KONINKLIJK JAWOORD' IN BRUSSEL ONTKETENT OORVERDOVEND GEJUICH Duyvis Boudewijn schuif! ontroerde Fabiola ring aan de vinger „HERMELIJNEN" HUWELIJKSTAART I Koningin Juliana in donkerbruin satijn Eet er gezelliger, lekkerder, beter van met mayonaise BEVOLKING VAN VIENTIANE ONTVLUCHT DE HOOFDSTAD Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 december 1960 Derde blad no. 30229 (Van onze Brusselse correspondent) Het is vanochtend vroeg dag geweest in Brussel. Vroeg dag voor de bloemisten die de Sint Goedelekerk met duizenden anjers hebben versierd, vroeg dag voor de kap pers die ten paleize waren ontboden om de gekroonde hoofden nog een laatste slag of krul in het haar te geven, vroeg dag voor de mannen van de gemeentereiniging die het zeven kilometer lange parcours letterlijk met bezems hebben gekeerd, vroeg dag voor de politie die reeds gisteravond alle auto's uit het afgezette deel van de stad heeft geweerd en die nog vannacht geparkeerd staande wagens heeft weggevoerd, vroeg dag voor de ontelbare schoolkinderen die hun plaatsen langs de hekken moesten innemen, vroeg dag ook voor de 6500 militairen die van de Brusselse kazernes zijn komen opmarcheren en die door hun officieren langs de weg werden opgesteld. het altaar konden kijken, had men t.v.- toestellen voor hen opgesteld, zodat zij de plechtigheid toch tot in bijzonder heden konden volgen. Het orgel speelde ook nog terwijl door het meer dan honderd meter lange schip de bruidsstoet binnenkwam. Nadat iedereen plaats had genomen, naderde het grote ogenblik der kerke lijke voltrekking van het huwelijk. Vroeg dag was het zeker ook voor Koning Boudewijn, die de nacht op het paleis in Laeken heeft doorgebracht, en voor Fabiola, die in het paleis in Brussel in dezelfde vleugel logeerde als waar o.a. de Neder landse Koninklijke familie is ondergebracht. Van haar kamer uit op de tweede verdieping had Fabiola uitzicht op de gotische toren van het stadhuis aan de Grote Markt en ook op die van de Sint-Goedele, welke echter nog in de nevels van de grijze ochtend schuilging. Voor het paleis hadden zo tegen acht uur de eerste belangstellenden zich op gesteld. konden zien hoe op hogere verdiepingen van het gebouw de lichten langzaam aan werden ontstoken en zij zagen het zachte geschitter van de grote luchters in de troonzaal, waar de hof maarschalk en zijn mensen nog eens voor het laatst alles inspecteerden voor het grote ogenblik van het burgerlijk huwelijk. De mannen van de radio en televisie hadden ook hun plaats op de schavotjes welke men voor hen had opgesteld, in genomen of ze liepen er voor op het trottoir heen en weer, kleunend in de ochtendkoude, stampend met de voeten. In de stad zelf was het nog niet druk ker dan op een gewone door-de-weekse ochtend. Een enkele vroege toeschouwer hing reeds over een van de hekken te wachten op de dingen die komen zou den, winkeliers openden hun zaken, werkvrouwen „kuisten" de straat en de pui. Zo tussen half negen en negen uur begon het voor het paleis drukker te worden. De commando's klonken, hof- auto's reden af en aan om de gasten, die niet in het paleis hadden gelogeerd, naar de plaats van de plechtigheid te brengen. Inmiddels begon de grote troonzaal van het paleis, waar het burgerlijk huwelijk is voltrokken, zich langzaam te vullen. De heren waren bijna allen in rok gekleed, weinigen in jacket, zeer velen in gala-uniform bedekt met rid derordes en ordelinten. De dames spreidden een voor mannenogen bijkans verbijsterende verscheidenheid van toi letten en juwelen ten toon. Doodse stilte Klokslag tien uur viel er een doodse stilte. Twee lakeien, met kuitbroeken en witte kousen, zwaaiden de deuren naar de galerij open en Koning Boudewijn met zijn bruid, gevolgd door een stoet, schreden binnen. Alle aanwezigen gingen staan. Boude wijn glimlachte even, doch toen viel zijn gezicht weer in een ernstige plooi. Dona Fabiola hield haar ogen neergeslagen. Zij droeg een betrekkelijk eenvoudige bruidsjapon, hoog gesloten aan de voor zijde. Haar sluier was op het kapsel met een kroontje bevestigd. De grote sleep werd gedragen door enkele kleine bruids jonkers en bruidsmeisjes. De jongens zagen er uit als kleine pages. Zy droegen een pakje van rood fluweel met wit kant aan hals en mou wen afgezet. Schuin over hun borst liep een blauw satijnen lint. De meisjes droe gen ivoorkleurige satijnen jurkjes met op het hoofd een kanten kapje met een voile. Toen ieder zyn plaats had ingenomen men zag van de zijgalerijen uit, waar de journalisten een plaats hadden ge vonden, hoe de hofmaarschalk nog snel een paar aanwijzingen gaf stond de enige vrouwelijke wethouder van de stad, mejuffrouw Van den Heuvel, op. aan de andere zijde de wethouder Rons Zy las de huwelijksacte in het Frans voor en wethouder Rons dezelfde tekst in het Nederlands. Tweemaal oui Daarop was het woord aan de bur gemeester, die de betrokken artikelen van het burgerlijk wetboek voorlas en de traditionele vragen aan het paar stelde. Beiden antwoordden in het Frans met „oui". De burgemeester las toen de huwelijksacte voor en, nadat hij gezegd had: „In naam van de wet verklaar ik U verenigd door de band van het huwe- lyk", overhandigde hy aan de Koning het trouwboekje. Hij hield daarna een kleine toespraak in de twee landstalen, een in warme bewoordingen gestelde gelukwens aan het adres van het Koningspaar. Vervolgens stonden Fabiola en Bou dewijn op om de registers van de bur gerlijke stand te tekenen. Ook de ge tuigen deden dat en daarna feliciteerde Koning Leopold zijn zoon. Prinses Liliane omhelsde hem en Fabiola. De andere vorstelijke aanwezigen gingen ook op het paar toe om het geluk te wensen. Het was nog geen elf uur. Drukte voor paleis Voor het paleis was het inmid dels druk geworden. De Konink lijke Garde was aan komen rijden, vier peletons van 24 man met mar tiale helmen en sabels, een pauke- nist en twaalf trompetters voorop. Koningin Juliana droeg tij dens de huwelijksplechtigheid een japon van donkerbruin sa tijn en een wijde mantel van ve lours chiffon in dezelfde kleur. Prinses Beatrix was gekleed in een toilet van groen fluweel en Prinses Irene in een toilet van zandkleurige wollen stof. Langs de weg die naar de Sint-Goe dele voert, onder de arkades van het Congressenpaleis naar beneden, en dan langs het centraal station, het gebouw van de Sabena en het nieuwe hoofdpost kantoor, dat nog niet in gebruik is, naar het voorplein van de kerk, stonden vele belangstellenden. Ze hadden zich door het gure weer blykbaar niet laten weer houden en hadden er de voorkeur aan gegeven de huwelijksstoet van hun vorst niet op de televisie, maar in alle kleu rige pracht en praal in werkelijkheid te zien. De eerste auto's vertrokken reeds van het paleis naar de kerk. Maar het duur de langer dan was aangekondigd voor het Koninklyke escorte de paleispoort verliet. En nog langer moest men wach ten voor de Koninklijke auto, voorzien van een doorschijnend plastic dak ver scheen. Daardoor zag men duidelijk de bruid en haar Koning, die af en toe met haar sprak en vol genegenheid naar haar keek. Ontroerd Boudewijn en Fabiola lagen ge knield voor de bisschop. Deze vroeg hem: „Koning Boudewijn, zijt gij vrijwillig gekomen om met Dona Fabiola de Mora y Aragon in het huwelijk te treden?" Het ,,oui" van de vorst was niet goed hoorbaar. Hij leek diep onder de indruk. Ook Fabiola, eveneens bevestigend antwoordend, had moeite haar emotie te verbergen. Toen vroeg de geestelyke Boudewijn hem na te zeggen: „Ik, Boudewyn van België, geef U, die ik hier bij de hand houd, myn huwelykswoord en ik neem U voor God en zijn heilige kerk tot myn wettige echtgenote". Ook Fabiola her haalde de huwelijksformule. Daarop zei de bisschop: „Steek deze ring aan de vinger van uw echtgenote. Het is een waarborg van trouw en lief deband en uw echtverbintenis". Men kon in de kerk een speld horen vallen, evenals buiten op het voorplein, waar luidsprekers de plechtigheid te volgen maakten. Toen liet de bisschop de Koning nazeg gen: „Ontvang deze gezegende ring uit naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, Amen". Terwyl Boudewijn Fabiola de ring aan haar vinger schoof hielp zij hem daarbij en zy deed moeite haar tranen te ver bergen. Op dat ogenblik zette plotseling het orgel in en een jongenskoor begon te zingen, terwyl de geestelyke zich ge reed maakte om de mis op te dragen. Toen deze was afgelopen ging de stoet de kerk verlaten. De deuren werden wijd opengeslagen. Het orgel speelde een postludium. Op het bordes bliezen trom petters het „Te velde". Tweeduizend duiven werden losgelaten en zwermden rond. Militaire commando's weerklonken. Een oorverdovend gejuich brak los op het ogenblik dat het bruidspaar ver scheen en onder de stalen boog, de sabels van 60 officieren van leger, luchtmacht De kinderen langs de weg wuifden met vlaggetjes en zakdoeken. Meer nog dan gejuich hoorde men het applaus van de menigte. Tegelykertijd begon het lossen van een salvo van 101 kanonschoten. De rit naar de kerk duurde slechts kort. Imponerend Het gebouw, dat door de vele restau raties niet bijzonder mooi meer is maar imponeert door zijn afmetingen en thans ook door de verlichting en de versiering, wachtte in de glans van ontelbare schyn- werpers. In het transept voor het hoog altaar was een podium gemaakt. Daar op was plaats voor de 200 officiële ver tegenwoordigers. Terzyde van het altaar met zijn zes gouden kandelaars, hingen oude gobelins. Op het priesterkoor was ook een purperen baldakijn opgericht, waaronder de oude kardinaal Van Roey. de aartsbisschop van Mechelen, had plaatsgenomen. Door zyn geweldige afmetingen leek de kerk niet al te vol, hoewel er een paar duizend genodigden plaats hadden gevonden. Op plaatsen, waar zy niet op Een reusachtige huwelykstaart i i van byna een vierkante meter om vang en een gewicht van dertig ki logram is door de Brusselse groot meester-banketbakker Robert Dé- berque voor de bruiloft van Koning Boudewijn en Dona Fabiola ver vaardigd. De taart is slechts vyftien centi- meter hoog, omdat zy het uitzicht niet mag belemmeren. Déberque heeft de vorm van een hermeüjnen hof mantel gekozen waarop de wapens van de Koning en van zijn bruid, de hertogskroon 1 van Brabant en de markiezinne- kroon van Dona Fabiola, zyn ge- i vleid. Witte rozen, aronskelken en i de Koningskroon completeren de versiering. De maker heeft voor het hart van de taart nootjesdeeg gebruikt. Voorts heeft hy voor de mantel 1 en de versiering voornamelyk fon- dantsuiker en getrokken suiker toe gepast. De kleurstoffen zijn alle uit groenten en vruchten getrokken. Het verguldsel op de taart is ge maakt van 24 karaats bladgoud, dat volgens de banketbakker zonder be- zwaar kan worden opgegeten. Aan de huwelykstaart is ongeveer 230 uur gewerkt. genegenheid voor het geluk van het jonge paar van de zijde van de Belgen en de vele buitenlanders, die voor de feestdag naar Brussel waren gekomen. De Grote Markt, waar men alle lichten en schijn werpers ontstoken en waar de wapenvlaggen van de vergulde gevels wapperden, zag eruit als een décor voor een sprookjesopera. Het Koninklijk escorte maakte die veronderstelling nog meer werkelykheid. Koor en figuratie en publiek tegelijk waren de honderden toeschouwers, die op de balkons en voor de vensters van het raadhuis en de andere oude gebou wen hadden plaatsgenomen en die juich ten en applaudisseerden. Eigenlyk detoneerde alleen de grote zwarte auto, waarin het bruidspaar zat, en de lawaaierige motorfietsen van de Rijkspolitie. Stilgehouden mocht er niet worden en daardoor verplaatste het enthousiasme van de menigte zich in regelmatig tempo in de richting van het paleis. Daarvoor had zich inmiddels ook een grote menigte verzameld, aange groeid met velen die op andere plaatsen het voorbijkomen hadden gezien en die zich nu snel naar het paleis begaven om het verschijnen op het balkon van het paar mee te maken. Het is namelijk gewoonte, dat de Bel gische vorsten bij werkelyk zeer belang rijke evenementen op dat balkon ver schijnen. De laatste keer waren het Fabiola en Boudewyn als verloofden. Daarvoor waren jaren verlopen waarin Boudewijn niet op het balkon was ver schenen, sedert de dag waarop Leopold afstand van de troon had gedaan en Boudewijn tot Koning was uitgeroepen. Iedereen rekende erop, dat het bruids paar ook zou verschynen en enige ogen blikken nadat de auto binnen de poorten van het paleis was verdwenen, is dat ook gebeurd. Het enthousiasme van vele duizenden kijkers bereikte toen zijn hoogtepunt! Koning Boudewijn en zijn bruid tijdens de burgerlijke huwelijks plechtigheid in de troonzaal van het Koninklijke Paleis in Brussel. Op de achtergrond ziet u enkelen van de vele honderden familieleden en genodigde vorsten. en marine doorschreed. Het Koninklijke escorte had zich intussen opgesteld en toen vertrok de stoet, de heuvel van Sint-Goedele afrijdend, via de Grote Markt naar het paleis. In de verte hoorde men weer het lossen van kanon- schp'-en. Triomftocht De terugtocht naar de oude stad van Brussel is een triomftocht ge worden en één grote betoging van (Van onze Brusselse correspondent) Er zal door de Belgische munt een zilveren muntstuk van 50 frank wor den geslagen ter herinnering aan het huwelijk. Het geldstuk zal de beeldtenissen van de Koning en de nieuwe Koningin dragen en in de loop van de maand maart van het .volgend jaar in omloop worden ge bracht. Het Belgische Koninklijk paar heeft gistermiddag by verrassing een voorstelling van het „Spaanse festival" in de Muntschouwburg bygewoond. Het was een kindervoorstelling en de zaal was dus byna geheel gevuld met kin deren die zich bü zonder enthousiast toonden over dit onverwachte bezoek. Het huwelijk is en dit is de eerste maal in de geschiedenis van de r.k. Kerk door de kardinaal Van Roey met de bijzondere machtiging van de Paus voltrokken. De getuigen van de koning bij het burgerlük huwelnk wa ren Prins Albert en erf groothertog Jan van Luxemburg. De getuigen van Donna Fabiola waren de graaf van Barcelona en de markies De Casa Riera, haar oud ste broer. Bij het kerkelyk huwelijk traden Prins Albert en Prins Alexander op als getuigen van de Koning en de markies De Casa Riera en een andere broer, de graaf Alejandro de Mora, als getuigen van Fabiola. Prinses Margaret en haar echtge noot hebben gisterochtend in Brussel gewinkeld. Zy lieten zich door de chauf feur van de te hunner beschikking ge stelde hofauto naar het centrum van de stad ryden en daar hebben ze yverig etalages bestudeerd- Men zag hoe An thony Armstrong Jones af en toe prij zen en enige woorden opschreef in een notitieboekje. Zo zeer werd het paar door een en ander in beslag genomen dat het plotseling, nadat Prinses Margaret op haar horloge had gekeken, vlug in de auto stapte teneinde op tyd de lunch te kunnen bywonen, welke Koningin moeder Elisabeth van België op haar buitengoed Stuyvenberg gaf. Op het zelf de uur waren de beide Nederlandse Prin sessen de gasten van Prins Albert van Luik en Prinses Paola op het kasteel VN SPREKEN ZICH UIT VOOR SNELLE DEKOLONISATIE Met 43 tegen 25 stemmen, bü 29 ont houdingen, is gisteren in de V.N.-Assem- blee de Russische eis dat alle afhan kelijke gebieden onverwijld onafhanke- lykheid krijgen, verworpen. De Assemblee keurde wel het voorstel goed van de Afrikaans-Aziatische lan den waarin wordt verklaard dat het noodzakelyc is het kolonialisme in al zyn vormen en uitingen tot een snel en onvoorwaardelyk einde te brengen. Er waren geen tegenstemmen. De kolonise rende landen onthielden zich. Een Russisch amendement om hier voor als uiterste datum eind 1961 te stellen, werd met 47 tegen 29 stemmen, by 22 onthoudingen, verworpen. Een tweede amendement van de Sov jet-Unie om op de volgende Assemblee zitting de uitvoering van de AA-resolutie te bespreken, werd eveneens verworpen, en wel met 41 stemmen voor, 35 tegen, by 22 onthoudingen. Er was een meer derheid van tweederde nodig. Voor de AA-resolutie stemden 89 lan den. Negen landen onthielden zich. De uitslag van de stemming werd met ge juich begroet. Alle volken hebben het recht op zelf beschikking, aldus zegt de aangenomen resolutie ondermeer, en het onvoldoende voorbereid zyn op politiek, economisch, sociaal of opvoedkundig gebied mag nooit een voorwendsel zijn om de verlening van onafhankelykheid uit te stellen. De negen landen die zich van stem ming onthielden, waren Australië, Bel gië, de Dominicaanse Republiek, Frank rijk, Portugal, Spanje, Zuid-Afrika, de Ver. Staten en Engeland. Dahomey was afwezig. TERSCHELLING ROUWDE Oepke Starrenburg ten grave gedragen (Van onze correspondent) Héél Terschelling rouwde, toen gis termiddag het stoffelyk overschot van Oepke Starrenburg aan de schoot der aarde werd toevertrouwd. Loodswezen, vuurtoren, talloze particulieren en alle schepen in de haven vlagden halfstok. Starrenburg verdronk op 17 januari van dit jaar toen hy samen met een van zijn makkers met een vlet verbinding wilde maken tussen de bergingssleepboot „Stortemelk" en de toen bij Texel ge strande HD 79. De vlet sloeg om en Starrenburg verdween in de golven. Pas zondag j.l., byna elf maanden la ter, gaf de zee zijn prooi terug en spoelde het lichaam op het Texelse strand aan. De „Stortemelk" haalde het stoffelyk overschot van Texel weg, waarna het op Terschelling werd opgebaard. De be manning van de „Stortemelk" droeg de baar naar het kerkhof. Vooraan liepen de bemanningen van de schepen der Doeksen-vloot en die van de reddingboot Brandaris. De rouwdienst werd in de Doopsgezinde Kerk gehouden, die nau- welyks aan alle belangstellenden plaats kon bieden. Ds. A. P. Goudsbloem sprak naar aanleiding van Joh. 15, vers 13: „Niemand heeft grotere liefde dan dat hij zyn leven inzet voor zyne vrienden". Aan de groeve sprak ds. Goudsbloem het „Onze Vader". De president-directeur van de Doek- sen Bergingsmaatschappy, de heer V. Doeksen, noemde de overledene een van zyn beste vrienden, wiens heengaan hij oprecht betreurde. Een broer van de overledene sprak een dankwoord. Advertentie Grote pot Beide partijen schieten met houwitsers van ztvaar kaliber over de stad heen De bevolking van de hoofdstad van Laos is hedenochtend begonnen de stad massaal te verlaten: de bewoners zoeken een goed heenkomen in de omliggende rijstvelden. Nadat de troepen van de Westersgezinde generaal Nosavan de afgelopen nacht en in de vroege ochtenduren versterkingen met tanks en artillerie hadden ontvangen, begon een artillerieduel. Nosavans mannen beschikken over 105 mm houwitsers en de parachutisten van kapitein Kong Lae en de met hem verbonden eenheden van de communistische Pathet Lao hebben houwitsers van ongeveer hetzelfde kaliber, die door Russische vliegtuigen zijn aange voerd. Beide partijen schieten voornamelijk over de stad heen. Bij de gevechten van de laatste dagen zijn vijftig personen gedood en honderd gewond. Een merkwaardige speling is, dat de westelijke helft van Vientiane in handen is van de communistisch-gezinden, terwijl het oostelijk deel van de Laotiaanse hoofdstad beheerst wordt door de Westersgezinde generaal Nosavan. £§og>£>§Oê>?C>9Dg>4C>§Og>^ Premier Eyskens: Belgische volk deelt in geluk (Van onze Brusselse correspondent) Gisteravond vond het laatste c grote gala voor de plechtige huwe- lyksvoltrekking plaats. De Belgi- sche regering had het Koninklijk Paar en de bruiloftsgasten een di- ner aangeboden in de grootste zaal van het Museum voor Kunst en Geschiedenis in het Jubelpark. Dat is een hal van 50 bij 40 me ter, waarvan de wanden zyn be- dekt met 17de-eeuwse gobelins, i Daartussen had men een versiering van bloemen aangebracht, evenals op de tafels. Maar het geheel was 1 zeer eenvoudig en sty 1 vol gebleven. Byna vyfhonderd gasten, met na- tuurlyk aan het hoofd Koning Bou dewyn en zyn verloofde, waren daar byeen. Aan het slot van de maaltyd i heeft minister-president Eyskens een rede gehouden, waarin hy in I korte bewoordingen het geluk van de Belgische bevolking verbond aan dat van zyn Koning. Om tien uur verlieten de Koning en Fabiola onder applaus van een l menigte van enige honderden, meest jonge meisjes die buiten de l koude hadden getrotseerd, het mu seum. <805ohcm Belvedere. Ze hebben daar natuurlyk Philippe, het zoontje van het paar, be wonderd. Het Belgisch staatsblad van van daag bevat een Koninklyk besluit bü hetwelk vermindering van straf wordt toegekend van bepaalde categorieën ge vangenen. Uitdrukkelijk is bepaald dat de clementiemaatregelen niet gelden voor hen, die reeds vroeger tot gevan genisstraffen van meer dan drie maan den waren veroordeeld. De regering heeft, zo blijkt ook, geen gevolg gegeven aan het tot haar vooral door de Vlaamse organisaties gerichte verzoek om gratie te verlenen aan oorlogsmisdadigers. Nehroe ongerust over „interveutie" Zoals men weet is generaal Nosavan een opstand begonnen toen de neutra list! sche regering van premier Prins Soevanna Poema die thans naar Cambodja is uitgeweken in commu nistisch vaarwater dreigde te geraken. De strijders van Kong Lae en de Pathet Lao hebben rode armbanden, die van generaal Nosavan witte. Onder de Eu ropese inwoners van Vientiane zijn geen slachtoffers te betreuren. Wel zijn tal- ryke Siamese boeren, die de Siamese oever van de rivier de Mekong bewonen, gewond door het ontploffen van door de strydende partyen afgevuurde grana ten. Boerderijen werden beschadigd of in brand geschoten. Gistermiddag werden de troepen van Nosavan langzaam uit Vientiane terug gedreven, maar wisten stand te houden in het noordelijk stadsdeel bij het ge bouw waarin de Amerikaanse voorlich tingsdienst is gevestigd. Daarna herwon nen zij langzaam terrein totdat zy de oostelyke helft van de stad in handen hadden. Premier Nehroe van India heeft van daag op een persconferentie in Nieuw Delhi meegedeeld, dat hij de twee voor. zitters van de internationale commissie voor Laos, Engeland en de Sovjet-Unie, heeft voorgesteld de commissie tot nieuw leven te brengen De commissie had tot taak toe te zien op de uitvoering van de bepalingen van de Geneefse conferentie, die een einde maakte aan de oorlog In Indo-Chlna. „Beide partijen hebben wapens naar Laos gezonden en meer interventie van de een leidt tot meer interventie van de ander", zo zei Nehroe. Bij de Geneefse conferentie van 1954 werden drie inter nationale commissies opgericht, voor elk van de drie staten van Indo-CMna: Vietnam. Laos en Cambodja. De com missie voor Laos ging in juli 1958 voor onbepaalde tyd uiteen. KERSTFEEST KON. FAMILIE De Koninklijke familie zal het kerst feest vieren met het personeel en hun gezinnen op donderdag 22 december a.s. te 16.30 uur in de garage van de Ko ninklyke Marechaussee bü paleis Soest- dü'k.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5