VAROSSIEAU (IE N.V. LAKFABRIEKEN TYPISTE secretaresse De situatie in de bakkerij H. Englebert n.v. EEN KLEINE BLIJK VAN WAARDERING ALPHEN AAN DEN RIJN JEUGDIGE ADMINISTRATIEVE KRACHTEN (VR.) bediende of aank. bediende B|jf Leiderdorp 5IKKEN5 TYPISTES BERICHT VAN INZET BERICHT VAN INZET MNL. OF YRL. KRACHTEN Overhemdenfabriek Ie Haarlem CHEFFIN VOOR DE NAAIZAAL Pakken oude ('ouranten 0.75 per 5 K.G. ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Wat lezers schrijven Het beginuur van de broodverkoop vrijgeven betekent niets minder dan de wederinvoering van de nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Het betekent bovendien, dat de klok 40 jaar moet worden teruggezet, om de afschaffing van de nachtarbeid, vast gelegd in de Arbeidswet 1919 van de r.-k. minister Aalberse, ongedaan te maken. Met de klok terug te zetten kan nooit het algemeen belang gediend zijn, zodat zij. die op het ogenblik eisen, dat' de nachtarbeid opnieuw wordt ingevoerd, alleen en uitsluitend hun eigen belang beogen. Wil het publiek een juist inzicht krij gen in de problemen, die zich in de bak kerij afspelen en daar heeft het vol komen recht op dan kan niet volstaan worden met een eenzijdige voorlichting. Tot de voorstanders van de nacht arbeid behoren namelijk enkele groot bedrijven, die verenigd zijn in de Ne derlandse Vereniging van Werkgevers voor het Bakkersbedrijf. Deze naam heeft blijkbaar al veel ver warring gesticht bij het publiek en bij een groot deel ervan de indruk gewekt, dat deze vereniging een groot deel van de Nederlandse bakkerij vertegenwoor digt. En niets is minder waar. Deze vereniging bestaat uit een klein aantal ondernemers, die tezamen slechts zes procent van de totale Nederlandse broodproduktie verzorgen. En deze min derheid stelt nu eisen van nachtarbeid en vroeger verkoopuur aan een over grote meerderheid, alsof het ijzeren gordyn inmiddels van het Oosten naar het strand aan de Noordzee is ver plaatst. Nacht arbeid met het daaraan ver bonden ploegenstelsel, is voor de grote groep van particuliere kleinbedrijven volkomen uitgesloten, omdat de kleine personeelsbezetting van elk bedrijf af zonderlijk. zich daartoe niet leent. Nachtarbeid met het daaraan ver bovendien belangrijk kostenverhogend voor het produkt, zodat alleen door om- zetverhoging deze extra hoge kosten kun nen worden opgevangen. Omzetverhoging onder de gegeven omstandigheden is uitgesloten, omdat het broodverbruik nog elk jaar afneemt. Er rest dus maar één mogelijkheid en dat is; afslachting van het particuliere bedrijf, dus van die groep, die nog steeds van elke 100 broden er 94 produceert en distribueert. Zouden de eisen van genoemde kleine groep worden ingewilligd, dan worden de concurrentie-verhoudingen ten na dele van de grote meerderheid scheef getrokken en twaalfduizend bakkerspa troons met hun circa dertigduizend medewerkers de nacht in gejaagd. Het leed. dat dan in tienduizenden gezinnen geleden wordt, behoeft hier niet nader omschreven te worden. Genoemde werkgevers in het bakkers bedrijf, weliswaar onbeduidend in leden tal. weten zich geruggesteund door en kele zeer kapitaalkrachtige meelfabrie ken. En om kracht aan hun eisen bij te zetten, worden alle denkbare mogelijk heden aangewend. In korte tijd, twee persconferenties, met uitvoerige verslagen met vetgedruk te koppen in alle dagbladen, hebben toch blijkbaar niet de gewenste resul taten opgeleverd, maar geen nood! Er is nog een consumentenbond, die een duit in het zakje kan doen, mits in het te verzenden advies aan het Mi nisterie van Economische Zaken, de eisen van genoemde werkgeversvereni ging zo aanlokkelijk mogelijk verwerkt worden. En in dat advies wordt dan de minis ter gepaaid met de vurige wens van de consument om bij de koffietafel vers brood te kunnen gebruiken, en waarin nu blijkbaar volgens deze consumenten bond niet voorzien wordt, omdat de meeste bakkers zogenaamd pas nél half één komen. Maar zou deze zeer respectabele bond, voordat het advies verzonden werd, eerst nauwlettend de brooddistributie in een stad hebben gadegeslagen, dan zou deze bond hebben kunnen constateren, dat 85 procent van de broodproduktie reeds voor half één vers by de consument op tafel staat. En dan die arme 15 procent consumenten, die na half één bediend worden. Och geacht bestuur van de Ned. Consumentenbond, dit percentage heeft in ons vrij Nederland zelf in de hand, om bij tientallen bakkerswinkels te kust en te keur hun verse broodje te halen, maar heeft daar blijkbaar niet eens behoefte aan tussen 10 en half één, gezien de zeer geringe broodverkoop in de bakkerswinkels op dat tijdstip. En dan die consumenten, die toch ge dwongen zijn oud brood te eten? Die kunnen niettegenstaande de grote voor delen van oud brood voor hun gezond heid, in volle vrijheid een bakker kie zen, die wèl voor half één in die wijk komt. Neen, hooggeachte Nederlandse Con sumentenbond, de motivering in uw advies is dusdanig doorzichtig dat elke buitenstaander zich niet aan de indruk zal kunnen onttrekken, dat u zich voor het karretje van genoemde werkgevers vereniging hebt laten spannen. En wat de leden van de Nederlandse Vereniging van Werkgevers betreft, is naar mijn smaak het diep verborgen angeltje niet te camoufleren door met vers brood te zwaaien, dat immers toch reeds binnen het bereik van elke consu ment ligt. A. F. v. d. Oord, Voorzitter van de Leidse Bakkerspatroonsver. „Ons Belang" Naar aanleiding van bovenstaande op merkingen, schrijft men ons van bevoeg de zijde: Invoering van ploegenstelsel en ver vroeging van het verkoopuur van 10 urn- is niet de klok terugzetten maar de oude versleten klok, die hopeloos achter loopt, vernieuwen of wel reviseren. Voor 1919 werkten de bakkers iedere nacht, jaar in jaar uit. Zelfs nog zon- der vakantie, ongeveer 80 90 uren per week. Gelukkig heeft de invoering van de Arbeidswet 1919 hieraan een einde gemaakt. In de Arbeidswet 1919 is voor de in dustrie de mogelijkheid geopend in ploe gen te werken, behalve voor de bakkerij. Hiervoor is aan de wet toegevoegd de zg. bakkerij-paragraaf waarin wordt be paald, dat een bakker, wanneer hij meer dan 6 gezellen in dienst heeft, om 3 uur met voorarbeid en om 5 uur met de ploeg mag aanvangen (volgens een 3 we kelijks rouleersysteem). Voor de zater dag is dit 1 uur en 3 uur. Dit noemt men dan geen nachtarbeid. Voor het kleinere bedrijf is de aan vangstijd op 5 uur gestald en zaterdags 4 uur. Verder wordt in de bewuste bakkerij paragraaf bepaald, dat niet eerder dan 9 uur mag worden uitgereden en om 10 uur mag worden afgeleverd aan de con sument. Er waren in 1939 ongeveer 15500 bakkers. Thans nog 10.100 bakkers vol gens de laatste gegevens opgenomen per oktober 1960 door de Ned. Bakkerij Stichting. Van het aantal bakkers werken er 5700 met personeel. De overige 4400 zijn uitsluitend alleenwerkende bakkers, die buiten de arbeidswet vallen of bakkers, die enkel met huisgenoten werken. Zoons van bakkers worden als bakke rijen met personeel gerekend. Met de invoering van de Arbeidswet 1919 met bijbehorende bakkerij-para- graaf was de gehele bakkerij vrijwel ambachtelijk te noemen. Na de laatste wereldoorlog is de bak kerij sterk gemechaniseerd en geautoma tiseerd. Zelfs zodanig, dat het een in dustrie kan worden genoemd. Deze in dustrialisatie is zo snel gegaan, dat niet meer 6%, zoals inzender noemt, doch byna 30 over het gehele land door de industriële bakkerij aan brood wordt verwerkt. In de grote steden in het wes ten is dit zelfs 60 De klok van inzen der loopt wat dat betreft enigszins ach ter. De industriële bakkerij vraagt alleen gelijkberechtigd te worden met de overi ge industrie, zoals gas-, licht- en water leidingbedrijven, hoogovens, meelfabrie ken, staal- en textielbedrijven, melkin- dustrie, Spoorwegen, vervoer posterijen enz. enz., die sinds 1919 al reeds de be schikking hebben over een ploegenstel sel. De grote investeringen in de indus triële bakkerij kunnen dan langer pro- duktief gemaakt worden, hetgeen de broodprijs eerder verlaagd dan verhoogd, zoals inzender beweert. Ook bij een vrije distributie, welke thans praktisch nog moet geschieden tussen 10 en 12.30 uur, kan deze periode minstens met 2 uren worden uitgebreid, hetgeen de produktiviteit van de bezor ger zeer sterk ten goede komt en zeker van invloed zal zijn op verlaagde dis- tributiekosten en dus ten goede kan ko men aan de broodprijs. Het resultaat van de thans bestaande bakkery-paragraaf in de arbeidswet, die door inzender zo vurig begeerd wordt, is, dat van de 15500 bakkers in 1939 er thans nog 10.100 over zijn en dat de laatste jaren gemiddeld 400 bakkers hun deuren sluiten. Voorts dat de bakkerij-arbeiders het vak vaar wel zeggen en praktisch geen nieuwe op geleid worden. De wijken moeten gecen traliseerd worden met als gevolg vroe gere aanvang met de produktie opdat vroeger met de bediening een aanvang kan worden genomen. Inzender weet heel goed de massa overtredingen die geconstateerd zijn door de Arbeidsinspectie bij groot- en kleinbedrijf. Niet omdat men het graag wil, maar omdat men gedwongen is als gevolg van de steeds krappere perso neelsbezetting in de bakkerij en de be zorging. Sociaal is de bestaande arbeidswet voor de bakkerij ook niet meer verant woord. Er zijn enkele bakkerijbedrijven die wegens nieuwbouw een tijdelijke ver gunning hebben gekregen voor een ploe genstelsel, waaraan verbonden 1 x per 14 dagen een week nachtdienst en de andere week dagdienst met 1 x in 14 dagen een vrije zaterdag. Volgens informatie bevalt deze rege ling zo goed, dat het overgrote meren deel van de arbeiders niet graag weer naar de oude toestand terug wil. Zoals reeds vermeld, sluiten er jaar lijks 400 bakkerijen. Vele van deze bak kers betrekken hun brood van de in dustriële bakkerij. Inzender moet het oor eens te luisteren leggen bij deze groep bakkers, die toch hun zelfstandigheid hebben behouden; hoe het hun bevalt. Hij zal dan te horen krijgen, dat zij nooit anders willen en er veel te laat mee begonnen zijn. De meelfabrieken bemoeien zich niet met de wijziging van de arbeidswet. Zij zelf hebben reeds lang een ploegenstel sel. Gelukkig maar, want was dat niet het geval en zy zouden net zoals in de bakkerij hun dure installaties maar 4 uren per etmaal produktief kunnen ma ken, dan zouden de bakkers veel meer voor hun bloem en derhalve het publiek veel meer voor het brood moeten be talen. Bij de invoering van een ploegenstelsel in de bakkerij zal geen meelfabriek één pond meel meer te vermalen krijgen. Gelukkig maar, dat het IJzeren Gor dijn nog 700 km. van het Hollandse strand verwijderd is! Inzender kan ten minste nu nog vrijelijk schrijven, en ook de Consumentenbond, welke reeds vele jaren streeft naar vroeger vers brood; hetgeen zijn goed recht is. De bakker moet oppassen om niet met de gedachte te spelen dat de consument er is voor de bakker. De bakker heeft nu eenmaal een dienende taak en is er voor de consu ment. (Koning Klant). Het is dan ook ondenkbaar, dat wan neer er sprake is van wijziging van de bakkerij-paragraaf van de Arbeidswet, met de belangen van de consument geen rekening zou worden gehouden. De ge houden persconferenties hebben dan ook als doel, het Nederlandse en mis§chien ook nog wel vele bakkers, volledig in te lichten over de onhoudbare toestanden, welke er in de bakkerij nog bestaan als gevolg van het keurslijf waarin de bak ker bekneld zit en ook de consument, van de huidige arbeidswet voor de bak kerij. Het zou te ver voeren om thans in te gaan op de vraag, hoe inzender zich in denkt, wanneer verkorting van arbeids tijd en geheel of gedeeltelijke vrye za terdag voor het personeel tot stand moet komen, zonder invoering van een ploe genstelsel en vervroeging van het ver koopuur. Het zou beter zijn wanneer de bakker niet zo negatief, maar positief de vele vraagstukken ging benaderen en werk gevers van groot- en kleinbedrijf met de werknemers aan tafel gingen zitten om gezamenlijk een oplossing te vinden in allerlei problemen, waarmee de bakkerij geconfronteerd wordt. Kort verhaal door Eric Allen Een tijdje geleden kwam een man bij me in de winkel met een horloge, dat gerepareerd moest worden. Het was een mooi horloge, dat steevast werd uitge kozen als jubileumgeschenk. En dat bleek ook het geval geweest te zijn. Aan de binnenzijde van het deksel stond immers gegraveerd: „Voor John H. Borden van zijn werk gevers. Een kleine blijk van dankbaarheid en waardering. Aangeboden na vijfentwin tig Jaar trouwe dienst". Ik haalde het vergrootglas uit mijn oog en keek naar de man, die het hor loge had gebracht. Hij leek me even eens een ouderwetse, degelijke man. Precies de man, die zo'n biyk van waar dering móést verdienen: altijd op tijd, volkomen betrouwbaar, misschien wat moeizaam bewegendKortom, een man precies zoals het horloge, dat ik in mijn hand hield. Dat was tenminste mijn indruk Er mankeert niet veel aan, zei ik. Een beetje schoonmaken en bij stellenmaar belangrijker is, dat het rust krijgt. Horloges worden moe, moet U wetenprecies zoals men sen. U kunt niet verwachten, dat ze jaar na jaar, dag in, dag uit alsmaar lopen. Als U een horloge zo behandelt, kan het plotseling en onverwacht ku ren krijgen. Een horloge is erg mense lijk, moet U weten. De man keek me verbaasd aan, een beetje geschrokken zelfs, vond ik. RustRust? Ja, dacht ik. Daar moet je wel vreemd van opkijken. Dat is nu juist het laatste, dat in jouw hoofd zou op komen. Vijfentwintig jaar trouwe dienstIk wist wat dat wilde zeg gen. 's Morgens steeds de eerste zijn en 's middags steeds als de laatste weg gaan. Altijd op zijn post, nooit een fout makend. Een kwart eeuw van zijn le ven aan iemand anders gevend. En daarna? Een gouden horloge als blijk van waardering. U moet het me maar niet kwa lijk nemen, zei ik, maar U ziet er uit alsof U zélf óók aan wat rust toe bent. En dat wêis zo. Hij had een bleek en pofferig gezicht, alsof hij zijn dagen doorbracht in een donker, van zonlicht verstoken kantoor. Dikke wallen hingen onder zijn ogen. Ongeduldig schudde hy het hoofd, maar hij ging niet op mijn opmerking in. Hij zei alleen: Hoelang duurt die reparatie? Ik kan niet zonder een horloge. Ik moet altijd weten hoe laat het is. Nu, U kunt de tijd altijd aan een politieagent vragen. Hij keek me vreemd, enigszins ach terdochtig aan. Waarom moet U altijd de tijd weten? vroeg ik Wat voor verschil kan het nu maken of U weet hoe laat het is? Tijd is niets. Ditmaal keek hij me aan alsof ik iets ontzettends, iets lasterlijks had gezegd. Is tijd niets? Hemelse goedheid, waarom? Tijd is alles. Tijd is het leven zélf. Ik schudde het hoofd. Nee. U vergist zich. Ik weet niet wat het leven is, maar ik weet wèl, dat het niet de tijd is! Tijd is eenvoudig iets, dat slimme mensen hebben uitge vonden om de domme mensen in bewe ging te houden. Natuurlijk, ik begroep maar al te goed dat hij vond dat ik gek was: dat denken de mensen altijd als ik begin met mijn theorieën over de tijd. Mis schien ben ik dat ook wel een beetje. Mensen, die helemaal alleen werken, zijn dat meestal. Kijk maar eens naar schoenlappers ze zijn altijd revolu tionairen en horigemakers, zeg ik maar altijd, worden meestal filosofen. Van de tijd weet ik wel iets af, zei ik. Ik heb er genoeg over nagedacht. U kr^t dat gemakkelijk begrypjen. Ik zit hie* in mijn werkplaats, omringd door horloges en klokken, en allemaal tikken ze alsof hun leven er van af hangtof ze de tijd nu goed of fout aangeven. Kijkt U nu eens naar die oude klok daar in de hoek. Maakt het voor hem nu enig verschil, dat hij vier uur achter loopt? Niet in het minst! Hij gaat maar door, tiktak, tiktak, als of hij écht iets belangrijks doet. De mensen zijn precies hetzelfde, ging ik verder. Ze gaan maar door. tiktak, tiktak, zichzelf wijsmakend dat wat zij doen iets te betekenen heeft. Ik zag aan zijn blik, dat hij krie belig werd. Had hij dat de laatste vijf entwintig jaar niet gedaan? En wat gebeurt dan? zei ik. Plot seling gaat het mis, zonder dat er een oorzaak voor is aan te wijzen. Jaren lang lopen ze steeds op tijd, en dan slaan ze ineens op hol of gaan veel langzamer lopen Je haalt ze helemaal uit elkaar en ontdekt dan, dat ze niets mankerenniets tenminste, voor zover je kunt nagaan. Ze zyn zo maar van slag afgeraakt. Met mensen is het precies zo. Ja, zei hy knikkend. Ja, U heeft geiyk. De mensen zyn inderdaad zo. Ik heb er veel over nagedacht, ging ik verder. Je moet ergens over kun nen nadenken, als je werk zoals het myne hebt. Het is eigenlyk vreemd werk. Je zit hier maar te peuteren, op dat andere mensen steeds op tyd kun nen zyn. Eerst maakte ik me daar nogal zorgen over. Ik luisterde naar al die klokken om me heen, hoorde ze al lemaal de tijd wegtikken, 't Maakte me bang, de tyd zo te zien verstryken. Nog vyf minuten, placht ik te zeggen maar dat betekende vyf minuten kor ter. Ik ben dat nu ontgroeid. Ik ben verstandiger geworden. Ik lach al die klokken uit. Laat ze maar tikken. Ik blyf rustig zitten kyken hoe de minu ten voorbygaan. Ik maak me er geen zorgen meer over. Ik hoor de tyd voor bygaanmaar het doet me niets meer. U bent een gelukkig mens, zei hy. Erg gelukkig. Maar ik kan het zo nu eenmaal niet zien. Met het verstrij ken van de tijd gaat er ook iets weg. Het eet je leven op, seconde na secon de. Je kunt de verloren tijd niet meer inhalen. Verloren tyd!, zei ik lachend. Laat my U nu eens iets over verloren tyd vertellen! Weet U, hoe lang ik nu al in deze werkplaats zit? Twintig jaar en ik zal hier nog wel twintig jaar zitten, als ik tenminste zo lang bhjf le ven. Die gedachte maakt me helemaal niet bezorgd. Ik heb geleerd myn werk te doen om het werk zélf. Maar vroeger was dat nog anders. Ik was toen nog ambitieus. Ik had idealen. Ik wilde niet myn hele leven in dit werkplaatsje verslyten. Ik zou hard werkenspa renen dan Ik begon op nieuw te lachen. Maar ik wist niet wat ik dan zou gaan doen. Uitgeven, vermoed ik. Dat zal ik in ieder geval toen wel gedacht hebben. Maar ik wist het nog niet. Sparen wordt een gewoonte, een kwaal. Je kunt er niet jaren mee doorgaan, je alles ontzeggend, penny na penny opzij leggend en dan tenslotte al je ideeën over geld overboord gooien en met uit geven beginnen. Dat kun je nu een maal niet doen! Heb je er eenmaal de slag van te pakken, dan kun je met dat sparen niet ophouden, zo min als je met opium schuiven kunt ophouden. Ik was er niet zeker van of hy het allemaal wel begreep. Hy stond daar maar, starend naar zyn horloge, dat ik nog steeds vast hield. Praten is net zo iets als sparen. Ben je er eenmaal mee begonnen, dan kun Je ook daar niet mee ophouden. Ik had dat ongeveer vyftien Jaar lang gedaan, zei ik. Ik werkte en ik spaardemeer deed ik eigenlijk niet. Ik had niet eens tyd om te leven. Ik dacht alleen maar aan de toekomst, aan de dag, dat ik zou kunnen ont snappen uit myn werk. De klokken om me heen begonnen anders te tikken. Ik herinner me nog, dat hier toen een marmeren Westminster-klok stond. Ieder uur, dat zy sloeg, zei ik: weer een pond verdiend, weer een uur kor ter hier Ja.méér dan vyftien jaar. En tenslotte had ik ruim twee duizend pond op de Bank staan. Op een goede dag had ik twéé duizend pond. maar de volgende dag j\:ets meer. U moet namelijk weten, dat ik myn spaar duitjes naar de Grand Union Bank ge bracht had Hij keek me opeens onderzoekend aan. De Grand Union Ah! U weet er dus alles van? Ja, de Grand Union. Ze ging failliet al myn geld was verdwenen, vyftien Jaar weggevaagd in vyf minutenalsof ze er nooit geweest waren. Ik had nog nooit iemand gezien, die zich de tegenslag van een ander zó aantrok als hy. Maar dat viel eigenlijk wel te begrypen. Voor een man als hy moest zo iets afschuwelyk zyn. Hy was vast en zeker ook spaarzaam. Dat zyn de meeste mensen van zyn type. Ach, U hoeft geen medelyden met my te hebben, zei ik glimlachend. Ik maak me er helemaal geen kopzorgen meer over. Het was natuuriyk wel een grote slag, maar nuIk ben de Grand Union Bank eigenlyk een beetje dankbaar, dat ze failliet ging. Dat maakte me wakker. Het heeft me weer doen leven. Begrypt U wat ik bedoel? Ik tikte op het glas van zyn horloge. Ik ben precies zoals dit horloge. Geen goedkoop horloge. Een slecht horloge gaat op zeker moment kapot, en dan valt er niets meer aan te doen. Je kunt het wel weer aan het lopen krygen, maar je hebt er niets meer aan. Het blyft onregelmatig lopen. Maar een goed horloge zoals dit! Dat is heel wat anders! Goede horloges kunnen wel tegen een harde tik. Ze blyven rustig doorlopen. Ik leek precies op zo'n horloge. Ik ging er niet onder door, alhoewel ik een flinke klap te incas seren had gekregen. Ik ging rustig ver der en ik ben nu niet alleen veel ge lukkiger dan toen, maar ook gelukkiger dan ik geweest zou zyn als ik myn geld niet verloren had. Toen ontzegde ik me alles en ik zou de gewoonte niet meer kwyt zyn geraakt. Ik zou gestorven zyn met al dat geld op de bank en mis schien nog wel meer, had ik het niet uitgerekend by de Grand Union staan. Ik zou niet met de gewoonte gebroken kunnen hebben, maar die werd nu voor my gebroken. Nu ontzeg ik mezelf niets meerzelfs niet de luxe tegen iemand, die met een kapot horloge naar mijn werkplaats komt, een preek Hy keek mij nieuwsgierig aan en zweeg lange tyd. Tenslotte zei hy: Ik kryg zo de indruk, dat U mis schien wel méér van mensen afweet dan van horloges. Nou, nou, zei ik. Filosofie Is maar een liefhebbery van my, horloges repareren myn vak. Hy glimlachte en het was de eerste keer dat ik hem zag glimlachen. Misschienmaar U heeft zich met dit horloge vergist, 't Is niet kapot gegaan door te lang achter elkaar te lopen. Integendeel. Het heeft langer dan vyf jaar op een plank gelegen. O, antwoordde ik. Maar ik weet toch héél zeker, dat het wel een góéd horloge is! Ik repareer het wel en ik beloof U, dat het daarna een hele tyd keurig zal blyven lopen. Zal ik het dus maar hier houden? Ja. Jagraag. Houdt U het maar. Enehnog wel bedankt. Hy draaide zich om. Wanneer komt U het weer halen?, vroeg ik. U zei dat U er nogal haast mee had O, dat weet ik nog niet. Houdt U het maar totdat ik weer eens langs kom. Toen was hij verdwenen. Wel. ik repareerde het horloge. Het loopt weer perfect. Geen minuut te snel of te langzaam. Waarom zou het dat ook doen? Het is een goed horloge, een goed, solide, betrouwbaar horloge. Er mankeert niets aan. Het heeft al leen veel te lang achter elkaar gelopen en werd toen verwaarloosd. Maar er is méér voor nodig om een goed horloge klein te krijgenóf een man met ruggegraad Hij zou wel eens gelyk hebben gehad toen hy zei, dat ik de mensen zo goed kende. Ik geloof niet, dat myn eerste indruk van hem verkeerd was. Ik draag zyn horloge, omdat hy nooit meer terug gekomen is. En ik ge loof ook niet, dat hy ooit terug komt. Houdt U het maar, had hij gezegd. Ik liet het horloge niet zo lang ge leden aan een vriend zien en liet hem ook de inscriptie leveneen blyk van waardering. Hy toonde echter meer interesse voor de naam.. John H. Borden?, zei hij. Bor den? Was hy nietJa, natuurlijk, hy moet het geweest zyn! Dat was de kassier van de Grand Union Bank! Hy was verwikkeld in die nare geschie denis van dat faillissement. Dat weet je toch nog wel? Ik geloof, dat hy ze ven jaar heeft gekregen EEN APART GESCHENK is een aluminium jaloezie voor zon- en koudewering. Tijdelijk 2030 korting. gepat. remsysteem. AKORDIAL - Het beste wat U kopen kunt. G. F. LAMMERDIN. RIJNDIJKSTRAAT 76 TELEFOON 34563 Vryblyvend prysopgave. vraagt voor SPOEDIGE INDIENSTTREDING: voor het bedienen van boekhoudmachines en het verrichten van eenvoudige administratieve werk zaamheden. Schriftelyke sollicitaties te richten aan afdeling Personeels zaken, POSTBUS 8, ALPHEN AAN DEN RIJN. Op onze TYPE-KAMER kunnen wij nog plaat sen een ervaren en accurate Aan een prima kracht bieden wy interessant werk tegen een goed salaris. Zy, die menen voldoende vaardigheid te bezitten om aan onze eisen te voldoen, wor den verzocht haar sollicitaties met uitvoerige inlichtingen onder no. 34639 te richten aan het bureau van dit blad. Gevraagd by OPTICIEN een j „MODERN OPTIEK", Damlaan 23 A, Leidschendam, tel. 0 1761-4635 HOUTVEILING te Noordwijkerhout Door ondergetekende deur waarder zal op donderdag 15 december 1960 des v.m. te 10 uur op het terrein van de Veiling „De Eendracht" nabij Piet Gijzenbrug te Noordwij kerhout publiek worden ver kocht een grote partij hout waren als: planken, palen, platen, ribhout, schroten, lat ten, en wat verder ten ver koop zal worden aangeboden. Te zien 's morgens voor de verkoop. Zeg het voort!!! A. VAN VLIET, deurwaarder. Leiden, Lammermarkt 5. royale herenhuizen prima verbinding met Den Haag en Amsterdam stichtingskosten van f. 29.950.— af ruime hypothecaire financiering naar keuze 3, 4 of 5 slaapkamers op zeer korte termyn aan vang der bouw Vraagt vryblyvend inlichtin gen by de BOHAN BOUWGEMEENSCHAP N.V., Brigittenstraat 17, Utrecht, telef. 0 30—16757—19727 of by onze rayoninspecteurs A. de Vries, B. de Waalstr. 20, Utrecht, tel. 0 30—41952 en J. H. Struyker Boudier Govert Flinckplein 8, Maassluis, tel. 0 1899—3269. vraagt voor de kantine vrouwelijke assistent voor het serveren aan per soneel en bezoekers en voor andere voorkomende werk zaamheden. Leeftijd: 18 tot 25 jaar. Schriftelijk* of mondelinge sollicita ties bij sikkens lakfabrieken n.v., sassenheim afdeling Personeelszaken. Voor spoedige indiensttreding gevraagd Vereisten: minstens m.u.l.o.-diploma en vlotte steno-typiste. Liefst in het bezit van een secretaresse diploma. Uitvoerige sollicitaties onder no. 34638 aan het bureau van dit blad. By de Verificatie van de Rykszee- en Luchtvaart instrumenten te Wassenaar kunnen worden geplaatst enige: Leeftyd: tussen 18 en 30 jaar. Opleiding b.v.k. dipl. mulo. Persoonlyke aanmeldingen by de personeelschef van het bedryf, Maaldrift, Wassenaar, tussen 9 en 12 uur v.m. of tussen 14 en 16 uur n.m. Schr. soil, kunnen worden ingezonden aan bedoelde personeelchef. PERCEEL TE LEIDEN: woonhuis met erf en tuin Rtjnsburgerweg 111 op f 11.000 AFSLAG: vrydag 16 december a.s. 7 uur nam. in het Nota rishuis te Leiden. Notaris N. W. HOLTKAMP Vrydag 16 december 1960, 7 uur n.m. in het Notarishuis, Hogewoerd 144 te Leiden, AFSLAG van de n.v. percelen te Leiden in bod gesteld a.v.: 1. Utrechtse Veer 21/21a op f9.800 (Onverhuurd). 2. Groenoordstraat 5 op f4.300 2. Morsweg 145 op f3.500 4. Zuidsingel 58 op f2.100 5. Zuidsingel 56 op f2.000 6. Ie Binnenvestgracht 6 op f 6.200 7. Ie Binnenvestgracht 7 op f 5.200 8. Waardgracht 40 op f 3.000 9. Oranjegracht 17/17a, op f 4.700 10. Oranjegracht 32a op f4.600 11. 3e Binnenvestgracht 14 op f2.500 12. 3e Binnenvestgracht 15 op f 2.400 13. 3e Binnenvestgracht 16 op f2.400 14. 3e Binnenvestgracht 17 op f 2.500 15. 3e Binnenvestgracht 19 op f 2.600 16. 3e Binnenvestgracht 20 (onverhuurd) op f 3.500 17. 3e Binnenvestgracht 21 op f 2.600 18. Oude Ryn 182 op f3.200 19. Julianastr. 54 op f2.350 20. Bloemstraat 23 op f3.450 21. Voldersgracht 17 op f2.790 22. 4e Binnenvestgracht 8 op f 2.550 Notaris W, S. JONGSMA, Rapenburg 31, Leiden. naast stadsgehoorzaal Br« ©straat 58, Lolde* HANAU en PHILIPS-dealer Importrice van automobiel en industriële goederen THERESI ASTRA AT 145 DEN HAAG vraagt voor diverse administratieve werkzaamheden op haar kantoor te Voorschoten. Enige bekendheid met de bediening van boekhoud machines strekt tot aanbeveling. Schriftelyke sollicitaties met vermelding van opleiding en ervaring worden gaarne ingewacht op ons Hoofdkantoor. vraagt VEREISTEN: op de hoogte zyn van moderne werk methoden. Organisatietalent en begrip voor personeels beleid. GEBODEN wordt: zéér prettige en zelfstandige werk kring. LEVENSPOSITIE Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 34637, Afgehaald aan ons bureau Wifte Singel 1 -oei len Dee Jzer -cxt Sin

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10