Laatste nieuws MEISJESGYMNASIASTEN KRIJGEN VAN ABSTRACTE KUNST „NACHTMERRIES!" Leidse schoolkinderen genoten van dansfestijn in Schouwburg Triomf Callas in li overvol Scala-theater Vechten op HOKY-ijs KN SB-witboek DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 Scapino trad op voor jongens en meisjes, die hun waardering (te) luidruchtig uitten Het was koud vanmorgen in de Leidse Schouwburg. De kinderen allen leerlingen van lagere scholen, zullen daar vast en zeker weinig last van hebben gehad. Zij zaten er dicht opéén gepakt om toch maar vooral niets te missen van het luis terrijke schouwspel, dat op het klei ne podium ten beste werd gegeven. Het waren n.l. de dansers en dan seressen van het Scapino-Ballet uit Amsterdam, die 's morgens in alle vroegte de (bus) reis naar de Sleu telstad maakten en er op uitnodi ging van de Commissie Esthetische Vorming van de Schooljeugd een voorstelling gaven. Het eerste ballet, dat werd gedanst, was „De verjaardag van de Infante". Dit verhalende ballet, dat steeds weer opnieuw indruk op de jeugd maakt, staat al jarenlang op het repertoire van Scapino. Zulks valt niet te verwonderen, want choreograaf Jan Rebel, die in dit groots gemonteerde dansstuk de hoofd rol danst, heeft er een in alle opzichten indrukwekkend kijkspel van gemaakt. Mede dank zij de zeer fraaie kostuums en de zoetvloeiende muziek van Jule Massenet aan de vleugel zat Luctor Ponse wordt deze verjaardag telkens weer een hele belevenis. Er valt ook zoveel te zien en te luisteren! Het ver haal is bekend genoeg: 'n lelijke dwerg wordt verliefd op een beeldschone Prin ses, die hem eerst haar vriendschap schenkt maar later nogal hooghartig een spiegel voorhoudt. Geschrokken van zijn eigen beeld vlucht hij dan na het ver jaardagsfeest weg. Ine Rietstap, nu weer aan het Am sterdamse gezelschap verbonden, had de rol van Infante voor haar rekening ge nomen. Deze ervaren danseres demon streert een gedegen techniek, maar zij mist jammer genoeg die mimische ga ven, welke het aanschouwen van Mari anne Sarstadt's prestaties tot zulk een genot maakten. Men zal het vertrek van dit talentvolle meisje naar het buiten land ongetwijfeld nog steeds als een groot gemis voelen! Het „Boekenpaardje" is een grappig balletje, waarin het plezier, dat men bij het lezen van uiteraard goede boeken kan beleven, tot uitdrukking wordt ge bracht. Jan Rebel, een oude rot in het vak, bewees ook met dit werkje zijn kunnen als choreograaf. AMERIKAANSE JONGEN TE DEN HAAG VERDWENEN Sinds 2 december is de 16-jarige Amerikaanse jongen Wybrand Fabius, die in huis was bij pleegouders in Den Haag, spoorloos verdwenen. De jongen ging die dag normaal het huis uit op weg naar de internationale school, die hij bezocht. Hij is die dag evenwel, zo bleek zijn pleegouders de l volgende ochtend bij informatie, niet op school geweest. Hoewel de mogelijk heid van een ongeluk niet is uitge- j sloten, wordt vermoed, dat de jongen geplaagd door heimwee naar zijn moe der zijn vader is in augustus over leden zal trachten naar Amerika te komen, hetzij door in een havenstad aan te monsteren, hetzij door als „op stapper" mee te reizen. AMBASSADEUR YOUNG NAAR AMERIKA De ambassadeur van de V.S. in ons land, de heer Philip Young, en diens echtgenote zullen op 20 december Den Haag verlaten. Zij zullen per auto naar Le Havre rijden en vandaar met het S.S. „America" naar New York reizen. Zij worden op 27 december in de V.S. verwacht. De ambassadeur, die 3% Jaar in Nederland heeft vertoefd, heeft, in overeenstemming met de gevestigde gewoonte, zijn ontslag aan president Eisenhower ingediend. Hij zal in Wash ington een laatste 'bespreking voeren met de president; alvorens de regerings wisseling op 20 januari 1961 tot stand komt. Ondergrondse voor Amsterdams binnenstad In beginsel zal aUeen een systeem van ondergronds rallvervoer In Amster dam uitkomst bieden voor het toekom stig openbaar vervoer in de dichtbe bouwde stadsdelen en dus met name voor de binnenstad. Buiten deze stads delen, op nader te bepalen trajecten, kan de railverbinding op verhoogde ba nen worden geleid. In de nieuwe stads delen is de aanleg op een dam of een viaduct zeer wel mogelijk. Dit is de belangrijkste conclusie uit een interimrapport over het openbare vervoer in het toekomstige Amsterdam, samengesteld door de commissie „Ver keer en vervoer" onder voorzitterschap van ir. J. W. Clerx, die tot taak kreeg van B. en W. van de hoofdstad: „het aangeven van maatregelen die moeten worden getroffen ten aanzien van het verkeer en het vervoer in de groeiende stad, teneinde een vlot transport over de gehele stad te bevorderen". Ministerie voor waterschap- schade aansprakelijk gesteld Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft een telegram ontvangen van drie textielfabrikanten in Geldrop, waarin o.m. het ministerie aansprake lijk wordt gesteld voor de bedrijfsscha de, die door de wateroverlast in hun fabrieken is geleden. Eveneens zijn te legrammen verzonden aan het gemeen tebestuur van Geldrop, aan de directeur van de Provinciale Waterstaat en het waterschapsbestuur in Boxtel, met de zelfde inhoud. Het ministerie bevestigde de ontvangst van het telegram, doch wenste geen ccxmmentaar hierop te geven. Men wacht het ministerie de gang van zaken De fabrikanten hebben besloten ge- zamelijk een gerechtelijke actie te voe ren om een uitspraak te verkrijgen over de vraag, welke instantie voor de hoge Waterstand van de Kleine Dommel aan sprakelijk kan worden gesteld. Het laatste nummer, dat op het pro gramma prijkte, was een fleurig Weens ballet. „Lentestemming" heette het. Met dit genre schijnt Ine Rietstap goed ver trouwd te zijn. Zij danste met bijzonder veel gratie en kreeg herhaaldelijk open doekjes van het jonge volkje. Voor al dit applaus was het gehele gezelschap erg dankbaar. Niet echter voor het fluit concert, dat sommige jongens en meisjes meenden te moeten geven. Een volgende keer zullen zij vast en zeker beter weten hoe het hoort! Des middags gaf Scapino nog een voorstelling, o.m. voor die school, welke in de morgenuren vergeten was naar de schouwburg te komen Tweede kamer keurt landbouwbeleid goed (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft vanmiddag berust in het nieuwe garantiebeleid voor de landbouw nadat minister Marijnen vorige week op twee punten in totaal 15 miljoen gulden meer steun had toegezegd. De heer Mellema (C.H.U.) trok zyn motie in, waarin de regering werd verzocht het garantiebeleid voor de lichte gron den nog eens ernstig in beschouwing te nemen en het resultaat daarvan aan de kamer mee te delen. Z(jn motief voor de intrekking was dat de minister heeft toegezegd in over leg met het Landbouwschap in de loop van het volgende jaar te zullen bezien of de in uitzicht gestelde gemiddelde jaarinkomens van f. 6580 op de lichtere gronden zullen worden bereikt. De motie van de heer Egas (P.v.d.A.), waarin van de regering voor de land bouw een meer doelmatig, rechtvaardig en perspectiefbiedend geheel van voor stellen werd verwacht, werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor stemden alleen de P.v.d.A. en de communisten. De motie van de heer Biesheuvel (A.R.), waarin als oordeel werd uitge sproken dat de voorziene maatregelen voor de versnelde Europese eenwoi-ding op het gebied van landbouw en indus trie een „onverbrekelijk" geheel vormen, werd met algemene stemmen aangeno men. Politie doorzoekt auto's in Algiers De politie heeft hedenochtend Euro pese automobilisten in de omgeving van Algiers aangehouden en hun auto's doorzocht. Eerder hadden in Algiers ge ruchten de ronde gedaan volgens welke activisten van plan waren bommen tot ontploffing te brengen als generaal De Gaulle vrijdag in Algerije aankomt. Vol gens deze geruchten zouden de bommen in kleinere plaatsen tot ontploffing wor den gebracht om de politie uit Algiers weg te lokken. De politie had ook woensdagavond in Algiers reeds auto's doorzocht. Verder werd vernomen dat verschei dene bekende anti-Gaullistische perso nen donderdagochtend uit Algiers ver dwenen bleken te zijn. Er is een zeer strenge controle ingevoerd in havens en op vliegvelden. Particuliere luchtvaartverenigingen zijn onder bewaking gesteld. De verboden rechtse jeugdorganisa tie „Jeune Nation" heeft in een van ochtend verspreid pamflet gezegd dat de „dageraad nadert". President De Gaulle wordt in dit vlugschrift „de ma niak van het Elysee" genoemd. Er zijn decreten uitgevaardigd waarin dagbladen wordt verboden verklaringen van de oud-opperbevelhebber in Algerije generaal Salan en pamfletten of com- muniqué's van de beweging voor Frans- Algerije te publiceren. Sedert vanochtend wordt een fluis tercampagne gevoerd voor een algemene staking die samenvalt met De Gaulles aankomst. In de vroege ochtenduren is een krachtige bom bij het stadhuis van Oran ontploft. De schade is aanzienlijk maar er zijn geen doden of gewonden. Interesse minister voor haven Katwijk Minister Marijnen heeft vanmid dag in de Twe'ede Kamer tijdens zijn beantwoording van de vragen naar aanleiding van de begroting van Landbouw en Visserij opge merkt, dat hij de ontwikkeling van het initiatief van de Vereniging van Schipperseigenaren om Kat wijk een eigen zeehaven te bezor gen met veel interesse volgt. Maria Callas heeft weer in de Scala te Milaan gezongen! De be langstelling voor haar eerste op treden in dit theater sinds 2^ jaar was overweldigend. De direc tie van de Scala heeft duizenden verzoeken om plaatsen uit het bui tenland moeten afwijzen. Kaarten die 200 gulden hadden gekost, werden op de zwarte markt voor drieduizend gulden per stuk ver handeld. En toen het concert be gon, verdrongen zich duizenden Callas-enthousiasten die geen toe gangsbewijs hadden kunnen ver overen, zich voor het gebouw. Samen met de tenor Franco Corelli vertolkte Maria Callas de muziek van Donizetti's Poliuto. Haar stem miste aanvankelijk warmte, maar geleidelijk aan raakte zij meer geïnspireerd. Van negen uur tot half een stelde gisteravond de VARA de operaliefhebbers in Neder land in staat het concert te volgen. Na afloop van het concert, dat werd bijgewoond door tal van internationaal bekende figuren, zoals prins Rainier en prinses Gracia van Monaco en Onassis, werd Callas onder de bloemen bedolven. De Begum, de weduwe van de Aga Khan, omhelsde de zangeres op het toneel. Dertig maanden geleden kreeg Callas ruzie met de theaterdirecteur Ghirin- ghelli, waarbij zij verklaarde nooit meer in de Scala te zullen optreden zolang hU er nog zou zyn. H(j is er nog steeds en was gisteren zelfs de-eerste die Cal las bij haar aankomst verwelkomde. (Van onze Haagse correspondent) De ijshockeywedstrijd die de Haagse ploeg HOKY en het Finse team Toolon Vese gisteravond in Den Haag op de HOKY hebben gespeeld, is geëindigd in een 44 gelijkspel. Het was een score die werd bereikt nadat een serie nare incidenten zjjn hoogtepunt had bereikt in een massale vechtpartij tussen belde ploegen en nadat de Haags-Canadese keeper Millman een Finse opponent zó volkomen onnodig een stick tussen de ribben had gezet, dat de Fin per bran card van het ijs moest worden gedra gen. Millman werd van de baan gestuurd en de Amsterdammer Herreur kwam voor de laatste speeltijd nog zeven minuten tussen de palen. In die tijd liepen de Finnen hun achterstand van 42 in. Al van het begin af was de strijd ruw geweest en het was op het straf- bankje een komen en gaan. Een van de grootste boosdoeners was weer de Haagse Canadees Don Cook, die in de tweede speeltijd drie maal achter el kaar naar het straf bank je werd verwe zen, de derde maal voor vijf minuten wegens vechten. En iedere keer als weer een speler naar het bankje ging werden de gemoederen meer verhit. Het werd een voortdurend wraaknemen en elkaar zoeken. Goalie Millman kwam .tot twee maal toe zijn doel uit schaatsen om de Finse scheidsrechter te bedreigen, de laatste maal nadat zijn teamgenoot Kossowan was doorgebroken en al leen voor de Finse doelman staande een stick voor zijn voeten geworpen kreeg. Kossowan zette de toegekende pe nalty in een doelpunt om. De massale vechtpartij kwam zeven minuten voor tijd. Kossowan begon te vechten nadat een Fin een overtreding tegen hem had begaan. In een oogwenk stonden alle spelers van beide teams tegenover elkaar en vielen er rake klap pen. Kossowan werd gestraft met vijf tien minuten strafbankje, zijn Finse op ponent met vijf. Nadat even later de stand was toen 41 de Finnen een tweede doelpunt hadden gemaakt, kon Millman zich niet beheersen (hij was bij verrassing gepasseerd) en hij porde met zijn stick een zegevierend terug rijdende Finse aanvaller tussen de rib ben. De man sloeg als een blok tegen het ijs. Nadat Heri-eur was gaan kee pen, liepen de Finnen him achterstand DODELIJKE VAL VAN GLAZENWASSER (Van onze Haagse correspondent) Vanochtend om kwart voor negen is een 35-jarige glazenwasser uit Voorburg terwijl hij aan het werk was aan een pand op de hoek van de Raamweg en de Groenhovenstraat te Den Haag, uitge gleden en van zijn ladder gevaUen. Van 8 meter hoogte viel hy op het trottoir. De man was op slag dood. Eerste kiellegging op Verolme's Braziliaanse werf De president van Brazilië, de heer Kubitchek, en verschillende ministers zullen op 15 december a.s. aanwezig zijn bij de kiellegging voor het eerste schip op de nog niet voltooide helling van Ver olme's nieuwe werf in Jacuacanga Het schip (een vrachtvaarder van 10.000 ton met passagiersaccommodatie) wordt ge bouwd voor rekening van de Braziliaan se regering. Interpellatie in Tiveede Kamer Protestmars van metaalstakers door drukke binnenstad-Utrecht De heer Suurhoff heeft vanmiddag In de Tweede Kamer gevraagd de re gering te mogen interpelleren over de huidige moeilijkheden in de metaalin dustrie. In de loop van de middag zal over het verzoek worden beslist, op dat eventueel de interpellatie morgen kan worden gehouden. In Utrecht is vanmiddag spontaan een protestmars van stakende metaal arbeiders gehouden. Omstreeks het mid daguur verzamelden enkele honderden stakers zich voor de metaalfabriek van Pannevis en Zoon N.V. om de arbeiders in dit bedrijf te bewegen ook het werk neer te leggen. Deze oproep had echter geen succes. Men bleef in de fabriek aan de arbeid. Toen trokken de demon stranten luid zingend en toeterend door de wijk Zuilen, waar ook de Demka en Werkspoor gevestigd zijn. In deze bedrijven ligt het werk nog steeds stil. De arbeiders trokken door de drukke Utrechtse binnenstad naar de machine fabriek Stork-Jaffa, waar vanmorgen weer gewerkt werd. Het was de bedoe ling van de protesterende stakers om alle metaalbedrijven in Utrecht lam te leggen. Een delegatie van de stakers probeerde ook om bij de metaalbedrij ven Coq en Heycop de arbeiders te be wegen zich aan te sluiten. De politie had handenvol werk om de luidruch tige optocht langs het verkeer te lood sen. Bovendien probeerde Hermandad steeds te bemiddelen door contacten te leggen tussen de diverse directies en de stakingsleiders. Op de Kanaalweg hie ven de stakers echter leuzen aan als „Geen woorden, maar daden. Wij wil len poen". Inmiddels was de groep uit gebreid tot meer dan 1500 stakers. De Koninklijke Nederlandse Schaak bond heeft in een communiqué, dat o.a. aan de Nederlandse regering en de Tweede Kamer is toegezonden, een uit eenzetting gegeven van de feiten, die zich rond het onlangs te Ubbergen ge houden zone-toernooi van de wereld schaakbond hebben voorgedaan. In dit „witboek", dat 15 getikte pagi na's telt, zijn alle verklaringen, tele foongesprekken en telegrammen inzake het weigeren van een visum aan de Oostduitse schaker Uhlmann opgeno men. De samensteller merkt in de inleiding o.a. op, dat voor het eerst in de 36 ja ren, dat de FIDE bestaat, politieke be moeiingen de juiste functionering van de federatie hebben belemmerd. In de verklaring, waarom de uiteen zetting ook aan de regering is gezonden, wordt gezegd dat dit is geschied „in de veronderstelling dat de regering voldoen de waarde hecht aan het belangeloze werk van de KNSB ten behoeve van de bevordering van de geestelijke volks gezondheid (cultuur, karaktervorming, jeugdzorg en vrijetijdsbesteding) om aandacht aan deze zaak te willen wij den en in de hoop dat de regering de KNSB op zeer korte termijn wil be vestigen, dat in 1961 een visum zal wor den verstrekt aan alle deelnemers aan het jeugd-wereldkampioenschap en de dames schaak-Olympiade, omdat de bond anders zou moeten afzien van de organisatie van beide toernooien, die de KNSB door het laatstgehouden FIDE- congres werden toevertrouwd". LEIDERDORP Bij K.b. is goedkeuring verleend aan het besluit van de Staten tot overdracht van een gedeelte van de Provinciale weg no. 6 aan de gemeente Leiderdorp. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Maarten J„ zn van H. M. van Dort en M. G. T. Willems, Ludovlcus J. Th., zn van Th. L. J. Steenmetser en V. M. L. P. B. G. van de Wouters d'Opllnter Robertus, zn van G. Fr. Lafeber en N. Lubach. Ondertrouwd: G. H. Meurs, 26 jr en P. H. Zwanenburg, 29 jr, D. Rombout, 21 Jr en C. van Tol, 18 Jr, H. Hollander, 29 Jr en J. E. de Ridder, 28 Jr. Getrouwd: M. Modderkolk, 24 Jr en J. Gravekamp, 27 Jr. Overleden: J. van der Zwart, e.v. W. Rhljnsburger, A. Lankhout, VOORSCHOTEN Raad heden bijeen Burgemeester L. de Kool heeft de ge meenteraad bijeengeroepen voor een ver gadering op hedenavond om 8 uur. De agenda vermeldt een voorstel inzake de bouw van 36 woningwet woningen in het complex VlietwiJk II. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: D. J. J. Klijzing en E. G. M. van der Zwet, G. Schouten en G. van Houwellngen, R. M. Faber en E. van Beek P. J. de Groot en E. M. van der Ham, P. W. Grootveld en J. W. Teske, A. S. de Bode en M. H. Turion. Getrouwd: J. de Groot, 80 Jr en J. H. Meijer, 26 jr, J. W. Stuart, 21 jr en J. M. Beerman, 20 Jr. Overleden: W. Slootjes, 88 jr, wed. van S. Langeveld. WASSENAAR Een 31-jarige los-werkman, die on langs in Den Haag werd gearresteerd en een 60-tal diefstallen van kippen en an der pluimvee heeft bekend, is ook door de Wassenaarse recherche aan de tand gevoeld. Hij bekende in Wassenaar en kele diefstallen van kippen en konijnen te hebben gepleegd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 60-79, kroten 9-10, ld. ge kookt 14-25, boerenkool 17-24, rode kool 6-10. groene kool 15-20, prei 20-34, stoof- sla 25-30, spruiten 30-57, uien. drielingen 26.10, middelfijn 10.70, middelgrof 12.80, grof 13.10, witlof 50-96; per 100 stuks: knolselderie 10-19, sla 6.50-14.30. per 100 bos: bospeen 23, peterselie 35, selderie 12- 21. AALSMEER, 7 december. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera per stuk 50-95. Bouvardia 35-57, Euphor bia 95-145, Poinsettia 60-105, Forsythia 30-65, Prunus Triloba 75-115. Amaryllis per kelk 40-75, Seringen: Stepman 4 kop ëer stuk 95-160, 2 kop 40-75, Legray 4 op 75-105, 2 kop 30-49, Fresia per bos 140-200, Cyclamen 100-210, Helleborus 160 —300, Tulpen 160-250, Narcissen 65-95, Anjers: Rood per stuk 30-58, roze 20-42, wit 15-29, Orchid Beauty 25-48, Rozen: Better Times 20-42, Roselandia 25-46, Pa rel van Aalsmeer 35-62, Geh. Duisberg 40 70, Pechtold 15-28, Verschuren 15-29, Towny Gold 40-62, Mad. Ofman 35-59, Baccarat 90-130, Montezuma 20-42, Stok man 20-45, Floriade 30-52, New Yorker 30 —46, Carol 40-63, Pink Sensation 40-66. BARNEVELD, 8 december. Coöp. Ve- luwse Eierveiling. Weekaanvoer 1.150.000 waarvan er thans 425.399 in velling wer den gebracht. Handel matig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 48/55 gr f 11.21 12,21, eieren van 55/60 gr. f 12.39-12.76, eieren van 60/65 gr. f 12.85-13.85, eieren van 65/70 gr. f 14.03-14.90. Eeierveiling S.B.E.. Aanvoer 235.346 st. Handel matig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50/60 gr. f 12.38-12.71, eieren van 60/65 gr. f 12.79-13.67. Eeiermarkt, Aanvoer ca. 1.950.000. Han del kalm. Eeieren van 52/65 gr. f 11.75- 14.00 algem. prijs f 12.70 kiloprijs f 2.19 op basis van 58 gram. Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 56.000. Handel in kippen redelijk, in kuikens traag. Slachtkippen f 1.75-1.80. slacht- kuikens f 1.55-1.75 per kg. GOUDA, 8 december. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden 29 partyen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde f 2.16-2.21 en tweede kwaliteit f 2.10-2.15 beide per kg. De handel was vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 december. Groenteveiling: waspeen Al 3.60-5.40, A2 200-5.90, BI 4.40-5.50, B2 1.90-3.50, C2 2.60, breekpeen 1.00-1.40. alles per kist rode kool 5.00-11.00, groene koof 10,00- 15.00, boerenkool 24.00-29.00, glasandyvle 72.00-73.00, spruiten 25.00-54.00, witlof 51.00-68.00, uien per kist 1.60-3.00, knol selderie per 100 stuks 11.00-22.00. Aanvoer waspeen 55.000 kg, waarvan 26.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 7 december. Bloemen veiling Flora. Troschrysanten: Red Ro- landa 115-120, Anjou 95, Minstreel 135- 140. Paris 95-100, Joseph 85-95. Blauwe Druifjes 38-40, Narcissen: Early Glorie 95-100, Helios 85-90; Hyacinten: Anne Marie 1 28-30, Pink Pearl 27-28, Bismarck 43, Am. Anjers: Arthur 1 39.00, Sim wit 20.00-22.00, Flamingo 20.00. Majesteit 32.00. Sim rood 25.00-27.00, Sim Red 28.00 30.00, Tulpen: Overdale 190-200, Winter Queen 230-240, Preludium 205 per bos van 10. RIJNSBURG, 7 december. Groente veiling: groene kool 13.20-14.00 per 100 kg; boerenkool 15.00-24.00, rode kool 5.00- 10.90, gele kool 6.00-8.00, prei 23.00, was peen 18.00-24.00, uien 7.00-9.00, andijvie 50.00-54.00, breekpeen 6.50-8.50, peterselie 18.00-20.00 per 100 bos. (Van onze Weense correspondent) De directrice van het meisjesgymna sium in de Haizingergasse in Wenen is blykbaar „moderner" dan haar leerlin gen. Ook in de Oostenrijkse hoofdstad is de abstracte richting reeds lang tot doorbraak gekomen, o.a. in het werk van een Absolon, Claus Pack, Mikl en Hun- dertwasser (welke laatste naam natuur lijk rijkelijk aanleiding geeft tot gees tige en flauwe woordspelingen). Aangezien het werk van de avant- gardisten voor een gedeelte door het grote museum is aangekocht, doch daar by gebrek aan belangstelling voorlopig in de depots blijft rusten, had de direc trice gevraagd een vyftigtal van deze moderne creaties te mogen ophangen in de gangen en leslokalen van het gym nasium. Zo kwam er in de hoogste klas een doek te hangen dat niets anders leek te zyn dan een grote kanariegele vlek. Het kreeg daarom dadeiyk de naam van „mislukte omelet". De meisjes zijn echter verder gegaan. Ze vroegen de vooruitstrevende direc trice om deze stalen van moderne kunst te verwijderen, omdat zij er „nacht merries" van kregen. Een meisje uit de vyfde klas schreef zelfs in het schooltijdschrift een opstel, waarin ze van leer trok tegen de ab stracte kunst en in het bijzonder tegen meneer Hundertwasser, die „weliswaar door honderd wateren is gezwommen, maar die de huidige jeugd zelfs niet met duizend kunstgrepen in het vaar water van zijn richting krijgt". Als moderne pedagoge voelt de direc trice natuurlijk erg veel voor het „ge sprek" en daai-om had zij haar leerlin gen uitgenodigd om aan een „open" dis cussie deel te nemen met enkele mo derne kunstenaars. In het tekenlokaal werd een „five o'clock tea" georganiseerd, waarbjj de oudere schilder Carry Hauser een In leiding hield en de meisjes erop wees, dat de hedendaagse kunstenaars kin deren zijn van hun tyd. Daarop repli ceerde een meisje heel snedig: „Waar om begrypen wij dan die schilderyen niet, want wy zyn toch nog veel meer kinderen van deze tijd?". NIEUWE CITRUSVRUCHT In Florida heeft men een nieuwe ci trusvrucht gekweekt die de naam Man- delo heeft gekregen. Men zegt dat de vrucht een kruising is tussen een man darijn en een grape-fruit (pompelmoes) De belangrijkste kenmerken van de nieuwe vrucht zyn, een erg zoete smaak en bovendien is hij zeer sappig. Op de Kerkeboslaan werd dezer da gen een auto aangetroffen, die daar al enkele dagen geparkeerd had gestaan. De auto bleek in Utrecht te zyn gesto len. De daders zyn intussen in Rotter dam aangehouden. Op woensdag 14 december en op maandag 19 december zullen resp. in het Deylerhuis en in Zuiderhout wykbyeen- komsten van de BB gehouden worden. Er zal aan de BB-ers een toelichting ge geven worden op de nieuwe organisatie vorm van de georganiseerde zelfbescher ming. Een parochiaan van de St.-Joseph- parochie, die de beschikking had over een fraai Sint-Nicolaaskostuum heeft jl. zondag en maandag als een goedheilig- man bezoeken by allerlei gezinnen afge legd. De opbrengst f. 105 is aan pastoor H. F. Jansen afgedragen voor het bouw fonds voor de nieuwe parochiekerk. Hauser ging een stap verder en ver klaarde dat de moderne kunstenaars zich veel meer door hun gevoel laten leiden dan door hun verstand, dat zy als het ware in „de hoek laten staan". Hiertegen protesteerden de meisjes heel fel. want hoe kan men „zonder z'n ver stand te gebruiken een waardevolle in houd met de daarby passende vorm vinden?" De discussie, waaraan ook de schilders Absolon en Hundertwasser deelnamen, was heel openhartig en zo springlevend, dat het thee-uurtje vier uur duurde. De meisjes lieten zich evenwel niet bekeren, zij waren tegen de „mislukte omelet" en gaven zich niet gewonnen, Twee dingen hebben zy niettemin ge leerd, namelyk dat men kunst zonder vooroordeel moet kritiseren en dat ook op dit terrein verdraagzaamheid nodig is. BEURSOVERZICHT Vertrouwen lieert terug Amsterdam, 8 december Het vertrouwen voor de aandelenmarkt keerde vanmiddag op het Damrak terug. Dit bewezen de koerswinsten die de in ternationale waarden vanmiddag over de gehele linie boekten. Vooral vast waren aandelen Philips op 1190, tegen gisteren als slotkoers 1170. Kon. Olies noteerden by de opening f122,50. Wall Street heeft blykbaar haar draai gevonden want het dinsdag aldaar ingetreden koersherstel, zette zich gisteren verder voort. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag Philips er zeer gevraagd in de markt, waardoor dit fonds gisteravond in Amsterdam steeg tot 1198, Unilever tot 795 en Hoogovens tot 820. Op de officiële beurs van van daag was de handel levendiger dan de laatste tyd. Het publiek achtte de tijd gekomen om met kooporders in de markt te stappen. De arbitrage was vry actrier in de oliehoek. Deze aandelen werden voor Zwitserse rekening uit de markt genomen. Tot de gunstige stemming op het Damrak droeg ontegenzeggeiyk de verlaging van het Engelse disconto van 5%% tot 5% by. Verder maakte Hoog ovens, voor het eerst in de geschiedenis van de maatschappy, een interimdivi dend over 1960 van 6% bekend. De ar- beidsrust in de metaalindustrie is terug gekeerd hetgeen ter beurze eveneens gunstig werd opgevat. Dit was dan ook te merken aan de koers van Hoogovens, welk papier steeg van 819 tot 823, tegen een vorige slotkoers op 810.Unilevers draaiden goed mee op 790, plus 8 punten. Aku circa 3 punten hoger op 459. Enig aanbod aan het einde van de beursduur uit New York bracht de oliekoers op f. 122,20. De Westduitse beurzen gaven hogere koersen te zien. De scheepvaarten hadden de wind goed in de zeilen, waardoor deze aande len 2 tot 4 punten konden monteren. Cultures totaal verwaarloosd met prak tisch onveranderde koersen. De Staats- fondsenmarkt reageerde met een vaste stemming op de Engelse discontoverla ging. Op de beleggingsmarkt was de stemming eveneens aan de vaste kant. De introductlekoers van de 412% lening 1959 Bank voor Ned. Gemeenten groot f. 14,5 min werd geadviseerd op 100%%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 december Londen 10.59%-10.59 7/8; Montreal 3.86%- 3.86%; Brussel 7.59%-7.60; Stockholm 72.89%-72.94'a Milaan 60.73%-60.78% Oslo 52.89-52.94: Lissabon 13 19%-13.21; New York 3.77,V-3.77A: Parys 76.91%- 76.96%; Frankfort 90.41-90.46; Zürich 87.59-87.64; Kopenhagen 54.74-54.79; We nen 14.51-14.52. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 7 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102% 102A, Ned. '59 4% 102 102J* Ned. '60-1 4% 102 102A- .Med '60 II 4% 102 102J* Ned. 59 4% 99% 99 Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81% Ned '47 3% (3) 94 %GL 94U Ned. '51 396% 96 %B Ned. '53 (3%) 95 A 95A Ned '56 3% 95 A 95 Ned '48 3% 89% 89% Ned. bel. cert, 3V4 91 93GL Ned. '50 3Yt 90 90 Ned. '54 3% 91 90% Ned. '55 I 3V4 90% 90% Ned. '55-n 3Y4 92% 92% Ned. *37 3 90% 90% Ned. grtbk obi '46-3 91% Ned. doll. In. 47 3 88 87% Ned. Inv. cert. 3 98% GB 98/s Ned 62-64 3 99%GB 99% Indië *37 3 89 A Indie '37 A 3 94 A 94A Ned. won.bJ. '57 6 110 110A Ned. won.bJ. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 27% 27% Nat. Handelsbank 226 227 Ned. Handelmy. 307 314 Amst, Rubber ill GB 112 H.VA145% 146% Senembah 540 537 AJ£.U 456% 458% Berkel's Patent (v.) 333 330 Calvé Delft cert. 779% 780 Deli My .en (Ver.) 172.50 172.70 Kon Pap v. Gelder 328% 330 GB Hoogovens eert810 823 Mliller en Co. N.B 420% 424 Ned Kabelfabr 603 613%GB Philips 1170 1190 Philips pref 325% 325% Onliever 782% 791% Wilton Feyenoord 208 208 GB Billton 2de r 422 422 Dordtse Olie gew. 566% 570% Kon Olie (f20.—) 122.90 idem (50 a f20.—) 121 122.10 Holl Amer iyn 146 147% Java China Paket 150% 152 Kli-M 9650 98.50 Kon Ned Stmv My 191% 194% Kon Paket My 134% 135 Stoomvaart My Ned 169% 168% Nlevelt Goudr eert 143% 144% v Ommeren eert 301% 304 Kon Rott Lloyd 153% 153 GB Ned Scheepv Onie 149% 151% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem lenJngeD A'dam '47 (3%) 3 95% 95 idem 48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% ld. ld *37 I-n (3%) 95 94% Z.-Holland '56 (4%) 99% 99% Vorige Slotkoers koers v heden Bank N. G. '58 (5%) 105 105 A id. N.WJ3 '52 (4%) 98% 99 BVG rspbr f 500 177 177 BVG rspbr '52 132 B 132 Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 90% 90% Premieleningen 102 101 A'dam '51 12% 83% 83% 81% 81% A'dam '56 ET 2 88% 88 A'dam '56 ni 2% 88 88 Eindhoven '54 2% 78% 79% Enschede '54 2% 80% Den Haag '52 1 2% 87% 87% 89% R'dam '52 I 2% 89% 90 89 90% Idem *57 2% 97% 98% Utrecht '52 2% 94 L 92% Z.-HoU 1957 2% 98% 98 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 234 235.50 Amst. Bank 390 390 HJ3.U. eert225% 227 Rott. Bank 325% 325% Twentsche Bank 321 321 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 415 413 Borsumy 55 B 55 Electrolasmy 335 348 Kon Ned Grofsm 173% 175 Holl Constructie 541 Ing bur v Bouwnyv 291 297 Internatlo 155% 155 Int. Kunststof! Ind 64 63% v. Kempen en Begeer 121 120% Leidse Wolspinnery 518% 520 Rott. Droogdok Mti 476 B 479% Sikkens Groep 810 795 ?er Touwfabnekep 321% Walvisvaart 107% 109 Wernink's Betonm 161 158 Van Wyk en Heringa 119% 119% Zaalberg 120 119 Spoorwegen Dell Spoorweg My 3% Am er ik. fondsen Canadian Pacific K 21% 21% Intern NlckeJ 55% 56% Anaconda 44% 45% Bethléhem SteeJ 39% 40 Cities Servlct 45% 46% General Motors 40% 41% Kennecott 76% 77% Republic Steel 51 52% Shell OU 77% 76% Union Pacific 27% 27% üa States SteeJ 72% 74%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7