De storm bezorgde veel overlast Derde van Meppel onder water OOK BIJ ONZE BUREN VEEL LAST VAN STORM EN REGEN FLATBEWONERS SASSENHEIM ZIJN TEN EINDE RAAD Binnenmuur stond onder stroom - kamers moesten worden ontruimd MAANDAG 5 DECEMBER 1960 Twee waarden in Friesland overstroomd Storm, regen en overstromingen bezorgden in vele delen van ons land veel overlast. Medeleven gaat uit naar de talrijke landgenoten, wier huizen grote schade is toegebracht. Wat de schade in andere de len van ons land betreft het volgende: Ook in Friesland zijn grote oppervlakten land onder water gelopen. In oostelijk Flevoland viel in 1 etmaal 88 mm water en de waterstand is er sinds mensenheugenis nog nooit zo snel opgelopen. Terwijl zater dag in de provincie de waterstand nog 42 cm boven Fries zomer peil was, was zij zondag 54 cm boven Fries zomer peil. De normale stand is 15 cm boven Fries zomer peil. Er kan niet van een ramp worden gesproken, maar wel van een grote wateroverlast, die vooral door de boeren wordt gevoeld. Er is ook grote schade aangericht. Zowel de Workumer- als de Makkumer- waard in totaal een oppervlakte van 2000 ha is onder water ge stroomd, en daarbij is klein vee om het leven gekomen. In het oosten van de provincie kwam het water in de woonhuizen. Vrijwel in alle delen van Friesland staan uitgestrekte landerijen blank. Het gemis van een tweede provinciaal gemaal wordt nu wel zeer schrijnend gevoeld. water. Vele wegen werden voor het ver keer gesloten. De Rijksweg Groenlo—Ruurlo staat gedeeltelik onder water en is voor alle verkeer gesloten. De schade In de provincie Utrecht is meegevallen. In de stad Utrecht heeft de storm negen bomen ontworteld. Een daarvan kwam op een bus van het ge meentelijk vervoersbedrijf terecht. De chauffeur werd met door glas veroor zaakte wonden naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De bus werd ern stig beschadigd. De overige schade be stond uit kapotte daken, schoorstenen en omgevallen antennes. Het dak van de noodapotheek op het Kanaaleiland werd van het gebouw gerukt. Kelders onder water In Amsterdam woeien tientallen bomen om. t.v.-antennes, zonnescher men, schoorstenen en dakpannen wer den door de hevige wind beschadigd. Ve le souterrains en kelders in de hoofdstad liepen onder water. In Slotermeer kon tramlijn 13 niet tot het eindpunt rijden, omdat de rails op Gistermorgen vroeg liep het water uit het IJsselmeer over de 1,25 meter hoge dijk, die de Workumer waard beschermt. Voor de boeren die dit buitendijkse land voor hun bedrijf benutten, is dat een grote tegenslag. De koeien konden zij het met veel moeite in veiligheid wor den gebracht en ook de varkens, die in hun hokken dreigden te verdrinken, zijn nog gered. Een kleine honderd kippen zijn echter verdronken. In de Makku- merwaard verdronken enkele schapen. De betrokken boeren zijn er slecht over te spreken, dat de dijk om de Mak- kumerwaard niet hoger mag worden ge maakt, men heeft dat niet toegestaan, omdat dit ingedijkte land In noodgeval len dienst moet doen als waterberging voor het IJsselmeer. Inspectietocht De Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, en enkele Gedepu teerden van Friesland hebben gisteren een inspectietocht door de provincie ge maakt. Eer zij uit Leeuwarden vertrok ken, richtten zij een oproep tot de wa terschap- en polderbesturen om de be maling te staken omdat het uit de pol ders vrijkomende water de Friese boezem een onverantwoordelijk hoge waterstand bezorgden. „Het heeft ons veel moeite gekost om deze beslissing te nemen", ver klaarde gedeputeerde J. L. Hoogland ons. „Voor sommige gebieden, die een meter onder water dreigen te lopen, moet Je wel een uitzondering maken. Ik heb de indruk dat velen aan de oproep gevolg hebben gegeven, al zijn er ook die het niet hebben gedaan." Over de oorzaak van de plotselinge wateroverlast zei de gedeputeerde: „Reeds maanden lang is er steeds meer water in de Friese boezem gekomen. Omdat de ebstanden hoog wa ren. konden we het via de sluizen niet genoeg kwijt. De zuidwestelijke wind heeft het water in noordoostelijke rich ting opgewaaid en de hoge gronden wa ren reeds zo met water verzadigd, dat ze niet veel meer konden opnemen." „Het is nu wel ondubbelzinnig geble ken, hoe groot de behoefte aan een twee de gemaal in Friesland is," zo zei de heer Hoogland verder. „Er zal er een bü Sta veren komen maar er moet nog steeds een klein wetje worden aangenomen, dat de provincie in de gelegenheid stelt voor dit doel opcenten op de grondbelasting te heffen. Nood in Drente In de kanalen van de Groningse veen koloniën stond het water op verscheide ne plaatsen met de weg gelijk. In Ter- Apel moest de brandweer een blok wo ningen. dat geheel in het water stond, vrij maken. Vooral in Zuidoost-Drente is de wateroverlast zeer ernstig en de toe stand veelal precair. De tuinbouwstreek van Erica wordt ernstig door het hoge water van het Dommerskanaal bedreigd. Vele landbouwbedrijven in Zuidoost- Drenthe zijn overstroomd. Onder Em- men is een zijgevel van een oude boer derij door het water ondermijnd en in gestort. Men vreest, dat het hele gebouw zal inzakken. Ook Assen heeft van de storm en re gen te lijden gehad. Vele Asser straten staan blank. Het water is de huizen in gestroomd en de kelders staan vol. In Eramen zijn de woningen in het gehele noordoostelijke deel van de stad geïso leerd. Verscheidene huizen moesten ont ruimd worden. In verband met de hoge waterstand en het afstromende water zijn alle Rijkskanalen in Drenthe van daag voor de scheepvaart gesloten. Ook in Meppel is het water in vele woonwijken binnengedrongen. De situa tie is er kritiek. Een hele wjjk bejaarden woningen moest ontruimd worden. Een derde van de stad staat onder water. Dertig militairen van het elfde genie-ba taljon uit Wezep zijn ingezet om de be volking van Meppel te assisteren. Met boten van de genie worden de bewoners, voor zovej; nodig, geëvacueerd. Ook wor den zij van voedsel voorzien. De tele foonverbindingen met Meppel zijn ver broken. In Overijssel zijn in Kampen vele hui zen zwaar beschadigd. In het laaggelegen Hengelo is de wateroverlast eveneens buitengewoon groot. In tientallen huizen is het water binnengestroomd. Het ver keer in de stad stagneerde. De schade is reer omvangrijk. Wegen versperd In Gelderland op de Veluwe, vooral in het gebied van Apeldoorn, zijn vele wegen versperd door ontworteld® bomen en omgevallen lantaarnpalen. De Rijksweg ApeldoornZwolle stond over een lengte van ongeveer 150 meter blank. In de Emmastraat in Epe stond het wa ter 25 cm hoog in de huizen. Het busverkeer tussen Epe en Deven ter moest worden gestaakt, omdat een grote duiker onder de weg nabij Oene het had begeven. Ook de riolering kon het water niet allemaal verwerken, zodat op vele plaatsen de wegen met vuil wa ren besmeurd. Onder Vaassen liepen talrijke weilan den geheel onder en in Ernst steeg het water zo snel, dat een boerderij volko men geïsoleerd werd. De grote weg ApeldoornZwolle stond op twee plaat sen blank, evenals de Kamperweg. In Nijkerk stond een groot deel van de stad en de omgeving onder Angstig hoog stond het water van de Ringvaart van de Haarlemmer meer. Er had niet veel hoeven te gebeuren of er had zich een grote ramp ontwikkeld. verschillende plaatsen een halve meter onder water stonden. Het tramverkeer van lijn 9 werd gestagneerd, doordat een afgewaaide tak op de bovenleiding van de tram belandde. Diverse woonschepen raakten door de storm op drift. Op de spoorlijn Half weg-Amsterdam raakte een duiker ondermijnd, waardoor slechts een spoor bereden kon worden. Na enige uren was de lijn hersteld. In Den Haag was de brandweer van gistermorgen vroeg af voortdurend in de weer om hulp te bieden. Stx*aten en kel ders liepen vol, dakpannen, antennes en schoorstenen waaiden af en ook de riole ring kon de regenvloed niet meer aan. De pier in Scheveningen heeft de storm goed doorstaan. Ook in het Westland is grote water schade aangericht. 50 tuinderijen ziin volledig ondergelopen. Zeven brandweer motorwagens verleenden assistentie en pompten 750 m3 water per uur. Ook in Rotterdam kreeg de brandweer veel meldingen binnen over losgeraakte an tennes, markiezen, neonbuizen, schoor stenen enz. In de Waalhaven raakten twee schepen op drift. Zij veroorzaakten schade aan huidplaten van naburige binnenschepen. Met sleepboothulp zijn beide schepen weer vastgelegd. Treinen rijden langzaam Ook in West-Brabant heeft de storm zich geducht doen voelen. De vliegbasis Gilzerijen tapte van 7 uur af zaterdag avond tot 7 uur zondagavond 56,3 mm. regen af. Tussen 8 en 9 uur noteerde men een windsnelheid van 105 km per uur. Bij de spoorwegsplitsing naar Roosen daal en Lage Zwaluwe is het water bij Breda in de sloten tegen het verharde baanlichaam komen te staan. De trei nen rijden hier uit voorzorg zeer lang zaam, maar dit heeft op de dienstrege ling geen invloed. De Westbrabantse waterlozing beleeft weer een bijzonder ongunstige tijd. niet alleen de Roosendaalse en Steenbegse vliet, maar ook Mark, Dintel en Roode- vaart zijn niet in staat al het hier en in België gevallen hemelwater op te nemen en af te voeren. Men voorziet dat het gebrek aan spui- mogelijkheid nog ernstiger gevolgen zal hebben dan in november. De Zeeuwse en Zuidhollandse stromen zijn door de westenwind zo opgestuwd, dat men onmogelijk Westbrabants water op deze stromen kan lozen. Binnenmeer in Zeeland In Zeeland waar van ernstige schade beslist niet gesproken kon wor den stonden uitgestrekte gebieden in de omgeving van Haamstede onder wa ter. Het „Oostenrijkse dorp" Re- nesse, bestaande uit 40 houten woningen, werd door de langdurige regenval her schapen in een binnenmeer. Daar hier geen rioleringen aanwezig zijn, ontstond een onhoudbare toestand. Op sommige In de Westduitse Bondsrepubliek zijn tal wan slachtoffers van noodweer gevallen (Van onze correspondent in Bonn) In de W estduitse Bondsrepubliek heeft het afgelopen week einde een storm huisgehouden, waardoor duizenden hectaren weide land, vooral in Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein, onder water kwa men te staan. Het verkeer heeft ten zeerste te lijden onder overstro mingen. Verscheidene mensen zijn als gevolg hiervan om het leven gekomen. Verkeer hier en (laar ernstig belemmerd Langs de gehele Westduitse noord- zeekust moesten de kustvaart en de visserij reeds zaterdagochtend worden gestaakt. Het water steeg hier en daar tot onrustbarende hoogten, bijv. bij de kleine Noordzeehaven Husum in Slees wijk-Holstein twee meter boven nor maal. Erger bleek de toestand in het binnenland van de Bondsrepubliek be noorden de lijn Bonn-Kassei. In de Harz trok een wilde ttorm honderden bomen omver, waardoor vele wegen werden versperd en mensen werden ge dood of gewond. Enig overzicht van het aantal slachtoffers had men tot gisteravond niet. Reddingsploegen die bepaalde wegen in de Harz wilden vrij maken, kwamen nauwelijks vooruit door de boomversperringen. Ook de drukke Autobahn van het Roergebied naar Hannover moest het ontgelden. Er kwamen vele decimeters water op te staan ten zuiden van de stad Hamm, waardoor de automobilis ten over zijwegen moesten omrijden. De zogenaamde Duivelsbrug over de ri vier de Wupper is er niet minder slecht aan toe: de brug dreigde gisteravond in te storten als gevolg van de druk van vele omgevallen boomstammen. Met man en macht tracht men dit voor het weg- en waterverkeer belangrijke bouwwerk te redden. In bepaalde ge bieden van Neder Saksen, die geplaagd worden door plotseling tot bruisende rivieren aangegroeide stroompjes, is de noodtoestand afgekondigd. Tot zover onze correspondent in Bonn. In ENGELAND eisten de storm en de daarmede gepaard gaande over stromingen twee doden. Meer dan zestig hoofdverkeerswegen over het ge hele land zijn overstroomd. In tal van In de ondergelopen delen van Am sterdam schoten de auto's dikwijls als duikboten door het water. plaatsen werd de hulp van militairen ingeroepen om de bewonders van on dergelopen huizen te evacueren. In Alliancelles in het noordoosten van F R A N K R IJ K, kwam een 22-jarig meisje om, toen de auto, waarin zij reed, door de stormwind van de weg in een greppel werd gesmakt. Bij Bethune, Pas de Calais, is zon dagavond een dijk van de Clarence be zweken. In de straten van Vendin-les- Bethunes staat ca 80 cm water. Enkele huizen zijn geïsoleerd. Te Hurionville, een nieuw dorp in de nabijheid van Lillers, blies een bij zonder krachtige windstoot de daken van alle woningen. De bewonders zijn in een weeshuis ondergebracht. In de omgeving van Lillers zyn verscheidene automobilisten vast geraakt. Ook B E L GI heeft zijn deel van de storm en regen van het afgelopen weekeinde gehad, aldus meldt onze Brusselse correspondent. Gelukkig is er voorlopig slechts materiële schade te melden. Voor het Centraal Station van Brussel op het parcours, dat eind vol gende week de koninklijke huwelijks stoet zal volgen, is een aantal grote vlaggemasten, de zogenaamde Europa- masten afgeknapt als lucifers. In de streek van Gent zijn lande rijen onderwater gelopen, evenals in de buurt van Denderleeuw. In de bossen zijn vele bomen ontworteld door de zwa re storm. Hier en daar zijn ze op elektrische lei dingen terecht gekomen en heeft een bepaald gebied enige tijd zonder stroom gezeten. De vissersvloot van Oostende is niet uitgevaren. De veerdienst op Dover die voor hetere vuren heeft gestaan is normaal gebleven, die van Duinker ken op Dover is echter stilgelegd. In het gehele land zijn vele sportwedstrij den afgelast of vroegtijdig beëindigd. plaatsen bereikte het water een hoogte van 10 a 15 cm. Met man en macht is gewerkt om het onheil zoveel mogelijk te beperken. De bootdiensten ZierikzeeKatseveer en ZijpeAnna Jacobipolder werden in verband met de storm tijdelijk stilgelegd. In de Limburgse hoofdstad Maastricht is gistermorgen vroeg de achtergevel van een huis aan de Brusselsestraat ingeval lenDe bewoners kwamen met de schrik vrij. In een ander deel van de stad werd het dak van een noodkerk beschadigd, Alle kerkgangers, die op dat moment een mis bijwoonden, moesten op last van de brandweer, die geconstateerd had, dat de lichtleidingen blootlagen, zodat er ge vaar voor kortsluiting bestond, het ge> bouw verlaten. De mis werd in een pa rochieschool voortgezet. Aan de Hey er mansstraat in Zaan dam waaide het dak van een be jaardencentrum. SABOTAGE BIJ MEPPEL? Bij alle ellende, die storm en regen ons land en speciaal Meppel bezorgd hebben, schijnt plotseling het woord „sabotage" te moeten vallen. Bij Tweelop zijn in een dijk twee opvullingen, die juist met veel moeite tot stand waren gebracht, weer doorbroken. Een zegsman van het Waterschap Meppelerdiep verklaarde dat hier duide lijk opzet in het spel moet zijn. De dijk is vermoedelijk doorgestoken door stede lingen van Meppel, die het water liever op het land dan in de stad zien. De overheid daarentegen is van mening, dat men in de huidige situatie vee moeilij ker kan redden dan mensen. Veel waterschade door constructiefout Voor de negen gezinnen, wonende in het flatgebouw aan de Tulpen- straat in Sassenheim, bracht dit weekeinde met de storm en zware regenval een onaangename verrassing. Een constructiefout in de zuid' west gevel was er nl. de oorzaak van, dat het hemelwater met kracht de aan deze zijde gelegen slaapkamers en woonkamer binnendrong. Zaterdagmiddag begon het water al door de muur te siepelen en zon dagmorgen vroeg was de situatie zodanig verslechterd, dat de bewo ners gedwongen waren de kamers op het zuid-westen geheel te ont ruimen, waarbij zelfs de inmiddels natgeworden vloerbedekking opge nomen moest worden. Alleen door onophoudelijk het binnenstromende water op te dweilen kon men erger voorkomen. Dit neemt niet weg, dat aan de inboedel ernstige schade werd aangericht. Bij een der be woners kwam zelfs een binnenmuur geheel onder stroom te staan. Grote verontwaardiging Onder de bewoners van dit flatge bouw, dat in april 1959 in gebruik geno men werd heerst vanzelfsprekend grote verontwaardiging. Men is van mening dat de gemeente onvoldoende aan dacht heeft besteed aan de herhaalde lijk door de bewoners ingediende klach ten. Reeds meerdere malen heeft men te kampen gehad met wateroverlast, hetgeen wordt toegeschreven aan een foutieve constructie van de spouw- Brief Een der bewoners toonde ons een af schrift van een brief, welke hij in ok tober 1959 aan het college van B. en W. richtte naar aanleiding van ondex-von- den waterschade. Deze bewoner gaf toen op, dat hij voor f.250 schade had aan de vaste vloerbedekking, welke gedeel telijk vervangen moest worden. In een kort briefje werd hem op 21 november 1959 medegedeeld, dat het college het betreurde, dat een minder gelukkige Loeinoemba in kamp bij Tliysstad Patrice Loemoemba, de afgezet te en gevangengenomen premier van Kongo, is naar het militaire kamp van Thysstad overgebracht. Tegelijk met Loemoemba zijn ook zijn voormalige echtgenote, zijn voormalige minister van Staat Grenffel, een afgevaardigde en zen Senator gearresteerd. Kasa- jamoera, die minister van Voor lichting van Loemoemba is ge weest, is nog niet gevonden. De secretaris-genepaal van de VN Hammarskjöld, heeft zijn verte genwoordiger in Kongo, Dajal, verzocht rapport uit te brengen over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Op 250 km ten oosten van Leo- poldstad zijn 13 personen door Kongolese militairen gedood, vol gens de provinciale gouverneur van Leopoldstad, Kamitatoe, uit represaille voor de hartelijke ont vangst van Loemoemba in Kikwit. Maar Kamitatoe staat bekend als een aanhanger van Loemoemba. Ghana heeft de diplomatieke betrek kingen met België vex-bx-oken en de Bel gische ambassadeur 48 uur tijd gegeven om het land te verlaten. Dit is heden ochtend bekendgemaakt door de minis ter van Buitenlandse Zaken van Ghana, Ako Adjei. In een door minister Adjei uitgegeven vex-klaring wordt gezegd dat deze maat- constinxctie van de gevel hem enige na- righeid bezorgde. Toegezegd werd dat de nodige voox-zieningen zouden worden getroffen, doch dat het college tot zijn spijt geen aanleiding aanwezig achtte een schadeloosstelling aan te bieden. Deze bewoner heeft zich begin decem ber 1959 opnieuw tot het college van B. en W. gewend en opgemerkt, dat de ge troffen voox-zieningen niet afdoende bleken. Bovendien herinnerde deze be woner aan een mondeling onderhoud, waarin een ondex-zoek door een onpar tijdige deskundige was toegezegd. Ook verzocht hij de mening omtrent de schadesloosstelling te herzien. Op dit schrijven is tot op dit moment geen antwoox-d ontvangen, terwijl het toege zegde onpax-tijdige onderzoek nimmer plaatsvond. Dit zijn feiten, waarover de bewoners van het flatgebouw allerminst te spreken zyn. Zij hebben opnieuw schriftelijk hun gx-ieven bij het college kenbaar gemaakt. Zij vex-zoeken onmid dellijk voorzieningen te tx-effen ten einde herhaling in de toekomst te voor komen en eisen vergoeding van de ge leden schade. Opdracht Gistermiddag nog hebben de waarne mend-burgemeester, de heer A. Voge laar, en de directeur van Gemeentewer ken, de heer G. Schram, de situatie in het flatgebouw in ogenschouw geno men. De heer Vogelaar heeft opdracht gegeven de volgende dag een aanvang te maken met de werkzaamheden aan de gevel, teneinde de contructiefout te corrigeren. De heer Vogelaar zegde voorts toe, dat indien blijkt, dat hier sprake is van een fout van gemeente wege, de schadeloosstelling verstrekt zal worden. regel is genomen, „omdat de regering van Ghana de Belgische regering ver antwoordelijk acht voor de jongste ge beurtenissen in Kongo en' voor de moei lijkheden in het bestuur van de wettige regering en parlement van Kongo, waar van Patrice Loemoemba px-emier is" Tsjombe in Brussel President Moise Tsjombe van Katan ga is vandaag per vliegtuig uit Elisa- bethstad in Brussel aangekomen. Het is zijn eerste bezoek aan België sinds hjj op 11 juli Katanga onafhankelijk ver klaarde. Tsjombe zei voor zijn vertrek, dat hij naar Brussel ging om Koning Boude wijn te ontmoeten en hem een geschenk van Katanga ter gelegenheid van zijn hu welijk te geven. Het is niet bekend of Tsjombe op uitnodiging van de vorst naar Brussel komt. Hij is vex-gezeld vair de minister van Buitenlandse Zaken van Katanga, Evariste Kimba. De Vex-enigde Naties hebben vijftig leiders van de opstandige Baloeba's uit geleverd aan de Katangese autoriteiten, op vooxnvaarde dat zij op eex-lijke wijze zullen woi'den berecht. Zij werden met hondex-den krijgex-s gevangengenomen toen zij vx-ijdag een aanval op Loena wilden doen. De trein waarmee zij van Loeena naar Elisabethstad werden ge bracht, werd onderweg beschoten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4