HVL verspeelde li punt tegen Libanon-reserves Hoop op gelijkspel van Scylla was een illusie Theo Messidor voerde W. Fransen naar leerlingenkampioenschap Olympiads Jubileumtoer wordt vermoedelijk in juni gehouden Wild-west aan het smokkelf ront MAANDAG 5 DECEMBER 1960 Volleybalcompetitie VVS DISTANTIEERDE ZICH VAN DE ONDERSTE PLAATS DOOR 3-1 ZEGE Het is HVL zaterdagavond na een rommelige wedstrijd tegen Li banon 2 niet gelukt de verwachte volle winst uit Rotterdam mee naar huis te nemen. In de eerste set moesten onze stadgenoten ken nelijk weer aan de grote zaal wen nen en na een kortstondige 0—3 voorsprong werd HVL in de ver dediging gedrongen. De pass en set-up waren niet best, zo dat de Leidse aanval niet kon doorslaan, maar het ergste was, dat de service bjj HVL (overigens geheel onnodig) bijzon der slecht was verzorgd. Libanon kreeg zodoende ruimschoots de gelegenheid om een grote voorsprong op te bouwen. Met 156 moesten de roodwitten deze set laten lopen. In de tweede game begon HVL echter aan een krachtig herstel en vooral door het uitstekende serveren van André de Weijert wist het zich al snel van een grote voorsprong te verzekeren. Een op leving bij Libanon kon HVL niet weer houden, de score weer recht te trekken door de 1015 setzege. De Rotterdam mers, die nu tegenover een warm ge draaid HVL stonden, gingen op andere wijze proberen de Leidenaren af te stop pen. En, door veel te praten met de scheidsrechter en de bal lang vast te houden, lukte het. Onze stadgenoten raakten de kluts kwijt en letten meer op de scheidsrecher dan op zichzelf. Tot 133 liep Libanon uit, voordat HVL haar cadans weer te pakken had. Punt na punt liep HVL in tot 139. Het werd 149, nog gaf HVL het niet op, maar na een 1410 stand schreef Libanon deze set na een taktische smash met 1510 op haar naam. HVL zette in de laatste set goed door en Libanon werd nu het veld uitgeslagen. Vooral André de Weij ert en Hans Kwestro waren niet te blok ken. Met 415 won HVL deze set en daardoor werd in elk geval nog één puntje meegenomen naar Leiden. Celebes-VVS: 1-3 VVS heeft in Den Haag een duidelijke 31 zege op Celebes behaald. Met deze zege distantieerden de roodbroeken zich van de degradatie-kandidaten. Momen teel zijn dat de Concordia-reserves en Celebes. Een sterk punt in het spel van VVS in deze ontmoeting was het blok keren. Daarop liep al direct in de eerste set de Haagse aanval stuk. De wetenschap, dat Celebes aanval lend weinig in de melk zou brokken, bracht bij VVS de zo hoog nodige rust in SCHAKEN Olafsson wint het zonetoernooi te Berg en Dal de acties. Met de serve werd Celebes aangeslagen en op de smash, Henk Kleingeld en Ten Have, uitgeteld: 15-8. De Hagenaars bleven in de tweede set elk risico nemen. Het lukte en mede doordat VVS de zaken wat te gemakke lijk ging opnemen wist Celebes met 15-11 de set-stand te nivelleren Om daarna door een weer fel WS mot de neus op de harde feiten, gebrekkige techniek en zwakke velddekking, te worden gedrukt, 15—9. In de laatste set nam WS een stevige voorsprong. Bij 138 voor Fa- vier c.s. werd een opleving aan Haagse zijde nog even gevaarlijk. Celebes liep in tot 1311, 1312, verloor toen echter de serve door een wilde smash. WS scoorde 14—12 door een bekeken plaatsbal van Henk Kleingeld en Peter Walop serveer de het winnende punt, 1512. De voormarige Wlmbledonkampioen, Jaroslav Drobny, zal niet het aanvoer derschap van de Italiaanse Davis Cup- ploeg in de deze week te spelen inter- zone-finale tegen Amerika op zich kun nen nemen, daar de reglementen voor het toernooi om de Davis-cup niet toe staan voor meer dan een land uit te ko men. Drobny heeft in het verleden voor de Davis Cup gespeeld voor Tsjecho-Slo- wakije. KORFBAL Microkorfbal te Rotterdam Evenals verleden week zijn ook nu al leen die clubs, die aan mlcrokorfbaltoer- nooien deelnemen, aan hun trek geko men. In Rotterdam vond nl. de eerste ronde van de door de RKB georganiseer de microkorfbaloompetitie plaats, waar bij de Leidse teams de volgende resulta ten boekten: De Danaïden—t Zuiden 3 2—1; Regenboog 2—De Danaïden 2—5; 't Zuiden 3—Crescendo 52; Crescendo —Eureka 34. WIELRENNEN Grote prijzen van Antwerpen Zaterdagavond zijn in het Sportpaleis te Antwerpen voor ruim 5.000 toeschou wers wielerwedstrijden om de Grote Prijzen van Antwerpen gehouden. In de sprintwedstrijd werd de Neder lander Jan Derksen in de eindstrijd ge klopt door wereldkampioen Antonio Mas- pes. De Belg De Bakker werd derde. De stayerwedstrijd om de Grote Prijs van Antwerpen, over 50 km., leverde een overwinning op voor oud-wereldkam pioen Dolf Verschueren. De Nederlan der Wiersma werd tweede op 160 meter. Een wedstrijd achter zware motoren over 25 km. was voor de Belg Paul De- pape. Ook hier werd Wierstra tweede, zijn achterstand bedroeg 30 meter. Wout Wagtmans werd derde op 50 meter. - De Stichting Eurosport heeft nu reeds behalve Italianen en Engelsen ook een Zwitserse ploeg gecontracteerd voor de Ronde van Nederland, die van 16 tot en met 25 mei 1961 wordt gehouden Het is zeer waarschijnlijk dat de beken de tijdrijder René Strehler kopman vaji de Zwitsers wordt. Het Franse volleybal-team heeft za terdagavond te Thlonville voor ongeveer 3000 toeschouwers het Belgische team met 3-0 verslagen. De setstanden waren: 15—0, 15—3, 15—11. Tafeltenn iscompetitie Sprenger U.C. maakte liet Docos niet moeilijk Het is Scylla afgelopen zaterdag niet gelukt de ontmoeting in de ere-klasse tegen Wibo tot een goed einde te brengen. De gasten trof fen de Scylla-spelers ditmaal in een niet al te beste vorm, hetgeen vooral door de gedegen verdediging van o.a. Hogendoorn en Stuhle- meyer tot uitdrukking kwam. Het gelijke spel, dat men in het Leidse kamp misschien verwachtte, omdat de Hagenaars altijd veel moeite hebben in de Sleutelstad'te winnen, kwam er niet uit. De eerste wedstrijd tussen van der La ken en Hendrikx leverde de bezoekers het eerste punt op. Hendrikx won twee maal met 22-20. Verkerk was te onvast in de verdediging om Stuhlemeyer te kun nen bedreigen. Terecht zocht hij 't dus in de aanval, maar deze tactiek liep op niets uit. Van Zoelen moest zowel in de verdedi ging als in de aanval zijn meerdere er kennen in Hogendoorn. Verkerk kon de vloeiende aanval van Hendrikx aardig bijhouden. De spelers ontliepen elkaar niet zo bar veel. Beiden wonnen dan ook een game. In de beslissende game bleek Hendrikx de langste adem te hebben. F_ liet zijn tegenstander op 13 staan. Van der Laken bleek al zijn zelfvertrouwen te hebben verloren. Tegen Hogendoorn kwam hij niet verder dan 15—21, 19—21. Wibo was nu reeds zeker van een gelijk spel. Nog even deed Van Zoelen de hoop een beter resultaat in de Leidse harten Tafeltennis Uitslagen standen EREKLASSE Wibo—Scylla 8—1; Nedllovd—AMVJ 6—4; PSV—AMVJ 2 6—4; Elan—Tref fers 46; SmashMaasstad 100. Smash 9 AMVJ 1 8 OLAFSSON Zaterdagmiddag zijn te Berg en Dal de partijen voor de negende en laatste ronde van het zone-schaaktoernooi van de FIDE gespeeld. De uitslagen waren: Larsen (Den.)Barendregt (Ned.) 10; Ojanen (Finland)Duckstein (Oost.) Skoeld (Zwed.)—Johannessen (Noorw.) Ys', Lopez Garcia (Sp.) Schuster (W.Dld.) Teschner (W.Dld.)—Olafsson (IJsl.) De eindstand luidt: 1. Olafsson 7Yz pnt.; 2. Teschner en Duckstein 7 pnt.; 4. Larsen 5Yz pnt.; 5. Johannessen 4Yz pnt.; 6. Barendregt 4 pnt.; 7. Lopez Garcia 3 pnt.; 8. Ojanen en Skoeld 2Yz pnt.; 10. Schuster IY2 pnt. Volgens de verklaring van FIDE-pre- sident Folke Rogard zullen Olafsson, Teschner en Duckstein aan het interzo nale toernooi mogen deelnemen. Zuidslavisehe wensen De Zuidslavisehe Schaakbond heeft zich in een telegram tot Folke Rogard gewend met het voorstel een nieuw zonetoernooi uit te schrijven, waaraan alle 18 rechthebbenden zullen kunnen deelnemen. De Zuidslavisehe bond acht het toernooi te Berg en Dal wegens de affaire-Uhlmann niet geldig als kwali ficatie voor het interzonale toernooi. De afzenders van het telegram aan de heer Rogard wijzen erop dat zij akkoord gaan met elke regeling, die ook voor alle andere betrokken bonden aanvaardbaar is. Zuid-Slavië staat op het standpunt dat de beste oplossing bestaat uit een nieuw voo? allen toegankeüjfc; toernooi. HOOFDKLASSE B Docos—Sprenger UC 8—2; Treffers— UBTV 7—3; A VGA -Nedlloyd 2 3—7; PovacOlympia 91, Smash 2—DTTC 2—8. Povac 9 8 0 1 16 Docos 8 7 0 1 14 Treffers 9 7 0 2 14 DTTC 8 5 2 1 12 Nedlloyd 2 8 3 1 4 7 AVGA 8 2 2 4 6 Olympia 8 2 2 4 6 Smash 2 8 3 0 5 6 Batswingers 2 8 2 1 5 5 UBTV 2 8 1 1 6 3 Sprenger UC 8 0 1 7 1 OVERGANGSKLASSE G VTC—AMVJ 3 0—10; A VGA 2—Disnie 6—4; Smash 3Treffers 7—3. TYBB 8 6 1 1 13 Scylla 2 8 6 1 1 13 AVGA 2 8 5 0 3 10 AMVJ 3 6 4 0 2 8 Smash 3 7 3 1 3 7 Nedlloyd 3 5 3 0 2 6 VTC 7 2 0 5 4 Maccabi 6 1 1 4 3 Treffers 7 1 1 5 3 Disnie 8 0 3 5 3 OVERGANGSKLASSE K ExcelsiorCTH 64; Maasstad 2v. Hessen 28; Twenty-one-upSalaman ders 2 5—5; Treffers 2—Wibo 3 7—2. Twenty-one-up 7 6 1 0 13 Excelsior 7 5 0 2 10 Treffers 2 7 5 0 2 10 CTH 7 3 1 3 7 v. Hessen 7 3 1 3 7 Maasstad 2 7 1 1 5 3 Salamanders 2 7 0 3 4 3 Wibo 3 7 0 3 4 3 DISTRICT DEN HAAG Dames: lste-klas: Batswingers—Docos C— 3de-klas: DHC 2—Scylla 3—7. Heren 2de-klas: Scylla 3—DTS 8—2. 4de-klas: DTS 2—Scylla 5 1—9. Junioren: lste-klas> 6cyQa«4XM<ftra 5. opvlammen. Na met miniem verschil de eerste game tegen Stuhlemeyer te heb ben verloren (19-21), kwam hij met 21-15 langszij en in de derde game wist hij zowaar Stuhlemeyer er weer onder te houden 21-16. De Leidse eer was gered. De stand was na zes partijen 15. Verkerk bracht de eerste game tegen Hogendoorn op zijn naam, omdat de Ha genaar het uitsluitend met aanvallen probeerde (21-19). Een tactisch duel ont spon zich nu, dat na lange tijd game- winst voor Wibo opleverde. In de be slissende partij ging Hogendoorn weer ten aanval en weer kwam Verkerk vóór (13-7). Toen verzette de Wibo-man ech ter de bakens. Zijn üzersberke verdedi ging deed Verkerk sneuvelen. Via 14-14 16-14, 17-18 wrd het 18-21. Wibo was ker van de overwinning. De stand was 16 Hendrikx moest wegens het verge vorderde uur ztjn partij opgeven en Van der Laken kon nog Stuhlemeyer felici teren: 1-7. De eindstand werd 1-8, door dat Verkerk en van Zoelen het dubbel spel verloren. DocosSprenger 82 Sprenger, degradatie-kandidaat in de hoofdklasse B, heeft het Docos niet moeilijk kunnen maken. Van de gasten wonnen alleen Brouwer en Schut hun partij, respectievelijk tegen Steenbergen <13-21, 14-21) en van Veen (21-17, 15-21, 18-21). Bakker won zijn drie enkelspelen Ook 't dubbelspel leverde een punt voor de Leidenaars op, zodat de eindstand 82 werd. Junioren Scylla-Treffers 5-5 In tegenstelling tot de senioren kwa men de junioren van Scylla goed voor de dag. Door een kleine, maar verdiende zege in het dubbelspel (17-21, 21-14, 21-19) hielpen Dick Springer en Max du Prie hun team aan een gelijkspel tegen het sterke Treffers. Wagenaar jr. triomfeerde driemaal Knappe zege van Sunny Williams (Van onze medewerker) Er schuilt o.i. een zekere onbillijkheid in om het kampioenschap der leerling- pikeurs van één koers te doen afhangen. In deze gisteren te Hilversum gehouden draverij werd Ugoldman K gestuurd door de jonge S. Siderius. Deze nam prompt de kop en leidde vrijwel het gehele parkoers. Aanvankelijk volgde Very Nice, doch diens plaats werd spoedig ingenomen door Urma Norton (E. de Visser. Ugoldman gaf het uiterste, doch kon het toch niet houden tegen zijn entrainemer.tgenoot Theo Messidor, met W. G. Fransen op de sulky, die 60 meter had moeten geven en in vloeiende stijl in 1.24.- km.-tijd zegevierde. Zo won Theo voor de leerling het kampioenschap. Zou Siderius Theo Messidor hebben gestuurd, dan was hem onge twijfeld de eer te beurt gevallen. Een puntentelling over een zeker aantal koersen zou ongetwijfeld meer voldoening geven. Geheel volgens de verwachtingen won zwaluw S (Tesselaar) en Witvoet zaten de jonge Wagenaar de openingsdraverij hem dicht op de hielen. De leidster viel met Yvonette. Yucatan (Joossen), die lang had geleid, kon op het nippertje zijn tweede plaats veilig stellen tegen de aanval van X Worthy <M. v. Leeuwen). Dit was overigens niet het enige suc ces van Wagenaar jr. In de Zwarte Piet- prijs nam hij met Yardley W direct de kop, met Ysloper, Yna van Barke en Ynno Con Dias, die een kleine startfout had, in zijn voetspoor. Ynno zat enigszins opgesloten, maar voor de tweede maal aan de overzijde kreeg hij meer ruimte en trok op de leider af, mede doordat Ys loper werd uitgeschakeld. Ynno kon ech ter Yardley niet verontrusten. Yna van Barke werd derde. Ook de Stoombootprijs over 2900 mter, werd een Wagenaar-succes. Winifred Hollandia (Zeeman) nam met een steeds groeiende voorsprong de leiding. Na een baanronde fouteerde de koploper even en toen kwamen zijn achtervolgers drei gend naderbij. Voor het ingaan van de laatste bocht lag Winifred nog aan het hoofd, doch in de rechte lijn bracht een sterke aanval van Washington (Wage naar jr.) haar echter van de wijs en een foutje volgde, zodat Washington in 1.30.5 de zege behaalde. Op foto klopte Trek- duif S (Olsthoorn) Winifred nog voor de tweede plaats. Wish You Were Here had in de Schim- melprijs enige tijd de kop, maar Ufer- SPORTSPLINTERS Denemarken heeft met succes de Koning Gustaafbeker (tennis) verdedigd door in de finale van het toernooi, die in het Coubertin-stadion te Parijs werd gespeeld en waarin de Denen Duitsland als tegenstander hadden, de overwinning te behalen: 3—0. Peter Lukowski, de 20-jarige Neder landse ski-kampioen uit Wassenaar, zal deelnemen aan de internationale Hah- nenkammrennen, de klassieke Alpine wedstrijden die elk jaar eind januari in Kitzbühel worden gehouden. De wed strijden zijn voor 1961 vastgesteld op 21 en 22 januari. Chatham Maroons, het ijshockey- team dat Canada in maart zal vertegen woordigen bü het toernooi om het we reldkampioenschap, heeft zondag te Moskou zijn Russische tournee afgeslo ten met een wedstrijd tegen de ploeg van het Russische leger. De Russen wonnen met 52. Erg hoopvol ziet de toekomst er voor de Canadese yshockey-ers niet uit, want van de zeven wedstrijden, die werden gespeeld, won Chatham Maroons er slechts één. Het Oostduitse voetbalelftal heeft zondag in Tunis met 30 gewonnen van het nationale team van Tunesië. Bij de rust leidden de Duitsers met 10. Organisatorisch niet mogelijk om direct na finish Ronde van Nederland te starten Het werkcomité van Olympia's Toer heeft zondagochtend besloten de datum van deze amateur etappewedstrijd te wijzigen van 26 tot en met 31 mei in 9 tot en met 14 juni 1961. Het werkcomité hoopt van het ministerie van Verkeer en Waterstaat toestemming te krijgen om op deze data te kunnen rijden. Voorts rekent men erop, dat de KNWU met de vaststelling van de data van de Nederlandse baan- kampioenschappen rekening zal houden met Olympia's Toer In principe is het volgende etappen- schema vastgesteld: 9 juni Amsterdam Roosendaal, 10 juni RoosendaalVeld hoven, 11 juni VeldhovenHeerlen, 12 juni Heerlen—Breda, 13 juni Breda Leeuwarden en 14 juni Leeuwarden via de Afsluitdijk naar Amsterdam. De organisatoren zijn van mening, dat de datum van 9 tot en met 14 juni nog gunstiger ligt voor de selectie van de ploeg voor de amateurronde van Frank rijk dan de oude datum. Internationaal zijn er geen moeilykheden, want hoewel op de onlangs gehouden kalenderverga dering van de UCI Olympia's Toer op de amateurkalender voorkomt van 26 tot en met 31 mei zal er van de zyde van de UCI weinig of geen bezwaar tegen wyzi- ging zijn, omdat Olympia's Jubileumtoer (de tiende in het bestaan van deze ver eniging) nationaal zal zijn. De moeilijkheden rond de datum van Olympia's Toer ontstonden, toen de pro fessional Ronde van Nederland op het kalendercougres de periode van 16 tot en Olympia meende, dat het organisato risch niet mogehjk zou zijn onmiddellük na de finish van de Rpnde van Neder land te starten en vroeg daarom een onderhoud met de sportcommissie van de KNWU aan. Dit onderhoud had en kele dagen geleden plaats. De sportcom missie ging toen in principe akkoord met een datum van 5 tot en met 10 mei 1961, maar stelde twee voorwaarden. In de eerste plats moest Olympia contact opnemen met De Bataaf uit Halfweg, die op 7 mei de Bevrijdingsronde rond de Haarlemmermeer houdt en voorts moest Olympia de toestemming van de Stichting Eurosport vragen om op deze nieuwe datum te mogen rijden. Hoog opgenomen Vooral die laatste voorwaarde is door de Olympianen hoog opgenomen. „Moe ten wfj, die altijd behoorlijk georgani seerde evenementen hebben gehouden zonder aantoonbare feilen, die als ama terug en Uferzwaluw commandeerde het veld. In de rechte lijn kon ook deze het niet houden tegen zijn vele aanvallers, van wie Witty Hanover (Heijnen) triom feerde. Urchin Hanover (Ten Hagen) werd een verrassende tweede (pl. f. 9.30, cov. f.27.27) vóór Woelewaal S (Maring). De Speculaasprys gaf een uiterst span nende eindstrijd te zien. Tot kort voor de laatste bocht had Xita Hanover (B. de Vries het tempo aangegeven. In het laat ste rechte eind kwamen zijn achtervol gers echter als een lawine op hem af stormen en vier paarden finishten bijna op één hjn. J. T. de Graaf met Xissy Norton zag aan de reling een gaatje en deze werd met miniem verschil verras send eerste (wi. f. 11.40) vóór Wilster S (Knijnenburg), William Axkit (Wage naar jr. en Wanita van Barke. In de internationale draverij nam de sterke Sunny Williams (Heskes) weldra het commando op zich. De grote favoriet Qwiek Karei, die vorige week zo'n mooie overwinning behaalde, fouteerde meer dere malen en werd uitgeschakeld. Sunny bleef steeds op kop, sloeg alle aanvallen af en werd eerste in 1.26.4 km.-tijd Sjakie Scott (Joossen), die steeds sterk volgde, werd voor de tweede plaats op de streep geklopt door Troubadour (Heijnen). De finish van de draverij om de Stoombootprijs te Hilversum, waar in Washington triomfeerde. Links Trekduif, die tweede werd. Aan de reling Winifred Hollandia (derde). De tweede afdeling van de St.-Nico- laasprijs werd een welverdiende overwin ning voor Yellow Six (Dapper jr.), die vorige week een pechvolle koers had ge lopen, maar nu zijn kunnen toonde. Yankee Boy werd uitgeschakeld en X Tello (J. Oosting), die ook een goede kans werd toegedacht, viel door foutjes geheel terug. Yelly du Commence (Smit) werd tweede voor Yucatan Hanover (Heskes). De slotdraverij werd gewonnen door de favoriet Xuthus Hollandia (M. Ver- gay), die van start tot finish zijn 10 tegenstanders de weg wees. Verrassend was, dat niet Robert Taylor doch Qua- drupes (Kooyman) tweede werd voor Uranus Koff <v. Dooyeweerd). Doordat Umber na de koers werd uitgeschakeld, kwam Robert Taylor op de vierde plaats. De uitslagen lulden: St.-Nicolaas-prlJs (le afdeling): l. Yvonette (J. Wagenaar JrJ (1.31.5); 2. Yucatan; 3. X Worthy. Tot.: wi. fl.90, f 1.20, f 1.70, f2.60, gek. f5.20, cov. f7.60. Zwarte Piet-prijs: 1. Yardley W (J. Wa- ?enaar jr.) (1.29.3); 2. Ynno Con Dios; 3. 'na van Barke. Tot.: wi. fl.90, pl. fl.30, f 1.50, gek. f2.60, cov. f3.60. Schimmel-prijs: 1. Witty Hanover (P. Heynen) (1.31.9); 2. Urchin Hanover; 3. Woelewaal S. Tot.; wi. f 6.20, pl. f3.50, f 9.30, f 3.40, gek f 17.90, cov. f 27.70. Stoomboot-prijs1. Washington (J. Wa- genaar 1r.) (1.30.5); 2. Trekduif S; 3. Wi nifred Hollandia. Tot.: -wi. f 5.50, pl. f 1.40, fl.30, fl.30, gek. f 15.30, cov. f 3.60. Speculaas-prijs: 1. Xlssy Norton (J. T. de Graaf) (1.28.6); 2. Wilster S; 3. Wil liam Axkit. Tot.: wi. f 11.40, pl. f3.10, f 1.60, f 2.10, gek. f 6.20, cov. f 4.60. Kampioenschap leerling-pikeurs: 1. Theo Messidor (W. G. Fransen) (1.24); 2. Ugoldman K; 3. Urma Norton. Tot.; wi. f 2.10, pl f 1.40, f 1.70, f 1.50, gek. f4.20, cov. f 5.20. Pepernoten-prijs: 1. Sunny Williams (A. G. Heskes) (1.26.6); 2. Troubadour; 3. Sjakie Scott. Tot.: wi. f3.80, pl. f 1.40, f 1.40, f 1.60, gek f 13.50, cov. f4.90. St.-Nicolaas-prlJs (2e afdeling): 1. Yel low Six (B Dapper Jr.) (1.32.3); 2. Yelly Du Commerce; 3. Yucatan Hanover. Tot.: wi. f6.10, pl. f 2.30, f 2.40, f 2.20, gek. f 10.20, cov. f 9.30. Boterletter-prlls: 1. Xuthus Hollandia (M. Vergay) (1.26); 2. Quadrupes; 3. Ura nus Koff. Tot.: wi. fl.90, pl. 11.40, f 4.00, f 4.00, gek. f3.cov. f 14 40. Totalisator-omzet f 120.461. Advertentie De ANMB-voorzitter deelt optimisme niet van staatssecretaris De Vakraad voor de Metaalindustrie zal uitsluitend nieuwe voorstellen bij het College van Rüksbemiddelaars indienen als de regering afstapt van haar be zwaar, dat de lonen niet voor 1 juli 1961 mogen worden verhoogd. Dit deelde de voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechni sche Industrie (NVV) de heer I. Baart zaterdag mede voor de VAR A-micro foon. De heer Baart zei dat voor het opti misme van staatssecretaris Roolvink al leen plaats is, als hü mag verwachten dat de regering en de Vakraad het over het belangrijkste punt zijn eens gewor den. Dit is volgens de ANMB-voorzitter evenwel niet het geval, want over de verhoging van de lonen per 1 juli 1961 is vrijdagavond geen overeenstemming bereikt. In een verklaring aan de leden, geda teerd 29 noveber jl., heeft de heer Baart reeds laten blijken dat er gesproken kan worden over de vorm, waarin extra-uit keringen gegoten moeten worden, „maar dan in geen geval los gezien van de loonvoorstellen. Winstuitkeringen en lo nen vormen in het voorstel van de Vak raad „één geheel" zo schrijft de heer Baart. OPA KOSTERING IN SANATORIUM (Van onze Haagse correspondent) Opa Kostering uit Delft, die onlangs zjjn 109de verjaardag vierde en zich de oudste inwoner van Nederland mag noe men. is deze week in het Groene Kruis- sanatorium aan de Van Miereveltlaan in Delft opgenomen. Hij verbijft daar in de afdeling voor langdurige patiënten. ZUn gezondheidstoestand is na zijn verjaardag op dinsdag 22 november min der goed geworden. Sinds deze dag bleef hij in bed, en toen de verzorging voor zijn dochter te zwaar ging worden, be sloot men de oude man in een verpleeg inrichting te doen opnemen. Hier is hij al weer enige malen opgestaan. ring van de wielersport voorstaan en daarbij belangrijke financiële risico's nemen, nu afhankelijk zijn van de toe stemming van een commerciële instel ling?", zo redeneerden de Olympianen. Zy namen desondanks contact op met de heer I. van Oest, directeur van de Stichting Eurosport, maar deze kon nog geen toestemming geven omdat hü eerst een bespreking wilde hebben met zyn sponsors (de firma's en bedryven, die reclame maken in de Ronde van Neder land). Daarop heeft het werkcomité van Olympia's Toer het besluit genomen om I uitsluitend de propage- van 9 tot en met 14 Juni te gaan rüden. (Van onze Zeeuwse correspondent) Langs de Nederlands-Belgische grens tussen Zundert en Hessen is het zater dag tot een treffen tussen smokkelaars en douane gekomen. Het was ditmaal de Belgische douane, die succes wist te boeken na een woeste wildwestverto ning. Een der smokkelaars reed in een zware gepantserde Amerikaanse wagen, voorzien van ruime geheime bergplaat sen. Zelfs de salvo's uit de karabijnen van de Belgische douanes haalden niets uit op dit rijdende fort. Pas na een waar vuurgevecht tydens een wilde achter volging door het polderland, sneuvelde een band zodat de smokkelaar zUn wa gen moest verlaten en de vlucht moest nemen. De douane slaagde er, zoals de traditie schynt te willen, niet in de smokkelaar zelf te pakken, maar de auto met de daarin verborgen ton boter waren de buit van de mannen der wet. Ongeveer op hetzelfde moment had een andere groep, ook juist op Belgisch grondgebied, onder het Brabantse Zun dert eenzelfde succes. Hier hoefde de douane niet te schieten, maar zy han teerde een wapen, dat aan de prakty- ken van de smokkelaars zelf ontleend is, zij wierpen namelyk een „spükermat" uit. Dat kostte de smokkelaar zyn ban den. Hier was de buit behalve de auto 750 kilogram boter. De smokkelaar ontkwam Elf maal de doodstraf voor beklaagden in Jordanië De Jordaanse procureur-generaal heeft de doodstraf geëist voor elf van de zes tien beklaagden die terechtstaan voor de bomaanslag op het ministerie van Bui tenlandse Zaken op 29 augustus van dit jaar, waarbij de minister-president Mad- jali, en elf burgers om het leven kwa men. De eerste beklaagde die werd gehoord Foerani, verklaarde schuldig te zyn. Hü zei het plan van de bomaanslag te heb ben opgezet. Foerani zei dat het „Tweede Bureau" in Syrië hem honderdduizend gulden had beloofd indien de ontploffing in het ministerie van Buitenlandse Za ken zou slagen. Volgens Foerani was de springstof voor de aanslag uit Damascus gekomen. De procureur-generaal. Kilani, zei dat de bomaanslag deel uitmaakt van de reeks samenzweringen van de Verenigde Arabische Republiek tegen Jordanië. President Nasser van de VAR en zijn agenten in Cairo en Damascus hebben al de samenzweringen tegen Jordanië en de politici van dit land op touw gezet, zei hü.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7