BRANDENDE CONVAIR VIEL OP HET CENTRUM VAN MUNCHEN Strijd in Ethiopië was feller dan eerst gemeld FABIOLA GEPLAAGD DOOR KEELPIJN WEERBERICHT TWEEDE LUCHTCATASTROFE IN 24 UUR Amerikaans toestel met motorschade stortte via een kerktorenop tram: meer dan 50 doden Gouden zaterdag werd 's middags plotseling 'n zwarte zaterdag Enkele dramatische seconden Duizenden doden en gewonden - Achttien hooggeplaatsten als gijzelaars terechtgesteld DE N.V. SOCRATES OP MAJORCA... Hebt u het allerlaatste nieuws over de verdwenen miljoenen gemist? Jammer! Het stond Duitse politie op Bar (9ud <Mie teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 DECEMBER 1960 No. 30232 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Nog geen 22 uur, nadat in New York bij een luchtramp 138 mensen om het leven waren gekomen, stortte zaterdag een Amerikaans leger- passagierstoestel op het centrum van de Zuidduitse miljoenenstad München en veroorzaakte een afgrijselijke ramp. Het vliegtuig een Convair, met zeven bemanningsleden, één Amerikaanse soldaat alsmede zeven mannelijke en vijf vrouwelijke studenten aan boord was om 14.00 uur normaal van het vliegveld Riem opgestegen, maar kon niet voldoende hoogte krijgen. Het toestel raakte een kerktoren, verloor een vleugel, kantelde als een verdord blad naar beneden en viel onderdelen, gas, vlammen en kerosine om zich heen spreidend vlak naast een met mensen volgepropte bijwagen van tramlijn 10. Van de inzittenden van dit tramrijtuig werden er 29 gedood: 27 inwoners van München en twee Syriërs. Ook winkelende voorbijgangers werden getroffen door het razende vuur, dat de tramwagen in een ondeelbaar ogenblik tot een inferno maakte. Gisteravond werden nog vijftien personen vermist. In geheel Beieren heerst sinds zaterdagmiddag diepe rouw. De radio in de gehele Westduitse Bondsrepubliek wijzigde zater dagmiddag haar programma en gaf lange tijd ernstige muziek. De televisie deed dat 's avonds niet en liet het aan de kijkers over te beslissen of men deze dag zou besluiten met een vrolijk variété-pro gramma of met stilte. Gouden zaterdag zoals men in West-Duitsland deze laatste zaterdag voor de kerstdagen noemt en waarop de gehele dag de winkels open mogen zijn werd voor München een „zwarte zaterdag". De Amerikaanse Convair, een tweemotorig toestel, zou de studenten, die in de Beierse hoofdstad studeerden, naar hun familie brengen voor het vieren van het kerstfeest. De startbaan van het Münchense vliegveld Riem komt van zuidwestelijke richting recht op het centrum van de stad af: de Convair verdween via deze baan in de nevel. Plotseling hoorde de luchtcontrole van het vliegveld de vertwijfelde tijding van de Convair: „Heb motorschade!" Dramatische seconden moeten zich vervolgens onder de bemanningsleden van het toestel hebben afgespeeld, want hun vliegtuig dat kennelijk geen hoogte had kunnen krijgen, schoot op een hoogte van nog geen 100 meter op München af. Wachtenden plotseling laaiende fakkels Als een enorme pilaar moet daarop de 97 meter hoge toren van de Münchense Sankt Paulskerk voor de cockpit zijn ZACHTERE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zwaarbewolkt met vooral aanvankelijk regen of motregen en olaatselijk nog mist, later verspreide opklaringen. Over wegend matige wind tussen zuid en west. Iets hogere temperaturen voor in de nacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 DECEMBER Zon op: 8.45 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 10.11 uur; onder: 19.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.20 en 16.38 uur. Laagwater te 0.02 en 12.28 uur. Midden in de stad ligt het wrak van de op München neergestorte Convair als een smeulende graf- tombe voor tientallen mensen. opgedoemd. De rechtervleugel van de Convair raakte de torenspits, brak af en viel samen met grote stenen van de toren donderend naar beneden. De Convair schoot vervolgens, als een ver lamde grote vogel kantelend, nog 400 meter verder en viel tenslotte als een loden, van kerosine druipend blok op de hoek van de Bayer- en de Hermann- Linggstrasse, vlak bij het Münchense centraal station, naast de aanhang wagen van lijn 10, die juist stilstond bij een halte. Brandende kerosine, die tijdens de val uit de linkervleugel van de Convair op de tram spatte, en de hitte van het vuurspuwende vliegtuigwrak schiepen over een afstand van 100 meter een vlammenzee, waaruit in paniek vluch tende mensen als levende fakkels trachtten te ontvluchten. Voetgangers, die netjes bij een oversteekplaats had den gewacht op het sein „groen" werden volslagen verrast en stonden tot hun stomme verbazing in lichterlaaie alsof er vuur uit de grond in plaats van uit de lucht was gekomen. Stukken van de Convair sloegen als kleine bommen in het rond en veroorzaakten in diverse huizen in de omgeving brand, welke snel geblust kon worden. „Geen bomaanval in de oorlog", zo be richtten oudere Müncheners, „heeft ooit een dergelijke verrassende ellende en paniek rondgezaaid als dit vuur, dat uit de hemel op ons afkwam." Geen redden aan Er was voor de Münchense politie en brandweer en voor ijlings toeschietende Amerikaanse troepen eerst geen redden aan. Duizenden Münchense mannen en vrouwen, profiterend van de „gouden zaterdag", versperden de weg voor toe schietende brandweer- en ziekenauto's. Drie uur lang was de brandweer bezig om de brandende vliegtuig- en tram- resten te blussen, maar uit de hel van kerosinevlammen heeft men geen mens meer kunnen redden: de vliegtuiginzit tenden moeten bijna direct verbrand zijn. De inzittenden van de bijwagen van lijn 10, op elkaar geperst en niet de gelegenheid zich te bewegen, voelden plotseling de vlammen om zich heen. Het moet enkelen van hen gelukt zijn uit de tram te springen, maar levend is tenslotte niemand uit de bijwagen en uit deze vuurmassa gekomen: de hitte was te erg, de afstand van de branden de tramfakkel tot de reddende halte te lang. In de bijwagen zelf moet het één kort moment ,voor de dood definitief toesloeg, tot een paniek zijn gekomen: één minuut, misschien twee minuten lang hebben nog de passagiers getracht uit de wagen te komen, elkaar verdrin gend, wegduwend, rukkend en trekkend in verschrikkelijke angst, met de ver geefse hoop een uitweg te vinden uit de hete vlammenmassa's. Slot pag. 2 HOOGOVENS VERSTREKKEN: Ruim 150 miljoen aan orders voor industrie Van de zijde van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden werd op een te Amster dam gehouden persconferentie medegedeeld, dat iets meer dan de helft van de nieuwe investeringen ad f. 300 miljoen ten behoeve van de uitbreidingsplannen in de vorm van orders zal toevloeien aan de Nederlandse industrie. Op de vraag of Amerikanen zich eventueel zouden vestigen op In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba wordt vermoed, dat bij de opstand tweeduizend mensen gedood of gewond zijn. De leiders van de rebellie, die niet meer dan vijfhonderd mensen omvat zou hebben, zijn in de omgeving van de stad de bossen en bergen ingevlucht. Ras Imroe, een neef van de Keizer en oud-ambassadeur in Moskou, die door de opstandelingen tot premier was uitgeroepen, is gearresteerd. Achttien hoge regeringsfunctionarissen, die door de rebellen als gijze laars werden vastgehouden, zijn gedood voordat de tegenstand ineen stortte. Addis Abeba heeft nogal geleden: in het centrum zijn tal van gebouwen zwaar getroffen. Het hoofdkwartier van de keizerlijke garde werd gebombardeerd en met zware artillerie beschoten. Ook andere bolwerken van de rebellen werden gebombardeerd. Keizer Haile Selassie is zaterdag in de hoofdstad teruggekeerd. Hij heeft gisteren in een radiorede amnestie beloofd aan allen, die hun fouten zouden inzien. Rebellie begon in keizerlijke garde Honderden opstandelingen zijn gear resteerd en in kampen opgesloten, die door militairen worden bewaakt. Burgers helpen het leger bij het ge- vangenennemen van gevluchte opstan- Rozenburg werd geantwoord, dat men zulks alleen maar denkbaar achtte van de zijde van de z.g. „giganten", die zich zouden kun nen veroorloven het vereiste enor me bedrag neer te leggen. Wat de financiering van Hoogovens' uit breiding betreft, werd de mogelijk heid niet uitgesloten geacht, dat een beroep op de kapitaalmarkt zou moeten worden gedaan, eventueel in de vorm van een obligatielening. dige militairen, van wie velen poogden te ontkomen door hun uniform uit te trekken en in burgerkleren de wijk te nemen", aldus Radio-Addis Abeba. Het zelfde omroepstation verklaarde verder dat de opstandelingen „volledig zijn ver pletterd door trouw gebleven legereen heden en Ethiopische burgers". Hieraan werd toegevoegd: „Sommige officieren van de keizerlijke garde heb ben hun soldaten misleid door te verkla ren dat de opstand in het belang was van de keizer. De rebellie begon 14 dezer, toen de commandant van de keizerlijke garde een beroep deed op alle generaals van leger en luchtmacht om in opstand te komen. De generaals misleidden hem echter en zij weken uit om een bewe ging tegen de garde te beginnen". Van gezaghebbende zijde wordt verder meegedeeld dat een bisschop in sterke mate heeft bijgedragen tot de nederlaag der rebellen. Hij deelde pamfletten rond waarin werd verklaard dat allen, die de keizerlijke garde tegen Keizer Haile Se lassie zouden helpen, in de ban zouden worden gedaan. „Doch de leiders van de garde sloegen geen acht op de invloed van de kerk en zy overschatten hun eigen kracht", aldus deze gezaghebbende mededeling. Advertentie Dit blad bestaat uit 16 pagina's In de gehele Bondsrepubliek jaagt de poliltie thans op de 54-jarige Hamburgse radiogroothandelaar Willi Wahrmann, die een half miljoen mark aan schulden heeft achtergelaten en van wie men aanneemt dat hij de gezochte laatste commandant van het beruchte concen tratiekamp Auschwitz, Richard Bar, is. Wahrmann is voortvluchtig; hij zou veel geld in Zwitserland hebben gedepo neerd en zou willen pogen in Egypte een goed heenkomen te vinden Men gelooft dat hij in het bezit van een vals pas poort is. waarmee hij zonder veel moeite naar Caïro zal kunnen uitwijken. Volgens de Hamburgse politie bestaat er een treffende gelijkenis tussen foto's van Wahrmann en Bar. Daarnaast staat dat de radiogroothandelaar, die zich voordeed als een nette koopman, als hij dronken was graag opschepte over zijn SS-tijd. In de Bondsrepubliek zoekt men r' cndge weken naar Richard Bar, de op- Zuidkoreaans fregat maakt Noordkoreaans marineschip buit Het Zuidkoreaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat een Zuidkoreaans fregat hedenochtend een gewapend Noordkoreaans marineschip by de Westkust na een vuurgevecht heeft buitgemaakt. Het Zuidkoreaanse fregat ontdekte meer dan tien gewapende Noordkoreaanse schepen bij het eiland Sunwido, even ten zuiden van de 38ste breedtegraad, die de grens vormt tussen Noord- en Zuid-Korea. Na een vuurgevecht voeren de Noord- Korcaanse schepen weg naar het noor den met achterlating van een schip. volger van de in Polen opgehangen Ru- dolf Höss, Bar en Höss zijn beide com mandant van het concentratiekamp Auschwitz geweest en zijn indertijd ver antwoordelijk gesteld voor de dood van duizenden mensen. De Frankforter of ficier van Justitie loofde dezer dagen een beloning van 10.000 mark '90C0 gul. den) voor de opsporing van Bar uit. Haagse arts 's nachts ernstig mishandeld In de nacht van zaterdag op zondag hebben drie jonge mannen een 39-jarige arts uit Den Haag zonder enige reden ernstig mishan deld. De arts verliet omstreeks twee uur met zijn verloofde een nachtclub in de binnenstad van Den Haag. De portier van deze nachtclub had juist moeilijkheden met drie mannen, die hij niet wilde binnen laten. Het drietal volgde de arts en zijn ver loofde. Aanvankelijk scholden ze hem uit. Maar een straat verder vielen zy de arts aan. Ze sloegen hem tegen de grond en schopten hem. De arts heeft ernstig letsel opgelopen en moest in het ziekenhuis aan de Zuidwal worden op- genomen. De politie heeft de drie mannen aan- gehouden. De hoofddader is een 22- I jarige lorrenkoopman. Zijn trawanten Een overzicht van de verschrik- kelijke ravagewelke in München veroorzaakt werd door het neer storten van een Convair-passagiers- vliegtuig. Links op de foto de ge heel uitgebrande tram. waarin vele slachtoffers vielen. Koningin Fabiola van België heeft last van een lichte keelontsteking. Op het kasteel van San Calixto, waar de Koningin de eerste dagen van de huwelijksreis met Koning Boudewyn doorbrengt, werd zaterdag uit Cordoa een arts ontboden. Algemeen wordt aangenomen, dat de lichte ongesteldheid, waarmee Koningin Fabiola te kampen heeft, een gevolg is van de vermoeiende huwelijksplechtig heden en van het buitengewoon koude en droge klimaat van de Sierra Morena. Direct na de terugkeer van Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van hun huwelijksreis zullen Koning Leopold en Prinses Liliane de koninklijke residentie, het paleis van Laeken, ontruimen. De vader van Koning Boudewfjn en zijn ge zin zullen hun intrek nemen in het do- mijn van Argenteuil (ongeveer twintig kilometer buiten Brussel). De verbou wing van het kasteel zal tegen Kerstmis voltooid zijn. De nationale vereniging van Belgische rijwielfabrikanten heeft Koning Boude wijn en Koningin Fabiola elk een rywiel aangeboden als huwelijksgeschenk. Het zijn twee „sportfietsen", voor de Belgische vorstin een witte en voor de Koning een blauw-gryze. Op de fietsen staat geen fabrieksmerk. In plaats daarvan zyn een „B" en een ,F" aange bracht, met daarboven een kroontje in goud. EMMEN KRIJGT GOEDKOPE SUPERBENZINE HET EERST B. en W. van Emmen hebben goedkeuring verleend voor de bouw van een benzinetankstation, waar de Frisia superbenzine (die onge veer vijf centen goedkoper zal zijn dan de algemeen geldende prijs hier te lande) zal worden verkocht. Zoals in oktober j.l. gemeld, is de Westduits olieraffinaderij Frisia Erdöl- werke te Embden voornemens goedkope superbenzine op de Nederlandse markt te brengen. In deze raffinaderij wordt o.m. deelgenomen door de bekende Zwitserse zakenman Duttweiler. Het lag in de bedoeling in Emmen met de ver koop in ons land te beginnen, en het ziet er naar uit, dat deze Drentse ge meente inderdaad de primeur zal krij gen. Het ligt niet in het voornemen van Frisia hier te lande een benzine „oorlog" te ontketenen. Daarvoor is de capaciteit van deze raffinaderij te beperkt. Men heeft dan ook slechts een bescheiden net van stations ontworpen, voorname lijk in het noorden, oosten en midden van ons land. Advertentie Restaurant „De Nachtegaal" RIJKSSTRAATWEG 10 - LISSE Jonge haantjes van 't spit verkrijgbaar in 10 variëteiten. Reserveer nu voor exclusieve diners op 2e kerstdag en nieuwjaarsdag. TELEFOON: 0 2530—3400 Kennedy voltooit kabinet Kennedy heeft de samenstelling van zijn kabinet zaterdag voltooid door de benoeming van J. Edward Day tot mi nister der posterijen. Day maakt deel uit van de leiding van een verzekerings maatschappij in Los Angeles. De gemiddelde leeftijd van het door John Kennedy gekozen kabinet van tien ministers is 47^ jaar. Alle ministers zijn getrouwd en hebben samen 33 kinderen. De jongste minister is 35 en de oudste 62. zyn zijn broer, een 24-jarige machine bankwerker en een 21-jarige man, die geen beroep heeft. De laatste is later vrijgelaten. Uit Het Leidsch Dagblad van 19 December 1860: De schrandere staatsman Colbert liet uit Holland een aan tal lakenfabrikanten naar Se dan, Carcassone en andere ste den overkomen, die hunne weve rijen en ververijen, tot geen ge ring voordeel voor die plaatsen aldaar vestigden. Voor de fijnste lakens, die men voorheen uit Holland en Engeland ontbood, werden fabrieken te Abbeville opgericht. Toen onze vernuftige Corn. Drebbel in Alkmaar het coche nillepurper had uitgevonden, wist Colbert in het geheim die kunst uit Holland aan te koopen en deed hij onder het volk het sprookje uitgaan, dat Gobelin zich aan den booze verkocht had, om van deze het kunstge heim van Ie vinding dier schoo- ne kleur te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1