In Algiers reprise van rel van 11 november DE C.A.F. Massa-manifestaties van Front in het (regen)water gevallen Schijn van echte revolutie Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Niet alleen Frankrijk en België heb ben in Algerije en Kongo met de snelle emancipatie van zwart-Afrika te maken: ook Engeland staat voor problemen, o.a. in de Cen- traal-Afrikaanse Federatie van Noord en Zuid-Rhodesië en Njassaland. In Londen worden thans besprekingen ge voerd, die van grote betekenis kunnen zijn voor de toekomst van dit gebied, dat veertig maal zo groot is als Nederland en maar alle waarschijnlijkheid ongewoon rijk is aan bodemschatten. Zoals gewoon lijk zijn de moeilijkheden echter niet ontstaan door wat er in de bodem zit, maar door de tegenstelling tussen de mensen, die het land bewonen. Dat zijn er overigens niet zo heel veel; slechts 7 miljoen in de gehele federatie van drie staten en wel 220.000 blanken en onge veer 6,6 miljoen negers. Het is vooral de verstandhouding tussen de rassen, welke op de Londense conferentie een knel punt vormt. En niet slechts achter de schermen, maar openlijk en, van de kant van de donkerkleurige nationalisten, zonder een blad voor de mond te nemen. Tot goed begrip van dit vraagstuk die- ne men te weten, dat de blanken vooral in Zuid-Rhodesië, een domi nerende plaats innemen ofschoon hun getal ook daar maar gering is in ver houding tot dat van de negers. Maar die getalsterkte is nu juist het punt waar het om draait: de blanke minderheid télt niet maar wéégt en stelt ondubbel zinnig vast, dat zij het land „gemaakt" heeft. De leiders van de inheemsen (in Zuid-Rhodesië: Nkomo, in Noord-Rho- desië: Kaoenda, in Njassaland: dr. Ban- da) nemen overal een tegengesteld standpunt in; zij wegen niet, maar tel len. Zo ook in Zuid-Rhodesië, dat reeds in 1924 een grote mate van zelfbestuur kreeg, maar: uitsluitend van de blanken. Dit laatste is eigenlijk niet helemaal juist want de maatstaf was en is: slechts hij heeft kiesrecht, die een jaarinkomen van tenminste 250 pond heeft. Hetgeen echter betekende, dat de zwarte bevol king vrijwel nooit aan bod is gekomen. Zo overheersend als in Zuid-Rhodesië is de positie der blanken in de an dere delen van de Centraal-Afri- kaanse Federatie nooit geweest. Toen die federatieve vorm zeven jaar geleden tot stand kwam, vormde zij een typiscb- Engelse stamppot van staatkundige ver houdingen: Zuid-Rhodesië nam een au tonome positie in, ongeveer die van een dominion, terwijl Noord-Rhodesië en Njassaland een soort protectoraat bleven. Die vorm mocht dan wel niet elegant van structuur en harmonisch zijn, maar daar stond toch een groot praktisch voordeel tegenover. Nergens vreesden Noord-Rhodesië en Njassaland zó voor als voor overheersing door Zuid-Rhode sië, welks hoofdstad (Salisbury) toch al tegelijkertijd de voornaamste plaats in de federatie was gaan innemen. De zwarte bevolking in die beide andere de len gaf de voorkeur aan een soort kolo niale verhouding met Londen boven on dergeschiktheid aan Salisbury. Want „Salisbury" betekende blanke overheer sing. Die tegenstelling is er in de loop der jaren niet zo veel beter op geworden en zij vormt thans de achtergrond van de besprekingen in Londen. In Zuid-Rhodesië is men altijd voor- standef geweest van de federatieve vorm met de andere delen. Sir Roy Welensky de premier van de federatie heeft dat nooit onder stoelen en ban ken gestoken. Maar om bovengenoemde reden dachten de anderen er bepaald niet zo over en wat zij thans in Londen voorstaan is staatkundige herziening van het akkoord van 1953. Nu moet erbij ge- gezegd worden, dat de verstandhouding tussen de rassen in Zuid-Rhodesië in de loop van de laatste jaren wel verbeterd is. Vertoonde de blanke overheersing voorheen veel gelijkenis met de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika, thans zijn er verzachtende maatregelen getroffen, die alleszins aanvaardbaar zouden zijn, ware het niet, dat de leiders der zwarte emancipatie de smaak te pakken hebben gekregen en nog lang niet tevreden zijn met de bereikte resultaten. Wat hun vooral steekt, is de omstandigheid, dat de zwarte bevolking niet of te wei nig in de parlementen is vertegenwoor digd, met uitzondering misschien van het federale, waarin zij twaalf van de 59 ze tels bezet. Niet alleen de vertegenwoordigers van de zwarte bevolking in de Cen- traal-Afrikaanse Federatie zijn on tevreden, dit geldt ook voor de premier van deze statengroep, Welensky. Deze blanke leider zit vooral het rapport- Monckton dwars, dat nog niet zo lang ge leden het voorstel aan de orde stelde de noordelijke gebieden het recht te geven zich na een aantal jaren van de federa tie en in feite dus van Zuid-Rhodesië af te scheiden. Dat betekent moord op de federatieve gedachte, aldus ongeveer het standpunt van Sir Roy Welensky, die dan ook de Britse premier Macmillan met zoveel woorden van verraad be schuldigde. Toch wordt in het rapport van de commissie-Monckton niet gepleit voor ontbinding van het federatieve ver band. De federatie heeft namelijk twee grote voordelen: in de eerste plaats is zij als het ware een „proefveld" voor een redelijke samenleving van blank en zwart, en in de tweede plaats is zij eco nomisch noodzakelijk. De economie van elk der samenstellende delen is zeer een zijdig op een bepaald produkt gericht (koper in Noord-Rhodesië, tabak in Zuid-Rhodesië, thee in Njassaland), ter wijl bovendien de steenkool van Zuid- Rhodesië (een belangrijk mijnbouwge- bied) geheel aanvult. A,1 is de federatie in haar oude vorm dus ten dode opgeschreven, de praktijk noopt toch tot enigerlei samenwerking. Maar gemakkelijk zal dat niet gaan. Een man als Banda is een fanatieke nationalist, die gaarne voor geeft, dat hij een wat extreem standpmjt inneemt onder druk van de ultra's in Njassaland, doch in werkelijkheid zelf allesbehalve tot de gematigden behoort. De Britse minister van Koloniën Macleod staat dus voor een zware taak. Gelukkig spreken de omstandigheden op econo misch gebied, zoals hierboven reeds werd opgemerkt, een stevig woordje mee. Sa men zijn de drie oneindig sterker dan als afzonderlijke staten en bovendien voelen de zwarte nationalisten vooral na het schouwspel, dat Kongo thans biedt heel wel, dat Europees kapitaal niet naar landen toekomt, waar het onrustig is en waar de blanke minderheid de kans beloopt ontrecht te worden. Anderzijds dienen de blanken open oog te hebben voor de snelle ontwikkeling in Afrika temeer omdat er in de Federatie-landen tal van inheemsen zijn, die nu reeds op verantwoordelijke posten staan. Tien doden in Natal Donderdag jl. zijn tien Afrikanen om het leven gekomen bij een gevecht in een district nabij Tugela Ferry in de provincie Natal, Msinga geheten. De politie heeft 35 Afrikanen aange houden en een aantal vuurwapens in be slag genomen. O Vervolg van pag. 1 Nog minder succes had de oproep van 't Front tot massale demonstra ties in de straten. Slechts in 2 steden kwam het tot ernstige onlusten, Algiers en Oran. Maar zelfs die waren geen massa-manifestaties, maar herhalingen, zij het op grotere schaal, van de rel op 11 november j.l. Dat wil zeggen: in Algiers 5000 a 6000 jongelieden, voor een deel stu denten, maar vooral veel nozems, die de politie met stenen, stukken ijzer en dit keer zelfs met enkele Molotofcocktails bekogelden. De politie, gendarmerie en veiligheids compagnieën, die strikte orders hadden niet van hun vuurwapens gebruik te ma ken, antwoordden met traangasgranaten van alle kalibers. Het resultaat was een langdurige veldslag in het centrum van de stad, waarin beurtelings politie en manifestanten elkaar omsingelden. De verliezen: zes politiemannen in het hos pitaal, honderden bebloede koppen, veel manke benen, vierhonderd arrestantan, honderden winkel- en autoruiten aan stukken. De donderdende klappen van de traan gasgranaten, de grijze en gele rook, de dreigende lopen van de legertanks die door de ordetroepen achter de hand wer den gehouden, wekten de indruk dat er een echter revolutie aan de gang was. Vooral toen de manifestanten barricades begonnen op te bouwen, waarop zij in schilderachtige poses met Franse vlag gen plaatsnamen. Maar de legertanks maakten korte metten met de nogal onbeholpen bouw sels, hun rupsbanden maalden er in en kele minuten doorheen. Voor het eerst in de geschiedenis van het Franse Algerije werd dit keer dus ook het leger tegen manifesterende Fransen ingezet. De ar me dienstplichtigen kregen zelfs een paar stenen naar het hoofd, voordat de manifestanten zich de heilige eenheid van leger en volk weer herinnerden. Maar net toen het leger van zijn kant ook al zachtmoediger wilde worden, gre pen veiligheidstroepen, uit al hun traan gasmortieren vurend, weer met een vast besloten charge in. Toen tenslotte de avond viel smolten de troepen manifes tanten geleidelijk weg. Meer verzetje dan verzet Wat een algemene opstand had moe ten worden, bleef dus wederom beperkt tot heethoofdige jeugd die eerder naar een verzetje, dan naar echt verzet hun kerde. Hoewel de onlusten zich dit keer veel verder door de stad verspreidden, zelfs tot aan het paleis van de Franse regeringsafgevaardigde Morin, bleef het een slecht georganiseerde rel. NEDERLANDERS ONTVINGEN PIETER STUYVESANTPRIJS (Van onze Haagse correspondent) Gisteravond is in Den Haag door de Amerikaanse ambassadeur de heer Phi* lip Young aan de heren mr. dr. A. H. Alberda, directeur van de Nederlandse Handel-maatschappü en voorzitter van het Centraal Orgaan voor de economi sche betrekkingen met het buitenland, A. J. Engel, directeur van de AKU en J. W. Hupkes, directeur van de scheeps werf „De Schelde" de „Pieter Stuyve- sant"-prys uitgereikt. Deze prijs is bedoeld voor Nederlan ders die belangrijk hebben bijgedragen tot de versterking van de Nederlands- Amerikaanse betrekkingen op het ter rein van de handel en industrie of het onderwijs. De heer Young maakte gewag van de nauwe relaties, die er sedert de komst van Pieter Stuyvesant in Ame rika tussen ons land en de V.S. bestaan. „Deze relaties zijn niet van louter histo rische aard" zo zei hij, getuige tenminste het feit, dat hij drie Nederlanders mocht belonen voor hun bijdrage tot de vriend schappelijke betrekkingen der beide lan den. De heer Engel die mede namens de heren Alberda en Hupkes het dank woord sprak zei, dat hij de prijs zag als een symbool van het werk dat hij als directeur van de AKU verricht. Hij wilde het beslist niet zien als een onder scheiding voor zijn persoon. Hij meende dat zijn collega's de heren Alberda en Hupkes er net zo over dachten. De uit reiking van de prijs werd bijgewoond door talrijke autoriteiten. Zo merkten wü o.m. op de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, en de Com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land mr. Klaasesz. De plannen om in de Franse arbei derswijken Bab el Oued en Belcourt ge lijktijdige revoltes te ontketenen verlie pen al na een uur, werden gedoofd in de regen, die ook de massa van de Franse burgers in Algiers van de straat hield. Die burgers mogen de jonge heethoof den opstoken en met hen sympathiseren, tot een spontaan élan van algemene volkswoede of patriottische wanhoop kwam het ook dit keer niet. Beroofd van zijn leiders, niet meer steunend op oog luikende medewerking van het leger, af drijvend naar algehele onzekerheid be leefde de bevolking van Algiers in de trieste regen gisteren een trieste dag van desillusie. Vlaggen uit De Gaulle die in Ain Témouchent met fluitconcerten en geschreeuw een kille ontvangst kreeg, beleefde nog killer weer. In Tlemcen, waar veel mohammedanen de vlag hadden uitgestoken, viel er sneeuw en regen op zijn kepi. Het Franse staatshoofd herhaalde in Tlemcen in een korte toespraak wat hij in Ain Témou chent eerst tot de plaatselijke officials en later tot Franse officieren had gezegd. Hjj zei dat in de huidige situatie waar in de wereld, Frankrijk en Algerije zich bevinden, een nieuw Algerije moet wor den geschapenhet Algerije van de broe derschap. „Het leger," zei De Gaulle, „heeft de overwinning op de rebellie al behaald. Ik moet ook op het leger kun nen rekenen nu het om de opbouw gaat. De Gaulle gewaagde meermalen van de U begrijpt allen precies wat ik bedoel." mohammedaanse meerderheid in Alge rije. Hij riep zijn toehoorders op om „ja" te stemmen bij het komende referendum dat de schepping van een Algerijns Al gerije ten doel heeft. „Het geschreeuw en de slagzinnen en de verouderde for mules daarbuiten," zo zei De Gaulle, „betekenen niets. Het gaat nu om het ge zond verstand en de trots op een nieuwe taak." Het is te vroeg om te zeggen dat de reis van het staatshoofd het gevaarlijke punt al voorbij is. Zowel zijn persoonlijke veiligheid als de autoriteit van de Franse staat kunnen in de komende dagen nog zwaar op de proef worden gesteld. Het Front voor een Frans Algerije zegt nog meer pijlen op zijn boog te hebben. Maar de eerste dag is meegevallen. Afscheid op de Nieuwendijk BERNARD DRUKKER HEEFT STUDIE-OPDRACHT AANVAARD (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse Nieuwendijk zal eind deze maand afscheid nemen van Ber nard Drukker, de organist, van Cinema Royal, de man, die deze bioscoop een eigen karakter wist te geven door de samenzang van het publiek. Sinds 1950 is het traditie, dat het publiek voor de hoofdfilm begint, een kwartier lang de populaire liedjes zingt, die Bernard Drukker op zijn orgel speelt, en waar van de teksten op het doek worden ge projecteerd. Iedere middag en iedere avond zin gen de bezoekers, die grotendeels worden gerekruteerd uit de bevolking van de oude binnenstad en de Jordaan, luid keels mee. Tussen Bernard Drukker en het Royal- publiek is een hechte band ontstaan, en zijn afscheid op 28 december zal dan ook niet onopgemerkt voorbij gaan. De heer Drukker moet zijn bioscoop-con certen beëindigen, in verband met de aanvaarding van een studie-opdracht van de Stichting Cultuurfonds Buma. Hij gaat de mogelijkheid onderzoeken van en evenuteel voorbereidingen tref fen tot de oprichting van een school on der zijn directie voor amusementsmu ziek en kleinkunst. Bernard Drukker, die niet alleen het conservatorium bezocht, maar ook me dicijnen heeft gestudeerd, heeft inmid dels een nieuwe traditie in Amsterdam ingang doen vinden: sinds een half jaar speelt hij met groot succes swing en an dere ongebruikelijke muziek op het ca rillon van de Munttoren. „Samenwerking chr. partijen geboden" BIJEENKOMST ARJOS (Speciale berichtgeving) In Esplanade te Utrecht hield de nationale organisatie van AR-jonge» ren studieclubs (ARJOS) vandaar haar algemene vergadering, by welke gele genheid de aftredende voorzitter, de heer S. Silvis zijn visie gaf over de taak die de ARJOS voor de n&btje toe komst te vervullen staat. H\j zei dat binnen deze organisatie het accent op de activiteit der leden in de vorm van studieclubs primair is. Aan het clubwerk, ook in de provinciale afdelingen, dient alle aandacht besteed te worden. „Het is van grote betekenis, ook voor de jonge generatie, dat het geestelijk gesprek over de politiek en over de toekomst van ons volk niet uitsluitend overgelaten wordt aan ho gere organen", aldus de scheidende voor zitter, die van mening is dat het feit, dat zulks ook lokaal in de vereniging gebeurt, o.a. verklaart waarom de ARJOS de grootste politieke jongeren organisatie is. Vooral ook met het oog op de interna tionale verhoudingen (NederlandIndo nesië, Frankrijk—Algerije, België—Kon go enz.) en de communistische ge reedheid daar onmiddellijk politieke munt uit te slaan, wees spreker op het belang aan de christelijke-politieke gedachte vorm te geven. Hij realiseerde zich goed, dat op het christeliik-politiek terrein verdeeldheid heerst. Eenheid is echter niet te forceren. Alvorens de jaarvergadering voor ge opend te verklaren, zei spr. dat het van grote betekenis zou zijn, indien de chris telijke politieke partijen in ruim zelfs Europees verband gaan samenwerken. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Café Royal: Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. 10 uur nam. St.-Leonardusgebouw (Haagweg)Vo gelshow Avibus. 10 uur voorm. 10 uur nam. ZONDAG Baptistengemeente (Oude Rijn 3): Spr. evangelist A. Ramaker. 7.30 uur nam. Café „Royal: Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. 5.30 uur nam, Luxor-theater: Bijz. Kerkewerk Ned. Herv. Gem. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. St.-Leonardusgebouw (Haagweg)Vo gelshow Avibus. 10 uur voorm. 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Middelweg 38: Ledenvergadering „Het Groene Kruis". 8 uur nam. Steenschuur 6: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Ver. „Gemeentebelang". Spr. mr. G. C. Suer- mondt over zijn ervaringen als Unesco- expert in Afghanistan. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw Adventsviering R.-K. Vrouwengilde. 7.45 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. C. Braat der Griekse terracotta's. 8 u. nam. Stadszaal: Cabaretavond onder auspi ciën Muziekhandel Gé Hofenk. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studlekrlng "Salt of the earth". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. In den Vergulden Turk: Kerstviering Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8.15 uur nam. Rest. Van der Heijden: Receptie 40- jarig bestaan afd. Lelden Bond van Chr. Politieambtenaren. 810 uur nam. Schouwburg: Jubileumvoorstelling „Wiener BlutT' door Hoofdstad Operette 8 uur nam. DONDERDAG HarmonieToneelforum Werkverbond Kath. Amateurtoneel. 8 uur nam. Schouwburg: K- en ABC-cabaret van Wlm Kan. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Con Amore" zingt Welhnachtsoratorium van J. S Bacn. 8 uur nam. St.-Anthonlusclubhuls: Feestavond 40- Jarig bestaan Bond van Chr. Politle-amb- tenaren. 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. van oud leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur. VRIJDAG Gulden Vlies: Discussie-avond Ver. voor Pedagogiek. Leider dr. J. v. d. Grient. 8 uur nam. Rehoboth: Kerstviering Ver. tot bevor dering der belangen van Slechthorenden. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest olv. W van Otterloo. Solist Theo Olof. 8 uur nam. BINNENLAND Gistermiddag is de 68-jarlge fietser J. J. Polter uit Assen door een vracht auto. beladen met zand, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer wilde rechts- afslaan. Vermoedelijk heeft hij geen rich ting aangegeven. In Maasbree (L.) is gisteravond de 37-Jarige H. Schreurs uit Reuvers toen hij op zijn bromfiets reed, door een vracht auto aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. - In plaats van de heer A. M. E. H. N. Koemans. directeur van het Utrechtsch Nieuwsblad, die einde 1960 statutair af treedt, is in de raad van beheer van de stichting Algemeen Nederlandsch Pers bureau A.N.P. gekozen de heer J. A. Ha- zewlnkel, directeur van het Nieuwsblad van het Noorden te Groningen. Gistermiddag heeft de Australische ambassadeur in ons land, Sir Edwin Mac- Carthy, in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoonstelling „Palet van het stenen tijdperk" geopend. Deze tentoonstelling omvat een groot aan tal reprodukties van rots- en boomteke ningen vit noodwest-Australle, die bij eengebracht zijn door de Duitse etnoloog dr. Andreas Lommei, directeur van het Volkenkundig Museum in München, en diens echtgenote, mevrouw Katherlna Lommei. De Rijswijkse politie heeft de hand kunnen leggen op vier Haagse jongelui, die zich de laatste weken schuldig hebben gemaakt aan een groot aantal' gevallen van auto- en bromfietsdiefstallen en joy riding. De auto's werden o.a. weggenomen uit Den Haag, Zoeterwoude, Amsterdam, Rijswijk en Vlaardingen. Bromfietsen sta len de jongens in Den Haag, Voorburg, Leidschendam, Rotterdam en Leiden. BUITENLAND Generaal Norstad, de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Euro pa, heeft de Westduitse regering officieel verzocht een bataljon Duitse troepen te zijner beschikking te stellen voor de mo biele reserve van de NAVO, aldus is van de zijde van het ministerie van Defensie te Bonn bekendgemaakt. Volgens AFP is het verzoek van Norstad met genoegdoe ning ontvangen in officiële kringen te Bonn waar men verwacht, dat er zeer spoedig gehoor aan gegeven zal worden. De detachementen die de mobiele reserve vormen zullen in hun huidige garnizoe nen blijven, maar moeten gereed zijn om onmiddellijk een marsorder van de Atlan tische generale staf op te volgen. De maharadja van Sikkim, een In diaas protectoraat in het Himalajage- gebergte, heeft meegedeeld dat India erin heeft toegestemd een strijdmacht voor Sikkim te vormen. Deze strijdmacht zal worden Ingeschakeld bij de verdediging van de grens tussen Sikkim en Tibet. In dia is verantwoordelijk voor de verdedi- §lng en de buitenlandse betrekkingen van lkklm, een staatje van 150.000 inwoners tussen Tibet, Nepal en India. De 35-jarige maharadja Koemar heeft de afgelopen twee weken in Nieuw-Delhi besprekingen gevoerd, o.m. over de aanwezigheid van bijna 6.000 vluchtelingen uit Tibet. Een Cubaans passagiersvliegtuig heeft donderdagavond een noodlanding ge maakt op een suikerplantage: drie leden van de bemanning waren gewond en één passagier was doodgeschoten nadat vijf personen hadden geprobeerd de inzitten den en de bemanning hun wil op te leg gen en het toestel naar de V.S. te doen vliegen. Drie mannen, die bij het kom- plot betrokken zouden zijn, zijn gearres teerd toen zij de plantage in wilden vluchten Twee vrouwen, die ook in het komplot zouden zitten, werden door de passagiers in het vliegtuig vastgehouden, aldus verluidt ln Havanna. Cuba heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de mislukte raketproef van 30 november, waarbij delen van de raket op Cubaans grondgebied terecht kwamen. De raket was gelanceerd te Cape Canaveral, met de bedoeling een satelliet in een baan om de aarde te brengen. In de nota. die gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur in Havanna is overhandigd, wordt herinnerd aan verklaringen van Amerikaanse deskundigen, dat de raket opzettelijk is vernietigd (toen duidelijk was dat de proef zou mislukken). In de Cubaanse nota wordt gesuggereerd dat de opzet hierbij was Cuba schade te berok kenen De Westduitse chemisch technicus prof. Hermann Mark heeft gisteren in München een camera gedemonstreerd, die in tien seconden een foto in zwart-wit kant en klaar aflevert. Over zes maanden zou het volgens hem mogelijk zijn, dit ook te doen met kleurenfoto's. De snelste zelf- ontwikkelende camera was tot dusver een Amerikaans apparaat, dat in één minuut een zwart-wit foto aflevert. Nabij Condoto in Columbia zijn ne gen mijnwerkers tengevolge van een grondverschuiving om het leven gekomen. Met het oog op het toenemend te kort aan hotelruimte zullen in Londen zestien hotels worden gebouwd. Ook el ders ln Groot-Brittannië en Noord-Ierland zullen hotels worden gebouwd. De huidige mond- en klauwzeerepi- demie in Engeland zal de regering onge veer een miljoen pond sterling kosten aan schadeloosstelling voor geslachte dieren. Dit is bekendgemaakt door het ministerie van Landbouw. Volgens de bekendmaking ziet het er nu naar uit, dat de ziekte be perkt blUft tot de aangetaste streken; het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de ziekte op andere plaatsen op grote schaal zal uitbreken. Sedert de epidemie op 6 no vember uitbrak, heeft men 16.100 runde ren, 19.600 schapen, 6.500 varkens en 22 geiten moeten slachten. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst kroniek. 14.50 Lichte muz. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperl- scoop. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Zlgeuner- muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muziek. 18.45 En nu mijn geval, vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- molandum. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Ork.conc.: klas sieke muz. 21.00 U bent toch ook van de êartlj?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 oekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken van de religieuze muziek, muzikale lezing. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Matinée op de vrije zaterdag: 1. Promenade-ork., Instr. kwint, en sol. 2. Boekbespr. 3. Om- roepork. 16.45 Vragenbeantw. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeuner- ork. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Aktle Toltèn. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scramouche. hoorsp. (dl. 9). 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.05 Popul. muz. v. vroeger. 23.25 Gram. AVRO: 24.002.15 Muzikale show. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 V .d. kind. NTS: 18.25— 20.15 Eurovisie: Voetbalwedstr. Italië Oostenrijk. 20.15 Journ. en weeroverz. VARA: 20.35 Espresso. 21.05 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 11 DECEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Advents- en kerst liederen. IKOR: 10.00 Hoogmis. 11.30 Vra genbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel v. d. pers, lezing. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Dir, Seele des Weltalls, cantate. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wad- ders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.50 Boek bespr. 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Kamer- muz. 15.00 De vliegende Hollander, lezing. 15.10 Koorzang. 15.25 Muzikale aspecten: muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Godsd. uitz. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkd. 18.15 Voor de Jeugd. NCRV: 18.30 Cantates. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Psalmen. 19.30 Weg en werk der kerkher vormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Licht progr. 20.30 Act. 20.35 Operettemuz. 21.25 De 66 luistert mee, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege: radiolessen. 23.00 Avondgebed. 23.15 Me- tropole ork. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land. lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Gees telijk leven, toespr. 10.00 Pianorecital. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13 00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, le zing. 13.17 Meded. en gram. 13.25 Knip perlicht. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamer koor. 14.35 Fllmpraatje. 14.50 Omr. ork. en solist. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Gevar. progr. (verv.) 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte herv. kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Muzikale biografie. 21.00 Gedachten- uitwisseling, hoorsp. 21.30 Lichte muz. 22.30 Gitaarrecital. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Sport uitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radlo-Bloemendaal (245.3 meter) 9.30 uur ds. A. J. R. Brussaard te 's-Gra- venhage; 11 uur ds. G. Toornvliet, uit zending van dienst voor belangstellenden op 4.12.1960; 2.45 Kinderdienst; 3.30 uur ds. A. J. R. Brussaard. PICTOGRAM ma. 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen 1 TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 15 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOrEN Casino: „De Kat". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Brandend verlangen". Luxor: „Katja, de ongekroonde keizerin". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gouden bergen". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 445, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mein Kampf". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur. Trianon: „Het vlees en de boze geesten". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Opmars der Tartaren". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Van dinsdag tot donderdag „De vallei van de zon 14 Jaar. Astra-tlieater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur - maandag 8 uur „Wir Wunderklnder". Alle leeft. Dinsdag - woensdag - don derdag 8 uur „Petrus de grote visser". 14 Jaar. - Zondag en woensdag: 2.30 u.: Teenager Schlagerparade. Alle leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 205Ö2. Bovendien is geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Lan- gezaal, tel. 24855, Continho, tel. 30363, Van Leeuwen, tel. 20412, Stoffers, tel. 26193, en Pleyter, tel. 31337. Te Oegstgeest de doktoren Van Wal- chren, tel. 22030 en Lanen-Baron, telef. 21010. BI) geen gehoiH oij Uw nuisarls ol specialist (of diens waarnemers» hel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.30-17.00 Rechtstr. rep. finale Nederl. kampioenschap keurturnen heren, te Den Haag. KRO: 20.00 Anno 1938. 20.25 School voor volwassenen, TV-spel. 21.00 Kunstmaandork. 21.40 Filmmeditatie. NTS: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Discussie. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.30 lezing). 17.15 The Brains Trust. 18.00 Voor de kind. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Kerkdnst. 21.25 Lief- dadigh. oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Lezln- Een. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.10 ezlng. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.20 Kerkdnst. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Hoor spel. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 18.00 Gram. en inter views. 19.00 Liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Opera- muz. 14.30 Barokmuz. 15.00 Ork. conc. 16.30 Dansmuz. 18.15 Adventsconc. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.10 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Dans muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 «n 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Verz. progr. 12.15 Amus. muz. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcanto-conc. 15.15 Sportprogr. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sport uitsl. 17.50 Gram. 18.00 Festival van Edin burgh: Spaanse muz. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gevar muz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.20 Verz. progr. (verv.). 16.30 verz. progr. (verv.). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 2030 Gram 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 12 DECEMBER Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11J20 Quizpro- gr. (herh.). 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. en sol. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. pro gr. (herh.). 15.30 Gram. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Harpconc. 17.00 V.d. kleu ters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Onderwijs in het centrale bergland van Nederlands Nieuw-Gulnea door N. van der Stoep. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 In stilheid en vertrouwen, hoorsp. (dl. 1). 21.30 Sopr. en plano. 22.00 Pari. comm. 22.15 Kamer- ork. en soliste. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Le zing over Jazz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. en hammondorgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Sopr., bariton en plano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Orgelspel. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Ka mermuz. 14.30 De naakte feiten, hoorsp. 15.25 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Pianoduo. 17.26 Lichte muz. 17.50 Mlllt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: De Zilvervloot, met het Leedy-trio en Meneer Jakob. 19.30 Gevar. progr. 21.30 Lichte muz. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Omr. ork. en solist. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Actueel progr'. 20.30 Kleinkunstprogr. 20.50 Film. 21.15 Intern. Joumalistenfo- rum. 22.00 Dagsluiting. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) I: Frédérlc Chopin: 1. Drie nocturnes op. 9 nr. 1 in bes kl. t. nr. 2 in es gr. t. nr. 3 in b gr. t. Stefan Askenase, piano; 2. Concert voor piano en orkest nr. 1 in e kl. t. op. 11. Allegro maestoso. Romance larghetto. Rondo. Vivace. Alexander Uninsky, piano. Residentie Orkest olv. Willem van Otterloo. II: Franz Liszt. Faust Symphonle. Faust Gretchen. Mephistopheles. L'Orchstre de la Soclété des Concerts du Conservatoire de Paris olv. Ataulfo Argenta. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 ni. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Pianorecital. 15.10 Mars- en walsmuz. 16.00 Hoorsp. 17.30 Zangrecital. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-1.36 Viool en piano. Engeland, BBC Light Programma 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Samenzang. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V.d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Waar ver haal. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Ork. cono. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.15 Kamermuz. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 en 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.00 Orgel spel. 16.15 Ork. conc. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.15 Gram. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 rn.; 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V.d. landb. 12.42 Gram. 21.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen 16.06 V.d. zieken. 17.00 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V.d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamermuz. (I.d. pauze: Kunstkaleldoscoop). 21.15 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Vocaal ens. 15.00 Gram. 15.15 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Muz. v. Belgische componisten. 17.20 Orgelrecital. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2