DE RUSSEN FANTASEREN OVER ONWIL' VAN BEWIND IN BONN De regering handhaaft het verbod tot tussentijdse loonsverhogingen HEINZ? saus-soep Bereid V.N.--commissie in Guinea te ontvangen West-Duitsland niet verlegen om afzet naar de Sovjet-Unie Motie van de P. v. d. A. inzake metaalindustrie is kansloos Regering stelt het zelfs op prijs DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassade in Bonn tracht met veel fantasie de mislukking van bet ondertekenen van het Duits-Russische handelsverdrag in Duitse schoenen te schuiven. Zonneklaar is evenwel, dat de Westduitse regering ten deze volgens het protocolaire boekje heeft gehandeld. Het gevecht ging namelijk om het handels verdrag inclusief of exclusief West-Berlijn. En „inclusief" heeft Bonn al weken geleden aan de Russische handelsdelegatie voorgesteld. mark de munteenheid is, dus inclusief West-Berlijn, Smirnof weigerde deze brief te aanvaarden. „Exclusief" was zijn richtlijn en die van de Russische on derhandelingsdelegatie onder leiding van onderminister van Buitenlandse Zaken Borissow, die reeds in oktober-november op de hoogte was van dit Westduitse voorstel. Moskou zal alsnog wel bijdraaien De Russische ambassade beweert dat de Westduitsers een uur voor de onder tekening van het verdrag met hun eis nopens een clausule over Berlijn in het handelsakkoord waren komen aandra gen. Dat was aldus de Russen, een on deugdelijk middel ter oplossing van een internationaal probleem. Maar met deze bewering waren de Russen toch wel, zo bleek overduidelijk in het land der fan tasie aangeland, want wat de West duitse regering heeft voorgesteld en wat al weken tevoren aan de Russen was gezegd,, was in feite het volgende. De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Von Scherpenberg gaf de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnof, een uur vóór de ondertekening van het verdrag een brief. Daarin stond dat Bonn ervan uitging, dat het nieuwe handelsverdrag voor hetzelfde gebied zou gelden als het vorige verdrag dat op 31 december a.s. eindigt. En wel voor het gehele territorium waarin de Duitse Advertentie Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct ƒ600.1 Tot nu toe ruim 1.000 voor Toltèn De heer Jans komt spreken De heer Fernando Jans, een Chileen van Nederlandse afkomst, zal vanavond per vliegtuig in ons land arriveren, om hier mee te werken aan radio-program_ ma's en een televisie-uitzending over de actie Toltèn. De heer Jans. een inwoner van Toltèn kan zich nog vrij goed in het Nederlands uitdrukken. Hij werkte mee aan diverse uitzendingen over de grote natuurramp in Chili. Hij blijft 10 dagen in Nederland en zal namens zijn medeburgers getuigen van de erkentelijkheid voor de Neder landse Toltèn-actie. Tot dusver heeft de actie f-605.884,50 opgebracht, naar schatting toereikend voor de bouw van 121 woningen. Voor de complete herbouw van de vissers plaats Toltèn zijn 300 woningen nodig. „Waterman" naar ons land Met slechts 124 spijtoptanten Het s.s. „Waterman", met slechts 124 zgn. „spijtoptanten" uit Indonesië op weg naar Nederland, zal niet naar Rotterdam komen, maar rechtstreeks naar Vlissin- gen varen, waar het schip op 29 decem ber a.s. wordt verwacht. Dit geringe aan tal passagiers, nauwelijks een vijfde ge deelte van het gebruikelijke, is te wijten aan de omstandigheid, dat de toestem ming der Indonesische autoriteiten om Soerabaja en Djakarta aan te lopen, eerst werd ontvangen, toen de „Water man" reeds lang in Australië, waarheen het schip op de uitreis emigranten bracht, was aangekomen. Hierdoor zag slechts een handjevol „spijtoptanten" kans, tijdig voor vertrek gereed te zijn. Een dertigtal passagiers doet op de thuisreis dienst als corveër, daar alle 100 Indonesische bedienden van de „Water man" in Soerabaja het schip hebben ver laten. Nadat straks in Vlissingen de passa giers ontscheept zijn, zal de „Waterman" op de werf van de Koninklijke Maat schappij ..De Schelde" aldaar gedurende enkele maanden een grondige verbou wing ondergaan. Deze verbouwing geschiedt in opdracht 'an de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Trans-Oceaan" in oprichting, waarin, zoals eerder werd bericht, de drie rege- i'ingsschepen „Waterman", „Zuiderkruis" ®n „Grote Beer" zullen worden onderge bracht, indien ook de Eerste Kamer de Tweede Kamer heeft zich reeds met een desbetreffend voorstel verenigd hieraan haar goedkeuring hecht. Geen dramatisering De Westduitse regering, gesteund door de oppositie in Bonn en de regering van West-Berlijn, is met dit verdrag tot de grens van het uiterste gegaan. Immers een dergelijk handelsverdrag is voor de Westduitse economie eerder een blok aan het been dan een winstgevend ob ject. Men heeft hier nu eenmaal geen Russische auto's en dergelijke, hoogstens bepaalde Russische grondstoffen nodig, die men ook wel buiten de Sovjet-Unie gemakkelijk kan krijgen. En de afzet van Westduitse machines in Rusland is bepaald geen exportnoodzaak voor de Westduitse Industrie. Men is hier echter voor zo'n verdrag, omdat men hoopt dat de politieke atmosfeer tussen Bonn en Moskou erdoor verbeterd zal worden. Het ls echter onmogelijk West-Berlijn. waar vele grote Westduitse industrieën zijn gevestigd, die ook aan Rusland goederen leveren uit te sluiten. Politiek zou zulks een zware nederlaag betekenen. Deson danks dramatiseert men te Bonn dit mislukken op het laatste nippertje van het Duits-Russische handelsverdrag niet. De handel zal wel normaal geregeld kunnen worden en de verstandhouding tijdens het overleg was goed. Men ver wacht dat Moskou binnenkort wel een modus zal vinden het verdrag inclusief brief over Berlijn, gelijk twee jaar gele den, te accepteren. Zonder afscheid te nemen! Hedenochtend telefoneerde onze cor respondent in Bonn: De Russische handelsdelegatie onder leiding van onderminister van Buiten landse Zaken, Borissow, heeft gisteren per trein, zonder haar Westduitse gast heer de gelegenheid te geven afscheid te nemen, de Bondsrepubliek verlaten. Via Oost-Berlijn reizen de Russen per trein naar Moskou terug zonder het Russisch -Westduitse handelsverdrag, waarvoor zij twee maanden lang hebben onderhandeld. Inmiddels begint een stroom van kritiek op de Westduitse po. litiek tegenover het oostelijk blok te stromen en lijkt het erop of de afbre king van het Russisch-Duitse handels, verdrag niet 2»nder gevolgen zal blijven voor het Oost-Westduitse handelsover leg te Berlijn. Bij mijnongeluk in Turkije 19 (loden Door een ontploffing van mijngas in een steenkolenmijn in Kozloe, in Tur kije, zijn negentien mijnwerkers gedood en twaalf gewond. Achtentwintig an dere mijnwerkers konden worden gered. De ontploffing deed zich voor op een diepte van 249 meter. Kassier veroordeeld Een 60-jarige kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Tietjerk is door de rechtbank te Leeuwarden con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek wegens valsheid in geschrifte en verduistering. Hij heeft gedurende de periode mei 1957 tot maart 1960 een bedrag van f. 21.000.- door frauduleuze praktijken weten te verduisteren. Herhaling bestedingsbeperking voorkomen! (Van onze parlementaire redacteur) In weerwil van een nieuwe aanval van de oppositie, handhaaft de regering haar standpunt, dat de verworven welvaartsverbetering niet in gevaar mag worden gebracht door prijsstijging, die het gevolg zou zijn indien de C.A.O.'s voor afloop worden herzien voor tussentijdse loonsverhogingen. Wel mag onder bepaalde voorwaarden met ingang van 1 januari a.s. de arbeidsduur met een uur per week worden ver kort, indien deze maatregel niet wordt doorberekend in de prijzen. Aan de bedrijfstakken, die in het kader van de vrije loonvorming nog geen loonsverhoging hebben kunnen toekennen, zal spoedig worden toege staan de lonen met maximaal 4% te verhogen. Voor een motie van de P. v. d. A.. waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het over leg te hervatten om alsnog te trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden met de lonen in de metaalindustrie, bleek gisteren in de Tweede Kamer geen meerderheid te bestaan. Er is niets nieuws onder de zon! De socialistische oud-minister Suur hoff noemde het ongerijmd dat de regering heeft verboden een CAO open te breken voor loonsverhoging. Daartegenover herinnerde staatsse cretaris Roolvink er aan dat op 21 september 1955 minister Suurhoff een brief had gestuurd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars, waarin stond dat de secundaire arbeidsvoor waarden mochten worden verbeterd, maar dat voorstellen daartoe alleen konden worden gedaan bij afloop van een CAO. De economische si tuatie was toen minder verontrus tend dan nu. Van zijn kant herinnerde de socialis tische woordvoeder eraan dat de staats secretaris op 17 juli 1959 in de Kamer had gezegd dat CAO's bij onderling goed vinden altijd tussentijds kunnen worden herzien. „Natuurlijk," antwoordde staats secretaris Roolvink, „dat is geen punt van discussie. Maar nieuwe loonovereen- komsten krijgen pas rechtskracht na goedkeuring door het College van Rijks- bemiddelaars. Indien zich bijzondere om standigheden in t algemeen tegen goed keuring verzetten, is het college bevoegd de goedkeuring te weigeren." „De regering had niet zo halsstarrig moeten zijn," betoogde de heer Suurhoff. Zelfs al zou een tussentijdse loonsverho ging economisch gevaarlijk zijn, dan had de regering toch moeten trachten met geven en nemen oplossing te vinden. Door het star hanteren van de reken- liniaal heeft de regering gevoelens van teleurstelling en verbittering gewekt. Daartegenover, zei de staatssecretaris, dat men in de metaalindustrie had moe ten overwegen of door het voeren van loononderhandelingen niet loze verwach tingen werden gewekt. De regering heeft tijdig, op 15 september jl. gewaarschuwd. Omtrent de pessimistische kijk van minister De Pous op de economische si tuatie in 1961, twijfelde de heer Suur hoff of deze gerechtvaardigd was. De voorspellingen schommelen sterk. Bo vendien moet er volgens spelregels van de vrijere loonvorming economische ruimte zijn voor loonsverhoging, want staatssecretaris Roolvink en de heer Ha- deze mag de stijging van de produktivi teit niet overtreffen. Minister van Rooij repliceerde dat de mate van voorzichtigheid, die men in acht wil nemen, meestal samenhangt met de mate van verantwoordelijkheid die men draagt. Hij maakte erop attent dat de stijging van de produktiviteit nog maar langzaam gaat, omdat de grens van de produktiecapaciteit is bereikt. De stijging van de bestedingen is groter dan van de produktie. Toestaan van tussen tijdse herziening zou bepaald niet be perkt zjjn gebleven tot de metaalindus trie en een algemene loongolf zou leiden tot prijsstijging en gevaren voor de na tionale economie als geheeL „De ombuiging van de economische ontwikkeling blijkt niet alleen uit de nieuwste cijfers," verklaarde minister De Pous, maar zij was ook reeds voor ieder een duidelijk uit de oudere cijfers. In de metaalindustrie kunnen de arbeiders ook aan hun trek komen doordat de regering volop gelegenheid biedt tot het delen in de winst, vulde staatssecretaris Roolvink aan. Wij moeten een herhaling van de bestedingsbeperking voorkomen, die de sociaal zwakken het ergst heeft getrof fen. Een gezond sociaal beleid eist daar om voorzichtigheid met de loonpolitiek. De armsten mogen niet opnieuw de dupe worden. Men kan ook niet zeggen dat de arbeiders het eerst zijn getroffen door maatregelen, die' de bedoeling hebben een overbesteding te voorkomen. Eerst zijn de investeringen afgeremd. De be lastingverlaging is uitgesteld, de bouw vergunningen zijn beperkt, enz. Geen nieuwe onrust wekken Drie extra sprekers, de heren Roemers. Nederhorst en Baart, voorzitter van de vakraad in de metaalindustrie, stuurde de PvdA in het vuur om de aanval te ondersteunen op het regeringsstandpunt, volgens hetwelk loonsverhogingen voor afloop van een CAO verboden zijn. Het vuur der welsprekendheid werd toege spitst in een motie, waarin aan de rege ring werd gevraagd alsnog te trachten in overleg met de stichting van de arbeid en de vakraad voor de metaalindustrie verantwoorde oplossing voor de gerezen moeilijkheden te vinden. 3 leden van de anti-revolutionaire fractie, de heren Ha- zenbosch, Van Nierop en Van Eibergen, stemden in het begin van oktober jl. nog voor een motie van de PvdA, die aan drong op het toestaan van tussentijds openbreken van de CAO's gisteren waren zij zeer vriendelijk tegenover Prof. De Quay in Eerste Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering is bereid onder bepaalde voorwaarden, een commissie van de V.N. in Nieuw-Guinea te ontvangen. De regering zou bereid zijn om in de V.N. aan elke discussie over de bevindingen van deze commissie deel te nemen, maar dat betekent niet, dat elke conclusie, die uit deze discussie zou kunnen voortkomen, voor Nederland regel of wet zou zijn. Tenslotte is Nederland soeverein en heeft ons land verantwoordelijkheden, die uit deze soevereiniteit voort vloeien. Of Indonesië met de instelling van een dergelijke commissie akkoord gaat, is voor Nederland niet relevant, wel of de instelling van een commissie een meerderheid in de V.N. zal krijgen. Gisteren bereikten tegenstrijdige I het leger de macht aan zich zou berichten de wereld over een staats- hebben getrokken. Deze foto, welke greep in Ethiopië, waarbij kroon- november 1954 werd gemaakt prins Asia Wassen met steun van\tijdens het bezoek van Keizer Hai- lie Selassie aan Nederland, toont de keizer links en de kroonprins rechts. Geen rechter spelen! Dit zei gisteren de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay tijdens zijn be antwoording van de algemene, politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. La ter, bij de replieken, heeft de minister president, naar aanleiding van een op merking van ir. Vos (P.vdA.) het re geringsstandpunt nog verduidelijkt. De regering is inderdaad bereid de situatie in Ned. Nieuw-Guinea aan het „oordeel" van een VN-commissie te onderwerpen. Maar dat betreft dan toch een oordeel van een oommissie en niet van een rechter. En dat betekent, dat dit niet kan impliceren, dat Nederland dat oor deel kan beschouwen als een regel of een wet, waaraan ons land zich zonder meer zou kunnen onderwerpen. De regering heeft niet alleen geen bezwaar tegen de totstandkoming van een VN-commissie, maar zij zou zulk Advertentie 't helpt en't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL zenbosch verklaarde, dat de gehele AR- fractie tegen de socialistische motie zou stemmen. Hij zei dat het loonbeleid over het geheel goed was geweest, al had zijn fractie gaarne het conflict in de metaal industrie opgelost gezien door een loons verhoging van 4% per 1 april 1961. Waardering voor moed De motie van de PvdA vond de heer Hazenbosch gevaarlijk, omdat daardoor weer verwachtingen zouden worden ge wekt, die niet verwezenlijkt kunnen wor- d endoor de verdeeldheid in de Stichting van de Arbeid. Nieuw overleg zou ook volgens de Christelijk Hist, woordvoerder Kikkert geen zin hebben na het overleg dat reeds is gevoerd. De KVP-er, de heer Bogaers was tegen de motie, omdat deze de bestaande onrust zou handhaven, ter wijl rust geboden is. Hij had waardering voor de moed van de regering om in het algemeen belang het been stijf te hou den. Alleen de pacifistische ds. Van der Veen verklaarde de motie te zullen steu nen. De liberaal Corver zei niet ontevre den te zijn over de resultaten van het so ciaal economisch beleid, vooral omdat de prijzen in bedwang zijn gehouden. De antwoorden van staatssecretaris Roolvink schenen de socialisten weer te prikkelen. Hij zei dat het college van Rijksbemiddelaars reeds op 20 oktober 1959 aan de vakraad voor de metaal industrie had geschreven, dat indien de stijging van de produktiviteit zou mee vallen, het niet uitgesloten was dat de lonen zouden kunnen worden herzien „voor de tweede helft van 1961". Terwijl de staatssecretaris hem beantwoordde liep de heer Suurhoff uit de zaal weg en tenslotte was er ook nog een incidentje met de socialistische fractie-leider, mr. Burger. Om een interruptie van hem re pliceerde de staatssecretaris dat hij een dergelijke vraag wel van de heer Neder horst, maar niet van mr verwacht. een commissie zelfs op prUs stellen. Het is namelijk nuttig, dat men in de wereld weet, dat Nederland oprecht streeft naar het verkrijgen van zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking. Tot zover de rede van de minister-president voor wat betreft het Nieuw-Guinea-beleid. Sterke defensie noodzakelijk Prof. De Quay verklaarde niet te wil len ingaan op dat deel van het betoog van mr. Pollema (CH), waar deze het had over een brede samenstelling van een kabinet. Prof. De Quay nam name lijk aan, dat hij daarmee ook wel niet meer te maken zal krijgen. Wat de internationale situatie be treft, het gaat niet zozeer om hetgeen een verre toekomst zal brengen, maar om deze tijd, waarin de bedreiging on verminderd voortbestaat. Daarom is de zorg voor een sterke defensie noodzake lijk. De defensie behoort in collectief verband tot de hoogste prioriteit. Aan ir. Vos (P.v.d.A.) antwoordde de minister-president om., dat Nederland in de internationale hulpverlening aan onder-ontwikkelde landen bepaald geen slecht figuur slaat. Ons land komt. wat de bijdragen betreft na Frankrijk en de V.S. In hoeverre Nederland een resolutie in de VN over het houden van een re ferendum in Algiers zal steunen, hangt af van de inhoud van zo'n resolutie. Wat de rassendiscriminatie aangaat, er bestaat geen twijfel over de afwijzing door de Nederlandse regering van de apartheidspolitiek. Europese samenwerking De Europese samenwerking is een zaak, welke de regering zeer ter harte gaat. I Tegenover de plannen van De Gaulle staat de regering vooralsnog kritisch. Aantasting van de bevoegdheid van de j gemeenschapsorganen kan de Neder landse regering namelijk niet aan vaar- I den. In antwoord op een opmerking van mr. Pollema (CH) ten aanzien van de zedenmisdrijven, begaan aan de JeugcL deelde de minister-president mee. dat er reeds maatregelen zijn genomen. Het tegengaan van de verkeersonveiligheid is niet alleen een kwestie van wetge ving, maar vooral van mentaliteit van de weggebruikers. Aan mr. De Vos van Steenwijk (VVD) antwoordde prof. De Quay, dat deze vertrouwen moet heb ben in het beleid ten aanzien van de spijtoptanten. De regering gaat voort op de eenmaal ingeslagen weg naar vrijere loonvorming. Kernpunt hierbij is. dat de prijzen niet in beweging komen. Ten aanzien van de landbouwpolitiek erkent de regering, dat bescherming no dig is, maar met behoud van de eigen verantwoordelijkheid van de bedrijfstak. In het bouwbedrijf is waakzaamheid geboden, teneinde de prijzen in de hand te kunnen houden. Daarin is de regering totnutoe geslaagd. Tegen ir. Vos zeide de minister-president nog, om te be wijzen, dat het de regering toch niet aan élan ontbreekt, dat thans overeenstem ming is bereikt over de politieks al aris- sen. Minister De Pous: „Vrije vestiging op Rozenburg" Incident „Dat hebt u niet uit te maken, of ik als afgevaardigde een vraag mag stel len," viel mr. Burger uit. Hij zei veront waardigd, dat hij zich over terechtwij zing van de staatssecretaris boos maakte. „Dat hoeft u er niet bij te zeggen," an- woordde de heer Roolvink laconiek, „want dat ziet de hel" Kamer wel!" De stemming over de motie, die geen kans maakt te worden aangenomen, werd gisteravond uitgesteld tot vanmid dag. (Van onze parlementaire redacteur). Over de vestiging van een hoogoven- bedrijf op Rozenburg aan de mond van de Rotterdamse Waterweg, heeft minis ter De Pous (Economische Zaken) gis teravond in de Tweede Kamer ver klaard. dat ln Nederland vrijheid van industrievestiging bestaat Indien de ves tiging kan geschieden zonder hulp van de overheid, worden geen hinderpalen ln de weg gelegd. Indien echter financiële medewerking van het Rijk nodig is. moet men met een verantwoord plan van betekenis ko men .Indien hem dat wordt voorgelegd. Burger had de minister nog steeds bereid het in overweging te nemen. Hij zal daarbij dan de studie van de commissie Van Berkum in aanmerking nemen. Het rapport van de commissie heeft minster De Pous nog niet gelezen. HIJ kent wel de conclusies, maar men moet het rapport hebben gelezen om te we ten waarop ze gebaseerd zijn. Daarom kon hij ook niet zeggen of zij positief of negatief zijn. De minister zal zich in het rapport verdiepen en is gaarne bereid het te bespreken met de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Economische Zaken. De taak van de overheid bU de industrialisatie is het stimuleren van het particulier Initiatief

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7