Ex-premier Loemoemba gewond in cel van militair kamp in Tliysstacl Het water in Gelderse vallei zakt thans snel WEERBERICHT Abdoel Rahman geeft bemiddelingspoging op Moskou eist zijn vrijlating en ontwapening van de benden Moboetoedoor V.N.--troepen Gat in de Dinkeldijk geslagen ijf beklaagden in barricadenproces voortvluchtig (£)ud leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 DECEMBER 1960 No. 30221 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 T„ xTT r In een rapport aan secretaris-generaal Hammarskjöld heeft diens speciale vertegenwoordiger in Kongo, Dajal, meegedeeld, dat de afge zette premier Loemoemba „ernstig gewond" is en „onder onmenselijke omstandigheden" in een cel in het militaire kamp in Thysstad gevan gen wordt gehouden. Toen de Kongolese ex-premier na zijn arrestatie op het vliegveld Ndjili uit het vliegtuig kwam, droeg hij volgens waarnemers van de VN zijn bril niet, hij was in een vuil hemd ge kleed, terwijl zijn haar in de war was. Er zat een bloedvlek op zijn wangen en zijn handen waren op zijn rug gebonden. In kamp Hardy, waar hij zich thans bevindt, zou zijn haar afgeschoren zijn, zijn han den blijven geboeid. „Verklaard is, dat Loemoemba zal worden be recht aldus Dajal", maar niet bekend is op welke beschuldigingen, op grond van welke wet of door welke rechtbank". Van Afrikaanse zijde is er bij secretaris-generaal Hammarskjöld op aangedrongen, dat Loemoemba in vrijheid zal worden gesteld. En in een Sovjetrussische verklaring van gisteravond werd eveneens vrijla ting van Loemoemba verlangd alsmede ontwapening van „de benden van Moboetoe" door troepen van de Ver. Naties. „De NAVO-lan- den", aldus het communistische gepraat uit Moskou, „hebben openlijk tot liquidatie van het door het Kongolese volk gekozen parlement be sloten en van de wettige regering-Loemoemba". De situatie in Kongo is veroorzaakt door „de Westelijke monopolies en door de inmenging van de Ver. Staten in binnenlandse aangelegenheden" Cairo bedreigd met afdamming van Nijl De Russische verlangens "ten aanzien van Kongo zijn door Moskou in een programma van vijf punten samenge vat: Onmiddellijke vrijlating van Loemoem ba en zijn medewerkers; de V.N.-troepen moeten „de benden van Moboetoe" ontwapenen; oprichting van een commissie van „Songolo's oog telt niet bij de V.N." Kolonel Joseph Moboetoe, het hoofd van het Kongolese leger, zal niet toe staan, dat functionarissen van de Ver. Naties Patrice Loemoemba in de gevan genis te Thysstad bezoeken, aldus deel de hy vandaag aan journalisten mee. „Hammarskjöld maakt zich nu wel erg druk over de arrestatie en de gezondheid van Loemoemba, maar hij rept niet van de parle mentsleden die in Stanleystad (Loemoemba's hoofdkwartier) worden vastgehouden" zei hij. Kolonel Moboetoe zei dat Al- phonse Songoio, een parlementslid, dat al zes weken door de Loe- moemba-gezinde overheid van Stanleystad wordt gevangenge houden, bij martelingen een oog heeft verloren. „Maar dat oog telt bij Hammarskjöld niet. Ik zie geen verschil tussen Songoio en Loe moemba", aldus de legerchef. Zittend op een auto buiten zijn kamp zei de 30-jarige kolonel, dat Loemoemba en zyn acht metgezellen „in bevredigen de gezondheid" verkeren. De kamparts en Moboetoes lijfarts hadden hen be zocht. Moboetoe zei, dat Loemoemba een gezwollen linkeroog en linkerbeen heeft. „Hij was in handen van soldaten, wat kun je dan verwachten?" De berich ten over een buitensporig geweldadige behandeling noemde hij lasterlijk. Elk van de gevangenen heeft een eigen cel met bed en matras. Er zijn drie bedienden gehuurd om de maaltijden te bereiden en er wordt 75 gulden per dag voor voeding uitgegeven. Moboetoe is van mening, dat Loemoemba uit zijn woning is ontsnapt met medewerking van de V.N. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veel bewolking met af en toe enige regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 DECEMBER Zon op: 8.33 uur; onder: 16.29 uur; maan op: 20.42 uur: onder: 11.19 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.39 en 17.51 uur: laagwater te 1.24 en 13.39 uur. Dit nummei Destaai alt 12 pagina's Afrikaanse en Aziatische landen om te onderzoeken welke landen kolonel Mo boetoe wapens en voorraden hebben ge leverd terugtrekking van alle Belgisch perso neel uit Kongo; onmiddellijke bespreking van de kwes tie Kongo in de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de V.N. De Sovjet-Unie zal Kongo alle moge lijke hulp verlenen om de wettige rege ring te helpen het kolonialisme te be strijden. Deze strijd zal worden gevoerd tot alle kolonialisten uit Kongo en alle andere landen die nog onder het juk van het kolonialisme zuchten zijn verdreven, en „de ketenen zullen zijn geslaakt" Loeena ontruimd De woordvoerder van het Katangaanse ministerie van Voorlichting heeft giste ren in Elisabethstad medegedeeld dat alle Afrikaanse inwoners van Loeena, die op de hand zijn van de regering- Tsjombe, een toevlucht hebben gezocht in de Europese wijken van deze door op standige Baloeba's aangevallen plaats De opstandelingen hebben Loeena thans ontruimd, doch het werk in deze plaats en in de steenkoolmijnen in de omgeving ligt volledig stil. De directeur van de mijnen heeft de bevelhebber van de V.N.-troepen in de streek van Loeena meegedeeld dat hij het werk niet zal laten hervatten voordat de veiligheid van zyn werknemers volledig is verze kerd. De vierhonderd kilometer ten noordwesten van Elisabethstad gelegen steenkoolmijnen zijn de belangrijkste van geheel Katanga. Moboetoe dreigt De militaire machthebber in Kongo, kolonel Moboetoe, heeft gedreigd twee grote zijrivieren van de Nijl te laten afdammen wan neer Egypte en Soedan de onaf hankelijke regering van Stanley stad steunen. „In het uiterste ge val ben ik bereid mijn hele leger aan het werk te zetten om het wa ter van de Nijl af te dammen", zo zei Moboetoe tot journalisten. Volgens Moeboetoe zijn Egypte en Soedan in het geheim overeengekomen het bewind in Stanleystad van de aan hanger van Loemoemba. Bernard Sala- moe te steunen. Het uitroepen van de onafhankelijkheid is slechts „een holle verklaring, waaraan men beter geen aan dacht kan schenken". Moboetoe voegde hieraan toe dat hij het volste recht heeft de rivieren af te dammen, „omdat het water aan ons behoort". Moboetoe deelde voorts mee dat Loe moemba pas voor het gerecht zal wor den gebracht wanneer de parlements leden die in Stanleystad worden gevan- gengehollden op vrije voeten zijn. Een van hen zou ten gevolge van mishande lingen een oog hebben verloren. De vol gelingen van Loemoemba zouden in Stanleystad geen werkelijke macht be zitten en bovendien omsingeld door troepen die Moboetoe gehoorzamen. Cairo wijst Belgisch protest van de hand De waarnemende minister van Buiten landse Zaken van de VAR, Sari, heeft gisteren een mondeling protest van de Belgische ambassade tegen de nationa lisering van Belgische eigendommen in de VAR van de hand gewezen. De ambassadeur had al drie dagen ge leden de minister van Buitenlandse Za ken, dr. Fawzi, om een onderhoud ver zocht .teneinde een krachtig protest te laten horen, maar de minister liet weten dat hij geen tijd had In Cairo verschijnende bladen hebben België er de schuld van gegeven, dat president Kasavoeboe van Kongo de staf van de ambassade van de VAR in Leopoldstad heeft uitgewezen. De Franse jurist Jean Gallot (midden), die de verdediging van Lagaillarde op zich had genomen, bespreekt de plotselinge verdwij ning van zijn cliënt met enkele col lega's. Indonesische pers krijgt de schuld De premier van de Federatie van Malaya, Toenkoe Abdoel Rahman heeft vandaag in het Huis van Af gevaardigden medegedeeld te heb ben besloten zijn pogingen om te bemiddelen tussen Nederland en Indonesië in het geschil over wes telijk Nieuw-Guinea op te geven. Premier Rahman wierp de schuld voor het afwijzen van zijn bemiddelingsplan op de Indonesische pers, en niet op de Indonesische autoriteiten. De Toenkoe verklaarde, dat het hem speet het probleem „op dit belangrijke ogenblik" te moeten loslaten. „Ik smeek God, dat er geen oorlog zal komen in dit deel van Azië. Als dat zou gebeuren, zouden tal van onschuldige mensenlevens in ons land verloren kun nen gaan". De Toenkoe wees op de besprekingen, die hij over dit brandende vraagstuk heeft gehad in de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Den Haag. Hij, die als een „goede Samaritaan" wilde optreden, zei zich getroffen en teleurgesteld te voelen door de vijandige aanvallen van de Indonesische pers, die hem ervan be schuldigde, dat hü de andere party is gaan steunen. „Er is geen blank bloed in mijn ade ren", zei hij. Verder zei hy, dat hij voor het eerst in staat is geweest grote leiders in de wereld voor het geschil over westeiyk Nieuw-Guinea te interesseren. Hij noem de de toestand op Nieuw-Guinea „zeer kritiek". Premier Tsjombe van Katanga kwam met zijn dochtertje op het vliegveld van Brussel aan. Hij kwam naar België om namens de bevolking van zijn afgescheiden provincie van Kongo Koning Boudewijn een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van zijn huwelijk. Tijdens de afgelopen nacht is veel water, dat honderden hectaren land in de Gelderse vallei heeft blank gezet, bijzonder snel afgevoerd. Weliswaar staan nog grote gebieden onder water, maar bij Kootwij kerbroek en Bameveld staan nog slechts enkele wegen gedeeltelijk blank. De heer H. den Uyl, hoofd van de technische dienst van het waterschap van de Barneveldse beek, dat een groot gedeelte van de Gelderse vallei in het westen van de Veluwe bestrijkt, zei vanmorgen dat in dit gebied de grootste moeilijkheden tegen het einde van de week waarschijnlijk voorbij zullen zijn, als er in de komende dagen geen regen meer valt. Wel noemde hij de toestand zoals die op het ogenblik nog is ernstig. Vooral in Zwartebroek, Terschuur, Voorthui zen, bij Amersfoort en Achteveld, heeft men nog met wateroverlast te kampen. Het valleikanaal kan het water niet geheel verwerken, maar tussen Lunteren en Achteveld, waar de waterstand een recordhoogte van 1.10 meter bereikte, zakt het water nu ook snel. In de gehele Gel derse vallei zijn echter nog vele boerderijen geïsoleerd. Door het wegspoelen van elektriciteitspalen is de stroomvoorziening van vele boerderijen in Achteveld en Stoutenburg uitgevallen, waar door de eierproduktie van duizenden kippen verloren is gegaan. In het Gelderse valleikanaal verdronken twee schapen. Bij Achteveld is de grootste val waargenomen, namelijk ruim 70 centimeter. Zeemeeuwen trekken bij honderden van het IJsselmeer naar de Gelderse vallei. Ga? van 40 meter In de Dinkeldyk bij Denekamp. tussen de Dinkelbrug en de Oldenzaalsestraat, heeft het snel wassende water een gat van 40 meter geslagen. Dit geschiedde volkomen onverwacht. Men had gedacht dat de dijk pas over twee dagen gevaar zou lopen. Een hotel in Denekamp is volkomen geïsoleerd. Het water is er 20 centimeter gestegen. Ook de Duitse tex tielstad Gronau wordt overstroomd door het water van de Dinkel. IN SREDA STIJGT HET WAÏER Gistermiddag bleek dat het in Brabant met de wateroverlast nog niet gedaan is. Uit België stroomt het water naar de veel lager gelegen gebieden in het zuiden van ons land. Terwijl de zon helder scheen, begon gistermiddag tot verwon dering. daarna zelfs tot verbastering van vele Bredanaars het regenwater de stad binnen te lopen. Door de tot woeste ri vieren aangezwollen Mark en Weerijs, stroomden duizenden tonnen water de stad in. Vooral de Weerijs is er de oor zaak van dat grote delen van het noord westen van Breda onder gelopen zyn. De gemalen aan het Hollandsch Diep konden gisteren slechts vier uur in wer king worden gesteld. Verwacht wordt dat het water nog tot vanavond zal bly- ven sty gen. Tientallen straten staan blank. Honderden vrijwilligers staan de gemeentediensten terzyde by de hulp verlening aan de bewoners van het ge troffen stadsdeel. Ongeveer 120 militairen ploeteren met laarzen aan of met op gestroopte broekspypen door de laagge legen straten. In het bewuste stadsdeel zijn geen bedrijven gevestigd, zodat slechts aan huisraad schade is toege bracht. Ook rond Breda staan vele polders van de Bredase Bandijk totaal onder Wim Kan luidt het jaar weer uit... Naar thans vaststaat, zal Wim Kan volgens een langzamerhand gevestigde traditie ook ditmaal op oudejaars avond een uur lang voor de VARA-radio optreden. Van negen tot tien uur 's avonds zal hy te beluisteren zijn in een programma van conférence en liedjes, onder de titel „Uithuilen en op nieuw beginnen." De liedjes zijn ge componeerd door Ru van Veen, die even eens volgens traditie, Wim Kan aan de vleugel begeleidt. De microfoonregie berust by Kees Brusse en Ary van Nierop. water. Het water in Breda kwam zo snel, dat bewoners, die een straat verder wa ren gaan kijken, bij thuiskomst reeds tien centimeter water in hun huis von den. In Zeeland zyn hele landschappen in zeegezichten veranderd. Enkele tien tallen personen moesten evaeuëren. In IJzendijke verdronken 3000 kuikens en in Heinkenszand moesten enkele gezin nen in het gemeentehuis ondergebracht worden. Hun huis was namelijk totaal onbereikbaar. Overigens werd alleen aan het huisraad schade geleden. Voor een speciale reportage over de toestand in Meppel, verwyzen wy naar elders. Adenauer mag geen stap buiten de dein* (Van onze correspondent in Bonn) De gezondheidstoestand van de 84-jarige Westduitse Bondskanse lier dr. Konrad Adenauer is veel slechter dan men oorspronkelijk heeft gedacht. Een lichte keelont steking werd zondag reeds een ontsteking der bovenste luchtorga- nen. Daarvan is geen sprake meer. De regeringsperschef, Von Eckardt, sprak gisteren op een persconferentie in Bonn openlijk van een zware griep met een amandelontsteking en hij deelde mee dat Adenauers artsen de kanselier ronduit hebben verboden voorlopig ook maar één stap bui ten de deur te doen. Alle mogelyke moeite deed Von Eckardt om Adenauers toestand zo gun stig mogelyk af te schilderen: reden tot ongerustheid is er niet; de koorts (waarvan tot dusver niet gesproken werd) is thans verdwenen; de amandel ontsteking is overwonnen; de kanselier is monter en wel. Maar zyn artsen vin den de gure wind, die thans door het Rijndal jaagt, gevaariyk voor de be jaarde kanselier, zy vrezen een long ontsteking, een gevaar, dat Adenauer op het ogenblik inderdaad loopt. Adenauer werkt, zo zei Von Eckardt verder overigens rustig en gestaag thuis aan de staatszaken Zyn terug keer van zyn villa te Rhöndorf-Honnef Op het barricaden-proces, dat gistermorgen na vier dagen onder breking in Parijs is hervat, is men voor een verrassing komen te staan: vijf beklaagden Pierre Lagaillarde, Maurice Demarquet, Jean-Jacques Susini, Marcel Ron- da en Fernand Feral bleken niet aanwezig te zijn! De eerste vier waren aan het einde van hun verhoor voorlopig op vrije voeten gesteld. Lagaillarde, die zich zoals gisteren in een deel van onze oplage werd ge meld in San Sebastian zou bevinden, is een van de leiders geweest van de opstand in Algiers. De verdediger van Lagaillarde. Jean Gallot, zei tegen verslaggevers, dat hy gistermorgen vroeg een anoniem tele foontje had gehad met de mededeling dat Lagaillarde naar Spanje was gegaan om zich bij generaal Salan te voegen. Salan was Frans opperbevelhebber in Algerije tijdens de opstand van de „Co lons" (Franse kolonisten, die al geslach ten lang in Algerije wonen), die geleid werd door Lagaillarde en caféhouder Joseph Ortiz. Salan is op het ogenblik in Spanje. Ortiz zou daar ook zijn. Generaal Salan zei later dat hy geen enkel contact met Lagaillarde heeft ge had en dat hy niet weet of deze zich op het ogenblik in San Sebastian bevindt. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of Lagaillarde inderdaad daar is. Lagaillarde zou Parijs in het week einde hebben verlaten voor een bezoek aan familieleden naby de Spaanse grens. Een van zijn raadslieden heeft verklaard niets over de verblijfplaats van zyn cliënt te weten. Susini was de opvolger van Lagail larde als leider van de studentenvereni ging van Algiers. De Marquet is afge vaardigde naar de Nationale Vergade ring geweest. Ronda was kapitein by de territoriale troepen in Algerye en Feral is voorzitter van de vereniging .Hulp ep bescherming". De verdedigers hellen tot de mening over dat enkele beklaagden niet versche nen zijn. omdat zy behoord hadden dat Lagaillarde niet komen zou. zy geloven echter niet dat de vyf op het ogenblik samen zyn of dat allen het land hebben verlaten. (Men zie ook elders) Uit Het Leidsch Dagblad van 6 December 1860. Z. M. heeft aan den eervol ontslagen hoofdonderwijzer C. de Jong te Voorschoten een jaarlijksch pensioen van f. 533 verleend. Bij besluit van commissa rissen der Onderwijzers-Kweek school alhier, genomen in hun ne vergadering van den 4den dezer, zal genoemde school met het einde van dit jaar worden opgeheven Zij die nog eenige vorderingen ten laste van de ad ministratie dier inrigting mog- ten hebben, worden uitgenoo- digd daarvan vóór het einde de zer loopende maand opgave te doen aan den Heer Dr Boon, commissaris-penningmeester. tegenover Bad-Godesberg naar zyn ambtsbureau in het Palais Schaumburg te Bonn wordt voorlopig bepaald door het weerbericht. By de huidige gure wind komt de oude kanselier er niet uit, al moet het nóg een week duren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1