RIA VAN VELSEN ONTTROONDE IN ZWOLLE BEP IEPENBURG Zenuwslopende strijd werd pas beslist op laatste onderdeel Geen voetbal TOON MARTENS DIRECTEUR KNVB-SPORTCENTRUM ZEIST Real Madrid nam revanche Martin Laner geschorst De actie voor Saint Fort MAANDAG 5 DECEMBER 1960 Nationale tumtitel naar Bodegraven Verlies voor betaald voetbal en ADO Een kreet van schrik klonk op uit de dichte rijen toeschouwers rond de helverlichte vloer in het Zwolse Odeon. De spanning in de strijd om het Nederlands turnkam- pioenschap dames had zijn hoogte punt bereikt. De finale tussen 15 turnsters had zich in die laatste fase toegespitst tot een hard duel tussen twee meisjes, tussen kam pioene Bep Iepenburg van het Am sterdamse DOS en Ria van Vel- sen van Hercules uit Bodegraven. De voorsprong van 0,5 punten, die de slanke Ria na de halve eindstrijd had genomen, was aanvankelijk vergroot tot 0,60, vervolgens weer geslonken tot 0,45. Toen kwam het onderdeel brug met on gelijke leggers. De nieuwe Nederlandse kam pioene Ria van Velsen( links) en haar grote rivale Bep lepenburg. Bep Iepenburg vergastte de uitver kochte zaal op een schitterende oefening in hoog tempo en met schier volmaakte beheersing uitgevoerd. Het samenstelsel van mooie, technisch en goed in elkaar overlopende acties werd besloten met een hoge, spectaculaire afsprong. De jury zelfs de opvallend laag, maar bijzonder verstandig en deskundig beoordelende oud-kampioene LenieLens bleek al evenzeer onder de indruk te zijn als het publiek en als cijfer kwam een 9.50 uit de bus. Voor Ria van Vel- sen werd de druk in deze nerveuze twee kamp daarmee nog groter. Zij mocht iets verliezen, want. de voorsprong was vrij ruim, maar het mocht ook weer niet te veel zijn, want bij het ringenzwaaien het laatste hiernavolgende onderdeel, kon licht iets onverwachts gebeuren. Er stokte iets Tot het uiterste gespannen trad de naamgenote van onze snelste rugslag- zwemster naar voren. Het begin was veelbelovend, maar ineens stokte er iets in het samenspel der spieren. By een poging tot over-spreiden was de aanzet niet krachtig genoeg, met het gevolg dat de enkels even achter de hoogste legger bleven haken. Gelyk met die kreet van de, tribunes constateerde men de schrikreactie op het gelaat van de turn ster. De cadans was er een moment uit en hoe voortreffelijk het herstel ook was, de jury vond een negen het juiste ge middelde. Ria van Velsen in actie bij het paardspringen Dat betekende, dat Bep Iepenburg de leiding had overgenomen. Het verschil in het voordeel van de kampioene was slechts 0.05 punten, en van een voor sprong kon men eigenlijk nauwelijks spreken. Maar de verwachting was, dat het psychologische effect van de fout van Ria van Velsen de doorslag wel zou geven. Bep Ipenburg straalde van zelf vertrouwen, haar conditie was subliem. De grotere routine zou de rest doen tegenover het aangetaste moreel van de jongere turnster. Maar sport zou geen sport zijn wanneer men vóór het einde van de strijd met zekerheid een winnaar zou kunnen aanwijzen. Bep Iepenburg kón niet vertrouwen op haar zekerheid en routine. Ria van Velsen behoefde niet te capituleren omdat er iets mis was gegaan. Het ringentoestel was opgesteld, het geroezemoes verstomde, de turnsters tra den aan voor de laatste ronde. Wéér was Bep Iepenburg de eerste van de twee, die aan de beurt was. Ook Bep lepenburg Bijzonder hoog zweefde zy voor en achter het plafond tegemoet, het gra cieuze, soepele in zwart tricot geklede figuurtje wentelde en dislocqueerde, het scheen niets te wegen. Toen, ineens ging er iets mis. By een stut in de achter- zwaai, kon de titelhoudster de goede steun niet vinden en in de voorzwaai ging zaj er volkomen door heen. Wéér ging er een schok door de aanwezigen en men kon slechts de grootste bewon dering hebben voor de beheerste manier waarop de Amsterdamse turnster haar oefening met een daverende salto be sloot. Maar de jury was even ongenaak baar als bjj de fout van Ria van Velsen in haar brugoefening: 8,95. De strijd was verloren. Of zou Maar hoewel ook bij Ria van Velsen de ringentoer niet helemaal vlekkeloos verliep, was er van een mislukking geen sprake en met een 9.40 werd de voor sprong waarmee de damestitel naar Bo degraven ging dus 0,40 pnt. 93,65 tegen 9325 in de totalen. Het waren overigens niet alleen Ria van Velsen en Bep Iepenburg, die deze middag de aandacht trokken. Menigmaal werden ook de handen op elkaar ge bracht voor het werk van de Friezin netjes Ali van Essen, die met 9,45 voor de beste balk-oefening zorgde en Grietje van Essen, die in geen enkel onderdeel onder het cijfer negen bleef. Ook Nel Reinecke en .showgirl" Nel Fritz (su blieme vrije oefening) lieten fraai tur nen zien. Bijzonder veel bewondering oogstte tenslotte de grazieuze Ellie Wieschen, die alle aanleg bleek te heb ben om onder goede leiding een groot turnster te worden. Uifslag 1. en kampioene van Nederland: Ria van Velsen (Hercules Bodegraven) 93,65 pnt.; 2. Bep Iepenburg (DOS Amster dam) 93,25 pnt.; 3. Grietje van Essen (Quick Huizum) 92,30 pnt.; 4. Nel Rei necke (Kralingen Rotterdam) 91,25 pnt.; 5. Ali van Essen (Quick Huizum) 91,20 pnt.; 6. Nel Fritz (VTV Vlissingen) 90,90 pnt.; 7. Lineke Muller (Doves Heiloo) 90.00 pnt.; 8. Elly Wieschen (Sparta Dordrecht) 89.30 pnt.; 9. Nel Salie (DOS Amsterdam) 88,35 pnt.; 10/11. Dini Valkenburg (Sparta Driebergen) en Corrie Valken (Kralingen Rotter dam) beiden 87.45 pnt.. Jeugdkampioene bij de dames werd N. van Bekkum (Alkmaar). Zoals te verwachten was is er gisteren in ons land niet gevoetbald. De KNVB gelastte zowel de amateur- als de semi- profwedstrijden af en verschoof de pro gramma's naar de komende zondag. De inzet (f 784.172.van de sporttoto, waarvoor men geen formulieren meer kan inleveren, verhuist uiteraard mee. Het programma, dat voor 11 december was vastgesteld, wordt nu op 18 decem ber gespeeld. Ook de hockey- en korfbalwedstrijden werden afgelast. Real Madrid heeft zondag in een wed strijd voor de Spaanse competitie re vanche op Barcelona genomen voor de nederlaag, die de Madrilenen kortgele den tegen Barcelona leden, waardoor zij verdwenen uit het toernooi om de Europa Cup. In hetzelfde stadion, Nuevo Campo te Barcelona, waar Barcelona toen met 21 won. zegevierde Real Ma drid nu met 53. De wedstrijd werd bij gewoond door 120.000 toeschouwers. Real Madrid heeft nu de leiding in de Spaanse competitie met 20 punten uit 12 wedstrijden, op de tweede plaats ge volgd door Barcelona met 16 punten. De Madrileense ploeg was, evenals elf dagen geleden, superieur aan Barcelona, maar de sterrenvoorhoede van Real was nu niet te stuiten. Di Stefano en Gento scoorden beiden tweemaal. Het vijfde doelpunt kwam van Del Sol. Hiermee heeft Real veruit de beste kansen op het kampioenschap, dat de Madrileense club het recht geeft, het volgende seizoen wederom aan het toernooi om de Europa Cup deel te nemen. ATLETIEK De Duitse wereldrecordhouder op de 110 meter horden, Martin Lauer, is door de Westduitse Atletiekbond naar aanlei ding van zijn „onkameraadschappelyke houding tijdens landenwedstrijden en bij de Olympische Spelen en wegens het overtreden van de amateurbepalingen" geschorst tot 31 mei 1961. Armin Hary, tegen wie om dezelfde redenen een klacht was ingediend, kon wegens een knieblessure, die hy onlangs bij een auto-ongeluk opliep, niet gehoord worden. Het bondsbestuur van de KNVB nam in zijn vergadering van zater dag j.l. een belangrijk besluit. Het benoemde de heer A. H. (Toon) Martens tot directeur van het KNVB-Sportcentrum in Zeist. De consequentie van deze benoeming is, dat Martens voor al zijn func ties in de KNVB moet bedanken. Hij zal zijn nieuwe functie op 1 maart 1961 aanvaarden. Na de voetballoze zondag zal dit be richt het gesprek van de dag zijn in voetballend Nederland. Want welke zijn de functies die Martens als „betaalde kracht" moet vaarwel zeggen? 1. Vice-voorzitter van de KNVB 2. Voorzitter van de sectie betaald voetbal. 3. Voorzitter van ADO. En dan laten wij de vele commissies in de KNVB, waaraan Toon Martens zijn tijd en kracht gegeven heeft, maar ver der buiten beschouwing. Ais eenkomeet Tegelijk met het betaald voetbal is de ster van Martens aan het voetbalfirma ment verrezen. En we mogen er wel aan toevoegen: als een komeet. Vanaf het moment, dat Martens zich destijds in de zware debatten over de toekomstige status van ons voetbal mengde, ge schiedde zulks met zó'n kennis van za ken en tegelijkertijd met zó'n energie, zó'n liefde voor de zaak, dat de keuze van de voorztter betaald voetbal - toen de kogel eenmaal door de kerk ging - van de voorzitter betaald voetbal - toen heus niet eenvoudige en dikwijls stormachtige vergaderingen, alsof hij nooit anders gedaan had. Het verwon derde dan ook niemand, dat Martens bij het heengaan van ir. Hopster als voorzitter van de KNVB, een serieuze gegadigde was. Men kent de gang van zaken. Niet Martens doch de heer Toon Schroder is voorzitter van de KNVB ge worden. Men gunde het de andere „Toon" van harte en zelfs voor Martens was de teleurstelling niet te groot, alleen al door de „stille belofte" dat hij toch later, wanneer Schroder voor zijn ambt zou bedanken, in diens plaats zou ko men. Bovendien was de functie voorzit- tei sectie betaald voetbal ruimschoots voldoende om zich in uit te leven. Voetbal in Engeland Jimmy Greaves (Chelsea) scoort opnieuw vijf doelpunten Turnploeg De Nederlandse dames-turnploeg, die zaterdag 17 december a.s. in de Har monie te Leeuwarden tegen de Duitse damesploeg uitkomt, is als volgt samen gesteld: Bep Iepenburg (DOS Amster dam), Ria van Velsen (Hercules Bode graven), Ali van Essen en Grietje van Essen (belden Quick HVüzum), Nel Fritz (VTV, Vlissingen) en Nel Reinecke (Kralingen Rotterdam). Reserve is Li neke Muller (Doves Heiloo). ZAALHANDBAL HVL-neclerIaag(ll-15) geheel onnodig Opmerkelijk slechte conditie HVL heeft zijn supporters in de Hout- rusthal in Den Haag wederom teleurge steld. Werd vorige week na bedroevend slecht spel in de tweede helft een reeds dreigende nederlaag, dankzij een ople ving, nog net naar een zege omgebogen, ditmaal lukte dat tegen een zeer enthou siast en fel RK HVL niet. Het begin was voor de roodhemden. die door Bronk, Zwartjes, Singerling en Duursma een 42 voorsprong konden noteren. Hans Dieben deed het weer voortreffelijk onder de HVL-lat en er was dan ook alle reden voor optimisme langs de zijlijn. RK-HVL liet zich echter door de achterstand en het uitstekende doelverdedigen van Hans Dieben niet ontmoedigen. Hardnekkig bleven de Leidschendammers op de HVL-defensie beuken. Hun volhouden werd beloond. Traag terugkomen van de roodhemden na een aanval op het RK-HVL heilig dom gaf de Leidschendamse aanvoerder en goalgetter tweemaal een volkomen vrije kans. Tegen zijn zuivere, harde schoten was ook voor Dieben geen eer te behalen: 44. Hans Kagie zorgde nog voor 54, maar RK HVL had de mogelijkheden van een zege op HVL onderkend en drukte vastberaden door naar een 7-5- ruststand. Na de hervatting moest eerst Dieben weer enkele keurige reddingen verrich ten, voordat zijn teamgenoten de handen uit de mouwen staken. Theo Zwartjes en Kees Lucas brachten weer hoop in de Leidse gelederen: 7—7. Een serie defen- sie-fouten van formaat en zeker twee arbitrale vergissingen gaven RK HVL binnen 10 minuten een onaantastbare 127-voorsprong. Een gedesillusioneerd HVL kon dat niet meer goedmaken; 1511. Opmerkelijk was de slechte conditie van de roodwitten. Gevolg van gebrek aan training, een en ander overigens door een tekort aan goede oefengelegen heden in Lelden. VOETBAL Jeugd van L.F.C. vierde St.-Nicolaasfeest Vrijdagavond kwam de jeugd van LFC in de kantine van de HCW bijeen om het jaarlijkse St.-Nicolaasfeest te vieren, georganiseerd door het Jeugdbestuur en de jeugdcommissie. Een van de hoogte punten was de vertoning van een drie tal sportfilms terwijl er verder ook een jeugdquiz werd gehouden. De avond werd opgeluisterd met muziek hetgeen de jeugd in de juiste stemming bracht. Bovendien had de Sint voor alle 200 ad- spiranten en pupillen voor een presentje gezorgd en zo gingen allen opgetogen huiswaarts. VOLLEYBAL Competitie overgangsklasse Voor de Overgangsklasse dames (West III) van de NeVoBo staat voor morgen avond in Delft de wedstrijd CSVD—Ar- gos op 't programma. In het Gymnasium wordt donderdag om 8 uur de derby Prof. WijkKangeroes (dames) gespeeld. De heren wacht deze week een druk programma: vrijdagavond (zaal Gymna sium) Prof. Wijk—VPSV (8 uur) en om 9 uur HVLConcordia 2. Kangeroes gaat zaterdag naar Den Haag en speelt om 7 uur tegen DES 2, terwijl WS naar Rotterdam moet om Libanon 2 (7 uur) te ontmoeten). ATLETIEK KNAU-bestuur wil gesprek met district Zuid Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft het be stuur van district-Zuid uitgenodigd tot een gesprek om de gerezen moeilijk heden uit de weg te ruimen. Dit is het resultaat van een hoofdbestuursverga dering, die zaterdag 3 december in Gouda werd gehouden. Zoals bekend was een zo op het oog lijkend onbedui dend incident tussen de voorzitter van de KNAU, ir. A. Paulen, en de voorzitter van het district-Zuid, de heer P. Th. van der Heyden, over het al dan niet toe gang verlenen van een fotograaf op het middenterrein er de oorzaak van dat het zuidelijk district zich van de KNAU dreigde af te scheiden. Slag voor ADO Meer nog dan de KNVB zal zijn eigen club ADO het heengaan van Martens als voorzitter voelen. Het gaat ADO in de competitie toch al niet voor de wind en nu komt dan dit er nog bij. Martens mag dan door zijn vele werk in de KNVB niet ten volle voorzitter van ADO zijn geweest, hij had er toch zijn deel aan en drukte zijn stempel erop. Toen Martens het besluit nam voor de vaca ture te solliciteren, wat hem dat alles bekend. Hij laat ook een goede maat schappelijke functie achter. Alles terwille van het ene doel: iets moois, iets groots te maken van het sportcentrum in Zeist. Met de voorbereidingen - zo vernemen wy - is men praktisch klaar. Er waren, zoals men weet, nogal wat bezwaren van Bosbeheer, bezwaren, die dank zij per soonlijk initiatief van de burgemeester van Zeist grotendeels zijn opgelost. Straks kan aan de verwezenlijking van het ideaal met kracht worden begonnen. Aan de middelen ontbreekt het niet en nu ook niet meer aan de man om het uit te voeren. De 20-jarige Jimmy Greaves, aanvalsleider van Chelsea en van het Engelse elftal, scoorde zater dag voor de derde maal in dit sei zoen in één wedstrijd vijf doelpun ten, waardoor zijn totaal aantal treffers in league-wedstrijden de 100 overschreed. Met een smade lijke 7—1 nederlaag moest West Bromwich Albion naar huis terug keren. Maar Jimmy Greaves mocht dan de grote man op deze koude, regenachtige zaterdag zijn, de grootste belangstelling ging toch uit naar het duel tussen lea guekampioen Burnley en Tottenh. Hot spur, de voornaamste kandidaat voor de titel in dit seizoen. Maar liefst 58.600 toeschouwers waren naar White Hart Lane getrokken om beide ploegen aan het werk te zien. Al heel spoedig had het er alle schijn van dat er ditmaal beslist geen titanen-strijd gestreden zou wor den. Nog geen half uur nadat het begin- signaal gegeven was, leidde Tottenham al met 40. Doelpunten van Maurice Norman, Cliff Jones (2x) en Dave Ma- ckay waren daar de oorzaak van. Burnley gaf zich echter niet gewon nen. Rechtsbuiten John Connelly zorg de ervoor dat de ruststand 41 werd Bijzonder enerverend werd het duel een kwartier na de hervatting, toen Jimmy Robson en Ray Pointer de achterstand hadden verkleind tot 4—3. Een brjljanie In Engeland moet er heel wat ge beuren voor een wedstrijd afgelast wordt. Hoewel de terreinen in mod derpoelen waren herschapen draai de de competitie normaal door. Op de jofo ziet men een spelmoment uit een modderballet tussen Totten- ham Hotspur en Burnley. De Spurs- doelman Brown maakt hier een einde aan een poging van Burnley- midvoor Pointer (9). solo van Connelly bezorgde Burnley, dat zich deze week in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker heeft geplaatst, de verdiende gelijkmaker (4—4). Nog steeds voeren de Spurs de rang lijst van de eerste divisie onbedreigd aan. De voorsprong bedraagt thans acht pun ten. Tottenham vergaarde in 20 wedstril- den 36 punten, runner-up Everton 28. De derde plaats is voor Sheffield Wednesday dat deze zaterdag de belangrijke wed strijd tegen Everton met 42 verloor. De uitslagen in de eerste divisie lui den: Aston VillaManchester City 51; Blackburn RoverFulham 51; Black poolBirmingham City 12; Bolton WanderersNewcastle United 2-1; Chel sea—West Bromwich Albion 71; Ever ton—Sheffield Wednesday 42; Leices ter CityNottingham Forest 11; Man chester United—Preston North End 1-0; Tottenham Hotspur—Burnley 44; West Ham UnitedCardiff City 20; Wolver hampton WanderersArsenal 53. Sugar Ray Robinson, nog steeds bokser van grote klasse Gene Fullmer, de wereldkampioen middengewicht heeft zaterdagavond In Los Angeles in een titelgevecht tegen Sugar Ray Robinson onbeslist gebokst. De 14.000 toeschouwers waren van mening, dat het overwicht van Robin son groot genoeg was geweest voor een puntenoverwinning, waardoor hy voorde zesde maal een nieuw record een wereldtitel op zyn naam zou hebben gebracht. Het is een van de meest enerverende gevechten geweest, ooit in Los Angeles gehouden. Tot de 14e ronde had Robin son, zowel by de arbiter als by het Jury lid dat tot het „onbeslist" kwam, een voorsprong op punten. En indien de sto ten van de „veteraan" nog de kracht hadden gehad van een tiental Jaren ge leden, zou de stryd waarschyniyk al in de zesde of elfde ronde, waarin Fullmer's verdediging ehrhaaldeiyk werd doorbro ken, door een k.o. zyn beslist. In de laatste ronde van het gevecht verloor Fullmer al zyn voorzichtigheid en met een laatste krachtsinspanning dreef hy Robinson met hoeken op het gezicht en op het lichaam door de ring. Doordat de wereldkampioen die laatste ronde op zyn naam bracht, bereikte hy nog juist „onbeslist". Desondanks is Sugar Ray Robinson de man geweest, die de beste indruk heeft achtergelaten. In weerwil van zyn leeftyd, 39, is Robinson nog steeds een bokser van grote klasse, die geen mo ment ook maar tekenen van vermoeid heid heeft gegeven in dit uitputtende gevecht over 15 ronden. DAMMEN Saint Fort, de dammer uit Haiti, wordt momenteel, zoals bekend, in het Leids Academisch Ziekenhuis behandeld in verband met een ernstige doofheid, die gepaard gaat met gedeelteiyke stom heid. Deze behandeling is mogebjk ge worden door de byeengebrachte dam- mersgelden en de opbrengst van de si multaanseances, die zyn vriend Baba Sy (Senegal) heeft gehouden. Het is inmiddels gebleken, dat Saint Fort niet geopereerd kan worden. Wel heeft hy een gehoor-apparaat gekregen, waardoor de sterke van zyn gehoor met 20 procent is toegenomen en hy in staat moet worden geacht radio-uitzendingen te volgen. Piet Roózenburg in bestuur van DAMAS Als opvolger van wyien de heer B. Springer, oud-wereldkampioen dammen, als secretaris van het Genootschap ter Bevordering van de Internationale Dam- belangen (Damas), is gekozen de heer Piet Roozenburg, eveneens oud-wereld- kampioen. Dit gebeurde op een dit weekeinde in Vlaardingen gehouden vergadering van het genootschap, waarop men zich be raadde over de voortzetting en de vorm van de werkzaamheden nu de oprichter is overleden. Men besloot met onverminderde kracht de propaganda op internationale schaal voort te zetten, in het byzonder in die landen, waar men nog niet tot het 100- ruitige spel is „bekeerd". Het bestuur wordt thans gevormd door de heren dr. K. Venema (Den Haag), P. Roozenburg (IJmuiden), H. de Jongh (Amsterdam), G. J. A. van Dam (Amsterdam) en J. H. de Kluyver (Vlaardingen) SCHAATSENRIJDEN T rainingsreizen van de NVBHS De traditionele trainingsrels van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Hardryden op de Schaats naar Hamar is voor dit seizoen vervangen door twee reizen, en wel naar Davos en naar het plaatsje Inzeil in Zuid- Beieren. De eerste groep ryders (18 man) ver trekt morgenavond onder leiding van Herman Buyen voor drie weken naar Davos. Op vry dagavond 16 december gaat een groep van 30 ryders en 5 rijdsters naar Inzeil om daar onder leiding van Jan Charisius (Leeuwarden) en A. Steneker (Apeldoorn) tezamen met de Duitse A- ploeg gedurende vier weken op de op een hoogte van ongeveer 1000 meter gelegen Frillensee te oefenen. Op deze baan wordt op 8 januari een internationale juniorenwedstryd gehou den, waaraan behalve een aantal uit de NVBHS-groep geselecteerde ryders ook schaatsenryders uit Zwitserland, Italië, Oostenryk en Duitsland zullen deel nemen. De beslisslngswedstryd tussen Rapid (Wenen) en het Oostduitse Wlsmut (Karl Marxstadt) voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup zal op woensdag 21 december te Bazel wor den gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6