Adelaide: een luxueuze stad, door tSTd en voor filosofen gebouwd In Zuid-Australië Nederlandse taal wordt de bewaard Indonesische kritiek op Toenkoe Abdoel Rahman dimrt nog voort Japanse spion Josjikawa gaf in 1941 zijn ogen goed de kost... Minister Luns zeer tevreden" Over het gesprek met Von Brentano MAANDAG 5 DECEMBER 196® (Van onze correspondent te Sydney) Ik ben er „even" tussenuit getrokken, per vliegtuig van Sydney naar Adelaide, zoiets als van Amsterdam naar Warschau, 1200 kilometer zoals de kraai vliegt; en ik leerde, dat er verschillende soorten Australië zijn, Adelaide is een grote stad. Het is de hoofdstad van de staat Zuid- Australië en telt 500.000 inwoners. De ontwerper ervan, kolonel William Light, heeft een vooruitziende blik gehad, to enhij 124 jaar geleden het plan van aanleg ontwierp, want de lanen, die de stad doorkruisen, zijn breed, breder dan in welke Australische hoofdstad ook maar een miljoenenstad gelijk Sydney of Melbourne is het niet geworden. Het zal nog wel ettelijke tientallen jaren duren voor Adelaide het eerste miljoen bereikt hoewel de toekomst moeilijk valt te voorspellen. Op het ogenblik is Adelaide nog een lieflijke provincieplaats, ondanks z'n grootse aanleg en ondanks zijn half mil joen inwoners. Op ons, die Amsterdam, Den Haag en Rotterdam kennen en in de bijna tien jaar, die we in Sydney hebben doorgebracht de ontzaglijk snel le groei van deze metropolis tot een sta,? met meer dan twee miljoen inwoners hebben meegemaakt, maakt Adelaide een rustige indruk. Er heerst niet die gejaagdheid, die Sydney kenmerkt. Sydney is op zondag een bijkans verlaten stad, maar nog al tijd druk, vergeleken met Adelaide, waar je rustige, brede, met prachtige bomen beplante boulevards hebt. die je in Syd ney vergeefs zoekt. Adelaide is het „Haagje" van Australië. In het koelere Adelaide - waar het 's zomers overigens flink warm kan zijn, soms tot over de honderd graden Fah renheit - voel je je gauwer thuis dan in het „sub-tropische" Sydney, waar de lucht dikwijls vocht-zwaar bezwangerd is en de hitte werkelijk drukkend. Je leert mensen en dingen in Adelaide vlugger en intiemer kennen dan in Syd ney. Iedereen kent bijvoorbeeld Mary Martin - beroemd over geheel Austra- lië's binnenland wegens haar berede neerde gestencilde boekencatalogi, waar in en passant ook grammofoonplaten en souvenirs zoals boemerangs worden aan geboden. Geen vroegere strafkolonie Adelaide is een stad van en vóór filo sofen. Het is gesticht, niet op grondslag van een strafkolonie, zoals Sydney, maar als een „vrije staat voor vrije burgers" met idealistische en utopistische bedoe lingen. Het begon met driehonderd van zulke burgers in 1836. Vijftig jaar later stichtten ze al een universieit en nog he den ten dage zegt men „voor cultuur moet je in Adelaide zijn", misschien om dat de mensen er meer tijd hebben dan in Sydney en Melbourne. Adelaide heeft, wat dit betreft, z'n voordelen en aantrekkelijkheden, ook voor immigranten, niet het minst de Hollanders onder hen. Er heerst de de mocratische sfeer van Nederland. Dat mag ook wel, want algemeen kiesrecht en geheim stemrecht werden er al in 1855 ingevoerd. Nederland moest er toen nog 67 jaar op wachten. Die democratische geest vindt men ook in de pers van Adelaide. In Sydney zijn vier grote dagbladen, in Adelaide is er één werkelijk groot dagblad, maar dat drukt trouw naast elkaar - en in dezelf de lengte - de politieke belijdenissen af (over actuele onderwerpen) van de ar beidsparty, de liberale partij, de boeren partij en, in de hoogtij van de parle mentsverkiezingen, zelfs de communisti sche partij. Nederlandse nieuwtjes In Sydney heeft nog nooit één dag blad - en hebben zelfs .niet de weekbla den in de afzonderlijke woonwijken - ook maar één Hollands woord afgedrukt. In Adelaide echter brengt het grote dagblad van Zuid-Australië (The Advertiser) in een oplaag van rond tweehonderddui zend exemplaren elke week een aparte rubriek voor immigranten, „Nieuws voor nieuwe Australiërs" geheten. Kunt U zich voorstellen, dat een groot landelijk dagblad in Nederland elke week een kolom nieuws brengt voor Italianen, Polen, Fransen en Duitsers in hun landstalen? „The Advertiser" in Adelai de doet het voor de Hollanders, Joegosla- ven, Duitsers, Polen, Denen, Scandina- viërs en Finnen. Daaruit spreekt het grote karakter van het provinciale Adelaide - provinciaal, jawel, maar het is de hoofdstad van een staat, die een oppervlakte beslaat, waar Frankrijk en Duitsland samen best in passen en dan nog ruimte genoeg over laten voor Nederland en België. Doch in- plaats van een honderd-mlljoen-of-zo- mens en wonen er slechts achthonderd duizend. Over het Nederlands in de rubriek voor Hollanders zijn we niet erg te spre ken. Het is hier en daar stuntelig ge steld. Aan de andere kant willen we ech ter geen zout leggen op grammaticale en spellings-slakken. Het belangrijkste is, dat een groot landelijk dagblad de Nederlandse taal onder de ogen brengt van onze twintigduizend landgenoten in Zuid-Australië en daarmee een waarde volle bijdrage levert tot de bewaring en bevordering van een stuk Nederlandse cultuur aan de rand der wereld. Deze catalogi zijn een unicum in de litteraire wereld, niet wegens de hoge „litteratuur" - hoewel de aangeboden boeken het neusje van de litteraire zalm vormen van de gehele Engels sprekende wereld - maar omdat Mary Martin een droge humor in haar aan prijzingen legt. Die humor dringt zelfs door tot ministers. Behalve Mary Martin is er in Adelaide de jaarlijkse kerstoptocht, getuigenis van zakelijk inzicht van een der grootste warenhuizen. Het kerstmannetje rijdt op z'n enorme slee mee, hoog getroond, jong en oud in extasse brengend, met een sleep van tientallen praalwagens en honderden mooie meisjes (want die zijn er veel in Australië). „Slechst" acht stranden In Sydney zijn tientallen stranden, waarvan sommige beroemd zijn tot in het buitenland, zoals Bondi (dat zelfs in een spreekwoord wordt gebruikt), Manly (met een internationale „corso"), Dee- why (voor de liefhebbers van hevige branding), Palm Beach (voor de upper- ten) Shilling Beach (voor de mode-pop- pen in bikini's). In Adelaide wordt je niet voor zo'n verbijsterende keus gezet, want er zijn er, welgeteld .slechts acht. Je-van-het is Glenelg. Daar worden ook congressen gehouden, voor hen, die „eens wat an ders" willen dan Sydney. Adelaide ligt aan de golf van Sint Vincet aan de uitlopers van de Lofty- heuvels, waar men op de hellingen wijn gaarden ziet. Wie bij het standbeeld van kolonel Light op een heuvel in noord- Adelaide staat, ziet - evenals deze „zie ner" en stichter van de stad - uit op een prachtig landschap van beboste heuvels, waar helaas de „civilisatie" - de zich steeds uitbreidende stad - offers vraagt van de natuur. Kolonel Light ligt begra ven midden in Adelaide, op het Iight- plein. Hoewel Adelaide een „keurige en lu xueuze stad" is, volgens Paul McGuire, een van Australië's ambassadeurs in Europa, maakt deze schepping van de schilder - musicus - zeeman - soldaat - landmeter Light de indruk op ons van een provincieplaats, maar dan een pro vincieplaats met een bepaald karakter. SCHOOLHOOFD IN ARREST Het 31-jarige hoofd van de 600 leer lingen tellende Christelijke Lagere Tech nische School te Zwijndrecht is door de politie gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht fraude te hebben gepleegd met gelden, die hem door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ten behoeve van zijn school ter beschik king waren gesteld. Het hoofd stond al enige tUd onder verdenking. De vermoedens werden zekerheid, toen hij een auto kocht, hoewel hij er al een had. Men voelde hem aan de tand. Na enige tijd bekende hij, dat hij bepaalde aankopen had gefingeerd en in de schoolboekhouding had opgenomen. Naar de grootte van het verduisterde bedrag wordt op het ogenblik een onderzoek in gesteld. Men stelt het voorlopig op een bedrag van circa f. 5000, maar het kan minder of meer zijn. Geen nieuwjaarstoost met de emigranten in Canada Het personeel van de postkantoren heeft opdracht gekregen onverbiddellijk te zijn bij de weigering van alcoholhou dende dranken in postpaketten voor Canada. Hoewel dit land de invoer van alcoholhoudende drank niet toestaat, wisten familieleden van emigranten tot nu toe nog vaak flessen geestrijk vocht als „sierflessen" en „sierkruiken" naar hun verwanten te verzenden. In vele ge vallen vielen deze overigens in har.den van de Canadese douane. Met de nadrukkelijke instructies aan het Nederlandse PTT r rsoneel is het thans wel helemaal uitgesloten de emi granten op lange afstand een nieuw jaarsborrel te schenken. In een verklaring, die zaterdag door de regering van Malakka werd uitge geven, wordt gezegd, dat de kritiek, die fn de Indonesische pers is uitgeoefend op de bemiddelingspoging van de pre mier van Malakka in het geschil over Nieuw-Guinea „nodeloos en ongerecht vaardigd" is. Zolang het rapport van de Toenkoe niet is bestudeerd door de Indonesische instanties wordt het onre delijk geacht er commentaar op te leve ren. Dit rapport zal aan de Indonesi sche regering worden toegezonden. De Toenkoe zal over zjjn bemiddeling niets meer zeggen voor Indonesië is ingelicht. Deze verklaring heeft de leiders van drie belangrijke politieke partijen in Indonesië er echter niet van kunnen weerhouden hevige aanvallen te doen op Abdoel Rahman in verband van zijn verklaring tezamen met premier De Quay van Nederland. Een woordvoerder van de Nationalis tische Partij verweet de Toenkoe. dat hij Indonesië na Nederland slechts als „tweede partij' 'had erkend. De leider GENERAAL NASOETION: „GOEDE VORDERINGEN TEGEN OPSTANDELINGEN" „Het Indonesische leger maakt uit stekende vorderingen tegen de opstande lingen op Sumatra", zo heeft de minis ter van Defensie en stafchef van het le ger, generaal Nasoetion, zaterdag op een persconferentie in Djakarta verklaard. De opstand op Sumatra begon in 1958. Generaal Nasoetion deelde mee dat in de afgelopen tien maanden 3400 opstan delingen waren gedood of gewond en dat er 2500 wapens waren buitgemaakt. Op West-Sumatra moest alleen nog een dis trict ten noorden van Sidjoendjoeng worden „bevrijd". Volgens de generaal bestaat er grote onenigheid tussen de opstandelingen onderling. van de Mohammedaanse partij „Nahda- toel Oelama" beweerde gisteren. dat Abdoel Rahman de werkelijke gevoelens van de Indonesiërs verkeerd had be grepen en derhalve in zijn bemiddeling had gefaald. De waarnemend leider van de communistische partij, Ndjoto. zei, dat de gemeenschappelijke verklaring „een nieuwe imperialistische manoeuvre' was. Soebandrio verklaarde het Toenkoe Abdoel Rahman helemaal niet kwalijk te zullen nemen „als zijn bemiddelings pogingen om een of andere reden niet zouden slagen. Indien er ondanks al zijn pogingen niets meer uit voorkomt, geeft dit helemaal niet. Laat de Toen koe niet de schuld daarvan op zich ne men". Gemeenten ongerust over woningbeleid De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft in een adres aan de Tweede Kamer aandacht gevraagd voor een aantal punten in het woningbouw beleid van de regering, die naar zjj zegtongerustheid hebben gewekt in de kring der gemeenten. In de eerste plaats geeft de vereniging uiting aan de vrees, dat er niet voldoen de woningen met lage huren tot stand zullen komen. Voorts ontbreekt volgens haar de zekerheid, dat de woningen te recht zullen komen in de gemeenten, die er het meest behoefte aan hebben. In de derde plaats spreekt de vereniging haar bezorgdheid uit, dat het totale woning bouwprogramma kunstmatig beperkter wordt gehouden dan noodzakelijk zou zijn. Verder dreigt bij de bevordering van het eigen woningbezit achterstand te ontstaan, en tenslotte meent de vereni ging, dat er sprake is van een bijzondere noodsituatie, die voor een middengroep dreigt te ontstaan of reeds ontstaan is. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de lieer Philip Young, reikte in Den Haag aan luitenant- generaal Schaper, bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, de versier selen uit behorende bij de hein ver leende onderscheiding tot Comman deur in het Legion of Merit. De Methodistische predikant in New Orleans, William Foreman, die zich de woede van de voorstanders van rassen scheiding op de hals heeft gehaald door zijn dochter naar een „geïntegreerde" school (waarop dus ook negerkinderen zijn toegelaten) te sturen, is gisteren bij zijn kerk door een groep blanke vrou wen uitgejouwd. Slechts twintig perso nen waren in de kerk. die plaats biedt aan 200. Vier aanwezigen stonden tij dens de dienst op en verlieten op de monstratieve wijze het gebouw. Toen ds. Foreman de kerk verliet werd hij uitge scholden voor „nikkervriend". „Zonder jou zouden we hebben gewonnen', riep een blanke vrouw. Maandag was het dochtertje van de predikant het enige blanke meisje van de ca. 500 dat met één neger meisje de school bezocht. Vrijdag was het aantal blanke leerlingen aange groeid tot tien. ondanks de voor de school demonstrerende blanke vrouwen. De overige leerlingen worden met bus sen naar een nabijgelegen district ge bracht. waar de school niet voor negers toegankelijk is. In de tweede kerk waar ds. Foreman elke zondag preekt, bevonden zich drie maal zo veel personen als normaal. Hij werd door de gemeenteleden, die geen plaats onbezet hadden gelaten, bijzon der hartelijk ontvangen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Oud-Beilerland W. H. van Kooten te Hasselt Bedankt voor Wierden B. Eysinga te Barneveld voor Barneveld (toez.) P. J. F. Lamena te Ka- merik. Benoemd tot geestelijk verzorger van het Hervormd Rusthuis te 's-Graven- hage ds. A. Sluiter te Honselersdijk. BEZOEK VAN Dr. FISHER AAN DE PAUS Weg vrij voor verdere besprekingen Dr. Fisher, de aartsbisschop van Canterbury heeft zaterdag by zyn te rugkeer van zijn bezoeken aan het hei lige land, Istanboel en Rome verklaard, dat de algemene bedoeling van zjjn reis het leggen van persoonlijke con tacten was en dat hy dat in ruime mate had gedaan. HU zei, dat het voor hem niet nodig was geweest een sfeer van vriendschap te scheppen, omdat hij die overal had aangetroffen. Volgens hem kon men geen bezwa ren hebben tegen zijn bezoek aan Paus Johannes. Degenen, die wel bezwaren hadden, toonden aan dat zij nog leef den in de tyd van voor de geboorte van Christus. Na met grote nadruk te hebben gewe zen op de grote hoffelijkheid waarmee hy in het Vaticaan was ontvangen, verklaarde de aartsbisschop, dat het doel van dit bezoek was geweest, „de weg te effenen voor regelmatige, veel vuldige, informele zowel als formele me ningsuitwisselingen tussen de twee ker ken". In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van verdere persoon lijke contacten tussen hem en de Paus, zei dr. Fisher dat hij nooit geloofde in een „te ver vooruitzien". Begrip en vertrouwen Paus Johannes heeft in een toe spraak tot kardinalen en andere pre laten bij het besluiten van een week van geestelijke oefeningen met lof ge sproken over de hartelijkheid, de hof felijkheid en het begrip die dr. Fisher, vrijdag bij zijn bezoek aan de Paus heeft getoond, aldus is van niet-offi- ciële Vaticaanse zijde vernomen. De Paus zei: „Wij bleven staan aan de poort naar de grote problemen". Hij voegde eraan toe, daat soortgelijke con tacten in de toekomst begrip en ver trouwen onder alle christenen konden bevorderen. Hy zei het vaste vertrouwen te heb ben, dat nu de weg vry is voor be sprekingen tussen de Angliaanse en de Rooms Katholieke Kerk. Reeds enige tyd was er al een soort gesprek gaan de maar dit was niet officieel en werd niet erkend. Dit was nu anders ge worden De aartsbisschop betuigde zijn in stemming met de instelling van het Vaticaanse secretariaat voor contact met niet-rooms-katholieke kerken. Hierdoor bestond er voor het eerst een erkend kanaal voor het uitwisselen van menin gen tussen de kerk van Rome en de Engelse Kerk. Dominee preekt in r.-k. kerk LEGER DES HEILS ZINGT De hervormde predikant ds. W. A. Smit, die speciaal in de oude Amsterdamse binnenstad zijn arbeidsveld heeft en evangeliseert op de walletjes en in an dere donkere buurten, is zeer bevriend met pastoor J. Solleveld van de R.K. St - Nicolaaskerk in dit stadsdeel. Zij wer ken dikwijls samen en verrichten ge meenschappelijk hun middernachtszen dingswerk. Verleden jaar op kerstavond heeft pastoor Solleveld de preek gehou den in de Oude Kerk, de wijkkerk van ds. Smit. Sommige kerkelyke persorga nen gewaagden toen van een éénrich tingsverkeer en beweerden dat het om gekeerde niet mogelijk is. Dat dit wel mogelijk is zal blijken op zondag op 18 december. Dan zal ds. Smit in de St.- Nicolaaskerk preken. Pastoor Solleveld zal hem inleiden en het koor van het Leger des Heils zal enkele liederen zin gen Vermaan Duits Evang. Kerk Het blad van de communistische partij in Oost-Duitsland „Neues Deutschland". heeft zondag een vermaan van de Evan gelische Kerk, voordat dit in alle Oost- duitse kerken werd voorgelezen, al ver oordeeld. De kerk ried de christenen aan ,zo lang mogelijk in Oost-Duitsland te blijven om daar hun plicht te doen en pas in uiterste nood naar het westen uit te wijken. Het Oostduitse partijblad noemt het vermaan „huichelarij en inmenging in de staatszaken". Predikanten en A.O.W. VERZOEKSCHRIFT AAN KONINGIN JULIANA. De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Uithuizermeeden heeft een ver zoekschrift gezonden aan H.M. de Koningin. De kerk verzoekt voor haar predikan ten om godsdienstige redenen vrijstel ling van de verplichtingen ten aanzien van de algemene ouderdomswet. Ir. het verzoekschrift verzoekt de kerkeraad de Koningin voorts de mo- gelijkhe'-i te openen, dat de ui •p aken van de Nederlandse rechter op dit punt worden voorgelegd aan het hof te i Straatsburg. Prinses Beatrix woonde in Ottawa in Canada het huwelijk bij van haar vriendin jkvr. Renee Röell met de heer T. Bradbrook Smith, rechts kundig adviseur van het Canadese ministerie van Financiën. Prinses Beatrix en de getuige Bruce A. Lee bij de aankomst in de kapel van het Asbury College. De Prinses is gisteravond per vliegtuig uit Mon treal vertrokken en vanmorgen op Schiphol gearriveerd. Hij lmd een baan als steward, maar ivas in werkelijkheid Japans marine-officier Verfrommeld stukje rijstpapier Tien dagen vóór de onverhoede Ja panse aanval op de hoofdbasis der Ame rikaanse vloot in de Stille Oceaan, Pearl Harbour (Hawai-groep), op 7 december 1941, wandelde een Japanse steward het gebouw binnen van 't Japanse consulaat in Honoloeloe. Hij vertrok, na een in elkaar gefrommeld balletje rijstpapier in de handen van de consul te hebben achtergalaten. De steward was een marine-officier en ook de consul was niet echt. Zijn titel was „vice consul Marimoera" en hij was de enige Japanse spion op Hono loeloe, Takeo Josjikawa. Op het verfrommelde rijstpapier ston den 97 vragen, waarvan er één luidde: „op welke dag van de week bevinden zich de meeste (oorlogs) schepen in Pearl Harbour". Het antwoord was „zondag" en in de vroege ochtend van zondag, de ze vende december 1941, voerde de Japanse vloot haar verraderlijke aanval uit. En toen Josjikawa het daverende geluid dei- bomontploffingen hoorde, wist hij zijn werk goed gedaan te hebben.... De geschiedenis van de Japanse spion Josjikawa komt voor in een recente pu- blikatie van het Amerikaanse Marine- Instituut. Josjikawa had zich reeds vier jaar in de V.S. bezig gehouden met aandachtig bestudering van de Ameri kaanse marine, waarbij hij speciaal aan dacht wijdde aan de vloot in de Grote Oceaan, voordat hij, in 1941, naar Ha- wai werd gezonden. Hij werd na de oorlog naar Japan teruggezonden, zon der dat de Amerikaanse autoriteiten van zijn spionage op de hoogte waren geko men. Josjikawa heeft medegedeeld dat hij destijds weinig of geen inlichtingen heeft ontvangen van de grote Japanse ge meenschap in Hawai of van Ameri kaanse zeelieden. Doch hij kwam achter veel door naar het einde van het schiereiland Pearl City, dat in Pearl Harbour uitsteekt, te wandelen en zijn ogen goed de kost te geven. Hij huurde ook een klein vliegtuig, van waaruit hij foto's maakte van vliegtuigen, die zich op de vlieg velden van het Amerikaanse leger in Hawai bevonden. v (Van onze correspondent te Bonn) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J M. A.H Luns, was zaterdag „zeer tevreden", zoals hij zelf verklaarde, over het onderhoud dat hij met zijn Westduitse collega dr. Von Brentano heeft gehad. Van een gesprek Luns-Adenauer is niets gekomen van wege de gezondheidstoestand van de Westduitse Bondskanselier. De heer Luns voerde tezamen met de Nederlandse ambassadeur te Bonn, jhr. H. F. L. K. van Vredenburch en mr. J. A. G baron de Vos van Steenwijk, se cretaris-generaal voor de Buitenlandse Betrekkingen van het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag, be sprekingen met Von Brentano, de West duitse staatssecretaris prof. Carstens en de hoge Westduitse ambtenaar Jansens, voormalig plaatsvervangend ambassa deur te Parijs. In het middelpunt van dit overleg stonden de problemen van de Europese politiek, waarbij wordt aan genomen dat het hier zowel ging over de Franse plannen aangaande een politiek secretariaat voor de regeringschef dei- zes E.E G.-landen als over de verhou ding tussen E.E.G. en kleine vrijhandels zone. Officieel werd na de bespreking meegedeeld dat op alle belangrijke pun ten overeenstemming werd bereikt In hoeverre er over details en over welke details geen overeenstemming bestaat, is te Boyn niet duidelijk geworden De dag voor de Japanse aanval op Pearl Harbour zond Josjikawa zijn op drachtgevers een boodschap, dat de Ame rikaanse vliegdekschepen „Enterprise" en „Lexington" vergezeld door verschei dene kruisers de haven van Pearl Har bour hadden verlaten. Hij meldde ook dat er geen ballonversperring te beken nen viel en dit stelde het Japanse smal deel, dat de aanval op Pearl Harbour moest uitvoeren in staat gebruik te ma ken van laag vliegende torpedo-bommen werpers. Doch Josjikawa wist niet, wanneer de grote aanval zou komen. Hy wist het tegelyk met de Amerikanen op Ha wai, toen zondagochtend, 7 december 1941, in de ochtendschemering de Ja panse bommen insloegen, die tevens bet begin van de grote strijd in de Stille Oceaan inluidden. Cubaans episcopaat tegen Fidel Castro Het Cubaanse episcopaat heeft een „Open Brief" aan premier Fidel Cas tro opgesteld, die zondag in alle r.k. kerken werd voorgelezen. Hierin be schuldigden de aartsbisschoppen en bis schoppen de huidige regering ervan, dat zij „een materalistische en destructieve" politiek volgt, waardoor de toestand voortdurend verergert. Het episcopaat veroordeelt de rege ringscontrole op alle vormen van me ningsuiting. In antwoord op beschul digingen van Castro, dat de R.-K. Kerk in het huidige conflict slechts materiële belangen nastreeft, verklaren de bis schoppen, dat de R.-K. Kerk alleen een geestelijke zending vervult. Naar schatting 500 Cubaanse studen ten hebben gisterochtend voor de Ame rikaanse ambassade in Havanna de symbolische begrafenis bijgewoond van een koe, die woensdag door delen van een Amerikaanse satelliet werd getrof fen. Zij voerden tevens tien koeien mee met borden met anti-Amerikaanse leu zen op de flanken. De demonstratie duurde ongeveer een uur. Incidenten deden zich niet voor. Acht tot vijftien jaar voor Turkse ex-leiders De openbare aanklager heeft zaterdag in het proces, dat thans op het ter hoog te van de Turkse kust gelegen eiland Jassi tegen de vroegere Turkse Democr. leiders, wordt gevoerd, gevangenisstraf fen van acht tot vijftien jaar geeist te gen ex-president Bajar, de gewezen pre mier Menderes en de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Zorloe, die ervan worden beschuldigd de hand te hebben gehad in de anti-Griekse inci denten, die zich in september 1955 met name te Istanboel hebben voorgedaan. De openbare aanklager stelde dat de wanordelijkheden niet door de commu nisten of door de oppositie waren uit gelokt, doch voor de toenmalige Demo cratische Turkse machthebbers zelf. Het proces is zaterdag tot 12 decem ber verdaagd om de verdediging in staat te stellen haar pleidooien voor te berei den. Uit Ankara wordt gemeld, dat het hoofd van de Turkse staat en van de regering, generaal Gursel, enige tyd rust moet houden. Hij lijdt aan 'n lichte verlamming van de linkerkant van het lichaam. Mr. Hazelhoff Roelfzema uit Radio Vrij Europa De uit Nederland afkomstige mr. Erik Hazelhoff Roelfzema is zaterdag afge treden als Europees directeur van Ra- dio-Vry Europa. Naar van welingelichte zijde in München verluidt, was de aan leiding hiertoe een meningsverschil met de in New York zetelende leiding van het radiostation over de benoeming van het hoofd van de Tsjechoslowaakse af deling. De Europese directie is in Mün chen gevestigd. De twee plaatsvervangers van mr. Ha- .eihoff, Charles Mcneil en David Penn, hebben eveneens ontslag genomen. De leiding in New York zal een nieuwe di recteur in München benoemen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 8