SCHITTEREND HUWELIJKSFEEST VAN BOUDEWIJN EN FABIOLA Nieuwe vorstin won volk voor zich door haar eigenschappen Ethiopische Kroonprins rebelleer! tegen vader In Algiers weer manifestaties TOP-VOORDEEL 130,- (9uc/ teuws Europa scheen in Brussel samengestroomd WEERBERICHT Keizer Haile Selassie tijdens bezoek aan Brazilië verrast door bericht over staatsgreep Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 No. 30229 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dtehoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wi"* Singel 1 Lelden - Giro no 570» Hootdredacteur: J. Brouwer n.50 per kwartaal; (2.55 per maand: (0.59 per week Telefoon Dlrectie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De mohammedaanse manifestaties in Algerije gaan voort volgens het scenario, dat een sterk element van herhaling begint te vertonen. In Böne droegen de mohammedanen gisteren hun doden van dinsdag ten grave. Omdat er in de stoet F.L.N.-vlaggen werden meegedra gen. openden de parachutisten van het Vreemdelingenlegioen wederom het vuur: er vielen verscheidene doden, men spreekt van acht. Op deze manier komt er nooit een eind aan de slachtpartij. In Algiers, waar gisteren geen doden vielen, werd de vicieuze cirkel evenmin Burgemeester Kolfschoten Den Haag is vol, maar regering blijft ,,Het is ongezond om eraan te denken dat het Nederlandse rege ringsapparaat naar, bijvoorbeeld Apeldoorn of verder in het oosten van het land, verplaatst zou kun nen worden". Deze tirade, die hij zelf moti veerde met: ..Ik moet even afbla zen", plaatste gisteren de burge meester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten tijdens een discussie, die volgde op een lunch- bijeenkomst van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel in Den Haag. De Haagse burgemeester verwierp de suggestie niet alleen omdat de historie van zijn stad ten nauwste verweven is met de Nederlandse regeringstraditie, maar ook omdat zij naar zijn mening economisch en organisatorisch niet uit voerbaar is. „Trouwens", zei hij, „ik meen dat dit het standmint van de huidige regering ook is. Weliswaar is er een speciale commissie-Drees inzake deze kwestie ingesteld, maar deze zal zich, naar ik meen, voornamelijk bezig houden met de eventuele verplaatsing van sommige Rijksinstellingen naar el ders in het land". Nergens meer ruimte In zijn lunchtoespraak had mr. Kolf schoten niettemin ook de huisvesting van de Rijksbureaus een plaats gege ven onder de acute ruimteprobleem in zyn stad. „Er is nagenoeg nergens meer ruimte voor in Den Haag", zei hij, „en hoogbouw zal ons, gezien de bodemom standigheden, niet erg ver brengen." De stad kan zich slechts betrek kelijk in oostelijke richting uitbrei den, maar per 1965 is er geen ruimte meer voor wetwoningbouw en particu liere bouw. Per 1 januari 1961 zullen er 100.000 woningzoekenden zijn. Een deel van deze groep zoekt een kwalitatieve verbetering, waardoor het probleem ook duidt op noodzakelijke sanering van de oude stad. De terreinen voor uit breiding raken „perfect" op. Binnen de gemeente is geen of nauwelijks nog ruimte voor sportvelden, begraafplaat sen e.d. De grote maatschappijen en de Rijksdiensten hebben evenmin nog ruimte om zich te verplaatsen, even min als de talrijke vestigingen, ambas sades en kantoren, die noodzakelijk moeten bouwen. „Dit probleem is zo groot en zo in gewikkeld, maar tevens zo urgent, dat de toekomst van Den Haag ermee staat of valt". Met deze woorden schetste de burgemeester de kern van zyn betoog in het „PaU is d Cinquante- naice in Brussel heeft de Belgische regering woensdagavond een ont vangst gehouden voor alle vorste lijke gasten, die voor het huwelijk van Koning Boudewijn naar België zijn gereisd. Tijdens deze plechtigheid zien we hier v.l.n.r.: H.M. Koningin Juliana H.K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Beatrix. doorbroken. De kasjba, veront waardigd over de gewelddadig heden van de parachutisten tijdens de begrafenissen van dinsdag ont stak gisternacht in woede en bleef in het donker voortmanifesteren. Gisterochtend trokken derhalve Fran se militairen en politiemannen de kasjba binnen, hielden huiszoekingen, smeten met traangasgranaten, sloegen met ge weerkolven en 'arresteerden tientallen personen. Dat werd gistermiddag aan leiding tot nieuwe manifestaties in de kasjba. Urenlang stonden Franse sol daten bij de uitgangen van deze wijk naar een joelende menigte te staren, die F.L.N.-vlaggen zwaaide, de vlaggen waar tegen zij al zes jaar lang in de bergen vechten. Op een gegeven moment raakte hun geduld uitgeput en gingen zy tot tegenactie over, een tegenactie die daar na weer een contra-manifestatie uit lokte. 9 Slot pag. 2 Prijs u gelukkig met f 130,- Deze week betekent f 130,- voor u méér. U kunt er alleen deze week - een meesterlijk costuum voor kopen: modieus van snit, voor treffelijk van afwerking. Een goede koopt 'n speciale aanbieding. VAN-DE-WEEK COSTUUM Hoogstraat-Lelden zei aan zyn zijde. De premier zei: „Dit is zeer, zeer verrassend. Het is ongelofelijk. Toen wij Addis Abeba verlieten was het land stabiel. Zeer stabiel en gelukkig". Slot pag. 2 Uit Het Leidsch Dagblad van - 15 December 1860: J Heden herdenkt Dr. L. S. t van Praag en velen, die hem t achten, vereeren en voor onder- vonden hul-p dank verschuldigd t zijn, aan zijn volbragte 40-jarige t praktijk als genees- en verlos- f kundige. De belangstelling, die f hem wordt betoond, veraange- f name den gedenkwaardige dag t en de terugblik op den afgeleg- f den levensbaan verkwikke en f heilige zijn gemoed. J Amerikaanse proef met maansatelliet vandaag mislukt Vandaag is een zesde Amerikaanse po ging om een satelliet in een baan om de maan te brengen mislukt. De enorme Atlas-Able raket, die de 175 kilo zware satelliet in een baan moest brengen, kwam hedenochtend kort na het lanceren tot ontploffing. Het was de derde mislukte poging een maansa telliet te lanceren met behulp van een Atlas-Able raket. Aanvankelijk zou de satelliet reeds gisteren worden gelanceerd. Zeven mi nuten voor het vastgestelde tijdstip de den zich echter „technische moeilijkhe den" voor. Brussel, 15 december Europa scheen op deze koude en sombere decembermorgen in Brussel te zijn samen gestroomd. Tienduizenden, honderdduizenden poogden vandaag een glimp op te vangen van de bruiloft van de Koning der Belgen en zijn charmante Spaanse gemalin Fabiola. Om tien uur vanmorgen sloot burgemeester Cooremans van Brussel ten overstaan van de Belgische Koninklijke familie en een schitterend gezelschap regerende vorsten, prinsen, aartshertogen, graven, markiezen en andere hoge edelen, alsmede staatshoofden en ministers, het burgerlijk huwelijk in de troonzaal van het grote Koninklijke Paleis. De tweetalige ceremonie nam onge veer drie kwartier in beslag. De eerste burger van België's hoofd stad herinnerde eraan, dat het sinds 1830 de eerste keer is, dat het huwe lijk van een regerend vorst op Belgisch grondgebied wordt voltrokken. Zich in het byzonder tot Koningin Fabiola richtend, zei hy: „Gij zyt geko men voorafgegaan door de lof welke uw landgenoten hebben voor uw eigenschap pen naar hart en geest. Het was echter nog meer het onmiddellijk aanvoelen van uw eenvoud, van uw gratie en van uw goedheid dat het Belgische volk voor u won". Nadat de tientallen handtekeningen in het huwelijksregister waren gezet, ver lieten de Koningin, gekleed in een stijl volle bruidsjapon van ruisende room kleurige satijn en de Koning, martiaal in zijn uniform van luitenant-generaal, als eersten de troonzaal. De stoet van bruidspaar en naaste familieleden werd gevolgd door die van de koninklijke en prinselijke genodigden, gekleed in oogverblindende toiletten en uniformen. Koningin Juliana werd begeleid door Koning Olaf van Noorwegen. Prins Bern- hard escorteerde gravin Alexandro de Mora y Aragon. Prinses Beatrix had Prins Felix van Luxemburg als begelei- Temperatuur dicht bij nulpunt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag en plaat selijk mist. Zwakke tot matige oostelijke Wind. Temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 DECEMBER Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 5.44 uur: onder: 15.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.10 uur en 13.32 uur. Laagwater te 9.19 uur en 21.34 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's der en Prinses Irene de Ethiopische Prins Iskander Desta. Prinses Margaret van Engeland vormde een paar met Prins Bertil van Zweden. Meer dan veertig Koninginnen, Koningen, Prinsen en Prinsessen uit negentien lan den schreden in de bruidsstoet mee. Ook tachtig ambassadeurs en gevol machtigd ministers, van wie een aantal met bijzondere missie, woonden de plech tigheid in de troonzaal en later in de Sint Goedele bij. Half uur op schema achter Voorafgegaan door de groot-hofmaar schalk betraden tegen twaalf uur de vor stelijke genodigden het kerkgebouw. Muziek van Handel weerklonk in de ge wijde ruimte. Vooraan liepen Koningin Juliana en Koning Olaf van Noorwegen. Het geduld van de menigte op het Pa- leizenplein werd inmiddels zwaar op de proef gesteld. Om ruim kwart over twaalf een half uur later dan het schema aan gaf, reden Koning Boudewyn en zijn bruid de paleishekken uit. De rit naar de Sint Goedele werd gescandeerd door kanonschoten tegen de achtergrond van het aanzwellend gejuich van duizenden en duizenden toeschouwers die bij het voorbijrijden van de bruidsstoet de kou de (het vroor één graad) vergaten en het gebeier der klokken van Brussels oude kerktorens. Ruim tien minuten later bereikte de stoet de Sint Goedele, waar intussen de duizenden waren vereend, die genodigd waren om getuige te zyn van de echt verbintenis in het aangezicht van de Al machtige. Toen de Koninklijke auto voor het kerkgebouw stopte en Koning Bou dewijn en zijn gade de treden van het godshuis bestegen, kregen de toejuichin gen een stormachtig karakter. Indruk wekkend klonk daarop de psalm „Ecce sacerdos magnus" van 17de-eeuwse com ponist Benedetto Marcello, gespeeld door de organist meester Teirlinck, toen de vorst en zijn bruid door het middenpad schreden. Trouw voor het leven In het Belgische heiligdom van Sint Michiel en Sint Goedele beloofden Koning Boudewyn en Koningin Fabiola elkaar niet lang na het middaguur trouw voor het leven. Over het rode tapijt gingen zy de weg. die eens door Karei de Vijfde in deze zelfde kerk is gegaan Dona Fabiola tekent de huwe lijksakte, terwijl Koning Boudewijn aanwijzingen geeft. naar het altaar. Ontroerd aanschouw den de aanwezigen en miljoenen tele visiekijkers deze vorstelijke intocht. Bij het altaar gekomen hielp de Belgische Koning met tedere gebaren sluier en sleep van zijn bruid te schikken. Nadat beiden hun „jawoord" hadden gegeven, las de pauselijke nuntius te Brussel, mgr. Forni, een boodschap van paus Johannes XXIII voor. Zowel Bou dewyn als Fabiola toonde zich zeer ont roerd tijdens de inzegening van hun huwelijk. De kerkelijke plechtigheid was voor velen en zeker voor de meeste televisiekijkers de grootste gebeurte nis van deze onvergetelijke dag. Nadat kardinaal Van Roey de ringen met wij water besprenkeld had, staken bruid en bruidegom deze aan eikaars ringvinger. Daarna volgde een stille huwelijksmis. De rit terug naar het paleis werd voor het Koninklijke bruidspaar een ware triomftocht. (Een uitgebreid verslag van de huwe lijksfeesten vindt u elders in het blad). De 44-jarige Kroonprins van Ethiopië, Asfen Wassen, heeft zich gisteren na een staatsgreep met steun van de strijdkrachten, de politie en „jonge intellectuelen" aan het hoofd gesteld van een nieuwe Ethiopische regering. Dit bewind zal, volgens radioberichten uit Addis Abeba, een einde maken aan „drieduizend jaar onrechtvaardigheid". „De wetten en bepalingen van het land zijn misbruikt om de gewone mensen van hun rechten en privileges te beroven teneinde de rijkdom men van de enkele bevoordeelden te vergroten", aldus de radioverkla ring. Het parlement is voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd, de keizerlijke garde (negen bataljons met 5000 man) is ontbonden en zal geheel opgaan in het leger. In Addis Abeba is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopkomst ingesteld. „Volk is ontevreden over lege beloften" Het leger (26 infanterie- en vier artil leriebataljons) werd aanvankelijk opge leid door Britse officieren, maar sinds 1954 wordt dit gedaan door een Ameri kaanse militaire missie. Een in 1957 op gerichte militaire academie wordt ge leid door Indiase officieren. Voorts is er een kleine vloot met Noorse instructeurs en °en kleine luchtmacht, die door Zwe den wordt geoefend. Zweedse en Japan se officieren dienen de 25.000 man ster ke politiemacht van advies. Keizer Haile Selassie regeert sinds de dood van Keizerin Zauditoe in 1930 over Ethiopië. Hij beschouwt zich als afstam meling van Koning Salomo en de Ko ningin van Sjeba. Het merendeel van de 19 miljoen Ethiopiërs is ook deze op- vuting toegedaan. Toen het land in 1935 door de Italianen werd bezet, week de Keizer uit naar Engeland. Hij keer de terug toen in 1941 de Italianen wa ren verdreven. In de radiouitzending uit Addis Abeba werJ gezegd, dat de pas onafhankelijk geworden Afrikaanse landen dagelijks vorderingen maken en het volk van Ethiopië achter zich laten. „Het volk heeft lange tijd geduldig gewacht in de hoop, dat het eens bevrijd zou worden van onderdrukking, armoede en onwe tendheid. Hierdoor heeft het in ruime mate zyn geduld getoond. Lege beloften kunnen echter niet langer de mensen bevredigen, die nu een concreet optre den eisen, gericht op een verbetering van hun levensstandaard". Keizer Haile Selassie vertrok op 1 de cember j.l. uit zijn land voor het bezoe ken van verschillende landen. Hij was reeds in Ghana en Liberia, voordat hij Brazilië bezocht. Hij zou ook nog Vene zuela hebben bezocht, doch dit bezoek werd afgelast, nadat zich aldaar begin december wanordelijkheden hadden voor gedaan. Hedenochtend is Haile Selassie per vliegtuig uit Sao Paulo naar Recife, eveneens in Brazilië, vertrokken. Het was hedenochtend nog niet bekend of hy naar zijn land zou terugkeren. Keizer zeer verbaasd Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Ethiopische vorst hoorde het eer ste nieuws van de omwenteling in Ad dis Abeba van een redacteur van de Daily Mail, die hem uit Londen opbelde en hem via zijn secretaris op de hoogte stelde van een noodkreet, uitgezonden door een radio-amateur in de Ethiopi sche hoofdstad, waarin deze verzocht de boodschap over te brengen aan de kei zer en het land te redden. De premier Akliloe Habte Wold, kwam aan de tele foon en zei: „Blijf aan de lijn, ik zal de Keizer waarschuwen". Hij kwam spoedig terug met de Kei-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1