Williger handel door kleiner aanvoer Cubaanse elektriciens betogen tegen Rusland KONINKLIJKE FEESTEN IN BRUSSEL VANDAAG MET RECEPTIE BEGONNEN Werkzaamheden O.E.E.S. op liet gebied van de Europese visserij Knipp gaat tien jaar de cel in ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Tweeduizend Cubaanse elektriciens zijn gisteravond in Havanna naar het paleis van de president gemarcheerd onder het uitroepen van kreten zoals „Weg met het communisme!" Dit was de eerste openlijke demonstratie van arbeiders tegen het communisme sinds premier Castro aan het bewind is gekomen. Massademonstratie op het paleisplein De demonstranten die op weg waren naar 'n bijeenkomst die door de federa tie van vakbonden was belegd, 'n orga nisatie die onder toezicht van Castro staat, maakten een omweg naar het plein waaraan het paleis van de presi dent ligt. Zij hoopten kennelijk dat deze. Osvaldo Dorticos, hen toe zou spreken. „Weg met de meelopers" werd er ge roepen door de elektriciens en de vele vrouwen, die begeleid door een geïmpro viseerd Cubaans orkestje naar het pa leis liepen. Deze betoging is waarschijnlijk de eerste anticommunistische sedert no vember 1959, toen communisten leidende functies gingen bekleden in de vakbewe- fine- De betogers riepen voor het presiden tiële paleis in koor „Cuba ja, Rusland neen". Na een half uur verscheen pre sident Dorticos. Hij nodigde enkele lei ders tot een onderhoud uit, dat vier uur geduurd heeft en stormachtig geweest moet zijn. De Castro-gezinde vakbond die alle arbeiders op het eiland omvat, had een massabijeenkomst georganiseerd om de elektriciens te dwingen enige van hun leiders te verstoten, die ervan beschul- Kapelaan H. J. M. Stoelinga sprak voor Expogé Voor het district Leiden van de Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd sprak gisteravond in „De Harmonie" het hoofdbestuurslid (oud bestuurslid van het district) kapelaan H. J. M. Stoelinga, die mede door zijn boek „Tussen prikkeldraad en mitrailleurs" reeds grote bekendheid verwierf. Thans nam spreker zijn gehoor in gedachten mee op een door hem gemaakte zwerf tocht per scooter door de mooiste gedeel ten van Oost- en Midden Engeland. Hij lichtte het gesproken woord toe met een fraaie collectie kleurendia's. Nadat de voorzitter de heer L. Questroo, zowel ka pelaan Stoelinga als het hoofdbestuurs lid mevr. P. Kaats-Van Doorn en de af gevaardigden van de afdelingen Den Haag en Delft, de heren J. A. Kaats en C. G. van Dorp, in het bijzonder wel kom had geheten, ontpopte kapelaan Stoelinga zich reeds direct als een vlot en aangenaam causeur, die zijn toehoor ders (sters) op bijzondere wijze wist te boeien. Men stapte als het ware zelf in Harwich van de boot op de scooter en maakte een lange zwerftocht door het prachtige landschap van Oost- en Mid den Engeland, waarbij de camera druk werd gebruikt om de mooiste plekjes, de eeuwen oude gebouwen en kerkjes op de gevoelige plaat vast te leggen. Uit het applaus, dat de woorden van dank, die de voorzitter na afloop tot kapelaan Stoelinga richtte, onderstreepte, bleek duidelijk, dat men de scoctertocht bijzon der op prijs had gesteld. digd zijn samen te zweren tegen de re volutie. Juan Francisco Collado, een lid van de bond der elektriciens, heeft asiel ge kregen in de Argentijnse ambassade te Havanna, nadat vorige week ten gevolge van een bomaanslag op een elektrische centrale de stad bijna een dag lang van elektriciteit verstoken was geweest. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 9 december. Bloemenveiling: Fresia's 30-1.10, Narcis sen: Early Glorie 61-76, BI. Druifjes 38; TroschrysantenRed Rollnda 79-1.05, Am. Aanwinst 69-96, Long Island 79-1.22, Schlager 70-1.13, Thelma 59-82, Little America 60-73, Brigitte 64-70, Kauffmann 52-65. Pandoera 60-67, Orchid Beauty 73- 1.06, Paris 60-74, Encore 60-92 per bos; ld. geplozen: Christmas roze 10-12, Long Is land 9-16 per stuk; Am. Anjers: roze Sim 19-35, Brenner 23-37 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 9 december. Groenteveiling: glasSndlJvie 73.00-76.00, kropsla 4.00, tomaten 20.00-57.00, witlof 1 66.00-72.00, id. 2 53.00-56.00 per 100 kg. RIJNSBURG, 9 december. Bloemen veiling Flora. Troschrysanten: Red Ro- landa 125-135, Gem. 106-110, Paris 105- 110, Island 75, Orchid Beauty 125-130, Red Schlager 130 per bos, Grote Chrysan ten: Golden Shoesmith 37, roze Shoesmith 36 per stuk, Fresia: Golden Yellow 110- 115, WhiteZwaan 105-130. Narcissen: Ear ly Glory 90-95, Helios 75-80 per bos; BI. Druifjes 38-40 per bos; Tulpen: Vlctorlne Man 2.00, Preludium 180-190, Levant 2.35- 2.40, Overdale 2.05-2.10, Superbe 1.65 per bos van 10. Anjers: Elisabeth 19.00-21.00, Arthur 27.00-29.00, Fanfare 24.10-26.00, Majestic 31.00 per 100, Hyacinten: Anne Marie 1 36-38, Pink Pearl 28-32 per stuk. RIJNSBURG, 9 december. Groente veiling: rode kool 5.00-7.80 per 100 kg, boerenkool 20.00-25.00, waspeen 19.30-26.00 prei 25.00, andijvie 40.00-43.00, uien 6.00- 9.00, groene kool 11.00-12.00, peterselie 16.00-20.00 per 100 bos, selderie 19.00-22.00 per 100 bos. AALSMEER, 9 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G A. Euphor bia 75-125, Poinsettla 80-130, Forsythia 30-45, Prunus Triloba 40-75, Amaryllis per kelk 45-85, Seringen: Stepman 4 kop per stuk 120-190, id. 2 kop 75-95, Legray 4 k. 50-75, 2 kop 30-45, Fresia per bos 90-180, Cyclamen 80-180, Helleborus 115-390. BOSKOOP, 9 december. „De Bos- koopsche Veiling". White Tros 56, gele 110-96, bruin lila 100-65, Sweetheart 110- 60. Pernettya wit 120-220, id. rood 140- 160, gemengd 170, ld. plant 140-80, Zil- verbonte hulst 400-370, Goudbonte hulst 290-340, J. C. van Tol hulst 200-160, Bes hulst 1 190-270-160, ld. 2 150-120, 3 100- 60, Oranjehulst 400-380, Peradohulst 220- 200, Cvclamen 58, Evonlmus 25. Kalan- choë 38, Ilex geel per stuk 190, Ilexvertl- 110-65, Andromedablad 75; Kerstartikelen: cilata 70-95-100 per tak, Mahonieblad 105- Cedrusgroen 120-100, Coniferengroen 50- 43 per kg, Thuiagroen 54-52, Beshulst- koppen per stuk 290-220, Beshulst (prik) 130. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 december. Groenteveiling: waspeen Al 3.70-5.20, A2 2.00-5.80. BI 3.80-4.90, B2 1.80-2.10, Cl 2.20, C2 80-2.20. breekpeen 60-1.50, al les per kist, andjjvle 26.00-49.00, glasan- dljvie 65.00-70.00, spruiten 15.00-54.00 spinazie 65.00, witlof 59.00-75.00, bloem kool 14.00-62.00, per 100 st„ prei 21.00- 23.00, boerenkool 20.00-23.00, uien per kist 1.90-2,70. Aanvoer waspeen 120.000 kg, waarvan 25.000 kg voor export werd verkocht. TER-AAR, 9 december. Groentevei ling: witlof 1 65-82, 2 53-69, afw. 30-59, stek 3-29, tomaten A 20-68, B 20-64, C 20-30, glasandijvle 62-71, spruiten 41-50, B 26-38. afw. 15-22, waspeen 16-23, rode kool 7-10, groene kool 12-19. kroten 6-7, uien 6 alles per kg, knolselderie 14 per st. Peren: Gieser Wildeman 8, Comtesse de Paris 19. Appelen: Present van Engeland 7 alles per kg. Voorlopig geen kans landingsrechten voor KLM in Los Angeles (Van onze Amerikaanse correspondent) Geen nieuws blijkt helaas niet altijd goed nieuws te zijn. De regering-Eisen- hower zal namelijk tot het bittere einde volharden in haar afwijzende houding ten aanzien van het Nederlandse ver zoek om landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles te krijgen. Toen minister Luns in de eerste helft van oktober een bezoek bracht aan president Eisenho wer vormde de K.L.M.-zaak een ba- langrijk onderwerp van gesprek. Als gevolg van dit bezoek ontstond enige hoop, dat de regering-Eisenhower bij het scheiden van de markt de onaan gename luchtvaartkwestie, die nu reeds jaren de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten schade doet, uit de wereld zou helpen. Ingewijden begrepen overigens wel, dat deze controversiële zaak niet in be handeling kon worden genomen tijdens de verkiezingsstrijd. Na de verkiezingen deden echter geruchten de ronde, dat de onderhandelingen over de wensen van de K.L.M. zouden worden hervat. Uit betrouwbare bron vernamen wij echter, dat hiervan geen sprake zal zijn. Amerika neemt ook thans weer een af wijzende houding aan en een keer ten goede zou op zijn vroegst mogelijk zyn, nadat de regering-Kennedy enigszins zal zijn ingewerkt. Drie gevluchten uit barricadenproces gaven zich aan O Drie gevluchte verdachten uit het zgn. barricadenproces, Jean-Marie Demar- quet, Jean-Jacques Susini en Marcel Ronda, hebben zich in het grensplaatsje Cantalops bij de Spaanse politie gemeld en om politiek asiel gevraagd, aldus is van officiële zijde in Barcelona verno men. Cantalops ligt dicht bij de Franse grens, in het oostelijk deel van de Pyre neeën. Later werd het drietal voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij verblijven nu in een hotel in Barcelona en zouden morgen naar Madrid vertrekken. Zij verdwenen op hetzelfde moment als Lagaillarde, nadat de rechtbank had besloten hen voorlopig in vrijheid te stellen. De Franse ambassade in Madrid heeft officieel bevestigd dat Lagaillarde wiens parlementaire onschendbaarheid inmiddels door de Nationale Vergadering is opgeheven - zich in de Spaanse hoofdstad bevindt. De Franse krijgsraad, die het zoge naamde barricadenproces behandelt, heeft gisteren besloten Fernand Feral in hechtenis te houden. Feral was een van de vijf beklaagden, die maandag niet op de zitting waren verschenen. In tegen stelling tot Pierre Lagaillarde en de drie anderen, meldde hij zich woensdag in Zuid-Frankrijk bij de politie. BURGERS ONTVINGEN GROENE BARETTEN (Van onze correspondent) Nadat gistermiddag 50 militairen als resultaat van een zware opleiding de groene baret uitgereikt kregen, hebben voor het eerst in de geschiedenis van de Commando's ook een viertal burgers deze baret gekregen. Het waren de com missaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff, de burgemeester van Westkapelle Th. H. de Meester en de burgemeester van Roosendaal, de heer J. P. Godwaldt. Uiteraard hebben deze heren de ba ret niet na een zware opleiding van vallen, opstaan, kruipen en klimmen ver kregen. Zij zijn namelijk ere-comman- do's geworden. Zij hebben wel de rech ten van een commando, maar zeer be slist niet de plichten. De plechtige uit reiking van de vier groene baretten aan burgers vond plaats op de oude markt in Roosendaal. Bij de plechtigheid was ook de vroe gere commandant van de commando's de tegenwoordige hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer Gualtherie van Weezei aanwezig. Men wil met het uitreiken van deze voor vele militairen zo begeerde baret aan burgers de band tot uitdrukking brengen, die Zeeland en West-Brabant met de commando's bindt. Tevens wil men nog eens de aandacht op het Korps Commando's ves tigen. Gisteren nog geen faillissement voor Socrates - dochters (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren, na een korte zitting, besloten de door de Amsterdamsche Bank N.V. ingediende faillissementsaanvrage van de Socrates-dochterondernemingen N.V. Neodus en N.V. Introdus voor onbepaal de tijd aan te houden. De N.V. 's Neodus en Introdus zijn beleggingsmaatschappijen, welke het be langrijkste deel van het onroerende goed van het Socrates concern beheren. De faillissementsaanvrage werd 10 dagen geleden door de Amsterdamse Bank in gediend. De heer Nicolaas den Besten, die evenmin als zijn raadsman bij de zitting aanwezig was, werd in 1957 directeur van beide N.V. 's en in 1959 president directeur. Commissaris van deze onder nemingen is de reeds bij de N.V. Socra tes genoemde .luitenant-kolonel G. J. Schot, chef van de Logistieke Dienst van het Commando Luchtverdediging te Zeist. Dit is de eerste maal, dat de recht bank moet beslissen over een faillisse mentsaanvrage van dochterondernemin gen van de reeds zelf gefailleerde N.V. Socrates. Weliswaar werd onlangs het faillissement uitgesproken van de N.V. Intersales, doch dit was een zelfstandige onderneming. Het aanhouden van een faillisse mentsbehandeling door de rechtbank is zeer ongebruikelijk. Destijds werd de faillissementsaanvrage van de N.V. So crates ook na de eerste zitting voor nader beraad aangehouden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Buurse (O.) (toez.) M. A. Westerbeek van Eerten. vic. te Apeldoorn. Aangenomen naar Sint Nicolaasga (toez.) B. W. Vermaat te Twijzelerheide. Bedankt voor Windesheim A. P. Peschar te Bal- lum-Hollum. GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer T. Kamper te Scharendijke (Zld.). GEREF. KERKEN Vrijgemaakt) Aangenomen naar Leerdam (vac. K. Deddens) O. Moolweer te Kalk en Vee- caten. Géén definitieve uitspraak over Berlijn Duits- Russische handelsovereenkomst in Na een nachtelijke zitting zijn gisteren de Duits-Russische on derhandelingen over een nieuwe handelsovereenkomst geëindigd. Over de kwestie van het betrek ken van Berlijn in de overeen komst wordt nog onderhandeld. Naar een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken aan de pers mededeelde, zal de on dertekening van de overeenkomst waar schijnlijk niet op ministerieel niveau ge schieden, daar het geen volkomen nieu we overeenkomst is. De leider van de Sovjetrussische delegatie, minister Bo- rissow, zal echter door de Bondskanse lier en de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken ontvangen worden. De onderhandelaars kwamen overeen nog het stilzwijgen te bewaren over de bijzonderheden van de overeenkomst, omdat over het voorbehoud inzake Ber lijn nog geen definitieve afspraken wa ren gemaakt. De woordvoerder van de Bondsrege ring wees erop, dat bij de onderhande lingen rekening gehouden is met de Westelijke lijst van verboden handels goederen. Naar verluidt hebben de Sov jetrussische vertegenwoordigers opne ming van een clausule over Berlijn in de overeenkomst van de hand gewezen. Ook in de eerste overeenkomst kwam een dergelijke clausule niet voor, maar de Russen gingen stilzwijgend akkoord met het betrekken van het Berlijnse be drijfsleven in de handel. De aan het eind van dit jaar aflopen de handelsovereenkomst werd in april 1958 gesloten. Deze voorzag voor dat jaar in 'n goederenuitwisseling van 450 mil joen mark in beide richtingen, voor 1959 in een uitwisseling van 520 miljoen DM en voor 1960 in een uitwisseling van 620 miljoen DM, eveneens in beide richtin gen. De werkelijke waarde van het han- Sedert 1957 is er een speciale werk groep voor het visserijbedrijf ingesteld uit het Comité van de plaatsvervangen de ministers van Landbouw van de bij de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) aangeslo ten landen. Na een algemeen onderzoek naar de economische toestand op IJsland had de raad van de O.E.E.S. deze werkgroep op gedragen de problemen te bestuderen betreffende de uitvoer van IJslandse vis naar alle Europese landen en verslag uit te brengen over een mogelijke uitbreiding van de handel in vis, namelijk door een vermindering van de beperkingen van de zijde van de regeringen en die daar van een belemmering vormden. Het was inderdaad gebleken dat door de verschillende vriesmethoden welke gebaseerd zijn op de moderne bewarings- techniek van vis, mogelijk zou moeten zijn geheel West-Europa geregeld van visprodukten van uitstekende kwaliteit te voorzien. De ontwikkeling van consumptie van be vroren vis moest zo de uitvoerende landen en in 't bijzonder IJsland in staat stellen hun afzet te vergroten en hun bereidingsmethoden te verbeteren. De uitvoerende landen moesten daar echter geen nadeel van ondervinden wat betreft de activiteiten van hun eigen vissers vloot; trouwens het verbruik van bevro ren vis dient veeleer de consumptie van verse vis aan te vullen dan te vervangen. De voornaamste moeilijkheden bij de verwezenlijking van dit plan, worden vanzelfsprekend veroorzaakt door de douanebepalingen, n.l. de contingenten en invoerrechten. Verder heeft men vast kunnen stellen dat er nog andere natio nale regelingen bestaan, welke het onder linge handelsverkeer zouden kunnen be lemmeren. Dat was aanleiding van de raad de werkgroep no. 8 (Visserijen) te verzoeken rapport te willen uitbrengen, inhoudende aanbevelingen welke aan de resp. regeringen zouden kunnen worden gedaan ter vermindering van de beper kingen van de internationale vishandel. Verschillende grondslagen Reeds in de eerste zittingen van deze werkgroep is gebleken, dat de nationale regelingen tot stand waren gekomen op volkomen van land tot land verschillen de grondslagen, zodat het niet mogelijk was snel tot een conclusie te komen, zo als gevraagd was, zonder van tevoren een uitgebreide inventaris op te maken van de hulpbronnen van ieder land en van de verschillende regelingen met be trekking tot de verdeling van deze hulp bronnen zowel binnen als buiten de lands grenzen. Werkgroep 8 heeft dus een algemeen overzicht trachten te verkrijgen van het beleid dat in de O.E.E.S. landen op vis serij-gebied wordt gevoerd. Dit onderzoek vond plaats onder voor zitterschap van de heer Van Dijk (voor zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in 1958 en 1959. De dele gaties van ieder land werden, nadat zij alle statistische en andere gegevens over de activiteiten in de visserijsector en andere aanverwante bedrijven hadden verstrekt, aan een kritisch onderzoek door twee delegaties uit andere landen i H verworpen. Het resultaat werd door de secretaris van de werkgroep in duplo (een Franse en Engelse versie) in een lijvig rapport neergelegd. Tweedelig rapport Dit rapport bestaat uit twee delen: I. De „hoofdstukken per land" be staan uit een algemene beschrijving van de produktie, handel in en verbruik van vis en van het beleid welke door elk der 17 ledenstaten te dien aanzien wordt gevoerd: Duitsland, Oostenrijk, België, Canada, Denemarken, V. S., Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Noorwegen, Nederland, Portugal, Verenigd Konink rijk, Zweden en Joego-Slavië. Elk hoofd stuk eindigt met een beoordeling van de economische toestand in het betreffende land en van de politiek waarop deze rust. II. Het algemene deel behelst in de eerste plaats een synthese van de aan gaande hoofdstukken welke de algemene kenmerken beschrijft van produktie, ge bruik der vangsten, de organisatie van het handelsverkeer en de consumptie in het gehele gebied van de O.EB.S. Ver der worden erin beschreven het visserij beleid dat door de verschillende landen wordt gevoerd, alsmede de bestaande overeenkomsten zowel op het gebied van verduurzaming van de verschillende vis soorten als met betrekking tot het eco nomisch verkeer. Beleid Tenslotte behandelt deel C o.a. het be leid dat door de nationale regeringen wordt gevoerd. In dit rapport werd on der meer aangedrongen op de opheffing van iedere financiële hulp van over heidswege aan het visserijbedrijf, in het bijzonder de hulp bij de bouw van nieu we schepen. Er werd zelfs voorgesteld, de visserijactiviteiten in bepaalde secto ren te beperken om zuiver economische redenen ten behoeve van aangrenzende landen. Verdere werkzaamheden van de O.E. E.S. op visserij gebied zijn reeds aange duid in de zitting van april 1959 van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. Een „aanbeveling met be trekking tot de Europese visserij" werd aangenomen, op grond waarvan het door de nationale regeringen op visserij gebied gevoerde beleid onderwerp van verdere vergelijkende studies zal uitmaken en de actie van de European Productivity Agency (het Europese Produktiviteits Centrum) op het gebied van de opvoe ding van de consument moet worden voortgezet. De doelstellingen welke binnen het raam van de Europese economie worden nagestreefd zijn: het opzetten van vries- kettingen en de bouw van koelhuizen, het vaststellen van normen met betrek king tot de hygiëne in de vishandel, ver beteren van de verschillende afzetstel- sels, onderzoek naar een mogelijke finan ciële hulpverlening voor de verbetering van transport- en afzetinrichtingen en tenslotte het standaardiseren van de nationale statistieken. „Visserij nieuws" Door de hevige regenval van de laatste tijd is ook in Duitsland op vele plaatsen grote wateroverlast ontstaan. In de buurt van Osna- briick brak de dijk van het riviertje de Hase door. waarbij een sluis en een sluiswachtershuisje volkomen werden weggespoeld. Twee voormalige functionaris sen van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken, Willi Knipp en Joseph Paul, zijn giste ren door het federale gerechtshof in Karlsruhe wegens spionage voor Oost-Duitsland tot resp. tien en negen jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Willi Knipp gelukte het om zoals wij gisteren op de voorpagina uitvoerig berichtten als hulpbode op het mi nisterie om met een miniatuur f oto- toestel in een uitgeholde kleerborstel in de loop van twee jaar meer dan 3600 min of meer geheime documenten te fotograferen. Nieuwe leden van de Veiligheidsraad De Verenigde Arabische Republiek en Chili zijn gisteren als lid van de Vei ligheidsraad gekozen. Zij kregen in de Algemene Vergadering elk 74 stemmen. Tevoren was de vergadering er mee ak koord gegaan, dat Turkije in 1961 de zetel zal bezetten, die dit jaar werd ingenomen door Polen. Toen vorig jaar Turkije en Polen geen van tweeën de vereiste meerderheid van twee derden wisten te behalen, was overeengekomen, dat zij achtereenvolgens elk één jaar zitting in de raad zouden hebben. Bij de stemming over de derde vakan te niet-permanente zetel stuitte men op moeilijkheden. Bij de eerste stemming kreeg het door de Westelijke mogend heden gesteunde Portugal slechts vijf tig stemmen, gevolgd door Liberia met 32 stemmen en een aantal staten die zes stemmen of minder gekregen. Bij de volgende stemming, die ging tussen Portugal en Liberia, kreeg Portugal 49 en Liberia 47 stemmen, zodat een nieu we stemming nodig is. Advertentie Onze december VOORDEELPRIJS wordt gehouden van J 7 DECEMBER TOT EN MET 31 DECEMBER. delsverkeer is echter veel kleiner ge weest. Het handelsvolume voor de nieuwe overeenkomst zal vermoedelijk boven de 600 miljoen DM liggen. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Totaal gezien waren de aanvoeren op de rundveemarkten en wel in het bijzon der op de slachtvee-afdeling tot en met de eerste helft van deze week nogal aan merkelijk kleiner dan de week tevoren. De stemming op de gebruiksveemark- 'ten was in het algemeen even williger hoewel dit in de prijzen niet tot uitdruk king kwam. We kunnen hoogstens ge wagen van een even vaste tendens. In verband met de watersnood in ver schillende delen van het land is het na tuurlijk niet uitgesloten, dat het aanbod voornamelijk in de noodoostelyke pro vincies wat is gestagneerd en de markt daardoor ook wat onoverzichtelijk, doch een feit is dat hier in het westen het vee in doorsnee wat beter werd verkocht dan de week tevoren. Mogelijk dat de betere gang van zaken op de slachtveemarkt hiertoe medewerk te, want zowel de maandag als de dinsdagmarkten gaven voor het slacht vee dank zij veel korter aanbod dan de week tevoren williger handel en ook betere prijzen te zien. Ook in Den Bosch werd woensdag hij korter aanbod iets meer voor het slachtvee betaald. On ze gemiddelde noteringen lagen tussen 5 en 10 cent per kg hoger dan de vorige week. Hier te Leiden was de markt aanvan kelijk wel goed en zeker prijshoudend, doch naarmate het aanbod toenam, werd de afloop tenslotte wat gedrukt. Onze noteringen lagen tussen f. 2,70 en f. 2,80 voor de derde soort en van f. 2,85 tot f.3.— voor de goede tussenklassen, terwijl de prima jonge beesten tot onge veer f. 3,25 en enkele extra nog iets duur der werden betaald per kg geslacht ge wicht. De vette kalveren zijn deze week bij zeer kort aanbod over de gehele linie buitensporig duur geweest. Beneden f.3 - per kg. levend gewicht was er niets goeds uit te halen, zodat onze noteringen voor redelijke en de beste kwaliteiten tussen f. 3.- en f. 3.60 per kg levend gewicht de den en voor extra kwaliteit zelfs tot dichtbij f.4.— per kg levend gewicht werd betaald. Aan de slachthuizen was heel weinig aanbod en liepen de prijzen in de loop dezer week per geslacht ge wicht op tot ruim f.6.— per kg. Voor ex port kwam men ook aan bescheiden kwanta. Veel te kort naar wat men kon gebruiken. Aldus waren goede graskalveren voor de slacht en nuchtere ook duur. Op de wolveemarkt was de toestand vrijwel on veranderd. Het aanbod was flink, met hier op de Leidse markt het grootste aanvoercijfer van deze week, doch alles werd prijshoudend opgenomen. Voor de allerbeste ramlammeren werd f. 130. en zelfs nog wat daarboven betaald. Overigens lagen onze noteringen tussen f85.en f120 per stuk. De handel in slachtvarkens is zeer vlot geweest, zoals verwacht werd, met hogere prijzen gepaard gaande. We noteerden in hoofdzaak voor de goede slachtvar kens tussen f. 1.76 en f. 1.82, terwijl voor uitgezocht goed nog een paar cent per kg. meer werd betaald. Slachtzeugen tus sen f. 1.50 en f. 1,60 per kg levend gewicht De export naar Frankrijk kan voor vol gende week worden bestendigd. Biggen en lopers met redelijke haimei goed prijshoudend. Ook de paardenmarkt had een prijshoudend verloop met korte aanvoeren. imilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.:.!!»1 Haarlemmerstraat 175 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiil Met een grote receptie in het koninklijke paleis in Brussel zijn vandaag in België de feestelijkhe den begonnen ter gele genheid van het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola, dat don derdag zal worden vol trokken. Meer dan 3.000 gasten, van diplomaten tot bekende sportfiguren en van Kamerleden tot voorzitters van plaatse lijke verenigingen, werden door de Belgische vorst en zijn Spaanse verloofde in de grote zalen van het paleis ontvangen. De gehele omgeving van het paleis was van middag voor alle verkeer afgesloten, niet alleen om verkeersopstoppingen te voorkomen, maar ook om parkeerruimte te schep pen voor de vele honder den auto's waarmede de genodigden (kleding voor de dames: namiddagtoi let en voor de heren jacquet of donker kos tuum) naar de konink lijke ontvangst kwamen In de Brusselse stratet verrijzen de eerste hek ken. die op de dag van het huwelijk de afzetting zullen vormen. De stad Brussel is daarbij tot de ontdekking gekomen dat er geen voldoende hekken zijn voor de (op verzoek van de Brusselse hande laren verlengde) zeven kilometer lange route. Uit vele gemeenten in de pro vincie Brabant rijden sinds gisteren vracht auto's of en aan met af sluitingsmateriaal. Stratenmakers zijn be gonnen met op vele puaatsen langs de ko- plaatsen langs de ko- dek te vernieuwen of de bestrating te herstellen op de plaatsen, waar ten behoeve van radio en te levisie ondergrondse ka bels zijn gelegd. Ook voor het koninklijk paleis, het brede Paleizenplein. heb ben arbeiders de bestra ting opgebroken om het wegdek te kunnen ver nieuwen. In de St.-Goedelekerk, waar het huwelijk zal worden ingezegend, zijn arbeiders bezig met het houwen van tribunes. Specialisten zijn druk in ie weer met het aanbren gen van de versieringen Het zal de eerste keer zijn, dat in dit zeven "cuwen oude kerkgebouw het huwelijk van een re gerend vorst wordt inge zegend. Weliswaar had den hier ook de hu welijksplechtigheden van Leopold II en Leopold III plaats, maar op de dag van hun huwelijk had den deze vorsten nog niet de Belgische troon beste gen. Leopold I en koning Albert werden destijds respectievelijk in Com- piègne en in München in de echt verbonden. Dezer dagen staat de kerk meer dan ooit in het centrum van de belang stelling en honderden belangstellenden komen naar de plaats kijken, waar het koninklijke hu welijk over enkele dagen zal worden ingezegend. Inmiddels heeft de Bel gische regering een aan vullendebegroting bij het parlement ingediend ter bestrijding van de kosten van de officiële feeste lijkheden, zoals het re geringsdiner, dat de vol gende week zal worden aangeboden. Het bedrag van de aanvullende be groting: 1.5 miljoen Bel gische franken (125.000 gulden).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5