Bond van Chr. Politie-ambtenaren Eerste steen ingemetseld van de Geref. Ulo-school in Leiden Z. W. DISCUS HONDEBROOD Kongolezen dringen de basis Kitona binnen VERLOVINGSRINGEN MAÏÏH. BRINKS WARMOND Afd. Leiden bestaat 40 jaar Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 december 1960 Tweede blad no. 30229 Het ziet er naar uit, dat de officiële steenlegging tijdelijk de laatste handeling zal zijn, die werd verricht voor de bouw van de Gereformeerde Ulo-school aan de Diepenbrocklaan in Leiden Zuid west. De werklieden keken gister middag tenminste bedenkelijk naar de loodgrijze hemel, waaruit de sneeuw gestaag neerviel. Ijs en weder dienende hoopt het bestuur van de Gereformeerde Schoolver eniging de school per 1 september B.s. in gebruik te nemen. Nadat de secretaris van het schoolbe- Ituur, de heer D. de Bruyn, zich van de onder deze omstandigheden bepaald Diet plezierige inmetseltaak had gekwe ten, begaf het gezelschap zich naar de nabijgelegen opleidingsschool aan de Dbrechtstraat. Daar kwamen de heren weer wat op temperatuur na een kopje thee en maakte voorzitter mr. dr. M. Teekens van de gelegenheid gebruik de irchitect, aannemers en alle anderen, die ïich voor de bouw van de school hebben Ingespannen, hartelijk te danken voor hun werk. Als de ulo-school in septem- Aanleg gedeelte rijbaan van weg door Kikkerpolder Ingevolge een raadsbesluit van 21 april 1958 heeft de gemeente van de gemeente Oegstgeest in eigendom overgenomen een strook grond voor de aanleg van een weg door de Kikkerpolder. Deze weg, welke het recreatiegebied in de Kikker polder zal ontsluiten, zal een verbinding rormen van het Maredijk-viaduct met de Poelgeesterweg in de gemeente Oegst geest. Een plan voor de aanleg van deze weg wordt voorbereid. Het sportpark is thans volledig in ge bruik. Voor de toegang naar de hoofdin gang wordt gebruik gemaakt van een tijdelijke weg, welke indertijd is aange legd voor de aanvoer van materialen ten behoeve van de aanleg der sportvel den c.a. Aangezien deze toegangsweg onvol doende is, is het noodzakelijk over te gaan tot de aanleg van het gedeelte van de weg door de Kikkerpolder, voorzoveel gelegen tussen de Poelgeesterweg en de hoofdingang van het sportpark. Voorlopig zal slechts de rijbaan wor den aangelegd en blijven de voet- en rij wielpaden ter weerszijden van de rij baan voorshands nog achterwege. Ten Doorden van de rijbaan zal een sloot Worden gegraven. Enige bomen moeten Worden gerooid, terwijl een nieuwe af- ichermende beplanting in het bos van Oud-Poelgeest moet worden aange bracht. De werken zullen voor een be langrijk deel worden uitgevoerd op grondgebied der gemeente Oegstgeest. |Wet het oog hierop hebben B. en W. ter pake overleg gepleegd met B. en W. van Oegstgeest, die zich in beginstel met het plan hebben verenigd. De kosten van uitvoering der onder havige werken worden begroot op I. 112.000. Advertentie per kg. 96 CENT. VLIELAND - Nieuwe Rijn 50 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René Alfons Louis, zn van J. A. R. TJ1- Jee en S. J. M. L. Sierat, Alida Maria, dr Van J. T. J. van Cassel en J. Verloop, Jo hanna Petronella. dr van J. C. van Wet ten en J. J. Smit, Robert Paul, zn van J. Henzen en J. A. Tegelaar, Nicola Alida Elisabeth Antonla Maria, dr van J. G. Luyten en G. H. M. de Wilde, Johanna «aria, dr van S. L. Schot en W. M. Zuid hoek. Christina Cornelia Maria, dr van F. JJ Preidel en M. T. C. Zwetsloot, Anne xes. dr van G. H. de Groot en J. E. van Herkhof, Diana, dr van A. W. Weggeman *J> T. van den Broeke, Gerarda Cornelia Maria, dr van A. P. van Zeijl en M. A. T. van Veen. Ietje. dr van P. de Nie en D. J. Pornbos, Helena Maria, dr van W. F. De- Vilee en A. E. Annard, Brigitte Noëlle Co- lette Francoise Nicole, dr van N. G. Blonk *n W. C Godschalk, Leonarda, dr van L. Jwart en G. van der Kaay, Monique Ma- Vla, dr van H. H. C. van der Plas en C. J. ©chrama. GETROUWD H. Spieker en M. E. G. Teske. OVERLEDEN W. F. G. van Eek, 81 jaar, man. ber in gebruik zal worden genomen, be draagt het aantal scholen van de Geref. Schoolvereniging precies tien, zeven voor het lager en drie voor het uitgebreid lager onderwijs. Dubbel blij was de heer Teekens, omdat hij kon meedelen, dat de gemeente een verzoek tot wijziging van de bouwplannen ten gunste van een gymnastieklokaal had ingewilligd. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer J. H. de Jong, zei, dat het tij dens de behandeling van de gemeente begroting duidelijk was geworden, dat het in Leiden niet gemakkelijk is scho len te bouwen. „Gezien deze situatie mogen we bijzonder blij zyn". De heer De Jong deelde verder nog mee, dat de urgentieverklaring reeds op 24 december De heer D. de Bcuijn metselt de eerste steen in. 1954 was afgekomen, in april van dit jaar de rijksgoedkeuring. De school zal uit zes leslokalen en een natuurkundelokaal bestaan, welke gegroepeerd zullen worden ronde een hal. De sanitaire voorzieningen zijn zeer modern. De heer De Jong prees de eensgezind heid onder de 22 bouwvakarbeiders. Hij betreurde het, dat twee bouwcommissie leden. te weten de heren D. Matze en dokter J. de Bruyne, deze dag niet meer mee konden maken. L. Questroo voorzitter Centrale Diakonie NHG In verband met drukke werkzaamhe den heeft mr. dr. N. G. Geelkerken be dankt als voorzitter van de Centrale Diakonie der Leidse hervormde gemeen te. een functie, welke hij zeer vele jaren heeft vervuld. In zijn plaats is thans de heer L. Questroo benoemd. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. G. Oele (Leiden) en de heer J. Planten- ga (Den Haag) kand. ex. Westerse socia le wetenschappen mej. A. E. Aalders (Den Haag) mej. J. M. Lubsen (Scheve- ningen) en de heren M. L. Koppels (Den Haag), W. J. Kakebeeke (Den Haag) en N. J. Kieftenburg (Rotterdam); doet. ex. Franse taal- en letterkunde mej. J. C. van der Meulen (Leiden) en de heer A. J. P. Verpaalen (Rucphen). CHALET D'VIJFF VLIEGHEN BAR - RESTAURANT Oranje Nassaulaan 11 Beide kerstdagen: DINER - DANSANT. Menu: f 17.50 - f 12.50. Orkest: Moschi Mirando. Reservering: tel. 0 1711855 GOUDEN DOCTORAAT Donderdag 22 december is het vijftig jaar geleden, dat mr. Chr. P. van der Merwe, geboren en wonende te Bethle hem (Oranje-Vrij sta at, Zuid-Afrika) aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in het Hedendaagsch Ro- meinsch-Hollandsch Recht. Moboetoes troepen bezetten (zonder schot te lossen) kamp waar VN de baas waren Kolonel Moboetoe heeft zijn troepen bevolen de voormalige Belgische militaire basis Kitona, die thans onder „voogdijschap" van de Verenig de Naties staat, te ontruimen, zo is gisteravond van Kongolese zijde in Leopoldstad vernomen. In de n cht van dinsdag op woensdag zijn omstreeks 250 Kongolese soldaten met een pantserwagen en vier stukken luchtafweergeschut de basis binnengedrongen. Er zou niet gevochten zijn. De basis Kitona, die ongeveer 500 km ten westen van Leopoldstad ligt, staat onder beheer van de V.N., in afwachting van overdracht aan het Kongolese leger. Vóór de soevereiniteitsoverdracht van Kongo bestond de bezetting van de ba sis uit ongeveer 650 Belgische technici; thans zijn er nog ongeveer veertig Bel gen in het kamp, waar belangrijke voor- HAARLEMMERSTRAAT 1 /T TELEFOON 21074 I O Groot en bijzonder hartelijk was gisteravond in Restaurant Van der Heijden de belangstelling, welke zich concentreerde rond het bestuur van de afdeling Leiden van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland, welke afdeling thans veertig jaar bestaat. Tijdiens deze geanimeerde receptie hebben vele sprekers hun waardering uitgedrukt voor het werk van de afde ling. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die met de commissaris van politie, de heer J .Dreeuws, ter re ceptie kwam, releveerde enkele activi- Dr. E. D. Hirsch Ballin Lector aan de Leidse Universiteit Dr. E D. Hirsch Ballin is benoemd tot lector in het auteursrecht en het internationaal recht betreffende de in dustriële eigendom aan de Leidse Uni versiteit. De nieuwbenoemde lector is reeds verscheidene jaren aan deze univer siteit verbonden, aanvankelijk als pri vaatdocent. In 1951 werd hem in de faculteit der rechtsgeleerdheid een on derwijsopdracht verleend en in 1957 werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar. Dr. Hirsch Ballin, die in 1898 te Wies- baden werd geboren en enkele jaren na de eerste wereldoorlog de Nederlandse nationaliteit verwierf, heeft zeer veei publikaties od de hiervoor vermelde ge bieden het licht doen zien. Dr. Hirsch Ballin is tevens als bij zonder hoogleraar in het nationaal en internationaal auteurs- en uitgeversrecht vanwege de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, verbonden aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam. teiten van de Bond en wees er o.a. op. dat de verhoudingen met de overheid thans gunstiger liggen dan in het ver leden. Nu juist een salariscorrectie is tot stand gekomen hetgeen op dit jubileum ook een felicitatie waard is verwacht spreker, dat dit stimulerend zal werken bij het aantrekken van per soneel, waaraan in het Leidse korps nog steeds een groot tekort is. De voorzitter van de Leidse Chr. Be sturenbond. de heer A. L. Verhoog en na hem ook de bondsvoorzitter, de heer D. Rook had bijzondere waardering voor de wijze, waarop de jubilerende afdeling in het kader van het C_N.V. haar taak vervult en op de bres staat voor de belangen van haar leden. De heren J. Barends en T. Linderhof, resp. sprekend namens de Ned. Politie Bond en de R.-K. Pol. Bond St.-Michael schenken aandacht aan de tegenwoor dige samenwerking, welke prettig en vruchtdragend is. De oud-commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, haalde enkele herinneringen op uit de tijd. dat zijn contact met de jubilerende afdeling nog zeer nauw was. Hij had de be stuursleden leren kennen als mannen, die steeds opkwamen voor de belangen van hun leden. Het waren, aldus spre ker. geen ja-knikkers, men streed met open vizier. Voorzitter E. Beens. die alle sprekers dankte voor hun goede wensen, wees nog eens op de doelstelling van de Bond. Hoewel de rechtspositie en de salarisregeling van het politiepersoneel in handen van de rijksoverheid liggen, blijven er z.i. nog voldoende taken voor een plaatselijke afdeling te vervullen. De oud-commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, biedt het be stuur van de jubilerende afdeling gelukwensen aan. (Foto L.D ./Holvast) t.w. het goed functioneren van de in terne dienst, de huisvesting en bevor dering van het personeel. Onder de velen, die deze avond hun gelukwensen aanboden, waren o.m. de oud-hoofdinspecteur van politie, de heer D. W. van der Wal. ds. H. J. van Ach terberg en de heer H. van Heusden na mens de Centrale Kerkeraad van de Hervormde gemeente, de heer Loeve, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. ds. G. de Boer namens de Geref. Kerkeraad. de heer J. G. Lamers na mens de Prot. Chr. raadsfractie, de heer W. Veerman, secretaris van de Leidse Chr. Besturenbond, hoofdinspecteur en inspecteurs van het Leidse korps, een afvaardiging van de Rijkspolitie en ver tegenwoordigers van L.P.S.V.. L.P.M.G. en van zuster af delingen te Haarlem, Wassenaar en Delft. Hedenavond wordt de viering van dit jubileum besloten met een feestelijke bijeenkomst in het Antoniusclubhuis. By beschikking van de minister van O. K. en W. is voor het tijdvak van 1 november 1960 tot en met 30 september 1961 benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse voor de oogheelkunde de heer A. H. C. van Senus. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, gerekend van 1 januari 1960, bevor derd tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in vaste dienst b(j het Rijks museum van Oudheden te dezer stede, dr. J. W. Salamonson, thans weten schappelijk ambtenaar. raden en vliegveldbenodigdheden liggen opgeslagen. In het kamp zijn op het ogenblik Marokkaanse troepen gelegerd, die ech ter tegenover de binnendringende Kon golezen in de minderheid waren. De V.N. hebben thans versterkingen uit de om geving derwaarts gedirigeerd, eveneens Marokkaanse troepen. De Kongolezen plaatsten wachten bij de verschillende V.N.-bureaus in het kamp en maakten zich meester van negen voertuigen van de V.N.. Er zijn tot dusver geen schoten gewisseld, aldus een V.N.-woordvoerder. Vermoedelijk is de reden voor deze poging om de basis met geweld te be zetten, dat de Kongolezen menen, dat alle zich nog in de basis bevindende Belgen ook moeten vertrekken. Stanleystad: onbehaaglijk Volgens berichten uit Stanleystad is de toestand daar onbehaaglijk, doch kalm. Dinsdag proclameerde vice-pre mier Gizenga Stanleystad tot de zetel der „wettige regering van Kongo". Een telegram aan president Kasavoeboe was ondertekend met „Gizenga, vice-pre mier"; waaruit valt af te leiden dat Gizenga de door kolonel Moboetoe ge vangen gehouden afgezette premier Loe- moemba nog steeds als zijn chef be schouwt. Volgens de V.N. zijn in Boenia, in het noordwesten van de Oostprovincie 65 Belgen gearresteerd in verband met geruchten dat Belgische valschermtroe pen zouden worden neergelaten. Ethio pische troepen van de V.N. hebben de Belgen gisteren echter onder hun be scherming genomen. Kwestie-Kongo in Assemblee? India en Joego-Slavië hebben verzocht om een bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N. ter bespreking van het vraagstuk-Kongo, zo is gisteren in het hoofdkwartier van de volkerenorga nisatie in New York bekendgemaakt. Er is nog geen datum voor deze bijeen komst vastgesteld. Volgens Amerikaanse kringen zal de delegatie van de V.S. zich niet tegen het verzoek verzetten, omdat men wellicht in de Algemene Vergadering tot een be sluit zal kunnen komen tot stabilisering van de toestand in Kongo. De Veilig heidsraad is hierin niet geslaagd. Kongo wordt steeds armer Albert Ndele, de Kongolese hoge com missaris voor Financiën heeft gisteren in Leopoldstad verklaard dat de uitga ven in Kongo ongeveer viermaal zo groot zijn als de inkomsten. Nadat Kon go op 1 juli onafhankelijk was gewor den, is de hulp van buitenaf vrijwel geheel stopgezet. Ook in de komende drie maanden valt er niet veel van het buitenland te verwachten, aldus Ndele. Hij zei voorts dat er nu nog maar 400 technici (die van de V.N. inbegre pen) in Kongo zijn. Vóór 1 juli waren er circa 8.000. Castro toegejuicht op communistische vakboiitlvergadering O O Cuba heeft gisteren bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen schending van het Cubaanse luchtruim door „luchtpiraten". In de nacht van zondag op maandag hebben ten minste drie vliegtuigen tegen de regering van Fidel Castro gerichte pamfletten boven Ha vanna uitgeworpen, aldus de beschul diging. In de loop van maandag is een vliegtuig van onbekende nationaliteit door luchtafweergeschut in de omge ving van de Cubaanse hoofdstad be schoten. De drie vliegtuigen kwamen volgens de Cubaanse nota uit noordelijke rich ting. Door het beschikbaar stellen van een miljoen dollar voor Cubaanse vluch. telingen wordt de activiteit van lucht piraten bevorderd, aldus de Cubaanse nota. Fidel Castro heeft gisteravond een bijeenkomst van het communistisch-ge- oriënteerde vakverbond C.T.C. bijge woond. De vergadering was belegd om de anti-communistische leiders van het verbond van arbeiders in de elektrici teitsbedrijven, Fidel Iglesias en Amau- ry Fraginals, uit te stoten. Castro werd door de aanwezigen hartelijk toege juicht. Zaterdag betoogden aanhangers van Fraginals met kreten „Cuba si Russia no" voor de ambtswoning van de pre mier. Het was de eerste anti-commu nistische demonstratie in Havanna sinds een jaar- Naar verluidt heeft een broer van Fraginals politiek asiel gevraagd in een Latijns-Amerikaanse ambassade in Ha vanna. Officieel is in Havanna meege- Promoties Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de genees, kunde op 'n proefschrift getiteld: „Stu dies over de regulatie van de schild klieractiviteit door het centrale zenuw stelsel", de heer L. van Beugen, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Voorhout. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift, getiteld: Operatieve behandeling van Prolapsus uteri et vaginae, de heer D. P van Leeuwen, geboren te Soerabaja en thans wonende te Voorburg. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte de heer R. B. C. Huygens, geboren te 's-Gravenhage en thans woonachtig te Leiden, op een proefschrift, getiteld: „Lettrés du Jac ques de Vitry". Prof. mr. A. MULDER die. zoals wij gisteren hebben ge meld. is benoemd tot Leids hoog leraar. (Foto L-D./Holvast) WAAROM HANGT DE VLAG UIT? Van tal van zijden werd ons vandaag de vraag gesteld waarom van alle Rijks gebouwen de vlag was uitgestoken. Sommigen brachten dit in verband met het huwelijk van Koning Boudewijn en Dona Fabiola. Het antwoord... het is vandaag Koninkrijksdag, d.w.z. de her denking van de dag waarop het Konink rijk der Nederlanden nieuwe gestalte kreeg in verband met Suriname en de Nederlandse Antillen. EERSTE BANDRECORDERS VOOR BLINDEN GEREED Resultaat actie Zuid-Holland (V. 'i onze Haagse correspondent) Drieentwintig gloednieuwe bandrecor ders zijn het resultaat van de eerste ac tie van de Stichting Voorziening Tech nische Hulpmiddelen aan Blinden in Zuid-Holland. Maar deze 23 apparaten, die op dinsdag 20 december door de Commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz worden aangeboden, kan de Stichting nog lang niet tegemoet komen aan alle aanvragen. Een enquête onder de drie blindenorganisaties heeft name lijk uitgewezen dat naar schatting 300 blinden in de provincie Zuid-Holland voor een bandrecorder in aanmerking komen, maar nu reeds blijkt deze schat ting te laag. Het is aan degiften van grote instel lingen en aan een Nederlandse firma te danken, dat dinsdag a.s. 23 blinden, on der wie 6 dubbel gehandicapten met een dergelijke apparatuur gelukkig worden gemaakt. Hoewel de apparaten het eigendom van de Stichting blijven, krijgen de blin den ze gedurende hun leven in bruik leen. Niet alleen voor ontspanning, maar ook voor studiedoeleinden zijn de band recorders een uitkomst voor deze ge handicapte mensen, die via gesproken boeken en tijdschriften en op de band opgenomen cursussen zich op een be paald terrein willen ontwikkelen of ont spannen. Wereldraad tegen de apartheidspolitiek Op een bijeenkomst van de Wereld raad van Kerken in Johannesburg, waaraan zowel blanken als niet-blanken deelnamen, is een aantal resoluties aan genomen waarin de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering wordt veroordeeld. In een verklaring wordt gezegd dat de resoluties werden aangenomen met grote meerderheid van stemmen; 80% van de afgevaardigden stemden voor. Vertegenwoordigers van drie Afrikaanse kerken stemden teeen en gaven aparte verklaringen uit. Onder hen bevonden zich de gedelegeerden van de Neder duits Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika, die meenden dat apartheid de enig juiste oplossing is voor het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika". DS. S. VAN DORP TACHTIG JAAR Ds. S. van Dorp uit Zeist, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt zondag 80 jaar te worden. Ds. Simon van Dorp werd op 18 de cember 1880 te Hazerswoude geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Leiden, waar hij ook aan de Universiteit studeerde en zijn doctoraal examen theo logie aflegde Nadat de heer Van Dorp op 3 mei 1906 door het provinciaal kerk bestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 2 september van dat zelfde jaar door ds. C Hartwigsen. toen nog predikant te Leiden, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Zegveld in de classis Breukelen. Daarna diende hij verder nog de her vormde gemeenten van Bodegraven, Rot terdam. Utrecht Den Haag. deeld. dat vier personen zijn gearres teerd in verband met een komplot om de elektriciteitsvoorziening van de hoofdstad te saboteren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3