Benepenheid in Italië dreigt vele intellectuelen 'tland uit te jagen TAST TOE SURPRISES MAGER SS. 1.28 Censuur van 1960 volgt opvattingen van 1911 al zijn zedelijke maatstaven sterk veranderd Cultuurdragers - - vroeger naar links gedreven - - overwegen nu het vaderland vaarwel te zeggen Schipper sprong overboord: schip veroorzaakte kettingaanvaring Feodaal verleden van Engeland verdwijnt beetje bij beetje MAANDAG 5 DECEMBER I960 (Van onze Romeinse correspondent) Als we overal in Europa en Amerika Italiaanse dassen, hoeden, jassen en schoenen dragen, in „espresso-bars" zitten en „pizza's" eten, dan dankt Italië deze ongehoorde „goodwill', zo niet geheel en al, dan toch voor een zeer groot deel aan de Italiaanse film. In 1944, na een verloren oorlog werden de Italianen door Geallieerden en Duitsers gelijkelijk verguisd en veracht. Maar Rossellini toonde aan die vijandige wereld met „Rome open stad" en „Paesa" evenals De Sica met „Fietsendieven" en „Umberto D." het ge zicht van een ander, van het werkelijke Italië, en waar de weinig bekende Italiaanse literatuur en het vrijwel onbekende Italiaanse theater nooit in waren geslaagd, dat lukte aan de film. Miljoenen mensen over de grenzen hebben iets van dit land begrepen en zijn belang gaan stellen in de vele problemen van dit volk. Het zijn Rossellini,De Sica, Luchino Visconte („De aarde beeft", „Senso", „Bel- lissima" en nu „Rocco en zijn broeders"), Fellini, De Santis, Pontecorvo, Luzzani en nog een half dozijn uiterst bekwame regisseurs, die in het begin vaak met technisch zeer onvoldoende middelen aan Italië en aan alles wat Italiaans is, in de hele wereld een goede naam hebben gegeven. Maar de heren, die het voor het zeggen hebben, zjjn deze kunstenaars daar allerminst erkentelijk voor. In de ministeries immers zitten brave burgers, wier problemen niet zo heel veel ver schillen van die van hoge ambtenaren elders. Zij zaten op dezelfde, of op een wat minder hoge stoel ook in de fascistische jaren en zij zijn dus, o geen fascisten, de hemel beware, maar een beetje, zij noemen het „patriottisch" en wij „nationa listisch". Heel arsenaal wetten en voorschriften en alles verouderd Al die sombere films met partisanen en arme drommels die meer door in stinct dan door verstand gedreven hun armzalig lot in deze wereld een beetje trachten te verbeteren, dat geeft naar hun mening een verkeerd beeld van Italië. Waarom geen „aardige" films gemaakt, met nette dames en heren, een beetje ondeugend desnoods (niet te erg, natuurlijk) en witte telefoons op de tafel en een gelukkige ontknoping? In de ministeries moet men dus van die tragische „neo-realistische" films niets hebben. Net leek het pleit gewon nen en hadden we een paar jaar niets anders gezien dan de molligheden van Gina Lollobrigida en andere welge vormde juffers, films die noch in noch buiten Italië veel opgang maakten, of daar gingen de producers, die de lange slepende crisis moe waren, opnieuw in zee met de intellectuelen, die praatten over kunst in de film en over sociale problemen, die de kunstenaar moet stellen. Maar de ambtenaren hebben hun wa penen, een heel arsenaal zelfs. Niets is zo ingewikkeld als wetten en voor schriften in Italië. De gewone censuur vindt haar richtlijnen in een wet, die uit 1911 dateert en daarnaast heeft men plotseling een uit Mussolini's tjjd daterend voorschrift gevonden, volgens hetwelk de procureur-generaal (er zijn 187 magistraten met die titel!) boeken, toneelstukken, films, enz. kan verbie den, als ze naar zijn oordeel schade lijk zijn. Van dat voorschrift heeft de magistraat in Milaan gebruik gemaakt en hij is een kruistocht begonnen tegen wat naar zijn zeer persoonlijke mening zedenkwetsende films zijn! Oude fascistische wet Het begon met Visconti's „Rocco en zijn broeders", waarvan gedeelten „ver duisterd" moesten worden en Visconti heeft toen de procureur-generaal aan geklaagd, omdat deze volgens die fas cistische wet wel het recht heeft een werk voor geheel Italië te verbieden, maar zijn boekje te buiten gaat, wan neer hij „afscherming" of coupu res voorschrijft. „L'Avventura" van Antonioni werd op last van diezelfde procureur-generaal verboden. Zelfs de film, die in Venetië de gouden leeuw kreeg, Cayattes „Passage du Rhin" prikkelt de t lijkbaar zeer gevoelige zin nen van deze magistraat. Er is een toneel, waar een krijgsgevangene om te kunnen ontvluchten een romantische wandeling maakt met een Duits „Gret- chen". Op zeker ogenblik rukt hij deze jongedame al haar kleren van het lijf, maar de bioscoopbezoeker ziet alleen de kledingstukken die door de lucht vliegen. De gevangene zet het dan op een lopen, waarbij Gretchen, die zich zo niet op de weg waagt, hete nakij ken heeft. Dat is volgens Milaan on toelaatbaar. In een andere film, „La Giornata Balorda", ziet men hoe een werkloze jongeman zich mengt tussen de menige die eer gaat bewijzen aan het opgebaarde lichaam van een Ka merlid en er in slaagt van de vinger van het lichaam een kostbare ring te stelen. Men zou verwachten, dat de toe schouwer, vooral de Milanese toeschou wer, bewoner van waarschijnlijk de rijkste stad van Europa, het erg zou vinden dat er werklozen zijn, die tot zulke uitersten gedreven worden. Maar er kwam uit Milaan een oekase, dat die scène als stuitend geknipt moest worden, en toen men in Rome, waar de bureaucratie altijd een beetje lang zaam is, na twee dagen nog geen ge volg had gegeven aan die wens, liet de strijdlustige procureur ook die film in geheel Italië verbieden en in beslag ne men. Weerklank in Rome De regisseur en de schrijvers van het draaiboek (twee wereldberoemde schrij vers, Alberto Moravia en Pierpaolo Paosini) zijn voor het gerecht gedaagd wegens de onzedelijke inhoud van hun film. Als de Milanese magistraat Boc caccio's „Decamerona" eens ter hand neemt en van de vijfde novelle van de tweede dag, „Andreuccio da Perugia" leest, zal hij zien dat daar ook een ring gestolen wordt van de vinger van een overledene. En de dief is geen werkloze man maar een geestelijke en de ring is die van de aartsbisschop van Napels, zodat diefstal zich daar aan graf- en heiligschennis paart De Milanese ijver voor de goede zaak heeft in Rome weerklank gevonden. Een werkelijk grootse en uiterst men selijke film (we hebben hem in beslo ten gezelschap kunnen zien), „II Gobbo" (De bultenaar) van Luzzani is door de censuur in eerste instantie als on toelaatbaar veroordeeld. Motief: ver heerlijking van de misdadigheid. Het gaat om de hier en daar iets geroman tiseerde geschiedenis van een in 1943/45 in Italië vermaarde figuur, „De bul tenaar van Quarticciolo", een jonge partisaan, die in een Romeinse bui tenwijk de Duitsers meer afbreuk heeft gedaan dan een heel legercorps Ame rikanen en die, toen de geallieerden Rome hadden bevrijd, al gauw de in druk kreeg, dat zij niets hadden begre pen van het fascisme, dat zij bestreden. Hij begon op eigen gelegenheid rijke zwarthandelaren te overvallen en te doden, hun voorraden onder de armen en de schoolkinderen uit te delen en stal, of juister: veroverde, met een grote- groep volgelingen enorme Ame rikaanse legervoorraden om het geld, dat hij daarvoor kreeg, uit te delen aan de jonge vrouwen, die hij ervan wilde terughouden zich te verkopen. En maar verbieden Als er ooit een filmheld heeft be staan dan is het de „Gobbo", die in maart 1945 na een beleg, waaraan dui zenden Amerikanen en Italiaanse ca rabinieri deelnamen, aan zjjn einde kwam. De film in kwestie is een der allerbeste die ooit in Italië werden ge maakt, maar het is zeer de vraag of het publiek hem ooit zal zien. De mi nister van Toneelzaken zal daarover zelf, in tweede instantie, moeten be slissen. Tegelijk werd de opvoering van het toneelstuk „L'Arialda" van Testori ver boden. Onder regie van Visconti heeft het beste en oudste toneelgezelschap van Italië, de groep Paolo Stoppa-Lina Morelli maandenlang gerepeteerd en Stoppa heeft er vele miljoenen inge stoken. Het stuk heet zedekwetsend en Stoppa heeft zijn beroemde toneelgezelschap nu moeten ontbinden. Voor het eerst sedert vele jaren zou het toneelseizoen in Rome weer eens met een Italiaans stuk zijn geopendGino Cervi, die het heeft aangedurfd het stuk van Anouilh, ,3ecket of de ere Gods" (maar onder de titel „Becket en zijn Koning") op het repertoire te zetten, heeft tal rijke veranderingen moeten aanbren gen en hele scènes moeten knippen, om dat ze „beledigend zijn voor de Paus", al is het dan een paus uit de Xinde eeuw. De reden van dat alles is dat het onheilige onderwerp „censuur" in Ita lië niet behoox-lijk omschreven is door de wet. Een artikel uit 1911 is thans onbruikbaar, omdat onze zedelijke maatstaven anders zijn geworden. Kun stenaars hebben altijd neiging gehad te onthullen wat er achter de schone schijn verborgen zit en mannen van wetenschap zijn hun voorgegaan. Marx toonde ons achter de „heldhaftige" ge schiedenis de zoveel minder heldhaf tige economie. Freud onderzocht de menselijke ziel en vond in vele geval len het geslacht. Einstein bewees dat niet eens de kosmische orde standvastig is, maar on derworpen aan de relativiteit. De groot ste verandering is er gekomen in onze houding tegenover het geslachtsleven. Vroeger was dat onderwerp taboe, zelfs in de engste familiekring. Tegenwoor dig begrijpen wij, dat veel ellende kan worden voorkomen wanneer de jeugd is voorgelicht. Men kan tegenwoordig geen vrede hebben met de Victoriaanse voorschriften inzake censuur uit het jaar 1911. Ze hebben er genoeg van Het is te hopen, dat Italië een nieuwe en duidelijke wet op de filmcensuur krijgt voor de cinematografie, die dit jaar tal van uitzonderlijke goede films geeft geleverd, door dwaze bepalingen wordt te gronde gericht. De producer van „II Gobbo", De Laurentiis, denkt er reeds over zijn bedrijf (het grootste van Italië) naar het buitenland te ver plaatsen. Visconti, die vooral het slacht offer is geworden van deze rage, heeft op het laatste ogenblik uit protest ge weigerd zich nog verder bezig te hou den met de regie van de opera „Poliuto" voor de Milanese Scala, de opera waar mee op 7 december het Milanese sei zoen wordt geopend en waarin „La Callas" voor het eerst na jaren weer in Milaan zal zingen. Ook Visconti denkt er over Italië vaarwel te zeggen en zal voorlopig in ieder geval geen werk meer op zich nemen. Visconti is tenslotte een schatrijke graaf, die doorgaans miljoenen op zijn werk toelegt (vooral als het om toneel gaat) en hij hoeft het dus niet voor zijn boterham te doen. Men bedenke echter wat het bete kent, dat de burgelijke benepenheid na eerst alle intellectuelen en cultuurdra gers in de oppositie en in het uiterst linkse kamp te hebben gedreven, deze mensen thans het leven zo moeilijk maakt, dat zij er over gaan denken hun vaderland weer evenals in de fas cistische tijd, vaarwel te zeggen. Op de rivier De Waal, enige kilome-torschip met suikerbieten dreef stuur - ters onder Tiel is zatermiddag een ge compliceerde aanvaring gebeurd, die, de omstandigheden in aanmerking geno men, nog vrü goed is afgelopen. Het motorschip „Prima", dat geladen met suikerbieten afvarend was, maakte door het zeer slechte weer en de golfslag op een gegeven moment zo veel water, dat de schipper vreesde, dat het schip direct zou zinken. Hjj sprong toen met zjjn vrouw, op het moment, dat het schip „Thalana" passeerde, op dit schip om zich in veiligheid te brengen. Het mo- Auto slingerde uit de bocht: twee doden loos de rivier af. Op dat ogenblik voer stroomopwaarts een sleepboot met daarachter twee sleepschepen. De schipper van het sleep- schip de „Vulkaan 108" kon niet voor komen, dat de drijvende „Prima" mid scheeps werd aangevaren, maar het bleef bij materiële schade. De situatie werd echter gevaarlijker, toen het gela den tankschip de „BP 28", dat stroom afwaarts voer, ook nog een kleine aan varing met de „Prima" kreeg. Het bleef ook ditmaal gelukkig bij enige deuken. Kort hierna zonk de „Prima", die stuur loos was blijven drijven. De Rijkswater staat heeft maatregelen genomen voor de scheepvaart. Deel merkwaardige huurovereenkomsten is afgeschaft De belastinggaarders van Koningin Elizabeth hebben er genoeg van spijktrs te tellenen hoefijzersha ringpasteien, scherpe messen en wit te rozen. Daarom heeft het Britse Koninklijk Huis thans besloten om een deel van de traditionele huur overeenkomsten, die een overblijf sel zijn uit de feodale tijd, af te schaffen. Vroeger gaven de Britse koningen en koninginnen landgoederen in huur uit, in ruil voor zekere bijdragen in natura. Die zijn tot op de huidige dag niet veranderd. Nu heeft Buckingham Palace besloten, dat iedereen, die nog aan een feodale huurbetaling gebon den is, zijn schuld op de oude manier mag blijven voldoen, maar daartoe niet meer verplicht is. Feodale huren worden betaald door de heer van een landgoed, dat deel uitmaakt van het kroondomein. De ti tel „lord of the manor" is de enige Britse titel, die verkocht of gekocht kan worden, omdat hij hoort bij het land. Vele landgoederen zijn echter zo vaak van eigenaar verwisseld, dat de „lord of the manor" dikwijls niet meer weet, wat hij koningin Elizabeth verschul digd is, een handboog, een hellebaard of een witte hengst. Dit is het lijstje van „lords of the manor", die zich nu niet meer over hun „tribuut" bezorgd behoeven te ma ken: De „manor" of Midlington, die aan de vorstin een handdoek moest geven telkens wanneer zij op jacht ging; die van Beaumanor, voor wie het tri buut bestond uit een speer, drie roze- knoppen en een slinger bloemen per jaar; de manor van Aylesbury, die aan hare majesteit stro moest leveren voor haar bed, biezen voor de vloer van haar slaapkamer, drie palingen en twee ganzen; Ook behoeft de markies van Savernake niet meer op een hoorn te blazen, telkens wanneer de koningin het na bijgelegen woud betreedt. Aan de burgemeester van de city of London is een tribuut kwijtgescholden voor een stuk land in zijn rechtsgebied, waarvoor de vorstin tot dusver zes hoefijzers en de daarbij behorende nagels placht te ontvangen. Er zyn echter nog verscheidene „tri buten", waaraan niet getornd zal wor den. Zo moeten de hertogen van Marl borough en Wellington nog altijd klei ne vlaggetjes aan de koningin aanbie der op de verjaardagen van de grote slagen, welke hun voorvaderen gewon nen hebben, namelijk die van Blenheim in 1704 en die van Waterloo in 1815. En wanneer prins Charles zijn eerste officiële oezoek aan Cornwall brengt (hij is immers hertog van Cornwall), dan moet het kasteel van Launceston hem het volgende tribuut betalen: 300 papegaaiduikers (een soort zeevogels), enige mantel van geiteleer, 100 shil- lingen, een pond peper, een paar ver gulde sporen, een handboog, een last brandhout, een speer om zalm te van gen, een paar witte handschoenen en een rijmantel. Die giften werden voor het laatst aangeboden in 1937, toen koning George de Zesde een officieel bezoek aan Cornwall bracht. Zaterdagavond omstreeks zes uur is even buiten het centrum van Horst op de Venloseweg een auto, waarin vier personen zaten, uit de bocht geslingerd en tegen een boom terecht gekomen. Twee inzittenden, de heren H. Janssen uit Venray en L. Jacobs uit Horst, zijn onmiddellijk na het ongeval overleden. Beiden zijn ongehuwd. De overige twee inzittenden werden overgebracht naar St.-Anthoniusziekenhuis te Horst. Een van hen verkeert in zorgwekkende toe stand. Dr. Einaar directeur Kabinet Suriname Dr. J. Einaar, thans Nederlands con sul-generaal te New York, is benoemd tot directeur van het kabinet van de ge volmachtigde minister van Suriname in Nederland. Als zodanig zal dr. Einaar in feite de werkzaamheden overnemen van mr. H. L. de Vries, gecommitteerde voor Suri naamse zaken in Nederland, welke func tie wordt opgeheven. Mr. De Vries heeft in begin 1961 een werkkring aanvaard bij de Suriname Aliminium Cy in Suri name. Over de vervanging van dr. Einaar als consul-generaal is nog geen beslissing genomen. Titan ontplofte in een ondergrondse bergplaats Een intercontinentale ballistische Ti tan-raket is zaterdagavond ontploft in de ondergrondse bergplaats op de Ameri kaanse raketbasis Vandenberg aldus de Amerikaanse luchtmacht. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Wel is er enorme schade aangericht. De ontploffing gebeurde toen de bijna 30 meter lange raket in haar bunker van brandstof werd voorzien. De explosie was zo krachtig, dat de ruiten in de 16 ktfometer van Vanden berg gelegen plaats Lompoc rinkelden. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft meegedeeld, dat de ontplofte Titan niet van een kernlading was voorzien. De oorzaak van de ontploffing was on bekend. Hoewel naar verluidt het de eerste keer zou zijn dat een Titan op de basis Vandenberg is ontploft, hebben derge lijke ontploffingen zich reeds op de ra ketbasis Cape Canaveral voorgedaan. MINISTER ZIJLSTRA UIT DE WEST TERUG Samen met de thesaurier-generaal, jhr. mr. E. van Lennep, die hem op zjjn reis heeft vergezeld, is de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, van ochtend na een verblijf van twee we ken in Suriname en de Ned. Antillen per KLM via New York op Schiphol teruggekeerd. Dank zij 'n sterke staart- wind arriveerde de dc-8 machine reeds voor 8 uur (een uur te vroeg), maar niettemin waren de vice-minister-presi dent, de heer H. A. Korthals, en de gevolmachtigd minister van de Antillen, de heer W. F. M. Lampe, ter begroeting op het vliegveld aanwezig. VERENIGING VAN AMERIKAANSE KERKEN? Ds. Eugene Carson Lake, leider van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk en van de Oecumenische beweging in de Ver enigde Staten, heeft zondag in een preek te San Francisco een vereniging van vier protestantse kerken in Amerika voorgesteld: t.w. de episcopale, de methodistische, de verenigde kerk van Cristus en de verenigde Presbyteriaanse kerk. Bij deze vier kerken zijn 18.500.000 mensen aangesloten. Vooronderzoek zaken tegen Den Besten c.s. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft zaterdag j.l. besprekingen gevoerd met bij het vooronderzoek in de strafzaken tegen Den Besten c.s. betrokke nen. Die besprekingen hebben hem het inzicht verschaft, dat althans de eerstvolgende weken die zaken een zo voortdurende en intensieve arbeid zullen vergen dat daardoor de gewone dienst der instructie zou worden verstoord en het ge wenst is voor het vooronderzoek een lid van de rechtbank geheel vrij te maken. Hij heeft thans als rechter-commissaris uitsluitend be last met het vooronderzoek in ge melde zaken aangewezen mej. mr. J. H. Kroesen. Als officier van Justitie is hiervoor vrijgemaakt mr. J. F. Hartsuiker. Bromfietser riskeer niet te veel Hoe dikwijls ziet u niet dat een brom fietser met een te grote snelheid een (onoverzichtelijk) kruispunt passeert, of een bocht omgaat om een zijstraat naar links of naar rechts in te rijden. Er behoeft dan maar een kleinigheidje mis te zijn... en er is weer een ongeluk gebeurd. Bromfietsers nemen nog maar al te vaak veel te veel risico's. Een goed weg gebruik vereist voorzichtigheid, maant de ANWB. Rem daarom tijdig af, brom fietser Speel niet met uw eigen en andermans leven. U moet uw snelheid tijdig aanpassen aan de komende ver keerssituatie. met dit snertweer lekker eten voor weinig geld. PEKELSPEK WORST licnrc I vlees krabjes ")q VtKjt rookworst 1.10 1 varkenshartjes het bovenstaande per 500 gram. ll/2 kg. VARKENSKNIETJES 0.98 3 pakjes MARGARINE 0.79 Grote GELDERSE ROOKWORST 0.89 ROLPENS, een traktatie, per schijf0.29 HACHEEVLEES 1-48 WINTER- LEKKER - GEMAKKELIJK KOSTJES VOORDELIG - VOEDZAAM GEVRAAGD Bejaard echtpaar te Oegst geest 'zoekt huisnoudelljke hulp voor dag en nacht. Meerdere hulp aanwezig. Brieven bur. v. d. blad onder no. 16771 k. Gevraagd voor direct flinke zelfstandige hulp im de huls houding .Storm v. 's-Graven- sandeweg 80, tel. 01751 - 4214, Wassenaar. Gevraagd een nette werk ster voor de avonduren. Voor het schoonhouden van een kan toor. Brieven bur. v. d. blad onder no. 6570 k. H Gevraagd dienstmeisje voor hele dagen. Apotheek v. Breest Smallenburg, Hoofdstraat 47, Leiderdorp. Gevraagd loopjongen, plm. 16 Jaar, voor het bezorgen van medicijnen en het spoelen van flesjes. Apotheek v. Breest Smallenburg, Hoofdstraat 47, Leiderdorp. Nette werkster gevraagd voor 3 ochtenden per week. Rijnsburger weg 50. Tel. 25997. AANGEBODEN S] Te koop aangeboden in zeer goede staat zijnde radio met pick-upkast, plus platen, merk Tonfunk. notekleur. Antillenstraat 132. Kanaries te koop. Goede kamerzangers, ook waterslagers en kleurkanarles. A. Werner, Terweeweg 22, Oegstgeest. ES 4 leuke jonge poesjes, die dol zijn op Fellx, zoeken goed tehuis. Rijnsburgerweg 62 B, tel. 24886. Calmix oliestookkachel met elektr. 220 Volt ontsteking (prima), elektr. 220 Volt was machine (Hoover motor), elek trische wringer (is onverwoest baar). Inkoop antiek, mahonie, Brabantse kachels, kristallen kronen, koperwerk enz. W. F. Kooreman, 9 Nieuwe Rijn 9, bij Hoogstr. t/o. V. en D., tel. 23261. Te koop aangeboden een bromfiets, Solex model. Met Berlnl motor. Met verlichting, f 35.In goede staat. Mid delweg 1 a, Leiden. Aangeboden van particulier Morris 8 1948, prima motor, nieuwe accu en banden 90 procent, f 225. Ruil bromfiets of motor. Joubertstraat 5, Lel den. Aangeboden bromfiets, merk RAP, tegen elik aannemelijk bodi. Te bevragen: Akkerhof 15 Aangeb. motor met zfjspan, merk Jawa, 250 cc., t. e. a. b. Ook ruilen voor auto. Hansenstraat 32 a, Lelden. „De Soto" 1955. „Diplomat" e Luxe. Mooie wagen. Benz. 1 8. Druikknopradio, verwar ming, ruitensproelers enz. f 1350. Pasteurstraat 17. telef. 34434. „Renault 4" 1950—'51. In prima staat. Benz. 1 17. Pri ma banden en accu. Spotprijs f 625. Inruil snelbrommer mo gelijk. Pasteurstraat 17. telef. 34434. B Elektrische trein met wa gons, veel rails met wissels, zg.a.n., 2 transformatoren, 125 250 V., tegen elk aann. bod. Dahliastraa' 1 A, Leiden. B Philips radiotoestel (enor me geluidsweergave), pick-up- aansluitlng enz., slechts f 40. Stofzuiger f 5, microfoon, foto toestel, luxe barkast enz. Hedenavond, Waardgracht 126. B Diverse Goggomobils, Volks wagens, Opeis en Fords te koop aangeboden. Calex Autobedrijf N.V., Leiden, Kort Galgewater i 14—16, telL 33355. B T.V.C., Vijf Meiplein 16, Leiden, tel. 25100. Adres voor wereldbekende Novak auto radio, vanaf f 159. Tevens ook voor reparatie aan alle merken auto- en transistorradio's. O Een grootbeeld Novak t.v. voor f 698.-. Indien gewenst, zeer prettige betalingssprel- ding. Vraagt demonstratle aan bij T.V.C., Vijf Meiplein 16. tel. 25100. Lelden. B A.s. bruidsparen! Voor goed en verzorgd trouwrijden in 7- persoons auto is Uw adres: Zeemanlaan 12 a. tel. 23055 k. B 't Huren van automobielen is een ver trouwenszaak. Tlp- Top heeft Mercedes, Consul, Taunus, V.W., V.W.-busje en 2 C.V. St.-Aagtenstraat 14. Lel den. Telef. 25709. B Iedereen is enthousiast ais wij Uw matras overtrekken met damast, eenpers. vanaf f 19.50, tweepers. f 26.50. Smlt's bedden-tapijtenmagazijn. Mare 98, Vrouwensteeg 9, tel. 23913 B Gulf benzine. Een weldaad voor Uw motor, ook mengsme- ring. Gulf Service. Hoge Rijn dijk 90. B Gulf smeerstation. Serieuze aandacht voor Uw kostbare auto. Gulf Service, Verdam straat 6. li Leert D.A.F. rijden. Een voudiger, goedkoper. Inlich tingen bij Gebr. van Ulden, D.A.F.-dealer. Verdamstraat 6 Tel. 23401. B RUbewMs? Bondsryschooi Hendriks geeft vlugge, vel lige en goedkope ssen in de nieuwste Dauphlne 1961 Mareslngel 37. tel 33623. B Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor BoLman, Hekkelaan 223, Den Haag. te lefoon 11.45.01 H En Van den Berg voor al Uw beddenwerk, overtrekken, opmaken en het wassen van al uw beddengoed, nog steeds Volmolengracht 17, tel. 25502. Bijvullen van matrassen bij af spraak In 1 dag gereed. B Bouvier te koop, 6 weken oud. Duivenbode, Sassenheim, (terrein D.K.W.) B Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a Merceaes. Opel. Slmcp, V.W en D.A.F Bierman's Automobielbedrijf, Oude Singel 66, Leiden, te.ef 34403 B Auto's in goede staat. WO veren U elk gewenst merk. 10.000 km. garantie. Financie ring mogelijk. Van den Berg. Hoogl. Kerkgr. 42. telef. 30692 B U behoeft niet met nat goed te zitten als U een sneldroger koopt. Alle merken. Edy vanaf f 159.50. Fa. De Lange, Hoge Rijndijk 74, Hoofdstraat 26. Leiderdorp. B 10 rijlessen voor f 47.50. In Opel Rekord en Anglla 1960 Erkende Bonds-Autorijschool „Irene", Boddens Hosangweg 52. Woubrugge, tel. 286. Lelden teï. 26753 B Nieuwe kapokmatrassen zijn nu goedkoop. Wij hebben ze in vele prijzen, ze zijn altijd een klasse beter bij v. d. Berg, Volmolengracht 17, tel. 25502. Ook voor het overtrekken van matrassen. 8| Verenbedden in 3 delen ma- en en overtrekken met nieu we tijken bij v. d. Berg, Vol molengracht 17, tel. 25502. WIJ komen zonder verplichting bij U voor het opgeven van prij zen. B Zo Juist ontvangen party moderne overhemden vanaf f 2.50. Een zeer nuttig St.-Nico- laasgeschenk. Laat dit buiten kansje U niet ontgaan. Dit kan alleen Groenewegen U bieden. Tel. 23759, Lelden. Hogewoerd 127. B Groenewegen, de speciaal zaak ln net gedragen herenkle ding. Kamgaren kostuums, re genjassen, winterjassen, Jek kers, werk- en sportjasjes, werkbroeken. Oudste en ver trouwdste adres v. Leiden en omstreken sinds 1910. Telef. 23759. Hogewoerd 127. B Middenstandsopieiding. Snelle grondige cursus Kon. Erk. Pitmanschool. Plantsoen 65. tel. 26558. 9 Rook, olielucht, terugslag slecht trekkende schoor steen? Alle soorten kappen en verlengstukken zijn bij ons in voorraad. Vrijblijvend alle in lichtingen. De schoorsteenspe- clalist. Schelpenkade 23, telef. 21751. SUw adres voor rotan meube- n, mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen. Fa. v. d. Vaart, Lange Pieterskerkkoor - steeg 24, reparatie-inrichting, telef. 30534. n Ook U kunt in het bezit komen van een klasse naaima chine. Na le aanbetaling reeds vanaf f 5 per week. Komt U een praten bij: P. J. v. Steijn, Nieuwe Rijn 46 B. B Stofzuigers vanaf f 115. B(j aankoop van een nieuwe ge ven wij f 25.- voor Uw oude. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 13. B Overhemdenreparatie. Boor den en manchetten enz. ver nieuwen onder garantie. Ook no-iron. Vanaf heden ook de pot. Self-Service Express sto men en verven. „Smits" over hemden- en kousenreparatie- bedrijf, Nieuwe Rijn 94. telef. 25391. B Breng eens vryblijvend een bezoek aan onze moderne show room. Keuze uit div. Fiatmo- deLlen. Korevaargarage (Flat- dealer), Korevaarstr. 19 (show room), tel. 23730. B Aangeboden een kleerma kersmachine, bevindt zich ln goede staat, tevens een wandel wagentje. Te zien zaterdag om 7 uur. Levendaal 145 A, Leiden S| Te koop Morris Oxford, ouwjaar '51 met motor van '56 Geen olleverbruik. Pas gespo ten. T.e.a.b. Te bevragen na 5 uur. Anna Paulownastr. 44 A, Leiden. H Biedt zich aan nette werk ster. Ma,, dl., wo., do. Brieven bur. van dit blad no. 6540 k. B Te koop aangeboden trap- naalmachines in salonkast. Hoge Rijndijk 101. B Mooie kinderwagen, 2-kleu- rig, met bedje, z.g.a.n. te koop aangeboden. P. F. v. Amster dam, Hof laan 158, Leiden. B Te koop bruidsjapon, maat 38 met toebehoren. Te bevra- P Aangeboden Jawa, 175 cc., z. g. st„ t. e. a. b. Oranje- fracht 143, Leiden. Dobbeweg 1, Voorschoten. DIVERSEN B Geünieerde Loge van Theo- sophen. Leergang in Theosopnle 's woensdag? 8 uur nam. Steen- schuur 6. Leiden. B WU kopen met 10% kor ting; kleding, schoeisel, wol, linnenuitzet, babyuitzet, kin derwagens, meubelen, woning textiel, bedden, dekens, ser vies, elektr. apparaten. Kor ting ln 40 winkels. Inlichtin gen Leldise Inkoop Combinatie, Antillenstraat 180. Postbus 158 Leiden. B Dansen, iedere donderdag vanaf 8 uur in „Den Burcht" Jacobazaal) m Weggelopen Jachthond Grif fon, gevlekt, met grijs haar, luistert naar de naam Ali- Baba. Tegen beloning terug te bezorgen: Warmonderweg 80, Oegstgeest. Tel. 24561. B Woningruil. Aangeboden te Katwijk, 4-kamerflat, Koekoek- laan, beneden bevatt. woonka mer, 3 slaapkamers, keuken, douchecel. Gevraagd woning te Katwijk, omgeving Meerburg- kade. Brieven bur. van dit blad onder no. 6637 k. B Woning. Aangeb. 5-kanier- woning met grote keuken* bad kamer en 2 balkons, ruime hal, le etage. Gevraagd wordt vrije woning, 4 kamers, keuken, bad kamer of douchecel, tuin, om geving Lelden. D. Roggeveen, v. d. Horststraat 146, Rotter dam 4, Blijdorp.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10