Bij Meer en Boseli wordt verleden uitgepeld liet belangrijks ging verloren Veel BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 De industriële investeringen overschrijden de taakstelling Koudekerk reikt oorkonde uit aan Amerikaanse zusterplaats Eerste onderhoud tussen nieuwe en oude president van Amerika (pgericht 1 maart I860 Woensdag 7 december 1960 Vierde blad no. 30222 (Speciale berichtgeving) „Kijk", zegt professor Glasbergen, „ik doe nèt een vondst". Hij heeft iet een schop over een zandwand gestreken en nu toont hij een stuk ardewerk, met zand overdekt. „Als we dat nu gaan wassen, valt deze dierf eerst in tien stukken uit elkaar. Die moeten wij dan weer jsembleren". Er komt al een jongen op hoge laarzen aangelopen met een zakje raarin de vondst wordt gedeponeerd. Wéér is er een fragment uit een jd, die 1400 jaar voor Christus moet hebben gelegen omhoog ge- racht in de werkelijkheid van 1960 na Christus het „baceliticum", ►gt prof. Glasbergen. Hij kijkt niet steeds opgewekt. j?yant voordat het Instituut voor prae- I protohistorie van de universiteit van nsterdam en de Archeologische Werk- jneenschap de kans kregen op Meer Bosch nabij Den Haag een onderzoek te stellen naar een nederzetting van ligranten uit Zuid-Engeland, had zich or deze bodem vol prehistorie al een jafmachine een vijf meter diepe weg baand. fUitermate belangrijke documenten jgen onherroepelijk verloren, die een langrijke bijdrage hadden kunnen 'eren tot de kennis van de vroegste woningsgeschiedenis van westelijk Ne- rland". stelt een communiqué onbewo- n vast. Betere coördinatie is nodig Prof. Glasbergen, zegt: „Het is drin- nd nodig, dat er een betere coördinatie pit tussen gemeentelijke instanties en jtellingen, die zich met opgravingen kghouden". In het geval Meer en Bch spreekt die noodzaak sterker dan It. Van wat een complete nederzetting ld kunnen zijn, rest niet veel meer D een onderzoekingsgebied van amper ta centimeter breedte. Niettemin heeft het onderzoek onder (ding van mevrouw W. Groenman-van hateringe, assistente van prof. Glas- fgen, al verschillende scherven opgele id. Enkele ervan liggen op een tafel [gespreid. Zij zijn afkomstig van gro- [kookpotten van aardewerk, vermengd et kwartsgruis. Het materiaal is uiterst retsbaar en doet denken aan specu- as. „Kijk maar", zegt prof. Glasber- b, terwijl hij ons enkele brokstukjes bnt. Deze stukjes blijken échte specu- as het strooiavondje levert een on- rwacht „archeologisch grapje" op! Oudste vindgebied Ook toont hü een tekening. Daarop lat een vaas, peervormig en afgeknot, et bovenaan een met de nagel inge- jikt zigzagpatroon. Fragmenten van t type kookpotten werden het eerst Vogelenzang gevonden. Den Haags eer en Bosch is het op één na oudste (ïdgebied in Nederland. Deze sporen jn bewoning zijn afkomstig van dra- rs van de z.g. „Hilversum-cultuur", n groep van emigranten uit Zuid- igeland, die zich omstreeks 1400 voor Iristus in West- en Zuid-Nederland bben gevestigd. Waarschijnlijk heb- D zij hier een soort factorijen gehad handel gedreven. Boven de bronstijdvraag, waarin de hnneringen aan de „Hilversummers" zuid-Engeland liggen opgeslagen, be idt zich, zo heeft het onderzoek uit wezen, een laag uit de late ijzertijd b ca. 400 jaar voor Christus, driehon- fd jaar vóór dat de Batavieren en j Kaninefaten naar ons land zijn bien afzakken uit Centraal-Europa. In een aparte graafput is een stuk feergrond van de mensen, die om- reeks 400 voor Christus geleefd moe- n hebben, aan de oppervlakte ge acht. De ploegvoren zijn duidelijk te zien (althans wanneer een deskundige I prof. Glasbergen of mevrouw Groen en de buitenstaander op het denk- eld brengt). De stam, die toen Meer l Bosch bewoonde, behoorde tot de Me- biers van Keltische oorsprong, waar- tal Antwerpse tramstaking naar Brussel overslaan? Gistermiddag heeft het personeel van Antwerpse stadstram gestaakt: onge ler 2000 conducteurs en bestuurders, jjwel het gehele rijdende personeel, idden het werk neergelegd. En de Ant- kpenaren hebben dus 's avonds van in werk naar huis moeten lopen, het en, gezien het regenweer, geen aan name bezigheid is geweest. De taxi's den goede zaken, evenals de „estami- iten", waar velen, alvorens naar huis fug te keren, eventueel beter weer heb- n afgewacht. Oorzaak van de staking ook deze keer weer de eis tot loons- [hoging van de werknemers. Zij ver- jigen in andere loonklassen te worden ledeeld en niet langer minder te ver- kien dan bijv. de monteurs van de un of werklieden uit de remise, gouden zij hun wensen zien ingewil- p, dan zou een loonsverhoging van isen 4 tot 5 procent het gevolg zijn. Wen vreest dan dat dergelijke sta ngen van een halve dag, of wellicht ttger, ook naar andere Belgische ste in met name naar Brussel zullen over- ton. Reeds schijnt er bij de conduc ing en bestuurders van de trams en Issen in de Belgische hoofdstad onte- pdenheid te heersen. De leiders van t vakbonden hebben tenminste de eisen |t loonsverhoging kenbaar gemaakt aan 6 directie. Dezer dagen zal de commis- e van Rijksbemiddelaars voor het lo tte vervoerswezen bijeenkomen en de kbonden wachten haar conclusie af |i te zien, of zij ook in de andere Bel- jche steden voor het tram- en busper- peel stakingen zullen afkondigen. Veiligheidsgordels voor de Rijkspolitie Ia oktober heeft de ANWB aan de Wkspolitie gevraagd veiligheidsgordels gaan gebruiken. Het korps Rijkspolitie Celt de bond thans meegedeeld, dat be- Dten is in alle auto's van het korps de Brdels aan te brengen. Allereerst zul- de nieuw aan te schaffen surveillan- fwagens hiervan voorzien worden. Op advies van de ANWB zal de Rijks- jatie een zgn. diagonaal-borstgordel pateren op de plaats van de bestuur- Op de plaats naast de bestuurder Prdt een zgn. driepuntsgordel bevestigd. De ANWB heeft zich tot alle minis- Ts gewend met het verzoek veiligheids- Jrdels te laten aanbrengen in alle on- de ministeries ressorterende auto- token, ook het militaire. [Onderzoekingen hebben uitgewezen, Pjt het aantal slachtoffers van auto-on- ivallen drastisch vermindert bij het ge- Wik van deze gordels. van Julius Caesar iets vertelt in zijn „De Belolo Gallico". Erg uitvoerig was de Romeinse veldheer echter niet de Menapiers lieten het niet aankomen op strijd met de Romeinen. Veel vernield Ondanks het feit, dat de graafmachi ne het grootste deel van het aanvan kelijk 120 bij 60 meter grote opgravings terrein onherroepelijk heeft vernield, worden in het marginale gedeelte, dat de wetenschapsmensen rest, de onder zoekingen zorgvuldig voortgezet. Men heeft al vastgesteld, dat de Zuid-Engelse emigranten op een stuk grond woonden, dat aan een meertje grensde. De bo- demlijn van het sindsdien verveende water is nog duidelijk te zien. Hebben in het water van dit meer de bewoners veel afval gedeponeerd? „We hopen het vurig", verklaart prof. Glasbergen, „in dat geval zouden wij opeens een stuk verder zijn". CDU niet gelukkig met Adenauers ziekte (Van onze correspondent in Bonn) Het is buiten kijf dat de Westduitse regering en de regeringspartij, de CDU- CSU, als het ware in hun maag zitten met Adenauers ziekte. Naar buiten toe doen zij ernstige pogingen om de ziekte te bagatelliseren, teneinde niet de in druk te wekken, dat de kanselier, aan het begin van de verkiezingscampagne, een uitgebluste man zal lijken. Men herinnert zich in de CDU-CSU met schrik dat Adenauer zelf dezer dagen in een interview, voor het eerst sedert jaren, heeft bekend niet graag kanselier te zijn en op zoek te zijn naar een op volger. Men herinnert zich ook met afkeer, dat de sociaal-democraten op hun par tijdag te Hannover enige weken geleden een verschil trachtten te scheppen tus sen wel en niet verbruikte, tussen oude en jonge, tussen uitgebluste en frisse krachten: huns inziens tussen de 84-ja rige Adenauer en de 46-jarige Willy Brandt! Met vreugde begroet men in de rege ringspartij dan ook de recente uitspraak van de filosoof Karl Jaspers, die dezer dagen in het weekblad „Die Zeit" heeft geschreven: „Adenauer staat niet aan het einde van zijn politieke loopbaan. De Venetiaanse Doge Dandolo veroverde op 90-jarige leeftijd Constantinopel De SPD ging grif in op de ziektebe- richten over Adenauer. Als men dat zegt, verkondigde de partij, dan is dat waar en dan rest ons slechts om de kanselier beterschap te wensen! Deson danks zijn er, vooral in Frankrijk sceptici die weinig geloven van de ziekte- berichten en die beweren dat het hier om een „diplomatieke koorts" gaat om dat de kanselier op het ogenblik een gespek met De Gaulle en in het alge meen over de Europese samenwerking niet gelegen acht. Hij wil eerst met Kennedy spreken, zegt men te Parijs. Dat lijkt bepaald te boud gesproken. Eerder kan men thans waarschijnlijk zeggen dat voor Adenauer bepaalde na tuurwetten aan het spreken zijn ge slagen Bewondering van anderen - voldoening bij U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's, En de prijs is nu geen hindernis meer Bel of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Naar versterking van de decentralisatie (Van onze correspondent) „De industriële investeringen zullen, zoals thans aangenomen moet worden, dit jaar de in de zesde industrialisatienota genoemde minimumtaakstelling van ge middeld f.2,2 miljard per jaar met meer dan 15% overschrijden". Dit schrijft minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous in zijn Memorie van Antwoord op de begroting van zijn Departement voor 1961. De stijging van het particuliere consumptievolume, dat dit jaar naar verwach ting 6,5% zal bedragen, is verder groter dan de toeneming die op lange termijn mogelijk kan worden geacht. Bij het aantrekken van buitenlandse investeringen, zo schrijft de minister, wordt nog steeds een actieve belang stelling aan de dag gelegd voor bui tenlandse bedrijven, die over een tech nisch interessant produkt of over be langrijke technische „know-how" be schikken. Daarbij wordt zoveel moge lijk getracht een samenwerking tot stand te brengen met Nederlandse be drijven. Voor algemene propaganda ten behoeve van vestiging in Nederland be staat onder de huidige omstandigheden echter minder aanleiding, zo meent de minister. Men zou wellicht verwachten, aldus de heer De Pous, dat de vesti ging van bedrijven in het Westen, bijv. in het kader van het plan-Rozenburg, zonder meer zou leiden tot versterking van de concentratie aldaar. De erva ring heeft echter geleerd dat o.m. door de additionele druk op de arbeidsmarkt, die van deze onwikkeling uitgaat, de geneigdheid van niet noodzakelijk aan het Westen gebonden ondernemingen om uit te zien naar vestigingsmogelijk heden elders in den lande wordt gesti muleerd. De minister heeft dan ook geen reden te veronderstellen, dat de uitvoering van dit plan de geconstateerde decen tralisatietendenties ongunstig zal beïn vloeden. Zelfs moet een verdere ver sterking van deze tendens niet onmo gelijk worden geacht. Omtrent de mate, waarin de ver schillende bedrijfstakken invloed onder vinden van de spreidingtendens, gezien de nieuwe vestigingen enige indicaties: sinds 1957 tot eind 1959 deden zich 244 nieuwe industriële vestigingen voor. Hiervan is 69 pet buiten het Westen tot stand gekomen. Van de 69 nieuwe metaalbedrijven werd 62 pet van de 65 texielbedrjjven 72pct, van de 30 bedrij ven in de voedings- en genotmiddelen sector 77 pet en van de 80 overige be drijven 68pct in „overig Nederland" ge realiseerd. CULTURELE PRIJS ARNHEM VOOR MEVR. DE BEAUFORT Aan de schrijfster mevrouw Henriëtte de Beaufort-Laman Trip te Bennekom is de culturele prijs der gemeente Am- hem voor 1960 toegekend. De prijs be staat uit een bedrag van f. 1.000. Zij heeft o.m. geschreven de literair historische biografieën Gijsbert Karei van Hoogendorp, Willem de Zwijger, en Cornelis van Vollenhoven, waarin zij, het literaire genre der literair histori sche biografie op persoonlijke wijze in ere heeft hersteld. Daarenboven heeft zij in haar roman „Dolly van Arnhem" bewezen, dat zij als romancière een ge heel tijdperk en de figuren daarin tot leven weet te brengen, aldus de jury. Tijdens een bijzondere raadszitting Toespraken tvorden op band opgenomen en naar Artesia (in Californië) gezonden Donderdag 8 december zal tijdens een bijzondere zitting van de gemeenteraad van Koudekerk aan de Rijn aan een vertegenwoordiger van de United States Information Service, de heer D. K. Langstaff. een oorkonde overhandigd worden, welke gericht is aan de Ame rikaanse zusterstad van Koudekerk, het 8000 inwoners tellende Artesia in Cali- fornië. De eerste banden tussen Koudekerk en het dicht bij Los Angeles gelegen Ar tesia kwamen tot stand door de emi gratie van een Koudekerks echtpaar, de heer en mevr. Bos-Leenheer. Dit jonge echtpaar had van burgemeester Q. Wa verijn een introductiebrief meegekregen, waarin aan de gemeente autoriteiten van Artesia gevraagd werd de Koude- kerkers enige tijd bij te staan. In de brief had burgemeester Waverijn ook enkele bijzonderheden over Koudekerk verwerkt om de autoriteiten enigszins een beeld te geven van de plaats waar het echtpaar vandaan kwam. Briefwisseling Deze brief deed^in Artesia, waar zui- velproduktie en pluimveeteelt de belang rijkste middelen van bestaan zijn, de ge dachte geboren worden of wellicht Kou dekerk aan de Rijn niet de geschikte stad was om tot zusterstad uit te roe pen. In de Verenigde Staten bestaat namelijk sinds een jaar een Sister City Program, dat ten doel heeft vriendschaps banden te leggen tussen Amerikaanse en buitenlandse steden, teneinde het wederzijdse begrip tussen volkeren te be vorderen. Het Sister City Program is een on derdeel van het geheel particulier ge organiseerde People to People Program. Na een briefwisseling tussen Artesia's city manager Ed Medley en burgemees ter Waverijn, waarbij de laatste Arte sia erop attent maakte, dat Koudekerk eigenlijk geen stad maar een gemeente is, werd op 24 oktober, de dag van de Verenigde Naties, tijdens een korte plechtigheid in Artesia, Koudekerk tot zusterstad geproclameerd. Telefonisch contact Toen kwam dank zij een intitiatief van het Leidsch Dagblad ook een te lefonisch contact tot stand tussen de bur gemeesters van de zustersteden, W. E. Padelford en Q. Waverjjn. De conversa tie was dank zij een luidsprekersysteem in geheel Artesia te volgen. Een oorkonde waarin de zusterhand werd aangekondigd en die tijdens de plechtigheid aan de Nederlandse con sul werd overhandigd, is inmiddels in Koudekerk aangekomen. Morgen zal Koudekerk op zijn beurt een oorkonde aan de zusterstad uitrei ken, welke in ontvangst genomen zal worden door de heer Langstaff. Tijdens deze plechtigheid zullen de toespraken van de burgemeester, de heer Langstaff, de gemeenteraadsleden en de vertegenwoordigers van Verenigingen, op een bandrecorder worden opgenomen, evenals het Nederlandse en Amerikaanse volkslied. Deze opnamen zullen tezamen met de oorkonde naar Artesia opgezon den worden. Artesische putten a Velen vragen zich af waar de H mm naam Artesia vandaan komt. Het antwoord is vry eenvoudig. De B naam vindt nl. zijn oorsprong in de n vele Artesische putten, die in de grond aanwezig waren, voordat Ar- g tesia een zelfstandige gemeente g werd. IND. AMBASSADEUR MALAKKA NAAR DJAKARTA De Indonesische ambassadeur in de Maleise Federatie, Mohammed Razif, is voor overleg met zijn regering naar Djakarta ontboden. Hij heeft zich gis termiddag na zijn aankomst in Djakarta onmiddellijk naar het paleis van presi dent Soekarno in Bogor begeven, waar hij in audiëntie werd ontvangen. De terugroeping van Razif volgt op de pogingen van de Maleise premier om te bemiddelen in de kwestie-Nieuw-Guinea, zo merkte men in Djakarta op. Premier Abdoel Rahman maakte gelijk ge meld bekend, dat hij besloten had zijn bemiddelingspogingen op te geven met het oog op de vijandige houding van de Indonesische pers. Een telegrafisch overgebrachte foto van de Sjah van Perzië met zijn gemalin en hun jonge zoontje. Het is de eerste officiële foto na de geboorte van de troonopvolger. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dlnteloord (toez.) G. Broe- re te Hoornaar te Adelaide (Australië) (Presb. Church) J. L. Meesters te Kam pen. Aangenomen naar Naarden J. Veen te Beekbergen. Bedankt voor Johannesga- Delfstrahulzen (toez.) G. J. van Embden te Zoeterwoude voor Boven-Hardlmc- veld (toez.) P. J. F. Lamens te Kamerlk. Bedankt voor Brulnlsse A. N. Langhout te Heusden. Beroepen te Dirksland J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Hilversum J. Blase te Den Helder, G. Favlé te Amsterdam en S. G. van der Haagen te Schiedam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem-Hoofddorp A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Proeven van nieuwe psalmberijming Het bestuur van de Interkerkelijke Stichting voor de psalmberijming heeft meegedeeld, dat de werkcommissie van deze stichting thans met de berijming van de psalmen gereed is gekomen. Een bundel waarin alle 150 psalmen ln deze proeve van een nieuwe berijming zijn opgenomen, zal, voorzien van een her ziene muzieknotatie, in het voorjaar van 1961 verschijnen. De nieuwe berijming zal aan de kerken, die in de stichting samenwerken, namelijk de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Rem. Broederschap en de Doopsgezinde Sociëteit, worden aangeboden. Machtsoverdracht op 20 januari besproken President Eisenhower heeft gisteren zijn Democratische opvolger Kennedy ontvangen voor een bespreking over een doeltreffende overdracht van de macht op twintig januari. Kennedy werd met volledige militaire eer op het Witte Huis ontvangen. Het was het eerste onderhoud tussen de oude en de nieuwe president sinds Ken nedy's verkiezing op 8 november. Nadat Kennedy een gesprek van bij na twee uur met president Eisenhower had gehad en vervolgens anderhalf uur van gedachten had gewisseld met de ministers van Buitenlandse Zaken, Fi nanciën en Defensie, verliet hij het Witte Huis. In een communiqué werd later mee gedeeld, dat Eisenhower en Kennedy hadden gesproken over de belangrijk ste problemen, die de vrede, de veilig heid en de vrijheid in de wereld be treffen. Op binnenlands gebied werd gespro ken over kwesties betreffende de uit voerende macht, de nationale veiügheid en de overdracht van de regering. Ook Gisteren arriveerde op Schiphol een gezelschap Papoea's voor een toeristisch bezoek aan ons land. In het toestel bevond zich ook een van de politieke leiders van Niettw- Guinea, de heer N. Jouwe, op de foto links op de voorgrond hok Het wordt kouder in komende vijftig jaar Een van de geleerden van de univer siteit van Michigan, dr. Manyard M. Miller, heeft voorspeld, dat het op aarde in de komende vijftig jaar steeds kouder zal worden en dat de winters weer zullen zijn als in 1880. Dr. Miller, past bij zijn weerkundige studies' niet de gebruikelijke methoden toe, maar leidt zijn gegevens af uit wat gletsjers hem vertellen. Dr. Miller, die zijn studies in het hoge I noorden van Amerika verricht, zegt, dat I het klimaat op aarde schommelt over perioden van 90 jaar. De laatste wisse- ling van de cyclus, heeft in de afgelo pen tien jaar plaatsgehad en thans is het op aarde dus aan het killer worden. Dr. Miller heeft sinds 1946 expedities naar de Juneau-ijsvelden in het noor den van Alaska geleid. Hjj maakt een studie van de invloed van het klimaat op gletsjers en meent dat dit onder werp meer aandacht verdient dan er aan gegeven wordt werd, blijkens het communiqué, van ge dachten gewisseld over de Amerikaan se betalingsbalans en de toestand van de dollar. Hulde aan Eisenhower Kennedy bracht bjj zijn vertrek te genover persvertegenwoordigers hulde aan president Eisenhower voor de wij ze waarop deze met hem wilde samen werken. In het communiqué wordt ook ge zegd dat de huidige en de gekozen pre sident speciale aandacht hebben ge schonken aan de internationale vraag stukken, waarmede Eisenhower te ma ken had en die ook de aandacht zul len vergen van Kennedy. Voorts wordt verklaard dat het Ame rikaanse volk en zijn regering de vol ken in de wereld willen helpen bij het verhogen van hun levenspeil en dat de nieuwe Amerikaanse regering dit doel met kracht zal nastreven. In antwoord op een vraag verklaar de Kennedy nog tegenover de verslag gevers dat Eisenhower hem NIET ge vraagd heeft een waarnemer naar de NAVO-conferentie te zenden, die zes tien dezer in Parijs begint, omdat deze zaak niet ter sprake is gekomen. Liberiaanse tanker gezonken twee opvarenden vermist Het Liberiaanse 35.000 ton metende erts- en olieschip „Sinclair Petrolore" is gisteren in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan gezonken. Twee van de vijftig leden der beman ning worden vermist, de overigen wer den door een ander schip aan boord genomen. De „Sinclair Petrolore" had reeds eerder gemeld, dat aan boord brand was uitgebroken en zich een ontplof fing had voorgedaan. De .Sinclair Petrolore' was van Kaap De Goede Hoop op weg naar Trinidad, toen de ontploffing zich voordeed Een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht zei, dat men geen recht streeks bericht over het zinken van de tanker had ontvangen; het bericht werd opgevangen van een schip, dat in verbinding had gestaan met het schip dat de overlevenden had opgepikt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7