Restauratieplan voor „Toorenvelt," herinnering aan „Oud Oegstgeest" Begrip voor de schoonheid van 9n eeuwen oud huis, datondanks verbouwing, aantrekkelijk bleef Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 december 1960 Tweede blad no. 30221 Bescherm U tegen neem Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: 'ASPPO'5^ Utenttoeet fit.' Lezers schrijven Laatkomers in bioscopen Langs deze weg zou ik de directies van de bioscopen willen vragen, of er geen oplossing gevonden kan worden voor het hinderlijke passeren van laatkomers. Het is voor degenen, die op tijd gekomen zijn om van journaal en voorfilm, of actueel nieuws te genieten, een bron van erger nis, wanneer zij door dit laten passeren een groot deel van het Journaal of de voorfilm moeten missen. Zou dit niet voorkomen kunnen wor den, door de laatkomers te laten wach- I ten met binnenkomen, tot de hoofdfilm I begint, daar ze toch hebben laten blijken geen belangstelling te bezitten voor de voorfilm of het journaal. Er is ook een andere mogelijkheid, nl. dat er aan de muurzijde een pad gemaakt wordt, zodat de laatkomers zonder te storen de eerste beelden staande kunnen aanschouwen. U dankend voor de plaatsing, teken ik. Hoogachtend, L.P.S. Hef openbare vervoer Mag ik nog even terugkomen op uw artikel „Waarom nog geen overstapjes, NZHVM-Eltax?'' in het LD van 2 no vember. Wij lezen daar, dat B. en W. getracht hebben wegen te vinden, die er toe zouden leiden beide ondernemingen tot samenwerking te brengen in dier voege, dat het publiek zodanige service krügt, dat het niet merkbaar is, dat het belangrijkste deel van het openbaar ver voer in meer dan één hand is. Iedereen, die verplicht is gebruik te maken van deze openbare middelen van vervoer, zal dit van harte toejuichen. Immers zal men dan naast uniformi teit in het tarief ook tot uniformiteit in frequentie moeten komen, wil de ene onderneming niet bevoorrecht worden boven de andere. Wellicht komt men dan ook tot het plaatsen van enige wachthuisjes, waarvan de haltes 5 Mei laan wel het meest dringend nodig zijn. Abonnee Van Gen tl en Loos uit Breestraat Haags schoenenbedrijf kocht pand aan Naar wjj vernemen zal het aanbreng- kantoor van Van Gend en Loos vermoe delijk reeds het volgend jaar uit de Breestraat verdwijnen. Het pand is nl. aangekocht door de NV Schoenbedrijf v.h. A. M. Krol te Den Haag. Het ligt in de bedoeling van de direc tie van Van Gend en Loos de Leidse on derneming in de toekomst geheel onder te brengen op het goederenemplacement aan de Haagweg. Dat men tot deze ver koop is overgegaan, houdt mede verband met het feit, dat het aanbrengkantoor aan de Breestraat in het totale vervoer nog slechts een ondergeschikte plaats inneemt. Alleen kleine verzendingen worden hier nog aangeboden. Bovendien komt deze concentratie een nog vlottere verzending ten goede. Met deze aankoop een grondige verbouwing zal plaats vinden zal op dit punt van de Breestraat een totaal ge wijzigd beeld ontstaan. Op de plaats van dit kantoor komt straks een modern winkelfront. Ook het verkeer is er mede door gediend, aangezien op deze plaats het laden en lossen van auto's dan tot het verleden behoort. Naar de directie van de NV Krol ons hedenochtend mededeelde, zal de ver bouwing en inrichting van het pand bouwvergunningen moeten nog worden aangevraagd nog geruime tijd in be slag nemen. Eind volgend jaar hoopt men de plannen echiter verwezenlijkt te zien. Tientallen arrestaties in Venezuela De Venezolaanse hoofdstad Caracas biedt, na de recente wanordelijkheden, weer een normale aanblik. De Venezolaanse politie verricht ech ter in het binnenland in verscheidene steden arrestaties. De arrestanten zijn leiders va nde Venezolaanse communis tische partij en van de linkse revolu tionaire beweging. Deze politieke .groe peringen worden verantwoordelijk ge acht voor de jongste troebelen in Vene zuela. De politie heeft in de steden Mara- caibo, Cabimas, Los Teques en Acarigua ongeveer 150 personen gearresteerd. Bij huiszoekingen werden wapens, bommen en grote hoeveelheden propagandama teriaal, waarin werd aangezet tot om verwerping van de regering-Bétancourt. aangetroffen VOGELSHOW „AVIBIJS". De club van vogelliefhebbers ..Avibus" richt van 8 t.e.m. 11 december ln het gebouw St-Leonardus aan de Haagweg een vogelshow in. Aan deze expositie wordt voor de leden een onderlinge wed strijd verbonden. Schetstekening van architect P. v. d. Sterre (Arch.bureau Dekker en v. d. Sterre in Leiderdorp) voor de restauratie van de voorgevel van „Toorenvelf'. Foto W. van Varik van de zui delijke gevel. roeden en leenroerig geweest zijnde aan den huize Adegeest. Op 11 mei 1806 werd het overgebracht op Cornelia Oudshoorn-Leendertsdr., huisvrouw van Nicolaas van Noort, die het 15 augustus 1810 te samen met Jan van den Bosch transporteerde aan Ary Rietkerk te Oegstgeest, met nog 1 mor gen 345 roeden wei- of hooiland, gelegen tegenover het Rechthuis (het oude Raadhuis) De beide percelen waren samen be- lend: ten westen de Lageweg, ten oos ten de Zandsloot en ten zuiden professor Daniël Wyttenbach (met „De Hoge Boom"). In de transportakte was be paald dat de verkopers, als zij 's zon dags naar de kerk gngen, hun paard mochten brengen in de stal van Toren- veld, zonder daarvoor iets te betalen. Een akte van overdracht van Toren- veld, o.a. aan professor Wyttenbach werd niet gevonden; de transportregis- ters gaan niet verder dan 1811. Twee eeuwen geleden wegens bouwvalligheid afgebroken Wijttenbach legateerde zijn bezittin gen aan de Weduwen-Sociëteit der Leid- sche Hoogleraren, onder voorwaarde dat zijn vrouw tot haar dood het vrucht gebruik daarvan zou hebben. Hoewel in de transportakten geen ge wag wordt gemaakt van wijziging in de opstallen, lijkt het waarschijnlijk, dat het oude Torenveld, dat bijna 50 jaar in het bezit was geweest van de familie d'Offarel, door mr. Willem Paadts we gens bouwvalligheid werd afgebroken en dat deze de bouwheer is geweest van het thans nog bestaande huis, zonder de la tere tegen de noordgevel aangebouwde stal. Het was zeer solide gebouwd. De dikke balken en zware muurankers voor de spanten van het hoge zadeldak dui den hierop. De lage stal aan de noordzijde moet- blijkens een inscriptie in de rollaag bo ven het kozijn van de achterdeur - zijn gebouwd door Leendert Oudshoorn. Wanneer de restauratie plaats vindt, zal men de mooie beukenhaag, die zich aan de noordzijde bevindt, pogen te be houden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Emmen C. Smit te Diever te Stevensweert-Maasbracht W. L. Dek ker te Molkwerom. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Loosduinen (5de pred. pl.) H. J. Vedder te Terborg naar Zeven bergen J. van Winterswijk Wieringermeer. Bedankt voor Biezellnge en Eversdijk (toez.) mr. Q. Rovers te Warns (Fr.) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek Joh. Prins te Gro ningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2de pred. pl.) W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Beroepen te Zeist (5de pred. pl.) T. J. Hagen te Deventer. Chr. Politie-ambtenaren AFDELING LEIDEN BESTAAT 40 JAAR. Deze maand is het veertig jaar gele den, dat de afdeling Leiden van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren werd op gericht. Ter gelegenheid van dit jubi leum wordt woensdavond 14 december van 8 tot 10 uur in tearoom-restaurant A. v. d. Heijden een receptie gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karolina Maria, dr van W. Langeveld en L. P. de Lange, Angenieta, dr van J. Tes- ke en A. van der Mee, Aafke Elisabeth, dr van N. Prins en J. M. van Trier, Dirk Jo- han Lucius, zn van J. J. Blok en C. Lijn zaad, Marion Edith, dr van W. F, Dreef en W. Llgtvoet, Angelique Johanna Ma ria, dr. van J. J. Verhoogt en A. M. Melet, Kurt Jan, zn van R. G. Wlltenburg en N. Zwitser, Jan, zn van E. Moolbroek en A. Dobma, Wolgang Andreas Johannes, zn van A. H. Dlekstra en R. I. K. Strache, Jan, zn van J. Maat en E. M. Lu(jk, In- grid Jacoba, dr van A. J. Lagas en M. J. Kluivers, Leuntle Maria, dr van C. Berk- helj en W. de Does, Jansje Elisabeth, dr. van P. Peper en J. van Elswljk. Romke Johannes Adrlanus, zn van J. W. v. d. Werff en C. H. van Deventer, Christina Geertje, dr van H. de Romljn en T. J. E. Reijken, Inge Sonja Alexandra, dr. van W. G. van Leeuwen en J. M. M. van de Wall, Govert Adrlanus, zn van J. Heems kerk en J. Slerat, Nicolaas Hlnderk Lo well, zn van L. P. N. Hofsté en E. Poel, Adrlana Diana, dr. van A. van Delft en G. Teske. GETROUWD J. J. Deljn en S. A. van den Berg, D. de Roode en J. J. Vos. OVERLEDEN M. M. Belonle, 63 Jaar, man P. W. Hal, 59 jaar, man, J. A. Krellng, 49 jaar, man Aan de Wyttenbachweg no. 6 in Oegstgeest (van Leiden uit: rechts) staat een oud huis, dat de indruk maakt van een flink uit de kluiten gewassen boerderij. En wie oog heeft voor architectonisch schoon betreurt, dat op het ogenblik de ramen met planken dichtgespijkerd zijn, want m'et het voormalige Schoutenhuis, dat er vlak tegenover gelegen is, vormt het een aantrekkelijk geheel. Temidden van de zich snel uit breidende moderne bebouwing in de naaste omgeving vormen die oude huizen, in de eerste plaats dus het hier bedoelde „Toorenvelf', een waardevolle herinnering aan „oud Oegstgeest". En moet die herinne ring gaan verdwijnen, vraagt de belangstellende voorbijganger zich onwillekeurig af. Gelukkig heeft de gemeente Oegstgeest ingezien, dat, bij alle eisen van uitbreiding in eigentijdse stijl, het oude zoveel mogelijk gespaard dient te worden. „Toorenvelf is in 1957 door de gemeente gekocht van de Weduwen-Sociëteit van Leidse Hoogleraren. Tot in hetvoorjaar werd het bewoond door de familie Lubbe. Sindsdien staat het leeg, met blinde ogen. Maar reeds bij de koop was in beginsel besloten het pand zo mogelijk voor het nageslacht te behouden. In verband met het voor nemen tot restauratie van dit oude brok cultuurbezit zijn wij eens gaan snuffelen in de geschiedenis. Bijzonder moeilijk was die taak niet. want een inwoner van Oegstgeest, de heer W. van Varik, heeft zich ver dienstelijk gemaakt door o.m. de geschiedenis van huize Toorenvelf te beschrijven, een beschrijving, waaraan het volgende is ontleend: Oorspronkelijk was er ook een toren Oorspronkelijk heeft Toorenvelt be staan uit een drietal gebouwen: een achtkantige lage toren met een wat' vreemdsoortige spits, een tegen de ach terzijde van de toren aangebouwd huis, dat een zadeldak vertoont tussen twee topgevels en een uitbouw met lessenaar dak, en tenslotte een op zichzelf staan gebouw met een dakruiter. Dit complex moet gelegen hebben tus sen het tegenwoordie huis en de Zand sloot. Het komt ook voor op de kopie van een kaart uit 1653 door Johannes Dou, in de Prentverzameling van het Gemeente archief in Leiden. Het verschil met de hierboven bedoelde afbeelding is, dat de toren en het daarachter liggende huis los van elkaar getekend zijn en dat het derde gebouw omringd is door een sloot. Niet alleen tekeningen geven houvast, ook transportakten (documenten van koop en verkoop) vertellen het een en ander over de oude geschiedenis. Welnu, de oudste totnutoe gevonden transport akte over Toorenvelt dateert van 1672, dus bijna drie eeuwen geleden. Daarin verklaarden de erfgenamen van Johan na Jansdr. van Leensvelt, weduwe van Adriaan Louris Gael, te hebben ver kocht aan Jacob Verboom Leendertsz, een hofstede met tuin en vijver „van ouds genaamd Toorenvelt", mitsgaders een huis en erf en verder getimmerte daarop staande, in het geheel groot vier hond, gelegen ;.an de Lijtweg en belend: ten oosten de erfgenamen van Harmen Evertsz., ten zuiden professor Sijen, ten westen de Lijtweg en ten noorden de Zandsloot. De koper, Jacob Verboom, ver- l klaarde het voornoemde huis en erf, i mitgsaders de hofstede, te cederen (d.i. af te staan) en in vrije eigen dom te geven aan Jolian van dei- Meer Claesz., echtgenoot van zijn dochter Anna Verboom, zonder daar aan enig recht te behouden en on der voorwaarde dat Johan van der i Meer t zelve weder zal moeten te leen geven van zijne huize Adegeest aan de heer Aernold Sijen, professor I binnen Leiden". De leenroerigheid I van Torenveld" naar feodale trant beleend tegen een jonge haas of twee Vonden Hollandsch, dateert dus pas van 1672. De belening vond plaats bij akte van 27 augustus van hetzelfde jaar. Van hand tot hand Na het overlijden van prof. Sijen droeg j diens weduwe de hofstede op aan de j leenheer, ten behoeve van Hendrik Leembrugge, oud omstreeks 56 jaar. Na j de opdracht werd deze met „Torenveld" beleend op 1 april 1681. Vier jaar later j werd luitenant-kolonel Francois d'Offa- i'el eigenaar van het huis waarmede hij op 26 april 1684 door Jochem van der Meer, heer van Adegeest, werd beleend. Op 16 december 1730 werd de hofste de, bestaande uit „Huysinge en Planta- gie", bij openbare verkoop door de erf genamen van kolonel d'Offarel gekocht door mr. Willem Paadts Jacobsz., veer- tigraad van Leiden, die op 24 maart 1731 door Anna van den Bergh, vrouwe van Adegeest, werd beleend. Na de dood van mr. Willem Paadts werd „het Huys, genaamt Thoornveld" op 4 december 1751 andermaal geveild; koper werd Wil lem Juijst te Oegstgeest, voor rekening en ten behoeve van diens nog minderja rige zoon Willem. Hecht en weldoortimmerd Op 11 februari 1764 is Leendert Ouds hoorn, gerechtsbode van Oegstgeest, eigenaar van het huis, dat hij gekocht had van Willem Juijst jr. In de akte staat het vermeld als een hecht, sterk en weldoortimmerd huis, voorheen een hof stede, genaamd „Toornvelt", groot 400 Foto W. f. van Varik van de voor gevel van „Toorenvelt" Prins Bernhard koopt kaarten N.O.V.I.B.-actie Een grote verrassing wachtte de leer lingen van de Gem. Bedrijfstechnische school, die momenteel met de verkoop van door hen zelf vervaardigde Kerst en Nieuwjaarskaarten een groot bedrag bijeen hopen te brengen voor de „Anti- Honger-Actie" van de N.O.V.I.B (Ned. Organisatie voor Intern. Bijstand). Prins Bernhard, van deze schoolactie op de hoogte gesteld, deed gisteren een be stelling en maakte daarvoor een mooi bedrag over. Zoals bekend zullen deze kaarten in de komende drie weken huis aan huis worden aangeboden, zodat ve len dit Koninklijke voorbeeld kunnen volgen. DIAMANTEN DOCTORAAT. Donderdag is het zestig jaar geleden, dat dr. K. H. E. de Jong, geboren te Biebrich a/Rhein en thans wonende te 's-Gravenhage. aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de klas sieke letterkunde. In de lijst van gevestigde personenn stond abusievelijk vermeld, dat mej. Loogman zich had gevestigd aan het Plantsoen 47, dit moet 79 zijn. GOUDEN DOCTORATEN. Morgen is het vijfig jaar geleden, dat mr. J. J. Fock, geboren te Batavia en thans wonende te 's-Gravenhage. aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Een dag later is het eveneens vijftig jaar geleden, dat mr. A. J. Kronenberg, geboren te Deventer en thans wonende te Zeist, aan deze Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap. NAAR VERLICHT DEN HAAG. Op uitnodiging van „Stichting de Daad" (Ned. Reisvereniging) zullen cir ca 500 ouden van dagen, van wiel velen in Leiden woonachtig, donderdag 22 december een rondrit maken langs de verlichte Haagse straten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3