KAMERLINGH ONNES LABORATORIUM ZAL SPOEDIG STERK WORDEN UITGEBREID raketten: óók Rusland heeft ze Onderzeeërs met kernreactors en Reeds lange tijd ruimtegebrek Sovjet-Unie zou thans een zeer machtige onderzeevloot bezitten Clntifpli/t/ii'ne w/r Kerkelijk Leven Splitsing van opleidingen een offer aan continiiiteit wetenschappelijk onderzoek Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 december 1960 Vierde blad no. 30229 VRAAG UW LEVERANCIER OM SPAARKAARTEN! Leiden is als centrum der natuurwetenschap in de eerste decennia van deze eeuw beroemd geworden door de arbeid van enkele geleerden van wereldnaam, zoals Lorentz, Kamerlingh Onnes, De Haas en Keesom. Uit hun activiteiten groeide onder meer de specialisatie van de Leidse natuurwetenschapsbeoefening op het terrein van de extreem lage temperaturen. Het kryogeen-laboratorium is een lange reeks van jaren het „koudste plekje op aarde" geweest, waar funda mentele onderzoekingen werden verricht en experimenten uitgevoerd, die door de gehele natuurwetenschappelijke wereld geboeid en bewonderd werden gevolgd. Het was reeds geruime tijd dringend nodig, tot een aanzienlijke uitbreiding van het laboratorium te komen om dit hoge wetenschappelijke peil te handha ven en wetenschappelijk „bij" te blijven bij de enorme vlucht der natuurweten schappen elders, zoals bijv. in Amerika, Rusland en Engeland. Bovendien gingen de steeds grotere aantallen studenten het ruimtegebrek steeds verscherpen. Uitbreiding moest echter wachten op de voltooiing van het nieuwe Fysiologisch Laboratorium op het ziekenhuisterrein, waarvan de bouw meer tyd in beslag nam dan was vermoed. Verplaatsing kost te grote offers Aanvankelijk heeft men overwogen, een geheel nieuw natuurkundig labora torium te bouwen op het uitbreidingster rein ten noordwesten van Leiden, aan sluitend op het ziekenhuisterrein, waar in de komende decennia vrijwel alle nieuwe instituten voor de B-faculteiten zullen worden geconcentreerd zoals het chemiecomplex waarvan de bouw binnen afzienbare tijd kan beginnen. Het bleek echter, dat verplaatsing van het laboratorium niet doenlijk was zonder het wetenschappelijk on derzoek voor een reeks van jaren lam te leggen. De onderzoekingen in het Kamerlingh Onnes Laborato rium vergen door hun aard een lan ge tijd van technische voorbereiding e:i de bouw van een uiterst nauw keurig ingesteld instrumentarium. Lopende onderzoekingen, die op een outillage van de meest verfijnde ac curatesse berusten, en die zich over een reeks jaren uitstrekken, kunnen niet worden afgebroken en elders bij het punt van onderbreking ivorden voortgezet aangezien hun gehele technisch-instrumentele uitrusting dan weer van de grond af moet wor den opgebouwd. Men achtte een dergelijk langdu rige onderbreking van het weten schappelijk onderzoek als conse quentie van een algehele verplaat sing niet verantiooord en heeft het offer aanvaard van uitbreiding op de huidige plaats (waar de ruimte niet royaal is) en scheiding van de na tuurkundige opleidingen in twee ver van elkaar liggende instituten. Lorenfz-lnstituut wordt gesloopt De eerste plannen voor de nieuw bouw gingen uit naar een project op de plaats van het oude fysiologische laboratorium, doch de ruimtelijke mo gelijkheden bleken hier niet voldoende om aan het toch reeds bescheiden op gezette programma van eisen te vol doen. Daarom is besloten tot uitwerking van een plan, waarbij ook het huidige ge- De tuin tussen Kamerlingh On- neslaboratorium en Steenschuur, die waarschijnlijk voor een groot deel opgeofferd zal worden voor par keerruimte. voor de experimentele natuurkun. de en in de boven twee spui- gen worden waarschijnlijk theore- tische natuurkunde, de k en i een kantine gehuisvest. Definitief zijn deze plannen zoals gezega nog niet. bouw van het Lorentz Instituut voor maar het kan aangenomen worden dat i theoretische natuurkunde wordt afge- ^eze hoofdlijnen gehandhaafd zullen broken, zodat een nieuw gebouw over de worden. Een ontwerp in deze zin is ge- volle tachtig meter lengte van de Zon- maakt door het architectenbureau B. neveldstraat kan worden opgetrokken Buurman en ir. M. P. Schutte, met een diepte van 18,5 meter, bestaan- Bij de bouw zal bijzondere aandacht de uit vier lagen benevens een kelder- worden besteed aan de in een labora- ruimte. In de hoogte was men gebonden torium als dit zeer belangrijke leidin- aan bepaalde maximale grenzen, opge- gen van allerlei aard. terwijl ook de legd door stedebouwkundige belangen, warmte-afvoer bij de enorme ener- j giën welke voor de onderzoekingen wor- Nimiwhrtiiw voor rpccarehden eebruikt een ro1 &aat spelen bij meuwDOuw voor researcn opzet van het gebouw. Het nieuwe gebouw zal vrijwel uit- tenschappelijk onderzoek en de natuur- kunde studie na het kandidaatsexamen, j In de kelderruimten komen vertrek- De ruimtelijke uitbreiding van het ken voor onderzoekingen bij con- complex zou volgens de thans bestaan- stante temperaturen benevens ruim- de plannen ruim vijftig procent van ten voor technische installaties en de bestaande ruimte omvatten, die netto een fiesenberging. De ruimten op 5500 vierkante meter voor wetenschap- de begane grond en op de eerste pelijke arbeid bedraagt. Een flinke maar verdieping zullen een winst vormen beslist niet te royale uitbreiding dus. Winst van 50 pet. De Sovjet-Unie beschikt thans over 450 tot 500 onderzeeërs, waarbij j er zijn (onqeveer zes, varend of in aanbouw), die een kernreactor! hebben en een onbekend aantal, dat lange afstands-raketten kan lan- j ceren. De Russische tactiek ter zee zal erop gericht zijn in geval van oorlog de aanvoerlijnen van de Verenigde Staten en de Europese landen door voortdurende onderzeebootacties in zo groot gevaar te brengen, dat deze landen tenslotte wegens gebrek aan oorlogsmateriaal de strijd zullen moeten staken. Dit is de voornaamste conclusie welke men aantreft in de nieuwe uitgave van ..Jane's fighting ships", de 63ste sinds dit zeer gezagheb bend naslagwerk op het gebied van de zeestrijdkrachten begon te verschijnen. wijst de hoofdsamensteller, Raymond Blackman, er in zjjn beschouwing op, dat in de Tweede Wereldoorlog een onder zeebootsterkte die 20'T van de huidige Russische bedroeg, voldoende was om Engeland aan de rand van de honger dood te brengen, niet alleen voor wat de voeding betreft maar ook op het gebied van oorlogsmateriaal en de grondstoffen daarvoor. Voor NAVO enorme bedreiging Als een waarschuwing aan de strategen die de Sovjet-Unie niet in staat achten kernonderzeeërs te bouwen of een grote onderzeevloot in de vaart te brengen. Waar nu de slopers de laatste kelderruimten van het oude fysiolo gisch laboratorium onder handen nemen, zal binnen enkele jaren een vier verdiepingen hoog gebouw zijn verrezen, dat het Kamerlingh On- neslaboratorium de zo nodige ruimte moet verschaffen voor de ontplooiing van het wetenschappe lijk onderzoek. Geheel links op de foto de achtergevel van het Lo- rentz-instituut voor theoretische na tuurkunde. dat eveneens gesloopt zal moeten worden om plaats te maken voor de nieuwbouw. Dit in stituut zal in de bovenste verdie pingen van de nieuwbouw geves tigd worden. Geheel rechts op de foto is nog een stukje zichtbaar van het Kryogeenlaboratorium. Blackman houdt er rekening mee dat de atoomysbreker „Lenin" die de grootte van een kruiser heeft ver moedelijk het proefmodel bevat van de kernreactors die de Russische onder zeeërs aandryven. Wat de met raketten uitgeruste onderzeeërs betreft verklaart Blackman er niet van overtuigd te zijn dat de raketten van onder water gelan ceerd kunnen worden. „Maar gezien de Russische successen op het gebied van ruimteraketten zou het onverstandig zijn aan te nemen dat de Sovjet-Unie op het gebied van hydrodynamische raketten minder zou kunnen presteren dan andere landen." De Sovjet-Unie bezit zes onderzee boten van de „G-klasse", schepen van 2250 ton waterverplaatsing met conven tionele voortstuwing, die in de comman dotoren ruimten hebben van waar de ra ketten, welke deze schepen kunnen lan ceren, naar hun doel worden geleid. Vijftig onderzeeërs in aanbouw Op het ogenblik zijn op Russische wer ven ongeveer vijftig onderzeeboten in aanbouw. Zij vallen in uiteenlopende ty pen uiteen, te weten: lange-afstands- aanvalsboten met kernreactors, met ra dar uitgeruste verkenningsboten, voor zien van kernreactors en geschikt voor hoge snelheden zowel onder als boven water, grote door kernenergie voortge stuwde onderzeeërs met een bijzonder grote actieradius, grote onderzeeërs voor het lanceren van raketten (ook deze bo ten hebben een hoge snelheid), patrouil leonderzeeërs voor de lange afstand, mij- nenleggende onderzeeërs met hoge snel heid, en speciaal voor het bestrijden van vijandelijke onderzeeërs uitgeruste duik boten die eveneens een zeer hoge snel heid kunnen ontwikkelen. Hoewel reeds heden ten dage de drei ging van de Russische onderzeeërs vol gens Blackman zeer groot is. zullen de zeestrijdkrachten van de NAVO voor een ongekend moeilijke opgave staan als zij geconfronteerd worden met een gecoör dineerd optreden van vele onderzeeërs. „De schade welke de 450 tot 500 Rus sische onderzeeboten kunnen aanrichten op de aanvoerlijnen over zee gaat de stoutste fantasie te boven," stelt hij. Te meer, daar het Russische bouwprogram- mo gericht schijnt te zijn op de aanbouw van zelfstandige onderzeevloten voor vier zeegebieden: Stille Oceaan, Oostzee, Pooizee en Zwarte Zee. De aanvalskracht van de Russische vloten .wordt geconcentreerd in de on derzeeërs. Er bestaan geen Russische vliegdekschepen of slagschepen en slechts 28 (zware en lichtere) kruisers. De onderzeeërs worden gesteund door grote aantallen schepen die speciaal wor den uitgerust voor het opsporen en ver nietigen van onderzeeërs. Zo heeft de Sovjet-Unie 130 torpedoboot jagers welke de rol van flotilleleider is toebedeeld. 125 patrouillevaartuigen en speciaal voor het bestrijden van onderzeeboten uitgeruste torpedojagers, alsmede 500 motortorpe doboten en snelle patrouillevaartuigen. Amerika's onderzeevloot De grootste marine van het Westen, de Amerikaanse, bezit 173 onderzeeboten waarvan er slechts 34 na de twee wereld oorlog gebouwd zijn. De VB. hebben 17 atoomonderzeeërs, waarvan er drie ra ketten kunnen lanceren. In aanbouw zijn 38 atoomonderzeeërs en het uiteindelijke doel is er in 1967 totaal 75 te bezitten, waarvan er dan 45 ballistische raketten kunnen lanceren. Het overgrote deel van de Amerikaanse vloot stamt uit de Tweede Wereldoorlog. Enkele schepen zjjn echter geheel nieuw, zoals de door kernenergie aangedreven en van raketten voorziene kruiser „Long Beach", het van kernreactors voorziene vliegdekschip „Enterprise", het atoom fregat „Bainbridge" en vjjf nieuwe vlieg dekschepen met conventionele voortstu wing van de Forrestall-klasse. Volgens Blackman is het slagschip uit gestorven en de kruiser gedoemd spoedig hetzelfde lot te ondergaan. De inrichting en constructie van de nieuwe Ameri kaanse onderzeeërs wijzen in de richting van een onderwatervloot welke slechts door hulpvaartuigen boven water ge steund wordt, Blackman sloot zijn inleiding af met een kryptische opmerking. Hij schreef: „Een schip behoeft niet als oorlogsschip gebouwd te zijn om een belangrijk ma rinevaartuig te zijn. De beste camouflage voor geheime marine-operaties is het omgebouwde koopvaardijschip waarmee ver uit het zicht, in de uitgestrektheid van bijvoorbeeld de Stille Oceaan, proe ven en experimenten worden uitge voerd." tan I Binnen 24 uur van uw griep af! Afscheid directeur G.A.B. Op de laatste dag van dit jaar legt de heer H. Hazelhoff, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn ambt als directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau neer. Op 29 december, 's middags om drie uur, bestaat er voor belangstellenden in perceel Doezastraat 2a gelegenheid om van de directeur afscheid te nemen. NED. HERV. KERK Beroepen te Windeshelm C. M. van Ede, vicaris te Deventer. Aangenomen naar Emmen C. Smit te Diever. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te London (Ontario. Canada! Joh. Prins te Groningen. Nu het Fysiologisch Laboratorium aan de Zonneveldstraat is afgebroken, is ruimte ontstaan voor een dringend noodzakelijke uitbreiding van een der beroemdste Leidse wetenschappelijke instituten, het Kamerlingh Onnes Laboratorium. De uitbreidingsplannen hebben nog niet hun definitieve vorm gekregen, maar de grote lijnen staan thans wel vast. Men hoopt medio volgend jaar tot een aanbesteding te kunnen overgaan, waarna twee of drie jaar gebouwd zal moeten worden voordat de nieuwbouw van het laborato rium voltooid is en aan een herindeling van het bestaande complex begonnen kan worden. Tijdens de nieuwbouw zal het Lorentz Instituut voor theoretische natuurkunde op de hoek van Zonneveldstraat en Langebrug tijdelijk elders ge huisvest moeten worden, aangezien ook de huidige behuizing van dit instituut voor de nieuwbouw plaats zal moeten maken. De uitbouwplannen van het Kamerlingh Onnes Laboratorium brengen ook mee, dat wat betreft de behuizing een splitsing ingevoerd zal worden tussen de natuurkundige opleidingen voor en na het kandidaatsexamen. Eerstgenoemde zal worden overgebracht naar een nieuw natuurkundig laboratorium in het uit- beidingsterrein voor de B-faculteiten in het noord westen van Leiden en op Oegstgeesterterrein. Dit natuurkundige neven-laboratorium is voorlopig geprojecteerd ten noordwesten van de nieuwe Rijksweg 4 nabij de Rijn bij Valkenburg. Zoals gezegd zal het bestaande ge bouw aan enige veranderingen worden onderworpen nadat de nieuwbouw is voltooid. Het gaat hierbij om herindeling en kleinere modernisering, niet om een grootscheepse vernieuwing. Splitsing opleiding Aanvankelijk zullen in het uitgebreide complex de volledige opleidingen moeten plaats vinden naast het wetenschap pelijk onderzoek, dus zowel de volledige natuurkunde-opleiding als het natuur kunde gedeelte voor andere studierich tingen als medicijnen en scheikunde. Binnen niet te lange tijd zal echter een. nieuw laboratorium verrijzen op 't uit breidingsterrein in het noordwesten. Daarheen zullen de natuurkunde-oplei- ling tot het kandidaatsexamen en het natuurkunde gedeelte van de opleidin gen voor andere studierichtingen aan het Steenschuur zoveel mogelijk aan het wetenschappelijk onderzoek te kun nen wijden. De natuurkundeopleiding na het kan didaatsexamen is zo nauw met het we tenschappelijk onderzoek verweven, dat deze gehandhaafd blijft in het Kamer lingh Onnes Laboratorium zelf. De verplaatsing van het natuurkunde gedeelte in de opleiding voor andere stu dierichtingen naar het nieuwe terrein in het noordwesten moet een winst wor den geacht, aangezien de voornaamste instituten voor deze andere studierich tingen op den duur in die omgeving te vinden zullen zijn. De scheiding in de opleiding voor natuurkundigen is een offer dat gebracht moest worden aan de belangen van het wetenschappelijk onderzoek. Parkeerruimte Een aspect dat enigszins verband houdt met de nieuwbouwplannen is de schepping van ruimere parkeergelegen heid. De parkeergelegenheid aan de Zon neveldstraat is niet groot, vooral ook gezien de behoeften van de politie. Een royalere ruimte kon allee-1 "evnden worden aan de zijde van 't Steenschuur. Hier bevindt zich thans een bijzonder fraai aangelegde tuinstrook die een harmonische afsluiting vormt van het Van der Werfpark aan de overzijde van het water. Het ligt in de bedoeling deze tuin ge deeltelijk op te offeren, hoezeer dat ook velen aan het hart gaat. Men hoopt dat een gedeelte van deze werkelijk bij zonder knao aangelegde tuin te kun nen behouden, voornamelijk de hogere begroeiing langs de gevel van hei la boratorium. Er zou dan nog een lange strook tussen deze hoge begroeiing en de rijweg kunnen overblijven voor het parkeren van enige tientallen auto's. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13