Pipo de clown komt 27 en 29 december in Leiden Drink Fanta 't smaakt fantastisch Verdachte wilde boete betalen van zijn vriend Gele tram uit Haarlemmerstraat! Het vriendje van alle grote, kleine, dikke en dunne kinderen 3 ETALAGE'S Katwijks schip voer tegen brug door een gebrek aan meerpalen" Kerkelijk Leven EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Leidse raad wenst rapport over vervoer in agglomeratie Wijnhandel BOOM Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 december 1960 Tweede blad no. 30233 Voor de Leidse kantonrechter Toen de laatste verdachte gisteravond it rechtzaal verliet en kantonrechter mr. W. de Koning met een hamerklop je zitting sloot, wees de klok precies 7 uur aan. Wederom was een zeer drukke pttingsdag geëindigd, nadat weer vele «rkeerszondaars en andere wetsovertre ders terecht hadden gestaan. Vooral de officier, mr. E. v. d. Schans, kon toen te rugzien op een overmatig lange zittings dag Een 25-jarige calculator uit Leiden stond terecht, omdat hij met zijn brom fiets op het rijwielpad aan de Rijnsbur- [erweg twee naast elkaar rijdende wiel- ijdsters had ingehaald en daarbij een san hen had geraakt. Tengevolge hier- an kwamen beide wielrijdsters ten val. feu werd nogal ernstig gewond en moest n het ziekenhuis worden opgenomen, herdachte zelf viel ook en kwam er ook net zonder „kleerscheuren" af. Hij voer- le aan, dat hü ruimte genoeg had om a te halen, maar z.i. was de door hem eraakte wielrijdster op het laatste mo- ïent iets naar links uitgeweken. De of- icier achtte het een vrij ernstig feit en iste dan ook f. 75 boete subs. 15 dagen. )e kantonrechter was van oordeel dat de rielrijdsters eveneens niet geheel vrijuit ingen, omdat zij ondanks langdurig bei en van verdachte naast elkaar waren ilijven rijden. Mede omdat verdachte ok schade had opgelopen vonniste hij net f. 50 boete subs. 10 dagen. Ondeugdelijk Een 18-jarige landbouwer en een 23- irige landbouwer, beiden uit Nieuw- ennep, stonden naast elkaar in de ver- achtenbank omdat zij beiden betrok- en waren bij een ritje met een wel zeer mdeugdelijke auto. De eerste verdachte tad een pas door hem gekochte tweede- lands auto verhuurd aan zijn vriend en ïede-verdachte, die tijdens een ritje oor de politie werd aangehouden voor en routine-onderzoek. Bij dit onder- oek bleek, dat het voertuig bijna niet e besturen was door een zeer overmatige tuurspeling, terwijl bovendien de rem- ïen slechts functioneerden en de car- osserie op vele plaatsen finaal was oorgeroest. Verdachte bezat bovendien een rijbewijs en kreeg daarom vier pro essen-verbaal. De eerste verdachte kreeg als eigenaar an het vehikel drie processen-verbaal, erwijl zijn eigendom bovendien in be- lag genomen werd. Beiden vonden, dat et met de gebreken van de „auto" nog- los liep en de inbeslagneming zeer on- edelijk was. De officier was een andere nening toegedaan en eiste tegen beide erdachten drie geldboeten van respec- ievelijk f. 25 subs. 5 dagen, f. 7.50 subs, dag en f. 20 subs. 4 dagen, alsmede te en de verdachte-bestuurder bovendien 10 subs. 4 dagen voor het rijden zon- er rijbewijs en verbeurdverklaring van iet vehikel. T.a.v. de verbeurdverkla- ïng van zijn auto, vroeg de eigenaar - erdachte of hij geen recht had op te rugbetaling van de zgn. sloopwaarde. Hü chtte zich, toen dit niet het geval bleek i zyn, bepaald onrechtvaardig behan- eld. De kantonrechter verklaarde het ehikel als verbeurd en vonniste beide erdachten met drie geldboeten van f. 10 ubs. 2 dagen met een extra boete voor erdachte-bestuurder conform de eis t.w. 20 subs. 4 dagen. 30 jaar nooit iets overkomen .„Ik vaar al 30 jaar met hetzelfde schip n nog nooit is mij iets overkomen. Nu ord ik veroordeeld omdat de motor lotseling afsloeg en er te weinig meer den bij die brug zijn om lijnen uit te ooien om vaart te remmen", aldus een Harige schipper uit Katwijk, die met ijn schip op weg naar Katwijk tegen de poorbrug bij De Vink was opgevaren, mdat de motor onverwacht afsloeg en achteruitslaan" dus uitgesloten was. De brugwachter-getuige gaf toe, dat erdachte alles had geprobeerd om zyn chip gestopt te krijgen via de meerpa- cn. De schade aan de spoorbrug bleek echts gering te zyn. De schipper-ver- achte bleef ondanks alles verantwoor- elijk voor de gedragingen van zyn chip, dus luidde de eis f. 10 boete subs, dagen. Verdachte bleef de mening toe- edaan, dat by een voldoende aantal leerpalen er niets was gebeurd. Daar ok de kantonrechter verdachtes schuld eer gering achtte vonniste hij met f. 5 oete subs. 1 dag. Nog lang heugen Het feit, dat een 24-jarige bromfietser lit Leiden op een avond in september net grote snelheid de hoek van de Mar- lixstraat omkwam en daarby een over- tekende voetganger te laat opmerkte, 11 zowel voor verdachte als voor de oetganger nog lang in het geheugen Hjven. De voetganger werd tegen de 'raat gesmakt, moest in het ziekenhuis 'orden opgenomen en was tien weken •P non-actief. De schade aan kleding •d. bedroeg ongeveer f. 240. Verdachte wam eveneens ten val en liep een her enschudding op. Hij kon zich nog maar 'einig van het geval herinneren en wist Heen nog, dat hy destyds volkomen loor de voetganger was verrast. Hoewel de officier verdachtes wijze Mi ryden byzonder afkeurde, wilde hy cel rekening houden met de gevolgen, Je verdachte had ondervonden en eiste lerhalve f. 50 boete subs. 10 dagen. De antonrechter vonniste conform. Met vakantie Een 18-jarige jongedame uit Leiden tond terecht, omdat zy in augustus als 'tuige was gedagvaard en zonder enige ennisgeving niet was verschenen. De «handeling van de zaak moest worden utgesteld tot groot ongemak van de ver achte en de wel verschenen getuigen, har deze getuige, ook ten tweede male 'erstek liet gaan, werd zy door de poli- te opgehaald en verscheen zy nu als toelachte voor de balie. „Ik moest met ^kantie" verklaarde verdachte laconiek. heeft anderen zeer veel ongerief be- frgd" zei de kantonrechter. „Die va- fcntie was geen excuus, omdat U de ;weede keer ook niet bent verschenen en Ju door de politie moest worden opge haald", aldus de officier, die f. 20 boete Ms. 4 dagen eiste. De kantonrechter fond verdachtes houding dermate af keurenswaardig, dat hy haar vonniste het f. 25 boete subs. 5 dagen. Sportief visser Twee inwoners uit Den Haag, 57 en 50 jaar oud, stonden beiden terecht, omdat zy zonder toestemming van de eigenaar in een sloot te Hillegom hadden gevist. De 57-jarige verdachte verklaarde, dat hy niet wist, dat hy in verboden water viste. Het was geen ernstig feit, dus luidde zyn vonnis f. 5 boete subs. 1 dag. „Ik heb de hele zomer in die sloot ge vist, wist ook niet, dat het daar niet mocht en neem alle schuld op mij, om dat ik mijn mede-verdachte die dag had uitgenodigd om mee te gaan. Ik zal dus ook zijn boete betalen", aldus de sportie ve verklaring van de andere verdachte, die eveneens f. 5 boete subs. 1 dag tegen zich hoorde eisen. De kantonrechter kon NED. HERV. KERK Aangenomen naar Haarlem (wijkgem. I) J. Streef land te Almen (Geld.) naar Stevensweert-Maasbracht W. L. Dekker te Molkwerum. Benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de R.U. te Gro ningen ds. J. M. S. Baljon te Loppersuin. Bedankt voor het uit te brengen beroep van de Mulderkerkgemeente A. te Amster dam dr. G. Hartdorff aldaar. Bedankt voor Drachten (4de pred. pl.) F. Brouwer te Hillegom. GEREF. KERKEN Bedankt voor Enschede (4de pred. pl.) G. Veeneman te Amersfoort voor Delf zijl (vac. J. W. Vlaanderen) R. van Ree- nen te Klundert. Beroepen te Wons M. van Harmeien, kand. te 's-Gravenhage te Fijnaart en te Tienhoven J. ter Horst, kand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Murmerwoude G. J. Buys te Papendrecht. Bedankt voor Zaam- slag C. Smits te Slledrecht. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Hilversum G. Faflë te Am sterdam. deze sportieve houding wel dermate be wonderen, dat hij verdachte vonniste met f. 2 boete subs. 1 dag. „Dan kost het U by elkaar toch maar f. 7 boete", aldus zijn nadere toelichting. Met een spon taan „dank U wel edelachtbare" trokken de beide vissers hierna opgewekt huis waarts. Onder auspiciën van L.D.l P/PO, de t.v.-clown Voor de jeugd is er voor de kerstvakantie groot nieuws. Pipo, de t.v.-clown komt op dinsdag 27 en donderdag 29 december onder auspiciën van het Leidsch Dagblad naar Leiden om in de Schouwburg twee voorstellingen te geven van „Pipo en de verdwaalde Prinses". Pipo, het vriendje van alle grote, kleine, dikke en dunne kinderen, maakt in beide voorstellingen om 2 uur zijn opwachting bij al zijn Leidse vriendjes en, voorzover er plaats is, ook bij de jeugd uit de omgeving. Is dit nu geen groot en goed nieuws? Wie zou geen gat in de lucht springen van plezier als hij de kans kreeg om Pipo (Cor Witschge) met zijn vrouw Mammeloe (Christel Adelaar), Klukkluk de Indiaan (Herbert Joeks) en de Dikke Deur (Rob Milton) in levende lijve te zien. Pipo's avonturen groeperen zich deze middagen rond de ver dwaalde Prinses (Marijke Jonker). Voorverkoop plaatsbewijzen Teneinde een royale gelegenheid te geven tot het kopen van toe gangskaarten de belangstelling voor Pipo zal ongetwijfeld zeer groot zijn is een goede regeling bij de voorverkoop van plaatsbewij zen (f. 1.75 per stuk) getroffen. Voor de eerste voorstelling (dinsdag 27 december) zijn plaatsbewijzen verkrijgbaar op vrijdag en zaterdag a.s. en dinsdag 27 december, telkens van tien tot één uur aan de Schouwburg. Voor deze voorstelling worden vrijdagochten a.s. om negen uur volgnummers uitgereikt. De voorverkoop voor de tweede voorstelling (donderdag 29 decem ber) vindt plaats op 27, 28 en 29 december, eveneens van tien tot één uur aan de Schouwburg. Voor deze voorstelling worden dinsdag ochtend 27 december om negen uur volgnummers uitgereikt. Advertentie wees fris en vrolijk GEDEP HANDELSMERK Erkend bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola" Bottelo N.V. Verkoopkantoor 's-Gravenhage 3e van der Kunstraat 18 Tel. 070-117848-180584 Unicef-kaarten bij LJA Het secretariaat van de Leidse Jeugd Actie treedt ook dit jaar op als plaatse- lyk depot voor de verkoop van Unicef- kaarten. Unicef is het kinderfonds van de Verenigde Naties. De inkomsten voor dit fonds bestaan uit vrijwillige bydra- gen van ruim 80 landen en particulieren. Met dit geld probeert Unicef de volken te helpen hun kinderen beter te voeden, gezondheidsdiensten op te richten en meer begrip te wekken voor de funda mentele behoeften van de kinderen. Een deel van de inkomsten krijgt Unicef uit de verkoopactie van kaarten, die over de hele wereld het hele jaar door wordt gevoerd. Vooral de nieuwjaarskaarten vinden véél aftrek. Kunstenaars van naam stellen hun talent belangeloos be schikbaar voor dit doel. Bij het secreta riaat van de LJA, Stadhuis, ingang Koornbrugsteeghoek Breestraat, zyn doosje verkrijgbaar, die gevuld zyn met tien kaarten en tien enveloppen. Een doosje kost f. 4,De kaarten zyn ver- ZWO-subsidie voor schimmel-onderzoek De Nederlandse Organisatie voor Zui ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de Leidse Universiteit en directeur van het Ryks- herbarium, een subsidie verleend voor een bewerking van de schimmelgeslach ten Ascobolus en Saccobolus. Deze be werking geschiedt door de heer J. van Brummelen, doctorandus in de biologie. Voordien had de heer Van Brummelen reeds een studie gemaakt van mest- schimmels, dat zyn schimmels, die op mest en aanverwante substraten groeien en samen met de bacteriën de mest che misch afbreken. In de praktyk zijn ze van belang voor de compostbereiding. krygbaar met nieuwjaarswensen in ver schillende talen en blanco, zodat men er zelf iets op kan schrijven. Advertentie met 'n rijkdom aan KERSTGESCHENKEN, o.a. een onovertroffen collectie GASAANSTEKERS, SIGAREN, SIGARETTEN en ROKERSBENODIGDHEDEN bij Sigaren handel C. W a l e n k a in p PRINSESSEKADE 1 TELEFOON 21126 Dr. D. G. Ubbels overleden In de ouderdom van 85 jaar is hier ter stede overleden dr. D. G. Ubbels, oud-inspecteur by de Volksgezondheid in veterinaire dienst. De heer Ubbels was gedurende vele jaren de actieve en accurate secretaris van de afdeling Leiden en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy voor Landbouw. De teraardebestelling van het stoffe- lyk overschot zal a.s. vrydagmiddag om 2 uur geschieden op de Noorderbegraaf plaats in Amsterdam-Noord. Voorlichtingsdag der Leidse Universiteit Op donderdag 5 januari zal aan de Leidse Universiteit een voorlichtingsdag worden gehouden voor eindexamenkan didaten en hun ouders of verzorgers, 's Ochtends zullen uiteenzettingen en inlichtingen betreffende de studie in de diverse faculteiten en studierichtingen worden gegeven. Na de lunch betreft de voorlichting meer het studeren in het algemeen, de sociale aspecten van het student-zün, studiebeurzen, militaire dienst en de verschillende vormen van het sutdentenleven. Dezer dagen zyn vanwege het mi nisterie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen aan alle middelbare scholen in Nederland uitnodigingen met aanmeldingsformulieren ten behoeve van de leerlingen der hoogste klassen verzonden. Hoewel de Leidse raad het gistermiddag unaniem toejuichte, dat de gele tram uiterlijk met ingang van 1 januari 1962 uit de Haarlemmerstraat verdwijnt, maak ten enkele leden zich ongerust over het toekomstige vervoer in de Leidse agglomeratie, vooral nu het er op lijkt, dat straks alle tramlijnen door bussen worden vervangen. De heer Portheine (VVD), die hier over de discussie opende, vroeg naar de route, welke in de toekomst hui- ten Leiden zal worden gevolgd. Nu het er naar uitziet, dat in de naaste toekomst geheel op autobustractie ivordt overgegaan, maakte de heer Portheine zich zorgen over het ver voer in de Leidse agglomeratie. Zal de bus dit vervoer straks wel kunnen verwerken? Is het niet mogelijk, al dus spreker, dat het College van B. en W. de raad, bijv. in een rapport, zijn inzichten kenbaar maakt over het toekomstige vervoer in deze ag glomeratie. Hierover ware' z.i. con tact op te nemen met Wassenaar en Den Haag. Bredere trottoirs De heer Van Iterson (Prot. Chr.) zou het op prys stellen, dat by het aanbren gen van profielcorrecties in het wegdek van de Haarlemmerstraat, de mogelyk- heid wordt onderzocht om tevens de trottoirs te verbreden. De heer Kortmann (KVP), die het College een compliment bracht voor de wyze, waarop het de onderhandelingen geeft gevoerd en het resultaat, dat werd verkregen, vroeg om de toekomstige hal teplaatsen in de Haarlemmerstraat te laten samenvallen met die van de inter local busdiensten. De suggestie van de heer Portheine t.a.v. een rapport over het vervoer in de agglomeratie, wenste de heer Kortmann - en na hem ook de heer Roorda (PvdA) - gaaarne te onder steunen. Ook de heer Van Weizen (CPN) kon hiervoor voelen, alhoewel hy de tram reeds heeft afgeschreven. Hier over is de beslissing al gevallen. Wethouder, mr. J. Dryber, deelde de raad mede, dat by de onderhandelingen nadrukkelyk is bepaald dat de NZHVM, in overleg met het College van B. en W., de vervangende route zal vaststellen. Een beslissing over deze route is echter nog niet gevallen, omdat by de NZHVM een directiewisseling plaats vond. De toekomstige halteplaatsen in de Haar lemmerstraat zullen in nauw overleg met de Verkeerscommissie worden vastge steld. Geen hoop T.a.v. het toekomstige vervoer in de Leidse agglo leratie zal contact met de Kamer van Koophandel en Den Haag en Wassenaar worden op genomen. Aan Den Haag is reeds ge vraagd om het onderzoek, dat de Zwitserse hoogleraar Leibbrandt zal instellen over de vervoerssituatie in de agglomeratie Den Haag-Delft, ook uit te strekken tot Leiden. T.z.t. zal de raad daarover worden ingelicht. B. en W. zijn t.a.v. het vervoer zeer diligent. Hoewel ook spreker het ver voer per rail van gróót belang acht te - het onlangs verschenen rapport- Wieder gaf enkele waardevolle sug gesties - trekt hij het in twijfel of de interlocale tramdiensten te hand haven zijn. „Ik heb", aldus de wethouder, „daar niet de geringste hoop op". Nieuw probleem Wethouder A. J. Jongeleen zegde de heer Van Iterson toe, dat de aanleg van bredere trottoirs in de Haarlemmerstraat by de reconstructie van het wegdek zal worden bekeken. Overigens heeft het verdwynen van de stadstram - zie de Hogewoerd - reeds dadelyk een nieuw probleem, dat van het parkeren, gescha pen. B. en W. laten hierover nog hun aandacht gaan! Na deze uiteenzettingen werd con form besloten, dat de raad zich bereid verklaarde voor rekening van de ge meente te nemen a. alle her- en bestra- tingskosten, welke het gevolg zyn van het opbreken van de aan de NV Ge mengd Bedryf Haagsche Tramweg- Maatschappü in eigendom toebehorende sporen en bovenleidingsmasten van de Blauwpocrtsbrug af tot het einde van de Haarlemmerstraat; b. de kosten van het vanwege de onder a. genoemde NV de monteren van sporen en bovenleiding over het onder a genoemde traject, tot een maximum-bedrag van f. 15.000. Wijziging verordening slachthuisrechten Een korte discussie werd in deze zit ting verder nog gevoerd over het voor stel een wyziging te brengen in de Ver ordening van de slachthuisrechten. De heren Lambermont, Portheine, Van- We^en en Questroo waren van oordeel, dat het niet juist is om een begroting - die van het openbaar slachthuis - slui tend te maken ten koste van een nyve- re groep der bevolking, in dit geval de slager. Bovendien vind de heer Porthei ne het voorstel niet voldoende gemoti veerd. Bittere noodzaak Wethouder mr. Drijber, die aan dit verzoek direct voldeed, zeide, dat hy sinds zün lidmaatschap van de raad (1953), steeds het geluid had beluisterd, dat een exploitatie-rekening sluitend moet zün. Nimmer heeft hij kunnen be luisteren, dat zulks principieel onjuist zou zün. Hoewel B. en W. een open oor en oog hebben voor de opmerkingen uit de raad, zyn zü van mening, dat met het werken van nadelige saldi bij het slachthuis nu eens een einde moet ko men. Een efficiency-onderzoek bü het slachthuis heeft reeds een gunstig resul taat opgeleverd. Bovendien zün enkele pogingen om nieuwe relaties aan te trek ken reeds met succes bekroond. Momen teel zün onderhandelingen gaande over de aantrekking van een exportslachter^ Inderdaad zün er plaatsen, waar deze tarieven lager liggen, doch er zün ook gemeenten, welke een hoger tarief vra gen. Nadat spreker aan de hand van enke le cyfers had aangetoond, dat het aan brengen van de thans voorgestane wy ziging in de slachthuisrechten een bit tere noodzaak is, werd conform besloten. Ook de overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden deze middag z.h.s. aangenomen. Advertentie ROUSSON, rood en wit, de Franse LAND WIJN per fles f2.10 SPECIALE AANBIEDING: bü 6 flessen DE 7e GRATIS. KRAAIERSTRAAT 1 (bü de brug) TELEFOON 20229 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth Anna, dr van J. de Graaf en A. W. van Katwijk. Gert. zn van R. de Jonge en G. Oudshoorn, Franclna, dr van W. H. A. Hockx en J. Heijmans. Johanna Adriana, dr van D. Durand en C. A. van den Broek. Alex, zn van C. Brennlnk- meljer en G. A. M. Verschueren, Sijtze, zn van S. Rodenhuis en G. Buwalda. Wllma, dr. van R. F. Kromhout en M. Edelaar; Petrus Paulus, zn en Maria Jacoba. dr. v. A. J. van der Geest en A. M. C. van Rooy, Adrlanus Arle. zn van P. Post en A. Kelj- zer, Arle en Nlcolaas. zns van A. Sloof en W. Dokter, Ralmon Karl, zn van P. D. van Elswljk en G. W. K. de Gooljer. Alessandra Vlttorla, dr van A. C. Borstlap en S. L de Jong, Anna Maria Cornelia, dr van L. A. van der Helm en W. M. van der Krogt. GETROUWD D. Beekman en M. C. J. Beugelsdljk. H. Reuvekamp en W. T. van Dam, A. F. Kühne en T. J. van Es. OVERLEDEN M. D. C. Barnhoorn, 73 Jaar. echtgen. v. C. J. Ulttenhout, J. A. Sukel, 14 Jaar. dochter. M. B. Catljn, 73 jaar, vrouw, M. H. Ammerlaan, 71 Jaar, wed. v. A. G. Hll- naar, A. L. Nllsson, 73 Jaar, wed. van r Hes.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3