Nederland-Australië wederzijdse erkenning van academische graden Republikeinen houden aantijgingen van knoeierij bij verkiezingen vol WAAR AMERIKA OVER PRAAT.., Cultureel verdrag houdt ook in uitwisseling van kunstenaars Zij hopen de kansen van Nixon te verbeteren voor 'f jaar 1964 ZATEMIAG 10 DECEMBER 1960 (Van onze correspondent in Sydney) De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooij, heeft tijdens zijn bezoek aan Australië aangeknoopt bij wat de regeringscommissaris voor de Emigratie, de heer Haveman, verscheidene maanden geleden al in Sydney tegenover ons heeft verklaard: namelijk dat er suggesties zijn gedaan om tussen Nederland en Australië een cultureel verdrag te sluiten. Minister Van Rooij heeft zich in Sydney minder voorzichtig uitgelaten dan mr. Haveman. Dat kan een minister doen. ,.De suggesties tot het sluiten van een cultureel verdrag zijn", zo zei de bewindvoerder, ,.al tussen beide regeringen besproken". Hij voegde eraan toe: „Het doel is om tot een uitwisseling te komen van geleerden, kunstenaars, musici en academici". Het gaat hier klaarblykelyk om twee verschillende categorieën van personen: geleerden enerzyds en kunstenaars anderzijds, m.a.w. in ruime zin genomen: wetenschap en cultuur. Het is een on derwerp vol voetangels en klemmen en bespreking van „suggesties" door de beide regeringen is vermoedelijk bedoeld om, voor wat de geleerden betreft, de grond rijp te maken voor een wederzijdse erkenning van universitaire diploma's. Op sommige gebieden ontplooit die Australische cultuur zich pas sinds kort. Zij is een jonge loot, maar die daarom een niet minder dringende boodschap brengt. Aanvullend examen' zou oplossing zijn Australië is niet erg happig om aca demici uit vreemde landen in net mi lieu der Australische academici op te nemen. In het algemeen neemt de Ne derlandse immigrant dit de Australi sche regering of andere kringen, die voor deze politiek verantwoordelijk zijn kwalijk. Wij hebben ook eens een ver tegenwoordiger van de Nederlandse re gering in Australië opgewonden als zijn mening horen verkondigen, dat de Au stralische regering volkomen onrecht doet aan de academisch gevormde im migrant door hem niet direct de plaats te gunnen, die hem op grond van zijn kwaliteiten toekomt. Inderdaad wordt het Nederlandse art sen, tandartsen, ingenieurs, architec ten, enz. moeilijk gemaakt een positie te vervullen, die met hun opleiding in overeenstemming is. Maar mag men dit de Australische overheid of de kringen die de toelating bemoeilijken (zoals bijv. de Australische maatschappij voor ge neeskunde) zwaar aanrekenen? Er zijn bijvoorbeeld Australische dichters en schrijvers, die Nederland niet kent. Nederlanders missen daar door inzicht in de Australische gedach te, de Australische natuur, het Austra lische klimaat. Maar niet alleen schil ders, beeldhouwers, schrijvers, ook bal letdansers en-danseressen brengt Au stralië voort ook film- en toneelarties ten, zangers en zangeressen. Tal van wereldbekende kunstenaars in alle tak ken der kunst zijn in Australië gebo ren en grootgebracht, maar sinds zij Australië hebben verlaten en hun roem elders in de wereld hebben verworven, gaan zij als „Engelsen" door diezelfde wereld, waarvan Australië geen deel meer schijnt uit te maken. Kunstlievend volk De Australiërs zijn een kunstlievend volk. zy zullen Nederlandse kunst met een warm hart ontvangen. Als wij het voor het zeggen zouden hebben, zou ons advies tot de Nederlandse regering zijn: „Stelt niet uit tot morgen wat ge heden doen kunt". De tijd is nu rijp. Meer dan ooit leeft er in het Austra lische volk een verlangen te worden geconfronteerd met kunst uit andere landen. Daarnaast is er een grote scha re Nederlandse immigranten, die tien en meer jaren geleden het oude vader land verliet en reeds vervreemd is van Nederlandse bodem en Nederlandse kunst. Hun jonge kinderen, sindsdien opgegroeid tot jongemannen en jonge vrouwen, zijn voor het merendeel on bekend met en onaangeraakt door Ne derlandse kunst. Deze jeugd is „Austra lisch geworden", maar zij heeft een rijpe voedingsbodem, die Nederlandse kunst en cultuur op vreemde grond tot bloei kan brengen, rpits het zaad nu wordt gestrooid. Geen voetbal voor amateurs (Van onze Haagse correspondent). De K.N.V.B. heeft alle amateurwed strijden, die voor morgen waren vast gesteld, in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. De beslissing over het wel of niet door gaan van de wedstrijden voor de semi- profs wordt overgelaten aan de con suls en de scheidsrechters. Zee kookte van de haring In Dunmore in de Ierse Republiek werd gisteren zoveel haring aangevoerd, dat de haven voor verdere aanvoer moest worden gesloten. Meer dan zeven duizend kantjes haring een record vangst voor een enkele nacht werde aan land gebracht. De aangevoerde haring werd voor het grootste gedeelte gekocht door Neder landers en Duitsers. Er lagen vandaag acht Nederlandse loggers in de haven van Dunmore haring in vaten voor Ne derland te laden. Een Duits vracht schip laadde haring voor Cuxhaven. Vissers uit Dunmore zeiden, dat de zee langs de kust „kookte van de ha ring". Volgens het Egyptische blad „Al Ah ram" heeft maarschalk Montgomery be sloten voor zichzelf een grafkelder te la ten bouwen in El Alamein, op de militaire begraafplaats waar de doden van de cam pagne in de Libische woestijn rusten. Dt maarschalk heeft de wens geuit temidden van zijn vroegere strijdmakkers begraven te worden. De Rijksgebouwendienst heeft het uitvoeren van warmte-technische instal laties in het Zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat gegund aan de laagste inschrijfster (f 124.300) de N.V. Deerns te Rotterdam. Twee meningen In Nederlandse kringen in Australië heersen hierover twee verschillende me ningen. De ene is deze, dat Australië er zichzelf een slechte dienst mee be wijst door de intellectuele immigrant (d.i. de academicus) niet het volle pond te geven. Door deze houding doet Australië zichzelf te kort en verspilt het waardevol intellect, dat gedoemd is jarenlang en misschien wel voor al tijd braak te liggen, nutteloos en ren teloos. De andere (tegengestelde) mening is, dat Australië geenszins de deur heeft gesloten, maar slechts bewijs eist, dat de intellectueel (hetgeen ook wel van hem mag worden verwacht) eerst bij de bijzondere karakteristiek van de Australische omstandigheden kent. of althans begrijpt, alvorens zijn buiten lands intellect op die Australische maat schappij wordt beproefd. Dat „bewijs" kan bijvoorbeeld wor den geleverd door het afleggen van een „aanvullend" examen. Eerste stap Aangezien Australië niet alleen met Nederlandse immigranten, maar ook met nieuwkomers uit tal van andere landen heeft te maken er zijn hier op z'n minst 34 nationaliteiten is het begrijpelijk dat de Australische re gering de intellectuelen onder de nieuw komers allen, onafhankelijk van natio naliteit, over één kam heeft geschoren, toen het met z'n grote immigratie plan begon. Dat thans de eerste stap is geno men om uiteindelijk te geraken tot een wederzijdse erkenning van Nederlandse en Australische diploma's (zo kan men althans de wens tot het sluiten van een cultureel verdrag zien), valt te loven. Deze stap de bespreking van de idee van een uitwisseling van ge leerden en beoefenaars van vrye be roepen (artsen, tandartsen, dierenart sen, e.a.) is met recht suggestief, want zy betekent in elk geval, dat Australië een open oog heeft gekregen voor cle bijzondere positie, die Neder land inneemt ten aanzien van zijn we tenschappelijke opleiding van de intel lectueel. De uitwisseling van kunstenaars le vert minder problemen op. Wij hebben er al eerder op aangedrongen, dat de Nederlandse overheid, of instanties in Nederland, die zich bezig houden met internationale culturele betrekkingen, de uitzending van Nederlandse kunste naars naar Australië dienen te steu nen, omdat de Nederlande vereniging en in Australië die tot nog toe haar medewerking daartoe hebben verleend te gering in aantal zijn en, relatief ge sproken, een te gering aantal leden tel len om de financiële risico's te kun nen dragen. Rijkdom aan cultuur By een uitwisseling van kunstenaars kunnen beide landen profiteren van de rjjkdom aan cultuur, die over en weer beschikbaar is. Over en weer, want het is niet genoeg bekend, dat Austra lië ondanks zün jonge geschiedenis een schat van cultuur herbergt. Op het ge bied van de schilderkunst, muziek en 2ang, beeldhouwkunst en literatuur heeft Australië prominente vertegen woordigers; onder schilderkunst, zang-, en toneel- of filmkunst ook inboor lingen. Hun werk is niet voldoende be kend in Nederland. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doct.ex. kunstgeschie denis de heer R. H. Oxenaar (Den Haag); kand.ex. kunstgeschiedenis de heer J. A. H. Lüske (Den Haag); doet. ex. sociologie mej. J. J. Marsman (Sche- veningen); kand.ex. psychologie mej. H. Talsma (Den Haag); mevr. A. M. de WildeStrijbos (Oegstgeest) en mej. F. M. Meijer (Etten); doct.ex. gen. II me vrouw J. I. v. LeeuwenWalkate (Lei den) en de heren W. van Holten (Rotterdam) en R. E. Nikkels (Dor drecht) semi-artsex. mej. E. A. S. Pronk 'Den Haag) en de heren P. J. C. van Breda (Terneuzen) en R. P. Heijbroek (Aerdenhout)artsex. de heren B. Ma- tricali (Leiden) en P. Robijn (Leider dorp), (Van onze Amerikaanse correspondent) Het komt wel vaker voor, dat er na de Amerikaanse verkiezingen melding wordt gemaakt van geknoei. Maar ditmaal maakt de partij die verloor meer stampij dan gebruikelijk over dit thema. Eerst hebben de Democraten die aantijgingen luchtig opgevat, maar nu worden zij toch wat geïrriteerd en zelfs een beetje ongerust. Toch blijven de kansen, dat er verandering zou komen in de uitslag bijzonder gering. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Republikeinen ernaar streven Kennedy's positie in de komende vier jaar te ondermijnen en die van Nixon, voor 1964, te verbeteren. Degelijk onderzoek is niet ongewenst Thruston B. Morton, voorzitter van de Republikeinse nationale commissie, heeft thans pertinent verklaard, dat er onre gelmatigheden en knoeierijen zijn voor gekomen tijdens de verkiezingen. De Re publikeinen beweren bijvoorbeeld, dat in Chicago's 50ste wijk officieel 73 stemmen op Kennedy zijn uitgebracht, terwijl die wijk slechts 22 geregistreerde kiezers zou tellen. Zij eisen een onderzoek naar on regelmatigheden, die in Texas, Illinois, Missouri, Nevada en New Jersey bedre ven zouden zijn. Zelf geven de Republi keinen toe, dat een hertelling de uitslag van de verkiezingen wel niet zal veran deren, maar het Congreslid Walter Judd, de bombastische redenaar van de Repu blikeinse conventie, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Nixon eigenlijk gewonnen heeft, al was hij niet zeker of de Republikeinen dit konden bewijzen. Men moet één ding hopen en dat is, dat er een onpartydig onderzoek zal wor den ingesteld, overal waar bedrog is ge meld of geïnsinueerd. Of de uitslag door dat onderzoek verandert of niet, het is van het grootste belang, dat het Ameri kaanse volk erop aan kan, dat de staat waakt voor de zuiverheid van het verkie zingsproces. Gecompliceerd systeem Het zal in ieder geval tot 19 december duren voor Kennedy er helemaal zeker van kan zijn, dat hij gewonnen heeft. Dit uiterst geringe element van onzekerheid werkt natuurlijk op de fantasie van de massa. „Stel je eens voor. dat Nixon toch nog won", hoort men soms in trams en bussen. Maar Nixon zelf, die een post heeft geaccepteerd in een advocaten kantoor in Californië", moet zijn kansen voorlopig wel hebben afgeschreven. Dat de overwinning van Kennedy nog altijd niet officieel is hangt samen met het gecompliceerde Amerikaanse kies stelsel. Officieel stemmen de mensen niet op Kennedy of Nixon, maar op kiesman nen van hun staat, die beloofd hebben op de een of op de andere te stemmen. Dat stemmen van de kiesmannen vindt plaats op 19 december, in de hoofdsteden der deelstaten. De kistjes met de stem men worden dan naar de hoofdstad Washington DC overgebracht en op 6 Ontheffing verplichte winkelsluiting Bij besluit van 16 november 1960 heeft de Gemeenteraad enige wijzigin gen aangebracht in de Verordening op de Winkelsluiting 1953 I. Deze wijzigin gen komen hierop neer, dat van de ver plichte halvedagsluiting voor de win kels vrijstelling is verleend: 1. voor de tijdvakken van 29 november tot en met 5 december en van 20 tot en met 24 december en op 31 december; 2. op de dag voor een nationale feest dag; 3. op de dagen, waarvoor met toepas sing van artikel II, lid 1, van de Win kelsluitingswet 1951, het sluitingsuur de winkels is verlengd. Ambtsaanvaarding prof. dr. A. H. Kuipers Op vrijdag 16 december te 4.15 uur hoopt prof. dr. A. H. Kuipers, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor de Balto-Slavischetalen zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede ln het Groot Auditorium. januari in het Congres geopend. Heeft geen enkele kandidaat een absolute meerderheid behaald (dit jaar 269 kies man-stemmen of zo men wil „punten") dan moet het Huls waar ieder staat dan één stem heeft uitmaken, wie president wordt. Onofficieel heeft Ken nedy thans 300 punten; zou men ge knoei in Illinois kunnen aantonen en zou een hertelling die staat aan Nixon geven, dan zou Kennedy nog altijd 273 punten overhouden. Maar in dat geval zouden natuurlijk krampachtige pogingen in het werk warden gesteld om nog meer van Kennedy's winst af te knabbelen. Op zekere voorwaarden Gesteld dat Kennedy beneden het fa tale getal 269 kwam (dat Nixon erboven komt gelooft niemand), dan zou het Huls moeten beslissen. De Democraten hebben de meerderheid in 29 deelstaat-delegaties in het Huls, de Republikeinen in 17. Het ziet er dus naar uit, dat ook dan Ken nedy niet in het minst in gevaar zou zyn. Maar onder die 29 Democratische staten zijn er 11 uit het zuid-oosten. Die staten zouden wel bereid zijn om op Ken nedy te stemmen, maar het is waar schijniyk, dat zü in dat geval een prijs zouden bedingen voor hun steun: Ken nedy zou moeten beloven niet al te hard van stapel te lopen met zUn maatregelen ter bevordering van meer rasgelijkheid en meer sociale verzorging. Nogmaals, wij hebben hier alleen even aangegeven, wat er zou kunnen gebeu ren in het onwaarschijnlijke geval, dat het Huis moet beslissen in de strijd om het presidentschap. Dat dit nodig zal zijn, gelooft bijna niemand, maar velen kunnen niet nalaten erover te fantase ren. De Republikeinse party-politici zü'n natuurlyk geen dromers, die op wonde ren hopen. Zy geven meestal zelf toe. dat hun actie geen verandering zal bren gen in de uitslag. Maar zij proberen zoals Wallstreet Journal schreef de indruk te wekken, dat Illinois en Texas hun ontstolen zijn en zij trachten aldus sympathie-stemmen te winnen in de toe komstige verkiezingen. LEIDERDORP K. Spaargaren veertig jaar in gemeentedienst Op 6 januari zal het 40 jaar geleden zün, dat de heer K. Spaargaren in ge meentedienst trad als gemeentewerkman. Er waren toen nog maar 4 personen in gemeentelijke dienst t.w. de burgemees ter, de heer v. d. Valk Bouwman, tevens secretaris, één ambtenaar, één veldwach ter en de gemeentewerkman K. Spaar garen. Hü moest alle voorkomende werk verrichten, byv. ook bodedienst by huwe- lyksvoltrekkingen. Als enige man by openbare werken was zijn taak nogal uitgebreid: wegen onderhouden en zorg voor waterleiding en rioleringen. De heer Spaargaren heeft gewerkt onder 4 burgemeesters. Ook 4 chefs-op zichter heeft hy meegemaakt en wel de heren M. Splinter (vader van de loco burgemeester), Meerburg (vader van de tegenwoordige wethouder), De Jong en thans Buitendyk. In 1945 werd de jubi laris benoemd tot chef gemeentewerken. De toenmalige gemeente-opzichter had assistentie nodig, omdat hy behalve Lei derdorp ook toezicht had in Koudekerk en Woubrugge. Naast al het andere werk in ons dorp, heeft Spaargaren deze 40 jaar de zorg gehad voor de begraafplaats eerst de oude achter de Ned. Herv. Kerk en sedert 1950 de nieuwe begraafplaats aan de Hoogmadeseweg. Zy, die de heer Spaargaren pex-soon- lyk willen feliciteren, kunnen dit doen 4 januari in Irene, 's middags van 46 uur. Contactbijeenkomst BB In het Dorpshuis werd gisteravond een contactbindingsavond gehouden voor de B.B.-ers en de brandweer. Het hoofd Zelf-Bescherming, de oud-adjudant der Rykspolitie E. Kronenburg, was ver heugd, dat burgemeester en mevrouw Van Diepeningen, het kringhoofd uit Alphen aan den Ryn, de heer Ros en de commandant der vrijwillige brandweer de heer Buitendijk van hun belangstelling blijk gaven. Burgemeester Van Diepeningen reikte vervolgens enkele onderscheidingen uit en wel aan de 66-jarige Kees de Ruiter, die nu al 16 maal de vierdaagse heeft uitgelopen, en aan het jongste lid der B B. Guus Bosman, die voor de eerste maal de vierdaagse had uitgelopen. De heer Kronenburg ontving een oorkonde en een zilveren ster voor zyn trouwe dienst by de B.B. Het gezelschap „De witte Raaf" uit Leiden zorgde voor wat amusement. Volkskerstzang Op vrydag 23 december van 7.308 uur nam. is er weer volkskerstzang op het grasveld naast het gebouw aan de Eikenlaan. Ds. J. J. Dyk, ds. J. P. Hon- nef en pastoor Kouwenhoven zullen de liturgie verzorgen terwyi burger rster Van Diepeningen ls verzocht weer het Kerstevangelie te lezen. Medewerking verleent voorts het R.-K. koor. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid Gisteravond vergaderde de plaatselyke afdeling der CBC in het Dorpshuis. Ovei'groot was de belangstelling voor deze vergadering niet bepaald. De dis trictsbestuurder, de heer P. Kos, sprak over de aanstaande wex-ktyds ver kor ting en de vijfdaagse wei-kweek. Spi-eker wees er o.m. op, dat de ar- beidsverkorting geld gaat kosten: in dien men 9 uur per dag werkt, hetgeen in de bouwwereld uitgesloten is in de maanden november, december, januari en februari, dan liggen de prestaties la ger dan bij een achturige werkdag. Ex- zal gezocht moeten worden naar mid delen om het px-oduktieverlies zo gering mogelyk te doen zijn. Deze leerzame inleiding gaf hiermee stof tot discussie en vragen stellen. OEGSTGEEST Het leven van de Papoea's op Nieuw-Guinea Voor de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden sprak gisteravond in de Willem de Zwygerkerk, dr. G. P. H. Locher over Nieuw-Guinea. Spr. die Nieuw-Guinea enkele malen bezocht in dienst van de zending, besprak het leven van de pa- poea's in de bestuurde zowel als in de onbestuurde gebieden, waar mensen wo nen die trots en fier zichzelf zijn en neerzien op de blanken. Hun religie is voor hen belangryk om de weg te vinden naar aanzien, macht en geluk. Hoe kan men daar het Evangelie brengen. Dit is ontzaglijk moeilijk vooral als men be denkt, dat er op Nieuw-Guinea ruim 100 talen worden gesproken. Het grootste taalgebied omvat ongeveer 40 a 50.000 mensen, maar er zijn ook dorpen van 100 inwoners met een eigen taal. En toch is een van de eerste beginselen van de evangelist om de mensen toe te spreken in hun eigen taal. Het is zo gezien eigen- lyk verbazingwekkend, dat er geleidelijk aan toch iets van het christelyk geloof doordringt en dat er een algemeen na tionaal besef komende is, ondanks de ge spletenheid van geest. Enerzijds wil men een moderne staat, anderszijds leeft men nog in het oude. De Kerk heeft een grote taak en zolang de Kerk in Nieuw-Guinea nog een be roep doet op de zending van de Her vormde Kerk, zullen wy daar werkzaam moeten blyven. Het is dan ook een voor recht dit werk te mogen doen. Er komt in Nieuw-Guinea ook iets van politieke bewustwording. De Nederlandse regering moet door de wereldpolitieke situatie het tempo opvoeren. Om tot een zelfstandig bestaan te komen zal men zich moeten aanpassen aan allerlei re gels en er zal behoorlyk gewerkt moeten worden en dus moet men van het oude. vooral het stambewustzijn, veel loslaten. Vandaar en dat ondex-vindt de Kerk ook een worsteling op twee fronten. Het oude kan niet genegeerd worden, dus zal moeten worden nagegaan wat daar van behouden kan blijven zonder dat de vooruitgang wordt geschaad. Voor Kerk en zending voert dankbaarheid de bo ventoon, omdat Gods Ryk ook in Nieuw- Guinea komt, waardoor mensen en sa menlevingen veranderen. Raad woensdag bijeen De raad van Oegstgeest komt om half acht 's avonds in openbare ver gadering büeen. De 25 punten tellen de agenda vermeldt o.m.: Benoeming van de leden van de com missie tot wering van schoolverzuim voorstel van B. en W. inzake de uit oefening van het beroepsrecht tegen verschillende administratieve beslissin gen; idem tot vaststelling van een Ver ordening benzinepompen; idem tot het voeren van verweer in een pachtaan- gelegenheid; idem met betrekking tot verschillende verhuringen en verpach tingen; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van wegen in het Bydorpplan en tot het verle nen van machtiging tot verkoop van bouwgrond aan de woningbouwvereni ging „Buitenlust"; idem tot verkoop van het pand Wyttenbachweg 6; idem tot verhoging van het krediet voor de verbouw van het bureau gemeentewer ken; idem tot het geven van een an dere bestemming aan gelden, die in 1960 niet uitgegeven worden op de be grotingsposten „plantsoenen" en „riole ring"; overgang van week- op maand lonen voor de gemeentearbeiders en verhoging van de rijwieltoelagen ;idem tot invoering per 1 juli 1960 van de werkclassificatie en de verdienstebelo- ning; idem tot vaststelling van het maximum op te nemen kasgeldle ningen, inclusief krediet in rekening courant, by de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, voor het jaar 1961; idem tot wijziging van het raadsbe sluit van 12 oktober 1960 tot het aan gaan van een geldlening, groot f 450.000; idem tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en van de rekening van het gi-ondbedryf over het jaar 1959; idem tot vaststelling van de wer- kelyke kosten van het openbaar kleuter en het openbaar gewoon lager on derwijs over het jaar 1959; idem tot vaststelling van de vergoedingen aan de besturen der byzondere kleuterscholen over het jaar 1959; idem tot vaststelling van de vergoe dingen aan de besturen der byzondere lagere scholen over het jaar 1959; idem tot vaststelling van de vergoedingen voor het vakonderwys aan de bestu ren der bijzondere lagere scholen over het jaar 1959. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Leids apotheker koopt „Toorenvelt" „Voor het huls „Toorenvelt" waarvan wij in ons blad van j.l. dinsdag een uitvoerige beschryving gaven, hebben B. en W. een koper gevonden n.l. de heer A. Kret, apotheker te Leiden, die het pand wenst aan te kopen, om daar door voor zyn antieke inboedel een waar dige behuizing te vinden. De totaalprüs zal f. 18.642.- bedragen. Voor de berekening is uitgegaan van de waarde van de bouwgrond; 448 m2 a f. 38.50 en 410 m2 a f. 3.40. In het te nemen raadsbesluit zal het volgende worden bepaald: 1. De restauratie zal moeten geschie den door een architect, wiens aanwy- zing door de minister van O.K. en W. moet worden goedgekeurd. Het restau ratieplan behoeft de goedkeuring van de minister en het College van B. en W. De heer Kret heeft zich verzekerd van de medewerking van de heer P. van der Sterre, architect te Leiderdorp, die o.a. de restauratie van de Groene Kerk heeft geleid. 2. De tuin zal in overeenstemming met het pand moesten worden aangelegd, ten genoege van monumentenzorg en het College van B. en W. 3. Ten einde te voorkomen, tot by latere doorverkoop een nieuwe eigenaar tot afbraak van het pand zou willen overgaan, zal in de koopacte een z.g. kettingbeding worden opgenomen met be trekking tot de handhaving van het pand, terwyi het verboden zal zyn hier in een winkel o.d. te vestigen. 4. Op de te verkopen grond zal een bouwverbod worden gevestigd door mid del van een servituut met uitzondering van een bescheiden garage, terwyl deze grond als tuin behorende by het pand biyvend als zodanig bestemd moet bly ven. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Carla, dr van A. Bruin en J. A. Kruithof, Lldwina Th. M., dr van C. J. Noordover en T. W. Dongelmans, Gerardus J. zn van A. L. A. Oudshoorn en M. van Schle. Ondertrouwd: H. M. J. M. Wildenberg en M. P. van Benten. J. M. van Zeljl en M. M. H. Kanters, J. A. Noordervllet en A. D. L. Verdegem. Getrouwd: n. B. F. Vosse en L. J. van Kleef. Overleden: D. Haartsen. 62 Jaar, H. C. Donker, 86 jaar. A. Kult. 73 Jaar. S. Speelman, 86 Jaar. Aan de Ryksuniversiteit ln Gronin gen is bevorderd tot arts onze plaatsge noot C. J. Russchen. H1LLEGOM Ratten worden bestreden Heden begint de Jaariykse actie tot bestrijding van ratten. De organisatie en leiding berust by de Dienst van Open bare Werken. De verdelgingsmiddelen worden huis aan huis uitgereikt. Tevens is het depot van Openbare Werken, Jhr. Mockkade 27. geopend. Nieuwe vindplaats van molybdenum (Van onze Amerikaanse correspondent) Molybdenum is de naam van 'n metaal dat van grote betekenis is voor de vliegtuigindustrie en voor al voor de ruimtevaart. Het metaal heeft een uitzonderlijk hoog smelt punt (4748 graden Fahrenheit) en is daarom zeer gezocht voor het vervaardigen van sterk, tegen hitte en erosie bestand staal-allooi. Tot dusverre had Amerika slechts één mijngebied van belang voor mo lybdenum: Climax in de staat Colora do. Thans echter meldt de Molybdenum Corporation of America, dat deze maat- schappy grote hoeveelheden van dit kostbare metaal heeft aangetroffen in de buurt van de kunstenaars- en In dianen plaats Taos in Nieuw Mexico. Het erts in dit gebied zou voor hon derden miljoenen dollars molybdenum bevatten. Goed nieuws voor velen, maar niet voor de kunstenaars in Taos, die moeten vrezen, dat de rust van hun plaatsje danig zal worden verstoord. School in wolkenkrabber In New York heeft men het plan opgevat een middelbare school te bou wen. die niets behoeft te kosten. Men heeft in Manhattan behoefte aan een school, waar jongens en meisjes spe ciaal voor de handel opgeleid zullen worden en men overweegt thans om die te vestigen in een wolkenkrabber van 41 verdiepingen, die 15 miljoen dollar zal kosten. Dus toch niet voor niets? Toch wel, want de school komt alleen op de ver diepingen één tot negen en de rest hoopt men zo goed te verhuren aan winkels en kantoren, dat men de school er gemakkelijk „uit haalt". De leerlingen van zo'n school moeten, nu en dan ook praktisch werk doen en het zou een extra voordeel zijn. wan neer zy dat konden vinden in hetzelf de gebouw, waar ook hun school ge vestigd is. Eenheidsbeweging Een belangrüke leider in de Presby teriaanse kerk dr. Eugene Carson Blake, heeft voorgesteld om tot een fusie te komen van grote protestantse kerkgenootschappen Hy denkt in de eerste plaats aan de Methodisten (tien miljoen leden), de Episcopaalse kerk (drie miljoen), de Presbyterianen (drie miljoen) en de United Church of Christ (twee en een kwart miljoen). James A. Pike, bisschop van de epis copaalse diocese in Californië. heeft Blakes voorstel gekenschetst als „de meest Inspirerende suggestie tot eenheid ooit in de Amerikaanse geschiedenis ge daan". Kennedy stemt zakenwereld tevreden In de kringen van de Amerikaanse handel en industrie is men tot nu toe tamelyk voldaan over Kennedy's be noemingen. Maar de belangrijkste be noeming voor het bedryfsleven de aanstelling van een minister van Finan ciën is nog niet afgekomen en daar om behoudt men zich nog het eind oordeel voor. Dat Hodges minister van Handel is geworden en David Bell directeur van de Begroting, weerleggen de voorspel ling, dat Kennedy met radicale her vormers voor de dag zou komen. Zowel Hodges als Bell staan bekend als harde werkers met frisse ideeën, doch zij zyn allerminst geneigd door wilde experimenten het economisch evenwicht in gevaar te brengen. Economie in 1961 De directeur van het Economisch Onderzoek voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel dr. Emer son P. Schmidt, heeft voorspeld, dat Amerika in 1961 meer zal produceren dan ooit tevoren, maar hij verwacht te niettemin dat de werkloosheid het volgend jaar nog zou stygen. Hy voor zag een lichte economische achteruit gang in de eerste helft van 1961, doch een keer ten goede in de tweede helft. De Kamer van Koophandel heeft een algemene conferentie belegd om de vooruitzichten voor 1961 te bespreken. In de auto-industrie verwachtte men een daling in de verkoop van 6.7 mil joen auto's in 1960 tot 6.5 miljoen in 1961. In de staal-industrie schat men de produktie voor 1960 op 99.3 miljoen ton; in 1961 zal het getal liggen tussen de 95 en 100 miljoen. Men voorspelde een sty ging van de pry zen, omdat de lonen hoger waren geworden. Medische Dienst Warmond: dokter Bots, Voorhout, tel. 025327393. Wykverpleging: zuster Mui lerman, Herenweg 57, tel. 879. Leiderdorp: dokter H. Bakema, Hoofd straat 2, tel. 24828. Voorschoten: dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Wykverpleging: Gezondheidscentrum tel. 2177. Oegstgeest: dokter v. Walchren, tel. 22030; dokter Lanen-Baron, tel. 21610. Wassenaar: dokter R. S. ten Cate Burchtlaan 9, tel. 3027. Dokter J. C. d Neef, Wilhelminapark 1, tel. 8303. Apotheker: Apotheek dr. P. Sideiv Langstraat 86, tel. 2141.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7