Peek&Cloppenburg Haarlems eregoud voor scheidende NZHVM-directeur J. J. Jurrissen ANKLETS Minister H. A. Korthals: bekwame, dynamische persoonlijkheid C. Tiggelman nam afscheid van Eerste Leidse Schoolvereniging Dr. N. Speijer aanvaardde Leids lectoraat sociale psychiatrie Officiële pubfikaties Opgravingen in Deir' Alia voor onderzoek Palestijnse enlturen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 november 1960 Tweede blad no. 30216 Torino' wol - •n versterkt Stretch nylon rijke multi-colours "9 75 Exclusieve St. Nicolaas-collectie vanaf 3 75 Ruim 1000 mensen op afscheidsreceptie MUZIEK, ZANG EN DANS VOOR DE MILITAIREN Er heerste gisteren grote vrolijkheid in de manschappenkantine van de Doe lenkazerne. Verschillende artiesten werkten nl. mee aan een ontspannings avond, die in het bijzonder bedoeld was voor de in Leiden gelegerde militairen. Het programma werd met veel vaart af gewerkt. Aan muziek, zang en dans heeft het op deze soldatenbij eenkomst waarlijk niet ontbroken. Het trio Tom Kelling zorgde voor (Zuidamerikaans ritme en geschetter, het duo Salberti zong Weense en andere grappige liedjes en Dave Parker demonstreerde zijn kun nen als jongleur. Wat de imitator Jan Oradi met behulp van een microfoon deed was eveneens voortreffelijk vak werk. Verder waren er nog vier char mante danseresjes, wier verschijning op de planken nogal wat opwinding in de zaal veroorzaakte. Op luidruchtige wijze brachten de jongens hun waardering voor al dit schoons tot uitdrukking. Fred Hoogduin zat aan de piano en oogstte veel succes. Te vroeg naar de zin van de meeste aanwezigen was de voorstelling afgelopen. Gelukkig echter werd afscheid genomen met een opgewekt „tot weer ziens". Baldadigheid van jeugd In verband met de toenemende bal dadigheid van de jeugd tijdens de Leidse Lichtweek zal de politie streng optreden, zodra vernieling aan de verlichting zal worden geconstrateerd. Gisteravond zijn er weer heel wat lampjes van de randverlichting langs de Rijn bij de Apothekersdijk stukgegooid. Twee Leidse jongens, 13 en 14 jaar oud, zijn door de politie onder handen genomen, omdat zij zakagenda's, stukjes gum, potloden e.d. uit een groot waren huis wegnamen. Ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur van de NZHVM, is gistermiddag tijdens een massale receptie in café-restaurant Brink man te Haarlem aan de heer J. J. Jurrissen de ere-penning in goud van de stad Haarlem aangeboden. Ver over de duizend mensen hebben deze receptie bezocht. Namens de Colleges van burge meester en wethouders van 26 ge meenten uit Noord- en Zuid-Hol land, welke gemeenten gebruik ma ken van het vervoer van deze maat schappij, is deze middag een tapijt aangeboden. De Haarlemse burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, was de woordvoerder van deze ge meenten, waarin 2.167.000 personen wonen. Spreker herinnerde aan de vele contacten welke de scheidende directeur met de gemeentebesturen heeft gehad. Verscheidene burge meesters en vertegenwoordigers van deze gemeenten waren aanwezig. Ook voerde mr. Cremers het woord namens het gemeentebestuur van Haarlem en reikte de heer Jurrissen de hoogste onderscheiding van de stad, de gouden legpenning, uit. Onder de velen, die deze middag aan wezig waren om afscheid van de heer en mevrouw Jurrissen te nemen, bevonden zich o.m. de minister van Verkeer en Waterstaat de heer H. A. Korthals, de directeur-generaal van het verkeer, mr. C. J. G. J. Venkesteyn, die tevens de staatssecretaris Stijkel vertegenwoordig de, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinzen, tal van autoriteiten van gemeente- en Rijkspoli tie, afgevaardigden van de Nederlandse Spoorwegen, alle directeuren van doch terondernemingen van de N.S., tal van vertegenwoordigers van overheid, het bedrijfsleven en organisaties waarmee de heer Jurrissen gedurende zijn loopbaan bij de vervoersonderneming nauw con tact heeft gehad, ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de directeur van de SLF, ir. Y. Ykema, de heer R. J. Meijer, oud-commissaris van politie, alsmede tal van gebruikers van bus of blauwe tram. Onder laatstgenoemden rekenden zich ook minister Korthals, die zoals hij zei, meer dan 18 jaar dag in dag uit van de blauwe tram van Voorschoten naar Den Haag en omgekeerd gebruik heeft ge maakt. Als wij moesten wachten, mop perden wij wel eens, we waren heus niet altijd enthousiast, aldus de heer Kort hals. Toch willen de meesten hulde be- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Bernardus Gerardus, zn. van M. de Prle en J. M. C. Berendsen; Fre- derik Johannes, zn. van J. W. Arbouw en L. Klaasman; Charles Leonardus Wilhel mus Marinus, zn. van M. A. Zonneveld en M. J. Heemskerk: Koenraad, zn. van G. Geerts en C. G. M. Vanraes; Albertus Adrianus Wilhelmus, zn. van B. A. Mo lenkamp en D. J. B. v. d. Kroft; Ever- hardus Wilhelmus Jacobus, zn. van J. L. de Roode en E. H. J. Wouters. OVERLEDEN J. van der Steen. 68 Jaar. echtgen. van W F. Florlsson; A. Spaanderman, 72 Jaar, echtgen. van M. Hazenoot; A. A. Rijnsent, 52 jaar, man; K. Vermeer, 54 Jaar, man; J G. F. M. Versteegde, 5 maanden, doch ter. tuigen aan de man, die heeft bewezen zijn tijd te hebben verstaan, een dyna mische persoonlijkheid, die met grote be kwaamheid zijn werk heeft geleid, en daarnaast toonde over een warm hart te beschikken. Daarvoor wilde de minister de heer Jurrissen dank zeggen. Op de receptie van de heer jur rissen kwam de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer Kort hals (links) persoonlijk afscheid nemen. Voorts spraken nog de vertegenwoor diger van de Reizigersvereniging Katwijk en de heer J. de Later namens de drie erkende vakorganisaties. De heer De La ter prees de heer Jurrissen wegens zijn wil tot overleg en zijn sociaal gevoel. De heer Jurrissen, onder de indruk van deze grote belangstelling, dankte alle sprekers op bewogen toon voor de hem gebrachte hulde. De NZH had voor een vlotte aan- en afvoer van de meer dan 1000 gasten ge zorgd door inleg van een pendeldienst: Grote MarktStation. Na acht-en-twintig jaar Eerlijk, trouw en grote plichtsbetrachting Zeer gToot was de belangstelling gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoor zaal, toen de heer C. Tiggelman na een fraaie staat van dienst wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam van de Eerste Leidse Schoolvereniging. Eerst werd door dr. Speijer uiteen gezet, wat onder sociale psychiatrie en psychische hygiëne moet worden ver staan. Twee gebieden van wetenschap, elk met een eigen terrein van toepassing; Gistermiddag aanvaardde dr. N. Speijer het ambt van Leids lector in de sociale psychiatrie met een openbare les in het Groot Auditorium onder de titel „Het sociaal-psychiatrisch profiel". Dm. Speijer is de eerste lector in de sociale psychiatrie in Nederland. De geestelijk gestoorde kan ofwel in eigen gezin wonen of geheel beschermd in een pleegtehuis. Hij kan een nor male werkkring hebben of geplaatst zijn op een beschuttende werkplaats en ten slotte kan hij zijn vrije tijd zelf rege len ofwel deze kan voor hem geregeld worden. Deze drie uitersten laten zich tot acht combinaties formeren, die grafisch op de hoekpunten van een kubus geplaatst kunnen worden; de sociaalpsychiatrische kubus, waarbij de tussenliggende varian ten in het kubuslichaam gedacht kun nen worden. Vervolgens zette spreker uiteen, wat de sociaalpsychiatrische research kan bijdragen tot de verdere studie van deze combinaties, niet alleen voor de psy chiatrie, doch ook voor andere weten schappen. Met klem werd aangedrongen op het besturen van bepaalde sociaalpsychiatri sche problemen door onderzoekers van verschillende wetenschapsgebieden in teamverband. Na de openbare les werd in de ont vangstzaal een receptie gehouden. Dr. N. SPEIJER sociaalpsychiatrische zorg en psycholo gische zorg, die in de praktijk niet altijd te scheiden zijn, doch wetenschap pelijk onderscheiden dienen te worden. Vervolgens werden twee nieuwe be grippen ingevoerd; het sociaal-psychia trisch profiel en de sociaalpsychiatrische kubus. Waar de geestelijk gestoorde mens in de maatschappij in drie milieus leeft, het woon-, het werk-, en het vrije-tijd- milieu en in deze milieus meer of min der aangepast kan zijn of meer of min der bescherming en hulp van node heeft, kan men dit aanpassingstekort of deze be scherming T.A.V. deze drie verander lijken grafisch voorstellen. Daardoor ont staat een sociaalpsychiatrisch profiel, dat naast de diagnose van groot belang kan zijn bij de verdere behandeling van de patient. VERKEER. Burgemeester en Wethouder van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Lodewijk van Deysselstraat met Ingang van heden voor de duur der bestratings- werkzaamheden aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in belde richtingen. AANWIJZING VOORRANGSKRUISING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 11 november 1960 het kruispunt Langebrug-Papengracht hebben aangewezen als voorrangskruising, met dien verstande, dat het verkeer op de Pa pengracht moet stoppen en voorrang ver lenen aan het verkeer op de Langebrug. Afschriften van dit besluit zijn gezon den aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Oud-leerlingen, ouders van leerlingen van vroeger en nu, het voltallige bestuur der vereniging en vele oud-bestuursle den onder wie de heren Moens, Goud smit, Heykoop, Reitsma, prof. Kloeke, de Rijksinspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden, de heer A. M. Boogaard, de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals met echtgenote, zij allen waren gekomen om deze sympathieke onderwijsman geluk te wensen met zijn 65ste verjaardag, het geen tevens het einde van zijn loopbaan betekende. Bovendien had de afdeling Leiden van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging een fraaie bloemenhulde ge zonden. Volgens traditie had ook nu weer mej. Hiemstra het initiatief geno men voor de opvoering van een toneel spel. Ditmaal stond „Nofrita, de Woud- prinses" op het programma en wie de ernst kent, waarmee dergelijke opvoerin gen worden voorbereid, weet dat het ge- bodene immer op uitstekend peil staat. Ook thans bleven de verrichtingen niet onder de verwachting en zo werd de scheidende heer Tiggelman een voor stelling geboden, die hem nog lang zal herinneren aan de prettige sfeer, die de ELS kenmerkt. Ook de gebruikelijke mu zikale omlijsting bleef ditmaal niet ach terwege. Hoewel het te ver gaat het stuk uit voerig te bespreken mogen woorden van lof niet worden onthouden aan Marjo lein Duinker, Elske van Praag, Anneke De voorzitter van de Eerste Leidse Schoolvereniging, de heer H. A. Vriend (rechts) biedt de heer Tiggelman een draagbare radio aan. (Foto L.D./Holvast) Hartog en Maarten Sobels voor hun pri ma spel en goede uitspraak. Hartelijk huldiging Na deze kleurrijke inleiding trad al lereerst de voorzitter der Eerste Leidse Schoolvereniging, de heer H. A. Vriend, naar voren, die na zijn bewondering te hebben geuit voor de artistieke presta ties der leerlingen, het woord richtte tot decentrale figuur van deze bijeenkomst: „U meneer Tiggelman", aldus de voor zitter, „hebt in de goede resultaten van onze school in de afgelopen 28 jaar een zeer belangrijk aandeel gehad. Voor het moeilijke ambt van onderwijzer is roe ping nodig. U bezat deze en in de sfeer van rust in Uw klas, waarin steeds een prettige activiteit heerste, kwamen de successen. Zo was het vroeger, zo was het nu". Uitvoerig prees de heer Vriend de heer Tiggelman en eindigde met het aanbieden van een draagbare radio na mens het bestuur Vervolgens sprak de Rijksinspecteur, de heer Alb. Boogaard. Hoewel pas en kele jaren voor het Rijksschool toezicht in deze inspectie werkzaam had ook de heer Boogaard de heer Tiggelman leren kennen als een trouw, toegewijd werker in de school. Kortgeleden was de heer Boogaard nog in de gelegenheid ge weest hem aan het werk te zien en ook toen had hij opnieuw kunnen constate ren op welk een verdienstelijke wijze de heer Tiggelman zijn taak opvatte. Met de wens dat hij een goede tijd tegemoet ging, besloot de heer Boogaard onder luid applaus zijn toespraak. Het oud-bestuurslid mevrouw Verheij Van Wijk-Roem vertolkte namens de ouders der oud-leerlingen de dankbare en vriendschappelijke gevoelens jegens deze onderwijzer. Zij bood een geschenk onder couvert aan. Een treffend ogenblik volgde, toen oud-leerlingen, die thans deel uitmaken van het Stedelijk Gymnasium, Rijnlands Lyceum en HBS voor meisjes hun op wachting kwamen maken en de stroom van cadeaus deed aanzwellen. Als laatste spreker kwam tenslotte het hoofd der school, de heer J. Voorwinden aan het woord om „Tiggelman" te dan ken voor het werk in de school en voor zijn aandeel in de collegiale omgang. Te recht kon hij dit doen, daar hij zich vele jaren had kunnen overtuigen van het doelbewuste streven van collega Tiggel man om de aan hem toevertrouwde leer lingen op hun voorlopige bestemming te brengen. „Eerlijkheid, trouw en volmaak te plichtsbetrachting zijn eigenschap pen. die bij de heer Tiggelman in zeer ruime mate aanwezig zijn", aldus de heer Voorwinden. „Je leerlingen wisten waaraan zij zich bij jou te houden had den. En dit is voor vruchtbaar onder wijs een voorname factor. De bijna 700 leerlingen, die hij heeft opgeleid zijn een uitstekende dienst bewezen". Een lamp kon spreker aanbieden als blyk van dank en waardering van de overige me dewerkers. Veel schriftelijk medeleven bij dit af scheid was binnen gekomen o.a. van het lid van de Raad van State prof. mr. R. P. Cleveringa, die dankte voor het vele, dat de heer Tiggelman voor de school en voor zijn kinderen heeft gedaan. Tot slot heeft de heer Tiggelmans met enkele treffende woorden zijn dank uit gesproken voor de aangeboden mie1''-? en de cadeaus. Hierna maakten veicn van de gelegenheid gebruik om van de heer Tiggelman afscheid te nemen. Duikerpakken voor onder water j agers Hoewel de afdeling Leiden van de Onderwater jagersclub pas op 11 novem ber 1959 werd opgericht is de activiteit, welke in het afgelopen jaar werd ont plooid, bijzonder groot geweest. De goed gevulde bovenzaal van café-restaurant „In Den Vergulden Turk" getuigde hiervan. Na een kort welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot een aantal „nieuwe gezichten", gaf voorzitter Stemerding een overzicht van de vele activiteiten, die de afdeling Lei den in een jaar tijd een zeer goede naam bezorgden in de OJC-kringen van ons land. De afdeling telt thans 30 le den, die wekelijks trainen in „De Over dekte" en daarbij gebruik maken van persluchtapparaturen. Op de regelmatig gehouden instinctieve bijeenkomsten ter behandeling van allerlei aspecten van de onderwatersport, hebben de leden van de OJC-Leiden zowel theoretisch als praktisch de nodige ervaring opge daan. Het hoogtepunt van het jaar werd ongetwijfeld gevormd door de 14- daagse reis naar Spanje, waar 18 leden van de afdeling in augustus j.l. aan de „Costa Brava" de onderwatersport naar hartelust konden beoefenen en daarbij vele ervaringen rijker werden, zowel op biologisch-fotografisch, als op het ar cheologisch terrein. „Gezien het onbe stendige klimaat in ons land. kan de onderwaterjagersport niet vaak in het koude open water worden beoefend, vandaar ook, dat de OJC-Leiden tot de aanschaffing van een aantal duikerpak ken zal overgaan, teneinde de leden in LOONSVERHOGING IN DE ZUIVELINDUSTRIE? Op een vakgroepsvergadering van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond (NVV) in Utrecht, is gisteren meege deeld dat er ruimte is voor een loons verhoging in de zuivelindustrie. Zij zul len deze in het voorjaar van 1961 aan de orde stellen. De juiste grootte van de ruimte was nog niet becijferd. De heer S. van der Ploeg, voorzitter van de ANAB, deelde mee, dat ook de winstdeling aanhangig zal worden ge maakt. Hij zei, dat er beneden de grote rivieren in de zuivelfabrieken nog geen enkele winstdelingsregeling bestaat. In de vergadering werd sterk geprotesteerd tegen de gemeente-klassificatie. 4.95 5.90 Onberispelijk bovenal DAS Is er een beter, passender St Nico- laascadeau denk baar? Zo'n perfekt zittende das krijgt iedere man graag. Trevira dassen - met plezier gegeven met vreugde ont vangen. Ze zijn er in verrassende va riatie van treffende dessins. Zie onze grote sortering. 7.90 r..... Breestraat 114B staat te stellen hun sport vaker te be oefenen", aldus de voorzitter. De hoofdtrainer van de OJC-Leiden. de heer P. de Blocq van Scheltinga, projecteerde hierna een fraaie collectie kleurendia's en een kort filmpje over de ervaringen aan de „Costa Brava" opge daan. Aan de hand van een groot aan tal kleuren-opnamen, vervaardigd door de heren P. de Blocq van Scheltinga en C. Verhage bewonderden de aanwezigen na de pauze de prestaties, waartoe de OJC zowel onder als boven water in staat is. Dr. J. H. Franken, die opgravingen in het Jordaanse gedeelte van Palestina heeft geleid sprak hierover gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden on der de titel: „Opgraving te Deir 'Alia". Deze lezing werd gehouden in samen werking met het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriënte Lux". Onder auspiciën van de faculteit van godgeleerdheid der Leidse Universiteit zijn dit jaar de opgravingen begonnen op de ruïneheuvel Deir 'Alia, gelegen in het Jordaandal bij de Zerqa ln Jordanië. Deze opgravingen worden geheel bekos tigd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek te Den Haag. Het doel van de onderne ming is nauwkeurig omschreven en kan als volgt worden samengevat: het is een onderzoek van de chronologie van de late Bronstijd en de vroege Ijzertijd in Palestina ,dat wil zeggen een onderzoek naar de ontwikkeling van de Palestijnse culturen in de laat Kanaanitische tijd en de vroege Israëlitische tijd. Ofschoon er zeer veel gegevens bestaan over deze tijd perken, ontbreekt totnutoe de kennis van de chronologische verbanden. Zo is het bijvoorbeeld nog niet gelukt om de oudste sporen van het verblijf van de Is raëlieten in Palestina zuiver te dateren, terwijl er anderzijds onzekerheid heerst omtrent de vraag, welke oudheidkundi ge sporen uit die vroege tijd als typisch Israëlitisch moeten worden beschouwd. Zodoende bestaat er ook nog grote on zekerheid omtrent de oudste ontwikke ling van de Israëlitische cultuur. De Nederlandse opgraving houdt zich in de eerste plaats bezig met deze pro blemen, en het is duidelijk dat het er niet om gaat allerlei waardevolle objec ten te vinden. Voor het doel van dit on derzoek zijn de gewone alledaagse ge bruiksvoorwerpen belangrijker dan zeld zame kunstvoorwerpen. De ruïneheuvel Deir 'Alla bevat oud heden uit genoemde tijdperken en is derhalve een uitermate geschikte plaats voor de uitvoering van dit onderzoek. Men kan er vrijwel zeker van zijn, dat de gewenste gegevens daar verkregen kun nen worden. Desondanks bleek dat de plaats een grote verrassing voor de ex peditie had. De culturele Invloed van Tranjordanië bleek er veel sterker te zijn geweest dan aanvankelijk werd vermoed. Zodoende krijgt de expeditie niet slechts gevens over de Palestijnse culturen maar daarmede als het ware gesynchro niseerd gegevens over de nog vrijwel on bekende Transjordaanse culturen uit de zelfde perioden. Zodoende belooft dit on derzoek, dat fundamenteel is voor de Pa lestijnse archeologie, nog aanzienlijk aan betekenis te zullen winnen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3