BRAND OP VLIEGDEKSCHIP IN NEW YORK: ZEKER 50 DODEN Vermogen van vier ton voorVer. Vrienden R. O. (§ud ^)Ttè, WEERBERICHT Het grootste meclianisch-beweegbare voorwerp (lat ooit werd gebouwdis zwaar beschadigd De Constellation zou in mei in gebruik worden genomen MERCURY-RUIMTECAPSULE KEERDE BEHOUDEN TERUG München vlagde heden halfstok Erfenis van prof. Van den Broek leutos Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 DECEMBER 1960 No. 30233 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck HAPR! AH VOOR I rinPN FN HM^TRFKTN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: j. Brouwer fT^r kwartaS: llïï fV59 ^r weTk Telefoon DimcUe en Adunnistratie: 25041; Redactie: 21507 Op een marinewerf in Brooklyn, New York, is gisteren brand uit gebroken aan boord van het nieuwe, bijna geheel voltooide vliegdek- schip „Constellation", dat op 12 mei in dienst zou worden gesteld. Onder de 4200 arbeiders, die bezig waren de laatste hand te leggen aan het schip, dat een van de grootste vliegdekschepen ter wereld zou worden en dat in totaal 1.1 miljard gulden zou kosten, vielen 50 doden en honderden gewonden. Bovendien zijn klopsignalen gehoord, afkom stig van een groep van vermoedelijk zestig mannen, die nog opgesloten zitten. Ongeveer 800 brandweerlieden bestreden het vuur en vijftig artsen en verplegers verleenden eerste hulp. De brand ontstond, toen iemand per ongeluk een vat benzine lek stootte. Een der arbeiders greep een brandblusapparaat en slaagde er bijna in het vuur te blussen, toen het apparaat uitgeput was. Hierna stroomde de brandende vloei stof als een waterval over het hoofddek, dat enkele seconden later geheel met vuur bedekt was. De vlammen bereikten een hoogte van zestig meter. Sommige arbeiders wisten zich te redden door over boord te springen, anderen bereikten via kranen de wal of werden met boten van boord gehaald. Velen werden gered door in asbestpakken geklede en gas- en rookmasters voorziene reddingsbrigades. Een politiefunctio naris schatte het aantal doden op tenminste honderd. Bijna gekapseisd Enkele uren na het uitbreken van de brand bestond het gevaar, dat de Con stellation zou kapseizen, doch door het openzetten van buitenboordkranen werd dit gevaar bezworen. Vannacht om 1 uur Ned. tijd was men de brand mees ter, maar het vuur smeulde nog. De be strijding van het vuur geschiedde met vijftig brandspuiten, maar dit werk werd bemoeilijkt door sneeuwval en een tem peratuur van om het vriespunt. De „Constellation" is een aanvals- vliegdekschip van het type „Forrestal". Het zou, als 't gereed gekomen was, het Zes ministers lieten het leven bij de opstand in Ethiopië Ethiopische troepen zoeken thans het land af naar rebellen. Zij heb ben van de Keizer opdracht hen levend te vangen, zodat zij terecht kunnen staan. Gisteren is een aantal functionarissen die door de opstandelingen zijn gedood, begra ven. Onder hen zijn zes ministers, vier onderministers, twee senato ren, een gouverneur en de paleis- geestelijke. Onder de door de rebellen ge dode ministers bevinden zich die van Defensie, Handel, Mijnwezen en Maatschappelijke Ontwikkeling, terwijl de minister van Financiën wordt vermist. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde gisteren mede, dat er in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba nog steeds wordt geschoten. Dit geschiedde bij huiszoekingen, die werden gehouden wanneer de aanwezigheid van rebellen in bepaalde woningen werd vermoed. Op het St.-George's plein van Addis Abeba hing gisteren als grimmige waar schuwing, het lichaam van de opstan dige kolonel Workinen Gebehejoe, die werd gedood, toen hij zich bij zijn ge vangenneming verzette. Enige ministers slaagden erin enkele leden van de paleiswacht, die met de liquidatie van de gijzelaars waren be last, te doden, voordat zij zelf onder een regen van kogels vielen. Kroonprins Asfa Wassen dankte zijn leven aan ge neraal Mekkonen Demache, die de po litiecommissaris van Addis Abeba te lijf ging, die een machinegeweer bediende. Zowel de generaal als de commissaris kwamen om het leven. Het leven van de Keizerin werd gered doordat een ma joor van de keizerlijke garde, die haar moest wegbrengen, haar naar een schuilplaats bracht. Het aantal slachtoffers in Addis Abe ba van de straatgevechten op donder dag en vrijdag wordt geschat op 2.000 tot 3.000, onder wie honderden vrouwen en kinderen. WEINIG WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaarbewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen weinig wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 DECEMBER Zon op- 8.46 uur; onder: 1630 uur. maan op: 10.55 uur onder: 20.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.08 en 17.26 uur, laagwater te 0.51 en 13.17 uur Dit blad bestaat uit 16 pagina's grootste schip van de Amerikaanse ma rine geworden zyn, zo groot, dat het niet door het Panama-kanaal zou kun nen. In feite wordt het schip beschouwd als het grootste mechanisch beweeg bare voorwerp dat ooit werd gebouwd. De kiel werd gelegd op 14 september 1957. In juli werd het schip te water ge laten. Het zou op 12 mei officieel over gedragen worden aan de Amerikaanse marine. De „Constellation" zou ruim drie meter langer geweest zyn dan de „Queen Elizabeth", het grootste com merciële vaartuig ter wereld. Het vlieg- dek had een breedte van 84 meter. Dit zesde schip van het Forrestal - type was oorspronkelijk geraamd op 150 miljoen dollar. De kosten waren intus sen reeds opgelopen tot 275 miljoen dol lar. Het schip zou bewapend worden met „terrier"-raket-lanceerinrichtingen en voorts plaats bieden aan 100 gevechts vliegtuigen. De totale waterverplaatsing bij volledige belading zon 75.900 ton ge weest zijn. Het aantal mensen aan boord zou in vredestyd 3.400 zyn geweest. Vroegere rampen Er zijn in vredestijd reeds twee an dere spectaculaire rampen met Ameri kaanse vliegdekschepen geweest. Op 26 mei 1954 deed zich op zee op ongeveer 120 km. afstand van New Port (Rhode Island) een ontploffing voor, gevolgd door een brand, op de 33.000 ton me tende ,3ennington". Hierbij kwamen 103 mensen om het leven en 201 liepen verwondingen op; 37 mensen kwamen om het leven door een explosie en brand die zich op 16 oktober 1953 voor deed aan boord van de 27.000 ton me tende „Leyte" welke voor onderhouds werkzaamheden op de marinewerf van South Boston lag. In december 1944 zonk de Ameri kaanse torpedobootjager „Spence" tij dens een wervelstorm in het westelijk deel van de Stille Oceaan. De ramp kostte 318 mensenlevens. De ergste scheepsramp in New York gebeurde op 15 juni 1904 toen de plezierboot „Gene ral Slocum" in de East River uitbrand de. Hierbij kwamen 1.021 mensen om. Vermoedelijk aanstaand voorjaar lancering van een bemande capside De Amerikanen hebben gisteren te Cape Canaveral met succes een krachtige Redstoneraket met een ruimtecapsule van het type Mercury gelanceerd. Met dit soort capsule hoopt men het volgend voorjaar een mens de ruimte in te schieten. De capsule die een ton weegt -had geen dieren of planten aan boord. Op 21 november hebben de Amerikanen al getracht een Mercury- capsule te lanceren. Deze poging is toen mislukt omdat de draagraket niet goed functioneerde. De capsule maakte nu volgens plan een steile boog en kwam in de Atlantische Oceaan terecht na een afstand van circa 375 km te hebben afgelegd en een hoogte van 209 km te hebben bereikt. Snelheid 6400 km per uur In het kegelvormige ruimtevaartuig bevond zich een drukcabine, een reeks instrumenten, verscheidene fototoestel len, radiografisch materiaal en appa raten om de druk te meten. Na haar terugkeer in de atmosfeer remde een parachute de snelheid af. Onder meer met behulp van radiosig nalen konden waarnemers aan boord van vliegtuigen en schepen de capsule volgen en haar direct oppikken. De cap sule kwam terecht in de buurt van de Bahama-eilanden. De vlucht van het ruimtevoertuig heeft 16 minuten geduurd. 140 seconden na de start werd de capsule van de draagraket gescheiden. Ze vervolgde De eerste telegrafisch overgebrach te foto van de terugkeer van Keizer Haile Selassie in Ethiopië. Op het vliegveld van Addis Abeba buigt een van zijn onderdanen zich vol deemoed op de grond voor de voe ten van het staatshoofd. haar baan naar het doelgebied met een snelheid van 6.400 km per uur. Gedu rende vijf minuten heerste in de cap sule de toestand van schynbare ge wichtsloosheid. Binnen het kader van het Mercury- project zullen de Amerikanen over twee maanden een chimpansee de ruimte in sturen. Als dit lukt volgt de eerste be mande ruimtevaart omstreeks april/mei komend jaar. Zoals bekend zyn hiervoor zeven man in training, waarvan op het laatste moment een wordt uitgekozen. Vijf wa ren aanwezig by de lancering op maan dag. De twee anderen zaten in een straaljager die boven de basis op Cape Canaveral vloog. Nog geen ruimtevaar!" Het Mercury-project beoogt de eerste stappen te zetten op het gebied van de bemande ruimtevaart. De thans in het vooruitzicht gestelde proef met een bemande Mercury-capsule kan echter (Van onze correspondent in Bonn) Op de grote Theresienwiese in München, waar zaterdagmiddag omstreeks twee uur de Amerikaan se Convair overheen vloog op zijn laatste verschrikkelijke reis, is hedenmorgen een grote herden kingsbijeenkomst gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp, wier getal intussen tot vijftig is gestegen. Het verkeer in de stad stond om tien uur hedenmorgen een minuut totaal stil. In de stad hangen van de officiële gebouwen de vlaggen halfstok. Inmiddels poogt men nog altijd ver geefs de laatste drie ongeïdentificeerde slachtoffers te herkennen. Drie families, die zo goed als zekerheid hebben over de nog niet als zodanig worden opgevat. In de eerste plaats is de hoogte, die bij een „schot" als gisteren werd be reikt nog betrekkelijk gering. In de tweede plaats was de bereikte snelheid te gering om van de capsule een kunst maan te maken, zoals op den duur in de bedoeling ligt. Daarvoor is een snel heid van meer dan 20.000 km per uur nodig. Dit brengt veel grotere moeilijk heden met zich mee bij de terugkeer, aangezien daarbij een veel ingrijpender afrem-manoeuvre moet worden uitge- gevoerd om te voorkomen dat de cap sule in de atmosfeer verbrandt. Gaan de proeven van de komende maanden van een leien dakje, dan hoopt men eind volgend jaar een bemande Mer- cury-capsule als kunstmaan te lance ren, waarmee inderdaad een eerste stap op het gebied van de bemande ruimtevaart zou zijn gezet. Ter gelegenheid van het 295- jarig bestaan van het Korps Ma riniers heeft in Hollandia de gou verneur, dr. P. J. Platteel een de- filé afgenomen. De mariniers, die in Hollandia gelegerd zijn, op weg naar de parade. dood van hun vader, moeder of kind, verkeren ten deze nog in onzekerheid wie van de drie eens een van de hunnen was. Op het Münchense politiebureau heb ben zich de afgelopen twee dagen hart verscheurende taferelen afgespeeld. Steeds weer kwamen hier mensen, te legrammen en telefoongesprekken tot uit het buitenland toe binnen, die op heldering over familieleden vroegen. De bezoekers werden voor een tafel geleid waarop enkele ringen, onderdelen van horloges, kledingstukken. tassen en kerstgeschenken lagen, die men nog uit de wrakstukken van de Convair en de uitgebrande bijwagen van de getroffen tram had kunnen halen. Met sidderende handen en van angst vertrokken gezich ten lieten de mensen hun vingers door de armzalige resten gaan, tot zij met schrik iets herkenden en er opnieuw ze kerheid was ontstaan over de naam van een dode Uit allerlei getuigenverklaringen maakt men op. dat kort na de start een der bei de motoren en na de botsing met de St.- Paulskerk ook nummer twee buiten wer king is geraakt. Hoe is nog een raadsel, want beide motoren hadden pas 77 uur na de laatste revisie gedraaid. Levende bacteriën gefotografeerd O O Franse geleerden hebben voor het eerst levende bacteriën gefotografeerd met lehulp van een zeer sterke elektro nen-microscoop. Gaston Dupouy, direc teur van het Laboratorium voor elektro nische optiek in Toulouse, en zijn mede werkers prof. Perrier en ir. Durrieu. die de microscoop maakten, konden de foto's nemen met behulp van versnel de elektronen onder spanningen van 750.000 tot een miljoen Volt. „Voor bevordering der orkestmuziek" (Van onze Haagse correspondent) In de jaarvergadering, die de Vereniging van vrienden van het .Residentie-Orkest" gisteravond heeft gehouden kon het bestuur de leden de verheugende mededeling doen, dat de uit Nederland stam mende Amerikaan professor Jan van den Broek bij testament zijn vermogen aan de vereniging heeft nagelaten ter bevordering van orkestmuziek. De hoogleraar, die mechanica doceerde aan de univer siteit van Michigan overleed in de zomer van het vorig jaar. Een bedrag van bijna twee ton valt het door de vereniging inmiddels opgerichte „Stichting professor Jan van den Broek fonds" rechtstreeks toe, de andere helft van het vermogen zal de vereniging ten goede komen zodra enige in het testament genoemde personen zullen zijn overleden. Uit dit gedeelte van het vermogen worden nu jaarlijks uitkeringen gedaan. Treinconducteur te Eindhoven gedood Aan het einde van het stationsempla cement Eindhoven in de richting Box tel. bij het viaduct Emmasingel, heeft een rangeerder vannacht om tien over twaalf langs de spoorbaan het stoffelijk overschot gevonden van de 25-jarige conducteur J. Timmermans uit Eind hoven. Deze deed dienst op de goederen trein. die 's avonds om vijf voor elf de bewuste plaats was gepasseerd. Men vermoedt dat hij uit de trein is geval len. Van de 50.000 dollar, die op het ogen blik op een Amerikaanse bank voor de vereniging beschikbaar zijn, kunnen, de zuivere revenuen nu al worden uitge keerd. Prof. Van den Broek, die een groot muziekliefhebber was, wees in 1944 al de vereniging als erfgenaam aan. Ruim tien jaar geleden was hij korte tijd in Den Haag. Zijn plotseling terug roepen naar de V.S. stond een nauwer contact in de weg. De bestemming, die prof. Van den Broek aan zyn vermogen wilde geven, is dan ook voornamelijk uit het testament en de correspondentie gebleken. In overleg met de vereniging werd het testament op 23 februari 1956 in gunstige zin gewijzigd. Aangezien de echtgenote van prof. Van den Broek vier uur na zijn dood overleed, kon spoe dig tot de uitvoering van de wilsbe schikking worden overgegaan. Geheel overeenkomstig zyn wensen is de helft van het vermogen nu ondergebracht in een stichting, die de revenuen van het in stand te houden kapitaal via de Ver eniging van Vrienden aan 't residentie orkest ten goede zal doen komen. Het kapitaal zal in Nederland worden ge plaatst. De bestemming is door de overledene niet anders geformuleerd dan „for the promotion of orchestral music", (voor de bevordering van orkest muziek) Het bestuur van de vrienden vereniging, tevens bestuur van de op gerichte stichting stelt, zich in de eer ste plaats voor de gelden voor inciden tele doelen te bestemmen. Overleg met Amerikaanse zowel als Nederlandse autoriteiten heeft ertoe geleid, dat schenkings- en successierechten zo laag mogelijk zyn gehouden. Dat kon door de bijzondere (culturele) vorm van de vereniging. Het testament in eerste lezing zou de vereniging van vrienden maar weinig hebben opgeleverd. Door de wyziging in 1956 kan het bestuur terecht verheugd zyn met deze welkome financiële aan vulling van de middelen, aangezien slechts weinige Hagenaars en bedrijven lid zyn van de Vereniging van vrienden, die een zo belangryke ruggesteun ver mag te betekenen voor het Residentie orkest. Uit Het Leidsch Dagblad van 20 December 1860: De Redactie van de Leid- sche Studenten-Almanak voor 1861 laat de plaatsing van een stuk over het admissie-examen te Leiden voorafgaan door de 1 verklaring, dat zij zich volkomen vereenigt met den schrijver van dat stuk, „als hij der Litterari- sche Faculteit dank zegt voor de flinke wijze, waarop zij hare roeping begrijpt". „Een examen behoort gelijk te zijn aan een rooster, zooals men die in de slooten en beken ziet, waarmede men het vuil tegen houdt. En hoe meer onze exa mens op die rooster gelijken, des te beter zal het zijn voor de we tenschap, voor onze Hooge- school, voor geheel het Vader land". (Advertentie) Bij publieke opveiling gehouden te Leiden den 15en Dec. 1860. is de wind- korenmolen ,J)e Stier" met het woonhuis, aan den Vestwal bij de Heerenpoort te Leiden, in bod gesteld op f. 3000 terwijl de af slag zal plaats hebben op Zater dag '2 Dec. 1860 des avonds ten zever ure. Verhoogingen worden aangenomen en inlichtingen zijn *e bekomen ten kantore van den Notaris P. Muller, te Lei den.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1