Von Brentano naar Indonesië Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Poging in Parijse voorsteden om ambtenarij te moderniseren Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 Verrassingen (Van onze t.v.-medewerker) Het programma van de AVRO, dat bUjkens de opgave in de bladen een tamelijk conventioneel karakter beloof de te dragen, is door een ingrijpende wijziging uitgegroeid tot een ware ver rassing. Maar niet alleen daardoor. Daar was in de eerste plaats Fred Astaire. We dachten, dat we een beetje gelikt Amerikaans shownummer voorge zet zouden krijgen. Het werd een fantas tische demonstratie van hetgeen een 60- jarige man na een leven van hard wer ken nog vermag te presteren op een ge bied, dat aan de jeugd voorbehouden lijkt. Na een uitgekiend begin met een uitnemend gedrild groepje jongeren bleef de gang er in, mede dank zij de charmante partner, de 24-jarige Barrie Chase. Daarbij kwam, dat Astaire mede zijn frisheid leek te hebben behouden door zijn uitgesproken mannelijkheid. Het was een demonstratie van amuse ment van gehalte. Verder geen gepraat over literatuur, maar de handen ineen geslagen voor een boeiende sportprestatie (op grasmat met sneeuwkleed), waarvan de baten ten goede kwamen aan de „Actie Toltèn". Het werd een voetbalwedstrijd tussen de semiprofs van het zuiden tegen de rest van Nederland en Aad van Leeuwen gaf commentaar. En hoe? Hij gaf een grapje door: Stuur volgende maal maar de rest van Europa, maar dat was feitelijk niet helemaal billijk. Want het vuur en de opgewektheid, waarmee de Rest stand hield noopt tot grote lof, die stellig uit gedrukt had mogen worden in tenminste één tegendoelpunt. Het liep anders: 7—0, PLAN VRIJETIJDSBESTEDING VOOR BEJAARDEN Kosten 35 miljoen gulden De heer H. Sommer uit Driebergen heeft een door hem uitgewerkt plan voor produktieve en hobby - actieve vrijetijdsbesteding voor bejaarden toe gezonden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de sociale raden van de 35 grootste gemeenten van Nederland. Het plan omvat de bejaardenzorg, de vrijetijdsbesteding en de jeugd vorming. Doel is een of meer centrale hobby- we rkplaatsen in de daarvoor in aanmer king komende gemeenten te stichten, waar jeugdigen en bejaarden afwisse lend op basis van vrijwilligheid hun vrije tijd produktief of hobby-actief kunnen besteden. De heer Sommer wil een overkoepelend lichaam in de vorm van een naamloze vennootschap oprich ten. dat coördinerend optreedt. Met de produktieve vrijetijdsbesteding wil hij de vitale bejaarden, wier loon of pensioen een aanvulling behoeven, in de gelegenheid stellen iets bij te verdienen. De hobby-actieve vrijetijdsbesteding is bestemd voor bejaarden, die enige uren per dag of per week willen deelnemen aan handenarbeidscursussen. De werk plaatsen, waarin de bejaarden hun hob by's beoefenen, wil de heer Sommer 's avonds beschikbaar stellen aan ter plaatse gevestigde organisaties en ver enigingen voor jeugdwerk. Nederland telt thans 500.000 gepensio neerde mannen van 65 jaar en ouder. De initiatiefnemer neemt aan, dat hiervan de helft niet geïnteresseerd zal zijn, zo dat een kwart miljoen bejaarden wel voor zijn plan zal voelen. De kosten van een en ander schat de heer Sommer op 35 miljoen gulden. 0 Vervolg van pag. 1 Algerijnse woede ingekapseld door grote troepenmacht Gezien het brute optreden van de parachutisten het schijnt dat het werkelijke aantal doden alleen al in Algiers eerder 250 bedraagt dan het of ficiële aantal van omstreeks 100 is het eigenaardig dat de legerleiding heeft meegedeeld dat „de mohammedaanse be volking om bescherming van het leger tegen de misdadige elementen van het F.L.N. heeft verzocht". Niets is uiter aard minder waar. Wel waar is dat het civiele bestuur een aantal strenge maat regelen heeft genomen tegen Europese activisten: het Front voor een Frans Algerije is verboden, evenals enige ex tremistische studentenorganisaties en 68 winkels die gestaakt hebben zijn met een gedwongen sluiting van drie weken ge troffen. In een officiële analyse van de ge beurtenissen heeft een Franse woord voerder voorts als eerste aanleiding van de tragedie de koppigheid en de woede van de Europese activisten genoemd, die het regeringsbeleid wilden blokkeren. Hup demonstraties en stakingen, zo luidt de officiële lezing, lokten een spon tane reactie van de mohammedaanse bevolking uit. Die lezing wil ook, dat de mohammedanen eigenlijk alleen maar voor De Gaulle wilden demonstreren, maar dat Fi.N.-agenten de demonstra ties te hunnen behoeve uitbuitten. Deze bijzonder optimistische opvatting moet De Gaulle's vastbeslotenheid verklaren om zijn beleid en zelfs blijkbaar het referendum door te zetten. Kan Parijs nog doen alsof zijn neus bloedt, de Fransen in Algerije hebben het blijkbaar beter begrepen. Na het neerschieten van Franse jongens in Böne door het Vreemdelingenlegioen kon men nieuwe opstandige acties van de Fransen verwachten. Hun houding was er een van grenzeloze bitterheid, verslagenheid en eenzaamheid. Het lijkt alsof hun lust tot initiatief volledig is uitgeblust. Zij zijn bang geworden voor de woede van de Algerijnen die zij zelf hebben opgeroepen. Die woede der Algerijnen wordt in gekapseld door de geweldige troepen macht, die nu om alle Arabische wij ken ligt. Men laat de mensen er indi vidueel in en uitgaan, maar sluit de straten zodra er weer een gToep mani festanten aankomt. Die groepn worden trouwens in de hand gehouden door F.L.N.-officials, die bepalen hoever zjj gaan en die soms zelfs, overleg plegen met Franse militairen om botsingen te vermijden! De vraag is hoelang het al lemaal zal duren. Zal een kamp werke lijk het geduld verliezen, zal men een schijn van rust kunnen herstellen, of zal men uiteindelijk aan elkaar wen nen? maar er zullen misschien wel 7 huizen in Chili uit de opbrengst te bouwen zijn en ieder speelde alsof hij zich daarvan bewust was. Hulde aan de twee elftal len, maar ook aan de AVRO, die alle zorgen voor een plotselinge programma- ombouw met kennelijk plezier op zich had genomen. In „Televizier" werd aandacht gewijd aan de cursus Openbaar Kunstbezit. Initiatiefnemer-beeldhouwer Wertheim vertelde met rechtmatige trots, dat reeds 15.000.000 reprodukties hun weg naar de Nederlandse huizen hadden gevonden en met hoeveel zorg die worden vervaar digd, werd getoond, een aardig tech nisch intermezzo. Wij vonden in deze uitzending een bevestiging van onze mening, dat een cursus voor t.v. alle reden van bestaan zou hebben. Was het onze fout, dat we weinig ver wachtingen hadden van het filmpje over de Belgische dynastie? Vast staat, dat we daarmee bedrogen zijn uitgekomen in die zin, dat het die verwachtingen over trof. Weliswaar zeer gecomprimeerd, maar eerlijker dan haast denkbaar was, is lief en leed getoond van een Vorsten huis, dat op de drempel stond van een nieuw begin. De neergang na een eeuw regering, vormde een aangrijpend relaas, de opgang naar een geluk dwars door de ellende van de Kongo heen, was ont roerend uitgebeeld. Koning en toekom stige koningin, in een kort tijdsbestek tot bewuste „grande dame" gewassen, zijn ons hierdoor nader gekomen. Wij zullen hen vandaag hartelijk ontmoeten als betere bekenden, met een warmte, die de buitentemperatuur verre te boven gaat, Zal tegenbezoek aan Soekarno brengen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano zal begin volgend jaar een bezoek aan Indonesië brengen. Hij zal te Djakarta met de Indonesische regering ook politieke gesprekken voeren. Het bezoek is bedoeld als antwoord op het offi ciële bezoek, dat de Indonesische president Soekarno indertijd aan Bonn heeft gebracht. Von Brentano hoopt de goede betrekkingen tus sen Indonesië en de Bondsrepubliek tijdens zijn verblijf te Djakarta te kunnen onderstrepen. De Westduitse minister zal in de periode 22 januari7 februari een offi cieel bezoek brengen niet slechts aan Indonesië, maar ook aan Birma, Thai land, Malakka en Ceylon. Hij hoopt voorts Singapore te bezoeken. Deze reis geschiedt op uitnodiging van de regerin gen van deze landen. Voor Bonn zit aan deze trip van Von Brentano zowel een politieke als een economische kant. Politieke, omdat in V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4 worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. Chefarine 4 A EEROENDE GENEESMIDDELEN *T IN EÉN TABIET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, •rant die wordt beschermd door bet bestanddeel Chefaro». 20 tabU 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. J 3.50. WEENSE ROMANTIEK IN LEIDSE SCHOUWBURG De Weense romantiek uit de tijd van Johann Strauss herleefde gisteravond in de Leidse Schouwburg. Onder zeer grote belangstelling er was vrijwel geen plaats meer onbezet gaf de 15-jarige .Hofstad Operette" daar nl. een (jubi leum) uitvoering van „Wiener Blut". De Intieme sfeer van het kleine theater kwam het optreden van de artiesten zeer ten goede. Men voelde zich als het ware een met het dankbare publiek, dat zich kostelijk vermaakte en aan het einde van de avond luid applaudisseerde. Anderhal ve week geleden trad hetzelfde gezel schap met hetzelfde zangspel op ln de grote Stadsgehoorzaal tijdens welk feest de Leidse afdeling van de Ned. Reisver- eniging haar vijftigjarig bestaan her dacht. Een kritische beschouwing over de voorstelling van gisteren kan hier dus achterwege blijven. Volstaan wij dus met de aantekening, dat het een lust zowel voor 't oog als voor 't oog was de enthou siaste leden van het jubilerende ope rettegezelschap op het toneel in actie te zien. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NORV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram, 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Brussel ln bruiloftsstemmlng. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.15 Vlaams-Nederlandse gesprek ken over letterkundige bloemlezingen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Gram. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio-filharm. ork. en solist. (In de pauze: 21.00-21.15 Ko- nlnkrijkdag 1960, klankb.; 21.15-21.25: Gram.) 22.15 Gram. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. Het systeem van kastje en muur viert op alle ambtelijke fronten nog steeds hoogtij (Van onze Parijse correspondent) In twee gemeentehuizen en twee politiebureaus in Parijse voorsteden zullen binnenkort proeven worden genomen met het doel na te gaan of ook de Franse administratie soms niet een paar pasjes met haar tijd mee zou kunnen gaan. Er mankeert daaraan nog altijd wel het een en ander. Het systeem van kastje en muur viert op alle ambtelijke fronten nog steeds hoogtij en het is geen bijzonderheid dat men eerst zo'n twintig, dertig of zestig papieren obstakels moet nemen alvorens een doel, bijvoorbeeld een bouwvergunning te kunnen bereiken. Een doel, dat net zo goed en met besparing van onnoemelijk veel kostbare tijd aan beide zijden via een sterk vereenvoudigde procedure onder het bereik zou kunnen liggen. Sceptische Fransen wachten even af... Het lofwaardig initiatief, dat nu dus eerst op bescheiden schaal genomen zal worden is een uitvloeisel van de be faamde plannen van de commissie Ar- mand-Rueff, die zich tot doel stelde zo veel mogelijk hindernissen op te rui men die de Franse economie en admini stratie sinds onheuglijke tijden belem meren. Die voorsbellen en suggesties wer den de laatste maanden door de rege ring, die de commissie ook in het le ven riep, nauwelijks bestudeerd en de minister van Binnenlandse Zaken heeft diverse der genoemde Aziatische staten de Oostduitsé communisten met hun z.g. handelsnederzettingen en verkapte consulaten uiterst actief zijn en zich daar voordoen als de representanten van geheel Duitsland in plaats van het slechts 17 miljoen inwoners tellende Oost-Duitsland. Economisch is Von Brentanó's reis van belang omdat hier ook in Indonesië! grote Westduitse industrieën exportgebieden hebben ge vonden en ter andere zijde deze staten geregeld bij Bonn plegen aan te kloppen om ontwikkelingshulp. Onderzoek naar luister- en kijkgewoonten Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in oktober van dit jaar een nieuw onderzoek ingesteld naar de vrijetijdsbesteding van het Nederlandse volk van 12 jaar en ouder. Over de plaats welke televisie en radio in de vrije tijdsbesteding inne men, is het volgende be kend geworden: 29% van de bevolking van 12 jaar en ouder be hoort tot gezinnen, waar een televisietoestel staat, dit percentage varieert echter sterk voor de ver schillende sociale groepen. Het is het hoogst voor het milieu der leidinggeven den en welgestelden, nl. 40, in agrarische kringen daarentegen is het slechts 14. Ook bestaan er op dit punt grote verschillen tussen confessionele groe pen: van elke 10 rooms- katholieken kunnen er drie thuis kijken. Het zelfde geldt voor onker- kelyken. Maar van de ge reformeerden heeft slechts één op 10 thuis televisie. Ook is gebleken, dat te levisie nog steeds een sterk stedelijk verschijnsel is. In de drie grote ste den: Amsterdam, Rotter dam en Den Haag hebben van elke 10 inwoners van 12 jaar en ouder er 4 thuis televisie. In de overige steden zijn deze aantallen ongeveer 3 en op het platteland 2. Over de sociale samen stelling van de groep „thuiskijkers" wordt ge zegd, dat 40% van hen blijkt te bestaan uit per sonen uit het arbeiders milieu en ongeveer 30% uit personen uit de krin gen van de loontrekkende middenstand. Leidingge venden en welgestelden vormen 8% van de thuis kijkers. Ook zijn gegevens be kend geworden over het 's avonds thuis naar de televisie kijken. Het CBS vond, dat gemiddeld on geveer 70% van het ar beidersmilieu en van de loontrekkende midden stand, voor zover thuis over televisie beschikt kan worden, 's avonds de uit zendingen geheel of ge deeltelijk volgt. Onder de boeren en in welgestelde kringen zijn deze aantal len lager. Ook bleek, dat vrouwen relatief meer kijken dan mannen. De gemiddelde kijktijd per avond is het grootst in ar beiderskringennl. ander half uur. Boeren en wel gestelden en hun gezins leden daarentegen kijken gemiddeld slechts een uur. Over het algemeen is het aantal kijkers onder de ouderen groter dan onder de jongeren. Slechts de 1214-jarigen maken hierop een uitzondering. Do gemiddelde kjjkduur per avond van de jongere generatie (beneden 24 jaar) bedraagt slechts een uur, tegen die van alle personen boven 30 jaar anderhalf uur. Verder heeft het CBS nagegaan in hoeverre zij, die televisie hebben, 's avonds nog naar de radio luisteren. Daarbij kon worden vastgesteld, dat men dan gemiddeld tus sen 19 en 24 uur slechts een kwartier naar de ra dio luistert. Ter vergelij king diene, dat de niet- tv-bezitters gemiddeld 's avonds tweemaal zolang luisteren. Evenzeer is er een opvallend verschil tussen de aantallen luis teraars uit tv-gezinnen en uit gezinnen zonder tele visie: terwijl slechts 16% van degenen, die thuis televisie hebben 's avonds vóór, tijdens of na de tv- uitzendingen enige tijd naar de radio luistert, be draagt dit percentage in de andere groep ca 37%. Deze gesignaleerde ver schillen komen, zij het in uiteenlopende mate, in alle milieus naar voren. Zo wordt, indien er tele visie in huis is, 's avonds het minst naar de radio geluisterd in de kringen van de arbeiders en van de ambachtslieden en winkeliers. BINNENLAND Bij K.b. Is benoemd tot „kroonlid" van de Sociaal Economische Raad, prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar in het Ro meins recht en het Internationaal pri vaatrecht aan de Vrije Universiteit te Am sterdam Prof. Verdam ls o.m. voorzitter van de onlangs ingestelde „Commissie On dernemingsrecht". Door deze benoeming ls voorzien in de vacature, welke was ont staan doordat prof. mr. W. F. de Gaay- Fortmann op zijn verzoek gedaan ln verband met de aanvaarding van zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer ontslag heeft gekregen als lid van de S.E.R. - De raad van Breda heeft voor tijde lijke voorzieningen aan de waterkeringen ln en om de stad langs de Mark en de Aa of Weerij6 drie ton gevoteerd. Verschillen de van deze voorzieningen komen ln het beheersgebied van enkele waterschappen welker toestemming men reeds heeft ge kregen. Op uitnodiging van Radio Nederland Wereldomroep verblijven sinds half no vember een Japanse televisiemedewerker en een verslaggever van de Nationale Ra- dioomroep van Nigeria ln ons land voor het maken van een serie programma's over ons land. Ze zullen na hun verblijf van vier weken ln Nederland door hun stations worden uitgezonden De Vereniging „Effectenbescherming" heeft gisteren in Den Haag voor het eerst de prijs uitgereikt die zij vorige zomer heeft Ingesteld voor personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor aandeelhouders. Dit hulde blijk ls deze keer, in de vorm van een speciaal ontworpen wandbord van blauw- delfts, geschonken aan de commercleel- advlseur de heer H. Meijer Jzn., die in de loop van 1958 en 1959 de metaalbuizen- fabriek „Excelsior" van een faillissement heeft gered. Volgend Jaar zal een begin worden gemaakt met het dempen van dat deel van het kanaal Luik-Maastricht, dat door het oude stadsdeel van Maastricht loopt. Door het vergroten van de sluizeninstalla- tle in Klein-Ternaayen, waarmee de Bel gische Waterstaat ln het voorjaar ls be gonnen, wordt het kanaalgedeelte in Maastricht overbodig. Het is reeds voor de vaart gesloten. Wanneer het betrokken kanaalpand gedempt ls, zal er een brede Maasboulevard op worden aangelegd, die aan de zuidzijde van de stad uitloopt in de daar gelegen parken. BUITENLAND Aan het einde van hun opbouw zul len de Westduitse strijdkrachten twee derden van hun bevoorradingsbases en materieel-depots bulten de Westduitse grenzen hebben, aldus heeft de West duitse minister van Defensie Strauss in een persgesprek met de Zwitserse „Natlo- nalzeltung" verklaard. nu dus besloten volgens de aanwijzingen van de heren Armand en Rueff te po gen het overheids apparaat op wat een voudiger leest te schoeien. De instructies, die de minister heeft uitgevaardigd, wekken de ambtenaren bovendien op, de traditie van nationale hoffelijkheid, die in de Franse regerings bureaus, voorzichtig gezegd, soms wel eens ietwat sluimerde, weer tot leven te wekken. Volgens het Amerikaanse systeem zul len de ambtenaren van de proefbureaus hun namen op bordjes op hun tafels of voor hun loketraampje plaatsen, zo dat het publiek in het vervolg de beleefd heidsvormen eveneens wat gemakkelijker in acht zal kunnen nemen. Tenslotte zullen vertegenwoordigers van de Franse burgery bij de administratieve diensten worden ingeschakeld met bevoegdheid klachten van het publiek te mogen on derzoeken. Wanneer dit eerste experiment zou mogen slagen zal mettertijd het ganse Franse ambtenarenkorps, dat uit een dik miljoen leden bestaat, in dit moderne- seringsproces worden betrokken. De ge middelde Fransman, die van nature sceptisch is, geeft echter voorlopig er de voorkeur aan nog even af te wachten Alvorens zich voluit te verheugen over deze administratieve metamorfose in dt moderne richting me hij eerst nog wel eens met eigen ogen waar wil nemen, zo niet aan den lijve ondervinden. :3ujssoido PICTOGRAM ma - 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om dé oplossing te lezen I Idee: P. Spierenburg, Katwijk a. d. Rijn. A. Gaykema, Oegstgeest. 0 Vervolg van pag. 1 Kroonprins gedwongen tot rebellie? Haile Selassie legde daarop zijn eerste, en strikt zakelijke verklaring af: „Ik dank u voor uw vriendelijkheid mij te willen inlichten. Een onderzoek zal wor den ingesteld bij Ethiopische bronnen over de gehele wereld en de actie van Zijne Majesteit zal afhangen van het re sultaat van de rapporten." De premier zei, dat generaal Mengitsoe, die de staatsgreep zou hebben georgani seerd, 15 jaar lang plaatsvervangend commandant of commandant van de Keizerlijke lijfgarde is geweest. „Het is onbegrijpelijk dat hij dit gedaan heeft," zei de premier. Deze sprak er ook zijn twijfel over uit of de kroonprins in wer kelijkheid zou hebben gezegd, zoals be weerd wordt, dat men het feodale regime moede is. Indien hij dit gezegd heeft, al dus de premier, moet hij zulks gedaan hebben met de punt van een revolver op zijn borst of op andere wijze door geweld bedreigd. Er is nooit sprake geweest van enig conflict tussen de Keizer en de Kroon prins. Het land is altijd loyaal geweest tegenover de Keizer en hetzelfde is het geval met het leger en de keizerlijke gar de." Er heerste even stilte. Toen zei de premier: „Het is nóg te vroeg om te zeg gen wat we op dit ogenblik zullen doen. We moeten eerst nagaan wat er thuis ge beurd is." DONDERDAG Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. P. C. Sanders over begunstigingscontrac ten. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret van Wim Kan. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)„Con Amore" zingt Weihnachtsoratorium van J. S. Bacn. 8 uur nam. St.-AnthonlU8clubhuls: Feestavond 40- Jarlg bestaan Bond van Chr. Politle-amb- tenaren. 8 uur nam. Wassenaar: Geref. Kerk. Dr. J. van der Linden over „Nieuwe vensters op de wereld". 8 uur. Zomerzorg: Filmavond Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur. VRIJDAG Doezastraat 2a: Voorlichting over emi gratie naar Canada. 8 uur nam. Gulden Vlies: Discussie-avond Ver. voor Pedagogiek. Leider dr. J. v. d. Grient. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jongerenorganisatie Vrijheid en democratie. Spr. dhr. F. Klri- hlo over Nw-Gulnea. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84)Jonge- renfederatle P.v.d.A. Spr. oud-minister Hofstra over hedendaagse belastingpolltiek 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth: Kerstviering Ver. tot bevor dering der belangen van Slechthorenden. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest olv. W. van Otterloo. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Genootschap Ne- derland-Engeland. Spr. mr. R. L. Drain over D. H. Lawrence. 8 uur nam. Leiderdorp: Irene. Gemeente vergadering Ger. Kerk over beroepingswerk derde predikant. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls) Kerstfeestviering afd. Oegstgeest-Leiden. Vrouwen in de V.V.D. 2.30 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur, ds. D. Vink te Utrecht. St.-Antonlusclubhuis: Jaarfeest en con cert Accordeonver. D.V.V. 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Ons Centrum (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. P. Stlgt over het probleem van ïyden en geluk. 10.30 uur voorm. Lldo-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling (Nlvon). „Het rijk van de zon". 10.30 uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep-Theater" „Het Zuiden". 8 u. nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Zomerzorg: Kienavond Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep-Theater" „Het Zuiden". 8 u. nam. St.-AntonlusclubhulsKerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2 uur nam. Café Anlba: Ledenverg. Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. WJJkgebouw Levendaal: Kerstfeestviering Ned. Chr. Vrouwenbond (afd. Centrum). 8 uur nam. Noordwljk aan Zee (Golfweg 1): Ledenbijeenkomst Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. WOENSDAG Geref. Kerk (Oude Vest)Chr. toneel groep „Imperium". Opvoering van de ster van Bethlehem. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. Feestavond Jongerenorganisatie Holl. Mij. van Landbouw. 7.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 15 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur BIOSCOPEN Casino: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Brandend verlangen". Luxor: „Katja, de ongekroonde keizerin". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag* 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur Studio: „Gouden bergen". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Meln Kampf". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur. Trianon: „Het vlees en de boze geesten". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kex: „Opmars der Tartaren". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Van dinsdag tot donderdag ..De vallei van de zon" 14 Jaar Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur - maandag 8 uur „Wlr Wunderkinder". Alle leeft. Dinsdag - woensdag - don derdag 8 uur „Petrus de grote visser". 14 Jaar. - Zondag en woensdag: 2.30 u.: Teenager Schlagerparade. Alle leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. Bi) geen gehuoi r>y Cm nuisdii.- ol specialist (of diem waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 0.50-13 00 Reportage uit Brussel van Koninklijk huwelijk. 19.00 Herh. rep. Kon. huwelijk. 19.40-20.00 Ultz. t.g.v. Ko- nlnkrljksdag. 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Actueel progr. 20.30 Filmbespreking. 20.50 De vrouw, die Vader trouwde, TV-spel. 22.10 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG 16 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Alt en plano. 11.05 Gram. 11.15 Voor de ou dere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of. act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr. ork. 15.00 Marlne-Adventsdienst. 16.15 Duizendschoon - kerstbloemen, praatje. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Accordeonmuz. 18.20 Licht 18.50 Regerlngsultz.: Tom Lodewijk progr. hoofd wacht. 19.00 Nws. en weeroverz. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Koorzang. 22.00 Jaarlijkse viering van de Zuid-Afrikaanse Gelofte- Dag, rep. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezing. 23.00 Kamer ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het an dere, lezing. 10.05 Mo 10.20 Voor de vrouw, ters. 11.15 Gram. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draal-orgelmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Saxofoonkwart. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Liter. quiz. VARA: 16.00 Muzlk. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de teenagers. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pollt. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, lezing. 19.00 Voor de kind. 19.10 Meis jeskoor. VPRO: 19.30 De stad nu. lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek bespr. 20.15 Plano en vlooi. 20.35 Fllm- bespr. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Qulzprogr. 21.50 De vhfdaag- se, klankb. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Espe ranto. 23.10 Vergelijkenderwijs, gesprek over muz. 23.65-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) Benjamin Britten. „Peter Grimes" (Pro loog, ïe en 2e bedrijf)Opera ln drie be drijven en een proloog op tekst van Mon tagu Slater ontleend aan het gedicht van George Crabbe. Peter Pears, Claire Watson James Pease, David Kelly, Owen Brannl- gan, Laurls Elms, Jean Watson, Marion Studholme, Iris Kells, Raymond Nllsson, John Lanlgan, Geralnt Evans, Marcus Nor man. Koor en Orkest van het Royal Ope ra House. Covent Garden. Dirigent: Ben jamin Britten. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekloum. en weeroverz. VPRO: 20.30 Profiel der Prominenten. 20.50 Eenhoorn, TV-eenakter. 21.15 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 12.15 Onbekend. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de pro gramma's v. d. afgelopen week. 15.00 On bekend. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Ge- luidskron. 17.00 Ork. conc. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Klank beeld. 21.00 Ork., koor en sol. 22.30 Quiz. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Amus. muz. 14.00 Dansmuz. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Fa- brleksfanfare. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gevar. muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.24 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Popul. liedles. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.15 Ope rette- en balletmuz. 16.00 Orgelrecital. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.15 Ellas, oratorium. 21.45 Nws. 23.15 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork. conc. 18.30 Nieu we gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.00 Operamuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Jazzmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en plano. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19 40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Ork. conc. (20.55-21.00 Kunstkaleidoscoop)21.45 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Operamuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Lichte muz. 14.30 Lichte muz. 15.00 Wer ken van Belgische componisten. 16.07 Le Pauvre Matelot, opera. 17.00 Nws. 17.10 Les Malheurs d'Orphée, opera. 18.38 Gram. 19 30 Nws. 20.00 Chansons. 20.25 Klass. conc. 20.55 Gram. 21.00 Hoorsp. Daarna: Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam geh. bew. O 1 1 -0 8 Den Helder geh. bew. ozo 3 2 1 10 Ypenburg Vllssingen geh. bew. geh bew. ozo zo 2 2 0 1 -1 1 2 0.3 Eelde ij zei ono 3 1 -0 9 De Bilt geh. bew. w.stll 0 -1 4 Twente geh. bew. w.stll 0 -1 6 Eindhoven mist wstll -0 -1 3 Z.-Limburg geh. bew. nno 2 -1 -1 0.6 Helsinki sneeuw no 4 1 -1 1 Stockholm geh. bew. n 1 -1 -0 0 Oslo geh. bew. wstll -2 -1 0 Kopenhagen geh. bew. ono 9 1 1 0 Aberdeen onbewolkt wstll 1 -6 0 Londen zwaar bew. nnw 4 3 2 0.1 Brussel geh. bew. wstll 0 -1 0 Luxemburg geh. bew. half bew. ono 4 -2 -3 0 Parijs Bordeaux n 3 0 -4 0 onbewolkt n 1 0 -6 0.2 Grenoble geh. bew. nw 4 4 -0 0 Nice regen nno 7 12 6 24 Berlijn Frankfort motregen no 2 1 1 1 geh. bew. no 3 0 -1 2 München geh. bew. O 4 -2 -3 0 Zürich geh. bew. no 5 -1 -2 0 Genève geh. bew. ono 8 1 -1 0 Locarno geh. bew. ono 2 7 2 0 Wenen geh. bew. w 2 2 1 3 Innsbruck mist v.and. 0 -12 0 BelgTado onbewolkt wstll 7 -0 0 Athene onbewolkt ono 3 21 0 Rome regen zzw 10 14 10 4 AJacclo Madrid zwaar bew zzw 4 13 10 6 zwaar bew wnw 4 7 2 0 Mallorca licht bew. w.stll 10 -1 14 Lissabon licht bew. no 4 13 7 1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2