-akten. Aangezien het aantal leerlingen bij het gewoon lager onderwijs de eerst volgende jaren zeker verder zal afne men en ook bij het uitgebreid lager onderwijs de stijging binnenkort minder groot zal zijn, meent de minister, mede gezien de verwachting omtrent de ter beschikking komende onderwijzers in de nabye toekomst, dat het in 1963, wat betreft de beschikbare onderwijzers en afgezien van schoolgebouwen en finan ciering, mogelijk zal zijn om de eerste fase van de verlaging van de leerlingen- schaal in te voeren. In ieder geval zal het geleidelijk mogelijk worden de toe kenning van z.g. boventallige onderwij zers verder te verruimen. ne moet erbij komen en dat geld is hij ook kwijt. Al gauw blijken echter de gebreken en de handelaren hier staan voor de onmogelijke opgave van een toestel, waarvan dus vaak geen onderdelen meer te krijgen zijn, nog een werkend apparaat te maken. Hetgeen nogmaals enkele honderden gulden vergt, waar door men meteen boven de prijs van Nederlandse tweedehands toestellen ligt en dan nog een veel ouder apparaat heeft bovendien. Talloze slachtoffers zijn er al ge vallen. De bonafide handel verwacht, dat er nog duizenden zullen volgen. Want ook het westen van ons land heeft thans tweedehands toestellen, die al weer twee jaar ouder zijn dan die uit het noorden. Zodat van die kant ook een invasie is te verwachten. Nu is het ook nog vaak zo dat men niet graag toegeeft „genomen" te zijn en dan probeert men het toestel weer door te verkopen. Veel klachten hoorde men dan ook niet behalve door de repara teurs. Ook prijswinnars kunnen van deze televisiehandel de dupe worden. Bij verloting in Finsterwolde (Gr.) werd een tweedehands toestel (of overjarig toestel) als prijs beschikbaar gesteld. Dit toestel was door eigen mensen geim porteerd en nu ondeugdelijk bevonden. De prijswinnar voelde zich bekocht en heeft inmiddels de zijns inziens nodige stappen gedaan. Flits kleurenfoto s met FILM PTT-dienst op 24 en 31 dec. Op de zaterdagen 24 en 31 december a.s. zal de PTT-dienst normaal als op de andere zaterdagen worden uitgevoerd, j De extra namiddagbestelling, welke was voorzien voor 24 december a.s. zal dus achterwege blijven. GRIJZE HULST EN ZWARTE KERSTBOOM? (Van een speciale correspondent uit Groenland) Door een merkwaardig© verande ring in d© bodemgesteldheid van Groenland schijnt de - aldaar woonachtig© - Kerstman dit jaap uitsluitend de beschikking te heb ben over grijze hulst en zwarte kerstbomen. In de groenlandse bodem zijn namelijk de z.g. boom pigmenten of colorominen zeer schaars geworden. In verband hier mee is reeds geopperd, de naam Groenland te wijzigen in Grijsland. Onzin, zegt u? Natuurlijk het is juist de feestelijke combinatie van groen en rood, die het Kerst feest zoveel sfeer verleent. Maar is het dan géén onzin, wanneer op uw kerstopnamen alle kleur ont breekt, zoals op zwart-wit foto's? Flits toch met GEVACOLOR kleu renfilm in uw toestel! Ontdek, hoe veel méér vreugde fotograferen in KLEUR geeft! Gevacolor kleuren film is geschikt voor èlk toestel. COM 6046 Kennedy klaagt over fysieke weekheid van de Amerikanen In een artikel in het Amerikaanse weekblad .Sports Illustrated" heeft de nieuwe Amerikaanse president John Kennedy zijn ernstige bezorgdheid uit sproken over de steeds groter wordende „lichamelijke weekheid van de Ameri kaan". Hij maakte in grote lijnen een plan bekend om deze toestand te ver beteren. De president is vooral verontrust over de toenemende verwekeling van de Ame rikaanse jeugd ondanks de pogingen van de laatste vijf jaar om dit tegen te gaan. Deze lichamelijke ontoereikendheid vormt volgens Kennedy „een bedreiging van onze veiligheid en brengt onze mo gelijkheden om toekomstige problemen op te lossen, in gevaar". In grote lijnen luidt het plan van de Amerikaanse president: instelling van een commissie verbon den aan het Witte Huis ter bepaling van de middelen tot verbetering van de fysieke conditie van de Amerikaan: de verbetering van de lichaamsconditie van de jeugd zal direct vallen onder het ministerie van Gezondheid, On derwijs en Opvoeding: de gouverneurs van alle staten zullen uitgenodigd worden een jaarlijks con gres over de fysieke gesteldheid bij te wonen propaganda voor de sportbeoefening en lichamelijke opvoeding door alle open bare diensten als een van de blijvende grondslagen van de Amerikaanse po litiek. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, opende onlangs rond Hannover twee belangrijke autobahnstukken, waardoor men thans op een kort stuk van 33 kilometer bij Hildesheim en een even kort stuk tussen Offenbach en Bazel na, van Lübeck aan de Oostzee tot Zwitserland via de vierbanige autowegen kan rijden. In elk geval is de wegverbinding Scandinavië-Alpen hiermee zo goed als gereedgekomen. Het Westduitse autobahnnet is de laatste tijd danig uitgebreid. Onlangs kwam op 20 kilometer na, de verbinding Keulen-Hamm gereed, die bedoeld is als ontlasting van de drukke autobahn Keulen-Düsseldorf-Hannover. De laatstp 20 kilometer van dit belangrijke gedeel. te (dat per kilometer 22 miljoen mark kost) zullen het volgend jaar gereed ko men. Eveneens het volgende jaar komen de laatste stukken bij Hildesheim en Offenbach van de zogenaamde „droom- weg" Oostzee-Zwitserland via Hamburg- Hannover-Kassel-Frankfort klaar. Voor ons iand is ongetwijfeld van be lang dat Bondskanselier Adenauer gis teren het laatste stuk van de fraaie autobahn Keulen-Aken opende, waar- het bouwen van autobahnen. In 1955 beschikte men over 2100 kilometer auto bahnen, thans is dit bijna 2600 kilome ter en in 1970 zal het totaal circa 5000 kilometer bedragen. Dit jaar bouwde men b.v. bijna 200 kilometer, in 1961 zul. len het er 270 zijn. Desondanks hinkt de wegenbouw in cLe Bondsrepubliek achter het steeds groter wordende aantal auto's aan. De wegen „groeien" per jaar namelijk met slechts twee procent, het aantal auto's met meer dan tien procent! Wat dit in de toekomst moet worden Grote loonsverhogingen voor Bantoe-arbeiders in 1960 De actie in Zuid-Afrika, gestimuleerd door de regering, om de lonen van de Bantoe-arbeiders ts verhogen, heeft overal in Zuid-Afrika grote weerklank gevonden. „Vrijwillige acties, genomen door handel en industrie, gemeentelijke en andere overheidsinstellingen, hebben geleid tot een verhoging van het geza menlijke inkomen van de Bantoe-arbei ders, dat over het thans bijna verstreken jaar wordt gesehat op ruim tweehon derd miljoen gulden", zo deelde de Na- talse voorzitter van de Bantoe Loon en Produktiviteits Associatie, de heer Ph. Hind in Durban mede. „Het is verheu gend en bemoedigend", zo verklaarde hij, „om te zien, hoe ernstig er naar ge streefd wordt om de levensstandaard van onze Bantoebevolking te verhogen". wordt duidelijk uit het feit. dat er in West-Duitsland thans nog maar één auto op vijftien inwoners is, tegen één op tien inwoners in Frankrijk, eveneens één op tien in Engeland, één op twaalf in België, één op elf in Zwitserland, één op bijna zeven in Zweden, één op drie in Amerika (en één op 23 inwoners in Nederland!). De auto-produktie in de Bondsrepu bliek neemt stormenderhand toe, vooral wat middelgrote auto's aangaat. De welvaart staat binnen niet al te lange tijd toe, dat miljoenen werknemers, die op het ogenblik nog net niet aan een auto toe zijn. een wagentje kunnen ko pen. Daardoor zou het aantal inwoners per auto zeer sterk dalen en snel het Zweedse voorbeeld kunnen inhalen. Von clem Bach Zelewski moet zich tvegens moord in de Röhm-Putsch verantwoorden Albert Heijn heeft de 4 lekkerste koffies De thans 61-jarige voormalige SS-generaal Erich von dem Bach Zelewski, die zelf heeft gezegd, dat hij Herman Goering aan cyaankali heeft geholpen, waardoor deze na het Neurenbergse proces de strop heeft kunnen ontlopen, zal zich medio januari moeten verantwoorden wegens moord op Anton von HohbergBuchwald. Von dem Bach Zelewski zou deze S.S.-leider persoonlijk hebben laten neerschieten in de ..Röhm-Putsch" van 1934, toen Hitier Ernst Röhm en een groot door men van Aken. dus in feite van i aantal kopstukken van de S.A. uit de weq ruimde. Von dem Bach Zuid-Limburg uit via de autobahnen -7 i zo wc d naar Hamburg als naar Berlijn, Zelewski Zit al twee jaar in voorarrest. Oostenrijk en Zwitserland kan rijden. Daarentegen zijn de Westduitse nen voor de bouw van de autobahn Oberhausen-Arnhem, met aansluiting naar Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, nog nauwelijks gevorderd. Ten deze zal men zeker nog vier jaar moe ten wachten. Een Duits-Nederlandse overeenkomst spreekt hierbij over het jaar 1965... Snelle groei wagenpark De Westduitsers hebben, ondanks veel kritiek, de laatste jaren toch wei be paald grote vorderingen gemaakt met fini Ook gruweldaden in de Sovjet-Unie Hij heeft tijdens het vooronderzoek verklaard dat hij, als districtscomman dant van de SS in Oost-Pruisen, op tele grafisch bevel uit Berlijn twee SS-ers opdracht heeft gegeven Von Hohberg aan te houden en te doden. Hohberg is de enige SS-man, die tijdens de Röhm- Putsch het leven heeft gelaten. De reden voor zijn vermoording zou zijn dat hij geheime plannen voor de „Reichswehr" Komend jaar hervatting van liet onderzoek Een Nederlandse delegatie die verleden week onder leiding van de directeur van het Instituut voor Prae- en Protohistorie in Amsterdam, prof. dr. W. Glasbergen, heeft deelgenomen aan de „Bronze age conference" in Londen, heeft aan de 400 deelnemers belangrijk studiemateriaal verstrekt. Op deze conferentie, aldus heeft prof. Glasbergen meegedeeld, is een inzicht gegeven in de nieuwe indeling van de Engelse bronstijd die nodig werd door de opgravingen in Nederlandse bronstijdlagen. Het meegenomen materiaal van de opgravingen in Vogelenzang, Vlaardingen en Den Haag (Meer en Bosch) is gedurende drie dagen geëxposeerd in het „Institute of Archeology" van de universiteit van Londen. in Engeland zijn alle fasen van de bronstijd gevonden, maar deze waren niet alle scherp gedateerd. Het feit, dat de enige in Nederland voorkomen de fase de zgn Hilversumcultuur duidt op een expulsieve periode van de Engelse bronstijdbewoners (de Hilver sumcultuur is uit Zuid-Engeland af komstig) bleek in 1953 van uitzonder lijk belang. Hierdoor werd het name lijk mogelijk deze periode van de brons tijd nauwkeuriger te dateren, hetgeen weer tot gevolg had dat de andere pe rioden in de chronologie moesten wor den verschoven. „De opgravingen in Meer en Bosch hebben vooral betekenis", aldus prof. Glasbergen, omdat de stratigrafie kon worden vastgesteld van de Hilversum cultuur (plm 1400 v. Chr.), een ijzer- tjjdlaag die nog niet geheel is gede finieerd. en een laag van de late bronstijd. In de tweede laag is een fragment gevonden van een vuursteen sikkel. Van de derde laag, uit de late bronstjjd, is op Meer en Bosch o.a. een akker blootgelegd, die sporen vertoont van een keerploeg. Een voorlopig résumé van de opgra vingsresultaten zal in januari worden gepubliceerd in het eerste nummer van een pas opgericht Belgisch-Nederlands tijdschrift voor archeologie dat de naam „Hilenium" draagt. De betekenis van de jongste opgravingen, die onder lei ding van prof. Glasbergen en zijn assi stente, mevrouw W. Groenman- Van Waateringe zijn uitgevoerd, is zo groot, dat reeds lang voor de afsluiting van het diepgaand onderzoek in het labo ratorium hierover kan worden gepu bliceerd. In het begin van het volgend jaar zal het onderzoek in Meer en Bosch, dat nu is stilgelgd, worden hervat met proefboringen in het terrein rond de graafputten. Dit werk zal worden ver richt door de Haagse werkgroep van de archeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland, uit de archieven van de SS had gelicht. De twee SS-ers, die de order van Von dem Bach uitvoerden waren Paul Zu- mach, die in 1959 in de gevangenis van Erlangen zelfmoord pleegde tijdens het vooronderzoek, en een zekere Dein- hardt die in de oorlog gesneuveld is. Maar de moord op Von Hohberg is niet het enige, dat de beruchte SS-generaal ten laste wordt gelegd. In 1941 was hü „hohere SS- und Polizeiführer" in Mid den-Rusland. Hij heeft talloze joden en partisanen om het leven laten brengen tijdens „Sonderaktionen" van de speciale „Einsatzgruppen" welke de SD had ge vormd. Maar het onderzoek naar dit as pect van zijn activiteiten is nog niet vol tooid. In de herfst van 1944 voerde Von dem Bach Zelewski het bevel over de SS- troepen, die in Warschau onder het oog van de rustig afwachtende Russen korte metten maakten met de opstand van de partisanen, onder leiding van generaal ,„Bor" Komorofsky. Van 1945 tot 1949 heeft de voormalige generaal van de SS in Amerikaanse ge vangenissen gezeten. De Amerikanen lie ten hem tijdens het proces te Neurenberg als een van de kroongetuigen voorkomen. Hij heeft een uiteenzetting geschreven over de acties van de Duitsers tegen de Russische partisanen. In 1951 kwam hij van alles af met tien jaar gevangenis straf Jiem door een denazificeringsrecht- bank opgelegd. De straf is later verlicht tot vijf jaar en bovendien heeft Von dem Bach Zelewski de straf nooit uitgediend. Tot 1958 heeft de voormalige SS-gene raal als nachtwaker gewerkt en gewoond in Eckersmiihlen. In december van dat jaar kwam hij in voorarrest. Negers boycotten kerstman Talrijke negers in het zuiden van de Ver. Staten doen geen kerstinko pen uit protest tegen de segregatie in de restaurants van grote waren huizen en andere faciliteiten die uit sluitend voor blanken gelden, aldus bericht The Wallstreet Journal". In de Verenigde Staten is het traditie elkaar met kerstfeest geschenken te geven. In Jacksonville, Florida - waar het enkele maanden geleden tot botsin gen tussen blanken en negers kwam Op tie Constellation 48 slachtoffers De Amerikaanse minister van Marine, William Franke, arriveerde gisteren in New York om de brandschade aan boord van het vliegdekschip „Constellation" in ogenschou wte nemen. De brand heeft aan tenminste 48 mensen het leven ge kost, terwijl er 154 gewond werden. In marinekringen verwacht men niet, dat het dodental zal stijgen. De brand, die men na een strijd van ruim zestien uren tenslotte meester werd, heeft volgens een woordvoerder van de marinewerf in Brooklyn een schade van maximum 75 miljoen dollar, of ongeveer 285 miljoen gulden aange richt. Het zal misschien mogelijk zijn om het schip binnen een jaar te her stellen. Volgens het hoofd van de Newyorkse brandweer werd de verspreiding van het vuur bevorderd door de houten stellin gen, die aan boord van het schip voor de arbeiders waren opgetrokken. Het ware beter geweest als hierbij metalen buizen waren gebruikt. Er is inmiddels door de marine een commissie van onderzoek ingesteld. Advertentie - was de omzet in de vier weken ein digend 10 december 12 procent la ger dan in de overeenkomstige vier weken van vorig jaar. In Atlanta be droeg de teruggang over dezelfde pe riode 9 procent. KNAU wil betaalde trainers aanstellen Nu de Olympische Spelen 1960 in Rome achter de rug zijn en de ervaringen die men daar heeft opgedaan zijn uitgewerkt, heeft de nationale technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie uitgestippeld wat er in de komende jaren gedaan dient te worden om de achterstand, die de Nederlandse atleten ongetwijfeld hebben, in te lopen. Van vele zijden Is er aangedrongen op het in dienst nemen van een buiten landse coach. De heer Frans Jutte, voor zitter van de NTC vertelde ons dat het bestuur dit lang heeft overwogen. Er zijn echter teveel moeilijkheden gerezen aan gezien de enige coach die men zou kun nen gebruiken een Duitser moet zijn in verband met de taal. De Duitse trainers, die voor deze functie in aanmerking zou den komen, zijn moeilijk te bewegen hierheen te komen, aangezien deze in eigen land een goed betaalde functie hebben. Nu het plan van een buitenlandse trai ner is verworpen, heeft men in het bondsorgaan een oproep geplaatst voor regionale trainers. Deze mensen, men schat er vijf k zes nodig te hebben, zul len in verschillende delen van het land naast hun dagtaak beschikbaar moeten zijn om de verenigingsleiders en trainers te helpen om de training in goe de banen te leiden en zullen tevens in de verschillende rayons aan de topatleten bijzondere aandacht dienen te schenken, omdat de clubtrainers in de meeste ge vallen hun aandacht teveel moeten ver delen over alle andere atleten, waardoor een gespecialiseerde training bijna niet mogelijk is. Voor deze regionale trainers denkt men in de eerste plaats aan lera ren MO en jongeren met een CIOS-op leiding. die als het ware in de atletiek zijn opgegroeid en die zich uiteraard tegen betaling geheel voor de Neder landse atletiek willen Inzetten. Het bestuur van de KNAU heeft even eens onderzocht wat er aan de hardheid, de mentaliteit, van onze topatleten ont breekt. De bondsleiding gaat van de me ning uit dat onze topatleten te weinig met de buitenlandse topklasse in aanra king komt. Men wil dit ondervangen door de atleten met hun clubcoaches naar buitenlandse studie en wat nog be langrijker is naar buitenlandse trai ningsweekenden te zenden, om daar er varing op te doen. Speciaal is hierbij ge dacht aan de Westduitse trainingsbijeen komsten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13