GRIEP! m Chefarine 4 Verzoeningscommissie in Leopoldstad zwijgt Westduitse justitie ingelicht als zaak in Nederland rond is Brandgevaar kerstversiering ..Kiesmannen" kiezen Kennedy illinium Vrijwilligers uit Oostenrijk willen niet blijven in Kongo iOSRAM Karei Doormail is weer thuis Oostduitsers zetten Westduitse onderhandelaars mes op de keel Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 december 1960 Derde blad no. 30233 Schertsorganisatie Heilige Daad Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplaag hebben kun nen berichten is uit een onderzoek, dat hoofdinspecteur H. Molenkamp en hoofdagent-rechercheur R. Sche- rer van de Amsterdamse Centrale Recherche in West-Duitsland hebben ingesteld zonneklaar gebleken, dat de bovennationale en bovenkerke- lijke organisatie „De Heilige Daad" geheel en alleen berust op fantasie. Alle beweringen van de organisatie blijken als los zand aan elkaar te hangen. De beweerde contacten met de R.-K. Kerk zijn nergens door de feiten bewezen. Niemand bleek de Heilige Daad"-mannen te kennen. De bisschop van Mainz, die volgens hun zeggen voor een introductie bij de Paus zou hebben gezorgd, had nog nooit van hen gehoord De Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die het onderzoek leidt in de affaire „Socrates" en „De Heilige Daad" heeft na het uitbrengen van een uitvoerig rapport door de heren Molenkamp en Scherer medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt de Duitse justi tie op de hoogte te stellen van de straf bare feiten (valsheid in geschrifte en oplichting), waaraan de Duitse „presi dent" van de organisatie Th. Dreis zich zo goed als zeker heeft schuldig ge maakt. „Op dit moment kan ik de pro cessen-verbaal evenwel nog niet missen", zei mr. Hartsuiker, die daaraan toevoeg de, dat hij contact met zijn Westduitse ambtgenoot zal opnemen als het onder zoek in Nederland (tegen J. Jansma en J. Volraat) rond is. Op Majorca Mr. Hartsuiker heeft voorlopig nog geen plannen om ook op Majorca door Nederlandse rechercheurs een onderzoek te laten instellen. Zoals bekend verhuis de naar dit eiland een bedrag van drie ëneenhalve ton, dat Socrates-directeur Den Besten schonk aan „De Heilige Daad" ter betaling van de „aanloopkos ten" van deze universele schertsorgani satie. Als tegenprestatie ontving Den Besten de toezegging om op Majorca een „Heilige Daad"-universiteit te mogen bouwen. De Amsterdamse oud-hotelhouder J. F. W. van Schaik, die zich op verzoek van de N.V.Socrates op Majorca vestigde om als manager van het „Heilige Daad"- project op te treden, heeft de officier van Justitie in Amsterdam schriftelijk medegedeeld, dat hij in het belang van het onderzoek bereid is naar Amsterdam te komen voor het afleggen van een verklaring. Volgens mr. Hartsuiker be staat daaraan voorlopig geen behoefte. De heer Van Schaik, die in augustus jl. door Jolle Jansma werd ontslagen, wenst dat zijn reiskosten door de Neder landse Justitie worden betaald. Uit andere bron vernemen wij, dat de Nederlandse politie via Interpol de Spaanse politie op Majorca heeft inge schakeld. Een Amsterdamse oud-notaris, die op Majorca woont, houdt op verzoek van de curator in het faillissement So crates een wakend oog op de Heilige Daad-bezittingen op Majorca, onder meer een terrein van veertig hectaren. Veiling Veertien percelen, woningen, winkels en café's, van de failliet verklaarde bouw- en handelsonderneming N.V. So crates zijn gisteravond onder grote be langstelling geveild. Ze brachten f 507.660.op. De totale huuropbrengst bedraagt bijna 35.500 gulden en de lasten omvatten een bedrag van byna zesdui zend gulden per jaar. Deze derde publieke verkoop in Am sterdam van Socrates-bezittingen werd gehouden in het verkooplokaal Frascati ten overstaan van de notarissen J. V. Tamboer, P. L. Dijk en A. O. Graaf uit Amsterdam. Vijf Amsterdamse make laars werden de nieuwe eigenaars van deze Socrates-bezittingen. De veilingbezoekers waren over het algemeen verbaasd over de bedragen, waarop werd gemijnd. Zij waren van mening, dat deze bezittingen uit de fail liete Socrates-boedel behoorlijke prijzen maakten. Dit is voorlopig de laatste veiling ge weest van Socrates-bezittingen. Op 19 januari a.s. volgt er nog een. Dan wor den de loodsen van een terrein in Die- men, waarin thans nog de Cinerama- bioscoop van de Brusselse Wereldten toonstelling ligt opgeslagen, in veiling gebracht. De overige Socrates-bezittin gen zullen op verzoek van de Amster- damsche Bank onderhands worden ver kocht. De hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen deelt het volgende mede: „Over enkele dagen zal ln vele gezinnen weer het kerstfeest wor den gevierd. De ervaring leert, dat ieder jaar weer ln een groot aantal daarvan de feeststemming wordt verstoord door het in brand gera ken van kerstversieringen. Behalve materiële schade brengen deze branden dikwijls persoonlijk letsel met zich mede. De meeste van deze branden ont staan door het omvallen van bran dende kaarsen en het in aanraking komen van kaarsvlammen met brandbaar versieringsmateriaal. De kans op het ontstaan van der gelijke branden wordt belangrijk verminderd indien de volgende maatregelen worden getroffen. 1. Gebruik zoveel mogelijk voor de kerstversiering onbrandbaar ma teriaal. 2. Beschouw alle materiallen waarvan u niet zeker bent dat ze onbrandbaar zijn als brandbaar. Wees vooral voorzichtig met kunst sneeuw. Enkele soorten hiervan zijn zeer brandbaar, evenals sommige soorten kunsttulpen en andere kunstbloemen. Om zekerheid te verkrijgen over de brandbaarheid van een bepaald materiaal kan desnoods een eenvoudig proefje worden genomen door bij het ma teriaal een brandende lucifer te houden. Doe dit echter op een vei lige plaats, bijv. in de keuken boven de gootsteen. 3. Zorg ervoor, dat brandbaar versieringsmateriaal niet gemakke lijk in aanraking kan komen met brandende kaarsen en soortgelijke verlichtingsbronnen Presidentsaanwijzing in de belangstelling De 43-jarige Democratische senator John Kennedy is gisteren door de „kies mannen" tot president der Verenigde Staten aangewezen. Dit geschiedde, toen 271 van de 537 kiesmannen hun stem op hem hadden uitgebracht. De kiesmannen van vijf sta ten moesten toen nog stemmen. Een pre- Advertentie 1 Jan Cottaar schreef r over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstleven. Postbus 1072, Amsterdam en u ontvangt het boekje franco thuis. AMSTLEVEN Advertentie. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! f Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 Geen meerderheid in V.N. voor Algerijns referendum De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren met 63 stemmen tegen acht bij 27 onthoudingen een resolutie over Algerije aangenomen, waarin het recht van het Algerijnse volk op zelf beschikking en onafhankelijkheid wordt erkend, alsmede de noodzaak van doel treffende garanties om de juiste uitvoe ring van het zelfbeschikkingsrecht te verzekeren. Tevens wordt gezegd dat de V.N. een „verantwoordelijkheid hebben om bij te dragen tot de juiste uitvoe ring van het zelfbeschikkingsrecht". Een belangrijk artikel van de oor spronkelijke Afrikaans-Aziatische resolu tie werd echter met 40 tegen 40 stem men bij 16 onth. verworpen, name lijk het gedeelte dat betrekking had op het houden van een referendum, geor ganiseerd en gecontroleerd door de V.N., waardoor het Algerijnse volk „vrijelijk het lot van het gehele land kan be palen" (voor aanvaarding van resolu ties over belangrijke politieke kwesties is in de Algemene Vergadering een meerderheid van twee derden nodig.) Een amendement van de Afrikaanse staten van de Franse gemeenschap was tevoren verworpen. Dit hield in dat de partijen, in 't Algerijnse conflict onmid dellijk onderhandelingen openen over staken van het vuren en over omstan digheden waarin een referendum over zelfbeschikking kan worden georgani seerd. Een ander amendement waarin de vorming van een speciale interna tionale commissie ter vergemakkelijking van contacten en onderhandelingen tus sen de partijen werd aanbevolen, werd eveneens verworpen. Tenslotte werd ook een amendement van Cyprus verworpen waarin een referendum onder auspiciën van de V.N. werd aanbevolen. Advocaat te Haarlem gearresteerd Verdacht van verduistering van f. 15.000 ten nadele van een cliënt is een 42-jarige advocaat en procureur uit Haarlem in arrest gesteld. De verdachte was tot voor enkele jaren geassocieerd met een 50-jarige collega, die enkele weken geleden door de Haarlemse rechtbank is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar we gens verduistering van f. 40.000. Drie leden van de verzoeningscommissie van de Verenigde Naties voor Kongo, Jaja Wachoekoe (Nigerië), Mohammed Sopiee (Malak- ka) en Ato Anden Mellesse (Ethiopië) zijn gisteren in Leopoldstad aangekomen. Zij weigerden een verklaring af te leggen. Kolonel Ferdinand Foltin, de leider van het Oostenrijkse medische team, dat vorige week na zware strijd door Nigeriaanse V.N.-troepen uit Kongolese gevangenschap werd bevrijd, keert morgen naar Wenen terug om de toekomst van de groep te bespreken. Foltin verklaarde, dat alle 51 leden van zijn groep vrijwilligers zijn en dat de meesten thans de wens te kennen hebben gegeven niet langer in Kongo te willen blijven. Gaf Stanleystad liet arrestatiebevel Volgens in Leopoldstad ontvangen be richten hebben de Kongolese soldaten die de vorige week te Boekavoe slaags zijn geraakt met een Nigeriaans V.N.- detachement hun orders gekregen uit Stanleystad. Het staat wel vast dat de arrestatie van het gehele Oostenrijkse medische team Moboetoe volledig verrast heeft. Bovendien heeft hij de vrijlating van de arrestanten niet kunnen bewerkstelli gen, ondanks al zijn toezeggingen. Er was een aanval door het V.N.-detache- ment voor nodig om de Oostenrijkers vrij te krfjgen. In Boekavoe en Boma trekken de Kongolezen versterkingen aan. Zij wei geren de voorraden en uitrusting van de Oostenrijkers 57 ton in totaal af te geven en behielden ook de persoon lijke eigendommen van liun arrestanten. Bij Goma zouden de Kongolezen een wegversperring hebben opgericht, van waar zij het vuur zouden hebben ge opend op een auto van de V.N. Het is er de V-N. veel aan gelegen precies vast te stellen hoe de verhou dingen zijn. Boekavoe ligt dichtbij Stan leystad. En als de troepen in Boekavoe inderdaad Loemoembisten zijn, maakt dat de situatie voor de V.N. en zeker voor kolonel Moboetoe, die een opmars tegen Stanleystad voorbereidt veel moeilijker. Van de zijde van de V.N. is meege deeld dat de Kongolezen zelfs Oosten rijkse ambulances gebruiken voor het aanvoeren van hun versterkingen. Vorming van regering In Leopoldstad worden intussen de po litieke beraadslagingen voortgezet. Zij moeten leiden tot de vorming van een regering van nationale eenheid onder voorzitterschap van Joseph Ileo, voorzit ter van de Kongolese Senaat. Van betrouwbare zijde is vernomen dat Ileo's regering zal bestaan uit een veertigtal ministers en staatssecretaris sen. Een struikelblok voor Kasavoeboe blijft evenwel de onveranderde positie van de premier van Katanga, Moise Tsjombe. Beide bewindslieden woonden verleden week in Brazzaville de confe rentie bij van Franssprekende Afrikaan se landen, maar van een naderbij ko men van beider standpunt over de be trekkingen tussen Katanga en de rest van Kongo, is niets gebleken. In het slot-communiqué van de conferentie werd volstaan met de mededeling, dat de enig mogelijke oplossing zou moeten worden bereikt op een rondetafelconfe rentie tussen alle Kongolese politieke groeperingen. Politieke waarnemers in Leopoldstad vroegen zich af of Ileo wel een duide lijke meerderheid in het parlement zal kunnen vinden, nu de Katangese afge vaardigden, en de in Stanleystad ge arresteerde afgevaardigden, schitteren door afwezigheid. Kongo-debat In de Algemene Vergadering van de digden van Italië en Argentinië zich uit- geproken voor de Engels-Amerikaanse resolutie over Kongo, welke hervatting van de werkzaamheden van het parle ment beoogt en de nadruk op bescher ming van de rechten van de men-,. De afgevaardigde van Kongo (uit de delegatie van Kasavoeboe) Cardoso deed een felle aanval op Ghana, „een broe derland dat het niet waard is Afrikaans te zijn". De Rus Zorin zei de resolutie van Engeland en de V.S. niet tekunnen steu nen. De resolutie van de acht landen gaat volgens hem niet ver genoeg maar de Russische delegatie zou er wel haar stem aan kunnen geven. De Indiase minister van Defensie, Menon, beschuldigde Hammarskjöld van partijdigheid in de Kongolese kwestie. Hij drong er bij de Algemene Vergade ring met klem op aan, de Brits-Ameri kaanse resolutie te verwerpen. Menon sprak bijna twee uur. sidientiële kandidaat heeft 269 kiesman- stemmen nodig, om als president te wor den aangewezen. Normaal is de presidenitsaanwijzing door de kiesmannen een zaak. die vrijwel onopgemerkt voorbij gaat. De kiesman nen hebben tevoren te kennen gegeven, op wie zij zullen stemmen en alhoewel zij theoretisch de vrijheid bezitten hun stem onafhankelijk van deze toezegging uit te brengen, komt dit in de praktijk niet voor. Deze maal bestond er echter, om twee redenen, grote belangstelling voor de presidentsaanwijzing. De eerste is het geringe verschil (ongeveer 113.000 stem men op een totaal van bijna 69.000.00Q), waarmee Kennedy zijn Republikeinse te genstander, vice-president Richard Nixon, heeft verslagen. Het was in de af gelopen 76 jaar niet meer voorgekomen, dat er zo weinig verschil was in de stem- mentotalen, die de kandidaten op zich verenigden. De tweede reden was dat een achttal zuidelijke Democratische kiesmannen zich niet (moreel) heeft willen verplich ten om op Kennedy te stemmen, omdat zij hem „te liberaal" vinden in zijn standpunt betreffende de gemengde sa menleving in het zuiden der V.S. Advertentie Nieuwe uitgaven Monument voor Magellan Natuurlijk, Columbus kennen we en Vasco da Gama en Willem Barentsz, maar Magellan? Misschien toch nog, Hammarskjöld waarschuwde tijdens omdat de naam van deze laatste geogra- het debat dat bemoeienis van andere landen met de binnenlandse conflicten in Kongo hem zou kunnen dwingen ie Veiligheidsraad te vragen of de V.N.- strijdkrachten aldaar moeten worden te ruggetrokken. Men is volgens hem nog niet zo ver maar „wij kunnen gemakke- liik zo ver komen door onverontwoord»- lijke stappen, nationaal of internatio. naai". Pater weer vrij Het Nederlandse ministerie van Bui- fisch is vastgelegd door de naar hem genoemde Straat tussen Zuid-Amerika's uiterste zuidpunt en Vuurland. Maar daar houdt de kennis dan ook wel mee op, ofschoon deze Portugees-in-Spaanse- dienst de man was, die zijn tijdgenoten verbaasde door het stoute stukje aan te kondigen, dat hij rond de aardbol wilde zeilen. Tussen 1519 en 1522 is een vloot onder zijn leiding op weg ge weest van Sevilla naar Zuid-Amerika („Straat Magellan"), over de Grote Oceaan en door de Indische Oceaan rond de zuidpunt van Afrika (de latere Kaap de Goede Hoop) terug naar Spanje Op eerste kerstdag zal de beken de koordirigent en componist Willem Hespe te Amsterdam zijn 85ste verjaardag vieren. De diri gent is nog steeds actief bij de lei ding van kinderkoren. Om zeven minuten voor half twaalf vanochtend is de „Karei Doorman" van zijn wereldreis teruggekeerd en in Hoek van Holland binnengelopen. Aan de oever stonden honderden belangstellen den het schip op te wachten. De Marinierskapel van de Koninklijke Marine begroette het schip met vrolijke muziek. tenlandse Zaken heeft uit Leopoldstad Helaas. Magellan is geen getuige meer horipVif nnlvonopn Hat natpr W T. M _i I_ï1 bericht ontvangen dat pater H. L. M Marijnen O P.die zoals gemeld in Stanleystad gevangen werd gehouden, Verenigde Naties hebben de afgevaar- zaterdagmiddag ji. is vrijgelaten. Nieuwe rode chantage op handelsgesprek (Van onze correspondent in Bonn) Eén dag vóór in West-Berlijn tussen Oost- en Westduitsers vandaag opnieuw zou worden onderhandeld over het Oost-Westduitse handels akkoord pleegde Neues Deutschland, het orgaan van de S.E.D., de Oostduitse communistische eenheidspartij, openlijk en wel politieke chantage. Indien, zo schreef het blad, er op 1 januari 1961 geen nieuw akkoord zal zijn gesloten, ontstaat een totaal nieuwe toestand voor de verbindingen tussen Berlijn en de Bondsrepubliek. Dan zullen van Oostduitse zijde onmiddellijk via de Russen stappen worden onder nomen bij de geallieerde commandanten in Berlijn! Communisten eisen nieuw akkoord op 1 januari 1961 In ronde woorden vervat komt dit er op neer, dat de Oostduitse communis ten een nieuw handelsakkoord tussen Oost- en West-Duitsland eisen op 1 ja nuari 1961. Zo niet, dan zullen zij in grijpen in het personen- en goederen vervoer tussen West-Berlijn en de Bonds republiek, dat, voor zo ver het per schip, trein of vrachtwagen geschiedt, via Oost duitse kanalen of wegen loopt. Volgens Neues Deutschland, dat daar mee dreigementen van partij- en staats- chef Ulbricht van zaterdag jl. herhaalde, is er geen juridisch waterdichte grond slag voor het civiele verkeer tussen V. est- Berlyn en de Bondsrepubliek. Het blad maakte dus een uitzondering voor het militaire verkeer, zoals dat onderhouden wordt door de westelijke bezettingstroe pen van Frankrijk, Engeland en Ameri ka in Berlijn. Niet onder de indruk In Londen noch in Bonn kwam men gisteren door deze Oostduitse bewering onder de indruk. De Britse regering er kent het communistische regime in Oost- geweest van de triomfantelijke terugkeer want in april 1521 was hy in een ge vecht op de Philippijnen gesneuveld. Maar zijn roem is gebleven en Stefan Zweig heeft een boek gewijd aan deze expeditie, een boek, dat, door Johan Winkler in goed Nederlands vertaald, dezer dagen is verschenen bij de Am sterdamse uitgevers Broekman en De Meris. Magellan mag een momument heten voor een man, die in een tijd, dat de gezichtskring steeds wijder werd door het ontdekken van nieuwe landen en zeeën, het stoute stukje uithaalde een kleine vloot rond de aardbol te lei den. Vooral bij een zeevarend volk als het Nederlandse verdient Magellan gro tere bekendheid dan hem totnutoe ten deel is gevallen. Een tuin in het water door dr. J. W. Schulte Nordholt, uitg. Het We reldvenster, Baarn In zeer verzorgd Nederlands heeft de schrijver leraar aan het Rijnlands Lyceum in Wasse naar in dit boek uiting gegeven aan zijn genegenheid voor Engeland, een land. waarover zyn vrienden hem her haaldelijk hebben gevraagd, wat hij daar toch zoekt. Dit boek is het antwoord, een persóónlijk antwoord, want de au teur heeft speciale belangstelling voor oude kathedralen, voor literaire bede plaatsen, voor een schilder als Constable, maar ook voor modernen als Epstein. Duitsland niet, en neemt dus officieel iDr- Schulte Nordholt toont zich ook in ook geen kennis van Oostduitse verkla- 4^ proza de dichter, die tal van bun- ringen, aldus woordvoerders in Londen. In de Westduitse hoofdstad gelooft men, dat het hier om een Oostduits propa- ganda-offensief tegen Bonn gaat. Men erkent hier met zoveel woorden, dat de Westduitse regering thans wel weer bereid is de opzegging van het handelsakkoord (zoals dat eind septem ber werd gedaan als represaille op de Oostduitse maatregelen tegen Westduit sers die naar Westberlyn wilden gaan en tegen Westberlyners die via Oost- Duitsland hun stad wilden verlaten) in te trekken. En wel zonder de oorspron kelijk geëiste voorwaarde, dat Oost- Duitsland zijn maatregelen ongedaan zou maken, rechtens en feitelijk. Men is er zich hier van bewust ge worden dat een opzegging van het han delsakkoord inderdaad zou kunnen uit lopen op een soort kleine Oostduitse blokkering van West-Berlijn. In het aangezicht van de Westduitse bereid heid om het akkoord op 1 januari aan staande toch weer te verlengen, zo zegt men hier, is de Oostduitse publikatie niets anders dan een overbodige methode om de Westduitse onderhandelaars van daag het mes op de keel te zetten. Overigens ontkent men hier ten stel ligste dat Oost-Duitsland juridisch ook maar één vinger in de pap heeft, waar het het Westberlijnse verkeer aangaat. Dit verkeer van en naar West-Berlijn dels op zijn naam heeft staan. Maar bovenal is hy hier de cultuurhistoricus, die uiting geeft aan zijn bewondering voor wat Engeland aan schoons te bie den heeft. Vanzelfsprekend is er veel méér dan hier te boek is gesteld. Wie echter een uitmuntende inleiding zoekt, neme dit werk ter hand. De tekst is ver lucht met een 32-tal foto's grotendeels van zeer goede kwaliteit. Japan, door dr. Jet Last. uitg. Kos mos, Amsterdam-Antwerpen Als heb ben vele Nederlanders onaangename of zelfs pijnlijke herinneringen aan de rol van Nippon in de Tweede Wereldoorlog, het is nu eenmaal een feit, dat dit land een zeer belangrijke plaats inneemt in het Verre Oosten, economisch en technisch zowel als strategisch. De schryver is by uitstek bevoegd: hij maak te vele jaren lang studie van Japan en vertoefde er tweemaal vijf maan den. Als ondertitel voor dit boek koos hij: „in kimono en overall", een ty- door de Russisch-geallieerde verdragen van Jalta en Potsdam en door de Ba- ruch-overeenkomst, waarbij Rusland zich verplichtte dit verkeer te helpen in stand houden.. Ten deze. zo zegt men in Bonn. heeft Oost-Duitsland geen en kel recht om op eigen houtje ook maar via Oostduits grondgebied is geregeld iets te wijzigen. HAAGSE RECHERCHE NAM VUURWERK IN BESLAG Het kwam uit Leiden (Van onze Haagse correspondent) Zestig Haagse rechercheurs zijn gis teren op pad geweest. Zij hebben ge lijktijdig een huiszoeking gedaan bij 30 verkopers van clandestien vuurwerk. Het betrof hier adressen van winke liers en gesloten huizen, waarvan men wist, dat er vuurwerk verkocht werd, zonder dat de voor deze verkoop gel dende bepalingen in acht waren geno men. In totaal werd 500 kilo vuurwerk in beslag genomen, een waarde van enige tienduizenden guldens vertegen woordigende. Tijdens deze actie werd door de re cherche zeer veel gevaarlijk vuurwerk, waarvan de verkoop verboden is, in be slag genomen. In verschillende zaken werd het 20- voud van de wettelijk toegestane maxi mum voorraad van 5 kilo aangetroffen. Het vuurwerk, betrof het grootste ge deelte van de hoeveelheid, die in de af gelopen weken op clandestiene wijze in strijd met de voorschriften inzake ver voer en verpakking Den Haag werd bin nengebracht. Al dit vuurwerk vond zijn weg naar de detaillisten, waar huiszoeking werd ge daan. Aanleiding om deze vuurwerk-actie te voeren was, het aanhouden van een vervoerder van partyen vuurwerk af komstig uit Leiden die de bepalin gen met betrekking tot vervoer en af levering van vuurwerk niet was nage komen. De recherche kwam achter de adres sen waar deze vervoerder vuurwerk had afgeleverd en zo kon gisteren het in be slag nemen volgen. In totaal zijn 100 processen-verbaal opgemaakt. Zowel de vervoerder als de grossiers zullen aan sprakelijk gesteld worden. Statutenwijziging IBB Het bestuur van de N.V. Ingenieurs- Bureau voor Bouwnijverheid te Oegst- geest zal aandeelhouders in een buiten gewone vergadering op 27 dec. a.s. een statutenwijziging voorleggen, die beoogt het maatschappelijk kapitaal te verho gen van f. 2.4 miljoen tot f. 8 miljoen van het huidige maatschappelijke kapi taal is in totaal f. 1.650.000 geplaatst, waarvan alle 9 prioriteits- en 1641 ge wone aandelen, alle f. 1000 groot. Het aantal gewone aandelen wordt nu ver hoogd van 2391 tot 7991. De statuten wijziging houdt verband met de reeds aangekondigde uitgifte van f. 825.000 gewone aandelen a pari, in de verhou ding van 1 nieuw aandeel op 2 oude aandelen. Tevens zal, zoals bekend, in deze vergadering worden voorgesteld f 1 650.000 4 3/4 procent converteerbare obligaties a pari uit te geven, in de ver houding van 1 converteerbare obligaties op 1 uitstaand aandeel De conversie koers zal worden vastgesteld op 250 pro. cent, zodat f 2,000 obligaties onder bij betaling van f. 500 zal kunnen worden verwisseld in 1 aandeel van f. 1000. pering, die een vondst mag heten. Die tegenstelling tussen het traditionele in de Japanse samenleving en de moder nisering. die zich uiterlijk voltrekt, komt telkens in de even vlot als met kennis van zaken geschreven tekst tot uiting. Jef Last heeft zich niet bepaald tot een bepaalde groep van de bevolking; een van de hoofdstukken heet: „Ik woonde bij de upper ten", direct gevolgd door: „Op bezoek by de paria's" en het hoofdstuk: „Het huwelijk van de kroonprins" liet hy volgen door: „Het huwelijk van de kleine man". Tokio, de mijnstreek en Nagasaki (de stad van de atoombom) komen even uitvoerig ter sprake als het Boeddhisme en de leer van de goddelijke wijsheid, Tenryo. Na de 150 bladzijden reiservaring volgt een zakelyk overzicht (75 pagina's), waarin een schat van gegevens bijeengebracht is over onderwerpen als: verbindingen, bevolking en middelen van bestaan (scheepvaart, landbouw en industrie), de arbeidersklasse, onderwijs en jeugdpro blemen, religie, kunst en toerisme en tenslotte een schets van de historische verhoudingen met Nederland. De hier boven gebruikte uitdrukking „schat van gegevens" is waarlijk niet overdreven: in betrekkelijk kort bestek toont de au teur een op vrijwel elk gebied bijzon der leerzaam panorama van het huidige Japan. Dit voortreffelijke boek is ver lucht met 51 foto's.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9