willen 'n ander menu. Prof. Landsmeer aanvaardde de tweede Leidse leerstoel anatomie FILMS Oratie over noodzaak en vrijheid „De Zanger" toont interessante collectie vogels V.V.D.- fractie aan het woord Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 december 1960 Tweede blad no. 30225 Gistermiddag aanvaardde prof. dr. J. M. F. Landsmeer het ambt van buitengewoon Leids hoogleraar in de anatomie en de embryologie met een oratie in het Groot Auditorium onder de titel „Noodzaak en prijheid". Verbonden begrippen Spreker ving zijn rede aan met een Bschrijvende benadering van de bedrij- ge mens. De mens staat bloot aan kri ek en aan beoordeling van zichzelf en m zijn medemens. In een kritiek kan ntrent het doen of laten van de mens orden geconstateerd dat dit plaats Indt al of niet met opzet, al of niet edacht of bedoeld, verwikkeld of gedis- ntieerd. Indien de mens handelt zon- bepalende verwikkelingen, zonder oringen, als hoedanig opzet of bedoe- ng etc. kunnen gelden, moet men deze ijze van handelen volgens spreker aarnemend noemen. De term waarne- ing geldt dus voor die status van pro- issen waarin het lichaam verkeert, in- het zonder verwikkelingen blijkt te nctioneren. In de status van waarnemend te zijn aakt de mens zijn keuze, is de mens ij en verantwoordt hij zich. In de aamemende staat der processen ko en objectiveringen tot stand die als ilkomen noodzakelijk gekenschetst innen worden. Noodzaak en vrijheid, jectivering en verantwoording zijn an elkaar verbonden begrippen. iker projecteert deze zienswijze gen de meest fundamentele objective ly omtrent de mens: zijn wording, foei en vergaan. In het menselijk or- inisme zijn processen gaande, er is len beschrijfbare begin- noch eindtoe- and. Slechts een dergelijke organisme in bij een graad van differentiatie als t mens kenmerkt, het verschijnsel vrij- eid vertonen, indien de processen een idanige loop nemen, dat zij als waar- emend kunnen worden gekenschetst. Theoretische facetten [Spreker belicht vervolgens enige theo- Nische facetten van de embryologi- Che-ontleedkundige analyse, met name p theoretische embryologische vraag- jelling van de verhouding tussen een- pal zenuwstelsel en wat hij noemt het ïarticuleerd substraat. Met dit laatste fdoelt spreker het stelsel waarin de kwrichten, spieren e.d. kunnen worden pderscheiden. Hierbij onderzocht spre- p allereerst uitvoerig het begrip func- pele localisatie-analyse, waarbij hij poral de nadruk erop legt, dat de func- P geen vooropgezet gegeven is, waar- In de localisatie kan worden getoetst, p functie wordt tegelijkertijd met de palyse van de localisatie opgespoord en jtëndeweg begrensd en gespecificeerd, pdat tenslotte een identificatie van petie en substraat verantwoord bena- prd kan worden. [Ten aanzien van het gearticuleerd pstraat kan men vervolgens vaststel en dat dit in de functionering van het puwstelsel betrokken is en dat dit ver- pi in een bepaald tijdspatroon tot rand komt. Het onderzoek naar tijds- Phoudingen tussen de ontwikkeling P het centrale zenuwstelsel, met de pin optredende localisaties en de ont- - BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Gjjsbertus Jacobus, zn van J. J. Rigter D. de Graaf, Hester Cornelia, dr van w. de Mooij en A. M. Bleeker, Johan- js Willem, zn van J. W. Marks en W. C. Roo, Olga Wllhelmina Allda, dr van B. Smit en B. M. Kolder. ONDERTROUWD W. van Koldam en M. T. J. van Don- fc. Wortman en L. R. Linger, L. Lens- Wt en H. M. Neukirch, J. G. W. Neu- tom en G. J. J. Nleuwerk, L. Tlsseur en C. Gottenbos, W. van Rijn en M. Hij- ®n, A. van den Bos en M. Leugering, A. iwerkerk en J. van der Mee, P. Chori on en A. D. H. Wehrens, J. Bervoets en C. van der Tuuk, C. Visser en M. D. Vries. J. j. den Os en C. G. Tijsterman Bink en P. H. Overdijk. F. J. M. van «denhoven en R. M. A. Bernsen, R. E. Slangen en J. P. van Houten, G .M. dienaar en W. F. H. Vermont, M. B. van ■r Klugt en A. M. Fit. T. J. Tlsseur en J. Pagels, W. F. Laman en O. van Schaaf, J. W. Brunlng en R. B. de aas Van den °ever en van der OVERLEDEN LLdi..®reef' 85 laar- echtgen. van C. Pyendijk. C. van Hemert. 59 jaar, echt- e". van A. van Haaften, G. A. IJperlaan, ilsso man- J- Baarda, 57 jaar, man, L. L;,„r' 87 Jaar, wed. van J. Benning, F. J. poreuder, 46 jaar, man. wikkeling van het gelede substraat is nog te weinig geëxploreerd. Daarbij zij nog aangetekend dat in het gearticu leerd substraat niet slechts een moto risch, doch ook een perceptief stelsel kan worden onderscheiden. Spreker belicht tenslotte de betekenis van de theoreti sche ontwikkeling der wetenschap voor Prof. dr. J. Dankmeyer (rechts) wenst prof. dr. J. M. F. Landsmeer geluk tijdens de receptie na afloop van de oratie. (Foto L.D./Holvast) de communicatie in het eigen terrein der wetenschap alsook voor de commu nicatie met andere wetenschappen, na dat hij enige storingen in de ontwikke ling der ontleedkunde aan de orde heeft gesteld. Tenslotte geeft spreker een schets van de betekenis, die naar zijn idee geneeskunde en ontleedkunde in hun diffusie naar buiten, voor het eigen tijdse denken kunnen hebben. De ont leedkunde kan ertoe bijdragen dat de Bridgeclub VOG De uitslag van de 8e ronde van de viertallencompetitie luidt: Hoofdklasse: Team Huys wint van team Brakel met 17 punten; team Tjal- kens wint van team Raar met 8 pun ten; team Slegtenhorst wint van team Smit met 23 punten; team Plan je wint van team Nievaart met 22 punten. Eerste klas: Team Dofferhof wint van team Caro met 13 punten; team Kla- renbosch wint van team Bosscha met 14 punten; team Versteeg wint van team Bik met 30 punten; team Galjaard ge lijk met team Den Daas. Tweede klas: Team De Tombe wint van team v. Gelderen met 10 punten; team De Ruyter wint van team Wendt met 47 punten; team Kruizinga wint van team Boom met 8 punten. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden: Huis en erf met afz. bovenwoning Hansenstraat 2/2a in bod: f. 7.200, koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest q.q. voor f. 8.200, Huis en erf Verlengde Nassaustraat 8, in bod: f. 4.300,koper: P. J. Eiker bout te Leiden, q.q. voor f. 4.500, Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden: Huis met tuin te Oegstgeest Grünerie- laan 9, in bod: f. 26.200,is uit de hand verkocht. Desgevraagd gaf 90 van de vaste radiomedewerkers de voorkeur aan een nationale omroep! Zij weten welk een verspilling het huidige 5-voudige systeem meebrengt - ten koste van de kwaliteit. Zij kunnen' zich ook niet indenken dat een roomse Mozart beter klinkt dan een protestantse - of rode jazz moderner dan algemene.' U ook niet? Steun dan het streven van de VPRO naar een nationale omroepwaarin onze verscheidenheid niet wordt beknot, maar volwassene^ tot uiting komt... waarin het accent méér valt op wat ons bindt dan op wat ons verzuilt. Maak onze sterke minderheid nóg sterker - door u te abonneren op Vrije Geluiden - het vol ledigste en meest-overzichtelijke programmablad, dat u onpar tijdig wijst op alle goede uitzendingen - van welke omroep ook. Verdraagzaamheid is een oud Nederlands bezit... nog jong genoeg om er de toekomst mee in te gaan! De prijs van Vrije Geluiden? 3.25 per kwartaal. Het adres? VPRO, postbus 11, Hilversum. Vraag een proefnummer aan - of abonneer u direkt, dan ontvangt u de decembernummers gratis. In de bovenzaal van café-restaurant „Royal" aan de Doezastraat heeft de Eerste Leidse Kanarievereniging „De Zanger" een gevarieerde collectie vogels bijeengebracht. Niet minder dan 300 vogels in alle klassen leveren het duide lijk bewjjs, dat onder de leden van „De Zanger" tal van enthousiaste kwekers schuilen. De uitslagen luiden als volgt: le. meesterzanger, S. Collee; 2e. mees terzanger, B. Blankestein. Plaquette Leidsch Dagblad: W. Blankestein; me daille Leidse Courant: J. Dijkstra; me daille N.L. Courant: W. Blankestein, 2e meesterzanger. Prijs B. en W.: A. L. v. Rossum, 2e kampioen, kleur. Klasse I, 4 vogels, eigen kweek 1960: 1. B. Blankestein, met wisselzuil; 2. B. Blankestein; 3. R. Drumph. mens scherper herkend en beschreven wordt, individueel, in zijn verscheiden heid, ook in zijn storingen, die hem verhinderen te zijn „de nooit voltooide en weer vergaande waarnemer". Na de oratie volgde de gebruikelijke receptie in de ontvangsthal van de Aca demie. Milde Deense humor in „Gouden bergen" STUDIO Denemarken heeft 497 eilandjes. Twee ervan hebben de Deense filmers met veel gevoel voor humor en detail op de korrel geno men. Zij hebben twee vlekjes 9^ko- kan er niet "onderuit (al spartelt hij Water rond ae I teo-eni een Domn? t.p doen via. rie innce VAIN DEZE WEEK llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll, de Duitse V-2 plannen te bemachtigen. maar de jonge weduwe van een verzets strijder. die als invalster het moeilijkste werk opknapt (vanwege haar ogen door de Duitsers „de Kat'1 genoemd) begaat dan de begrijpelijke, maar onvergeef lijke fout zich in haar eenzaamheid in te laten met een „Zwitserse journalist", die in werkelijkheid kapitein van het Duitse bezettingsleger is. Laatstgenoem den uit die oceaan van Deense kusten. Tivee idyllische plek jes grond, waarop de eeuwen schij nen te hebben stilgestaan, waarop geplaveide wegen een bijna overda dige luxe betekenen en een benzine pomp een wonder Maar hoe wel slechts door enkele honderden meters water gescheiden, lijken die eilandjes toch zo onmetelijk ver van elkaar te liggen. Dat alles door een oeroude, in feite weinig betekenende vete. De beide burgemeesters hebben elkaar meer dan een kwart eeuw ge leden ongezouten de waarheid ver teld. en sindsdien mokken de eiland jes. Hiemand van het ene eilandje heeft in al die jaren een voet op de andere gezet. Hoe het mogelijk was, dat desondanks de liefde kon opbloeien tussen drie jon gens van het ene eilandje en drie schat tige meisjes van het andere, laten de filmers maar in het midden. Zij nemen het voetstoots aanA.an beide kanten staan echter conservatieve tirannieke va_ ders een huwelijksgeluk in de weg. En de wil van de vader is in die gemeen schapjes een onbreekbare wet. Hoe moeten nu toch de smachtende gelief den bij elkaar komen? Als postillons d'amour laten de fil mers een groep typische Amerikaanse Amerikanen opdraven, die gealameerd door een berichtje als zou er olie op een van de eilandjes gevonden zijn, toesnellen en de gehele gezapige ge zapige gemeenschap volkomen onderste boven werpen. Op waarlijk verrassende originele wij ze hebben de makers van dit amusante filmpje de vreedzame rust op die klas sieke eilandjes, waar iedereen iedereen kent en iedereen alles van de ander weet, geplaatst tegenover de onstuimig heid en de voortvarendheid, waarmede de kauwgummi-kauwende en grote sigaren-bijtende Amerikanen hun werk doen Met kennelijk plezier heeft men de mensen en dingen van de eilandjes rustig, ja bijna statisch in beeld ge bracht om daardoor een des te scherper contrast te krijgen met de dik opge legde dynamiek, welke de Amerikaanse immigranten is meegegeven. „Gouden bergen" is een bijzonder ge zellig filmpje, waarin de Denen met milde humor en zachte ironie de toe standen op die kleine eilandjes hebben getekend en waarin zij op een sympa thieke wijze spotten met de ontembare geestdrift en niets ontziende voort varendheid, waarmede zij de zakelijk in. gestelde Amerikanen behept zien. Al met al is het een genoegen zidh te la ven aan deze bron van Deense levens lust. La chatte (De Kat) Realistisch beeld uit de Franse verzetsstrijd CASINO Er zijn nogal wat filmlief hebbers. die met een wijde boog om herinneringen uit de oorlogstijd heen lopen. Eigenlijk vreemd, want immers juist dan ziet men als het produkt tenminste goed van samenstelling is naast de tragische toch ook de heroïsche zijde van het menselijk leven. In deze film uit het Franse verzet, waarin Franqoise Arnoul de briljante hoofdrol vervult, is dit eveneens het geval. Een groep dappere vaderlanders slaagt erin tegen) een poging te doen via de jonge Fran^aiSe namen en foto's in bezit te krijgen van haar opdrachtgevers. Hij bedingt, dat de contra-spionage de jonge vrouw na haar onbewust verraad naar neutraal gebied zal laten vertrek ken. Want niet alleen hóilr hart, maar ook het zijne is gaan spreken en hij wij haar ten koste van alles sparen. Hoe dit drama afloopt, willen wij hier niet aan zijn trek. Regisseur Henri dat bovendien op een ware gebeurtenis uit 1943 gebaseerd is. Wie van een goed kope „happy ending houdt, komt hier niet aan zijn trek. Regisseur Henrii Decoin is er niettemin in geslaagd een niet alleen zeer spannende, maar ook diep-menselijke film te vervaardigen, vol suggestieve beelden. En het merk waardige is. dat niet het tragische slot als eindindruk overheerst, maar de heldhaftige en aanvankelijk succesrijke strijd van Franse mannen en vrouwen voor de vrijheid van hun land. Een film van allure, die de echte filmlief hebber, wie het om méér te doen is dan om een zoet verhaaltje, niet mag over slaan Het vlees en de boze geesten Griezelen! TRIANON „Het vlees en de boze geesten is wel 'n super griezelfilm. Wiens zenuwen de hier realistisch weerge geven gebeurtenissen verdragen kun nen, moet haar maar gaan zien. De beroemde chirurg dr. Knox, levend in he t Edinburgh van 1828, heeft er alles voor over, lijken in zijn bezit te krijgen, om daarop sectie te verrichten, zulks in het belang van de weten schap. Er zijn twee cynische onverlaten, Hare en Burke, die hem daarbij helpen, de walgelijkst moorden voor geld te ple gen. Steeds komen zij weer met nieuwe mensenlichamen aandragen, opdat dr. Knox daarop zijn uiteenlopende proe ven kan doen. Dr Knox vraagt niet naar de herkomst, de wetenschap en haar vooruitgang gaan hem boven alles. Totdat hij voor de medische raad ge roepen wordt en zelfs dan weet hij zich nog te verdedigen en zijn collega's van dezelfde misdrijven te beschuldigen. Het volk komt achter de schurken streken van Burke en Hare. De woede is onbeschrijfelijk; zij worden voor het gerecht gebracht, de één vindt de dood aan de galg, de ander wordt vrijgespro ken. Waarom is niet duidelijk; waar schijnlijk om de huveringwekkende spanning van deze film nog hoger op te voeren: zijn ogen worden namelijk door zijn vijanden als wraak uitgebrand. Een kind brengt dr. Knox tenslotte tot inkeer. Daartussendoor de liefdes historie van een der medische studenten met een slechte vrouw uit de achter buurt, die ook een der slachtoffers van Burke en Hare wordt, evenals de stu dent zelf. Men ziet het moorden aan de lopende band. zo beangstigend mogelijk uitge beeld. Wie zich daartoe aangetrokken voelt moet het maar gaan zien. Mein Kampf Fascinerende documentaire LIDO Deze bewogen documentaire draait voor de tweede week in het thea ter aan de Steenstraat: Hitiers opkomst, afschuwelijke terreur en ondergang trek ken in bewogen beelden voorbij. In het bijzonder de taferelen uit het getto in Warschau zijn even suggestief als gru welijk. En dan te bedenken, dat zij ontleend zijn aan een instructiefilm van de SSDeze misdadigers hebben hun ten hemel schreiende schanddaden wel op schokkende wijze op het celluloid vastgelegd. Maar niet alleen dit onder deel van dit documentaire werk her innert op indrukwekkende wijze aan de vergrijpen van de monsters uit de af grond, die het volk van grote denkers, dichters en musici in de kortst moge lijke tijd naar de ondergang voerden: I deze film in zijn geheel geeft een uit- I stekend beeld van de gehele nazi-pe riode. Vooral voor de jeugd is dit een film, die alleen reeds uit overwegingen van onontbeerlijke informatie over een brok recente geschiedenis het aanschou wen zeker waard is. Opmars der Tartaren Handjevol Engelsen is Khan te slim af REX In „Opmars der Tartaren" ziet U het ongelooflijke gebeuren: een handjevol Engelse Kruisridders met ted dy boy-manieren slaagt erin de machtige heirscharen van Djenhis Khan tot stand te brengen en zodoende te voorkomen dat de onrust in het Nabije Oosten over slaat naar het Westen. Zij arriveren in Perzië op het moment, dat de stad Sa- marchan, waar een beeldschone prinses de lakens uitdeelt, bedreigd wordt door enkele duizenden Tartaren en Kalmuk- ken, die slechts de voorhoede vormen van Khans leger. De barbaren bezetten de stad, maar dat betekent slechts hun ondergang. In geuren en (technicolor)kleuren verhaalt de film verder, hoe de Kalmukken en Tartaren elkaar uitmoorden omdat hun aanvoerders er allebei wel zin in hebben om aan de zijde van de schone prinses voor Sjah te spelen. En de stoerste van de Engelse ridders heeft wel een list be dacht om de Khan, als deze tenslotte met zijn leger arriveert en de resten van zijn voorhoede voor de stadsmuren aan treft, tot een zeer vreedzame terugkeer te dwingen. Een spannende avonturen film met als climax een innige omhel zing tussen de stoere riddrr en het knap pe prinsesje. Vanaf dinsdag draait in Rex „De val lei van de zon". Deze film verhaalt van de hebzucht van een machtige wijnbou wer, die er op uit is zijn toch al niet kleine wijngaard uit te breiden. In dit geval is het Amor die zijn pijltjes als spaken door de wielen van het karretje schiet waarvoor de wijnbouwer zijn mooie dochter denkt te spannen. Het gaat er ruw aan toe, voordat eindelyk de wijn in de kan en de wijsheid in de man is. Kat ja Romantisch LUXOR Hoewel „Katja", de onge kroonde keizerin" sterk gedramatiseerd is, men hier en daar met de geschied kundige feiten een loopje heeft genomen en de figuur van Tsaar Alexander II wel wat erg liefjes wordt afgeschilderd, ver veelt de film geen ogenblik. Een groot voordeel is ,dat de fondantromantiek, die zo kenmerkend is voor de Sisifilms in „Katja" ontbreekt. Het verhaal, dat aan de film ten grondslag ligt speelt zich af in een van de meest roerige episoden van Ruslands geschiedenis. Katja is de geliefde van de Tsaar. Men verdenkt haar ervan, dat zij degene is. die de Tsaar tot hervor mingsplannen aanzet. De Tsaar wordt hierdoor gehaat door zijn ministers, die zijn plannen te revolutionair vinden en door de revolutionairen, die hem een reactionair vinden. Dat deze film geen „happy ending" heeft lijkt als men er het geschiedenis boekje op naslaat. Op de dag, dat de nieuwe grondwet zal worden geprocla meerd en Katja tot keizerin zal worden gekroond sterft de Tsaar ten gevolge van een bomaanslag. Klasse 2: 2 vogels, eigen kweek 1960: 1. B. Blankestein, met wisselzuil; 2. M. J. Verhagen; 3. P. G. de Graaf. Klasse 3, 1 vogel, eigen kweek 1960: 1. R. Drumph, met wisselbeker; 2/3. P. G. de Graaf. Klasse 4, 1 vogel, overjarig: 1. R. Drumph; 2. B. Blankestein. Klasse 5, vrije klasse: 1. L. v. d. Sluis, Nieuw-Vennep; 2. F. Nieuwkerk. Kleurklasse: 1. kampioen, kleur: A. L. v. Rossum, wisselzuil; 2. kampioen A. L. v. Rossum. Klosse 6, 1 vogel, eigen kweek 1960: (Vetstof): 1. F. Nieuwsloot, wisselzuil; 2. F. Nieuwkerk; 3. F. Sanders, Voorscho ten. Klasse 7, 1 vogel, eigen kweek 1960: Pigment: 1. A. L. v. Rossum, wisselbeker; 2. A. L. v. Rossum; 3. A. A. v. Bergen, Oegstgeest. Klasse 8, 2 vogels, eigen kweek 1960: 1. J. B. v. d. Wijngaard, wisselzuil, Lei derdorp; 2. P. G. de Graaf; 3. J.Pasma. Klasse 9, 4 vogels, eigen kweek 1960: 1. P. G. de Graaf, wisselzuil; 2. A. L. v. Rossum; 3. J. Pasma. Klasse 10, 1 vogel, eigen kweek, over jarig: 1. P. G. de Graaf; 2. F. Sanders, Voorschoten. Klasse 11, 1 vogel, vrije klasse: l.Mevr. BetckeMan in 't Veld; 2. F. Sanders, Voorschoten. Klasse 12. Vluchten poppen, eigen kweek 1959/60. Zang: 1. R. Drumpf; 2.S. Collee. Klasse 13. Vluchtspoppen, kleur, 1959/ 60: 1. Dijkstra, Leiderdorp; 2. M. v. d. Maat, Voorhout. Klasse 14. Exoten, eigen kweek, 1960: 1. J. Dijkstra, Leiderdorp; 2. M. v. d. Maat, Voorhout. Klasse 15. Exoten, vrije klasse: 1/2. W. van Loon. „CON AMORE" ZINGT HET .WEIHNACHTSORATORIUM' Donderdag a.s. hoopt de Chr. Orat. Ver. „Con Amore" in de Stadsgehoor zaal weer traditiegetrouw een uitvoering te geven van het „Weinachtsoratorium" van Joh. Seb. Bach. Uitgevoerd worden de kantates nr. 1, 2, 5 en 6, het geheel zal onder leiding staan van Jan Pasveer, terwijl als solisten zullen medewerken: Annette de la Bije, sopraan, Annie Her mes, alt, Gerard Honig, tenor en Max van Egmond bas, de cembalopartij wordt gespeeld door Hans Philips. De orkestbegeleiding berust bij het Bachor- kest te Amsterdam. Moest verleden jaar wegens jubilea van andere koorverenigingen deze jaar lijkse uitvoering van het Weihnachts- oratorium vervallen, thans zullen de ko mende kerstfeesvieringen weer worden ingeleid door dit wijdingsvolle werk. Mo gen velen behoefte gevoelen deze uit voering by te wonen. KERKDIENST CHR. GEREF KERK In verband met ziekte van ds. Den Hertog vindt de in de kerkbode aange kondigde dienst niet 's middags om 2.30 doch om 5 uur plaats. Ds. Floor uit Nieuw-Vennep zal in deze dienst voor gaan. Advertentie Leidse gemeentepolitiek „Krappe arbeidsmarkt mag Leiden geen parten spelen!' Voor een aandachtig gehoor hebben vier fractieleden van de VVD, o.w. wet houder mr. J. Drijber, gisteravond in Café-restaurant „In den Vergulden Turk", de gemeente politiek tot leven gebracht. Behalve dat zij vertelden van het op treden van de VVD in de Leidse raad werd uitvoerig aandacht geschonken aan de onlangs behandelde gemeentebegroting waarover wij reeds meerdere malen uitvoerig schreven. Vanzelfsprekend werd hierbij het VVD-standpunt belicht. J. Machielsen geen voorzitter meer De fractie-voorzitter van de VVD in de Leidse raad, de heer J. G. Hagens, die deze avond tevens als vice-voorzitter van de Leidse afdeling optrad, deelde in zijn inleidend woord mede, dat de voor zitter, de heer J. Machielsen, in ver band met zijn vertrek naar Hilversum als zodanig had bedankt. De heer Ha gens had grote waardering voor de wijze, waarop de heer Machielsen de afdeling had geleid, hetgeen reeds tot uitdruk king was gekomen in een bloemenhulde voor de afgetreden voorzitter bij zijn komst in Hilversum. Schriftelijk was voor deze attentie een waarderend schrijven binnengekomen. Voorts vroeg de heer Hagens aandacht voor de VVD-discussiegroep o.l.v. mr. Portheine, die „het zo goed doet". De secretaris, mr. L. Hamming, las deze avond de notulen en deelde mede, dat de jaarvergadering van de VVD op 17 en 18 maart te Rotterdam wordt ge houden. De heer Hagens, die hierna als eerste spreker het woord voerde over de ge meentepolitiek, gaf de aanwezigen een duidelijk inzicht over de samenstelling van de Leidse raad met vijf leden zit de VVD op de wip: 14 P. v. d. A. en 2 CPN tegen 8 Prot. Chr. en 8 KVP en de raadscommissies, welke commis sies een adviserende taak hebben. In deze commissies heeft iedere fractie klein of groot een gelijkwaardige stem, hetgeen spreker juist voorkomt. Vervolgens stond de heer Hagens stil ook zijn medefractieleden deden dit later bij de behandeling van de ge meentebegroting, waarbij hij nog eens inging op het nog steeds uitblijven van een definitieve regeling inzake de finan ciële verhouding rijk-gemeenten, waar door deze gemeenten niet weten waar zfj aan toe zijn. Verder betreurde het de heer Hagens, dat Leiden bij de uit werking van zijn plannen wordt geremd door de krappe arbeidsmarkt. Voor vele objecten, aldus spreker, is geld aanwe zig, doch een vergunning oin te bouwen blijft achterwege. Dit is zeer onple zierig Mr. F. Portheine, die eveneens terug greep op de door hem by de begroting ter sprake gebrachte onderwerpen, schonk speciaal aandacht aan het ver keer en het openbaar vervoer. Z.i. zal het verkeer eerst gebaat zijn by de rea lisering van het wegenschema en de noord-zuid-verbinding. nenvervoer dient z.i. bezien te worden in het kader van de Leidse agglomera tie. Een interlokale tramlijn, welke thans bestaat via Voorschoten en Den Haag, zou z.i. gehandhaafd moeten wor den. De bus zal straks aan het verkeer moeten deelnemen, terwyl er een vrije baan voor de tram is. Hoewel dr. J. P. Duyverman deze avond niet aanwezig kon zyn, had hij er toch zorg voor gedragen, dat zijn stem op dit WD-appèl niet ontbrak. Zijn op schrift gestelde gedachten, welke teruggingen tot de tijd, dat Thorbecke nog raadslid was, werden nu voorgele zen door mevr. mr. Kakebeeke. Voorts ontvouwde dr. Duyverman in dit schrif telijk woord zijn zienswijze t.a.v. onder wijszaken, financieel economische aan gelegenheden en een juiste formulering van gemeentestukken. De heer L. Zitman, WD-specialist op het terrein van Openbare Werken, schonk uitvoerig aandacht aan de zaken het zijn er vele welke deze commis sie passeren. Ook spreker betreurde het, dat de krappe bouwmarkt Leiden par ten speelt. Hoewel de sanering ook spreker ter harte gaat, zette hij duide lijk uiteen, dat aan een sanering vele problemen o.a. onteigening ver bonden zijn. Ofschoon aan een nieuwe veemarkt grote financiële consequenties verbonden zijn, moet deze er z.i. toch komen. Gelet op de centrumpositie, welke Leiden inneemt, ligt het z.i. voor de hand, dat de gemeente hiervoor een extra bydrage ontvangt. Bus of tram Met het invoeren van een parkeer verbod op de Breestraat moet men z.i. voorzichtig zyn. Vooralsnog is hy er een tegenstander van. Een oplossing ziet mr. Portheine in parkeergarages. Het perso- Bouwvergunning blijft achterwege Wethouder mr. J. Drijber, die als laatste spreker aan het woord kwam, gaf de aanwezigen een duidelyk inzicht van de positie en de taak van het col lege van B. en W. Spreker, die zich aan kon sluiten by hetgeen zyn fractieleden ook een wethouder maakt deel van fractie en raad uit over diverse on derwerpen hadden gezegd, betreurde het, dat van de autonomie van de gemeenten weinig was overgebleven. Steeds meer worden wij geregeerd van bovenaf. Ter wyl voor vele plannen het geld aanwe zig is, blyft de bouwvergunning uit. Van een krappe arbeidsmarkt is dan sprake Hoewel mr. Dryber volledig beseft, dat de Leidse Universiteit welke hy een goed hart toedraagt moet bouwen, zal er z.i. toch een oplos sing moeten worden gevonden voor het feit, dat het universitaire bouwvolume (krappe arbeidsmarkt) niet ten koste gaat van Leiden. Tenslotte weidde mr. Dryber nog uit over de belangrijke - representatieve taak van het college. Een korte geanimeerde gedachtenwisse- ling volgde op deze uiteenzettingen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3