Vandaag vrijwel overal weer rustig in metaal „Lagaillarde moest op bevel land verlaten „The new vision group" exposeert C.M.B. binnenkort 60 jaar op de bres voor metaalarbeiders Rechtspositie van vluchteling Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 december 1960 Tweede blad no. 30223 Funstvemieuwing gaat onstuitbaar voort Tot en met 10 januari exposeren in de hal van het Academiegebouw an het Rapenburg de leden van "The new vision centre group" hun loderne werkent zulks als gevolg van de uitwisseling Nederland- Ingeland. Immers: de indertijd door het LeidsAcademisch Kunstcentrum in lize stad georganiseerde expositie van de z.g. Informele groep", faarover wij reeds rapporteerden, trok ook in Londen de aandacht. Er is een opmerkelijke stijlverwantschap te constaterennamelijk de axperimenteel-expressionistisch-abstracte"welke de leden der twee roepen samenbindt. pe in Londen wonende en werkende den van „The new vision centre cup" zijn geen Engelsen, doch inwo- .rs van de Dominions. Van hen is Innis Bowen uit Kitmberley (Zuid- frika) de leidende figuur. Hun schil- irrrant biedt voor hen, die regelmatig door het L.A.K. in samenwerking met Commissie voor het Studium Gene- georganiseerde tentoonstellingen be- fejit, niet meer diè schok, waarvan nvankelijk sprake is geweest. Zij zijn »er Frans georiënteerd de invloed n Soulage lijkt sterk en minder wogen agressief in hun „kleurgedioh- i". dan hun Nederlandse confrères van fijke richting. Dok kunstenaars als Sicander Adam, slie Candappa, Max Chapman, John (plans, Ahmed Parvez, Tony Under- 11. Ron Russell en Aubrey Williams ?ken echter totaal met het „traditio- le". Het is opmerkelijk hoe bij schil- ts uit velerlei landen, volkomen on- lankelijk van elkaar, zich éénzelfde idens openbaart, waarbij het vooral t felle kleurenschema is, dat hen fas- leert. Daarvan geven zij een hevige indringende reflectie, daarbij gebruik ikend van originele technieken, om tot huns inziens zuivere verwezenlijking n innerlijke gevoelens te komen. Onderwerpen als „Red projectile" lowen), „Birth of fuzz world" (Under- 11) en „Lost civilisation", stoelend in actualiteit, intrigeren hen; zij reage- a er spontaan en dynamisch op. Het l van velen vooral de „gezapigen" Ier ons een langdurige en nauw- aide beschouwing vereisen, hen in de sieve gedachtengang, welke zich el ij k en onstuitbaar onder hen d, te volgen. In hoeverre deze j naar het „èndere" van blijvende ixde zal zijn, dienen wij af te wach- i leder geval ls hier van een revo- inaire vernieuwing sprake, welke loll. Mij. Landbouw ongerust over het landbouwbeleid Geen toestemming lagere landbouwschool te Leiden De Hollandsche Maatschappij van ndbouw die gisteren in Amster- m vergaderde heeft een motie aan- lomen, die telegrafisch aan de vaste nmissie voor Landbouw en Visserij 1 de Tweede Kamer is verzonden. In te motie wordt gezegd, dat het hui- ;e landbouwbeleid der regering meer gerustheid veroorzaakt dan door de flaging der prijzen alleen kan wor- li gewekt. Aangedrongen wordt op realistisch landbouwbeleid, dat reke- ag houdt met de technische ontwik- ling in de landbouw. Mr. J S. Biesheuvel, secretaris van t Landbouwschap, had in de ochtend- eenkomst eerst zijn visie gegeven op t „internationaal perspectief". Spre- r had geen goed woord over voor it hij noemde „dat gemillimeter" van regering. Zij voert ten aanzien van landbouw een „beknibbelpolitiek, tardoor de landbouw 46 miljoen min- r kreeg dan het Landbouwschap had Vraagd. Hij erkende, dat er aan de derlandse boerenbedrijven nog wel it te verbeteren valt, maar hij wilde jarnaast er toch wel op wijzen, dat iderland met Denemarken toonaan- eend is op agrarisch gebied. Spreker kwam tot de conclusie, dat ook nationaal nog wel perspectief voor de Nederlandse land- en tuin- uw, mits de landbouw zijn taak ver lat en de regering en het Nederland volk redelijkheid tonen. Bij blijven- vrede zal ook in ons land de wel- Wt omhoog gaan en dat betekent !er perspectieven voor de verdelings- Jdukten van de Nederlandse land- uw op de binnenlandse markt. Ook )r de buitenlandse afzet is dat door memende welvaart geboden perspec- f er. De voorzitter van de maatschappij, heer J. A. van Nieuwenhuizen, had zijn openingswoord medegedeeld, dat ïanks goede medewerking van het neentebestuur, nog geen toestem- ög is verkregen voor aanbesteding n de bouw van een lagere land- en hbouwschool in Leiden. Dp andere plaatsen gaat het weer Makkelijker. - Onze stadgenoot H. Klaassen is a de Rijksuniversiteit te Utrecht ge- &gd voor het dierenarts examen. ifficiële publikaties WACHTVERBOD VOOR DE BURGSTEEG Burgemeester en Wethouders van Lel- a brengen ter openbare kennis ,dat zij bben besloten een wachtverbod vast te illen voor de Bur| zich niet zonder meer Iaat afwijzen, af gezien van de vraag, of zij U aanspreekt of niet. De kleurenformaties oefenen reeds op zichzelf een grote en naar het ons voor komt allerbelangrijkste suggestie uit. Men mag de organisatoren zeker er kentelijk zijn voor deze interessante kennismaking. De vernieuwing in de schilderkunst gaat onweerstaanbaar door en het is zaak daar terdege akte van te nemen! Als is 't slechts, om niet in het „oud- vertrouwde" te verstenen H. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken Het Sint Nicolaasfeest hebben wij weer achter de rug. Thans nadert Kerstmis en oud en nieuw. Deze fees telijke dagen kunnen velen zich niet indenken zonder een speciale drank, een glaasje wijn en een borrel. Me vrouw Holleman, lid van de Neder landse Vereniging tot Afschaffing van alcoholhoudende dranken, sprak gister avond in „Ons Centrum" over de ver derfelijke invloed, die een glas wijn, bier of Jenever heeft op het mense lijk reactievermogen. Zij vertelde de aanwezige dames over haar belevenissen met een 16-jarige jongen in haar functie van gezinsvoog des. De knaap kende geen huiselijke gezelligheid en ging zijn vertier zoeken in cafetaria en café's. Nadat mevr. Hol leman nog gewezen had op het grote drankverbruik per hoofd van de be volking in Duitsland en Frankrijk gaf zij het woord aan de twee medewer kers van het Nederlands Zuivelbureau, die vertelden welke grondstoffen er al lemaal in melk en melkprodukten zit ten en dat melk onontbeerlijk is voor ieder mens, groot en klein. Lezers schrijven Laafkomers in de bioscoop Het ingezonden stukje van de heer L.P.S. heeft mijn volle sympathie. Ook ik heb mij vaak geërgerd aan laatko mers in de bioscoop, en heb mij voor genomen in het vervolg mijn eenmaal ingenomen plaats, waarvoor ik heb be taald, na de aanvang van de voorstel ling niet meer te verlaten. Ik geloof, dat de bioscoopexploitanten er verstan dig aan zouden doen hun advertenties met opwekkingen in velerlei vorm om eens een avondje gezellig naar de bio scoop te gaan niet hun waarde te ont nemen door deze laatkomers toe te staan het genoegen en de soms zeer gespannen aandacht voor het getoonde beeld van de reeds aanwezige bezoekers te vergallen. Met dank voor de plaatsing, hoog achtend, A. C. H. te Warmond. Klaver jascompetif ie In de eerste klasse heeft ook koploper P.vJH. moeten ondervinden, dat Groen- oord ernst met de zaak maakt. P.v.H. begon met een reglementaire achterstand van drie punten, wist in de eerste ron de de balans nog in evenwicht te hou den, maar moest daarna het hoofd bui gen voor Groenoord, dat nog slechts twee partijen weggaf: 84. De overige uitslagen luiden: Ere-afdeling: KNG Zaalberg 93, SLFT. en D. 5—7. EersteklasseAWSMDH 75, Cen turmMDS 57, GroenoordPvH 84. AWS—DVS 7—5. Tweedeklasse: SportiefOosthoek 3% —8%, T. en D. —SLF 7%—4%. Derdeklasse: DSB 3 Oosthoek 3 4%7%, DSB 4Groenoord 66, SLF- Oosthoek 4 75. Ook Sinterklaasfeest voor ouden van dagen Op speciaal verzoek van de jarige Sint en dankzij de onvermoeibare ijver van de leden van het dames-comité, mevrouw A. Brandt-van Dijk en me vrouw J. v. d. Wilk-de Zeeuw, kon de jeugd van de speeltuinvereniging „Om de Doorbraak" evenals vorig jaar ook nu weer by twee bezoeken van de Goedheiligman de taak van zwarte knechten overnemen. Gisteravond wer den het Oudenliedenhuis aan de Heren gracht en het Rusthuis van de Herv. Diaconie (Geref. Mannenhuis) in de Kaarsenmakersstraat bezocht en wer den uit naam van de Sint geschen ken uitgedeeld. Dat dit bezoek van de Doorbraak- jeugd door de ruim 150 bejaarden op prijs werd gesteld en hen diep heeft getroffen, bleek wel uit de woorden van dank. Zaterdagmiddag a.s. komt de jeugd van „Om de Doorbraak" bijeen ter vie ring van het Sint-Nicolaasfeest. Gevonden voorwerpen In de maand november zijn de volgende de voorwerpen gevondenherenhand schoen, portemonnee, sjaal, regenbroek, geldsbedrag, kinderschoentjes, rozen krans, badbroekje, bandhanddoek, recla mebord, bankbiljetten, muntbiljetten, herenhoed, riem, schooltas, slagersmes, lantaarn, droogrek, balletschoentjes, autostep, tuinstoel, plank, monty-coat. handtas, sleutels, damespolshorloge, he- renbril, kinderbril, baret, regenjas, da meshandschoenen, passer, blokfluit, cein tuur, trainingspak, sportschoenen, kano. wieldop, jongensjasje, scheerapparaat. armband, staalboek, damesschoenen, ny lonkousen, boodschappentas, weekendtas, mand, broek, sierhaarspeld, zakhorloge, lap stof, halsdoek, zegelring, vulpen, pa pierbak, breiwerk, dictaatcahier, boeken, contactsleutel, rijwieltas, motorhand schoenen, grammofoonplaten, uurwerk (horloge), rolschaatsen, badtas. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Familieavond in„ Den Burcht" De jaarlijkse familie-filmavond van de Chr. Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid, afdeling Leiden, welke gis teravond in de grote zaal van „Den Burcht" werd gehouden, mocht zich in grote belangstelling verheugen. In zijn welkomstwoord sprak de afdelingsvoor zitter, de heer A. L. Verhoog, er zijn grote voldoening over uit, dat zovele leden vergezeld van hun familieleden aan de uitnodiging tot bijwoning van deze C.M.B.-familieavond gehoor had den gegeven. In verband met de recente mislukking van het loonoverleg van re gering en vakraad en de daaruit voort vloeiende teleurstelling, deed spreker een dringend beroep op de aanwezigen om vooral niet mee te doen aan pogin gen tot staken van de arbeid. Na een gevarieerd voorprogramma, waarin o.m. de film „Vieren maar" van Herman v. d. Horst werd gedraaid, volgde een propaganda-toespraak van de heer D. Nederveen, hoofdbestuurder van de CMB. Ook spreker moest van zelfsprekend delen in de algemene te leurstellingen die volgde op de misluk king van het loonoverleg en die zeker bepaalde consequenties met zich zal brengen. In totaal hebben ongeveer 15.000 man voor korte of langere duur 't werk neer gelegd uit protest tegen het regerings standpunt, dat een openbreking van de C.A.O. in de metaalindustrie vóór 1 juli 1961 tot gevolg zou hebben, dat tussen tijdse looneisen uit andere bedrijfstak ken eveneens naar voren komen en dus een brede loongolf ons land zou over spoelen. Nadat spreker uitvoerig was in gegaan op de voorstellen, die de Vak- raad aan het College van Rijksbemidde laars had voorgelegd, wees hij er met nadruk op, dat de regering in 1958 ver klaarde, dat de werkgevers en werkne mers om te komen tot een gezamenlijk voorstel, zeer op prijs werd gesteld en nu, terwijl de partijen onderhandelden en tot overeenstemming waren gekomen, zonder meer ingreep en een loonsverho ging voor 1 juli 1961 afwees. Ook nu, ondanks de recente teleur stelling, vroeg spreker de Leidse leden vertrouwen te hebben in hun C.M.B. die binnenkort 60 jaar lang op de bres staat voor de belangen van de werkers in de metaalindustrie. Nog is ongeveer 43 van deze arbeiders niet georgani seerd en staan dus 160.000 werkers nog aan de kant, hetgeen inhoudt, dat ook voor de Leidse afdeling bij de leden werving voor de C.M.B. nog een belang rijke taak is weggelegd. Na de pauze heeft men zich met de hoofdfilm „Het meisje Marion" koste lijk vermaakt. 's Middags werden er films vertoond voor de C.M.B.-jeugd. Voortdurend tekort aan arbeidskrachten Door seizoeninvloeden meer werkloze bouwvakarbeiders Zoals overal in ons land, is ook in het rayon, dat ressorteert onder het Ge westelijk Arbeidsbureau te Leiden, de werkloosheid in de maand november iets gestegen, nl. van 177 tot 204. Deze lichte stijging was voornamelijk te wijten aan seizoeninvloeden. Opvallend was vooral de toename van het aantal ingeschre ven bouwvakarbeiders. Eind oktober had men in het gebouw aan de Doeza- straat slechts negen namen van werk loze bouwvakarbeiders genoteerd staan Eind november waren dat er 42. Vooral het aantal werkloze schilders is geste gen, terwijl op het einde van november ook enkele metselaars in afwachting waren van nieuw werk. Dat neemt alle maal niet weg, dat ook nu de werkge legenheid in de bouwsector nog vrij gunstig genoemd kan worden. In vrijwel alle overige sectoren van het bedrijfs leven bestaat nog steeds een opmerke lijk tekort aan arbeidskrachten. En ook de tekorten aan vrouwelijk personeel vooral in confectie- en textielindustrie duren voort. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doot. ex. Ned. recht de heer N. A. van Gellicum te Amsterdam Viro kwam bijeen Wat is een mens zonder papieren? Naast de vele problemen rond de vluchtelingen: onderdak, werkgelegen heid en zoveel andere zaken van levens belang, is het probleem van de juri dische status van de vluchtelingen wel een van de allerbelangrijkste. Gisteravond werden deze juridische problemen uitvoerig behandeld door de heer A. Dirks, vertegenwoordiger in Ne derland van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen. De voordracht, welke werd gehouden in het pand Rapenburg 8, geschiedde bij gelegenheid van de Protestacties van korte duur Wschrlften van dit besluit zijn ver- Men aan de Hoofdingenieur-Directeur i de Rijkswaterstaat ln Zuid-Holland aan de door de minister van Verkeer en iterstaat aangewezen verenigingen, be- rtlgingvan verkeersbelangen ten doel f bende, alsmede aan het College van Ge- puteerde Staten van Zuid-Holland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Neeltje Adrlana, dr van A. v. d. Bogaard N. A. Verhoeff, Jan Willem, zn van v- d. Meent en J. H. Klein, Apolonla anclsca Maria, dr van C. J. M. Zand- Jgen en G. J. v. d. Drift, Johanna, dr. b P. Bervoets en J. v. d. Laaken, Jo- Mba Maria Cornelia, dr. van J. W. van fliond en M. de Bruin. Judith, dr van Barnhoorn en J. van der Plas. OVERLEDEN J. C. Lommelaars, 93 Jaar, wed. van J. der Stok, N. Brugman, 80 Jaar, wed. M J. Pouw, J. Dreef, 86 Jaar, man, C. J. 1 FelJ, 77 Jaar, echtgen. van J. Robbers. In de meeste metaalbedrijven, waar gisteren proteststakingen tegen de houding van de regering bij het loonoverleg werden gehou den, wordt vandaag weer ge werkt. Voor zover wij konden na gaan werd vanmorgen nog slechts bij de twee grootste Utrechtse me taalindustrieën, Werkspoor en Demka, gestaakt. Bij Werkspoor was het grootste deel van het personeel wel opgekomen, maar liep in groepjes rond over het terrein. Bij de staalindustrie Demka zijn de opkomende arbeiders zowel van de nachtploeg als van de ochtendploeg, aan de poort door posters overgehaald niet aan het werk te gaan. In afwachting van een gecombineerde vakbondsverga dering, die vanochtend gehouden zou worden, bleef het gros van de arbei ders buiten wachten. Het personeel van de ovens en andere vitale afdelingen werd echter doorgelaten evenals Ita lianen en andere buitenlanders zodat men bij opheffing van de sta king onmiddellijk aan de slag kon. In de overige Utrechtse metaalbedrijven is het werk vanmorgen normaal hervat. Ook in Amsterdam was de rust aan het metaalfront vanmorgen vrijwel ge heel hersteld, temeer daar de stakin gen niet door de erken :'e vakbonden werden gesanctioneerd. Wel sympathie Ook niet door de Alg. Ned. Bedrijfs bond voor de Metaalnijverheid (N.V.V.), hoewel men daar wel sympathie voor de stakers kon opbrengen. „De ANMB kan in zijn positie niet achter een sta king gaan staan, omdat men gebonden is aan de C.A.O.", zo merkte districts bestuurder J. Meynikman op: „Wij kun nen niet uitbetalen aan stakers". De heer Meynikman sprak op een kader vergadering van het district Amster dam. Naar aanleiding van de thans ontstane situatie concludeerde hij, dat er nu een einde gekomen is aan de macht van de vakorganisaties. „Uw standpunt is ons standpunt. Formeel kunnen wij het niet doen. De stakin gen van gisteren vond hij volkomen begrijpelijk, maar hij waarschuwde: „Kijk uit, houd je kruit droog". De vakorganisatie moet nu volgens hem de vier procent, die men op 1 janu ari a.s. zou krijgen, gaan verwezenlij ken door middel van de secundaire ar beidsvoorwaarden, d.w.z. binnen het raam der C.A.O. te doen, wat er nog inzit. „En op 1 juli liggen de nieuwe loonvoorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars". Later zei hij nog „Wij gaan helemaal niet akkord met die extra anderhalf procent, maar we konden toch niet zeggen: neem het niet aan Tijdens de discussie zei een van de kaderleden, dat als het moet, ook zon der vakorganisatie een staking kan wor den uitgeroepen. Enkele kaderleden deelden mede, dat in diverse bedrijven vandaag vergaderingen van de Onder nemingsraad zullen worden gehouden. Een voorstel om in Den Haag een pro testdemonstratie te organiseren, werd onmiddellijk door de heer Meynikman overgenomen. Hij zou het terstond bij het hoofdbestuur indienen. Féral heeft zich bij de politie gemeld op aandringen van abt van een klooster (Van onze Parijse correspondent) Tijdens een nieuwe zitting van het barricaden-proces, dat ondanks de afwezigheid van de voortvluchtige hoofdrolspeler Pierre Lagaillar- de en vier van zijn trawanten gisteren in het oude trage tempo hervat, heeft een der verdedigers, mr. Tixier-Vignancourt onthuld, dat hij af gelopen dagen in Madrid Lagaillarde persoonlijk had ontmoet. De advocaat verzekerde voorts ook dat hij uit naam van al zijn col lega's een poging had willen ondernemen Lagaillarde te overtuigen, dat hij zich niet aan de Justitie van zijn land moest onttrekken. Die taak was echter, zo vertelde de advocaat, zijn overtuigingskracht te boven gegaan. Niettemin kon hij het tribunaal en de hele publieke opinie verze keren, dat Lagaillarde niet uit eigen beweging, doch op bevel van anderen, Parijs had verlaten. Binnen enkele dagen zou Frank rijk en de rest van de wereld wel vernemen wie er in waarheid ach ter dit initiatief had of hadden gestaan, zo riep de advocaat uit om de spanning dus weer wat graden op te voeren. Lagaillardes eigen advocaat mr. Gal- lot heeft zich door die mysterieuze ver klaringen van zijn collega echter niet willen laten weerhouden om uit protest tegen de vlucht van zijn cliënt zijn verdediging neer te leggen. Eén van Lagaillardes makkers, de Al gerijnse verzekeringsagent Fernand féral, die eveneens einde afgelopen week het hazepad gekozen had, heeft zich Dag van de Rechten van de Mens (10 december) van de Ver. voor Int. Rechts orde. Na de opening door de voorzitter, dr. ir. H. M. J. Hart, gaf de heer Dirks een overzicht van de resultaten van de ac ties, in Nederland gehouden in het wereld-vluchtelingen-jaar. Met een op brengst van 8.8 miljoen gulden staat Nederland op een zeer eervolle plaats in de rij van naties. AANSPRAAK OP JURIDISCHE BESCHERMING De mensen, die wegens „een gegronde vrees" voor vervolgingen, waarvan de oorzaak gelegen kan zijn in een poli tieke, sociale, godsdienstige of maat schappelijke status, hun land ontvluch ten, konden geen enkele aanspraak meer maken op juridische bescherming. In 1951 is daarom door 27 k 28 landen een conventie in het leven geroepen, die minimumrechten aan personen, waar van „de gegronde vrees" is aangetoond, waarborgt. Zij verkrijgen daardoor een zekere status. Zij worden dan als „vluch teling" geaccepteerd door een bepaald land. Nederland heeft vrijwel alle arti kelen van deze conventie van toepassing verklaard. Zo heeft een vluchteling hier te lande het recht van werkgelegenheid recht op AOW- of AWW-uitkeringen. Hij heeft dus dezelfde rechten als de Nederlander, echter gezien in internationaal verband. Reizen onder paspoort is slechts beperkt toegestaan, daar andere landen een vluchteling, op genomen door 'n bepaald land, niet als een burger van dat land erkennen. Sedert de grote poolvorser Fridtjof Nansen in 1921 als Hoge Commissaris voor de vluchtelingen speciale vluchte- lingenpassen deed invoeren, zijn er steeds meer faciliteiten voor de vluchte lingen, als zij internationale reizen wen sen te maken, bijgekomen. Ook de naturalisatie van vluchtelin gen kwam uitvoerig ter sprake, daar zeer vele jonge Hongaren Nederlands staatsburger willen worden. Het kostbare element bij de natu ralisatie begint ook te verdwijnen. On langs werd de eerste vluchtelinge koste loos genaturaliseerd. Het probleem van de statenloze zee lieden, personen die in een vreemde staatsdienst zijn getreden, de staten- loos verklaarde joden uit de tweede wereldoorlog en de oude Russische uit geweken aristocratie kwam ook aan de orde. Met vraag en antwoord kwam men tot een duidelijk inzicht in de onderscheiden problemen. Het vluchte lingencomité in Nederland zal in ver band met nog lopende acties nog een jaar in functie blijven. In Leiden zal o.a. nog een postzegelverkoop met op slag voor de vluchtelingen gehouden worden. Met het dankwoord van de voorzit- i ter werd deze leerzame en boeiende i avond besloten. Drie promoties PROEFSCHRIFT OVER HISTORISCHE ASPECTEN VAN DE STAD ZUTPHEN Op 7 december promoveerde cum laude aan de Leidse Universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid, mr. W. de Vries, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, geboren in 1908 te Arnhem en thans wonende te Vught, op een proefschrift, getiteld: „De Opkomst van Zutphen". Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, geti teld: „Bereiding en metabolisme van J 131-serum-albumine", de heer K. S. Wiardi, geboren in 1932 te Rotterdam en wonende in Rotterdam. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift, getiteld: „De gevolgen van vroeg-kinderlijke voe dingsstoornissen met cerebrale complica ties", de heer R. Agema, geboren in 1926 te Haskerland en thans wonend te Oegstgeest. Een brief voor U BIJZONDER KERKEWERK HERVORMDE GEMEENTE Tijdens de zondagochtend te houden Luxorby eenkomst van het Bijzonder Kerkewerk der Leidse hervormde ge meente zal de directeur van het post kantoor enkele bijzonderheden vertellen over de wijze, waarop een briefverzen ding door de PTT wordt verzorgd. Een filmstrook over het postvervoer zal het gesprokene toelichten. Vanuit zijn per soonlijke overtuiging als christen zal spreker tevens wijzen op de houding, welke van ons wordt gevraagd tegenover de medemens. „Hoe word ik - met een beeld van de apostel Paulus in één van zijn brieven - een leesbare brief voor mijn naaste?" Mevr. dr. E. A. Franken-Duparc zal deze ochtend de vraag beantwoorden: „Hoe kan ik ojn. daadwerkelijk meehel pen het leed van medemensen, nog al tijd wachtend of misschien hopeloos ge worden in vluchtelingenkampen, te ver lichten?" Tussen het huis van dr. Franken aan de Lammenschansweg en het Oostenrijk se vluchtelingenkamp „Haid" is via brie venpost en pakketpost een onafgebro ken contact. Tegen Kerst hoopt zij weer persoonlijk haar vrienden in Haid te be zoeken. Velen in Leiden en ver buiten onze stad helpen trouw mee om de „postweg naar Haid" in stand te houden. Zondag morgen kan men daarbij opnieuw hel pen door (ongebruikte Hollandse) fran keerzegels van 12 en van 30 cents mee te brengen. Deze worden tijdens de bij eenkomst door PTT-bestellers ingeza meld. intussen vrijwillig aan de Franse politie uitgeleverd. Gisteren kwam hij met hangende pootjes aan bij de gendarme rie in Tarbes, dicht bij de Spaanse grens. De nacht tevoren had hij in een klooster doorgebracht en de abt wist hem toen terug te doen keren van de dwalingen zijns weegs. Gesloten deuren Het militaire gerechtshof besloot gis teren ook nog de deuren te sluiten zodra volgende dagen de vroegere hoge ver tegenwoordiger in Algiers Paul Delou- vrier, de ex-opperbevelhebber generaal Challe en de secretaris-generaal voor Algerijnse Zaken Morice als getuigen zullen worden gehoord. Een politie-inspecteur die gisteren al aan het woord kwam, wist te vertellen dat hij in de januaridagen, enkele mi nuten voor een twintigtal van zijn col lega's in Algiers dodelijk getroffen werd, de rebelse caféhouder Ortiz, die ook al naar Spanje is gevlucht, op zijn balkon met een revolver had zien manoeuvre ren. Na dit getuigenis werd aan de per soonlijke aansprakelijkheid van Ortiz in de schietpartij waarbij 24 leden der Franse ordetroepen het leven verloren, door nog minder mensen getwijfeld. In de gangen van het gerechtsgebouw werden inmiddels koortsachtig uitleg gingen gegeven van Tixier-Vignan- courts toespelingen op de figuren die Lagaillarde tot zijn vlucht zouden heb ben aangezet. Dat de regering zelf de hand in zijn verdwijning zou hebben gehad, is een uitlegging die daarbij steeds meer opgeld bleek te doen. Vóór de haan kraait President Soekarno van Indonesië heeft gisteren op een bijeenkomst in Bandoeng, waarop ongeveer 100.000 men sen aanwezig waren, gezegd, dat, als het Indonesische volk absoluut één is, Ned. Nieuw-Guinea „voor de haan volgend jaar kraait, onder Indonesisch gezag zou terugkeren" Hij zei: „Roep merdeka (vrijheid), tot de Nederlanders in West-Irian jullie kunnen horen. Roep zeventien keer mer deka". Ds. J. Spelt plotseling overleden In de leeftijd van 56 jaar is heden morgen zeer plotseling overleden ds. J. Spelt, predikant bij de hervormde gemeente van Dinteloord. Ds. Spelt aanvaardde op 8 januari 1933 het pre dikambt in Molenaarsgraaf. Hij diende vervolgens de gemeente van Rijssen in Overijssel en verbond zich in 1950 aan de gemeente an Din teloord. Ds. Spelt zou op 15 januari zijn intrede doen te Zoetermeer. Ds. Spelt was o.m. lid van het hoofdbe stuur van de Christilijke Emigratiecen trale. Hij behoorde tot de modaliteit van de gereformeerde bond in de Ned. Herv. Kerk. Ds. S. H. J. James t In de ouderdom van 83 jaar is in Hardewijk overleden ds. S. S. H. J. James, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. James was een bekend lid van de voormalige ethische vereni ging in deze kerk. Hij verkreeg voor al bekendheid door zijn optreden als predikant in Delfshaven, waar hij van 1914 tot 1943 werkzaam is geweest. Hij riep als één der eerste predikanten in ons land de zogenaamde jeugddiensten in het leven, waarmee hij zijn tijd ver vooruit was. De thans overledene studeerde aan de Leidse Universiteit en aanvaardde in 1903 het predikambt. Hij diende de gemeenten van Biggekerke. Lage Zwa- I luwe en Delfshaven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3