„IK ZAL WAARHEID OVER HET LEGIOEN OVERAL VERTELLEN" Lagaillardes vlucht was zorgvuldig voorbereid Murw geslagen door ronselaars Boudewijn verwelkomt zijn bruid onder een loodgrijze regenlucht VIJF DUITSE VOORSTELLEN TOT STEUN AAN DE DOLLAR Franse politie-autoriteiten zouden hem geholpen hebben Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 december 1960 Derde blad no. 30222 GEDESERTEERDE LEGIONAIR KEES DE VRIES: Amsterdam, dinsdag In een klein kroegje bij de Heiligeweg in Amsterdam brengt Kornelius Ubel de Vries langzaam het kleine glaasje naar de mond, neemt een slokje en proeft nadenkend. Dit is het eerste glaasje Hollandse jenever, dat hy drinkt na ruim 2/2 jaar. Dat is vreemd voor een zeeman. Kees de Vries uit de Jan Willem Frisostraat te Gro ningen heeft dan ook een voor een zeeman erg vreemd avontuur achter de rug. Twee uur geleden stapte hij uit het K.L.M.-toestel van Casablanca op Schiphol zonder bagage, zonder pospoort, zonder geld en zelfs zon der nationaliteit. Een uur later kreeg hij van de Koninklijke Mare chaussee, die zich over dergelijke slecht uitgeruste reizigers pleegt te ontfermen, te horen, dat hij naar huis mocht, naar Groningen. Maar als je zo lang van huis bent geweest, heb je niet zon haast, in het cafeetje wil hij enkele verslaggevers eerst nog iets vertellen. „Ik heb veel mee gemaakt in het Vreemdelingenlegioen en ik zal er niet over zwijgen. Ik ben niet bang geliquideerd te worden door „De Rode Hand". Als ik wel wordt neergeschoten is dat het bewijs, dat wat ik ga vertellen waar is". „Nieuwsgieriglieit I bracht mij in de hel" Kees de Vries, dertig jaar geleden in Oldekerk (Groningen) geboren is een kleine maar stoere, tengere maar pezige blonde knaap. Hij vocht met de Marine op Korea en kreeg daar een V.N.-on derscheiding en het Kruis voor Recht en Orde. Na zijn terugkomst in Neder land ging hij varen op een Groningse kustvaarder tot in 1958. Toen begon het vreemde avontuur, dat hem in het Vreemdelingenlegioen bracht en hem zelfs nog het Franse oorlogskruis voor heldenmoed bezorgde. „Ik wilde eigen lijk naar m'n zuster, die in Nieuw-Zee- land woont, maar omdat ik tegen die paperassenwinkel opzag wilde ik op mijn eigen manier emigreren. Ik zocht een boot, die naar Nieuw-Zeeland zou gaan, maar van Nederland uit varen ze niet rechtstreeks. Dus ging ik naar Frankrijk. In Marseille had ik meer kans dacht ik. Maar in Marseille geen schip. In Toulon geen schip. Zelfs in Genua geen schip. Terug naar Marseille. Ik wilde daar een goede kans afwachten. Ja, je kunt dan wel eens gekke dingen doen, als je je verveelt. Zo stapte ik daar Ford Nicolai binnen om uit louter nieuwsgierigheid eens wat over het Vreemdelingenlegioen te horen. Oh. ze waren daar grif bereid om te vertellen. Het legioen, zo zeiden die kerels, is een volkomen normaal leger en wordt zelfs door de Ver. Naties als het toekomstige Afrikakorps beschouwd. Ze vertelden me meer mooie dingen, deze lieden van het Deuxième Bureau. Weet u, dat die zg. Rode Hand-organisatie niets anders is dan dat Deuxième Bureau? Niet? Neem dat dan maar van mij aan". Bebloed hoofd „Ik zei, dat ik er eens over zou na denken, maar ik had het net gezegd, of ik zag dat een jongen met een bebloed hoofd in een cel werd getrapt. Toen dacht ik bij mezelf: nou moet je weg wezen. Ik liep naar de poort, maar het bleek, dat ik als een rat in de val zat. Ik mocht er niet uit. Protesteren hielp niet: ik kreeg een klap en een schop en daarna werd ik aangevallen door negen man. Negen man!". Kees de Vries rust even en vervolgt: „De volgende dag hebben ze me bij bewustzijn moeten brengen. Ik werd weer naar de mensen van Deuxième Bureau gebracht en daar lagen vijf pa gina's Franse tekst klaar. Of ik maar wilde tekenen. Ik zei dat ik te weinig Frans sprak om het te kunnen lezen. Er was wel een tolk, zeiden ze. Ik had geen vertrouwen in die tolk. Toen werd er niet meer gepraat maar geslagen. Ze sloegen me op m'n ribben, maag en nieren en op m'n ogen, maar die waren toch al blauw. De aframmeling duurde van tien tot één uur. Als ik toen had willen tekenen, had ik het niet eens meer gekund. 's Middags werd ik weer op het bureau gebracht. Er is toen niet gepraat en ook niet geslagen. Ik tekende. Ik zat immers toch zwaar in de boot. Ik tekende en ik verplichtte me tot legionairsdienst voor vyf jaren. Dat was op 9 augustus 1958". Als een blok „Drie maanden ben ik nog op Ford Nicolai gebleven. Ik werd er gekeurd en kreeg merkwaardige injecties. Als zee man en by de Marine heb ik heel wat injecties meegemaakt. Maar nu viel ik na zo'n prik als een blok op de grond en lag twee dagen op bed. In november Kees de Vries, de Groninger, die met acht Duitsers en twee Honga ren uit het Vreemdelingenlegioen deserteerde. werd ik naar Algerije gestuurd naar Sidi bel Abbas. Daar heb ik Jan de Munnik uit Rotterdam leren kennen. Hij was 17, toen hij werd geronseld en daarna in kazernes vastgehouden tot hij 18 was. Vervolgens kreeg hij de naam Karei Derwijk en werd hij op zijn papieren vier jaar ouder gemaakt. Als hij naar zijn ouders zou schrijven, zo dreigden ze hem, dan zou hij niet verder behoeven te dienen, maar ook zijn ouders nooit terugzien. Je moet bij het Legioen zijn geweest om te weten, wat dat betekent. Jan de Munnik heeft via een Duitse vriend toch nog met z'n ouders gecorrespondeerd, maar hij heeft toch niet uitgediend: hij sneuvelde bij zijn eerste militaire actie en ligt nu begraven in het woestijnzand bij Ain Sevra. En hij had nog wel een plan om te deserteren. In Sidi bel Abbas kregen we een harde opleiding. De officieren spraken Frans en wie hen niet onmid dellijk begreep, maakte kennis met de boksschool. Zo noemden we dat als je een pak slaag kreeg. Bij de onder-officieren waren veel Duitse oud-SS-ers, maar die waren nog niet zo erg als de Hongaarse oud-SS-ers. Ik heb zo'n kerel eens tijdens een ba jonetoefening zogenaamd per ongeluk met de kolf van m'n geweer een kaak- fractuur geslagen. Ik deed het met ple zier! Ik was opgeleid tot infanterist-ver- kenner. In het Atlasgebergte heb ik voor het eerst een treffen met het Algerijnse bevrijdingsleger meegemaakt. Daar ben ik ook onderscheiden, omdat ik bij het volgen van voetsporen een spelonk ben binnengegaan en daar door een list zes gevangenen wist te maken. Ik kreeg het Oorlogskruis en werd sol daat tweede klas. S.S.-eciiviieiten De volgende episode speelde zich af in Cherryville, waar ik politiedienst kreeg en kennis maakte met de SS- en Gestapo-activiteiten. Vlakbij in een zoutvlakte, waar nomadenstammen zwierven, waren Fransen overvallen en onder leiding van de officier George Picot is er toen een vergeldingsactie ge weest. Wij moesten alle tenten van de nomaden met benzine overgieten en in brand steken en de bewoners dood schie ten. Zo iets noemt men de „pacificatie van Algerije". Ik werd ingedeeld bij de brandstich ters en heb geen schot behoeven te los sen. Maar toch was die gebeurtenis voor mij het sein om te breken met het Legioen. Ik heb ook meegemaakt op welke wijze er met de krijgsgevangenen wordt omgegaan. Er werden de gru welijkste folteringen bedacht om ze aan het spreken te krijgen, zoals het lichaam onder stroom zetten, of om iemand een slang in de mond te zetten en er alsmaar water ingieten. En ze werden als honden afgemaakt of ze wilden praten of niet. In feite kennen de Fransen geen krijgsgevangenen. Ze moeten werken en sjouwen en wie niet verder kan ver dwijnt op mysterieuze wijze. Ja, de Fransen hebben een commissie naar Algerije gestuurd om ze daar te laten kijken. Ze hebben een massagraf met verminkte lijken opengelegd en gezegd: kyk, dat zijn nu Algerijnse vrijheids strijders, die door eigen mensen zijn doodgemarteld. Het waren notabene slachtoffers van de Fransen zelf! Maar die commissie trapte er in. Gezamenlijke ontsnapping Enfin, ik wilde dus weg en ik heb wat mensen uitgezocht, die net als ik onder het motto „alles of niets" een ontsnappingspoging wilden ondernemen. Ik had twee Hongaren en acht Duitsers en Algerijnse krijgsgevangenen. Die Al gerijnen hadden we nodig, omdat ze de streek kenden en voor verdere contacten konden zorgen. Het is tenslotte gebeurd op 24 augustus om half negen 's avonds. We waren toen ruim 13 kilometer van de Marokkaanse grens, zij het dan in een gebergte van 3000 tot 7000 meter hoogte. We verdeelden ons in vijf groep jes en namen de benen, wat eenvoudig was, omdat twee mannen van ons kom- plot op wacht stonden. Een half uur later was er appèl, en onmiddellijk wer den patrouilles uitgezonden om ons te zoeken. Een deel van de nacht en een gehele volgende dag verstopten wij ons in de bergen. Zelfs een helikopter nam aan de opsporing deel. De nacht daarop bereikten we de strook niemandsland, waar het Algerijnse bevrijdingsleger was samengetrokken. En ik mag wel zeggen, dat we daar als goden zijn behandeld. We werden door een officier van een speciale terugvoeringsdienst-deserteurs via allerlei sluipwegen naar Tanger ge bracht, waar we werden overgegeven aan het hoofd van deze dienst, de heer Si Moustapha. Formaliteiten Het tijdstip van vertrek naar huis heeft lang op zich laten wachten, want er moesten allerlei formaliteiten worden vervuld. De Nederlandse consul heeft gezorgd voor een inreisbewijs voor Ne derland en een kaartje voor het vlieg tuig, nadat hij bericht had ontvangen, dat mijn moeder het passagebedrag van 430 gulden had overgemaakt. En nu ben ik weer thuis. Maar ik zal niet zwijgen. Ik zal iedereen, die maar luisteren wil vertellen, wat er ginds gaande is. Want ik wil dat de jongelui, die uit zucht naar avontuur naar het Legioen willen, weten wat hem te wachten staat. En ook, dat het Alge rijnse volk vecht voor een goede zaak, namelijk voor zijn vrijheid. Want dat heb ik inmiddels wel gemerkt". Hij praat nog lang door. Kees de Vries en hij geeft bijzonderheden en details, die ons de indruk geven, dat hier geen fantast aan het woord is. Kees de Vries is weer thuis. De kaste lein schenkt het glaasje nog eens vol. Buiten spiegelt de feestverlichting in het natte asfalt. Niemand verbaast zich als de deur opengaat en Sinterklaas met onvaste gang binnenschrijdt en steun zoekt aan de tapkast. Behalve mis schien de gedeserteerde legionair. „Ik wil nu naar huis" zegt hij, want in Groningen wacht een moeder op haar zoon en zijn komst is het mooiste Sint- Nicolaascadeau, dat zij kan wensen. Geen omhelzing voor de camera 's (Van onze Brusselse correspondent) Gistermiddag, even voor vier uur, is j Belgiës toekomstige Koningin, op het I vliegveld van Meisbroek aangekomen. Een Belgisch militair vliegtuig had haar afgehaald in Madrid. Daar was het prachtig zonnig weer; in Brussel !;wam zü aan onder een loodgrijze regenlucht. Koning Boudewijn was meer dan 10 min. voor de aankomst van het vliegtuig op Laten die jongens gewaarschuwd zijn „Geloof die mooie verhalen over 5 het Vreemdelingenlegioen toch niet!," roept Kees de Vries uit Gro- ningen, na twee en een half jaar B dienst zelf uit het Legioen gedes- B teerd." Er heeft in een Nederlands B weekblad een verhaal met foto's ge- g staan, over die zogenaamde goede zyde van het Legioen en ik ken een B jongen uit Hilversum, die daar is B 5 ingetippeld. Hij tekende vanwege de b 5 wuivende palmen en de vriendelijke b meisjes. En wat heeft hij gevonden? b 5 Geen wuivende palmen, maar b zweepslagen. Geen mooie meisjes, b maar een stinkend bivak in de n woestijn, waar je dag in dag uit, week in week uit een loeiende dorst B hebt en waar je je kamerdaden ten onder ziet gaan aan de drank. Ik ken een geval van een knaap 5 uit Zeist, die vyf jaar had gediend. J maar op de dag van z'n afzwaaien B zo dronken was, dat hij voor een B B fles champagne opnieuw voor drie B B jaar heeft getekend. En waarom B B schreef het weekblad niet over de B B compagnie disciplinair, waar je B g uren moet marcheren met een rug- zak vol stenen, die met ijzerdraad B om je schouders is gebonden. Alleen b maar om je gehoorzaamheid in te b 5 pompen! Laat dat een waarschu- b J wing zyn voor de jongens, die het b avontuur denken te vinden, maar er H B een hel zullen vinden! Maar Bonn gaat niet uit boven wat Erhard onlangs aan Anderson heeft aangeboden Beslissing pas door de regering-Kennetfy (Van onze correspondent in Bonn) Met vyf voorstellen heeft de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano gisteren voor de Bonds dagfractie van de CDU-CSU in Bonn een poging gedaan om Washington op nieuw duidelijk te maken dat de Bvvls- republick de Amerikaanse dollar wil steunen. De steun aan de dollar is, zo zei de Duitse minister, voor ons even belangrijk als onze veiligheid. Als gemeld kreeg de Amerikaanse mi nister van Financiën Anderson enige weken geleden de kous op de kop toen hij met geharnaste voorstellen naar Bonn kwam. Hij eiste toen een miljardenbe drag direct op tafel, ter verlichting van de Amerikaanse betalingsbalansmoeilijk- heden. Bonn weigerde pertinent in te gaan op Andersons, ook volgens Ameri kaanse bronnen veel te forse onderhan delingstactiek. Von Brentano deelde gis teren mede, dat op het ogenblik twee Amerikaanse financiële experts in Bonn besprekingen voeren. Hij noemde het een onmogelijkheid, dat de sterkste partner van de Bondsrepubliek zonder meer in financiële moeilijkheden zou kunnen ko men. Maar even vastberaden als onlangs minister van Economische Zaken Er- hard verwierp hij het voorstel van An derson volgens hetwelk Bonn statione- ringskosten zou moeten betalen voor in Duitsland gelegerde Amerikaanse troe pen. Dat is politiek-psychologisch niet meer mogelijk, aldus Von Brentano. De Bondsrepubliek is een gelijkberechtigde partner in de Westelijke alliantie. Von Brentano deed daarop vijf voor stellen aan Washington ter verlichting van de Amerikaanse moeilijkheden: betaling op korte termijn van de schul den die de Bondsrepubliek na de oorlog in Amerika heeft gemaakt (het gaat hier om een bedrag van 600 miljoen dollar of 2,4 miljard marken) verhoging van de import in de Bonds republiek van Amerikaanse import-over schotten, waaronder zelfs landbouwpro- dukten; vergroting van de Duitse wapenaanko pen in de Ver. Staten; verhoging van de Westduitse bijdrage aan de NAVO; aanzienlijke Westduitse financiële hulp aan de zogenaamde ontwikkelingsgebie den. Hierbij gaat Bonn bepaald niet uit bo ven wat minister Erhard enige weken ge leden aan Anderson heeft aangeboden. Men verwacht hier evenwel, dat de felle kritiek waarop Anderson vanwege zijn ietwat grove onderhandelingstactiek te genover Bonn, zowel in Parijs als in Washington is gestoten, haar uitwerking niet zal missen, nog te meer daar het er in Washington op het ogenblik om gaat de lopende zaken af te handelen. Beslis singen van groot belang zoals een Ame rikaans jawoord op de Westduitse voor stellen zal waarschijnlijk slechts een re- gering-Kennedy kunnen nemen. Drie arrestaties in Ned. Nieuw-Guinea Van wijdvertakte organisatie geen sprake Dezer dagen is, op grond van art. 169 van het Weboek van Strafrecht, te Hol- landia een Indonesische ingezetene van Ned. Nieuw-Guinea, gevangen genomen. Op zijn handelingen hadden de autori teiten reeds lang het oog. Toen, even eens te Hollandia, een Zuidmolukker werd gearresteerd, en te Merauke nog een Indonesiër, kon voldoende bewijsma teriaal worden verzameld om ook de eerstgenoemde Indonesiër in verzekerde bewaring te stellen. In verband met deze arrestaties ver nam de correspondent van het A.N.P. te Hollandia. dat de gehele affaire van een „wijdvertakte ondergrondse organi satie" zoals dit uit Hollandia was ge meld door een buitenlands persbureau een schromelijk overdreven voorstel ling van de gang van zaken is. Van een goed opgezette organisatie naar westerse begrippen is geen sprake. Zij. die zich opgaven als „lid" en zich daardoor schuldig maakte aan een over treding van artikel 169 W v..S. had den de bedoeling, zichzelf veilig te stel len. Met een voor hen onzekere toekomst voor ogen, en rekening houdend met een mogelijke annexatie van Ned. Nieuw- Guinea door Indonesië, wilden zij zich bij voorbaat „indekken". Wapens en propagandamateriaal ontbreken ten enenmale. VROUW BENADEELDE TALRIJKE WINKELIERS Even waf meenemen! Tientallen winkeliers zijn door een 31-jarige vrouw uit Rotterdam bena deeld. Sinds vorig jaar had zij er een „dagtaak" van gemaakt goederen en levensmiddelen brj winkels, voornamelijk in het noordelijk stadsdeel en in het centrum, zonde rbetaling mee te ne men. Zij kocht allerlei produkten en deed een gedeelte in haar tas. De rest moest bezorgd worden bij mevrouw „De Vries" en dan weer eens bij mevrouw „De Groot" op een of ander gefingeerd adres. „Wat ik meeneem, betaal ik wel als het, restant wordt bezorgd", zei de vrouw. De winkeliers vonden dat best, maar al spoedig kwamen zij tot de ont dekking. dat zij naar hun geld konden fluiten. Met tal van smoesjes deed zij bestellingen. Zo vertelde zij een han delaar in verf. dat zij haar huis van a tot z ging opknappen. „Ik heb er héél wat verf voor nodig", en zij zocht naar hartelust allerlei soorten en kleuren uit!" „Dit neem ik vast mee. de rest kunt u bezorgen". Het bekende „smoes je" en er verdwenen enkele bussen verf in de tas van de vrouw. De winkelier lie haar buigend uit. Bij een slijterij be stelde zij een dozijntje flessen wijn. En natuurlijk nam zij er enkele mee. Beta ling bij bezorging! De aangiften van de winkeliers stroom den binnen bij de recherche van het politiebureau Bergsingel. Tot nu toe hebben 25 benadeelden zich gemeld. In de woning van de vrouw werden goede ren en levensmiddelen aangetroffen, die zij op haar „eigen wijze" had gekocht. Het is vrij zeker, dat er nog meer win keliers zijn ingelopen. Dossier Gonsalves is thans gereed (Van onze Haagse correspondent) De in Nederland vertoevende procu reur-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia, mr. G. W. von Meyenfeldt, heeft het onderzoek naar het optreden van de jeugdige bestuursambtenaar mr. R. Gonsalves in de Baliemvallei afgeslo ten. De procureur-generaal heeft zijn bevindinngen en advies thans meege deeld aan de minister van Binnenlandse Zaken, de gouverneur van Ned. Nieuw- Guinea en het Hof van Justitie te Hol landia. Verwacht kan worden, dat de procu reur-generaal het geval-Gonsalves te vens zal aangrijpen tot het doen van be paalde aanbevelingen om de rechtsze kerheid op Nieuw-Guinea met grotere waarborgen te omringen. Op het ogen blik zijn politie en Justitie nog te zeer exponenten van het bestuur, hetgeen vooral met het oog op de toekomstige ontwikkeling van dat gebiedsdeel als on gewenst moet worden beschouwd en ook niet in overeenstemming is met de nieuwe bewindsregeling. Meisbroek gearriveerd. Hij was zoals ge woonlijk blootshoofds en hij droeg een donkerblauwe regenjas met een grijs blauwe sjaal. Hij scheen bijzonder op zijn gemak en opgewekt, terwijl hij enige tijd stond ep sprak met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken De Wigny, aan wie hij vertelde hoe het bezoek dat president Tsjombe van Katanga hem gistermorgen met 'n onwaarschijnlijk uitgebreide staf. Vele officiële persoonlijkheden waren gekomen om luister bij te zetten aan de ontvangst: leden van de regering, hof- dignitarissen, de Spaanse ambassadeur met een onwaarschijnlijk uitgbreide staf enz. Op de de terrassen van het vlieg veld waren verder nog een paar honderd toeschouwers, voornamelijk vrouwelijke, die luid juichten. Fabiola bedankte daar voor met terugwuiven. Vele persfotografen en mannen van de film en televisiejournaals hadden de Koning laten vragen of hij zijn bruid voor de camera wilde omhelzen. Doch Boudewijn had hen laten weten, dat hij dit zeker niet zou doen. Nadat het vlieg tuig stilhield, stapte hij dan ook snel de staatsietrap op en verdween hij in de opening van de naar buiten geklapte deur. na enige minuten verscheen het paar toen, om even stil te staan boven aan de trap, terwijl de militaire muziek de Braban^onne speelde. Fabiola droeg een nertsmantel en een kleine tulband, eveneens van nerts. Zij zag er wat vermoeid, maar toch wel stra lend uit. En ze leunde heel weinig tegen Boudewijn, die haar een arm had ge geven. Onder aan de trap begon het voorstellen en het aanbieden van bloe men. Handkussen van de heren, reveren ces van de dames, in de verte gejuich van het publiek en dichtbij de persfoto grafen met hun hinderlijke blitzlampen. Het geheel duurde slechts kort. Ver volgens inspecteerden Boudewijn en Fa biola de erewacht. Daarna stapten ze in een auto, die begeleid door een motor- escorte, hen naar het kasteel Laeken bracht. Ook de moeder van de bruid, die met haar uit Madrid was komen vliegen, evenals de echtgenote van de Belgische ambassadeur in de Spaanse hoofdstad, vertrokken daarheen. Gisteravond is Fa biola met haar moeder door Boudewijn naar het paleis in Brussel gebracht, waar zij tot de dag van haar huwelijk zal lo geren. üuna Fabiola werd bij haar aan komst in Brussel niet alleen door Koning Boudewijn, maar ook door een uitbundige menigte Belgen be groet. Met moeite konden de Ko ning en zijn verloofde hun auto bereiken. Onderzoek naar geld van „Heilige Tat" Den Besten nog in arrest (Van onze Amsterdamse correspondent) Hoofdinspecteur H. Molenkamp van de centrale recherche van de Amster damse politie is gisteren met een re chercheur naar Wiesbaden vertrokken om daar een nader onderzoek in te stel len naar het verdwijnen van de f. 350.000 die de failliete Socrates-directeur Den Besten aan de zich thans in voorarrest bevindende „Heilige Tat-ambassadeurs" Jasma en Volraat heeft verstrekt voor de opbouw van deze merkwaardige or ganisatie. In Wiesbaden woont de heer Arnold Dreis, die zich president van de „Heilige Tta" noemt. Deze heeft vorige week aan gekondigd, zich met de Amsterdamse po litie in verbinding te stellen, maar heeft dat tot dusver nog niet gedaan. De van oplichting beschuldigde arrestanten Jansma en Volraat houden vol. dat het hun ter beschikking gestelde geld te goe der trouw zou zijn aangewend. Inmiddels heeft de Socrates-affaire de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsui ker, en de rechter-commissaris, mej. mr. J. H. Kroesen, volledig opgeëist. De heer Den Besten bevond zich vanmorgen nog in gijzeling. Zijn verdediger, mr. H. B. Wieringa, zal de Amsterdamse rechtbank vandaag verzoeken zijn cliënt in vrijheid te stellen. De raadsman stelt zich op het standpunt, dat de gijzeling van de heer Den Besten het onmogelijk maakt het vereiste materiaal voor de verdediging te verzamelen. Hij overweegt de verdedi ging neer te leggen als de heer Den Bes ten niet op vrije voeten wordt gesteld. De familie van de heer Jansma, die nog woont in de aan de NV Socrates toebehorende, maar me teen zware hy potheek van de Amsterdamsche Bank belaste villa aan de Amersfoortsestraat- weg 5 te Bussum, is te kennen gegeven dat de villa per 15 januari a.s. ontruimd moet zijn. De villa zou daarna in ver koop worden gebracht. Thans wonen hier de ouders van de heer Jansma, diens vrouw en haar 2-jarig dochtertje. (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de Nationale Vergadering gisteren besloot om het verzoek van de regering tot opheffing van Lagaillardes parlementaire on schendbaarheid pas later te behandelen, bevestigden vele nadere infor maties dat zijn vlucht naar Spanje tot in de puntjes moet zijn voorbe reid. Dat Lagaillarde en zijn vier muitende makkers, die hun erewoord jegens de Justitie van hun land afgelopen weekeinde verbroken, inder daad naar Spanje (toevluchtsoord van fascisten aller landen die zich daar „verenigen") zijn uitgeweken, is nu officieel bevestigd. Yijf voortvluclitigen inderdaad in Spanje Niet minder zeker is inmiddels wel geworden, dat Lagaillarde zijn verraad en zyn vlucht zorgvuldig had voorbe reid, en dat heel wat politie- en ande re ambtenaren als medeplichtigen een oogje moeten hebben dichtgedaan. Wan neer men de getuigenissen en verhalen verneemt en geloven wil, dan zouden de Franse politieautoriteiten de indruk van een kluchtig dilettantisme moeten maken. En aangezien die aandruk beslist mis- plaats zou zijn, moet dus wel worden aangenomen, dat ze Lagaillarde op zijn vlucht althans door hun passiviteit be wust hebben willen helpen. Vorige week vrijdag verliet Pierre La gaillarde zonder zelfs zyn advocaat, aan wie hij niettemin zijn vrijheid dankte, te waarschuwen Parijs, om het week einde bij zijn broer op diens kasteel in de provincie door te brengen. Een vriend, die een zelfde soort Velasquez-baardje had laten groeien, was eveneens op het kasteel uitgenodigd. En de politie-in- specteurs die de vluchteling bewaken moesten, waren wel zo vriendelijk die andere logé voor Pierre Lagillarde aan te zien. Lagaillarde had toen alleen zijn eigen ringbaardje maar af laten sche ren om, vrolijk fluitend, het kasteel te verlaten, en in een auto te stappen, die onmiddellijk in de richting van Spanje koerste. Later zouden die politie-inspecteurs door een plotselinge twijfel of beroeps ijver aangegrepen, nog hebben gepoogd, Lagaillardes auto te volgen. Maar een twee tegenvaller deed zich voor. toen bleek dat de auto van Lagaillarde veel harder kon rijden dan die van zijn po litiële achtervolgers. De grens wierp, een paar uren later, helemaal geen obstakels, figuurlijk of letterlijk, meer op. Het moet de doua niers niet eens zijn opgevallen, dat het paspoort ten name van een zekere Ber- tin, dat hun door Lagaillarde onder de neus werd gehouden, een foto bevatte die heel weinig trekken van gelijkenis met het nu gladgeschoren gelaat van deze pseudo-toerist zelf vertoonde. Saian niet thuis voor kwajongens Overigens had gisteren, schijnt het, niemand in Spanje Lagaillarde nog ont moet, terwijl generaal Salan, die zijn heimwee naar het vaderland nog steeds goed weet te bedwingen, in San Se bastian te kennen gaf. dat hij de „vijf kwajongens" niet wenste te ontvangen, jongelieden, die men van medeplichtig heid verdenkt, aan een verhoor onder worpen. De Franse politie heeft intussen de broer van Lagaillarde en vier andere jongelieden, die men van medeplichtig heid verdenkt, aan een verhoog onder worpen. En tenslotte is officieel ontkend, dat ook een drietal beruchte, fascistische ge neraals in ruste en in ongenade, Fauré, Zeiler en Mirambeau, zich bij de overige samenzweerders in Spanje zouden heb ben gevoegd. De spanning stygt, terwijl het wachten is op de herverschijning van Lagaillarde op het toneel. Een „reprise", die voor de komende dagen is aangekondigd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5