Sasseiilieimse jongeren ontvingen de Visser-Neerlandiaprijs (f 500) Nigerianen bevrijdden de medici met geweld Beloning voor karaktervastheid, wilskracht en hulpvaardigheid Dr. De Visserschool Bijeenkomst in de Oostenrijkers door Kongolezen mishandeld VIJFTIEN MILITAIREN SNEUVELDEN m Loop der bevolking te Leiden Franse hulp bij Israëlische A-bom? MAANDAG 19 DECEMBER I960 In tegenwoordigheid van ouders, onderwijzers, schoolbestuur en gemeentelijk autoriteiten werden zaterdagmiddag in de aula van de Ds. De Visserschool te Sassenheim, de Visser-Neerlandiaprijzen uit gereikt aan zeven oud-leerlingen van deze school. Namens het bestuur van het Algemeen Nederlands Verbond sprak de voorzitter van deze instelling, de heer F. Koote uit Den Haag, een inleidend woord. Spreker zette uiteen, wat het ANV met de uitreiking van de Visser-Neerlandia prijs bedoelt, n.l. de beloning van personen of instellingen, die zich op een bepaald gebied verdienstelijk hebben gemaakt. Hij deelde mede, dat gewoonlijk deze prijzen in de maand januari in de Rolzaal te Den Haag worden uitgereikt, doch in dit geval had het hoofdbestuur het aardiger gevonden naar Sassenheim te komen. De voorzitter van het A.N.V. richtte zich vervolgens in het bijzonder tot Hans Bergman. Hij noemde Hans een voorbeeld van doorzettingsvermogen en karaktervastheid en een lichtpunt voor vele ouders, die zich zorgen maken over gebrekkige kinderen. Niet alleen je ouders, onderwijzers en vrienden zijn trots op je, maar ook ons bestuur, zei de heer Koote. Hij reikte hem 'n oorkonde uit. De penninugmeester van het ANV overhandigde een enveloppe met f. 500 Lofwaardig hulpbetoon Hierna richtte de heer Koote zich tot de andere zes jongelui, aan wie even eens een prijs was toegekend. Spreker merkte op, dat iedereen in de samenle ving hulp nodig heeft, maar Hans had extra hulp nodig. Jullie hebben dit lofwaardig hulpbe toon vier jaar lang verstrekt en wij stellen dit niet alleen op hoge prijs, maar willen jullie ook dooT de toeken ning van de Neerlandia Visser prijs ve len tot voorbeeld stellen. Aan Mieke Keyzer, Kees Batenburg, Henk den But ter, Leo Koning, Jacques Pit en Jaap Verbeek reikte de heer Koote eveneens een oorkonde uit, waarna het geldbedrag werd overhandigd. De heer Koote wens te de jongelui geluk met de behaalde prijs en betrok in zijn gelukwens even eens de ouders en onderwijzers. Voorts zei de heer Koote. dat een boekje over wijlen mr. H. L. A. Visser op het ogen blik in druk is en na verschijning aan het zevental zal worden toegezonden. Onder de indruk Namens de zeven prijswinnaars sprak Leo Koning een kort dankwoord. Hij vertelde, dat allen zeer verrast en onder de indruk waren, toen ze het bericht over het toekennen van de prijs ontvin gen. Vi^r jaar zijn we met elkaar opge trokken en we hebben veel plezier ge had. doch niemand van ons had hierbij aan' de beloning gedacht: Leo besloot met de opmerking, dat deze prijs voor hen een aansporing zal zijn als vrienden op hetzelfde pad verder te gaan. Het hoofd van de school, de heer Gor dijn, voerde hierna het woord. Hij vond het prettig deze middag de gast van het ANV te mogen zijn. Mede namens het personeel wenste hij de zes jongens en het meisje van harte geluk. De heer Gordijn memoreerde hoe indertijd de afspraak gemaakt werd Hans te helpen, simpel was de afspraak en simpel was de uitvoering, vier jaar lang. Tegen woordig wordt er zo veel geklaagd over de jeugd en och, deze klachten zijn eigenlijk niets bijzonders .aldus de heer Gordijn, want door alle eeuwen heen is er geklaagd over de jeugd- Wel bijzonder is. dat julle vier jaar lang zo'n prettig groepje gevormd hebben. Hans Bergman neemt zijn prijs ontvangst. Op de eerste rij van links naar rechts ziet men zijn vrienden Jaap Verbeek. Kees Ba tenburg. Mieke Keijzer. Jacques Pit, Henk den Butter en Leo Koning. Grote eer Namens het gemeentebestuur bood de waarnemend-burgemeester, de heer Vo gelaar, gelukwensen aan. Wat hier van middag gebeurt, zei de heer Vogelaar, is een grote eer voor onze gemeente. Jullie daden wil ik als voorbeeld voor de gehele jeugd stellen, zo besloot de heer Vogelaar als vertegenwoordiger van de gemeentelijke autoriteiten. Als voor zitter van het schoolbestuur had de heer Vogelaar echter nog een taak te verrichten. Vanaf het moment dat Hans Bergman op de lagere school kwam hebben wij als bestuur meegeleefd. Wij hebben hierbij geconstateerd, dat alle onderwijzers zich beijverd hebben Hans als een gewone leerling te behandelen. Het bestuur in het lerarenkorps hier hartelijk dankbaar voor en wil deze i dank tot uitdrukking brengen door een I geschenk aan te bieden, deelde de heer Vogelaar mede. Aan de heren Van Mal- 1 degen en Gordijn, resp hoofd van de lagere school en van de ULO-school, overhandigde hij een aantal boeken- I bonnen. J Hiermede was het officiële gedeelte teneinde, waarna het gezelschap op ver- i zoek van het bestuur van het ANV nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Het ware Licht Kerstboodschap Wereldraad van Kerken Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldraad van Kerken heeft op het hoofdkwartier van de raad in Genève een boodschap voor Kerstmis 1960 uitgegeven. De tekst van deze boodschap luidt: Kerstmis is het feest voor alle mensen geworden. Christenen en nietchristenen vieren het, in kerken en bioscopen, in kantoren en in restaurants. Moet het zo ook niet zijn? Per slot van rekening gewaagt de proloog van de evangelist Johannes van het licht, dat ieder mens verlicht. Het feit van Kerstmis is in derdaad een feit van universele beteke nis: het heeft te maken met de redding van de mensheid en is derhalve een zaak die ieder mens aangaat. Maar de evangelist Johannes spreekt ook van het ware Licht, dat ieder mens verlicht. Kerstmis spreekt niet van licht in het algemeen, niet van de eindeloze opeenvolging van dagen en nachten pf van zomer na winter. Kerstmis handelt over het ware, echte Licht, dat God gezonden heeft en dit Licht is Jezus Christus, God die in het vlees komt. Dat we Kerstmis op 25 december vie ren, is te danken aan het feit dat dit in de eerste eeuwen de dag was van het feest van sol invictus, de onover winbare zon. En de christenen hebben hun feest van het ware Licht geplaatst tegenover die verering van de natuur krachten. Kerstmis is het universele feest. Maar het is dat alleen, indien het het feest blijft dat de unieke interventie viert van God in de geschiedenis. De ware universaliteit van Kerstmis hangt af van zijn geworteld zijn in de grote daad van God in Jezus Christus. De christenen moeten dan ook niet tot de wereld zeggen': ge hebt ons feest gestolen, dit heeft niets met u te maken. Zy moeten er zich op toeleggen te zeg gen: ja, dit is uw feest ook, maar u kunt het slechts op de juiste wijze vie ren als u tot de erkenning komt wat het betekent: dat de wereld, dat u zelf geroepen wordt om te leven door het Licht dat Jezus Christus is. De grote belofte van Kerstmis: vrede in de wereld, vrede in onze gezinnen, vrede in onze harten is voor allen die hun levens willen open stellen voor het ware Licht. Tanker voer door na aanvaring (Van onze Vlissingse correspondent) Zaterdagavond om negen uur is in het Oostgat bij Walcheren bij heldere he mel en rustig water de onder Panamese vlag varende, uit Nederland afkomstige, kustvaarder „Anayansi" door een tot op dit moment nog onbekende grote tanker aangevaren. By deze aanvaring werd de achtersteven van de 200 ton grote kustvaarder totaal vernield evenals het stuurhuis. Een grote scheur, die precies tot op de waterlijn liep, was er de oor zaak van dat het scheepje aanvankelijk water maakte. In het stuurhuis bevon den zich drie mensen, die gewond wer den. De kapitein, de heer Pikaar uit Rotterdam, werd aan de rug gewond. De roerganger-matroos Poppe liep een her senschudding op en de Belgische loods De Braa brak zijn pols en zijn neus been. De stuurman en een lichtmatroos, die op het moment van de aanvaring in hun kooi lagen, werden uit de bedden geslingerd en kregen lichte kneuzingen. De tanker is na de aanvaring doorge varen, ondanks de noodsignalen van de kustvaarder. Aan boord van de kust vaarder bevindt zich geen reddingsboot Alleen een opblaasbaar rubbervlot. had in geval van zinken de vyf mannen moeten redden. Het scheepje was met fosfaat onderweg van Antwerpen naar IIull, maar is na de aanvaring terugge keerd naar Vlissingen, waar de lading gelost is. De tweeënvijftig leden van de Oostenrijkse medische V.N.-groep, die 19 uur door Kongolese soldaten in Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, gevangen zijn gehouden, zijn gisteravond per vliegtuig in Leopoldstad aangekomen. De Oostenrijkers, onder wie zich een meisje bevindt, hebben al hun bezittingen verloren, terwijl verscheidene van hen door Kongolese militairen zijn geslagen en geschopt. Zij werden bevrijd door Nige- riaanse V.N.-troepen, die in de strijd met de Kongolezen vijf doden verloren. Aan Kongolese kant sneuvelden tien militairen. van hen, die zy hadden willen helpen, verklaarde dr. Nussbaumer: „Wij wilden alle gewonde Kongolezen en Nigerianen helpen, doch wy kregen er de kans niet voor." De bevelhebber van de Oostenrijkse medische VN-groep, kolonel Ferdinand Foltin, verklaarde dat hij en zyn 51 met gezellen eerst in zes en later in drie ka mers werden opgesloten. Velen werden met geweerkolven geslagen en geschopt, toen zij naar de gevangenis werden over gebracht. Dank zij de Nigerianen kregen zij de volgende ochtend een weinig te eten en te drinken. Oostenrijkers verontrust Van onze Weense correspondent ver nemen wy het volgende: De publieke opinie in Oostenrijk is tamelyk veront rust over het gebeurde. Het staat wel vast, dat de Kongolese soldaten die de actie hebben uitgevoerd, geen aanhangers zijn van Loemoemba, doch onder het commando staan van Moboetoe in Leopoldville. Moboetoe zou hebben verklaard dat de schuldigen aan deze actie zullen worden gestraft, maar het is intussen gebleken dat de oorzaak dieper ligt. De Kongolese gouverneur van de provincie Kivoe is namelijk gekant tegen elk optreden van de troepen der Verenigde Naties op zijn gebied en van dit conflict zijn de Oos tenrijkers hoogstwaarschijnlijk 't slacht offer geworden Niet alleen een aantal Oostenrijkse po litici, maar ook een aanzienlijk gedeelte vaa de bevolking dringt erop aan, dat het hospitaaldetachement definitief uit Kongo wordt teruggetrokken. De besturen echter van de twee rege ringspartijen alsmede de gehele Oosten rijkse pers zijn van mening, dat men zich door deze eerste teleurstelling niet mag laten ontmoedigen en dat Oostenrijk zich niet moet onttrekken aan de verplich ting, die het in 't kader van de Verenig de Naties voor Afrika op zich heeft ge nomen. De Oostenrijkse regering zou vandaag nadere beslissingen nemen, maar het is wel zeker dat het detachement niet wordt teruggetrokken, doch ter beschik king blijft van de troepen der V.N. en daarmee van de bevolking in Afrika. De Oostenrijkers werden donderdag avond gearresteerd en vrijdagochtend weer op vrije voeten gesteld. Doch op zaterdagochtend dreigden de Kongolese militairen van Boekavoe het ziekenhuis te bombarderen, dat zij hadden willen bouwen, indien zy niet zouden willen vertrekken. De Oostenrijkers werden toen door de VN per vliegtuig naar Kamembe in Roeandanda Oeroendi (Belgisch beheer - schapsgebiedovergebracht, waar zij de nacht van zaterdag op zondag door brachten. Vanuit Kamembe werden zy via Oe- soemboera naar Leopoldstad gevlogen, waar zij waarschijnlijk enkele dagen zul len blijven. Onder een kogelregen Majoor Banno Nussbaumer, een der Oostenrykse dokters, verklaarde dat hij en zijn metgezellen gedurende de strijd tussen de Nigeriaanse en de Kongolese militairen die zes uur had geduurd, plat op hun buik hadden gelegen in de ver trekken, waarin zijn waren opgesloten. Boven hen sloegen de kogels in de mu ren. De Kongolezen hebben ook de hand gelegd op de vijftig ton medische uitrus ting, die de groep uit Wenen had mee gebracht. Majoor Nussbaumer bracht hulde aan de moed van de Nigeriaanse VN-troepen Hij verklaarde: „Zij waren zeer goed en buitengewoon moedig. Zy hebben zeker ons leven gered". Majoor Nussbaumer en dr. Cretham- mel hebben een noodoperatie uitgevoerd op de Britse tweede luitenant Matthews, een der commandanten van de Nigeria nen. die gedurende de strijd ernstig werd gewond. In antwoord op een vraag over de be handeling, die zy hadden ondervonden Ook Stephen Baltz overleden De enige overlevende van de inzitten den van de twee Amerikaanse lynvlieg- tuigen, die vrijdag boven New York met elkaar in botsing kwamen, de 11-jarige I Stephen Baltz, is zaterdagmiddag aan zyn verwondingen bezweken. Het aantal doden dat de ramp heeft gekost, is hier door tot 137 gestegen, nJ. de 128 passa giers en bemanningsleden van de D C-8 van de „United Airlines" en de Constel lation van de „Transworld Airlines" en negen mensen op de grond. De jongen was op straat in de sneeuw gevonden in de omgeving van de plaats in Brooklyn, waar het wrak van de D C-8 terecht was gekomen. Hij had een gebro ken linkerbeen en brandwonden aan rug en linkerarm. Volgens de artsen van het ziekenhuis waar hij opgenomen, over leed hy aan een ernstige beschadiging van zyn longen tengevolge van de grote hitte in het brandende toestel. C.A.F.-conferentie tot 1961 verdaagd De conferentie in Londen over de toe komst van de Centraal-Afrikaanse fede ratie (Zuid-Rhodesië, Noord-Rhodesië en Njassaland) is zaterdag verdaagd tot na de jaarwisseling. Tot dusver zyn geen besluiten genomen. Sinds de conferentie op 5 december begon, is men niet verder gekomen dan het uiteenzetten van de verschillende standpunten. Dr. Hastings Banda, de leider van de nationalistische beweging in Njassaland, had zaterdagochtend zyn vyfdaagse boy cot van de conferentie beëindigd. De lei der van de Noordrhodesische nationa listen, Kenneth Kaunda, nam vrijdag al weer aan de werkzaamheden van de con ferentie deel. Slechts de leider van de Afrikaanse nationalisten in Zuid-Rho desië, Joshua Nkomo, bleef afwezig. Dr. Banda is zondag uit Londen in Nairobi aangekomen. „De Centraal-Afri kaanse Federatie is dood en het wachten is nu alleen nog maar op de overlijdings- acte van premier Macmillan", aldus Banda. MASSU WIL OOK TERECHT STAAN Generaal Massu, zaterdag als getuige gehoord in het barricadenproces, heeft verklaard „niet in te zien", waarom hy niet in de verdachtenbank is geplaatst. „Ik voel mij verbonden met de verdach ten", aldus Massu. Zoals bekend was het ontslag van Massu als burgerlijk en militair com mandant in verband met een interview aanleiding tot de ongeregeldheden van januari, waarvan de aanstichters thans terechtstaan. Hij zei „verbaasd" te zijn dat hem en zyn officieren is verweten zich met poli tiek te bemoeien. „Ik was prefect van Algiers. Ik moest my in zekere mate met politiek bemoeien, het was mijn werk". Servatius zal Eichmann toch verdedigen De Westduitse advocaat dr. Robert Servatius heeft gisteren in Tel Aviv, waar hij voor de tweede maal binnen enkele maanden aankwam, verklaard dat hy Adolf Eichmann zal verdedigen ondanks diens publikaties in het Ameri kaanse tijdschrift „Life". Eichmann, die terecht zal staan op beschuldiging van verantwoordelijkheid voor de moord op miljoenen joden, had in „Life" memoires gepubliceerd waarin hij bezwarende feiten had erkend. Servatius zei, dat de broer van Eich mann een deel der memoires in zijn bezit heeft welke de schrijver „in een beter licht stelt". Caïro roept vrijwilligers voor Algerije op Op een massale bijeenkomst in Cairo, waaraan meer dan 100.000 personen deelnamen, is zaterdagochtend een reso lutie aangenomen waarin „de jeugd van de Arabische landen, Afrika en de ge hele wereld wordt opgeroepen aan de zijde van de opstandelingen in Algerije te gaan vechten". De bijeenkomst was belegd als protest tegen „de barbaarse slachterijen" van de Fransen, aldus Radio-Cairo. 1 In de week van 8 t.m. 14 december 1960 GEVESTIGD J. N. Batteké en fam., gym.leraar Corn. Schuytlaan 102, A. R. Birsak en fam., de MeiJ van Streefk.str. 18, M. van de Velde en fam., Rynsburgerslngel 19, J. H. G. Slerat en fam., kantoorbediende, Hoge Morsweg 24, S. Rodenhuis en fam water- bouwk. opzichter, van Blankenburgstr. 5, C. Vermeulen en fam., officier Leger des Hells, Hooigracht 30, G. Vermeulen-Hel- mlnk en fam., van Riebeeckhof 16, T. M. Zantman-Nlevaart en fam., Kortenaerstr. 65. W. J. de Wit, Ververstr. 33. G li. Boer Apothekersdijk 14, P. A. M. Massizzo, Wit te Singel 75, A. A. van Ooi), adj. directeur text, handel, van Vollenhovenpleln 64. D. Coutlnho, Kllkspaanweg 15. H. J. M. Goe man, P. J. Blokstr. 27. M. W. Schaafsma secretaresse, Breestraat 37, J. Veenema. hulsh., Muldersstr. 36, J. F M. oPnt, film operateur. Sophlastraat 15. J. C. van Muijen, tremmer koopvaardij. Stuyvesant- hof 54. W. Brounts, Boerhaavelaan 27, P. M. Swagemakers. Noordelnde 50. P. B. G. Peeters, techn. assistent, Vijf Meiplein 28. D. C. Meyer, hulp ln de hulsh., Hoge Rijn dijk 10, H. R. Verbrugge, amanuensis, Bil- derdljkstr. 4, H. Mulder, touwwever, Lee- mansstr. 58 V. Fulford, secretaresse, Rood- borststr. 32, J. M. A. Mahuzler. vertaal ster, Breestraat 37, G. W. de Vries, Nwe Beestenmarkt 2. J. E. P. Haartsen-Mossel- man, Breestr. 151a, A. C. Cramer, Merel straat 3, H. W. Beldman, kantoorbediende Duyvendakstr. 1, H. A. J. de Best-Rotte- veel. Hansenstraat 72. R. Kleber, fabrieks arbeider, Oude Singel 84, K. H. Corporaal Breestraat 14, E. Nijkeuter, restaurantbe- dlende, Bernhardstr. 61. C. Westmaas, 11.- verpleegster. Witte Singel 27, Y. M. J. Planje-Hulzer, secretaresse. Boerhaavelaan 28. M. B. I. M. Eenhorst, Noordelnde 50. D. E. M. J. Eras, Noordelnde 50, G. Krul- zlnga, hulp ln de hulsh.. Rapenburg 36, M. J. Rljsbergen-van der Hulst. Hogewoerd 177, S. W. Schalm, Nieuwe Rijn 18. E. J. H. Rijks. Kloksteeg 31, A. Heldring, Bree straat 14, M. G. Hehenkamp, Noordelnde 50, L. C. A. M. Schölvinck, Breestraat 17, G. Los, Rapenburg 131, H. G. S. Siemers, Herengracht 53. P. C. Hagers, Vreewijkstr. 10. M. M. R. Vos. Vondellaan 10, G. A. Zweers, de Laat de Kanterstr. 26, J. L. Breslau. Jan van Go(jenkade 44, H. Hoen- camp, Kllkspaanweg 9, D. Smit, arts, Hoge Rijndijk 19, C. Kersbergen, verpl., Hooi gracht 38. VERTROKKEN A. W. van Altena en fam., de Sltterlaan 116, nr Eindhoven, Marconilaan 2d. A. Ouwerkerk en fam., Appelstr. 5. nr Austra lië, H. van Tongeren en fam., Groenesteeg 18-18a, nr Australië, W. L. Kerkvliet en fam., 3e Blnnenvestgrt 20. nr Australië; F. H. van Werkum en fam., Terweepark 4, nr Oegestgeest, Terweeweg 122, T. Tals- ma en fam., Kagerstr. 8. nr Leiderdorp, Fred. Hendrlkplantsoen 38. H. Pouw-Heus en fam., Borneostr. 27, nr Leiderdorp, Fr. Hendrlkpl. 68. C. N. Hulsman en fam., Zaanstr. 7, nr Rotterdam, Stoutstr. 28b, D. Hou en fam Tomatenstr. 28. nr Lei derdorp, Fred. Hendrlklaan 72, J. M. C. van den Broek en fam., Rembrandtstr. 6. nr Wijchen. Karekletstr. 27. F. T. Aukes a/b Zoeterw. weg 23. nr Oegstgeest, a/b ligg. Zoutkeetlaan 6. G. van der Koogh en -- oven, ij en fam., a/b Morssingel, nr Oegstgeest, Rid derspoorlaan 59. B. A. von Bargen, Was- straat 8, nr 's-Gravenhage, Carpentlerstr. 52, M. R. M. Somplatzki, Marlenpoelstr. 15 nr Duitsland, R. P. Labadie, Kllkspaan weg 28, nr Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 4. J. F. M. J. Geerts, Noordelnde 2a, nr Rot terdam. Waalhaven O/Z 50. G. H. M. Schothuls. Noordeinde 50. nr Hengelo O., Oldenzaalsestr. 194, J. E. Koops, Rapen burg 81. nr 's-Gravenhage, Nassau Dillen - burgstr. 6. M. R. H. ten Hagen, Kllk spaanweg 15. nr Llsse, Zwanendreef 6, J. G. Meihuizen, Rijnsburgerweg 161, nr 's-Gravenhage, Monstersestr. 150, J. L. M. Mulder, Coornhertstr. 35, nr 's-Graven hage. Medembllkstr. 38. J. Pouw, Lee- mansstr. 10, nr Leiderdorp, Fred. Hendrik- plantsoen 68, T. W. A. Brummel, Rapen burg 12, nr 's-Gravenhage, van Mont- foortlaan 29, K. Langelaar, Rapenburg 12, nr 's-Gravenhage, Katwijkselaan 11, E. S. M. R. Vrijens, Hooigracht 11-29. nr Wasse naar. Slingerweg 5, R. N. Grütters, Nieu we Rijn 18, nr Amsterdam. Ant. v. Duyck- straat 1311, J. de Groot, de Goejestraat 6, nr Leiderdorp, Fred. Hendrikplantsoen 24. G. W. Wlenen, Kam. Onneslaan 12. nr Poortugaal. Lamprelstr. 178, E. Zandvliet Thorbeckestr. 4, nr Woerden, Gebr. van Eyckstr. 9. H. W. de Meere, Noordeinde 50 nr Oldenzaal, Haerstr. 67, J. la Rivlère, Plantsoen 7. nr 's-Gravenhage. van Im- hoffstr. 38. G. van Reenen, Breestr. 139, nr Zeist. L. de Colignypleln 6. J. Knotter- van der Reyden, Konlngstr. 13, nr Leider dorp, v. d Valk Boumanweg 44, H, J. Ra- vensbergen, Roodborststr. 22. nr 's-Gra venhage, Gentsestr. 187, M. E. C. Koeken bier, Hogewoerd 157, nr De Bilt Gre- goriuslaan lb, Y. R. Wolff, Kort Rapen burg 2, nr Rotterdam, Mathenesserd. 114b, A. F. E. Hensen, Rapenburg 12, nr Rotter dam, Van Beunlngenstr. 3. H. Vis, Rapen burg 12. nr Oegstgeest, Floralaan 45, P. R. van Ryn. Hoge Rijndijk 134, nr Llsse. Heereweg 330, G. J. M. Morselt, Noordeln de 50, nr Oldenzaal. Blsschopstr. 18. (Van onze Londense correspondent) Volgens de „Daily Mail" zou Frank rijk bezig zijn op geheime wijze Israël bystand t verlenen in zijn pogingen om een A-bom te maken. De Amerikaanse inlichtingendiensten zouden hiervan op de hoogte zijn. Israël zou in staat zijn binnen een jaar zyn eerste bom tot ontploffing te brengen. De overeenstemming tot de samenwer king waarbij Israël Fr ankrijks jongere deelgenoot zou worden, zou bereikt zijn tijdens het bezoek van Ben Goerion aan Parijs. Ook de „Washington Post" kwam met een dergelijk bericht, dat door de ambassade van Israël in Washington krachtig tegengesproken is. Israël, zo zei men daar, heeft noch de praktische middelen noch het verlangen zich met atoomkracht voor militaire doeleinden in te laten. De Amerikaanse regering heeft Israël verzocht alle bijzonderheden to onthullen over zijn geheime kernreac torprogramma. Zoals men weet bestaan er reeds zeker sinds Suez sterke banden tussen Frankrijk en Israël op defensie gebied. Frankrijk beschouwt Israël als een soort tegenwicht tegen de Russische invloed in Egypte en Algerije. Een van de theorieën is thans dat Nasser op het punt zou staan om met Russische hulp een A-bom-project te lanceren om op nieuw grote indruk te maken op het Arabische blok. Dit zou dan de aanlei ding voor de tegenzet van Israël. Nieuw akkoord over Starfighters In de wandelgangen van het NAVO- gebouw in Parijs is zondag vernomen dat Nederland en de Verenigde Staten een akkoord zijn aangegaan op grond waarvan Amerika Nederland hulp zal bieden ten bedrage van dertig miljoen dollar voor een aantal defensie-inspan ningen, waaronder de verbouwing van H.M. kruiser „De Zeven Provinciën" voor de uitrusting met Terrierraketten. (Over de kruiser „De Ruyter" was reeds eerder overeenstemming bereikt.) Volgens wat men in de wandelgan gen hoorde, moet deze overeenkomst in nauw verband worden gezien met de zaterdag besloten overeenkomst tussen de Verenigde Staten. Nederland, België, West-Duitsland en Italië over de gein- tegreerde produktie van Starfighter- straaljagers in de vier genoemde Euro pese NAVO-landen. Bij de onderhandelingen hierover hebben zich tussen Nederland en de Verenigde Staten een aantal moeilijk heden voorgedaan in het bijzonder over de verhouding tussen het aantal toestel- President Nasser verklaarde dat de Verenigde Arabische Republiek „al haar hulpmiddelen ter beschikking van het Algerynse volk zal stellen om het by zijn strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid te steunen". Een verslag van de bijeenkomst werd door krachtige radiozenders naar alle Arabische landen uitgezonden. In het Trippenhuis te Amsterdam werd zaterdag de gouden Van Leeuwenhoek Medaille uitgereikt aan dr. André Lwoff (rechts), mi crobioloog aan het Instituut Pasteur in Parijs. De medaille werd toege kend door de afdeling natuurweten schappen van de Kon. Ned. Aka- demie van Wetenschappen. len dat Nederland en het aantal dat de V.S. zullen bekostigen. Volgens het zaterdag gesloten akkoord betaalt Nederland er 95 en de Verenigde Staten 25. De Starfighter kost drie k vier miljoen dollar. De Amerikanen hadden tijdens on derhandelingen over dit punt gezegd dat Nederland er 100 zou moeten be talen. De Nederlandse regering vond echter dat deze verhouding te ongunstig is vergeleken met die, welke voor België en Italië geldt. Voor België is dat 75 voor eigen en 25 voor Amerikaanse rekening en voor Italië 50 voor eigen en 50 voor Amerikaanse rekening. (West-Duitsland betaalt zijn 500 tot 600 Starfighters zelf). Naar voorts in de wandelgangen werd vernomen, wilde de Nederlandse rege ring er aanvankelijk niet meer dan 75 betalen in deze omstandigheden. Neder land stemde in met 95 toestellen voor eigen rekening, nadat overeenstemming was bereikt over de extra militaire hulp in de vorm van de dertig miljoen dollar. De Amerikanen hadden in de loop van de tijd eerst gesuggereerd 118 Starfigh ters voor Nederland te betalen en later na herziening van de plannen 50.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5