Laatste nieuws Leidse raad hedenmiddag bijeen ïs Israël bezig aan atoombom? Postduivenshow in Kleine Burcht „De Heilige Daad" is inderdaad een schertsorganisatie gebleken Addie de Jong concerteerde in de Herv. Kerk te Leiderdorp MAANDAG 19 DECEMBER 1960 In de hedenmiddag gehouden zitting duideiyk, dat vele technische en stede van de Leidse raad werden de dames C. M. Wennink, E. F. Wiersma en E. v. d. Hoeven en de heren A. Spies en W. Bloemhoff benoemd tot tydelyk do cent (e) aan de hogere burgerschool voor meises. Tot hoofd van de Mytylschool werd mej. J. M. Hilarius, onderwijzeres aan de Lorentzschooi, benoemd, idem tot boofdleidster aan de openbare kleuter school aan de Sumatrastraat mevr. A. 0. MakMosies. Als vertegenwoordiger in de Raad van Beheer van de Sportstichting voor de Kring Gouwe-Rijnstreek van de Kon. Ned. Zwembond werd de heer G. H van Brussel benoemd. Eervol ontslag werd verleend aan mr. dr. N. G. Geelkerken, ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het sluiten van huwelijken; idem aan mevr. F. L. RaimondBouwman, tijdelijk lera res aan de h.b.s. voor meisjes en aan mej. S. Kamstra, onderwijzeres aan de Mytylschool. Voor de aanschaffing van materiaal voor het gymnastieklokaal van het Gym nasium werd een bedrag van f. 2.063 gevoteerd. Akkoord ging de raad voorts met het aanbrengen van verbeteringen in gymnastieklokalen van vier hervorm de scholen, idem met de aanschaffing van meubilair voor de r.-k. lagere school aan de Lusthoflaan 2. Ten behoeve van de eerste inrichting van een hervormde kleuterschool aan de Boshuizerkade en de Pasteurstraat werd een bedrag van f. 22.043 beschikbaar gesteld. Voor het verhogen van de afrastering en het vergroten van de bergruimte van de speeltuinverer'gine Do<"•- braak" voteerde de raad een bedrag van f. 4000. Bij de behandeling van het voorstel een bedrag van f. 170.000 beschikbaar te stellen voor het nader uitwerken en het voor aanbesteding gereed maken van een plan voor de bouw van een riool waterzuiveringsinrichting nabij de Vliet (zuid-west), wees de heer Harmsen (Prot. Chr.) er op, dat reeds in juni 1955 een bedrag van f. 60.000 beschikbaar was gesteld voor de voorbereiding van dit plan. Een voorbereiding, welke 4% jaar duurde Dit komt spreker zeer lang voor. Hoe lang zal het bestekklaarmaken nu weer duren? En de uitvoering? Wethouder Jongeleen, die toegaf „dat het sommige ogenblikken vlotter had kunnen gaan", maakte de heer Harmsen bouwkundige bezwaren moesten worden overwonnen. Over de bouwkosten kon spreker nog geen mededelingen doen, maar een en ander zal draaien om de vier miljoen. Spr. heeft het Ingenieurs bureau dr. ir. J. J. Kuiper de eis gesteld, dat de zaak besteksklaar over zes maan den op tafel komt. Conform wordt dan besloten. Bij het voorstel een krediet van f. 112.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een gedeelte van de rijbaan van de weg door de Kikkerpolder, be treurde de heer Harmsen (Prot. Chr.) het, dat niet tevens wordt overgegaan tot de aanleg van een rijwiel- en voet pad. Wethouder Jongeleen, die t.o.v. deze wens volkomen aan de kant van de heer Harmsen staat, zegt dat er een schets- plan is. Het moet echter in het kader van het gehele plan nog besteksklaar gemaakt worden. Het huidige voorstel voorziet in dringende behoefte en mocht naar de mening van het College niet langer wachten. (De zitting duurt voort) OEGSTGEEST Samenzang op avond van laatste adventszondag „Sta op, wordt verlicht, want uw licht komt" waren de uit Jesaja 60 genomen woorden, die prijkten op het programma, dat de tekst aangaf van de liederen, die gisteren op het schoolplein aan de Ter- weeweg op de sombere, kille en mistige avond van de laatste Adventszondag werden gezongen. Voor deze samenzang van de verschillende kerken ter voorbe reiding van het kerstfeest waren honder den bijeengekomen. De muzikale toon werd aangegeven door leden van de Harmonie „Triumph" die op verdienstelijke wijze voor de be geleiding hebben gezorgd. Na de proef van vorig Jaar zal naar wij verwachten, de openluchtsamenzang voor Kerstmis wel een vaste plaats krij gen in onze gemeente, daar de belang stelling hiervoor stellig bevredigend ge acht mag worden. Tussen de liederen werden gedeelten gelezen uit Jesaja 9 en 1. Nadat gesloten was met Joh. 3, vers J, werd buiten het programma om op indrukwekkende wijze het „Ere zij God" ten gehore gebracht. VOORSCHOTEN Succes Nutstoneel „De nacht van de zestiende januari" van Ayn Rand in de vertaling van Caro van Eyck en Dick Sternheim, een to neelspel met een zeer grote bezetting (19 spelers) werd door de Nutstoneel- groep van de afdeling Voorschoten in het Cultureel Centrum opgevoerd. Het toneel was veranderd in de recht- taal van de staat New York, waar het iroces met getuigen en jury incluis her- eefde. De regie had meesterlijke typen voor de vele, moeilijke rollen gevonden. Voor al mr. Begeer als detective, mevrouw Zinn als werkster en de heer Beydals als verdediger, die vechten voor een schijn baar verloren zaak traden wel het mees te op de voorgrond. Dat het stuk qua opbouw en uitwer king buitengewoon boeiend is bleek wel uit de reacties van de zaal. Eigen krachten hadden voor de requi- tieten gezorgd. WARMOND J. Heymaiis stak 10 jaar vele priesters in de kleren Gisteren herdacht de heer J. Hey- nans op feestelijke wijze d edag, waar- ip hij veertig Jaar geleden in dienst rad by de firma Schinkenboom in Varmond. Hulde van zijn patroon kreeg astbaar gestalte in een koninklijke on- lerscheidingde bronzen medaille ver- »nden aan de orde van Oranje Nas- lu. De heer Heymans is afkomstig uit *n echte kleermakersfamilie. Hij was eigenlijk vroeger nooit van plan ge lest om kleermaker te worden. Maar toen hij dertien jaar was werd hy door be toenmalige directeur van de firma öet zijn neus op het mooie kleerma kersvak gedrukt. Toen hij er enige tijd nee bezig was bleek het vak hem toch *el te liggen. In de veertig jaren, die au achter hem liggen groeide hij uit tot een bekwaam vakman, die niet rust tot hij een „klerenprobleem" tot in details heeft opgelost. Hij is nu chef 'an de kleermakerij. De jubilaris werd ten huize van de buidige firmant, de heer S. de Vetten te- tarnen met echtgenote, kinderen en per- toneel gehuldigd. „Het vakmanschap, dat de jubilaris ten toon spreidt kan nen heden ten dage met een kaarsje toeken. Vooral in pristerskleding is hij ftspecialiseerd", zei de heer De Vetten. De burgemeester van Warmond, jhr. t. M. E. von Fisenne vond, dat de feestelijkheid in het bisdom er netjes fekleed bij loopt. Dit is voor een groot deel te danken aan de heer Heymans. De heer P. de Vetten sprak namens bet personeel. Uren, dagen, maanden, laren zijn als een schaduw voorbijge- "ogen. Hij vond het een groot voor echt om zo vele jaren met de jubi- «ris te hebben mogen samenwerken. Namens het personeel bood hij hem indrukwekkende mand levensmid- Wen aan. De jubilaris sprak een dankwoord. UNIVERSITAIRE BOUW AAN WITTE SINGEL C. J. Piena stelt vragen aan B. en V/. De heer C. J. Piena (PvdA) heeft zich met de navolgende vragen tot het college van B. en W. gericht: Heeft het college van B. en W. kennis genomen van het bericht in de Leidse dagbladen van vrij dag 16 december jl. over de gehouden persconferentie door de Curator van Universiteit mr. A. F. Visser van IJzer- doorn, betreffende de uitbreiding van de Universiteit en waarbij de gedachte werd uitgesproken om ten behoeve van de A- faculteiten een deel van de Witte Singel tussen het Diaconessenhuis en het bu reau van het Leidsch Dagblad daarvoor te bestemmen? Was het College van B. en W. reeds officieel op de hoogte ge bracht met de gedachte en plannen in deze richting? Hoe staat het college te genover deze nogal opzienbarende mede deling van de zyde van het college van Curatoren van de Universiteit? Is het college van B. en W. bereid zo spoedig mogelijk aan de raad mededeling te doen over zyn standpunt in deze? HET WARE GEBED Gisteren werd tijdens een samenkomst van de Geünieerde Loge van Theosofen in het gebouw Steenschuur 6 een voor dracht gehouden over het onderwerp „Het ware Gebed". Er zijn verschillende soorten gebeden; de ene groep omvat uitingen van lof en dankbaarheid aan God; vele hiervan zijn vaste gebeden, psalmen en gezangen be horen hier ook dikwijls toe. In de prak tijk komt echter de tweede soort veel va ker voor; dit is namelijk het gebed, dat vele christenen in hun eigen woorden tot God richten. Hierin worden veelal wen sen en noden kenbaar gemaakt. Men bidt om genezing voor zichzelf of voor anderen om het verkrijgen van stoffe lijke zaken, het welslagen bij plannen, ook dikwijls om de kracht teneinde te genspoed en verdriet te dragen. zy, die belang stellen in alle mense- hjke uitingen, zullen zich kunnen voor stellen, dat een gelovige in nood er be hoefte aan heeft zich te wenden tot het Opperwezen van wie hy zich afhankelyk voelt. De gelovige is ervan overtuigd, dat God by machte is in te grijpen om het gevreesde onheil te keren of het gewens te doel te verwezenlyken. De niet-gelo- vige komt het evenwel vreemd voor, dat het nodig is God, die als Volmaakt en Goedertieren wordt beschouwd, te vra gen om Zyn gunst. Immers als God Al- Goedheid, Al-Wijsheid en Al-Wetend heid is zal Hy ongevraagd doen wat het beste is voor Zijn kinderen. Dus het schijnt eigengereid en getuigt van weinig geloof om de Heer attent te ma ken op wat Hij moet doen. De denkbeelden van de theosofie om trent het gebed zijn geheel verschillend. In de eerste plaats beschouwt deze wys- begeerte God niet als een Wezen maar als een Beginsel, Het Volstrekte (niet „Hy"), het Oneindige en Eeuwige, dat aan alle bestaan ten grondslag ligt, maar geen bepaalde eigenschappen bezit, dat straft noch beloont, maar eenvoudig is. Volgens de theosofie is er geen Schep per, geen Almachtige Vader, die Zijn kinderen verdriet kan opleggen of bespa ren. Al wat een mens overkomt, is het gevolg van zijn eigen handelingen en gedachten, want „Zo gy zaait, zo zult gy maaien" en wanneer iemand een slechte daad verricht, zal geen macht ter wereld kunnen beletten, dat de ge- Volgens een telegram uit Washington van John W. Finney aan de New York Times zouden Amerikaanse functiona rissen aannemen, dat de Franse rege ring steun verleent aan een geheim Is raëlisch project voor het bouwen van een „tamelyk grote" atoomreactor by Beersjeba. Het zou een reactor worden die gevoed wordt met natuurlijk urani um en die voor het opwekken van elek triciteit zowel als voor produktie van plutonium, dat in wapens gebruikt wordt, aangewend zou kunnen worden. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Washington heeft inmid dels zondag verklaard dat Israël de be nodigde middelen heeft noch de wens koestert om zyn kernonderzoek voor andere dan vreedzame doelen te gebrui ken. Hy zei dit naar aanleiding van een bericht van de „Washington Post", vol gens hetwelk Israël in het geheim een kernreactor ontwikkeld zou hebben waardoor het in staat zou zyn over een Jaar of vyf een atoomwapen te maken. De Britse bladen „Daily Mail" en „Daily Express" hebben ook bericht dat Frank- rük Israël zou helpen een atoombom te maken. Beide bladen voorspellen dat dit bericht door Parys zeker tegengesproken zal worden. Volgens de „Daily Mail" zou Frankryk helpen by het verkrygen van splytbaar materiaal en met wetenschap pelijke en technische inlichtingen voor de bouw van een reactor. Volgens de „Express" zou Frankrijk ook het gebruik van Franse proef terreinen in de Sahara hebben aangeboden. Volgens de „Daily Mail" neemt men aan dat de Israëlische geheime dienst er achter is gekomen dat president Nasser van de VAR een plan in de zin heeft om indruk te maken op* het Arabische blok, mogelyk met een experimenteel atoom bomplan met Russische steun. OP AFSLUITDIJK GEDOOD Zaterdagavond is de 19-jarige Frans Riemersma uit Den Oever op de Afsluit- dyk dodeiyk verongelukt. Een 20-jarige vriend die by hem achterop de motor zat, werd zwaar gewond naar het zie kenhuis in Den Helder overgebracht. Beide jongemannen waren opweg naar hun meisjes in Harlingen. Doordat een vrachtauto plotseling stopte, om niet op een vrachtwagen te ryden, die met pech rechts op de dUk gepartteerd stond, reed Riemersma op de vrachtwagen in. De bestuurder werd op slag gedood, de motor werd volkomen vernield. NIEUWJAARSBIJEENKOMST KAMER VAN KOOPHANDEL. De traditionele nieuwjaarsbyeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rynland wordt donderdag 5 januari in „De Lakenhal" gehouden. De voorzitter en de beide ondervoorzit ters zullen in deze bijeenkomst enige beschouwingen wyden aan de toestand in het bedryfsleven. KERSTFEEST WESTERKWARTIER. Het bestuur van de speeltuinvereni ging ..Westerkwartier" heeft een nieuwe weg ingeslagen. Jarenlang organiseerde men voor leden een Sint-Nicolaasfeest, maar a.s. zaterdag wordt in het club huis aan de Ten Katestraat het kerst feest gevierd. De kleine kinderen komen 's morgens om elf uur al byeen. 's Middags zyn er twee vieringen om half drie en vijf uur. volgen hiervan op zyn eigen hoofd neer komen. De mens kan niet vluchten voor zyn verantwoordelijkheid; alleen op deze wyze kan hij ervaring opdoen. Het heeft dus geen zin te proberen het Volstrekte te verzoeken de onwrikbare natuurwet ten te breken. Want de wet van oorzaak en gevolg is evenzeer een natuurwet als de wet van de zwaartekracht en nie mand zal er toch aandenken, dat men door gebed kan verhoeden, dat een om hoog geworpen voorwerp weer op aarde terugvalt? Kent de theosofie dan helemaal geen betekenis toe aan het gebed? Integen deel, de theosofie hecht grote waarde aan het „ware" gebed, maar beschouwt dit enerzijds als zelfonderzoek, d.w.z. een stille overpeinzing om de aanwijzingen van het geweten te toetsen aan gedach ten en daden, en anderzyds als een zich vereenzelvigen met zijn hoogste aspira ties, met het goddelyke in ieder mens, om hieruit inneriyke kracht te putten. WASSENAAR Voorstellen aan de gemeenteraad B. en W. hebben de raad voorgesteld een gedeelte van kasteel De Wittenburg (drie kamers) te verhuren aan Holweg's Aannemingsbedryf voor f 400.- per maand. Het te verhuren gedeelte zal door de huurster worden onderhouden. Men zal zich herinneren dat ruim een jaar geleden is besloten het kasteel met ruim 1 ha grond aan deze aannemings- maatschappy te verkopen. De bedoeling was het kasteel te slopen en er dan twee flatgebouwen te bouwen. Uitvoe ring van dit plan hangt echter samen met een herziening van het uitbreidings plan, die nog wel geruime tyd op zich laten wachten. Om verval van het leeg staande kasteel te voorkomen hebben B. en W. nu voorgesteld, tot gedeelte- ïyke verhuur over te gaan. Aan de raad is voorgesteld een bedrag van f 52.500.- te bestemmen voor de aankoop van een nieuwe veegmachine. Een van de thans in gebruik zünde machines dateert uit 1949 en is geheel versleten. De nieuwe machine heeft een grotere veegbreedte en een grotere vuil bak dan de vorige. Ook wordt een bedrag van f 49.200.- gevraagd voor een nieuwe huisvuilauto van een zeer modern type. De wagen is o.m. uitgerust met een persinstallatie, die het z.g. grove vuil samenperst. Aan schaffing van deze auto is nodig in verband met de uitbreiding van de werk zaamheden van de reinigingsdienst. Een krediet van f 24.385 wordt ten slotte gevraagd voor de aanschaffing van een elektronische boekhoud-auto- maat ten behoeve van de Centrale Boek houding der gemeentebedryven. De nieu we machine zal twee thans gebruikte boekhoudmachines, die niet geheel be trouwbaar meer zijn, vervangen. Kerstzangsamenkomst Morgenavond om 8 uur wordt voor het eerst in Wassenaar een oecumenische kerstsamenkomst gehouden in de Dorps kerk. Medewerking verlenen de samen werkende zangverenigingen, pastoor H. F. Jansen en dr. Th. CFrederikse, die ieder een korte schriftlezing zullen hou den en de burgemeester van Wassenaar, die een slotgebed om eenheid zal uit spreken. De koorzang zal worden afge wisseld met samenzang door alle aan wezigen Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Zaterdag en zondag hielden de ver enigingen de Leidse Postduivenclub en de Vriendenclub een jaarlijkse show in de Kleine Burcht. De keurmeesters J. Jacobs uit Delft en J. Hagen, Schie dam hadden het heel moeilijk. De voornaamste uitslagen waren: Leidse Postduiven Club: Klas 1: dof fers, oud 500 km en hoger: 1. J. P. Fa- sel, beste oude doffer en mooiste van het geheel; 2. J. Schijf; 3. J. C. Kny- nenburg; 4. D. v. d. Nleuwendyk; 5. W. Doesburg: Klas 2: duivinnen, oud. 500 km en hoger: 1. W. Stouten; 2. J. Fi- loppo; 3. J. v. Alphen. Klas 3: doffers, oud 270 t/m. 500 kb: 1. J. Filippo; 2. H. v. Alphen; 3. J. J. Degen; 4. A. S. Verlint: Klas 4: duivinnen. oud 270 t'm. 500 km: 1. J. Zeegers; 2. H. Sterk; 93. J. Koome; Klas 5: doffers oud, 65 t/m. 270 km: 1. J. Schyf: 2. M. de Lange: 3. G. Steyn; Klas 6: duivinnen oud 65 t/m. 270 km: 1. A. Hogenes; 2. J. Zeegers; 3. P. Teske; Klas 7: doffers, oud onbevlogen: 1. A. v. d. Meys; 2. P. de Klerk; 3. A. Houweling; Klas 8: duivinnen, oud, onbevlogen: 1. J. Fa- sel; Klas 9: doffers, jong bevlogen: 1. M. de Lange: 2. J. Stouten; 3. H. Sterk; 4. A. Houweling; 5. H. Mees ters; 6. A. Hogenes; 7. H. Otto; 8. J. Schouten; Klas 10: duivinnen. jong, bevlogen: 1. H. Sterk-, 2. J. Schouten; 3. F. W. Filarski; 4. J. Filippo: 5. S. A. v. Hees; 6. R. Meesters; Klas 11; Jonge doffers, onbevlogen: 1. J. Koster, beste Jonge doffer: 2. H. Otto; 3. L. C. Schouten. Klas 12: Jonge duivinnen. onbevlogen: 1. P. Groenendyk, beste jonge duivin; 2. J. Koster. De Vriendenclub: Klas 1: oude dof fers, alle kleuren boven de 500 km: 1. J. Veilbrief, beste doffer: 2. B. v. Seg- gelen; 3. E. Wansink; 4. C. v. Dük; Klas 2: oude duivinnen, alle kleuren, boven de 500 km: 1. C. Vlaardingerbroek, beste van het geheel; 2. E. Wansink; 3. J. Verhaar: Klas 3: doffers, alle kleuren van 300500 km: 1. v. Dyk Fakkel: 2. J. J. Mulders: 3. H. Mooten; 4. J. Dekker: 5. J. Rietbroek; Klas 4: duiven, alle kleuren van 300500 km: I. E. Wansink: 2. C. P. Gijsman; 3. L. Gijsman: Klas 5: oude doffers, alle kleuren van 65300 km: 1. J. v. Leeu wen: 2. J. Paauw; 3. J. Vinkensteyn; 4. W. v. d. Klink: Klas 6: oude dui vinnen. alle kleuren van 65300 km: 1. L. Gijsman; 2. J. v. Klink; 3. J. v. Leeuwen: Klas 7: oude doffers, onbe vlogen: 1. C. Vlaardingerbroek: 2. J. v. Duuren; 3. W. vyibrief; Klas 8: oude duivinnen, nnbevlogen: 1. J. J. Mulder; 2. W. J. Mark; Klas 9: Jonge doffers, bevlogen: 1. L. Gysman, beste jonge doffer; 2. L. Gysman; 3. W. Veilbrief; 4. C. Vesseur; 5. C. Caste- lyn; 6. H. Mooten. Klas 10 Jonge duivinnen bevlogen; 1. 1. W. Vyibrief, beste Jonge duivin; 2. J. Beekman; 3. J. Rietbroek: 4. J. J. Mul der; 5. A. J. de la Rie. Klas 11, jonge dof fers, bont en niet genoemde kleuren: 1. C. P. Gysman; 2. E. Wansink; 3. C. Ves seur, Klas 12, jonge duivinnen, bont en niet genoemde kleuren: 1. J. J. Mulder; 2. L. Gysman; 3. W. Klink. Klas 13, Jon ge doffers, alle kleuren, onbevlogen: 1. Van DykFakkel. Klas 14, Jonge duivin nen, alle kleuren, onbevlogen: 1. C. Vlaardingerbroek; 2. v. Dyk—Fakkel. Hokkampioenschap- 1. J. Vyibrief, 367,5 punten; 2. W. Vyibrief 367,5; 3. J. J. Mulder 367; 4. W. Klink 366. Nil met medewerking van Henny Ravenstein Addie de Jong, nog .anderhalf jaar van de meerderjarigheid verwyderd, organist van Leiderdorp, maar ook al arsistent-organlst van niet minder dan de St.-Laurens in Rotterdam, bovendien beiaardier met reeds door een prys erkende capaciteiten concerteerde voor de zoveelste maal in 1960 in de Herv. Kerk. Als by orgelconcerten gebruikelyk, voor een te klein gehoor: enkele dozünen! zyn begaafdheid past zeker bü een omvangryker orgel, maar hü zou met de dichter De Musset kunnen zeggen: het glas in mijn hand is niet zo groot, maar ik weet hoe te drinken uit dat glas Bach vooraan is meestal een ge loofsartikel. Gekozen was „Nun komm'. der Heiden Heiland", een koraalbewer king, of ten dele koraalfantasie. De vertolking mocht er zijn. al was een ge ringe stroefheid in het inspelen merk baar. Later, in een Gavotte et Double van De Fesch en in de vermaarde Toc cata van Paradisi. kwam met een cim- belende virtuositeit een pure. onvertroe belde speelvreugd over de concertgever. Beide werken sloten prachtig by elkaar aan. De Fesch is een Nederlander uit Bachs tyd, geboren in Alkmaar of in Amsterdam of in Antwerpen: de bron nen hierover spreken elkaar tegen! De kroniekschrijver Burney. de be kende reizende muziekhistoricus van de 18de eeuw. vond zyn muziek droog. Wij menen, hem daarin te mogen tegenspre ken door het gehoorde een aantrekke- lyk en onderhoudend klankstuk te noe men. In niets minder dan de Toccata van de Italiaan, die eigenlijk op het clavecimbel thuishoort. En Addie de Jong had in de beide composities een vrywel meesterlyke greep op de toet sen. Van Céésar Franck's Pastorale werd een aardig beeld geschetst, ondanks een onvermydelijke gedurige registerwisse ling. maar het stuk. dat het van be paalde karakteristieke kleurvlakken heb ben moet, moest die kleuren nu een maal missen. Het einde werd een vier delige Kerstsuite van Jan v. d. Berg, De Jong's vroegere Delftse leermeester. De vrome poging van deze componist om in deel drie de Engelkens door het Luchtruim (vaak gezongen als „Gloria in Excelsis") en „Nu zyt Wellecome" ge- lijktydig te laten klinken, moest expres sief wel mislukken, omdat beide liede ren een ander tempo willen. De afslui tende Lofzang van Zachardas, woest •in zettend en zwaargeaard, leek ontnuchte rend en evenwichtbrekend na al de voorafgegane zwevende lichtheid. De organist maakte van alles het best- mogelyke. Henny Ravenstein heeft als violiste meegewerkt in een mooie Sonate in D van Handel, vervolgens in een Prelu dium (uit een Suite in Oude Stijl) van Reger. dat z'n melodisch patroon met te weinig variatie uitspint, en tenslotte in een Sonate van Addie de Jong. waar in in het byzonder de zingende viool partijen overal aanspreken en de Ada gio-inleiding met haar suggestieve en sferische orgelkleuring in vormkracht het meest geslaagd leek en onvoorwaar- delyk wist te boeien. Henny Ravenstein beschikt over een vastliggende, diepe en brede, rype en ryke, glanzend e en innemende toon. Zij speelde met overgave en fraseerde op welsprekende wyze. De intonatie was overwegend fraai en in De Jong's Sona te zelfs kristalzuiver. Het optreden van enige intonatie-storingen ontkennen we echter niet, maar voorbygaande nervo siteit of wat ook kan even van invloed zyn geweest. Voor de begeleidingen niets dan lof! V. De bovennationale en bovenkerkelij- ke organisatie „De Heilige Daad" be rust op een fantasie. Dat staat nu wel vast nadat hoofdinspecteur H. Molen kamp en hoofdagent-rechercheur R. Scherer van de Amsterdamse Centrale Recherche in West-Duitsland een uit gebreid onderzoek hebben ingesteld naar de waarde van de aanspraken die de gearresteerde Jolle Jansma en J. Vol- raat maken op kerkelyke, zelfs pause- lyke steun. Alle contacten, die Jansma en Vol- raat en hun Duitse vriend Th. A. Dreis beweren te hebben gehad met rooms-katholieke en andere autoriteiten, zijn gecontroleerd, maar alle bewerin gen blijken als los zand aan elkaar te hangen. De heren Molenkamp en Scherer heb ben tydens hun tiendaagse verblyf in de Duitse Bondsrepubliek geen beves tiging kunnen verkrygen van allerlei wilde verhalen, die de heren Jansma en Volraat aan de Nederlandse politie en justitie hebben verteld. De bisschop van Mainz, die zou hebben gezorgd voor een introductie bij de paus, biykt de heren niet eens te kennen. Het op 6 maart 1960 gedateerde do cument van het Vaticaan, waaruit zou biyken dat er relaties bestaan tussen het Vaticaan en „De Heilige Daad", is inderdaad gevonden, maar het blykt een vervalsing te zyn. Volraat heeft steeds beweerd dat hij dit document, briefpapier van de Maestro Di Camera van de Paus, heeft gezien. De heren Molenkamp en Scherer hebben in een drukkerij te Neurenberg de concepten voor dit briefpapier gevonden. Daar- by waren ook de drukorders voor diplo matieke paspoorten en andere beschei den, waarop Jansma, Volraat en Dreis nogal trots waren. Het wordt waar- schynlyk geacht dat de Duitse Justitie thans ook een vervolging zal instellen tegen de Duitser Dreis, die thans in Wiesbaden een oude gevangenisstraf we gens oplichting uitzit. Hy was president van de zg. „Heilige Daad". De heten Molenkamp en Schrer heb ben, in overleg en met goedvinden van de Duitse Justitie, talryke auto- teiten gehoord in Mainz, Wies- ZOETERWOUDE Raadsstukken In de raadsvergadering van woensdag 21 december a.s. zullen nog de volgende onderwerpen worden behandeld. Ten behoeve van de zuivering van het rioolwater afkomstig uit de dorpskern en de toekomstige uitbreiding daarvan ten oosten van het nieuwe tracé van de Provinciale weg nr. 17 moet een instal latie worden gebouwd. Het Hoogheem raadschap van Rijnland dringt er op aan. dat de lozing via de noodinstallatie in de Korte Miening zo spoedig moge lijk wordt beëindigd. De totale kosten van het vervaardigen van het plan wor den geraamd op f 20.000,Voor de voorbereiding van dit plan werd reeds een bedrag van rond f7.000,— beschik- baargesteld, zodat nu wordt voorgesteld dit krediet met f 13.000,te verhogen. Het Bouwfonds Ned. Gemeenten heeft weer verzocht toe te treden tot dit fonds. In twee \orige vergaderingen werd be sloten afwyzend op een dergeiyk ver zoek te beschikken. Thans is er een inwoner uit deze gemeente, die by ge noemd fonds als spaarder staat inge schreven, terwyl verschillende andere inwoners belangstelling voor het fonds hebben getoond. Op grond hiervan stel len B. en W. voor thans wel toe te tre den. In het plan tot verbetering van brug gen en het Watertje is ook opgenomen de vernieuwing van de Schoutcnbrug en de verlegging van het Watert Ie. Nu de Bakkersbrug zo goed als voltooid is, zyn B. en' W. van mening, dat de vernieu wing van de Schoutenbrug in uitvoe ring moet worden genomen. Hiermede houdt ten nauwste verband het omleg gen van het Watertje vanaf het café van de heer Roeleven tot de Noord- buurtse vaart. De kosten van deze wer ken worden geraamd op f350.000,—. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet te verlenen. baden, Darmstadt, Frankfurt Main, Bamberg en München. Het betrof fi guren, die volgens de verklaringen van Volraat en Jansma medewerking zou den hebben verleend by de voorberei dingen van de bovennationale organi satie. Niemand bleek ze te kennen. Ook de banken niet, die belangryke bedra gen zouden hebben toegezegd of ge leend om de plannen te verwezenly ken. De diocesane bank bleek zelfs niet te bestaan. Zoals bekend heeft de failliet ver klaarde Socrates-directeur Nic. den Bes ten zijn compagnon Jansma 3% ton geschonken voor verwezenlijking van de Heilige Daad-plannen. Uit het in Duits land ingestelde onderzoek is niet geble ken. dat de heer Den Besten andere relaties met de schertsorganisatie heeft onderhouden. De heer Molenkamp heeft zaterdag en vanochtend de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker verslag uitgebracht van zyn bevindingen in Duitsland. BEURSOVERZICHT H.V.A. en Philips zeer vast; Kon. Oiie lager AMSTERDAM, 19 december Met de kerstdagen in het vooruitzicht was het vandaag een slappe vertoning op het Damrak wat de omvang van de handel betreft. De stemming voor de in ternationale, waarden was vast, tot zeer vast. Alleen Koninklyke Olie no teerde lager. HVA kon zich krachtig herstellen van het gevoelige koersverlies van de vorige week. Het benoemen van Douglas Dillon tot minister van Finan ciën in de as. nieuwe Amerikaanse re gering. beschouwde Wall Street vrydag J.l. als een hausse-factor. De beurs was er aan de vaste kant. Van de Neder landse hoofdfondsen lag Philips in New York vrydag zeer gevraagd in de markt met als gevolg, dat deze aandelen vry- dagavond in Amsterdam op 1186, circa 30 punten boven de officiële beursnote ring van die dag uitkwamen. Geopend werd op 1173. Daarna daalde de koers even tot 1171 om zich direct weer te herstellen en op te lopen tot 1177. De slotkoers van vrijdag was 1158%. Het tweede opmerkelyke van de eerste dag in deze nieuwe beursweek was het feit. dat aandelen HVA zich krachtig kon herstellen. Dit herstel was hoofdzakelük het gevolg van een bericht dat de direc tie van HVA rechtstreeks uit Addis Abeba heeft ontvangen en waarin wordt medegedeeld, dat het personeel op de suikerondernemingen van de maat schappij in Ethiopië in goede welstand verkeert en dat de werkzaamheden er normaal doorgaan. Verder droeg de te ruggekeerde rust in Ethiopië vanzelf sprekend tot het koersherstel voor aan delen HVA by. Deze stukken werden rond de 141 verhandeld, tegen een vo rige slotkoers van 129*4 en een prijs van 145 de dag vóór de staatsgreep in Ethio pië. Aku's werden ex 4% interimdivi dend I960 verhandeld op 448 (448% cum interimdividend). Unilevers by na 10 punten hoger op 783 evenals Hoogovens op 804. Kon. Olie circa een halve gulden lager op f. 120,80. De scheepvaartwaar den hadden vandaag niet te klagen. Er waren in deze hoek lokale kooporders waartegenover niet voldoende aanbod aanwezig was. Hierdoor konden de scheepvaartaandelen koerswinsten boe ken van 2 tot 4 punten. De belangstel ling kwam hoofdzakeiyk van specula tieve züde. In de Cultuursector waren certificaten Deli en aandelen Amster dam Rubber hoger. In de staatsfondsen- hoek ging de belangstelling hoofdzake lijk uit naar de staffellening, die vast in de markt lag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 december Londen 10.57%-10.58V4: New York 3.76% -3.77%; Montreal 3.85-3.85%; Parys 76.82 -76.87; Brussel 7.59-7.59%; Frankfort 90.36-90.41; Stockholm 72.90-72.95: Zü- rich 87.55-87.60, Milaan 60.71%-60.76% Kopenhagen 54.70-54.75; Oslo 52.84,4- 52.89%, Wenen 14.50-14.51; Lissabon 13.18 -13.19%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 19 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. '60 II 4% 101% 101% Ned. '59 4% OOrVGB 99% Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '56 314 95 94% Ned. '48 3% 89y. 89% Ned. bel. cert. 3% ..90 Ned. '50 314 89% 89% Ned. "54 314 90% B 90% Ned. "55 I 314 9014 90% Ned. '55-11 314 92 92 Ned. *37 3 90% 9014 Ned grtbk obi. '46-3 9144 9111GL Ned. doll. In. '47 3 88 88% Ned. Inv. cert. 3 98A 98 A Ned. 62-64 3 99ft 99„ Indië '37 3 98ft IndiS '37 A 3 94 ft 9414 Ned. won. b.l. '57 6 110ft 110% Ned. won.b.1. '58 4% 100ft 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 2744 27 T Nat. Handelsbank 228 Ned. Handelmij310 GB 314 Amst. Rubber }08% 110 GB HV-A 129% 14144 ?cn^nbah 540 B 540 Senemban 448% 449 exd. Berkel's Patent (v.) 325 324 GB Calve Delft cert. ™5 Dell My .en (Ver.) 16| 5°OB «1 Kon. Pap. v. Gelder 319 320 ,4 Hoogovens certr„ 4,i Muller en Co. N.B j.1,5 OB 423 Ned. Kabelfabr.J" 313 322 GB Philips pref. 77*111, 78',1i Unilever onnr.R mi 2 Wilton Feyenoord aVq Biliton 2de r Dordtse Olie gew. 10*11*0 Kon. Olie (f. 20.-) f0 {gg Hom (50 A f. 20.1441/ 146% Holl. Amer. lyn j51 j53i£ Java China Paket 96 10 96 50 Kl-M i95% 201 Kon. Ned. Stmv. Mij 134a; 136% Stoomvaart My Ned 173 175 Nievelt Goudr cert 143% 147% v. Ommeren cert 301 306 GB Kot. Rott Lloyd 157 161 Ned Scheepv. Unie 149% 152% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam *52-1 (4%) 98% 98% id. id -37 I-n (3%) 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% Vorige Slotkoers koers v heden Bank N.G. '58 (5%) 105% id. N.W3. '52 (4%) 98% BVG rspbr f .500 180 BVG rspbr. *52 133% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90% Premieleningen A'dam '53 3 101 A'dam *51 I 2% 82% A'da m"56 12% 81% A'dam *56 II 2% 88% A'dam '56 m 2% 88% Eindhoven *54 2% 79 Enschede '54 2%80% Den Haag '52 I 2% 87 Idem n 2% 87% R'dam '52 I 2% 89% Idem n 2% 90% Idem '57 2%99 Utrecht '52 2% 95 L Z.-Holl. 1957 2% 97% 105% 98 ,V 180% 134 82% 81% 88% 85% 100% 94% 96 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 234.50 235.50 Amst. Bank 382 385 H.B.U. eert228% 218 exd. Rott. Bank 325 326 Twentsche Bank 313 311 Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 Borsumy54 53% Electrolasmy 325 exd. Kon. Ned Grofsm 190 188% Holl. Constructie 519 exd. 515 L Ing. bur. v Bouwnyv 298% 298% Internatio 157% 157% Int. Kunststoff Ind 64% 64% v. Kempen en Begeer 120% 120 Leidse Wolspinnery 520 520 Rott. Droogdok My 465 472 Sikkens Groep 815 800 Ver. Touwfabrieken 320 320 Walvisvaart 108 L 108% Wernink's Betonmy 163 165 Van Wyk en Heringa 119 118% Zaalberg 117% 119% Spoorwegen Deli Spoorweg My 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% 21 f# Intern Nickel 57% 97% Anaconda 45% 47 deüiiehem Steel40% 40% Cities Service 47% 47% General Motors 41% 41% Kennecott77 78 Republic Steel 54% 56% Shell OU 75% 75% Union Pacific 27ft Un. States Steel 75% 77%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7