President Kasavoeboe proclameert noodtoestand voor de Oostprovincie WEERBERICHT Kamer pleitte opnieuw voor de spijtoptanten Alleen arts bij Loemoemba als eerst rapport is uitgebracht over gevangenen in Stanleystacl WEER NIEUWE KUNSTMAAN GEVECHTEN IN VIENTIANE TUSSEN VALSCHERMTROEPEN Maar minister houdt voet bij stuk President van „Heilige Daad" gearresteerd TOP-VOORDEEL 120,- ^Crë lettws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 No. 30223 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7J50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 6705B Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteravond een decreet getekend, waarbij in de Oostprovincie de noodtoestand wordt afge kondigd. De Oostprovincie en de hoofdstad Stanleystad zijn de sterk ste bolwerken van Loemoemba. In Leopoldstad ziet men het besluit van Kasavoeboe als de inleiding van pogingen van het leger om de provincie weer onder controle te krijgen. Vorige week dreigden de autoriteiten in Stanleystad de Oostprovincie onafhankelijk te ver klaren. De voorzitter van de „Raad van commissarissen", Bomboko, heeft medegedeeld, dat een arts van het Rode Kruis tot de ex-premier Loe moemba zal worden toegelaten wanneer hij eerst naar Stanleystad gaat en rapport uitbrengt over de toestand van de parlementsleden, die daar door de aanhangers van Loemoemba gevangen worden ge houden. Loemoemba wordt in het kamp van Thysstad goed behandeld, aldus voegde hij daaraan toe. Uit Leopoldstad wordt nog vernomen, dat de sterke man van Kongo, kolonel Moboetoe, versterkingen heeft gezonden naar de grens tussen Oostprovincie en de provincie Equator, waar het tot bot singen tussen voor- en tegenstanders van de ex-premier zou zijn ge komen. Brittannië, de Verenigde Staten. Italië en Argentinië dienden een ontwerp resolutie in, waarin d© hoop tot uitdruk king werd gebracht, dat vertegenwoor digers van het Internationale Rode Kruis toestemming krijgen overal in Kongo gevangen gehouden mensen te onderzoeken. Wanneer de Veiligheidsraad vanavond om 21.00 uur Nederlandse tijd zyn be spreking van de Kongolese kwestie her vat zal de Sovjet-Unie, naar men ver wacht, zijn aanvallen op secretaris-ge neraal Hammarskjöld hernieuwen. Ham- marskjöld waarschuwde in de bijeen komst van gisteravond, dat alles ineen zou storten wanneer de VN zich uit Kon go zouden terugtrekken. Dan zou de weg open kunnen komen te liggen voor in terventie ten gunste van nationale be langen, zei hy. Daarbij gaf hij geen na dere aanduiding van die belangen maar hij zou hierbij zowel op Oost als op West geduid hebben. De Rus Valerian Zorin, die deze maand voorzitter van de raad is, drong erop aan het woord te mogen voeren inplaats van dat men, als voorgesteld door Argen tinië, tot verdaging van de bespreking zou overgaan. Volgens hem werd het Ar gentijnse voorstel gedaan omdat bepaal de Westerse afgevaardigden niet zouden willen luisteren naar kritische opmerkin gen ten aanzien van hun eigen politiek en het optreden van de secretaris-gene raal Het voorstel tot verdaging van de vergadering tot hedenavond werd echter aangenomen. Waarnemers verwachten, dat de Kon golese kwestie ter bespreking aan de Al gemene Vergadering van de VN zal wor- Veiligheidsraad over toestand in Kongo In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de Sovjet-Unie gisteravond een resolutie ingediend, waarin aan se cretaris-generaal Hammarskjöld wordt verzocht „de onmiddellijke invrijheid stelling van Loemoemba te bewerkstelli gen." De Raad was op verzoek van de Sovjet-Unie bijeengekomen om zich over de toestand in Kongo te beraden. Groot- Deskundigen van de Amerikaan se luchtmacht hebben gisteravond een aardsatelliet, „Discoverer XVIII" in een baan om de aarde gebracht. Men wil trachten de ruimtecabine, die o.a. menselijk weefsel bevat, te bergen. De sa telliet beschrijft een baan om de polen van de aarde. De 135 kilo zware ruimtecabine bevat weefsel van een menselijk ooglid, been merg, algen en sporen, bloed lichaampjes en enkele soorten film. Men wil hiermee de gevol gen van straling bestuderen. Eerst 24 uur na het lanceren zullen po gingen worden gedaan in de na bijheid van de Hawaiï-eilanden de cabine te bergen. De stuwkracht van de Thor-raket met behulp waarvan de satelliet werd gelanceerd van de basis Vandenberg, was 15.000 pond groter dan die van de raketten die bij eerder Discoverer lan ceringen zijn gebruikt (150.000 pond). Mist stagneert het luchtverkeer Dichte mist heeft Schiphol vanochtend onbereikbaar gemaakt voor alle aanko mende vliegtuigen. Ook het uitgaande verkeer ondervond vertraging, deels om dat er mist hing boven ettelijke lucht havens in West-Europa. De eerste machine, die Schiphol niet bereiken kon, was de DC-7C van de KLM, die om half negen uit New York had moeten landen. Dit toestel week uit naar Dusseldorp, evenals de DC-8 uit Mexico, die via Houston en Montreal om kwart voor negen zoq aankomen. Dan was er de DC-8, die omstreeks dezelfde tijd uit New York werd verwacht en die naar Keulen uitweek. De Viscount van de KLM, die om 7 uur vanochtend uit Hamburg via Bremen naar Schiphol ver trok, moest in Bremen blijven staan wegens de dichte mist bij Amsterdam. In de loop var de ochtend kozen - zij het met vertraging - toch een aantal vertrekkende vliegtuigen het luchtruim, de eerste om 9.50 uur naar Kopenhagen en Stockholm, de tweede naar Parijs en kort na half elf ook toestellen naar Lon den, Hamburg en Brussel. Ook het vliegtuig van de Olympic Airways met bestemming Athene vertrok voor de lijn- vlucht via Frankfort en Zürich. Enkele uitgaande vluchten werden ge annuleerd. PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Weinig wind. Dezelfde of iets la gere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 DECEMBER Zon op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur: maan op; 22.45 uur; onder: 12.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.51 en 19.09 uur; laagwater te 2.29 en 14.48 um-. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's den voorgelegd aangezien Rusland van plan zou zijn het hierboven genoemde Westerse voorstel met zijn veto te tref fen, terwjjl het Russische voorstel waar schijnlijk niet zal worden aanvaard. Rus land verlangt behalve vrijlating van Loemoemba ook ontwapening van Mo- boetoes leger en herstel van Loemoem- ba's regeringsmacht. Het Westen wil niet alleen dat vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis een onderzoek instellen naar de mensen die in Kongo gevangen worden gehouden maar ook dat Hammarskjöld blijft werken voor handhaving van wet en orde in Kongo. Joego-Slavië trekt zijn personeel uit Kongo terug België heeft Nederland verzocht de Belgische belangen in Ghana te behartigen. De Nederlandse regering heeft nog niet officieel op dit verzoek geantwoord doch aangenomen wordt, dat ons land zich met deze taak gaat belasten. Ghana heeft de betrekkingen met België enige dagen geleden verbro ken nadat het de regering in Brussel ervan had beschuldigd betrokken te zijn in de gebeurtenissen in Kongo die heb ben geleid tot de afzetting van de rege- ring-Loemoemba. Er is sprake van dat na de VAR en Ceylon ook Ghana zijn troepen uit Kongo zal terugtrekken. Intussen heeft Joego-Slavië medegedeeld, dat het zijn diplomatieke missie uit Kongo en het Joegoslavische VN-personeel in dit land „onmiddellijk" zal terugtrekken. In een nota aan Hammarskjöld wordt voorts geëist dat de Ver. Naties „de snelste en meest energieke stappen nemen om de invrijheidstelling van het hoofd van de centrale regering, Patrice Loemoemba, en andere gearrseteerde leden van rege ring, parlement, openbaar en politiek le ven te bewerkstelligen". De premier van Katanga, Tsjombe, heeft uit handen van de Belgische mi nister voor Afrikaanse Zaken, graaf d'Aspremont Lynden, de versierselen van Grootkruis in de Orde van de Kroon ontvangen. Dit is na de Orde van Leo pold de hoogste Belgische onderscheiding Kasavoeboe is reeds drager van de Orde van Leopold. De onderscheiding aan Tsjombe werd uitgereikt tijdens een di ner in Brussel, waar o.m. de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny aanwezig was. Het is vrij zeker dat het besluit Tsjombe de onderscheiding te verlenen is genomen nadat hij door Ko ning Boudewijn werd ontvangen. Weer minister door Kennedy benoemd De pasgekozen Amerikaanse president, John Kennedy, heeft gisteren de benoe ming bekendgemaakt van de Democrati sche afgevaardigde Stewart Udall tot minister van Binnenlandse Zaken in zijn toekomstige regering. Volgens Kennedy zal Üdall de nodige „energie en verbeel dingskracht" meebrengen voor de be langrijke taak „Amerika's geweldige en overvloedige natuurlijke hulpbronnen te ontginnen". Burgeroorlog in Laos duurt voort: Na een militaire staatsgreep ten gunste van de neutralistische regering-Phoema In de hoofdstad van Laos, Vientiane, zijn vandaag gevechten uitgebroken tussen twee groepen valschermtroepen, na een militaire staatsgreep ten gunste van de neutralistische regering van Prins Soevanna Phoema. De staatsgreep werd geleid door kolonel Khoerprasith Abhay, bevelhebber van het militaire distrtict Vientiane, en uitgevoerd door het derde bataljon valschermtroepen, dat woensdag is teruggekeerd van de strijd tegen de rechtse rebellen van generaal Phoemi Nosovan, 130 km van de hoofdstad verwijderd. Het tweede bataljon val schermtroepen heeft later getracht de stad binnen te komen om de staatsgreep ongedaan te maken. Generaal Phoemi nog voor drie rivieren Uit de omgeving van Prins Soevanna Phoema wordt vernomen, dat het kolo nel Abhay's bedoeling was van Vientiane een werkelijk neutrale stad te maken om besprekingen tussen alle drie par tijen mogelijk te maken. De burgeroor log duurt nu al vier maanden. De jongste staatsgreep brengt weinig of geen verandering in de positie van BINNENKORT TOTO-NOODWET (Van onze parlementaire redacteur) Van alle kanten is er gisteren in de Tweede Kamer bij minister Beerman (Justitie) vergeefs op aangedrongen de Indische Neder landers. die in 1950 voor de Indo nesische nationaliteit opteerden, in ruimer aantal en sneller in Ne derland toe te laten omdat hun het leven in Indonesië onmogelijk wordt gemaakt. De minister is van mening, dat hij in vergelijking met zijn socialistische voorgangers de toelating reeds aanmerkelijk heeft verruimd en versneld, zodat thans 2400 spijtoptanten per jaar wor den toegelaten. Besloten is een commissie in te stel len, die zal adviseren in gevallen waar in het departement afwijzing over weegt. De commissie zal ook kunnen adviseren over de vraag of de richtlij nen van de regering voor toelating juist zijn. „Laat men de werking van het nieuwe bestel eerst eens afwach ten", betoogde minister Beerman. Bü De grote bunker aan de verkeers weg Utrecht-Den Bosch bij de brug over de Maas te Hedel wordt ge sloopt. Het in 1937 gebouwde ge vaarte, dat later herhaaldelijk werd versterkt, heeft muren van ander halve meter dikte. In muren en dak werd 25 ton staal verwerkt. Men denkt zes weken voor het karwei nodig te hebben. Dan is een sta- in-de-weg voor het verkeer opge ruimd. de replieken zal vandaag blijken of de Kamer daartoe bereid is. De Kamer heeft gisteren ook nog even gesproken over de noodwet, die minister Beerman binnenkort hoopt in te dienen en waardoor een toto met geldprijzen mogelijk wordt, waarvan de hoofdprijs ten hoogste 50.000 gulden mag bedragen. De Kamer had over het algemeen wel waardering voor deze voorlopige oplossing in afwachting van een nader advies voor een definitieve regeling van de Commissie-Wiarda. Minister Beerman wees er nog eens op, dat hij de huidige situatie niet bevredi gend vond en hij een nieuw wetsont werp dringend nodig acht. 9 Slot pag. 2 de regering van Prins Soevanna Phoema, tegen wiens vriendschappelijke betrek kingen met communistische landen ge neraal Phoemi zich verzet. De staats greep was gericht tegen de activiteit van extremistische linkse groepen, die het niet eens zijn met het plan van de regering om een kabinet van nationale verzoening in het leven te roepen. Prins Soevanna heeft vandaag aan de pers meegedeeld, dat de jongste ge beurtenis geen staatsgreep was, maar een demonstratie van trouw van het leger aan zijn regering. Het is nog niet duidelijk of generaal Phoemi van plan is Vientiane aan te vallen en of hij' daartoe bij machte is. Zijn troepen moe ten nog drie grote rivieren oversteken en er zijn geen bruggen. Door zijn troepen te concentreren voor een op mars naar Vientiane, stelt Phoemi vele afgelegen delen van het land bloot aan de guerrilatroepen van de linkse Pathet Lao. W egens bedrog (Van onze correspondent te Bonn) Te Hattenheim in Rheingau (West- Duitland) is de 59-jarige zich elektro- ingenieur noemer.de Adolf Th. Dreis gearresteerd, die als president van de geheimzinnige organisatie „Die Heilige Tat" in ons land bekend is geworden. De arrestatie geschiedde, zo deelde ons hedenmorgen de politie te Mainz mee, wegens de gevangenisstraf van vijf maanden, die Dreis nog tegoed heeft wegens bedrog. Tegen Dreis liep al geruime tijd een ar restatiebevel, men kon hem evenwel niet grijpen, omdat hij geen vaste woonplaats in de Bondsrepubliek heeft en zich in hotels pleegt op te houden. In deze hotels t taalt Lij evenwel nim mer zijn rekeningen, ook al een reden voor de politie om hem te zoeken. Van de zijde van de politie te Mainz deelde men ons mede, dat van uitle vering van Dreis aan Nederland waarschijnlijk geen sprake kan zijn. Het uitleveringsverdrag tussen de Bondsrepubliek en ons land voorziet, volgens de politie te Mainz, niet in uitlevering wegens bedrog. In Schaasbergen is gisteren het monument onthuld voor de gevallen militairen van de 7-december-divi sie. Mevr. A. G. van Anrooy-de Kempenaer, presidente van de Oor logsgravenstichting, bracht in het monument aarde aan van het ere- veld Menteng Poeloe te Djakarta V.S. moeten uitvoer (met drie miljard) vergroten De Amerikaanse minister van Handel, F. H. Muller, heeft gisteren een ver groting van de Amerikaanse uitvoer met tenminste drie miljard dollar per jaar bepleit als een van de middelen tot op lossing van het goud-dollarvraagstuk. Hij zei dat een grotere uitvoer gemak kelijk zou kunnen worden bereikt, in dien slechts één op iedere tien Ameri kaanse fabrieken zich zou inzetten voor een vergroting van de uitvoer. De mi nister voegde hieraan toe dat er op het ogenblik slechts 5 procent der 300.000 fabrieken in de Verenigde Staten aan de uitvoer deelneemt. Advertentie Wat betekent f 120,- voor u Is f 120,- misschien juist dal bedrag dat u voor een biezondere gelegenheid hebt weggelegd? Hier is die gelegenheid: een overjas uit onze gerenommeerde collectie de uwe voor f 120,-, 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK OVERJAS GROOTMEESTER VAN HET KONINKLIJK HUIS Bij K.b. is met ingang van 3 decem ber 1960 aan Hr Ms adjudant-generaal in buitengew. dienst vice-admiraa.1 tit. b/d N. A. Rost van Tonningen op de meest eervolle wyze ontslag verleend als Hr. Ms. opperceremoniemeester, echter met de bepaling, dat hü deze functie tüdelyk blyft waarnemen tot door de vervanging in deze functie voorzien wordt. De heer Rost van Tonningen is met ingang van gelüke datum benoemd tot Grootmeester van het Koninklük Huis. (£>uc/ ^ïlte Uit Het Leidsch Dagblad van 8 December 1860: In de zitting der Tweede Kamer van l.l. Woensdag werd de f. 4.000 subsidie voor de sa menstelling van het Nederl. Woordenboek afgekeurd, omdat voor de uitgave geen termijn was bepaald; - terivijl de Minis ter verklaarde, dat te oordelen naar het verslag der redactie en naar haar werkzaamheden dit werk vermoedelijk zeer lang zou duren, omdat men tot nu toe slechts bouwstoffen had verza meld, maar dat juist het gemis van het subsidie tot staking en voor het minst tot belemmering van den arbeid zou strekken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1