Aaiidelenomzet is sterk verminderd Worden Japanse bloembollen gevaa voor ons op Amerikaanse markt Kerkdiensten Leiden en omgeving Weer aandach t voor rendement In 11 maanden werden 11.585 stamboekrunderen uitgevoerd 5 Zwarte Kippen bewaren 2,46 BESPAREN Triest dat de exporteurs in feite de concurrentie veroorzaken Winsten stijgen niet met grotere omzet ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen maken nog steeds een min of meer vermoeide indruk na de buitengewone activiteit, welke ze ook dit jaar tot voor kort aan de dag heb ben gelegd, hetgeen dan met name van de aandelenmarkt geldt. In juni kwam het hoogste cijfer van de omzetten voor (f.123 miljoen), ook augustus gaf nog een hoog cijfer (f.110 mijoen), maar sindsdien is een geleidelijke achteruitgang te constateren, namelijk f. 93,8 miljoen voor september, f. 68,7 miljoen voor oktober en f. 61,8 miljoen voor november, waarmee het laagste cijfer voor de ver streken 11 maanden van dit jaar is bereikt. Hoewel de indexcijfers voor de koersen op de aandelenmarkt wegens het geringe aantal aandelen, waarop het is geba seerd, geen zuiver beeld van het koers verloop geven, zijn ze daarvoor toch wel een globale aanduiding. Er blijkt uit dat voor de meeste rubrieken de laagste no tering medio februari is voorgekomen en dat eind juni de hoogste stand werd be reikt. De internationals liepen van 547 tot 462 terug, stegen vervolgens tot 661 en zijn sedertdien weer tot ca. 550 ge daald, zodat ze dus nagenoeg weer op het niveau van begin januari zijn aan geland. Industriële aandelen begonnen het jaar op 268, daalden tot 231. stegen daarna tot 360 (september) en staan nu op ca 327 en dus nog belangrijk boven het peil van begin januari. Het algemeen indexcijfer, dat op 4 januari 372 be droeg, ging half februari tot 317 terug, bereikte op 23 juni zijn hoogtepunt (438), maar is thans tot ca. 388 teruggevallen, zodat het nog slechts even boven de stand van begin januari ligt. De hoge koersstand van de Nederland se industriële aandelen begin september is voornamelijk oorzaak van het feit, dat op het eind van die maand het door de Rotterdamsche Bank berekende gemid delde aandelenrendement ondanks de vele dividendverhogingen over 1959, tot 4.1% was gedaald, terwijl het een jaar tevoren nog 4,5% bedroeg. In de toen op de beurzen heersende haussestemming werd aan dat rendement echter weinig aandacht geschonken. Men had immers andere waarderingsnormen ontdekt, na melijk de intrinsieke waarde en de zgn. koers-winstverhouding. Met andere woorden, niet wat er op een aandeel wordt uitgekeerd, maar de financiële kracht van de concerns en hun winstca paciteit werden aan de koersvorming ten grondslag gelegd, normen, welke vooral door de buitenlandse kopers werden ge hanteerd. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat daarvoor geen reden was. Want het ren dement is zeker niet de enige en abso luut juiste maatstaf voor de waardering van een fonds. Het gaat de belegger niet alleen om het dividend, dat hij op zijn aandelen ontvangt, maar ook om de ver ligheid van het geïnvesteerde kapitaal en het is doorgaans zo dat hoe groter die veiligheid is, des te lager het rende ment is. Vooral tijdens een opgaande conjunc tuur, zoals we die nu reeds een paar jaar hebben meegemaakt, is het verklaarbaar en zeker ook niet verantwoord als bij de waardering van aandelen ln sterkere mate rekening wordt gehouden met de vergrote winstmogelijkheden van het be drijf en de toenemende intrinsieke waar de van de aandelen als gevolg van de grote bedragen, welke van de winst tot versterking van de financiële positie der ondernemingen, wordt ingehouden. Het is trouwens ook gebleken dat in vele ge vallen die versterkte positie aan aan deelhouders ten goede is gekomen in de vorm van een herkapitalisatie of van een bonusuitkering. En dat er ten aanzien van vele ondernemingen in dat opzicht een achterstand was in de waardering van de aandelen, kan niet worden ont kend. In zoverre waren er voor de koers stijging op de aandelenmarkt, welke van half februari tot half september heeft plaats gehad, dan ook wel redelijke gron den aanwezig. Een achterstand kan echter maar een maal worden ingehaald en vooral wan neer, mede onder invloed van het bui tenland, aan deze factor wat veel aan dacht wordt besteed, komt op een zeker moment de vraag naar het rendement weer naar voren. Met name geldt dit voor de nieuwe kopers, die om in het be zit van de aandelen te komen, de ver hoogde koersen en daarmee dus ook de gestegen intrinsieke waarde van de aan delen moeten betalen. Weliswaar kan er in vele gevallen van een nog steeds stij gende intrinsieke waarde worden gespro ken, maar deze voltrekt zich slechts zeer geleidelijk. Het kan dus niet verwonde ren dat nu de intrinsieke waarde bij de meeste aandelen in de koersen tot uit drukking is gebracht en men hier en daar misschien wat heeft overdreven, aan de rendementsfactor weer grotere betekenis wordt gehecht. Hier komt dan bij, dat ook de ver wachtingen ten aanzien van het over 1960 door de ondernemingen uit te keren dividend, thans ietwat worden getemperd door de omstandigheid dat vele onder nemingen, blijkens de tussentijdse be- drijfsberichten, dit jaar wel grotere om zetten hebben kunnen behalen, maar hun winsten niet dienovereenkomstig hebben zien stijgen. De organisaties van werkgevers en werknemers en niet het minst ook de economen houden zich, in deze tijd druk bezig met het loonbeleid en de invloed, welke de regering daarop mag uitoefenen en als er één ding uit al die besprekingen en beschouwingen duidelijk is geworden, dan is het dit, dat de ge leerden het er niet over eens kunnen worden. Het is zeker niet onbillijk dat de gro tere produktiviteit bij de ondernemingen, welke in vele gevallen gelukkig onmis kenbaar is, voor een deel ook aan de werknemers ten goede komt. Maar als blijkt dat .ondanks grotere omzetten, de winsten niet meer stijgen en hier en daar zelfs bij die van het vorig jaar ach terblijven, krijgt men toch wel de indruk dat van de toenemende produktiviteit te grote verwachtingen zijn gekoesterd. Nog afgezien van de vraag of het economisch verantwoord is de voordelen van een grotere produktiviteit in een periode van Weer campagne in Engeland tegen de doodstraf (Van onze Londense correspondent) De burggraaf Harewood, de 37-jarige neef van Koningin Elizabeth en twaalf de op de ljjst van troonopvolgers, heeft zich aan het hoofd geplaatst van de na tionale campagne voor de afschaffing van de doodstraf. Dit vraagstuk blijft hoogst actueel om dat de enkele jaren geleden tot stand gekomen gedeeltelijke afschaffing van de doodstraf, namelijk voor bepaalde soor ten van moord, in de praktijk hoogst on bevredigend blijkt te werken. Het heeft grote verwondering gewekt dat Butler, de minister van Binnenland se Zaken dinsdag gratie heeft verleend aan de 20-jarige John Rogers, die in koelen bloede een taxichauffeur heeft vermoord en die gisteren zou worden op gehangen. Deze beslissing heeft reeds een storm veroorzaakt in het Lagerhuis naar aanleiding van het feit, dat op 10 no vember de 18-jarige Francis Forsyth en de 23-jarige Norman Harris, die beschul digd waren van de moord op het jaagpad in Hounslow, werden opgehangen, terwijl alle pogingen om voor hen gratie te ver krijgen mislukten. De campagne voor de totale afschaf fing van de doodstraf is mede hierdoor opnieuw krachtig opgeleefd en wordt on der andere gesteund door een aantal bisschoppen. hoogconjunotuur, waarvan de duurzaam heid niet vast staat, onmiddellijk en ten volle in loonsverhogingen om te zetten; een extra-winstuitdeling aan het perso neel lijkt dan meer rationeel. Overigens heeft staatssecretaris Rool- vink er onlangs aan herinnerd, dat de van 1950-1958 de lonen in sterkere mate zyn gestegen dan de produktiviteit van het Nederlandse bedrijfsleven, namelijk met 50% tegen 31%. Voorzover er ook hier van een achterstand sprake was, behoeft tegen die ongelijke percentages geen bezwaar te worden gemaakt, maar dat thans een stjjging van de bedrijfs kosten wordt geconstateerd, welke niet meer door grotere winsten kan worden opgevangen, zal toch als een teken aan de wand moeten worden beschouwd. De directie van de Hollandsche Bank Unie wijst er in haar verslag dan ook op dat Nederland zijn na de oorlog verworven positie van „goedkoopte-eiland" zal moe ten behouden, omdat zulks voor een on gestoorde groei van de export een funda mentele voorwaarde is. Hoewel men, na de vrij scherpe koers daling, welke de laatste maanden op de aandelenmarkt heeft plaats gehad, in het algemeen niet kan zeggen dat de aandelen buitensporig hoog noteren, is het alleszins verklaarbaar dat men op de aandelenmarkt thans de pas even in houdt, in afwachting van de verdere doorwerking van het aanpassingsproces, waarmee het Nederlandse bedrijfsleven in deze tijd wordt geconfronteerd. An derzijds duidt de goede ontvangst van aandelenmissies erop dat de belegger zijn vertrouwen in de toekomst van het Ne derlandse bedrijfsleven nog niet heeft verloren. Ook de converteerbare obliga ties blijven daarom in trek, terwijl als ge. volg van de nog altijd ruime kapitaal markt voor goede obligaties als bijvoor beeld de 5% 25-jarige van de Geldersche Tram, welke pari worden aangeboden, de belangstelling zeer groot zal zijn. Jaarvergadering Nederlands Rund veestam boek (Van een deskundige medewerker) De 90ste algemene vergadering van het „Nederlandsch Rundvee Stamboek" donderdag te Utrecht gehouden, werd voor het eerst gepresideerd door haar Zuidhollandse voorzitter, de heer J. Leenheer te Rhoon, die in zyn openingswoord erop wees dat hij de moeilijke opdracht had prof. ir. W. de Jong op te volgen. Doch met aller medewerking hoopte hy zyn taak naar behoren te kunnen ver vullen. Spreker wees erop dat de gunstige oogstvooruitzichten van dit jaar lelyk in het water zyn gevallen en hy noemde de garantieprijzen „bijzonder teleur stellend". Hopelyk echter komt er t.a.v. de melkprijs nog een iets gunstiger rege^ ling, dank zij de bemoeiingen van de Tweede Kamer. zoek nog verre van volledig is. Er valt op het terrein der rundveeverbetering nog heel veel te doen. De voorzitter deelde o.a. mee dat de uitvoer van runderen ingeschreven in de registers van het NRS, een omvang heeft bereikt die ongeëvenaard is in de geschiedenis van het stamboek: tot 30 november van dit jaar werden niet min der dan 11585 dieren met NRS-papieren naar verschillende landen uitgevoerd tegen 8556 in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit betekent een vermeerde ring met 35,4%. De gunstige gang van zaken geldt ook voor het stamboek op 30 november 56680 tegen 55342 een jaar geleden. Tot die datum werden in dit jaar ruim 174.000 kalveren geregistreerd (v.j. 167.000) waarvan ruim 130.000 zwartbonte, ruim 40.000 roodbonte en ruim 3300 blaarkop. Opgenomen werden 4203 (4064) stieren en 56551 koeien (50795). Opvallend dat de blaarkoppen het minst goede figuur maken: 0,2% (5,9) meer aan gere gistreerde kalveren doch 1,7% (v.j. 8,1% minder aan opgenomen stieren en zelfs 12.1% minder aan koeien (v.j. 22.5% Het jaarverslag van hoofdinspecteur ir. E. J. Alderkamp, over 1959, gaf een soortgelijk beeld van gunstige ontwik keling. Gememoreerd werd de geslaagde jubileumtentoonstelling in Den Bosch en het overlijden van prof. de Jong in wie het NRS een zeer bekwaam en ge zaghebbend voorzitter verloor. In dit jaar was ook een groei na het ledental doch een vermindering met 2% van het aantal blaarkopfokkers. Er werden in dit jaar 297 koeien meer opgenomen dan in het jaar daarvoor doch liefst 679 stieren meer (4260 tegen 3581). Er behoeft dus geen vrees te be staan voor een te smal worden van de fokbasis. Ofschoon het aantal koeien, dat aan de produktie-eisen voor het keurstam- boek voldeed ruim 2300 groter was dan in het vorige jaar werden toch 47 dieren minder opgenomen in dat KS. Het aan tal preferente stammoeders (overwegend zwartbonten) nam met 203 toe tot 999. In 1959 werden in totaal 10523 export certificaten afgegeven, d.i. 1851 meer dan in het Jaar daarvoor. De betreffende dieren gingen naar 21 landen. Heï aantal rijkspremiewaardige stie ren was voor beide jaren gelijk: 574, In 1959 werd de 500.000ste zwartbonte koe in het stamboek opgenomen. Na de reorganisatie werd op 1 januari 1907 begonnen met nummer 1. Na 31 jaar was de eerste 100.000 bereikt, na 11 jaar volgde de tweede, na 4 jaar de derde en de vierde en vijfde 100.000 volgden tel kens na drie jaar. Dr. ir. R. D. Politiek, lector te Wage- ningen in de veeteeltwetenschap, hield een causerie over het melkbaarheids- onderzoek. Door de geringere personeels bezetting is en wordt meer en meer overgegaan tot melken met de melk machine. Hierbij doen zich bij dit zo zeer belangrijke deel van het werk in het veebedrijf verschillende moeilijk heden en vraagstukken voor. Zo dient voor het machine melken het uier goed vierkant te zijn (en dan is de produktie van vóór- en achterkwartieren soms nog zeer verschillend) en dient de koe zich gewillig te laten melken en goed laten uitmelken, zodat geen namelken behoeft plaats te hebben. Deze en meer eigenschappen berusten op erfelijke factoren. Het is voor de fokkers van belang om met een en ander terdege rekening te houden. Over deze inleiding werd levendig ge discussieerd: het bleek dat het onder- Oorlogsspeelgoed voor de Oostduitse jeugd Het Oostduitse communistische blad „Das Volk" schrijft dat moet worden aangemoedigd dat kinderen in Oost- Duitsland met oorlogsspeelgoed spelen. Al het speelgoed waardoor het leger een plaats in de harten van de kinderen krygt, is een „bijdrage voor de verde diging van de vrede", aldus het commu nistische blad „Das Volk". WIJN ADVOKAAT - LIMONADE Kwestie is uiterst onoverzichtelijk De heer Fred Singer, een bloem bollenkweker in Wijdenesvroeg tijdens een vergadering van de Kring West-Friesland van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur of de vereniging eens een deskundige naar Japan zou willen sturen om de teelt van bloembolen daar te bestuderen. Het zal hem net als iedereen duizelen van de tegen strijdigheden bij de besprekingen van dit probleem. Japan kan een gevaar op de Amerikaanse markt worden voor de Nederlandse bloembollen, volgens ongeruste mensen. De Amerikaanse markt onderzoekers van het bureau Al- derson daarentegen beweren, dat er voor beide landen voldoende ruimte zal zijn. Het voorstel van de heer Singer is goed. We vragen ons echter af, of de Japanners zo'n Nederlander alleen maar laten zien wat ze kwijt willen, zoals wij van mensen hebben gehoord, die ook hebben geprobeerd iets te weten te komen. Een expert op het gebied van lelie-importen uit Japan, die daar goede vrienden heeft kreeg geen kans om iets positiefs te weten te komen. De enige cijfers waarover wij in Nederland be schikken komen van dr. Charles J. Gould, plantenziektenkundige van de Washington State University. Deze heeft in Lisse aan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek gestudeerd en zich in bloembollen gespecialiseerd. In The Florists Exchange van elf no vember publiceerde hij de laatste cijfers over de teelt van bloembollen in de ge hele wereld. Hieruit bleek, dat Papan in 1959/'60 466 ha tulpen teelde tegen Nederland 3524. De teelt in Japan is anders dan in Nederland, gezien de gemiddelde op brengst per ha, die daar wordt gesteld op 14.8740 en in Nederland op bijna het dubbele. Schijn Dit lijken weinig verontrustende cij fers, maar de teelt in Japan wordt met alle energie aangepakt Zy is in vier jaar tijd van 220 ha naar de 466 geko men, dus meer dan verdubbeld. Volgens de heer Gould exporteerde Japan in 1952 bijna een miljoen tulpen naar Amerika en in het afgelopen jaar negen miljoen. De totale import aan tulpen beloopt daar iets meer dan 179 miljoen stuks, waarvan bijna 171 mil joen uit Nederland. Volgens de laatste berichten zou Ja pan dit jaar aanmerkelijk meer bloem bollen hebben geëxporteerd naar Ame rika dan in 1959. Juiste cijfers hierover zijn nog niet beschikbaar. De kans is bijzonder groot, dat ze verrassend zul len zijn, want de Nederlandse bloem bollen waren dit jaar rondweg duur. Zelfs zo duur, dat men zijn klanten soms moest adviseren om maar narcis sen van de Amerikaanse Westkust te kopen en de tulpen maar in Japan te bestellen. Men kon eenvoudig niet tegen de vraagprijs leveren. Bijzonder moeilijk Het is bijzonder moeilijk om tegen Japan in prijs te concurreren. Het bloembollenvak ondervindt ook de na delen van de overbevolking in Japan, waardoor de lonen bijzonder laag zijn. Om zoveel mogelijk landbouwers aan een redelijk bestaan te helpen steunt de regering alle initiatieven, die dit mo gelijk kunen maken. Het uurloon ligt in Nederland ongeveer vier maal zo hoog. De Nederlandse kwekers geven boven dien al jaren kapitalen uit voor het we- Satelliet Eclio De Amerikaanse ballonsatelliet Echo zal de komende dagen bij gunstige weerscondities steeds aan het begin van de avond op geringe hoogte in het zuidwesten zichtbaar zijn, aldus deelt de Utrechtse Sterrewacht mede. De overgangstijden zijn: heden: 18.53 uur, zondag 11 december: 18.21 uur. maandag 12 december: 17.48 uur, dins dag 13 december: 20.19 uur, woensdag 14 december 18.45 uur en donderdag 15 december: 18.03 uur. tenschappelijk onderzoek, waarvan Japanse concurrenten kunnen prol ren. De reclame voor Nederlandse blo bollen en de moeizame verkoop 5 middel van reizigers is eveneens kos( verslindend. De Japanse kwekers vei pen hun bollen slechts aan enkele 5 maatschappijen, die zich ook weer verbinding stellen met grote import) in de Verenigde Staten. Klap op de vuur| De klap op de vuurpijl is echter,; de Nederlandse exporteurs alleen t( minimumprijzen mogen verkopen, overeengekomen zyn met de Ar kaanse organisaties, terwijl de Jat ners kunnen verkopen tegen prijzen zij aangenaam vinden. Vandaar da Amerikanen flink kunnen verdit aan de Japanse bloembollen, die zei goedkoper inkopen en maar iets 01 de Nederlandse prijzen verkopen. Indien deze ontwikkeling zo doorj dan kan de concurrentie van Jap; zijde binnen afzienbare tijd zeer worden. Het is bijzonder spijtig, da heer Gould in zijn artikelen geen spraak doet over de kwaliteit van bollen uit de beide concurrerende den. De meningen hierover lopen uiteen. We hebben van Nederlandse ex teurs vernomen, dat de bollen well geveer even groot zyn, maar een I nere bloem geven. Anderen bev echter, dat ze niets onderdoen vooi kwaliteit van de Nederlandse. Pre hetzelfde hoort men overigens ook 1 de in andere landen geteelde bloem len. Is het Japanse klimaat beter! het Nederlandse? Beide landen telen op zand of op velgrond ergens aan zee. De temp turen in Japan zijn gemiddeld iets ger dan bij ons. De bollen zijn dus v ger rijp, waardoor ze in de broei b kunnen zijn. Daartegenover staat 1 ter, dat de planten hoogstwaarschiji meer bloot staan aan infectie door zen, die bij een beetje gunstige teij ra tuur het virus met kwistige ij verbreiden. De lagere temperature] ons land zijn een onschatbaar vooi) voor de teelt van boembollen en pi. aardappelen, omdat de luizen w( actief zyn in het voorjaar. Is hierui verklaren, dat de Japanse bloemeni regelmatiger .zijn? Vermoedelijk moet men hieruit het verschil verklaren over de kwab De importeur van lelies vertelde namelijk, dat ze op verschillende h ten worden geteeld. Het is dus mog! dat de minder laag gelegen veldeni minder last van luizen hebben. Zondag 11 december Lelden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. A. A. Wildschut te Am sterdam. (Jeugddienst. Koorzang door het Mannenkoor „Kunst na Arbeid"), 7 uur ds. J. de Wit. (H.A.). Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. P. Kloek (H.A.). Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Marekerk: 10.30 uur ds. A. Pletersma te Zoetermeer, 7 uur ds. J. A. Peters, te Den Haag. Bethlehemkerk10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk10.30 uur ds. H. J. van Achterberg. (H.A.), 7 uur dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest. (Zendlngsdlenst) Herv. School, Boshuizerkade: 10 en 7 u. ds. H. Bouter. (H.A.). Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula School, Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leldse Volkshuis): 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. M. Jos pin te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. Hensen. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk Zulderkerk: 9 uur (Wijk 4) ds. de Boer, 11 uur (Wijk 1)ds. Rothui zen, 5 uur ds. de Boer. Aula school, Timorstraat: 10 en 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Dron- kert, 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 8.45 en 5 uur dr. von Meyenfeldt. Aula school, Telderskade: 10 en 5 uur ds. Heule, (In alle diensten H.A. en nam. bovendien Dankz.). Chr. Geref. Kerk: 8.45 uur ds. Kamp man te Rijnsburg, 5 uur ds. Floor te Nleuw-Vennep. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries (H.A.). Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst; (donderdag: 7.30 uur de heer Kok). Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gem.: 10.30 uur da. E. B. A. Poortman. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. H. W. Meihulzen te Den Haag. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis, 5 uur Adventsvespers; (woensdag 7.30 uur avondmis). Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap: Middelste gracht 3: 10 en 5 uur de heer Dikkes; (maandag 8 uur jeugdbijeenkomst) Baptistengemeente: 10 uur dhr. H. Schouten Jr., 7.30 uur dhr. A. Ramaker te Rotterdam (ond. „Op mij wacht niemand) vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur heiligingsdlenst 6 45 uur straatprediking Gangetje, 7.30 u. opwekkingssamenkomst olv. kapitein en mevr. C. Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus te Oude-Wetering. 7 uur ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. J. P. Versteeg te Amsterdam. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem. Julianastraat: 10 uur ds. M. Hanemaaijer 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Gebouw Jona than: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Ka- £el Hooftstraat: 9.30 uur prof. dr. S. v. d. inde te Utrecht, 6.30 uur ds. H. v. d. Linden te Amsterdam; Oudshoornseweg: 7 uur ds. Hubeek te Leiden; Martha-stich- tlng: 10.30 xiur ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk: 10 uur ds. K. H. Schuring, 6.30 uur ds. W. v. d. Kerk, te Gorinchem; Salvatorikerk: 10 uur ds. W. v. d. Kerk, 6.30 uur ds. K. H, Schuring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. C. W. Thijs te Nieuw- Vennep; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 u. de heer Verlinden te Krimpen aan de Lek; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. Spijker te Den Haag; Evangeli satie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer F. Niemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; (woensdag 7.15 Gerei. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Bergh- uur: ds. Molenaar te Moerkapelle) Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch, 6.30 uur ds. Kool te Woer den; Nieuwerbrug: 6.30 uur dhr Koppen- hol; Herv. Evang.: 9.30 uur ds. M. C. Koole te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman; Nieuwerbrug: 9 30 en 6.30 uur ds J. D. Koers te Den Haag; Geref. Kerk (Vrijgem.): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Gem.: 10.45 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Eredienst. 7 uur dhr. De Graaf te Alphen aan den Rijn. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw, 6.30 uur ds. M. Hane maaijer te Alphen aan den Rijn (Jeugd dienst); Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur d6. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Donner te Scheve- ningen. llillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 5 uur ds. F. Brouwer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dhr. A. H. Schip pers; Ned. Prot. Bond (Nutsgebouw) prof. J. K. Oosterbaan te Amsterdam; Evange lisatie-samenkomst (Nutsgebouw): 3 uur spr. dhr. J. Zijlstra te Gouda; Maranatha- bijeenkomst woensdag 8 uur spr. dhr. ds. J. Visser te Amsterdm. lloogniade Herv. Gem. Joh. Stehouwer te Alphen a 10 uur ds. an den Rijn. Herv. Gem.: Katwyk aan (len 10 uur vie. J. van 't Moerenhout te Katwijk aan Zee (jeugd dienst) Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. C. A. van Harten te Delft (H.A.); Gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. C. R. H. Ter Haar Romeny, vlootpred. M.V.K. Valkenburg; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk (HA.). Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. D. Bouman (H.D.), 6 u. ds. W. A. B, Hagen; Oude Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout. 6 uur ds. Jac. de Vos; Kapel: 10 uur ds. F. Offeringa, 5 uur ds. W. L. Tukker; Groen van Prinstererschool 10 uur kandidaat I. Boot; Zeehospitium: 6.45 uur ds. A. Langeler te Valkenburg; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn, 5 uur Joh. Meijer te Den Haag; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 en 5 uur ds. Veltstra. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur dr. Koerselman, 7 uur ds. P. J. Schoonheim te Leiden. (Open Deur Dienst); Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. J. Wijma te Alphen aan den Rijn. Leiniuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers, 7 uur ds. J. N. de Ruiter te Leiden. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 uur dr. B. Rietveld te Den Haag; 2.30 uur dr. C. Gilhuis te Den Haag. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur ds. J. P. Honnef; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk; Ger. Kerk: 10 uur ds. Banga, 6.30 uur ds. M. de Wit, te Rotterdam: Kerkzaal Zijlkwar tier: 9 uur ds. M. de Wit, 5 uur ds. Ban ga; Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 7 uur ds. J. P. van Mullem te Rotterdam. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. D. J. van Dok te Noordwijk-B., 7 uur vic. J. Mansvelt; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrij gemaakt); 10 en 4.30 uur ds. J. J. Ver leur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst; (donderdag 7.30 uur leesdienst); Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem,: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. W. VerweiJ te Zevenhoven; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. H. J. Koffrie te Lelmulden; Chr. Ger. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cra mer. Noordwyk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. ds. Pettinga te Lisse, 7 uur ds. J. van Dok stichting 11 uur) prof. dr. Zuidema Amstelveen; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. A. J. Snaayer te Heemstede. Noord wijk aan Zee Herv. Gem.; en 5 uur ds. N. J. Cupedo; Sole Mio uur dhr J. Vink te Katwijk; Jeugdkerk: 10 uur in Porqüe, K.W. Boulevard; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur (H.A.) en 5 uur ds. T. Ferwerda. N ds. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Willibrordkerk: 10.30 uur ds. P. J. Mac- kaay. (Jeugddienst), 7 uur ds. B. C. Vis ser; Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwljgerkerk 10.30 uur ds. J. Heidenga te Haarlem; Geref. Kerk Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)W. de Zwijgerkerk: 8.45 en 3 uur ds. R. Brands. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9 uur (in de Geref. Kérk): ds. E. G. Boesenkool te Aarlanderveen; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Iz. Meijer te Oegstgeest; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Künsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart, 7 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop. (Jeugddienst); Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.15 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Meijerlng te Voorschoten. 7 uur ds. Beeker te Wassenaar (jeugddienst), Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg, 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Den Boer; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Lindenburg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. (H.A. en Dankz.). Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. de Jong, 7 uur vie. J. Visser te Den Haag. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Walvaart te Sassenheim, 7 uur ds. Saraber Rijndijk: 10 uur ds. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. de Reus, te Barendrecht; Rem. Doopsgez. Kring (Cult. Centrum): 10.30 uur prof. dr. L. J. van Holk. te Lei den; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. D. J. Modderaar; Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. G. Hoekstra te Utrecht. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. C. W. van Kooten te Vinkeveen, 6.30 uur ds. C. Vos te Bennekom; Wijkgeb.: 9.30 ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. Lau rense te Benthuizen; Stationsstr. (Ver. Wet en Evangelie): 9.30 uur ds. J. Kalk man, 6.30 uur ds. D. ter Steege te Haar lem; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij; Rem. Geref. Gem 10 uur da. A. van 't Hoff-Vlsser; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker, 7-8 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft; Kievietkerk: 9 uur Jeugdkerk, 10.30 uur dr. Th. C. Frederlkse. 7-8 uur prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam. Jeugddienst; Deylerhuls: 9 uur Jeugd kerk, 10.15 uur dr. J. T. Wlersma; Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 uur ds. G. van Duinen, 5 uur ds. Feenstra, te Den Haag; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. W. Scheeres; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 u. ds. J. Zuurdeeg, 7.30 uur dr. H. Faber; NPB/Rem. Gem. Doopsgez. Gem. Johan- nahuis: 10.30 u. ds. O. T. Hylkesma (Dg.) te Den Haag; Soefibeweging Wald. Pyr- montlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 uur ds. L. Vroegindewey te Delft, 5 uur ds. H. Goedhart te Rotterdam. Wou brugge Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Sellen te Leeuwarden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. C. Kornet te Oude-Wetering. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Ger. Gem.: geen dienst. Strenge keuri Uit de cijfers van de heer Charll Gould is ook op te maken, dat de bi streng worden gekeurd in Japan, 1956 werden er twintig miljoen ter ring voor export aangeboden. Hie werd slechts iets meer dan negen I joen stuks goedgekeurd. De verschillen van mening kul ook ontstaan door de lengte van transportlijnen. De Japanse bollen! men aan de Amerikaanse westkust Voordat ze aan de oostkust zijn mo ze de marteling doorstaan van het Amerikaanse contingent. Dit kan trouwens de Nederlandse bollen, di omgekeerde richting gaan. Het is een beetje triest, dat del currentie in feite weer veroora wordt door de Nederlandse export Er zijn namelijk in Japan variëteitg koop, die in Amerika graag worden' kocht. Deze zgn. Amerikaanse varil ten komen van een Nederlandse fi| die ze hier echter niet aan de coii renten verkoopt. De man, die dit dens een vergadering beweerde, j niet tegengesproken. We moeten I bewering dus als juist aannemen.! neemt het een Nederlander dan, zien de prijs van de Hollandse b! en het goede Japanse sortiment I lijk, dat hij dan maar probeert „ie| Japanse tulpen te doen?" De gehele kwestie is uiterst ono zichtelijk. Ieder exporteur op Am} weet andere verhalen te vertellen concurrentie van de Japanse bollen zouden een boek kunnen vullen. Sterk verk Soms krijgt men de indruk, j sommigen al bezig zijn met „sauve qui peu". Het sterkste, fl( ook al weer niet te controleren haal is, dat een Nederlandse exi teur de bekende kleinhandeldot met het Nederlandse merk vat Associated Bulbgrowers of Hollt leeg naar Amerika heeft gezoi en ze daar heeft laten vullen 1 Japanse bollen! Vast staat wel, dat de export Japanse bloembollen naar Amerikai neemt. Hoeveel dat dit jaar mee geweest dan verleden jaar is nog bekend. Vast staat ook, dat er dit ongeveer zeshonderdduizend kilo bloembollen uit Nederland minder de overkant verscheept zijn dan in Ondanks de goede, zij het wat bes den, reclame voor de Nederls bloembollen. Onder» De groep van exporteurs van bi bollen naar Amerika van de Bond! Bloembollenhandelaren onderzoekt het Produktschap voor Siergewasse mogelijkheden van een stijging va: export naar dit contingent aan de 5 van de aanbevelingen van de oa zoekers in het zgn. Alderson rappor Men is inderdaad wakker schrokken. Slechts de toekomstl leren of de bewering van die A rikaanse marktonderzoekersdi, voor beide landen voldoende ral is, bewaarheid kan worden. Jf zal echter zoals de heer Sfll voorstelde ook onderzoekingen de bron van de concurrentie mo trachten in te stellen om de ge exportpolitiek rond te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4