Reorganisatie van het hervormd jeugdwerk in Leiden zeer gewenst Eerste noocltaak: benoeming van een jïugdpredikant! THEATER AN DER WIEN" IS VOOR DE KUNST GERED Zes december: flitsen van 3-oktoberviering in de Waag ZUIVERING VAN AFVALWATER Opgericht 1 ïaart 1860 Woensdag 7 december 1960 Tweede blad no. 30222 Rapport over situatie jeugdiverk Wist men tot voor kct niet waar men met het hervormde jeugd werk te Leiden in zijn fcaliteit aan toe was, het thans door de Cen trale Commissie Jeugdw<k uitgebrachte en de Centrale Kerkeraad rapport over de situae van het jeugdwerk in de Leidse Hervorm de gemeente geeft een cidelijk en uitvoerig beeld hoe of het met dit werk is gesteld. Hoewel 1 dit rapport met grote waardering wordt ge sproken over het werk, lat op dit terrein in de negen wijkgemeenten geschiedt ook tekortbmngen worden niet verdoezeld wordt al gemeen de noodzaak toiretrganisatie (concentratie) van het jeugd werk gevoeld. Hiertoe vorlen dan ook enkele suggesties in het rap port gedaan. Wil men echte tot een gedegen en gecentraliseerde aan pak van het jeugdwerk komn, dan is het een eerste vereiste en dit wordt in het rapport met ndruk gesteld dat spoedig tot het beroe pen van een jeugdpredikant 'ordt overgegaan. Het jeugdwerk, zo lezen w'dn dit rapport, zal in de toekomststeeds meer gericht dienen te zijrop be wuste gemeentevormingRid de wijkkerk zal het jeugdwc zich moeten groeperen. De CC wordt dan een service-instituut, it over de apparatuur beschikt omit werk deskundig te leiden en te stuleren. circa 150 leiders (sters) actief werkzaam zijn. In totaal bezoeken 1440 kinderen regelmatig deze zondagsscholen. In ze ven scholen loopt het aantal kinderen de laatste jaren iets terug; drie scholen melden een vooruitgang in het aantal Dc jeugd neemt kennis van het rapport. In een in „De Moreaen" gehouden kader vergadering werd met belangstelling kennis genomen van de inhoud en suggesties van het rapport. (Foto LD./Holvast) jeugdpredikant of jeugdleider met flinke aanpak, betere subsidieverdeling, cen trale inkoop van materiaal, centraal be stuur, betere staf leiding voor het jeugd werk, stichting jongerensociëteit, meer open jeugdwerk, meer deskundige en geestelijke leiding vanuit de kerk voor de leiders (-sters), meer ruimte voor jon geren boven de 16 jaar. De derde groep beklaagt zich over het geringe contact met de jeugdou der ling en de wijkpredikant of wijkkerkeraad. De vierde groep verlangt meer sa menwerking tussen de mensen, werk zaam in het jeugdwerk en beter inter kerkelijk contact. De vijfde groep voelt zich geremd door de tegenwerking van oudere leiders in de verwerkelijking van nieuwe ideeën. Tenslotte vraagt de zesde groep om de juiste man op de juiste plaats. Nadat een overzicht is gegeven van de vele verenigingen (activiteitsgroepen) Hoewel de samenstellers van het rap port er dankbaar voor zijn, dat circa 300 leiders (sters) geheel vrijwillig aan het jeugdwerk medewerken, zijn zij van oor deel, dat zeer veel aandacht moet wor den besteed aan de kadervorming en een verdeling van het beschikbare kader over de diverse clubs. Organisatorische opbouw In hun slotconclusie komen de rapporteurs nog even terug op de organisatorische opbouw van het jeugdwerk, waarvoor zij een systeem hebben uitgedeeld, dat in concentri sche cirkels ligt rond de functie van de jeugdpredikant, die naar hun me ning spoedig moet worden benoemd. De brede jeugdraad (CCJ) moet h.i. worden gevormd door het dagelijks be stuur (jeugdpredikant, secretaris, pen ningmeester en jeugdouderling) en door afgevaardigden van de negen wijk jeugd commissies. Deze jeugdraad dient ter zijde te worden gestaan door een College van adviseurs en het jeugdouderlingen- convent. In verband met de steeds groter wor dende taak van de jeugdouderling bij de ontwikkeling van het jeugdwerk dringt de CCJ, daarin gesteund door het jeugdouderlingenconvent, aan op de be noeming van méér dan één jeugdouder ling per wijk. Tenslotte wordt in dit rapoprt de suggestie gedaan om bij voorkomen de vacatures van jeugd ouderling de mogelijkheid van de benoeming van een vrouwelijke jeugdouderling te overwegen. Rapport komt in bespreking Nu dit rapport aan de openbaar heid prijs is gegeven, is het zaak, dat aan de hierin ontwikkelde gedachten en gedane suggesties ook aandacht wordt besteed. Hervormd Leiden iveet thans waaraan het met zijn jeugdwerk toe is. Ds. H. J. van Ach terberg, praeses van de Centrale Kerkeraad, die het rapport van een voorwoord voorzag, merkte daarin o.m. op „Nu weten wij wat er is. Nu kunnen wij ook gaan zien wat nodig is". Dit laatste zal geschieden tij dens een in januari te houden ver gadering van de Centrale Kerkeraad, welke speciaal voor de behandeling van dit rapport is uitgeschreven. Bij de samenstelling van dJrapport, dat is voorbereid en uitgefkt door een werkcomité uit de CCJ, arin ook een student in de economie ede rech ten zitting hadden, heeft merrote me dewerking ontvangen van all, die bij het jeugdwerk - in de uitgetidste zin van het woord - betrokken jn, zodat een vrij juist beeld verkregekon wor den, hetgeen dit rapport een'ote mate van betrouwbaarheid geef Vijf-en- twintig enquêteurs (trices) n weken lang op stap geweest om gevens te verzamelen en indrukken op doen. Bij deze enquêtering is gevraa-, naar de binding, welke men in hfjeugdwerk met de hervormde gemeenUeeft. Daar bij ging men uit van de ogende mo gelijkheden: binding via cflvyk-jeugd commissie, de jeugdouderli. direct met de CCJ of in het geheel -n binding. Dri aspecten Gebleken is, dat h< jeugdwerk drie duidelijk te ondtcheiden as pecten heeft. Het &te aspect is zuiver gericht op de estelijke vor ming, t.w. zondagsschl, kinderkerk, jeugdkerk en jeugddisten. De acti viteit van deze groen valt vrijwel uitsluitend op de zoiigw.org en. Een tweede aspect vorvhet clubwerk, dat veelal gegroeiduit het oude CJMV-werk. Ook idit werk staat de geestelijke vorrig der leden centraal, hieromhe worden allerlei andere activiteiterfreoefend. Ten slotte zijn er nog activiteitsgroe pen, t.w. die van sft, muziek, kam- peerwerk, toneel, ferette, e.d. Deze groepen zijn ved interkerkelijk van aard, en op '-n enkele uitzon dering na (Chrïamboer- en Pij perkorps K. en geen specifiek hervormd jeug&rk. Kenmerkend voor deze groepejs dat de beoefen de activiteiten iet bestaansrecht aan deze groep* verschaffen, ter wijl het geesteli vormendi element in vele gevalleden securüaire be tekenis heeft bijv. geen sport op zondag) Zondagschool voirportaal ran kerk Over het gestelijk vormed aspect le zen wij in difrapport, datn totaal in de twaalf zoriagsscholer ilere zondag BURGERLIJKE JAND VAN LEIDH GEBOREN Pieter Handrlk, zn van I van Dorsten en P. de ,'ong, Ellen Petrdla Maria, dr van J. C.M. v. d. Meijdenn C. M. Par- levliet, Ama Catharlna, van S. A. Claus en J. C. E. Kerker, lbert, zn van A. J. Bocmgaardt en G. J'athuls. Maria Josefine Johanna, dr. vani. J. ter Haar en C. E M. Elferink. Katca, dr. van G. J. E. v. d. Spek en J. R.m Zeist, Izak, zn van I. Hartevelt en E.. L. v. d. Vos; Jacobus Lambertus, zn vi J. L. van Po- lanen en M. van Leeuwf Annemarleke, dr. van J. H. H. Bonarlufii L. J. van der Melde. OVERLEtf W. A. T. Kooter. 7 dm, zoon. L. H. Schaddee van Dooren. "ijaar, wed. van A. van der Does, G. D. lenoord, 3 Jaar, zoon, J P. Vreeburg, 85 ar. wed. van H. A. Biesjot, J. Zandberg 77 Jaar, man, T. J. Griffioen, 5 Jaar, on. kinderen. In het algemeen acht men een welke zich in de protestantse sector met doorstroming van kinderen van de zon- muziek, sport, operette en gymnastiek dagsschool via kinder- en jeugdkerk j bezighouden (o.a. K. en G., Sempre naar catechisatie nuttig, doeltreffend en Avanti, LCKV, DOS, Jahn, Imperium, belangrijk. Er werd evenwel in deze j Pernix en Voetbalclub Leiden), wordt richting weinig ondernomen. In het al- stilgestaan bij de huisvesting en inven- gemeen ziet men de zondagsschool als taris van de diverse gebouwen, waarin het voorportaal van de kerk en het jeugdclubs samenkomen. Over het alge meen is men over huisvesting en inven taris tevreden. De speciale souterrains in de nieuwe wijken, die via de LJA voor het jeugd werk beschikbaar zijn gesteld blijken echter gehorig te zijn voor de bewoners van de flats ondanks de aangebrachte isolatie-voorzieningen. Zij zijn derhalve niet geschikt voor luidruchtige activitei ten, t.w. dansavondjes met pick-up e.d. De rijwielberging geeft hoofdbrekens bij de souterrains alsmede in De Goede Herder, In De Moriaen en Rehoboth. Naar de mening van de rapporteurs dient er in de toekomst naar te worden gestreefd bij de inrichting van de ver blijven voor de jeugd de specifieke eisen hiervoor goed in het oog te houden. Men is nog te zeer geneigd, te menen dat goe de tafels en stoelen, die uitstekende diensten bewijzen voor samenkomst van volwassenen, volkomen beantwoorden aan de verlangens, die de jeugd mag stellen. jeugdwerk. T.a.v. de methodiek valt het op, dat over het algemeen weinig gebruik wordt gemaakt van de nieuwe mogelijkheden van aanpak in het zondagschoolwerk, hetgeen wijst op een zekere verstarring in de methodiek van dit werk. De zes kinderkerken, welke een duide lijke binding hebben met de hervormde gemeente, worden in totaal door circa 350 kinderen bezocht. Jeugdkerk neemt een te geringe plaats in In dit rapport komen de samenstel lers tot de conclusie, dat de jeugdkerk (in de aula van het Gymnasium) een te geringe plaats in het geheel van het jeugdwerk inneemt. Er is een vry con stante groep (van circa 100 personen), welke deze jeugdkerk bezoekt. Door milieu en karakter van deze jeugdkerkgroep vreest men, dat er te weinig ruimte is om ook jongeren uit andere milieus op te nemen. Het insti- j tuut jeugdkerk heeft naar de mening van de samenstellers een andere func tie dan zij hier ter stede heeft. Er ont breekt een openheid naar buiten. Ze heeft een te besloten karakter. Het is zeer de vraag of wisseling van sprekers in de jeugdkerk, dan wel bin ding met één voorganger, stimulerend kan werken. Jeugddiensten alleen voor de jeugd T.a.v. de regelmatig gehouden jeugd diensten - in Pieters- en Hooglandse Kerk - vragen de samenstellers van het rapport zich af of het geen overweging verdient deze diensten uitsluitend open te stellen voor de jeugd van 1625/30 jaar. Ervaringen in andere gemeenten hebben geleerd dat dit sterk stimule rend werkt. Gering verloop bij clubwerk Een uitgebreide paragraaf is in dit rapport gewijd aan het clubwerk, zowel voor jongens als meisjes. Een 53-tal leiders (-sters) meldt een gering verloop in het bezoekers aantal. Onder dit verloop wordt verstaan de jeugd, die enkele malen komt en daarna wegblijft. Als reden wordt genoemd o.a. het overgaan naar een voetbalclubmee getroond worden door een vriendje naar elders; de zuigkracht van de bioscopen; de lust om buiten te verkeren in het zo merseizoen; televisie. Hoewel de leiders (sters) het club huiswerk zien als een middel om de jeugd in aanraking te brengen met het evangelie, zien velen hierin te vens een middel om de jeugd van de straat te houden en van goede vrije tijdsbesteding. Neemt een groot aantal van hen ge noegen met de status quo van het jeugd werk, groter is het aantal van hen, dat een wijziging in het jeudwerk bepleit. Hun ideeën vallen in zes groepen uiteen. Nieuwe ideëen De -erste groep verdedigt de invoering van activiteitswijzigingen en wil bijv. gaan volksdansen, meer sport- en hob- bybeoefening, muziek, toneel, filmverto ning, voorlichting beroepskeuze. De tweede groep vraagt om een vaste ADVENTSAPPEL EVANGELISATIE Onder auspiciën van de Leidse Con tact-commissie voor Evangelisatie wordt morgenavond in het kerkgebouw van de Baptistengemeente aan de Oude Rijn 3 een adventsappèl gehouden. Ds. C. v. d. Weele uit Ermelo zal spreken over „De nacht der zonde gaat verdwijnen, ge nade spreidt haar morgenrood". Het koor van de Baptisten en een muziek- ensemble van het Leger des Heils ver lenen medewerking. li Royaal gebaar van familie Marischka tvertl door de gemeente beloond met restauratie (Van onze Weense correspondent) Het is ontegenzeglijk een grote verdienste van het Zweedse ge meentebestuur, dat het de vrij kleine, maar beroemde schouwburg aan het nu niet meer zichtbare riviertje de Wien heeft gered en weer voor de kunst ter beschikking gaat stellen. Nadat Schikaneder, de vriend en librettist van Mozart, dit theater met zijn uitstekende akoestiek en de intieme atmosfeer, had gebouwd, heeft het een grote rol gespeeld in de geschiedenis van de Weense opera en operette. Na de oorlog trad het weer sterk op de voorgrond, omdat het grote Operagebouw aan de Ring in het voorjaar van 1945 bijna geheel was uitgebrand. Toen moest het kleine Theater an der Wien inspringen en daaraan heeft de Weense opera-cultuur haar herleving te danken. Dr. Egon Hilbert bad belangrijk aandeel in deze herleving De man, die in deze tussentijd een groot aandeel heeft gehad in deze her leving, was dr. Egon Hilbert, toenmaals directeur van het Theater an der Wien en tevens van de overige staatstheaters. Na de heropening van het grote Opera gebouw in november 1955 bleef het kleine theater jarenlang zonder emplooi. Het gebouw vertoonde zelfs verschijn selen van verval en tenslotte traden sterke financiële kringen op de voor grond, die de schouwburg wilden kopen om er een bioscoop of een garage van te maken! Op dat kritieke ogenblik was de kunstzinnige familie Marischka (die zich op het terrein van de operette zeer verdienstelijk had gemaakt), eigenares van het gebouw. Het gemeentebestuur wilde de schouwburg redden, waarop de familie Marischka alle aanlokkelijke aanbiedingen afsloeg en tevreden was met een lager, maar schappelijk bedrag dat de gemeente aanbood met de be lofte dat de schouwburg voor het Ween se kunstleven bewaard zou blijven. Met grote voortvarendheid is de ge meente verder gegaan en zij Is reeds met de restauratie begonnen. Het to neel zal worden gemoderniseerd, voor al door de constructie van een draai bare toneelvloer. Voor de kunstenaars zullen nieuwe garderobes komen, ter wijl de sanitaire inrichting zal worden aangepast aan moderne eisen. Ook zal men rekening houden met de huidige veiligheidsvoorschriften. De zaal zelf be houdt bet oude intieme karakter met de prachtige akoestiek, de barokke ver slering, de rangen en loges. Alleen worden de zitgelegenheden en de vloer Wereldomroep en 3-Octobervereeniging zorgen voor hutspotmaaltijd in de tropen Dank zq het intiatief van de Wereld omroep en een gift van het bestuur van de 3 Octobervereeniging krijgen tachtig gezinnen in de tropen, waaronder vele oud-Leidenaars, straks een heerlijke hutspotmaaltijd aangeboden. Zij beho ren allen tot de goede inzenders van een door de Wereldomroep in het kader van de 3 oktoberviering gehouden quiz, waarin een antwoord werd gevraagd op een drietal vrij eenvoudige vragen t.w. wie was tijdens het beleg burgemeester van Leiden, wat brachten de Watergeu zen op 3 oktober 1574 binnen Leidens muren en noem een bekende in Leiden geboren schilder. Er waren als prijs voor de goede oplos singen vijftig blikken hutspot beschik baar gesteld, zodat een loting zou moe ten uitmaken, wie van de tachtig goede oplossers daarvoor in aanmerking kwam Deze trekking zou gistermiddag plaats vinden in de directiekamer van het Rijnland zal, in samenwerking met gemeenten en industrie, zuiveringstaak uitoefenen Dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland heb ben Ged. Staten van Noord- en Zuid- Holland een voorstel tot wijziging van het reglement voor het Hoogheemraad schap inzake de zuivering van afval water aangeboden. Het voorstel is ontworpen door een commissie, samengesteld uit vertegen woordigers van het Hoogheemraadschap, van de afdelingen Noord-Holland en Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, welker gebieden geheel of gedeeltelijk in Rijnland zijn gelegen. Het is daarna voorgelegd aan de ver enigde vergadering van Rijnland die zich met het voorstel, na amendering ervan door een commissie van voorbe reiding uit die vergadering, heeft ver enigd. Ged. Staten van Zuid-Holland delen de Staten van de provincie mede, dat zij het initiatief dat Rijnland in deze ge nomen heeft, toejuichen. Dat tussen het Hoogheemraadschap, de gemeenten en vertegenwoordigers van de industrie eenstemmigheid omtrent een regeling inzake zuivering van afvalwater kon worden bereikt, schijnt hen een geluk- gige omstandigheid. Het ontwerp gaat er enerzijds van uit dat, voor het tot stand brengen van de gewenste ontwikkeling, de taak van het Hoogheemraadschap in dier voege moet worden uitgebreid dat Rijnland zich handelend en/of bevorderend recht streeks met de zuivering van afvalwater inlaat. Anderzijds wil het de vervuilers de vrijheid laten zelf de zuivering van hun afval water ter hand te nemen. Voorts beoogt het ontwerp Rijnland de gehele zuiveringstaak te doen uit oefenen in samenspel met vertegen woordigers van de gemeenten en van de industrie. Tot dat doel voorziet het ontwerp in de instelling van een commissie van bij stand inzake de bescherming en de be vordering yan de verbetering van de hoedanigheid van het boezemwater. Deze commissie, bestaande uit vertegen woordigers van Rynland, de gemeenten en de Kamers van Koophandel en Fa brieken, zal terzake een recht van con trole en medeberaad hebben en zal daarnaast, uit eigen beweging, voorstel len aan het Hoogheemraadschap kunnen doen. Wijkt Rynland af van, of heeft het binnen vier maanden niet beslist op een advies of voorstel van de commissie, dan is een geschil aanwezig, dat door Ged. Staten, of, in beroep, door de Kroon wordt beslist. Aldus schept het ontwerp een waarborg voor een beleid op het ge bied van de zuivering van afvalwater, dat zoveel mogelijk bij voorbaat met alle belangen rekening houdt. Bestrijding der kosten De dekking van de uit deze taakver vulling voortvloeiende kosten wordt ge vonden uit een afzonderlijke omslaghef fing ten laste van de vervuilers van de boezem. De inkomsten uit die omslag heffing en de desbetreffende uitgaven worden budgettair afgezonderd gehou den. De door Rijnland gemaakte kosten in het belang van de gehele boezem wor den bestreden uit een algemene heffing, op te leggen aan allen die op de boezem lozen. Met het opleggen van deze heffing wordt volstaan ten aanzien van onroe rende goederen, welker lozingen in een aan redelijke eisen voldoende mate ge zuiverd worden. De kosten van de stich ting en exploitatie van inrichtingen tot zuivering, worden gedekt door bijzon dere heffingen ten laste van de onroe rende goederen, van waaruit ongezui verd of, door toedoen van Rynland, ge zuiverd afvalwater middellijk onmid dellijk op de boezem wordt geloosd. De heffingen zullen geschieden krachtens een verordening van de verenigde ver gadering, welke de goedkeuring behoeft van Ged. Staten van beide provincies. Ged. Staten stellen de Staten voor om met dit ontwerpbesluit akkoord te gaan. Waaggebouw, door de heer M. Weima hiervoor beschikbaar gesteld. Na een telefonisch onderhoud van een aanwezig bestuurslid der 3 October vereeniging met de voorzitter, mr. J. Ph. de Ruyter de Wildt, kon aan de ver tegenwoordigers van de Wereldomroep worden meegedeeld, dat het 3 October - bestuur de kosten van 30 literblikken hutspot-met-klapstuk voor zijn reke ning nam, zodat een loting overbodig was en aan alle goede oplossers van deze prijsvraag een blik met deze smakelijke inhoud kon worden toegezonden. Een geste, welke door de Wereldom roep zeer werd en ongetwijfeld ook door de aanvankelijk niet-prijswinnaars zal worden gewaardeerd! Met welk een enthousiasme aan deze quiz werd deelgenomen, moge blijken uit aantal citaten van vele oud-landge noten, die bij de Wereldomroep binnen kwamen. Zo schreef een pater uit Ethio pië: „Met uw uitzending uit Leiden hebt U bij mij recht in de roos geschoten. Ik heb ineens zoveel zin in hutspot ge kregen, dat ik nu niet langer wil wach ten en een poging ga doen om zo'n blik in de wacht te slepen". Een inzender uit Nieuw-Zeeland schreef: „Met enthou siasme geluisterd naar de aankondiging van de prijsvraag van 3 oktober j.l. Het woord hutspot, dat door de radio klonk, deed ons dan ook watertanden." Een oud-Leidenaar, thans in Johannesburg (Z.-Afrika) woonachtig, had ook al zin in hutspot. Hij schreef: „Ja, al is het lang geleden, over Leidens ontzet kon ik veel vertellen, want daar heb ik van mijn geboorte tot 1935 gewoond en nu ga ik op jacht voor een blik hutspot". Ten slotte nog een stem uit Centraal-Afri- ka: „Een feestbrief met een feestrandje, want als echte Leidenaar heb ik natuur lijk het programma met de wedstrijd ge volgd. U zult denken, dat is het voor hem geen kunst om de antwoorden te geven. Daar hebt U gelijk in en omdat ik als rasechte Leidenaar zo verzot ben op een heerlijke bus hutspot, probeer ik ook mee te doen en er een te winnen." Dankzij de bovengenoemde geste van het het bestuur van de 3 October Vereeni- ging gaan al deze wensen in vervulling. Zoals gezegd was deze quiz, waarvan de inzendingstermijn eerst 30 november sloot (dit om ook de mensen in de bin nenlanden een kans te geven) opgeno men in een klankbeeld, dat de Wereld omroep op 3 oktober j.l. van de Leidse feestviering samenstelde en dat gister middag opnieuw werd „uitgezonden". Tal van flitsen, o.a. van de reveille, de uit deling van haring en witte brood en het lunapark op het Schuttersveld, riepen voor ons weer de echte 3 oktobersfeer in de herinnering terug. Wij kunnen zo begrijpen, dat met name onze oud-stad genoten, aan deze uitzending veel ple zier beleefden, hetgeen ook wel blijkt uit bovenstaande reacties. De uitslag van deze quiz is heden in een zestal uitzen dingen door de Wereldomroep over de gehele aardbol bekend gemaakt. Officiële publikaties BEKENDMAKING De Burgemeester der Gemeente Lelden brengt ter openbare kennis, dat de be schikking van de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening van 29 ok tober 1955, no. L/PA 670, waarbij aan wijzing heeft plaatsgevonden van gebieden en/of terreinen, waar de teelt van aard appelen, tomaten en enige andere gewas sen ls verboden, op de gemeente Lelden vernieuwd, terwijl er ook meer nood uitgangen zijn geprojecteerd. Door de aankoop van een belendend pand kan men tevens de garderobe voor de be zoekers alsmede de foyers en het res taurant uitbreiden. Gunstige wisselwerking Volgens het plan van de gemeente zal deze schouwburg het speciale the ater voor het Weense muziekfestival wor den. Men hoopt dat de heropening in de loop van 1962 zal plaats hebben. De uitwerking van het gehele plan ligt in handen van dr. Hilbert, die vorig jaar tot directeur van het festival werd" benoemd en nu dus automatisch ook leider is van het „Theater an der Wien". He gevolg zal zijn, dat er gedurende d komende festivalweken meer bezoeker uit binnen- en buitenland in de geleger heid worden gesteld om de uitstekend opvoeringen bij te wonen. Want me- klaagt nu al jaren over gebrek aa plaatsen in de Opera, niet alleen tij dens het festival, doch ook in de loo van het jaar. Daarom zal deze gemo derniseerde schouwburg ook gedurendr de andere maanden een eigen reper toire van opera's en operettes verzor gen. Aangezien het een gemeentelijke instelling is en dus niet onder de com petentie valt van de staatstheaters, kan het Theater an der Wien wedijveren met de grote Opera, wat zonder twij fel van goede invloed zal zijn op de keu ze en de uitvoering van het repertoire in de twee schouwburgen. Men kan er zeker van zijn, dat de zeer actieve Hilbert, die bovendien over internationale relaties beschikt, een sterk repertoire zal opstellen en dat hij daarvoor de beste krachten zal weten te engageren. Op deze manier is dus niet alleen een waardevol gebouw voor de kunst gered, maar het zal tevens meer plaatsruimte verschaffen en ten slotte meehelpen tot het verhogen van het artistieke peil. niet meer van toepassing ls. Zang in Marekerk voor NCRY-railio Vrijdag 16 december zal de NCRV van half tien tot tien uur een radioprogram ma uitzenden „Zingt al wat ademt den Here", dat gisteravond in de Marekark werd opgenomen. De muziekvereniging „Harmonie Katwijk" uit Katwijk aan den Rijn was hiervoor met bussen naar Lei den gekomen, evenals diverse koren uit Oegstgeest, Leiderdorp, Woubrugge, Al phen en Katwijk. Onder leiding van Kees Deenik zongen de gezamenlijke koren en de andere in de kerk aanwezigen het herkenningsko raal „Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der ere" en met begeleiding van de harmonie „O God den Heer in 't glo- rielicht (gezang 120). De drie meisjskoren zongen daarna met orgelbegeleiding (het orgel werd be speeld door Dirk van Vliet) het „Blijf ons naby" in een Tsjechische bewerkte melodie van Hans Boelee. Massaal klonk hierna „O Heiland wil ons leiden" van Johann Sebastian Bach uit de vele mon den, die gezamenlijk een machtig koor vormden, dat werd gedirigeerd door Hans Boelee. De harmonie o.l.v. Pieter Baart voerde een oud Nederlands lied uit: Jeruzalem, gy schone stad" en Ph. Nicolai's „Op waakt op. zo klinkt het luide". Juichend schalde het „Roept uit aan alle stran den" van het koor de microfoons tege moet. Het werd uitgevoerd in de bewer king van Boelee. Van Boelee zelf zongen de koorzangers .Volk van God, hoe kunt gij klagen". Het koor besloot zyn optreden met Feike Asma's bekende „Van U wil ik zingen", met klanken en woorden God eer bewijzen. Het programma eindigde met samen zang van drie verzen uit gezang 16 „Door de nacht van smart en zorgen". Lezers schrijven Aan de Breestraat in Leiden De PTT kondigt aan, dat zij aan onze hoofdstraat voor de uitbreiding van haar telefooncentrale een niet-functionele gevel zal doen bouwen voorzien van hoge deuren, dus twee nette woonhuisgevels uit ongeveer 1830. Daarachter komt dan de modernste apparatuur van 1961. Denkt de PTT nu werkelijk dat zulk een misselijke bedriegerij de juiste oplossing is in 1960'61? Waarom wordt deze er gernisgevende onzin aan Leiden toege meten? Aan de Boommarkt heeft de PTT terecht een modern gebouw met gevel passend aan de indeling van 't ge bouw doen bouwen; één bouwkunstig ge heel, van deze tijd. De PTT gebruikt im mers ook niet Leidse flesjes in plaats van condensatoren met papieren iso latie! Er behoorde aan de Breestraa/t juist gelet te worden op het feit, dat deze straat een winkelstraat is met kantoren. Het ligt voor de hand en het zal juist een goede oplossing zijn, daar waar de uit breiding van de telefooncentrale aan de Breestraat uitkomt één of twee winkels te projecteren, opdat dit dode stuk. beter gezegd doodse stuk Breestraat, fleuriger worde. Het ware te wensen en, het is uit voerbaar het gehele nieuwe deel van de telefooncentrale één etage hoger fp bouwen en zodoende onze Breestraat ter plaatse te verbeteren met één of twee winkels gelijkstraats. Uitvoering van hef plan van de PTT zoals het nu geree-' ligt. zou een herhaling zijn van de on7!r aan de Mare nummer achten tw in tic- dergelijke camouflage behoort niet ten tweeden male Leiden te worden aange daan. J. JESsr

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3