NU PRACHTIGE KLEURENPLAATJES Assemblee verwerpt de resoluties over Kongo 1ste KAPSTER ZO LEEFT DE HOGE VELUWE RAMA WINT HET IN KWALITEIT Kongolese politici op 15 februari in Elisabethstad rond de tafel Prof. Van Eysiiiga gehuldigd bij zijn diamanten doctoraat Openbare Leeszaal „Reuvens" stelde de begroting vast f ELIX Woonboot je meisje N.V. NEDERLANDSCHE KABELFABRIEKEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren de Indiase- Joegoslavische ontwerpresolutie, waarin onder meer werd voorgesteld een groep raadgevers naar Kongo te zenden, die aldaar zou moeten samenwerken met de speciale V.N.-vertegenwoordiger Dajal (India), met 42 tegen 28 stemmen, bij 27 onthoudingen, verworpen. Twee delegaties waren bij de stemming afwezig. De Assemblee verwierp ook een Amerikaans-Britse tegenresolutie, waarin secretaris-generaal Hammarskjöld werd verzocht de Kongolese president Kasavoeboe te helpen bij het scheppen van voorwaarden, waaronder het Kongolese parlement bijeen zou kunnen komen en zon der vrees voor inmenging van buitenaf in vrijheid zou kunnen beraad slagen. Ghana trekt zijn troepen niet terug Voor de Amerikaans-Britse resolutie stemden 43 afgevaardigden, 22 tegen en 32 onthielden zich van stemming. De resolutie werd verworpen, omdat zij niet de tweederde meerderheid kreeg, die voor aanvaarding van belangrijke reso luties door de Algemene Vergadering vereist is. Na de verwerping van beide ontwerp resoluties door de Assemblee verklaarde Hammarskjöld dat de ernstigste kant van dit nieuwe falen van de Algemene Vergadering, om een besluit te nemen, gelegen was in de openbaring van de diepte van het meningsverschil, waar door de volkerenorganisatie werd ver deeld. HU merkte verder op dat de V.N., zo als de zaken thans stonden, niet over de morele en/of politieke steun beschik ten, die zU nodig hadden voor een ge slaagde uitvoering van haar opdracht in Kongo. „Desalniettemin zullen wü de Kongo-operatie voortzetten met steun van die landen, die zich bereid hebben verklaard hun verantwoordeiykheid ten deze te dragen. Ik ben er zeker van dat deze staten ernaar zullen biyven stre ven een oplossing voor het Kongolese vraagstuk te vinden en dat zU de V.N. vullen voorzien van de noodzakeiyke aanvullingen van de verliezen, die wü in Kongo hebben geleden en wellicht nog zullen lüden", verklaarde Hammarskjöld. :Hü besloot met de opmerking dat het „van buitengewoon belang is", dat de be paling, dat de buitenlandse hulpverle ning aan Kongo niet eenzijdig mag ge schieden, nu en in de toekomst, wordt nageleefd. De Oostenrijkse afgevaardigde, dr. Matsch, stelde voor het Kongolese vraagstuk op te nemen op de agenda van door de Algemene Vergadering te behan delen punten, wanneer deze op 7 maart 1961 weer bijeenkomt. Dit voorstel werd onder meer aanvaard. De regering van Ghana zal haar troe pen niet uit Kongo terugtrekken en heeft de landen die dit voornemen te kennen hebben gegeven verzocht op hun standpunt terug te komen, aldus heeft de afgevaardigde van Ghana bij de Ver enigde Naties, Sackey, gisteren op een persconferentie in New York meegedeeld. Ghana is evenmin van zins de rege- ring-Gizenga in Stanleystad te erkennen en zal eenzijdige militaire hulp aan deze regering, of deze nu van de Sovjet-Unie of van een ander land komt, niet goed keuren. Moboetoes troepen rukken op naar Stanleystad De Kongolese autoriteiten in Leopold- stad hebben alle verkeer door de lucht of te water naar Stanleystad, de hoofd stad van de Oostprovincie, verboden. De troepen van kolonel Moboetoe maken nog steeds vorderingen in de richting van Stanleystad, waar aanhangers van Loemoemba de macht in handen heb ben. Kasavoeboe en Bomboko, de voorzitter van de raad van commissarissen, zijn gisteren in Coquilhatstad aangekomen, waar zij door de bevolking hartelijk wer den ontvangen. Op het vliegveld vorm den Indonesische V.N.-troepen en Kon golese gendarmerie de erewacht. In een open wagen reden Kasavoeboe en Mo boetoe naar het stadscentrum. De eerste honderd man Nigeriaanse politie die in Leopoldstad de Ghanezen zullen vervangen zijn gisteren aangeko men. Vandaag zouden nog 300 man aan komen. In Boekavoe, waar Nigeriaanse troepen vorige week een heftige strijd leverden om vijftig Oostenrijkers die door Kongo lezen waren gevangen genomen te be vrijden, is het rustig. Nigerianen en Kongolezen patrouilleren thans geza menlijk in de stad. Rond de tafel De politieke leiders van het voorma lige Belgische Konko hebben besloten om 15 februari in Elisabethstad bijeen te komen. Dit heeft president Tsjombe van Ka- tanga gisteren, voor zijn vertrek naar Katanga, op een persconferentie in Brazzaville meegedeeld. Gebietlsruil tussen India en Pakistan Het Indiase Lagerhuis heeft met een meerderheid van 281 stemmen zijn goed keuring gehecht aan de overdracht van 150 vierkante kilometer grondgebied in ruil voor 65 kilometer gebied van Pakistan. In 1958 leidde de hierover tussen India en Pakistan gesloten overeen komst tot een politieke crisis tussen de staat West-Bengalen en de centrale re gering, voornamelijk over het district Berbari in West-Bengalen. Dit gebied zal nu aan Pakistan worden overgedra gen. Linkse organisaties in Calcutta, de hoofdstad van West-Bengalen, hebben, terwijl het parlement voor de stem ming bijeenkwam, een algemene sta king afgekondigd, waardoor het zaken leven en het stadsvervoer tot stilstand kwamen. Premier Nehroe deelde in het parle ment mede, dat bij deze gebiedsrull op het Indiase gebied 6 900 mensen zijn betrokken, aan wie is toegezegd dat zij naar andere districten kunnen verhui zen. Nehroe verdedigde de overeenkomst in het belang van de rust aan de grens, doch zei dat de regering met grote te genzin de goedkeuring van het parle ment vroeg. Op het laatste ogenblik was wat betreft Berbari nog geen beroep op de president van Pakistan gedaan, aldus Nehroe, doch diens antwoord was „niet erg prettig". Universiteitsfonds bood bloemstuk aan Aan prof. jhr mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de Leldse Universiteit en jarenlang voorzitter van de Universiteitsraad, werden hedenoch tend huldeblijken aangeboden ter gele genheid van het feit, dat hij zestig jaar geleden aan de Leidse Universiteit op stellingen promoveerde. Gouden docto raten zijn reeds bijzondere jubilea, dia manten doctoraten behoren tot de zeld zame, die bijzondere aandacht verdie nen, temeer wanneer het iemand be treft die zich ook buiten zijn weten schappelijke arbeid zeer verdienstelijk voor de Universitaire gemeenschap heeft gemaakt. Prof. Van Eysinga heeft dit laatste gedaan door zijn werk voor het Leidsch Universiteits-Fonds, dat in hem een lange reeks van jaren een bezie lend voorzitter en een krachtig stimule rend dienaar heeft gevonden. Prof. Van Eysinga legde enige tijd geleden het voorzitterschap neer en is thans lid voor het leven van het college van gecom mitteerden. Namens het Leidsch Universitelts- Fonds brachten de voorzitter van de Commissie van Uitvoering prof. dr. B. De gisteravond gehouden algemene richtende tot de heer Eek, dankte hij ledenvergadering, tevens algemene be stuursvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" was hoofdzakelijk gewijd aan bestuursver kiezingen en de begroting 1961. In verband met het vertrek van de penningmeester, de heer M. Eek jr. naar Haarlem werd in zijn plaats als ge woon lid gekozen de heer H. H. West hof, zijn opvolger als directeur van de Ned. Middenstandsbank te Leiden. De heer P. Flippo werd herkozen. Als leden van het algemeen bestuur waren aan de beurt van aftreden de dames P. M. Smits-Witvliet en A. G. de Jong-Broers en de heren mr. P. J. Teebaal, J. Brouwer, J. C. van Schaik en K. Woudstra, die allen werden her benoemd: In de vacature-Eek werd wederom voorzien door de benoeming van de heer Westhof, terwijl mevrouw J. de Jong-Diepeveen haar intrede doet in het algemeen bestuur. De heren mr. P. J. Teebaal en J. Brouwer werden herkozen als leden van het dagelijks bestuur, terwijl in de va cature, ontstaan door het bedanken van mevrouw A. G. de Jong-Broers werd voorzien door de benoeming van me vrouw J. de Jong-Diepeveen. De heer Westhof zal ook hier de plaats van de heer Eek innemen. In de vacature, die is ontstaan door het vertrek van de secretaris, de heer H. N. van den Berg naar Hengelo, kon nog niet wor den voorzien. De heer A. van der Loo, ambtenaar ter gemeentesecretarie is be reid gevonden het secretariaat tijde lijk waar te nemen. De heer F. Diemer, thans lid van het algemeen bestuur, zal de heer Eek opvolgen als voorzitter van de Bouw commissie. De voorzitter, mr. Teebaal richtte woorden van hartelijke dank tot het scheidende bestuurslid, mevrouw De Jong-Broers, die ongeveer tien jaar deze functie heeft bekleed en bood haar als aandenken een boekwerk aan. Zich gevitamineerd Een kat die dagelijks Felix krijgt, is een gezellige, gezonde huisgenoot. Met vlees ol vis, hij is er dol op! Per pak van gram 40 ct. TE KOOP een WEEKEIND BOOTJE, bev. oonkamer, slaapkamer, keu ken, gang en toilet. Prijs f 1500.—. bevragen: mevr. v. d. iorn, De Genestetstraat 7, Leiden. Gediplomeerd biedt zich aan per 2 januari 1961. Brieven aan het bureau t. d. blad onder no. 35504 EVRAAGD net or hele dagen in Jong gezin. «melden hedenavond tus- J 7—8 uur UNKADE 16A - LEIDEN GEVRAAGD Inkoop goud, zilver en Ju- en tegen de hoogste waar- Het adres waartoe D zich het volste vertrouwen kunt :den. Het Rlngenhuis, Mors- 9. Leiden. Voor Oegst- st: Geversstraat 47. W'U kopen alle soorten &en. romans, tijdschriften, 1 J. Borsboom, Oude Rijn 23. «en. tel. (01710) 21876. Je koop gevr. groot dekzeil, U i 9 m. x 21. of 2 zeilen inien dezelfde afm. Brieven van dit blad no. 7956 k. Werkster gevr.. 1 ochtend p. In 3-k.flat. Van Vollenho- •Pleln 104. Wij vragen voor onze Afdeling EXPORT jonge assistent correspondenten Zij moeten belangstelling hebben voor Exportzaken, Daarnaast moeten zij voldoende kennis van de mo derne talen bezitten om deze in woord en geschrift in praktijk te brengen, waarbij enige ervaring op het gebied van export-correspondentie tot aanbeveling strekt. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige in lichtingen omtrent personalia, opleiding en praktijk kunnen gericht worden aan het Directie-Secretariaat van de Nederland- sche Kabelfabrieken, Schieweg No. 9, Delft. E Geroutineerde typistes en stenotypistes voor uitzending gevraagd. Gehuwd geen be zwaar .Snelle wekelijkse afre- kenlug. Type-, Kopieer- en Adiresseerinrichting Van der Linden, Lammenschansweg 53, Lelden, tel. 30065. Bremmer vraagt antieke meubelen, koperwerk, kristai, Saksische groepen, goud, zil ver, verder alle soorten an tiek. Bremmer, Goegerritst. 1. Gevraagd een verpleeghulp in het Sonnehufjs. Zoeterwoud- se Singel 67. Jongeman zoekt dito iemand om een of twee avonden per week te schaken. Brieven bur. van dit blad onder no. 7782 k. Q Spoed! Wie wil mij in de ochtenduren komen helpen in mijn huishouding? Mevr. Den BoerZwever ink. van Assen- delftstraat 16. Oegstgeest. Gevraagd werkster voor 2 ochtenden in de week. Mevr. Kok, J. W. Frisolaan 39, Voor schoten. Telef. 3544. B Jong echtpaar zonder kin deren, zoekt woonruimte, met groepskaart 2. Brieven bur. v. d. blad onder no. 17396 k. Op accountantskantoor wordt voor nauwkeurig type werk en eenvoudige admini stratie vrl. kantoorbediende ge vraagd, voor halve dagen. Brie ven met uitvoerige toelichting omtrent opleiding enz. bur. v. d. blad onder no. 7952 k. R Transistorradio gevr., moet prima staat zijn. Aanbieding met opgave merk en uiterste prijs aan bur. van. dit blad onder no. 7954 k. 9 Gevraagd voor leerling, 11 jaar, kleine piano-accordeon, tegen billijke prijs. Brieven bur. van dit blad no. 7960 k. gj Ter overname gevraagd ski schoenen. maat 40. Telef. 33810. Gevraagd 2 flinke nette schoonmakers(sters) voor onze nieuwe kantoren. Werktijden: plm. 5 uur per dag vóór of na kantoortijd. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8007 k. H Gevraagd 2 gemeubileerde kamers met centrale verwar ming, kookgelegenheid, badka mer en warm en koud stro mend water. In de omgeving van Oegstgeest. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8019 k. H Hulp in de huishouding ge vraagd. van 's morgens 8 uur tot 's middags 5 uur. Mevr. M. BoefTelle, Papelaan 41, Voor schoten, tel. tot 6 uur 2386. ff Gevraagd een nette werk ster voor de morgenuren. Liefst zo spoedig mogelijk. Adres: Groenhovenstraat 6. 0 Gevraagd hoogtezon, 220 Volt. Moet in goede staat ver keren. Brieven bur. van dit blad onder no. 17401 k. Gevraagd voor direct hulp in de huishouding, van 9 tot 5 uur. Nieuw huls. Prettige werk kring. Mevr. Zwart. Frederik Hendriklaan 37. Leiderdorp. Tel. 20881. DIVERSEN B Dansen, Iedere donderdag vanaf 8 uur ln ..Den Burcht" (Jacobazaal). M. m.v. „The „Leading Stare". 8 1000 woningen in aanbouw, egadigden vraagt deelnemers kaart en U koopt met 10% korting alles voor Uw woning, huwelijksuitzet, of gezin. Enor me besparing. Leidfse Inkoop combinatie. Postbus 158, An- tillenstraat 180, Leiden. Spiritisch Genootschap Lei den. Openbare kerstwijdings- dLenst op vrijdag 23 december ln de grote zaal. Gerecht 10. Spreker ds. de Kam uit Den Haag .Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Belangstellenden welkom. Het Bestuur. B Voorschoten! Donderdag en vrijdag a.s. 2 grote kerstklaver- Iasavonden bij Olsthoorn, lolenlaan 35. Belde avonden ls de eerste prijs 5 pond karbo naden! Helft aantal deelne mers prijs! Inleggeld f 1. Aanvang 8 uur. B L.F.C.'ers opgelet. Grote kerstklaverjaswedstrijd zonder nieten, voor leden en suppor ters in café hotel ..Morspoort" Beestenmarkt. Kosten f 1.- p. p. Zegt het voort! Voor het Tabaksdiploma ls e NIVA-cursus de Ideale op leiding met een prachtige mon stercollectie. Overal mondelin ge lessen. Vraagt gratis pros pectus bij: Instituut NIVA, Hoofdstraat 78 te Driebergen. B Thans is slliperü De Kroon, v/h. Haarlemmerweg, ver plaatst naar Slijperij De Kroon L, an trok, Waardgracht 66, Lel den. B Wie heeft flinke 4 H 5 ka merwoning (huur tot f 15) en wil deze ruilen met nieuwe flat? Brieven bur. van dit blad. onder no. 7993 k. ook deze voor het ongelooflijk vele werk, dat hij als penningmeester en als voor zitter van de Bouwcommissie voor „Reu vens" heeft verzet. Spr. wees er daarbij op, dat de heer Eek niet alleen het volle dige vertrouwen genoot van bestuur, le den, directie en personeel, maar ook van 't Gemeentebestuur hetgeen wethouder Van Schaik gaarne beaamde. Hoewel over enkele dagen in intieme kring afscheid zal worden genomen, wilde spr. toch ook op deze plaats getui gen van aller grote waardering en er kentelijkheid. Alvorens dit afscheidswoord werd ge sproken, had de heer Eek voor de laatste maal een uitvoerige toelichting gegeven op de begroting, in ontvangsten en uit- faven sluitende op een bedrag van 128.925.met een geraamd nadelig saldo van f 52.796.waarbij inbegrepen het geraamd exploitatietekort van het nieuwe filiaal in de Obrechtstraat ad f 2.800.—. De stijging van dit tekort is voornamelijk een gevolg van de verho ging der salarissen en de daaruit voort vloeiende kosten. Nadat enkele vragen waren gesteld en beantwoord, werd de begroting onveranderd vastgesteld. A. van Groningen en de secretaresse van de Universiteitsraad mej. mr. M. E. Blok prof. Van Eysinga hedenochtend een bezoek, waarbij hem met een kort woord van hulde een schriftelijke ge lukwens en een bloemstuk werden aan geboden. In de loop van de dag ont ving prof. Van Eysinga voorts de tradi tionele bul van de Leidse Universiteit, die aan jubilerende doctoren pleegt te worden uitgereikt. PREDIKANTENOPLEIDING EN SUBSIDIE De VrUe Universitetl te Amsterdam zal over het vraagstuk van de rUkssubsidie voor haar theologische faculteit niet kunnen beslissen buiten de Geref. Ker ken om. Dit schrijft de president-curator van de V.U., mr. dr. J. Donner, in het „Vrije Universiteitsblad", het orgaan van de vereniging voor hoger onderwijs op ge reformeerde grondslag. Het kernpunt van deze zaak ls, vol gens mr. Donner, de vrijheid om de theo logische faculteit haar eigen beginsel in te richten. Daartoe behoort ook een eer biediging van het principe der theolo gische faculteit van de V.U., n.l. de in tegratie van godsdienstwetenschap en vorming voor het predikambt, zulks in tegenstelling tot de theologische facul teiten der Rijksuniversiteiten. Zorgvul dig zal daarbij volgens mr. Donner be zien moeten worden of daartoe alleen met een uitschakeling of wijziging van artikel 16 lid 2 van het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onder wijs kan worden volstaan. Dit lid luidt: „De bepalingen van hoofdstuk 1 regelen het openbaar onderwijs en zijn voor het bijzonder onderwijs voorwaarden voor erkenning en bekostiging waaraan dit ter waarborging van de deugdelijkheid ten minste moet voldoen". Een andere kant van de zaak is, vol gens mr. Donner, de vraag, of de subsidie inderdaad kan worden aanvaard, ook als de vrijheid van het bijzonder onderwijs ten aanzien van de theologische faculteit wordt geëerbiedigd. Want de theologische faculteit aan de V.U. omvat mede de op leiding tot het predikambt in de gerefor meerde kerken, die door haar collecten de kosten van deze faculteit tot dusver nagenoeg geheel dragen. Een rijkssub sidie zou deze kerken ontheffen van de geldelijke last van de opleiding harer predikanten aan de V.U. „Maar is zulk een bekostiging door de staat van de predikantenopleiding wel in overeen stemming met de in onze kring geldende opvatting omtrent de verhouding van kerk en staat", zo vraagt mr. Donner zich af. Fransen houden weer Westduits schip aan Franse oorlogsschepen hebben het bij na 8.000 ton metende Westduit se mo torschip „Paul Rickers" in de Middel landse Zee aangehouden, zo heeft het Verbond van Westdiutse reders gisteren in Hamburg meegedeeld. De kapitein van de „Paul Rickers" had in een te legram gezegd, dat het schip naar een Algerijnse haven werd gebracht. Dit zou dan het zevende Westduitse schip zijn dat deze maand door de Franse Marine is aangehouden. West-Duitsland heeft in de loop van december al tweemaal bÜ Frankrijk geprotesteerd tegen deze aanhoudingen. De Franse marine heeft voorts het Joegoslavische vrachtschip „Martin Krpan", dat van Triest vermoedelijk op weg was naar Tunis, aangehouden en opgebracht, naar Bóne waar ongeveer 50 ton munitie en ontplofbare sloffen, die niet op de ladingljjst voorkwamen, werden gelost. Liberia en Ierland delen zetel in de Veiligheidsraad Portugal heeft zijn kandidatuur voor de Veiligheidsraad ingetrokken, nadat het bij enige stemmingen in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties niet de vereiste tweederde meerder heid had gekregen. De Portugese afge vaardigde, Vasco Vieira Garin, deelde mee dat Portugal de kandidatuur van elk Westelijk land voor de zetel die door het aftreden van Italië vrijkomt, zal steunen. Zoals bekend ls zijn de Afro- Aziatlsche landen tegen het lidmaat schap van Portugal van de Veiligheids raad gekant vanwege de politiek inzake de overzeese bezittingen. Later werd Liberia gekozen, onder be ding, dat het zich na een Jaar ten be hoeve van Ierland zal terugtrekken. LANDELIJKE PRIMEUR VOOR ENSCHEDE Tandverzorging van kleuters (Van onze Enschedese correspondent) Binnenkort zal de Enschedese com missie voor schooltandverzorging die al ruim 11 Jaar met veel succes haar werk verricht op Initiatief van en ln samen werking met de drie plaatselijke Kruis verenigingen beginnen met de tand ver zorging van kleuters. Hiermee heeft En- chede een landelijke primeur, wam er is geen stad in Nederland die de ver zorging van kleutergebitten op deze wij ze aanpakt. Maar Enschede staat dan ook na tionaal gezien aan de spits van de tand- verzorging, aldus de heer A. J. te Kiefte, voorzitter van het Enschedees Zieken fonds gisteravond op een bijeenkomst waar dit plan nader werd uiteengezet. U krijgt bij elk pakje Rama gratis een prach tige kleurenreproductie. Er zijn er meer dan 100, alle naar aquarellen van Frida Holleman en Rien Poortvliet. Ze behoren bij het boek „Zo leeft de Hoge Veluwe" door A. B. Wigman. Vraag Uw Rama-leverancier om de plaatjes. Spaar mee Bestel tijdig hel boek: Dit rijke boek over natuur en dierenleven in ons Nationale Park is boeiend en leerzaam. Bestel het bij Uw Rama-leverancier. De prijs is slechts f 2.35. Rama is vers en heerlijk smeerbaar... zomer en winter! Dat zijn voordelen die Rama U biedt. En bovendien is Rama fijner van smaak. Kil iNMtM 1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11