Hervorming gewenst van het V.N.-secretariaat Belgisch 15-jarenplan voor openbare werken Crises van laatste hebben evenwicht tien jaar verstoord a Het water stijgt nog steeds in de Gelderse Vallei „Vervoersproblemen" in nieuw provinciehuis van Zuid-Holland Op 1 mei verschijnt het duurste boek ter wereld: kosten acht ton MAANDAG 5 DECEMBER 1960 (Van onze Amerikaanse correspondent) Men behoeft geen Kroesjtsjef te heten om te pleiten voor een reor ganisatie in het secretariaat van de Verenigde Naties. Hammarskjöld. de man die ernstige kritiek van de communisten ondervindt, heeft zelf aangedrongen op verbetering en van 25 tot 28 november heeft hij over dit onderwerp geconfereerd met drie oud-presidenten van de Assem blee: Lester Pearson van Canada, Prins Wan Waithayakon van Thai land en dr. Belaunde van Peru. In 1950 kreeg Trygve Lie echter hoog gaande ruzie met de Russen. De Russen zagen niet ineens kans deze Noorse se cretaris-generaal weg te werken, maar zij negeerden hem volkomen en weiger den zelfs met hem te spreken. Het ge volg was. dat Lie geen communisten in zijn topgroep kon handhaven. Hammarskjöld herstelde in 1953 de oude toestand: een Rus. aanvankelijk zonder portefeuille, maar op aandrin gen van Wisjinski later weer als hoofd van het politieke departement, werd weer aangesteld als een van de zeven assistenten. Reorganisatie In 1955 heeft Hammarskjöld echter een reorganisatie die de invloed van de officiële topgroep aanzienlijk heeft verminderd en die veel meer accent heeft gelegd op het „executive office", men zou kunnen zeggen „het particu liere kabinet" van de secretaris-gene-, raai In 1955 werd de titel assistent-se cretaris-generaal afgeschaft, maar er werd een groep van wel twintig onder secretarissen geschapen. Zij waren uiter aard niet allen departementshoofden. Dit college van twintig is een vrij dif fuus lichaam. Slechts één Rus heeft er zitting in en men kan dit college het best karakteriseren als een advies commissie welker raadgevingen meestal vrij vaag blijven. Men spreekt in het V.N.-gebouw ook weieens denigrerend over het „praat-college". Spijkers met koppen slaat men sedert 1955 in de kleine groep van Hammars- kjölds persoonlijke medewerkers, waar toe men o.a. kan rekenen de Amerikanen Cordier en Bunche en niet te vergeten de uiterst bekwame Fransman Philippe de Seynes. Maar, al is die topgroep efficiënt, man kan het zich voorstellen, dat er kritiek bestaat op de samen stelling: slechts één Rus, vrijwel geen Aziaten en door omstandigheden zelfs geen Latijns-Amerikanen. Ook al confereert Hammarskjöld da genlang met de drie wijze oud-presi denten, het zal niet gemakkelijk zijn om de behoefte aan groter efficiënte en deskundigheid te combineren met de drang tot meer geografisch en politiek evenwicht. Voorstel Kroesjtsjef zou funest zijn.... Men kan het zich voorstellen, dat jonge naties meer vertegenwoordigers in het secretariaat wensen, maar het is tevens begrijpelijk, dat Hammarskjöld in een periode waarin de ene crisis volgde op de andere medewerkers engageerde, die in de buurt waren en die de Westerse efficiëntie bezaten om snel op te treden. Een zekere even- wichtsverstoring is echter onmiskenbaar en daar moet iets tegen gedaan worden. Kroesjtsjefs voorstel om een drie manschap aan het hoofd van het se cretariaat te plaatsen zou, indien het ooit werd aangenomen, de organi satie lam slaan! De Rus wenste een drietal dat zou bestaan uit een commu nist, een neutrale en een „kapitalist". Men zou, bij een ernstige crisis, tot St.-Juttemis moeten wachten voordat zulk een drietal het eens was en in feite zou ieder lid van zulk een drie manschap het recht van veto bezitten. Wie wenst, dat de organisatie der Ver enigde Naties effectief kan optreden, moet daarom de suggestie van Kroesj tsjef met alle kracht afwijzen. Te weinig deskundigen Maar niettemin bestaat er reden voor hervorming. Hammarskjöld zelf heeft er in zijn jaarverslag over geklaagd, dat het hem ontbreekt aan een voldoende aantal uiterst deskundige, oudere amb tenaren. Bovendien had hij geconsta teerd, dat hij over te weinig capabele militaire deskundigen beschikte, die or ganiserend konden optreden wanneer zich een crisis voordeed, zoals in Kongo. In de Assemblee is een Resolutie aan genomen (ingediend o.a. door Ghana, Ethiopië. India, Soedan en Tunis), die aandringt op een billijker geografische verdeling van de secretariaatsposten. Kennelijk willen de indieners van deze resolutie bewerken, dat zij meer „eigen mensen" in aanmerking kunnen bren gen voor een functie in Newyorks glazen wolkenkrabber. Maar of de ambtenaren, die zij ter beschikking kunnen stellen, voldoen zui len aan Hammarskjölds hoge eisen, staat te bezien. Niet iedere actie tot hervor ming streeft hetzelfde doel na, maar bij reorganisatie moet met diverse ver langens wel rekening worden gehouden. Door allerlei omstandigheden is het evenwicht aan de top inderdaad ver stoord. Onofficiële afspraak In 1946 zijn de grote mogendheden tot de volgende, onofficiële afspraak gekomen: onder de secretaris-generaal zouden zeven functionarissen gesteld worden, die de titel kregen van assistent secretaris-generaal. Zij waren tevens de partementshoofden. Vijf van de zeven zouden behoren tot de groep van de grote vijf in de V.N. (de vijf perma nente leden van de veiligheidsraad: Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sov jet-Unie en China)twee assistenten konden uit kleinere staten komen en zo kon Adriaan Pelt, in 1946, als Neder lander in die Topgroep worden opge nomen. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Pleter J., zn van J. H. van Roon en P. H. E. M. Potgieser. Karin M. A., dr van W. Heemskerk en M. Steen bergen, Roosje, dr van M. Vonk en B. WerlJ. j Getrouwd: A. van der Zwan, 23 Jr en M. E. van Abswoude. 22 Jr, E. Specht. 35 Ir en J. C. Santee. 37 Jr. A. A. van Ooil. 22 Jr en L. W. von Llebensteln, 22 Jr, J. 3. A. M. Kemperman. 29 Jr en W. A. A. M. Riksen. 26 Jr. VOORSCHOTEN RECTIFICATIE In het verslag van de raadsvergade ring van vrijdagavond is een foutje ge slopen. Wij schreven, dat de heer Pels het experiment van de nieuwe procedure geslaagd achtte. Spr. heeft echter ge zegd, dat hij het experiment niet ge slaagd achtte. Kerstverrassing De landelijke actie ten bate van het Groene Kruis wordt in Voorschoten ge steund door een actie van de padvin ders (stersi van de Duivenvoorde- en Beatrixgroep. Tussen woensdag 7 decem ber en 20 december zullen zij nl. een huis-aan-huis-actie houden om loten te verkopen, waarvan de trekking op 30 december 's avonds via de radio bekend gemaakt wordt. De padvinders (sters) die hiermee hun goede „kerst-daad" hopen te ver richten geven daarna nl. niet alleen steun aan het Groene Kruis maar tevens geeft deze actie hen de mogelijkheid de zieken van Voorschoten een kerstverras sing aan te bieden. Die mogelijkheid is echter afhankelijk van de daad der burgerijkoopt lo ten! Sinterklaas verscheen op kinderfeestje Zaterdagmiddag waren ongeveer 200 kinderen vergezeld van haar ouders bij de directie voor de Internationale Kunststoffen en Kunsthoorn Industrie in het Cultureel Centrum te gast. De voorzitter der personeelsvereniging de heer A. v. d. Velden zorgde ervoor, dat een en ander naar wens verliep. Een gezelschap onder leiding van de heer Eddy Falk uit Hilversum hield de jongens en meisjes aangenaam bezig. Er was muziek en toneel. Sinterklaas kwam later op de middag een kijkje nemen. Aanbesteding Adegeest Hedenmorgen had de aanbesteding plaats voor het verrichten van grond- riolerings- (ongeveer 840 m.) en bestra- tingswerken (ongeveer 7000 m2) in com plex Adegeest. De hoogste inschrijver was de firma A. C. A. Essen (Amstel veen) voor f. 180.000. De laagste de fir ma Stuifzand (Leiden) voor f. 132.900. Saloemoe heeft de maclit in Stanleystad Nu Loemoemba er niet in is geslaagd Stanleystad te bereiken, heeft de 31- jarige Bernard Saloemoe als commissa ris van het district Boven-Kongo de macht overgenomen. Hjj heeft verande ringen aangebracht in het provinciale bestuur en een nieuwe eerste burge meester van Stanleystad benoemd. Sa loemoe, die de plaatselijke gedarmerie onder zijn controle heeft, gaf vorige week bevel alle Europeanen meer dan 1000 te arresteren. Zondag is de Franse consul Claude Royère erin geslaagd de vrijlating van vijf Belgen te bewerkstelligen, die door de gendarmes van Saloemoe gearres teerd waren. Twee van hen zullen wor den uitgewezen, twee anderen mogen blijven, terwyl de vijfde met een sche delfractuur in het ziekenhuis ligt. Saloemoe wil de Oost-provincie af scheiden van de rest van Kongo en heeft reeds verklaard, dat Afrikaanse en Euro pese landen hem steun hebben toege zegd. Huiszoeking in villa van ex-Socrates-directeur In de villa van de ex-Socrates direc teur J. Jansma te Bussum, die tien da gen geleden onder verdenking van op lichting c.q. verduistering werd gearres teerd, is zaterdagmiddag j.l. huiszoeking verricht door de plaatselijke politie. Hierbij waren aanwezig de rechter-com- missaris, mr. A. W. Kamminga, de offi cier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker en een Rijksaccountant. Er zijn enige map pen met boekhoudkundige bescheiden voor een nader onderzoek door de ac countant in beslag genomen. Weer die lantaarnpaal De lantaarnpaal voor de hoofdingang vari de Parkschool heeft het weer eens moeten ontgelden. In de nacht van za terdag op zondag om half twee is de paal voor de zoveelste maal gesneuveld. Een Volkswagen nam nl. deze bijzon der gevaarlijke en vooral slecht liggende bocht met 'n te grote snelheid. De hevi ge regen en harde wind bevorderden een slippartij. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken woor al was de materiële schade aanzienlijk. (In de begrotingsvergadering van de raad is juist vrijdag weer op deze bocht gewezen Zou het echt zo zijn als het antwoord van de wethouder deed ver moeden, dat daarin pas verandering kan worden gebracht als de tram verdwijnt? Dan kan de gemeente nog wel wat palen in reserve houden en we hopen, dat het dan alleen bij materiële schade zal blij ven! Want de zgn. te grote snelheid in deze bocht ligt al bij 40 km per uur Red. L.D.) Drie infiltranten gedood in Ned. Nieuw-Guinca Bü de tegenactie die de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea, tezamen met de algemene politie aan de zuid westelijke kust van Ned. Nieuw-Guinea voert tegen de infiltraties, zijn tot dus ver drie Indonesische infiltranten ge dood en enige hunner gevangen geno men. Van eerstgenoemden was er aanvan kelijk een gewond. Mariniers hebben hem op een draagbaar de berghellingen afgedragen naar de torpedobootjager „Amsterdam", waar de man dezelfde dag is geopereerd door de scheepsarts. Het mocht echter niet gelukken, zyn leven te redden. Inmiddels zijn te Hollandia bijzonder heden bekend geworden over het op heterdaad betrapte bevoorradingsschip van de infiltranten de „Sunlian", dat naar Fak-Fak werd opgebracht. Het is een motorschoener van 30 ton, lang 15 meter. Er is nog een kleine groep infiltranten voortvluchtig, die zich bevindt op de hellingen van een zeer zwaar bergterrein en daar thans wordt ingesloten. De ge vangenneming van deze infiltranten wordt eerstdaags verwacht. Langzamerhand kan men overal in het land een overzicht krijgen van de schade, die de storm van het afgelopen weekeinde heeft aangericht. In de pro vincie Groningen geeft de balans wel de nodige overlast, maar geen ernstige com plicaties aan. De waterstand is uitzon derlijk hoog, vele landerijen staan onder water, op sommige plaatsen staan de wegen blank en is het water in dorpen binnengedrongen, maar over het alge meen is de toestand niet alarmerend. Het boezempeil in Friesland was van morgen reeds enkele centimeters lager dan gisteren, al stond het nog steeds vijftig centimeter boven Fries zomerpeil. De situatie in Friesland is thans weer vrij rustig en aanmerkelijk beter dan in Drente. Bijna het derde gedeelte van Meppel staat onder water. Op sommige plaatsen staat het water tenminste vijf tot tien centimeter in de woningen. Hoewel langzaam, stijgt het water nog steeds, gevoed door de aanvoer van de Woldse Aa en Oude Vaart uit zo-Drente. Ook in de Gelderse Vallei stijgt het water nog altijd. Het stroomt met kracht van de hogere gebieden van de West- Veluwe naar de laagste punten. Steeds meer wegen komen onder water te staan, doordat de vele beken het aanstormen de water niet meer kunnen verwerken. Voor het kasteel „De Schaffelaer" in Barneveld stroomt het water met kracht naar Zwarte Broek, Ter Schuur, Kallen- broek en Achterveld, waar honderden hectaren land onder water zijn verdwe nen. Op vele plaatsen zelfs meer dan tachtig centimeter. Steeds meer kelders lopen onder, tuinen en landerijen ver dwijnen voor het oog, wegen verzakken, en het water dringt huizen en boerde rijen binnen. Bij Putten heeft een groot aantal eenden en kalkoenen de dood gevonden. Talrijke omgewaaide bomen versperren de wegen, boerderijen liggen geïsoleerd. Automobilisten, die toch over de wegen rijden, lopen gevaar in de thans niet meer zichtbare sloten en weteringen te rijden. Talrijke auto's blijven steken in het water, omdat de motor is afgeslagen. In Barneveld en omgeving worden vaak wanhopige po gingen gedaan om het pluimvee te red den, maar talloze kippen zijn reeds ver- suizen op en neer met n dronken. I snelheid van maximaal Tot 1975 wil men 200 miljard frank investeren (Van onze Brusselse correspondent) België is van plan, in verband met de Euromarkt, zijn stelsel van wegen, waterwegen, havens en bruggen op afdoende wijze te ver beteren. Het ministerie van Openbare Werken heeft een wetsontwerp ingediend, dat men het belangrijk ste wetsontwerp noemt ooit door een Belgische minister* van dit departement ter tafel gebracht. Het nieuwe investeringsplan zal lopen over een periode van vijftien jaar, van 1960 tot 1975 en het bevat twee pro gramma's: een basis-programma met een begroting van 150 miljard Belgische franken en een conjunctuur-programma ten bedrage van 50 miljard Belgische franken Het eerste bestaat uit twee gedeelte»: investeringen met een hoge produktivi- teit, die hoe ook de economische toe stand van België ls zullen moeten wor den gedaan. Het tweede geldt voor tijden van con junctuur-depressie. De te verrichten werken zijn wel belangrijk maar hun voltooiing kan desnoods enige jaren worden uitgesteld. Voor wat betreft de financiering, zal het tempo gebonden zijn aan de ont wikkeling van het nationale inkomen. Als uitgangspunt voor 1960 wordt 1.8 pet. genomen, doch dit percentage zal moeten worden verhoogd. Reeds volgend jaar zal het minimum op 1.9 pet. wor den gesteld. Openbaring van Johannesgeïllustreerd door een vijftal irereldberoemde schilders (Van onze Parfjse cor respondent) In dezelfde tijd dat de uitgeverijen in de hele wereld zich toeleggen op het goedkope pocketboek, legt een Parijse kunst drukker Joseph Forêt de laatste hand aan een boek. dat de habbekrats van honderdmiljoen lich te franken of circa 800.000 gulden kosten zal. Titel: „De Openbaring van Johannes", welk bij belverhaal zal worden ge ïllustreerd door vijf we reldberoemde schilders: Salvador Dali, Foujita, Leonor Fini, Mathieu en Picasso. De oplage be draagt slechts acht exem plaren. Aan het eerste exemplaar, dat het ge noemde bedrag moet kos- en, worden de meeste zorgen besteed: het krijgt de afmetingen van een middeleeuws evangelie boek met een band van zuiver brons, zodat zijn gewicht een honderd kilo's zal bedragen. De hele tekst van deze uitgave is met de hand in schoon schrift geschreven. Sedert de middeleeuwen werd een calligrafische arbeid van deze omvang nooit meer ondernomen. Een verzoek van de uitgever aan de monniken van de wereldvermaarde abdij van Solesmes werd afge wezen. omdat zelfs die geestelijken hun geduld niet op deze proef durf den te stellen. Een negen entwintig-jarige poliopa- tiënte, Micheline Nicolas, heeft deze monnikenar- beid nu niettemin tot een goed einde weten te bren gen. De andere zeven exemplaren zijn gedrukt en behoeven daarom, of schoon ze wel van origi nele illustraties worden voorzien, bescheidener prijzen op te brengen, Voor een armzalige twee miljoen franken (zestien duizend gulden) kan men al eigenaar worden van het goedkoopste exem plaar. Monsieur Forêt is zich intussen wel scherp be wust van het feit, dat hij zijn uitgeverij binnen het jaar zal moeten sluiten, indien hij voor het eerste exemplaar van 100 mil joen niet spoedig een af nemer zou vinden. Maar zijn ervaringen stemmen hem tot optimisme. De laatste jaren heeft hij al belangstelling gevonden voor een door Salvador Dali geïllustreerde Don Quichotte, welke voor 15 miljoen frank van de hand is gegaan. En een Cyrano de Bergerac met platen van Bernard Buf fet verkocht hij even vlot voor negen miljoen. Dali heeft, in opdracht van Forêt. ook nog Dante's „Goddelijke comedie" ver lucht, waarvan de gehele oplag® bij inschrijving te voren al geplaatst kon worden met inbegrip van een exemplaar ten be drage van 21 miljoen dat zich nu in handen moet bevinden van een niet nader genoemde „in dustrieel uit de Benelux". BEURSOVERZICHT Vaste stemming Amsterdam, 5 december. De stemming voor de internationale waarden was vanmiddag aan de vaste kant. Er ging weinig om. Over de ge hele linie wisten de hoofdfondsen koerswinsten te boeken, vergeleken bij de voorgaande slotkoersen. Hiervoor zorgden in hoofdzaak de aankopen voor Zwitserse rekening. De Westduitse beur zen hadden een iets betere tendentie. Wall Street gaf vrijdag j.l. geen noe menswaardige veranderingen te zien. Aandelen Kon. Olie en Unilever lagen er iets vriendelijker. Hoogovens welk fonds Lagaillarde thans in Spanje Pierre Lagaillarde. kolonel Jean Gar des. voormalig hoofd van de psycholo gische oorlogvoering in Algerije, en Victor Sapin-Lignières, een bankdirec teur, zijn in San Sebastian (Spanje). Dit is in Parijs door de Spaanse rechtse afgevaardigde Pascal Arrighi aan de pers meegedeeld. Deze drie beklaagden in het nog lo pende proces tegen een aantal Franse samenzweerders in Algerije zijn onlangs voorlopig op vrije voeten gesteld. Al eerder is bericht, dat de gewezen Franse opperbevelhebber in Algerije, ge neraal Salan, in San Sebastian was. Lange lijst (Van onze Haagse corres pondent) De provincie Zuid-Hol land mag trots zijn op haar nieuwe huis aan de Haagse Koningskade. Het moderne, acht verdiepin gen hoge gebouw is fraai van stijl. De ambtenaren van Provinciale Griffie en Waterstaat zullen er voor het verrichten van hun werkzaamheden niet aan ruimte te kort komen. Indeling en inrichting waarborgen hierbij de grootst mogelijke doel treffendheid. Toch zal het personeel er worden geconfronteerd met een nieuw probleem. Gebruik makend van de beschik bare personenliften zal het namelijk geruime tijd duren, voordat de ambte naren hun bureaustoel op de bovenste verdieping zullen hebben bereikt. „Laat ik er niet aan denken. Ik zou mij ge noodzaakt voelen om acht uur voor de deur te liggen", verzuchtte een ambtenaar nu reeds. De ze gewetensvolle en pre- ciese man ontdekte ook net knelpunt in het per- soneelstransport in het nieuwe gebouw. Hij geeft hiervan uitvoerig lucht in „Vigilatoe", het perso neelsorgaan van de pro vincie Zuid-Holland. „We krijgen in het nieuwe huis vier perso nenliften" stelt hij vast, twee aan de westelijke zijde (Waterstraat) en twee aan de oostelijke (Griffie). Deze liften één meter per seconde en minimaal 0,166 meter per seconde. Ze hebben een hefvermogen van 900 kg en er kunnen zo ongeveer twaalf personen in een kooi mee. De liften in het water staatgedeelte suizen zon der stoppen van de bega ne grond naar de vijfde verdieping en doen pas daarna elke hogere etage aan. Laten we aannemen, dat alle ambtenaren van Waterstaat tegelijk voor de kantoordeur staan. Twaalf personen schui ven in de kooi. Het in stappen duurt twaalf se conden, het sluiten van de deuren eveneens 12 seconden Dan gaat de lift omhoog, met 'n snel heid, die bijvoorbeeld ge steld is op 0,2 meter per seconde. Het stoppen bij de vijf de tot en met de achtste verdieping kost twaalf seconden op elke etage. De hoogte, die daarbij moet worden overwonnen is ongeveer 30 meter Over de 30 meter doet de lift met de snelheid van 0.2 meter per seconde 150 seconden. Met de tijden nodig voor het in- en uitstappen heeft de lift dus 222 seconden nodig om van de begane grond op de achtste verdieping te komen, of ruim 3'. minuut. Zonder stoppen heeft de lift vervolgens 150 seconden nodig om weer op de begane grond terug te keren. Het ope nen van de deuren kost daar weer twaalf secon den. Er zijn dan totaal 384 seconden of 6*2 mi nuut verstreken om het transport van twaalf ambtenaren te bewerk stelligen. Met het weer vol laden van de lift gaan 30 seconden verlo ren, waarna de tweede ploeg van twaalf man kan vertrekken. Aannemende dat er 180 ambtenaren naar boven moeten, dan zijn daar 180 12 15x6% minuut of 97% minuut ofwel an derhalf uur mee gemoeid. Op de twee liften bete kent dit, dat het totale transport van het Water- staatpersoneel, 's morgens en 's middags ruim drie kwart uur per keer kost. Loopt de lift op maxi mum snelheid dan vergt het reizen op en af 60 seconden. In het schikken van de twaalf ambtena ren en hun transport naar de vijfde, zesde, ze vende en het uitstappen op de achtste verdieping gaan dan 72 seconden zitten, wat de totale duur op 132 seconden brengt. In dit tijdsbestek worden met twee liften 24 ambte naren vervoerd Weer aannemend, dat er 180 ambtenaren naar boven willen, kost dit transport 180:24 7% x 132 se conden 990 seconden of 16% minuut. Maar wat gebeurt er als niet elke keer twaalf ambtenaren in de kooi naar boven gaan? Hieraan denkt de reke naar liever niet. Hij blijft verheugd uitzien naar het moment, wa**r Het plan ls uiteraard vergezeld van een lange lijst van uit te voeren werken. Daarin vindt men o.a. het Belgische ge deelte van de grote weg Antwerpen Amsterdam, waaraan van 1970 tot 1974 1.2 miljard franken zal worden besteed, de weg AntwerpenEindhoven, waar voor 1.33 miljard zal worden uitgetrok ken eveneens over dezelfde jaren, en die van Luik naar Maastricht, waarvoor 600 miljoen franken van 1972 tot 1974 beschikbaar zal worden gesteld. Aan de autosnelweg AntwerpenRijs- sel zal in normaal tempo worden ge werkt, terwijl aan de zogenaamde ge wone wegen ook miljarden zullen wor den besteed. Deze werken zullen als regel reeds dit jaar ter hand worden geno men. Ook voor het aanleggen en geschikt maken van de waterwegen, havens en kunstwerken aan de kust zijn miljarden aan uitgaven begroot. Het programma vermeldt o.a. het kanaal GentBrugge Oostende (1966 t/m 1972), en de Zee- Schelde tussen Gent en Antwerpen (1960—1969). Wat de havenwerken be treft komt Antwerpen aan de kop met ongeveer een half miljard franken in vesteringen per jaar over de gehele pe riode van 1960 tot 1972. Verder zal er over hetzelfde tijdperk 3.5 miljard worden besteed aan de ha ven van Gent en het kanaal Gent-Ter - neuzen. 850 miljoen Belgische franken is voorzien over de komende vier jaar voor de haven van Brugge—Zeebrugge en het Boudewijnkanaal en de haven van Oost ende krijgt 600 miljoen Belgische fran ken te verdelen over de jaren 1963 t/m 1971. Over of onder de Schelde Nog geen enkele beslissing is genomen met betrekking tot de nieuwe oeverver binding over of onder de Schelde te Antwerpen. De minister van Openbare Werken heeft, toen hij zijn nieuwe plan toelichtte, verklaard, dat hij over een groot aantal rapporten beschikt, waar van sommige een tunnel voorstellen en andere gunstig zijn voor het construeren van een grote hangbrug. Het ziet er naar uit, dat deze laatste wel de oever verbinding van Antwerpen zal worden. Daarbij is weer een nieuwe feit ge komen. namelijk dat het ministerie van Verbindingen, waaronder de spoorwegen ressorteren, van plan is ook tussen de beide Scheldeoevers een spoorwegver binding te maken, zodat Antwerpen di rect verbonden zal zijn met de belang- .rijkste centra van Vlaanderen Men op hy het nieuwe kantoor I schijnt er weinig voor te gevoelen deze kan betrekkenspoorweg door een tunnel te leiden. Het Leidscli Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. verleden week tengevolge van de strub belingen in de metaalindustrie, koers verliezen moesten incasseren, gaf van-, daag een zeer krachtig herstel te zien. Deze stukken liepen op van 810 tot 818. De vorige slotkoers was 793%. Aku's konden op 457 circa 3 punten monteren. Philips werd, ex 6% interimdividend, verhandeld op 1169, tegen vrijdag als slotkoers 1171 "4 cum interinmdividend. Unilevers dankten de 8 punten winst vandaag op 790 hoofdzakelijk aan de be tere tendentie voor deze margarinewaar den in Wall Street van vrijdag j.l. Kon. Olies avanceerden f. 0,80 bij een note ring op f. 122,80. Nu de rust in Vene zuela is teruggekeerd betekent dit zeker een steun voor de aandelen Kon. Olie. die vorige week circa f. 5,daalden door de onrust aldaar. De aandelen noteer den vanmiddag boven pariteit New York. De Scheepvaartafdeling gaf goed prijs houdende tot iets hogere koersen te zien. De Cultures ondergingen weinig verandering. Op de Staatsfondsenmarkt was de handel zeer stil en de tendentie iets beter. De beleggingsmarkt was prijs houdend. De Sint-Nicolaas surprise was van daag het bod van 500 op de aandelen Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij door de Rotterdamsche Bank namens committenten. De laatste notering vond plaats op 17 nov. jl. 392 De aandelen mochten, vanwege boven genoemd bod, op last van het beursbe- stuur vanmiddag niet worden ge noteerd. Aandeelhouders van Indola kunnen wel op een onveranderd dividend van 20 over het boekjaar 1960 rekenen. De oude en nieuwe aandelen van deze maatschappij werden een paar punten hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 december Londen 10.59%-10.60%; Montreal 3.85%- 3 85%: Brussel 759%-7.60%; Stockholm 72.89%-72.94%: Milaan 60.74%-60.79%; Oslo 52.89%-52.94%; Lissabon 13.20%- 13.21*4; New York 3.77%-3.77%; Pariis 76.96-77.01; Frankfort 90.41-90.46; Ziirich 87.58-87.63; Kopenhagen 54.75-54.80% Wenen 14.50*4-14.51%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 5 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101A 101A Ned. '60-1 4% 101A 101% Ned '60 II 4% 101A 101% Ned. 59 4% 99 A 99 A Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81% Ned '47 3% (3) 94% 94% Ned '51 3% 96% 96 Ned '53 (3%) 95V4 95% Ned '56 3% 95% 95 Ned '48 3% 89% 89H Ned bel. cert. 3% 90% 91 Ned. '50 3% 89% 89}i Ned '54 3% 91 91 GB Ned '55 I 3% 90*4 90A Ned '55-n 3V4 93% 93 Ned *37 3 90% 90% Ned grtbk obi '46-3 91% 91% Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 95% 98% Ned 62-64 3 99% 99A Indië '37 3 98 A 98 A Indie '37 A 3 94 A 94 A Ned won.bJ '57 6 109% 109% Ned won.b.l '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 27% 27% Nat. Handelsbank 225% Ned Handelmij317GB 317 Amst. Rubber 111% 111GB H.V.A 146 145% Senembab 540 537 A.K.U 454% 458*4 Berkel's Patent (v.) 331GB 335 GB Calvé Delft cert 771 779% Deli MiJ.en (Ver.) 173 172.10 Kon Pap v Gelder 329 325% Hoogovens cert 794 815 Müller en Co NB 417 420*4 Ned Kabelfabr 618GB 624% Philips 1170%GBn69%e.d. Philips pref 326 323 exd. Unilever 781 790 Wilton Feyenoord 206 205 Billton 2de r425 423%GB Dordtse Olie gew 574 574 Kon Olie (f20.—124 60 125 idem (50 A f20.— 121.90 122.70 Holl Amer lijn 144% 145*4 Java China Paket 152% 153 KLM 97 96 Kon Ned Stmv Mil 190GB 191% Kon Paket Mi) 138% 135%GB Stoomvaart Mil Ned 166% 167 Nlevelt Goudr eert 143*4 145 v Ommeren eert 308% 309% Kon Rott Lloyd 153% 153 Ned Scheepv Unie 148% 148% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 95% 95% idem 48 (3%) 94*4 94*4 Rdarr 52 I 99% 99 ld ld "37 I-U (3%) 95 Z.-Holland "56 (4%) 98A Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. *58 (5%) 104% id N.WB '52 (4%) 98A BVGrspbr f500 177 177 BVGrspbr *52 131% 132 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *61 90 89% Premieleningen A'dam "53 3 102 A'dam *51 I 2% 83% 83 A'dam *56 I 2%82 82 A'dam *56 n 2% 87% 88% A'dam '56 m 2% 87% 88 Eindhoven '54 2% 80» 79L, Enschede '54 2% 80% Den Haag *52 I 2% 87% Idem II 2% 86*4 89% R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 90% Idem *57 2% 103% 102L. Utrecht '52 2% 94 94y4 Z.-HoU 1957 2% 97% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 232.50 233.50 Amst Bank 395 395 H.B eert. 227 224% Rott. Bank 328% 328*4 Twentscbe Bank 316 319% Industrie Ondernemingen Albert Heyn415 415 BorsumiJ. 56 55B ElectrolasmU338 Kon Ned Grofsm 180 181 Holl Constructie 540% lng bur v Bouwnijv 286 300B Internatlo 156% 157% Int. Kunststof! Ind 67 64 v. Kempen en Begeer 121% 121 Leldse Wolspinnerij 518 519% Rott Droogdok Mij 482 484 Sikkens Groep 835 830L. Vei. TouwfabrlekeD 329 321% Walvisvaart 108B 108B Wemlnk's Betonm 160 160 Van WUk en Heringa 120% 121 Zaalberg 115% 116 Spoorwegen DeU Spoorweg Mi) 3% Amerik fondsen Canadian Pacific R 21A Intern Nickel 55% Anaconda 46% Bethlehem 8teei 39% Cities 8ervlce 43 A Genera) Motors 40A Kennecott 78% Republic Steel 52% Shell OU 79 Union Pacific 27 A Dn. States Steel 71% 21H 56 y4 45% 38% 45 V4 40} i 77 H 52*4 79% 72%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9