BLOEDIG WEEKEINDE IN ORAN EN ALGIERS: 80 SLACHTOFFERS PIMM WEERBERICHT President De Gaulle besloot hedenochtend zijn bezoek te bekorten: morgen keert hij terug Geest van opstand sloeg ineens over naar mohammedaanse kasjba 2 Vanochtend was 't kalm in Algerije CABINE VAN KUNSTMAAN GEBORGEN MET RUSSISCHE WAPENS WIL VIENTIANE AANVAL VAN PHOEMI AFSLAAN SPANNING IN STANLEYSTAD VERMINDERD DOCHTER VAN KERNFYSICUS ZOEK! Hebt u de romance van de Nederlandse kapper, die de dochter schaakte van een bekende Amerikaanse; atoomgeleerde, gemist? Jammer! VERLOVINGSRINGEN (9kc/ Qii e lettws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 DECEMBER 1960 No. 30226 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Over de mohammedaanse wijken van de steden Algiers en Oran woei zondagavond de groen-witte vlag van het F.L.N. en het embleem, de ster en de halve maan, is er hier en daar met bloed op ge schilderd. Want de grootscheepse nationalistische manifestaties der Algerijnen, die zaterdag volko men onverwachts begonnen en zich gisteren als een strovuur verspreidden, hebben 80 doden en een veelvoud daarvan aan gewonden gekost. Drie doden (en 1500 gewonden) vielen vooral in gevechten tussen mohammedanen en gewapende Europese burgers in de gemengde arbeiderswijken van Algier., Bab el Oued en Belcourt, en in Oran op de grens van wat daar het „negerdorp" heet. Deze nieuwe en zeer gevaarlijke ontwikkeling in de Algerijnse tragedie werd eigenlijk in de afge lopen dagen ongemerkt ingeleid met de demon straties, die mohammedanen op verschillende plaatsen tijdens het bezoek van De Gaulle ten gunste van diens „Algerijnse Algerije" hielden. Deze achtergrond zal dan ook wel het motief zijn voor het besluit van president De Gaulle van hedenochtend (maandag) zijn bezoek aan Algerije te bekorten en morgenmiddag naar Parijs terug te keren. Het bezoek aan Collo en Philippeville en in het algemeen de grote steden gaat niet door. Vandaag zou hij wel enkele militaire posten in het Eurès-gebergte bezoeken en morgen zou hij korte bezoeken brengen aan posten bij de Tunesische grens. De inleidende demonstraties van vorige week begonnen met een handgemeen met de Europese ultra's in Cherchel en Orleanville. Zaterdagmiddag barstte de bom in de wijk Belcourt (Algiers). Jonge Algerijnen manifesteerden met FLN- vlaggen en spandoeken met „leve het mohammedaanse Algerije, leve Ferhat Abbas". Van Europese kant vielen de eerste schoten en er vloeide bloed. Moham medaanse manifestanten sloegen daarop winkels kort en klein, plunderden, ver nielden auto's en staken tenslotte een groot warenhuis in brand, dat de hele nacht als een vurige fakkel en een dreigende waarschuwing tegen de donkere hemel van Algiers stond. Gisteren zetten de manifestaties in Belcourt zich voort, en er werden barricades opgetrokken. De geest van opstand sloeg over naar de kasjba, de zuiver mohammedaanse wijk in Algiers zelf, die reeds 's ochtends door troepen was afgezet. De hele bevolking van de Kasjba stroomde naar de centrale markt, zingend, joelend, dansend rond de groen-witte vlaggen, buitenlandse journalisten om de hals vallend, manifesterend voor Ferhat Abbas, het F.L.N, en een onafhan kelijk Algeriie. Druk op V.N.-debat Blank Algiers hield al die tijd van angst de adem in. De straatgevechten van de Franse ultra's en de politietroe- pen, die zaterdag nog de hele dag ge woed hadden, hielden gisteren als bij toverslag op. Tegenover de dreiging van een Algerijnse opstand verschool blank •Algiers zich gisteren achter de ruggen van de parachutisten die de stad bin nentrokken. Twee vliegrampen kosten 51 levens Een viermotorig toestel van het Argentijnse ministerie van Lucht vaart is gisteravond ongeveer 100 km ten noordwesten van Buenos Aires in een storm verongelukt. De 34 inzittenden zijn om het leven gekomen. Naar eerst gisteren in Cairo be kend is gemaakt is woensdag een Iljoesjin-14 een militair toestel op 65 km ten noorden van Luxor neergestort. Alle 17 inzit tenden kwamen om het leven. Het geheel uitgebrande wrak is zondag gevonden. Het vliegtuig was op weg van Luxor naar Cairo. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Plaatselijke opklaringen, maar hier en daar ook mist en op enkele plaatsen enige neerslag. Dezelfde temperaturen als \andaag of iets hogere. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 DECEMBER Zon op: 8.40 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 2.04 uur; onder: 13.57 uur Hoogwater te Katwijk te 10.37 en 23.15 uur. Laagwater te 5.55 en 18.27 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Politiejeeps werden in Oran door demonstranten met stenen bekogeld Het bloedigste gevecht kwam tegen j het einde van de middag. In Bab el Oued attaqueerden Europese arbeiders mohammedanen met handgranaten en machinepistolen en daar alleen vielen binnen ten minuten twaalf doden en twaalf gewonden. Om acht uur ging de inderhaast afgekondigde avondklok in in terwijl de nacht de acties van de pa rachutisten in de opstandige wijken verhulde slechts af en toe hoorde men vannacht geweerschoten en explo sies maakte Algiers de balans op van een verwarde, maar historische dag. 1 Vanuit het kokende Algiers, dat de adem inhoudt, belde onze reis- redacteur, W. L. Brugsma - de eni- 5 ge Nederlandse correspondent in Algerije - nevenstaande indrukken over de bloedige gevechten van het afgelopen weekeinde aan ons door. Hedenochtend was het rustig in Al- giers en Oran. Er waren slechts g weinig mensen op straat. De Ara- g bische wijken worden door een grote g troepen- en- politiemacht bewaakt. Oran ziet eruit als een belegerde stad. Op alle strategische punten zijn militairen met machinegewe- 2 ren geposteerd. Om de kasjba van 13 Algiers is een kordon gelegd. De al- 5 ;g gemene staking, die door het „Front g voor een Frans Algerije" is uitgeroe- H g pen, is vandaag de vierde dag inge- gaan. In Algiers is de troepenmacht versterkt met een regiment para- H chutisten van het Vreemdelingenle- H gioen. 3 Men gist naar het effect dat de ge beurtenissen op het verloop van het de bat over Algerije in de V.N. zullen heb ben en niet minder naar de invloed op de nieuwe Algerijnse politiek van De Gaulle en zijn pleidooi voor het „Alge rije van de broederschap". Gevoel van opluchting Een jonge mohammedaan gaf mij gis termiddag in de kasjba zijn eigen com mentaar. Hij wees op de roepende en dansende menigte en zei: „Ziedaar óns referendum". Sommigen geloven dat or ders van het FLN tot de opstandige ma nifestatie hebben geleid om zo druk op het V.N.-debat uit te oefenen. Anderen menen, dat Europese ultra's door het vuur te openen de mohammedanen heb ben willen provoceren tot een strijd met het leger om dat leger van De Gaulle's beleid los te wrikken. Misschien is het een combinatie van al die en nog andere factoren. Maar aan één ding bestaat geen twijfel: de ganse mohammedaanse stadsbevolking is solidair met de mani festanten, voelt een soort opluchting dat zij eindelijk kan uitschreeuwen wat haar sinds zes jaar op het hart drukt. De mogelijkheid om in Algerije tussen de Franse ultra's en het FLN een soort derde macht van gematigde Algerijnen te scheppen, lijkt vandaag de nekslag te hebben gekregen. Slot pag. 2 Vierde succes in het Discoverer-project Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag nabij Hawaii' de cabine van de Discove rer XVIII, welke ondermeer men selijk weefsel en metingsinstrumen ten voor kosmische straling bevat, op een hoogte van 7.500 meter in een trapeziumvormig net opgevan gen. Dit is de vierde maal, dat het de Amerikaanse luchtmacht is ge lukt een cabine van een Discoverer op te vangen. De Discoverer XVIII kwam in een baan om de aarde na de lancering woensdag j.l. De cabine werd op een sein van de aarde af uitgestoten toen de satelliet boven Alaska was. De vaart Demonstranten in Algiers sleur den auto's over de straat om bar ricades te bouwendie echter spoe dig weer waren opgeruimd. Sneeuwstorm in V.S. Sinds vrijdag woedt in het zuidweste lijke deel van de Ver. Staten een sneeuwstorm, die aan tenminste tien mensen het leven heeft gekost. Bij El Paso aan de Mexicaanse grens, waar zel den sneeuw valt. lag bijna 20 cm. sneeuw waardoor vrijwel alle wegen onbegaan waren. Vele kleine plaatsen zijn van de bui tenwereld afgesneden. IJzel, sneeuw en mist hebben het afge lopen weekeinde het verkeer in de B e 1- gische Ardennen bemoeilijkt. Op enkele plaats is zaterdagnacht sneeuw gevallen. Met zand en pekel werden zon dag de voornaamste wegen berijdbaar gemaakt. Voor vandaag werd verdere sneeuwval en ijzelvorming verwacht. werd door een raket afgeremd en de cabine (135 kilo) werd opgevangen door het toestel van kapitein Jones die ook de vorige op 14 november boven de Stille Oceaan opving. De gehele operatie duurde een half uur en werd de meest geslaagde in de serie genoemd. Terwijl troepen van de rechtse generaal Phoemi Nosavan om de Laotiaanse hoofdstad hun stellingen innemen, landen op het vliegveld van Vientiane Russische transportvliegtuigen met wapens. De „neutra- listische" regering van Laos heeft namelijk besloten Russische militaire hulp in te roepen, nadat bekend was geworden dat de strijdkrachten van Phoemi met 105 mm houwitsers naar de stad oprukken. Men ver wacht, dat de hoofdmacht van de pro-Westerse generaal, die ook is uitgerust met zware tanks, spoedig bij Vientiane zal aankomen. Sinds premier Soevanna donderdag is uitgeweken naar Cambodja, is nog niet recht duidelijk geworden wie thans de regering heeft overgenomen. Eerst was sprake van een militaire junta met bri gade-generaal Soenthorn als voorzitter en kapitein Kong Le als ondervoorzitter. Volgens latere berichten wordt Laos thans bestuurd door een voorlopige re gering die uit twee personen bestaat. Slechts de minister van Voorlichting Kwinim en de minister van Openbare Werken Khamsing zouden nog in Vien tiane zijn. Een mededeling van het bu reau van de premie: dat Kwinim de voorlopige regering zou leiden, werd door deze later tegengesproken. Zondag was ook nog sprake van de vorming van een „zakenkabinet" met vier ministers. Grootscheeps duel Kapitein Kong Le heeft er gisteren bij Rusland en Groot-Brittannië op aange drongen de twee partijen in Laos de ge legenheid te geven om door middel van een grootscheeps duel uit te maken wel ke partij in het gelijk moet worden ge steld. Dit voorstel van Kong Le werd via de radiozender van Vientiane bekendge maakt. De kapitein verzocht beide staten zorg te dragen voor een neutraal slagveld in Laos. De twee partijen zouden dan even veel mannen en munitie in het veld moeten brengen. De inwoners van Vien tiane hebben zich met dit plan van Kong Le niet bijzonder ingenomen ge toond In Stanleystad is de spanning verminderd. De Kongolezen hebben hun dreigement om alle Europea nen te arresteren als Loemoemba niet zou worden vrijgelaten, niet uitgevoerd. In Boenia in de Oostprovincie zouden wel verscheidene Europea nen zijn gearresteerd, zo hebben de V.N. gisteren in Leopoldstad mee gedeeld. De volkerenorganisatie heeft een protest ingediend bij Gizenga, die vice-president in de regering-Loe- moemba geweest is. Een groep van circa 1.500 jeugdige aanhangers van Loemoemba heeft zater dag voor het hoofdkwartier van de V.N. in Stanleystad betoogd. Het schijnt, dat het directe ingrijpen van de volkerenorganisatie in Stanley stad de crisis voorlopig heeft afgewend. Maar waarnemers menen, dat de haat, die de aanhangers van Loemoemba tegen de blanken koesteren, nog steeds in gewelddaden kan uitbreken. (Zie voor verder nieuws over Kongo elders in dit blad). In 10 jaar 100.000 verduisterd (Speciale berichtgeving) Haagse rechercheurs hebben een 57- jarige administrateur uit Den Haag aan gehouden. Deze wordt ervan verdacht bij een grote handelsonderneming uit de re sidentie in tien jaar tijds f. 100.00 te heb ben verduisterd. Hij zou ten eigen bate cheques hebben uitgeschreven en kas gelden opgenomen. Doordat de administrateur een tame lijk belangrijke functie bij de onder neming bekleedde, had hij vergaande fi nanciële bevoegdheden. Dit verklaart hoe het hem mogelijk is geweest zijn praktijken over zo'n groot tijdsbestek te bedrijven. De fraude kwam onlangs aan het licht toen accountants de boeken van de on derneming controleerden. Bijna 9000 repatrianten naar Amerika Bijna 9000 uit Indonesië gerepatrieer de personen zijn in het afgelopen jaar naar Amerika geëmlgreed. Het Ameri kaanse consulaat-generaal in Rotter dam heeft in de periode juli 1959 tot juli 1960 bijna 15000 visa afgegeven aan Indonesische en Nederlandse gezinnen en aan personen die een tijdelijk be zoek aan Amerika brachten. Het consulaat werd met deze activi teiten een der drukste consulaten van Amerika in de wereld en het kwartier in Buitenlandse zaken heeft daarom het kantoor in Nederland een speciale be loning en dankbetuiging gezonden. Dit heeft de consiil-rreneraal, de heer Robert E. Wilson in Utrecht medege deeld tijdens een bijeenkomst van de Christelijke Emigratie Centrale. „De drukte", zo zei hij. ..was het ge volg van de in december 1958 door het Amerikaanse congres aangenomen Pas tore-Walter-wet die 't mogelijk maakte dat in Nederland woonachtige maar uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen tot een totaal van 3136 gezinseenheden naar Amerika konden emigreren. Een zelfde quotum wordt ieder jaar voor Ne derlandse emigrantengezinnen vastge steld. Volgens de heer Wilson blijkt uit de reeds binnengekomen rapporten dat de gezinnen zich voornamelijk in Califor- nië vestigen. Op enkele moeilijkheden na voelt men zich bijzonder gelukkig in dit nieuwe vaderland. Advertentie Het stond in Advertentie klassiek en modern. Zeer grote sortering. Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 Rebellen op Cuba legden hinderlaag De leider van de Cubaanse regerings- militie in Santiago de Cuba, in de pro vincie Oriënte, is zaterdag gesneuveld in een gevecht met anti-Castro-opstande- lingen. Deze leider. Norberto Morales, viel met de hem vergezellenden in een hinderlaag. Het incident deed zich voor in het gebergte van Escambray, waar verscheidene groepen opstandelingen opereren. Vier gewonden bij ongeluk te Tubbergen Vannacht omstreeks kwart over een is op de we» OotmarsumFasse, gemeente Tubbergen. een bestelwagen met vier jongelui (allen uit Tubbergen), vermoe delijk door een te hoge snelheid, uit een bocht gevlogen en tegen een boom ge botst De gevolgen waren zeer ernstig. De bestuurder en de twee inzittenden zijn met ernstige hoofdwonden naar het r.-k. ziekenhuis in Almelo vervoerd. De vierde jongeman kon naar huis worden vervoerd. De bestelwagen is zwaar be schadigd. Twee Rembrandt- etsen verdwenen (Van onze Haarlemse correspondent) De directeur van Teylers Stich ting te Haarlem, die zaterdagmid dag een routine-rondgang door Teylers Museum aan het Spaarne te Haarlem maakte, kwam tot de onaangename ontdekking, dat twee etsen van Rembrandt welke een waarde hebben van resp. f. 25.000 en f. 6000, verdwenen waren. Zij waren tentoongesteld geweest in de eerste schilderijenzaal van het museum en lagen onder glazen platen. Op de platen was linnen plakband bevestigd en dit was verwijderd. De di recteur heeft zich tot de Haarlemse po litie gewend om aangifte te doen. Ver moed wordt dat de diefstal door een der weinige bezoekers gepleegd is tussen donderdag en zaterdagmiddag. Van een inbraak is geen sprake. Een der etsen is gesigneerd met „Rembrandt i Is een goede toekomst u één avond luisteren waard? (zie advertentie elders in dit blad) F 1641" en stelt voor een landschap met boerderij. Links op de voorgrond staat een grote boom. De afbeelding heeft een grote van 12,5 centimeter bij 32 cm. De cataloguswaarde is f. 6000.- De andere ets, die een lengte van 20 cm. heeft en een breedte van 16 cm. is gesigneerd met „Rembrandt F 1650". Zij stelt voor een landschap met drie herten langs een weg; rechts op de voorgrond staat een boom. De ca taloguswaarde bedraagt f. 25.000.- De etsen waren vervat in een van wit karton vervaardigd passepartout. De grootte hiervan was 42,5 centimeter bij 30 cm. Zij lagen op een tafel die tegen een van de wanden is aangebracht. De et sen behoren toe aan Teylers Stichting tot bevordering der kunstwetenschappen. Zij waren tegen diefstal niet verzekerd. Spaanse vissersboot vermist: 41 (loden In Spanje wordt gevreesd, dat alle 41 opvarenden van het vissers vaartuig Joven Alonson uit Barbate de Franco bij Cadiz zijn omgeko men. Gisteren werd aangenomen, dat het schip al enkele dagen ge leden voor de Marokkaanse Atlan tische kust is vergaan. Een van de 41 opvarenden is gevonden, maar deze man stierf even nadat hij uit het water was gehaald. Uit Het Leidsch Dagblad van 12 December 1860: Het bestuur der Weener- bank heeft aan den Oostenrijk- schen Minister van Financiën kennis gegeven, niet meer in staat te zijn de Regering bij te staan in het voorzien van de f noodige middelen ter bestrijding van de loopende uitgaven. Maandagavond, na afloop 1 der receptie voor de op Dingsdag 1 uittevoeren zangstukken, werd door Dr J. L. van Praag namens het koorpersoneel den heer Wet- rens, orchestdirecteur, dank ge zegd voor de ijver en de zorg, door hem betoond bij de oefe- ningen der zangvereenigingmet uitnoodiging, om dadelijk we derom een aanvang te maken met de keuze van een nieuw zangstuk, teneinde nog in dezen winter te worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1