't smaakt fantastisch Triest gezicht in Meppel als een onprettige St.-Nicolaasverrassing Waterwateroveral water.... Talrijke straten zijn overstroomd AANLEG JACHTHAVEN AAN WESTZIJDE VAN BRASEM Als Kennedy ambt aanvaardt, viert Washington groot feest Onderhoud dijken Brasem kan betertoestand niet kritiek Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 december 1960 Derde blad no. 30221 Angst om hoge stand Drentse Hoofdvaart (Speciale reportage) Het is eigenlijk een triest gezichtHet noord-oostelijk deel van Meppel, het z.g. Jeruzalem en Transjordanië, staat geheel blank. Het water kwam echter gelukkig niet snel opzetten waardoor de be woners hun huisraad deels op de bovenverdieping bij zichzelf of in an dere bovenwoningen in veiligheid hebben kunnen brengen. Maar over al staat toch nog wel iets, al dan niet op in allerijl geïmproviseerde verhogingen De genie uit Wezep was gisteren druk doende te helpen met het aanbrengen van zandzakken en het bevoorraden van getroffenen. Weliswaar zijn de aanwo- nenden aan de Karei Doormanstraat en de ouden van dagen aan de Wold- kade gedwongen geëvacueerd en bij an deren ondergebracht en hebben an deren vrijwillig een goed heenkomen ge zocht, maar de meeste bewoners zijn toch gebleven. Daardoor kon men gis teren meemaken, dat grote aantallen broden en wat dies meer zij, geladen werden in platboomvaartuigen van de genie, welke daarna in hun schuitjes rondpeddelden om de gezinnen van le vensbenodigdheden te voorzien. De genie deed dat keurig en voor zichtig om geen golven te veroorzaken. Militairen en B.B. zijn actief De drukke hoofdstraat van Meppel, biedt totaal niet de indruk, dat in de onmiddellijke nabijheid het water zulke een onprettige St.-Nicolaasverrassing heeft gebracht. Het verkeer was er giste ren weer intensief en alleen viel het op dat zeker de helft der inwoners lo pende dan wel met de fiets, gelaarsd was. Bewoners van de straten welke zijn ondergestroomd en speciaal die uit de omgeving van de Ceintuurbaan, Noteboomstraat, Eendrachtstraat, Vled- derstraat, Knopperslaan, Mc Kaystraat etc. Inderdaad. Dit deel van de stad biedt een troosteloze aanblik. In de laagste gedeelten staat het natte element soms vijftig centimeter hoog. Traag kabbelt het tegen de zakken zand en planken, welke de aanwonen- den voor hun huisdeuren hebben aange bracht, maar die niet in staat zijn ge bleken om het water buiten te houden, zodat het ook de huizen is binnenge drongen. In de benedenverdieping staat het daar 15 centimeter en meer hoog. Allerlei kleine huishoudelijke zaken drij ven er in rond. Het is waarlijk triest! Ondanks de voor de ramen hangende gordijnen en de bloemen Hier en daar gluurde gisteren een bewoner naar buiten om het drukke ge doe in de straten te aanschouwen. In derdaad, drukke gedoe. Daarover was de chef van de Meppeler gemeentepoli tie allerminst te spreken. Te veel nieuwsgierigen „Wy hebben er geen belang bij zet u dat maar eens duidelijk in de krant dat allerlei nieuwsgierigen naar Meppel' komen en met volle auto's door de on dergelopen straten rijden, want dat hin dert en vergroot bovendien het gevaar, dat toch reeds bestaat ten aanzien van het drinkwater, gas en elektriciteitslei dingen. Op sommige plaatsen begint het wegdek reeds te golven en als er nu zoveel verkeer over gaat bestaat de kans, dat de leidingen stuk gaan en dan zijn we nog verder van huis". Daarbij komt nog iets. Het rijden door de straten maakt het water aan het golven, waardoor het nog meer de woningen binnendringt en dat is na tuurlijk voor de betrokkenen wel zeer onprettig. De politie permanent in dienst sedert zondagmorgen en op het hoofdbureau van snert voorzien heeft daarom alleen van de richting Zwolle uit de mogelijkheid opengelaten de stad binnen te komen en kan nu controle op het binnenkomende verkeer uitoefe nen. Zij krijgt bij haar werk assistentie van de reserve-politie, de bescherming burgerbevolking en van de militairen. Etzel en Schaffer stellen zich niet herkiesbaar De 73-jarige Westduitse minis ter van Justitie, dr. Fritz Schaffer en de 58-jarige minister van Fi nanciën, dr. Franz Etzel, twee zeer prominente figuren in de regering- Adenauer, zullen zich niet meer herkiesbaar stellen voor de Bonds dag bij de verkiezingen in 1961. Beiden zouden zeer teleurgesteld zijn over de politieke gang van za ken zowel in de regering als in de partij, de CDU-CSU. Naar de „Bonner General - Anzeiger" hedenmorgen meldt, gaat het bij Schaf fer toch ook om zijn leeftijd. De man, die jarenlang als succesvol minister van Fi nanciën in vorige kabinetten-Adenauer heeft gefungeerd, zou het tijdstip aan gebroken achten om jongeren een kans te geven. Het geval Etzel is waarschijnlijk een ernstiger politieke klap voor Adenauer. De talentrijke Etzel werd drie jaar ge leden door Adenauer naar Bonn gehaald in de hoop hier misschien wel een kanse lierskandidaat te worden. Aan Adenauers hoge politieke verwachtingen zou hij niet hebben voldaan. Als minister van Finan ciën werd hij door Adenauer enkele ke ren bepaald onheus behandeld en over werkte hij zich steeds weer. Etzel lijdt op het ogenblik aan een lichamelijke uit putting en een zenuwinstorting; hij is opgenomen in een Dusseldorper zieken huis. Etzel behoort tot de politiek teleurge stelde CDU-ministers, van wie men zegt dat hij de felle, onderlinge strijd in de regeringspartij o/n de opvolging van Adenauer niet heeft kunnen volhouden. Gevangenisstraf voor oneerlijke bode (Van onze Haagse correspondent) De 28-jarige voormalige bode van de Raad van State, die uit jassen, porte- monnaies en fooienpotten van zijn col lega's vele kleine diefstallen had ge pleegd en tenslotte het verhaa.l had verteld, dat hij zijn salaris had ver loren, waarop zijn collega's een collec te voor hem hadden gehouden, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van 8 maanden, waar van 3 maanden voorwaardelijk met af trek van een proeftijd van 3 jaar. De officier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf geëist van 10 maanden met aftrek. Geen noodtoestand Ook het verkeer van de aanwonenden zelf stond niet stil. De een ging zwaar gelaarsd lopende uit of naar huis. De ander deed dat per fiets, welke het wa ter hoog deed opspatten. En daar tus sendoor reden toch ook nog de gemoto riseerde bakfietsen enz. zodat van een verlaten indruk zeker geen sprake was. Op droge hoeken der straten verzamel den zich daarbij velen om ervaringen uit te wisselen en om te zien of er wel licht reeds sprake was van een daling van het peil, hetgeen gisteren echter helaas niet het geval was. Integendeel, al was het zeer gering er bleek toch een lichte stijging waar te nemen. Maar, dat betekent niet, dat er van een noodtoe stand sprake zou zijn. Wat niet wegneemt, dat de situatie natuurlijk zeer nauwkeurig in het oog werd gehouden. De getroffenen accepteren datgene wat hun overkomen is echter over het algemeen zonder dramatisch te doen, ook al zijn er tal van kelders vol ge lopen. Men helpt elkaar zoveel mogelijk. Er was die sfeer van onderlinge bij stand, zoals die ook tijdens de bezet tingstijd aanwezig was. Gelukkig echter is die onderlinge assistentie alleen nodig in het materiële vlak, want persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Ver schillende zakenlieden hebben zelfs pogingen gedaan om hun bedrijf of bedrijfjes reeds weer iets op gang te krijgen. Baby-box met rondom water Van een paniek is nergens sprake. Dat blijkt ook wel uit de aanwezigheid van een baby in een perceel. Rustig lag het kind in zijn wieg terwijl het water in de kamer stond. Andere kin deren speelden met laarsjes aan. Voor de jeugd is het water een soort attractie! Graag rijdt zij met de fiets door de stra ten, ook al komt het water tot de as sen. Enorme vlakten overstroomd Water, stilstaand en alleen door de wind bewogen water, dat is het wat men ziet als men Drente van noord naar zuid doorrijdt. Bij de Drentse A, omgeving de Punt, begint het reeds en het zet zich voort achter Assen bij het Deurzerdiep, Hooghalen en Beilen. Gro te oppervlakten zijn overstroomd en vor men een merenland van ongekende af metingen. Jan Luten van Ruinerdijk, wiens boer derij daar ligt temidden van het over stroomde land, had zoiets de laatste jaren niet meegemaakt. „Vroeger, toen er nog geen waterschap pen waren, wèl". Ook in Ruinerwold staat het water hoog. Daar waren tal van militairen uit Steenwijkerwold bezig te proberen met zakken zand de brede sloot langs de hoofdweg af te dammen. Toch liep het water er reeds overheen. Gevaar blijft bestaan In deze omgeving ziet men met angst naar de hoge waterstand in de Drentse Hoofdvaart. Met een marge van slechts enkele centimeters wordt het water nog binnen de boorden gehouden. Als het nog meer stijgt lopen nog meer wei landen en landerijen onder, want het peil is veel hoger dan het omliggende land. De mogelijkheid is zelfs aanwezig, dat bij een stijgend peil, het hele grote stuk tussen de vaart en de Ruinerwold- seweg zal onderlopen. Nu reeds nadert het natte element de rijwielbanen langs de Rijksweg, waar deze om Meppel heen leidt en tussen de brug in die weg over de Hoogeveensevaart en het water in dat kanaaltje is praktisch geen zicht meer. Het vorig jaar was het de droogte welke Drente bezocht, nu het water. En men vraagt zich af of er in Midden- Drente nog meer naar het zuiden zal worden afgevoerd. Want dan zal, zowel in de omgeving als in de stad Meppel Advertentie EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! wees fris en vrolijk Erkend bolfetoor van „Fanla" en „Coca-Colo" Bof oio NX Verkoopkantoor 'i - Tot. CP0-H7848-I90586 missaris der Koningin en Ged. Staten I MODEWINKELS DOEN GOEDE ZAKEN van Drente hebben gistermiddag in het gemeentehuis van Meppel reeds een spoedzitting gehouden, teneinde de si tuatie aan een onderzoek te onderwer pen. Hoewel de zware regenval geëin digd is, is het leed in verschillende streken van het land nog niet ge leden. In Meppel worden de levens middelen nóg door militairen per boot langs de huizen bezorgd. Plaats voor 105 boten en 28 jollen f De Watersportvereniging „Braas- semermeer" heeft plannen voor de aanleg van een jachthaven aan de westzijde van het Braassemermeer en wel op en aan de eilanden groep „De Noorderhem", gelegen aan de zuidzijde van de Lijkerpol- der. Moskou „Oorlog niet onvermij tlelij k" De 81 communistische partijen, die een „topconferentie" in Mos kou hebben gehouden, hebben een verklaring van twintigduizend woorden uitgegeven, waarop naar de mening van bevoegde waarnemers in Wenen de Rus sische opvattingen haar stempel hebben gedrukt. In deze verkla ring wordt namelijk de nadruk ge legd op het Sovjetrussische leider schap der communistische wereld. Er wordt voorts in gezegd, dat oorlog niet onvermijdelijk is en dat de buitenlandse politiek der De vereniging heeft deze eilandjes reeds in 1957 gekocht en dank zij het ingrijpen van dit bestuur is geheel ver val van de eilandjes voorkomen. De vereniging beoogt een consolidatie van de bestaande toestand door verbetering van de oevers, alsmede de aanleg van een jachthaven. Deze haven zal ligplaats bieden aan totaal 105 boten en 28 jollen. Het is voorts de bedoeling aan de zuidzijde van het eiland een clubhuis met een ruim terras te bouwen. De to- taalkosten zullen f. 340.000 bedragen G. S. zijn bereid een bijdrage in de kosten van aanleg, die f. 205.000 belo pen, een subsidie van ten hoogste f. 51.250 te verstrekken. communistische landen is geba seerd op een vreedzame samenïe ving (co-existentie) en econo mische wedijver met de kapitalis tische landen. Tegengesproken wordt, dat er meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de rege ring in Peking zouden bestaan. De Roodchinese president Lioe Sjao- tsji heeft gisteren verklaard, dat de im perialisten met alle mogelijke middelen trachten „de grote vriendschap en een heid" tussen China en de Sovjet-Unie te ondermijnen, maar dat zij hierin niet zullen slagen. Hij zei dat te Minsk in Wit-Rusland, aldus een bericht van het communistische persbureau Nieuw China. Hoofdstedelingen mogen niet stemmen ivel feestvieren Met verbrijzeld been een uur lang bekneld Vanmorgen vroeg is de 15-jarige schippersknecht J. M. Scheele uit Ter- neuzen aan boord van het 487 ton me tende m.s. „Machiensteen", dat in de Parksluizen te Rotterdam lag, met zijn linker onderbeen bekneld geraakt tussen een draaiende ankerspil en de voor plecht. De brandweer moest er met snij branders aan te pas komen om de jon gen te bevrijden. Het duurde ruim een uur voordat de schippersknecht naar het havenzieken huis kon worden vervoerd. Het li chaamsdeel waarmee hij bekneld had gezeten, was verbrijzeld. Het ongeluk was ontstaan toen de broekspijp van de jongen tussen de draaiende spil, waarmee het anker werd gevierd, kwam. (Van onze Amerikaanse correspondent) Op 18, 19 en 20 januari zal er flink feest gevierd worden te Washington. De bewoners van Amerika's hoofdstad hebben dan wel geen stemrecht, maar zij heb ben het privilege iedere vier jaar de inauguratie van een nieuwe president mee te maken. Men maakt thans plannen voor een groots democratisch galafeest op de 19e, voor een feestelijk concert op diezelfde avond en voor wel vijf inauguratiebals op de 20e. Bo vendien verwachten vele Demo craten partijgenoten van buiten de stad te logeren in die periode en voor hen zullen heel wat cocktail- parties en diners aan huis worden gegeven. In de etalages van Washington grote modezaken ziet men op het ogenblik de prachtigste toiletten. Het lijkt wel of de enige jurken, die vrouwen hier kopen kunnen, baljurken zijn. Ieder jaar omstreeks deze tijd ziet men zulke etalages (met Kerstmis en Nieuwjaar wordt er vrolijk feest gevierd in Ame rika), maar dit jaar hebben de winke liers extra hun best gedaan, wel wetend, dat de vrouwen in Washington, wanneer de inauguratiefeesten ter sprake komen, dezelfde formule gebruiken die men overal ter wereld in dergelijke omstan digheden hoort: „Ik heb niets om aan te trekken". Gelukkig is de voorraad in de mode zaken heel groot en komt de nood aan de man of juister aan de vrouw dan is New York, het modeparadijs van Amerika, maar vijf uur hier vandaan. Twee of drie avondjurken moet men wel hebben voor de feesten omstreeks de 20e. Mei feesten delg je schulden Het grootste feest wordt gegeven op de vooravond van de inauguratie. Het klinkt wat vreemd, maar dat feest is bedoeld om de Democraten van hun schulden af te helpen. Het schijnt, dat de partij voor ruim twee en een half miljoen in de schuld zit als gevolg van de verkiezingscampagne en door een en tree te heffen van honderd dollar per plaats, hoopt men die schuld, althans ten dele, te delgen. Men heeft voor 19 januari een ko lossale zaal afgehuurd, een zaal, die ook wel gebruikt wordt voor auto-tentoon stellingen en paarden-concoursen. Pen ningmeester McCloskey is op het ogen blik in Hollywood om daar populaire filmsterren en variétéartiesten te wer ven voor deze avond. In 1948, toen Truman op het nippertje zijn overwinning behaald had, heeft men ook een dergelijk feest gegeven. Toen gaf men een „show" die twee en een half uur duurde. Zevenhonderd artiesten en 525 muzikanten droegen er toen toe bij om die avond een succes te maken. Dit jaar wil men het nog beter doen. Wie wat ouder is of alleen maar wat rustiger van aard, kan die avond naar Consitution Hall gaan, waar het Natio nal Symphony Orchestra een inaugura tieconcert zal geven. Het koper zal daar niet zo domineren als bij de muziek, die op dat andere feest zal weerklinken. In de sneeuw Op de 20e januari, bij de inauguratie in de open lucht, zullen de vrouwen zich aanzienlijk warmer moeten kleden dan op de galafeesten. Verscheidene presidenten hebben him ambtseed in de sneeuw afgelegd. Maar op de bals, die op de avond van die dag worden gehouden, zal het weer warm zijn. De feestcommissie heeft vyf grote balzalen gereserveerd voor die avond en zowel Kennedy als Johnson, natuurlijk met hun echtgenoten, zal op al die bals verschijnen en als de tijd het toelaat overal wat dansen. Mal genoeg mogen de bewoners van het dis trict Washington niet stemmen, maar feestvieren mogen ze gelukkig wel. Mening ir. H. de Groot van Rijnland Achteraf gezien valt het allemaal nog wel mee in Rjjnsaterwoude. Ir. H. de Groot, hoofd van de technische dienst van „Rijnland" deelde mee, dat de toe stand in Rijnsaterwoude niet bepaald kritiek is geweest. Met het leggen van zandzakken slaagde mpn erin de over slaande golven een halt toe te roepen toestand. Over het algemeen hebben de kaden zich echter goed gehouden. Slechts daar waar zij rusten op slappe grond moet men bedacht zijn op onder graving. De overvloedige regen gepaard met storm schiep weer een uitzonder lijke situatie. De thans gemaakte pei lingen en daarop te baseren berekenin gen zullen natuurlijk wederom aanwjj- Op de vraag of de zogenaamde „over slag" dan niet wijst op een te geringe hoogte van kaden en dijken, antwoordde f> ir. De Groot dat zulks inderdaad kan I weer om er lering uit te trekken' wijzen op een tekort In de onderhouds- I ir. De Groot. zingen geven voor een wenselijke ver hoging van dijken en verbeteringen in de bemaling. „Ook deze ervaring is er «--• aldus Toestand bij Borculo kritiek Stadje is geïsoleerd In Borculo is men de toestand van de overstroming nog steeds niet meester. Door middel van het doorsteken van een dijk aan de westzijde van de stad heeft men de grote stroom water komende uit de Slinge en de Lebbensbeek, alsmede het poldergebied rond Haarlo, gedeelte lijk om kunnen leiden in de richting Bargum, waar thans de landerijen ook onder water beginnen te lopen. Aan de Ruurlose weg is de toestand precair. De ambtswoning van de burgemeester is alleen met een bootje bereikbaar. De bescherming burgerbevolking, die reeds dag en nacht onafgebroken met de tech nisch dienst van gemeentewerken van de gemeente Borculo, zandzakken aanvoert, weet het water tot op heden nog steeds te bedwingen. Het loopt wel over de zandzakken heen, doch tot een doorbraak is het nog niet gekomen. De toestand blijft echter kritiek. Hield het wassen van het water van de Berkel vanmorgen op, om elf uur con stateerde men weer een stijging en wer den de hulpposten op de kritieke plaat sen aan de Berkel, die door het stadje Borculo stroomt, opgesteld. Als een woes te zee golft het water door de beek in de richting Lochem. Ook aan de noordzijde van de stad Borculo in de richting van het dorpje Geesteren beginnen de landerijen onder te lopen. Borculo is praktisch geïsoleerd. Alleen in één richting kan de stad nog worden bereikt. Gisteren werd de situatie nog begun stigd door het mooie weer, doch thans valt de regen In stromen neer en maakt alles nog triester Alle scholen in Bor culo zijn gesloten en ook de fabrieken in en naast het centrumstadje kampen met het water. Vanuit Haarlo vernamen wij, dat de toestand aldaar zeer kritiek is. Med man en macht wordt getracht de dijk te bonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5